PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe beschuldigingen inzake het uitlekken van defensiegeheimen Strijd om bestaan van busdienst SIuiskil-Breda duurt voort de BILT KUDDE SCHAPEN IN HET GOOI ENGELAND STEUNT V.S. INZAKE VLIEGENIERS IN CHINA VERLENGING MAXIMUM-DUUR HERHALINGSOEFENINGEN 197e Jaargang-No. 286 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal Urtef Kleine advertenties (max. 8 regels) van l5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No 359300 P Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. BrouwertJstr. 2: Zlerikzee N Bogerdf.r iclel 26 OPSCHUDDING IN FRANSE PARLEMENT Medewerkers van Mendès-France beticht van verraad De Franse afgevaardigde Legendre, een dissidente Gaullist, heeft Vrij dag bij het begin van de behandeling van het uitlekken van defensiegeheï- men in de Nationale Vergaderingen opschudding verwekt door beschuldi gingen van verraad. Volgens hem heeft de toenmalige president Auriol zijn ministers op een bijeenkomst van de nationale defensieraad in 1953 gezegd: „Er is een ver rader onder u". Twee weken later trad de huidige minister van binnen landse zaken af als minister van staat, aldus Legendre. Op deze woorden ontstond tumult in de Nationale Vergadering. Premier Mendès-France sprong op en riep: „Wat bedoelt u? Waar wilt u heen?" Zoals gemeld, zouden de geheimen Verder zeide Legendre, dat twee door een hooggeplaatst ambtenaar, van de naaste medewerkers van Men- Labrusse, zijn doorgegeven aan een dès-France, George Boris en Simon communistische journalist, Baranes. Nora, in verbinding hebben gestaan met de economische conferentie te Moskou in het begin van dit jaar. Op de avond van de ondertekening van de Indo-Chinese wapenstilstand te Genève had Boris het nieuws eerst naar de communistische vredesbewe ging te Parijs doorgebeld. Bovendien zijn een paar dagen ge leden bij een inval in de woning van een agent van de Vietminh te Parijs stukken gevonden, waarin Mitterand en Mendes-France als contactman nen worden genoemd. REGERING MISLEID. De Franse minister van binnenland se zaken, Frangois Mitterand, die bleek en gespannen had zitten luiste ren, stond daarna op om tot de ver gadering te zeggen, dat de voormalige commissaris van politie Dides met op zet de regering had misleid. Mitterand zei, dat een rapport, dat door Dides werd ingediend en door Barranes was geschreven, zogenaamd een verslag was van een vergadering van het politieke bureau van de Fran se communistische partij en een „ver bluffend nauwkeurig" verslag van de vergadering van de nationale defen- e partij doorgaf en werkte voor de ontslagen Parijse hoofdinspecteur van politie, Dides. Baranes en Labrusse bevinden zich in gevangenschap, evenals Tur- pin, de particuliere secretaris van de vroegere secretaris voor de defensie, Mons. Mons zelf is geschorst, be schuldigd van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat door onachtzaamheid. Over Indo-China Legendre zeide, dat de militaire rechter Resseguier zou zijn gezegd, dat Labrusse berichten over Inüo- China zou hebben verstrekt aan de communistisch gezinde afgevaardig de d'Astier de la Vigerie, die ze op zijn benrt aan Mendès-France had doorgegeven. Op deze woorden riep de premier uit: „Dat is onjuist, volkomen on juist!" Legendre wees naar d'Astier de la Vigerie en zeide: „Hier is de man die ons de gehele zaak uiteen kan zet ten". Hij bestreed de verklaring van het departement van binnenlandse zaken volgens welke het zogenaamde „net werk van Dides" in de communisti sche partij niet doelmatig was. Het deed goede diensten met behulp van 29 personen, die inlichtingen gaven. „Ik zal hun namen niet noemen, daar Mitterand ze zou doorgeven aan de communistische partij". St. Nicolaasweer (Van onze weerkundige medewerker) Verwacht wordt, dat het zachte weer tijdens het week einde zal aanhouden, maar een nieuwe actieve depressie zal de wind weer tot stormachtig doen toenemen en ook zal er enige regen vallen. Na het passeren van deze de pressie zijn na morgen buien te verwachten, zodat het onstui mige en wisselvallige weer nog aanhoudt. Zilvergeld In de Rijksmunt is „symbolisch" de eerste gulden geslagen van de nieu we guldens, die het volgend jaar bij millioenen in omloop worden ge bracht. De guldens zullen kleiner, lichter en goedkoper zijn dan de oude gulden. Dat is maar goed ook. want in ver houding tot die goede, oude gulden van vóór 1940 heeft de nieuwe gulden een werkelijke waarde van zo om en de bij 30 voor-oorlogse centen. Hoe klein en licht en goedkoop ech ter die nieuwe gulden ook wordt, hij zal altijd nog te zwaar zijn voor de portemonnaie van de Nederlander. Hij zal een heel wat lastiger voor werp worden, dan het biljetje van f 1, dat zich zo gemakkelijk liet en laat tellen en opbergen. Men heeft ons medegedeeld, dat de bankmensen helemaal niet enthousiast zijn over de weder verschijning van de metalen guldens penning. Zij zien weer de tijd komen, dat met koffers het zilvergeld aan- en afge- sleept moet worden.... dat het tellen een lastige corvée wordt en het op bergen een probleem. Hoe gemakelijk was het voor de kassiers honderd biljetjes van f 1 even met een cellophaantje te omplakken endoe dat straks eens met hon derd metalen guldens-penningen Neen. die metalen penning is mis schien mooi als herinnering aan de tijd toen een geschoold vak man wekelijks met elf of twaalf van die penningen naar huis ging. maar bij de huidige loonstandaard is de munt verre van practisch. Het is eigenlijk jammer, dat het Rijksmuntbedrijf zoveel materiaal en zoveel arbeid besteedt aan 't vervaar digen van dit moeilijk hanteerbare voorwerp. De papiertjes ook al waren ze soms onogelijk en slordig waren gemakkelijk en tenslotte is de mens op dat gemak meer gesteld dan op fraaie penningen sie-commissie van 28 Juni bevatte. Nadat de eerste maal geheimen wa ren uitgelekt, had men de vergader zaal op het Elysée van de nationale defensie-commissie nauwkeurig op verborgen microphoons doorzocht, maar niets gevonden, zo zeide Mitte rand. Toch hoorde het kabinet op 13 September, dat ook het gesprokene op de vergadering van 10 September was uitgelekt. De minister had Dides weer ontbo den en hem gevraagd of hij de bron der lekken kon opsporen. Hij had geen bevredigend antwoord ontvan gen was toen tot de conclusie geko men, dat het rapport van Dides een vervalsing was. Paus buiten onmiddellijk gevaar Naar van gezaghebbende zgde in Vaticaanstad wordt vernomen, heeft Paus Pius de twaalfde zich Vrijdag in grote mate hersteld van de crisis, welke hij Donderdag doormaakte. Hij is thans buiten onmiddellijk levens gevaar. OVERLEG IN NEW YORK Engeland is het met de V.S. eens, dat in de Verenigde Naties stappen moeten worden gedaan in verband met de elf leden van de Amerikaanse luchtmacht, die in communistisch China op beschuldiging van spionna- ge tot gevangenisstraf zijn veroor deeld. Dit heeft een woordvoerder van Voorstel rond 150 dagen Bij de Tweede Kamer is door minister Staf ingediend een wetsontwerp „tijdelijke afwyking van de dienstplichtwet". Zoals reeds is aangekondigd, moet een verlenging van de duur van de door dienstplichtigen te vervul len herhalingsoefeningen onvermijdelijk worden geacht. De huidige maxi mumduur van 85 dagen is niet voldoende om de doelstelling, welke aan het statuut van de herhalingsoefeningen ten grondslag ligt, voldoende tot haar recht te doen komen. In grote trekken staat de minister het volgende schema van de door de dienstplichtigen te vervullen verplich tingen voor de geest. De dienstplichtige vangt op onge veer 20-jarige leeftijd zijn eerste oefe ning aan, welke hij op ongeveer 22- jarige leeftijd zal hebben beëindigd. Hij blijft dus nog gedurende ongeveer 13 jaren als dienstplichtige ter be schikking (onderofficieren gedurende 18 jaren). Van deze 13 jaren is de dienstplichtige zonder rang geduren de 6 jaren ingedeeld bij een reserve eenheid in legerkorpsverband en ge durende 7 jaren ingedeeld bij een re serve-eenheid in nationaal-sectorver- band. Van de 18 jaren, welke een dienst plichtig onderofficier ter beschikking staat, is hg gedurende 8 9 jaren in gedeeld bij een reserve-eenheid in le gerkorpsverband en gedurende 9 k 10 jaren bij een reserve-eenheid in natio- naal-sectorverband. In het algemeen zouden de herha lingsoefeningen in legerkorpsverband te stellen zijn op 3 x 30 dagen 90 dagen en de herhalingsoefeningen in nationaal-sectorverband op 4 x 14 da gen 56 dagen. In totaal derhalve 146 dagen of rond 150 dagen. het Britse ministerie van buitenland se zaken Vrijdag verklaard. Hij voeg de hieraan toe, dat er te New York wordt overlegd over deze kwestie. Volgens radio-Peking heeft Groot- Brittannië, door zijn goedkeuring te hechten aan het tussen de Ver. Staten en nationalistisch China gesloten verdrag tot wederzijdse be veiliging, „in strijd met zijn interna tionale verplichtingen gehandeld". „Ditf is een schaamteloze kuiperij tegeh het Chinese volk",'aldus radio- Peking, dat verder zegt dat Groot- Brittannië de verklaring van Caïro en de overeenkomst van Potsdam, „die duidelijk voorzagen in het terugge ven aan China van Formosa en de Penghoe-eilanden" heeft ondertekend en op grond daarvan genoemd ver drag niet had mogen onderschrijven. „Mercedes" wil Stirling Moss voor f 200.000 De Britse coureur Stirling Moss heeft een aanbieding van de Merce- des-f abrieken gekregen van 20.000 pond sterling (f 200.000). Scheper Almekinders is tevreden De kudde schapen, die in Ede en Ruinen voor het Gooi's natuurreser vaat is aangekocht, is in Laren ge arriveerd en heeft de nieuwe kooi op de Westerheide betrokken. Uit Ede kwamen 45 en uit Ruinen 55 scha pen, die tezelfdertijd bh de kooi aan kwamen, waar 't dagelijks bestuurs lid jhr. H. L. M. van Nispen van Se- venaer en de rentmeester, de heer F. J. Boelen bij de aankomst tegenwoor dig waren. Eén zwart schaap heeft de naam „Zwarte berg" als herinne ring aan een zogenoemd deel van het reservaatgebied, een zwarte ram heet Patriot naar een ander deel van dat gebied. Ook het schaap Hubertus dat het dagelijks bestuurslid jhr. Van Nispen op zijn verjaardag werd aan geboden, deed zijn intrede. Het zwarte schaap, dat „Fiscus" zal heten en door ambtenaren van de belastingsdienst werd bekostigd, is er nog niet. De naamgeving geschiedt in dezelfde volgorde als de bereidver klaringen tot adoptie binnenkwamen. De scnapen gevoelden zich in hun nieuwe kooi al spoedig thuis en lie ten zich het gereedstaande hooi best smaken. Scheper Almekinders was goed te spreken over de schapen. De kudde zal opgevoerd worden tot 200 stuks. Reeds 190 daarvan zijn geadopteerd. Links de herdershond Nero van scheper Almekinders. Geen vervolging meer van acht Duitse nazi's Het West-Duitse hooggerechtshof heeft Vrijdag de vervolging van dr. Werner Naumann, voormalige staats secretaris van het departement van propaganda van Goebbels, en zeven andere vroegere nationaal-sosialisti- sche leiders doen staken wegens ge brek aan bewijs. Het achttal was beschuldigd van te gen de grondwet gerichte activiteit, nadat het in Januari 1953 door de Britten was gearresteerd. De Britse Politie verdacht de gearresteerden van een samenzwering om de nazi's in West-Duitsland weer aan de macht te brengen. De ondertekening van liet veilig- heidsverdrag op Formosa tussen Amerika en Nationalistisch China. Links John Foster Dulles, rechts mi nister George K. C. Yeh van Nationalistisch China. BELGIË GAF TOESTEMMING, MAAR.. N.S. en Auto Mij. „Zeeland" in beroep De autobusdienst SluiskilBreda heeft zich thans wel definitief be staansrecht verworven. Dit kan men o.m. concluderen uit het feit, dat zoals ook uit een ministerieel antwoord op vragen van Kamerleden is ge bleken in de periode MeiSeptember 1954 niet minder dan 22.000 pas sagiers werden vervoerd! De strijd om het voortbestaan van deze door de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij geëxploiteerde busdienst is nu weer een weinig op geleefd. De Ned. Spoorwegen en de Auto Maatschappij „Zeeland" N.V. te Goes hebben beroep aangetekend tegen de destijds door de Commissie Ver gunningen Personenvervoer genomen beslissing, waarbij de Z.V.T.M. toe stemming kreeg de lijn SluiskilBreda te handhaven. Dit beroep zal door de Raad van State worden behandeld. Intussen is de positie van de Z.V.T. M. ten aanzien van de door N. S. en „Zeeland" gewraakte buslijn min of meer geconsolideerd. Dezer dagen nog ontving men van de Belgische autoriteiten een schriftelijke bevesti ging van de getroffen overeenkomst, waarbij de Z.V.TM, gemachtigd werd een autobusdienst in transito te on derhouden, met als enige voorwaarde, dat de Zeeuwsch-Vlaamse maat schappij zich onthoudt van alle lokale verkeer op Belgisch grondgebied. De ze schriftelijke Belgische toestem ming geldt tot medio 1955 en het ver lenen er van is voor de Z.V.T.M. uiteraard van grote betekenis. Bij de exploitatie van de busdienst is gebleken, dat deze ook na het weer in werking treden van de veerdienst PerkpolderhavenKruiningen in Mei van dit jaar lonend is geble ven. Zelfs in maanden, waarin het vervoersaanbod over het algemeen bijzonder gering is. De vraag, die men zich bij de Z.V. T.M. destijds stelde, namelijk of het traject Sluiskil—Breda ook na her stel van de veerdienst lonend zou blijven, is in de practijk volkomen af doende beantwoord. Uiteraard is het hervatten van de veerdienst KruiningenPerkpolder wel van invloed geweest op de ver voerscijfers op het traject Sluiskil Breda van de Z.V.T.M. In April 1954 bij voorbeeld vervoerde men op deze dienst rond 6500 passagiers; in Mei, toen de veerboot weer voer. bedroeg het aantal passagiers voor de bus rond 3600. Het vervoersaanbod voor de busdienst vertoonde nadien weer een geleidelijke stijging: in Juli 4400 en in Augustus altijd een top- maand, evenals December 6300. Deze getallen tonen aan, dat van de busdienst SluiskilBreda nog steeds een zeer dankbaar gebruik wordt gemaakt en dat men deze ver binding met „Holland" in Zeeuwsch- Vlaanderen ten hoogste heeft leren waarderen. Het voortbestaan van deze bus dienst kan dan ook gelden als een streekbelang, hetgeen ook tot uiting is gekomen in de moeite, die de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zich teza men met een aantal gemeentebestu ren heeft, gegeven om het voortbe staan te doen verzekeren. De straks door de Raad van State te nemen beslissing zal dan ook in de eerste plaats van belang zjjn voor de bevolking van Zeeuwsch-V laanderen. Het belang van de exploitant komt hier in de tweede plaats. Australisch beroep op Indonesië De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard Casev, heeft Vrijdag een beroep op Indonesië ge daan, „zich zeer goed te bedenken" over het geschil Nieuw-Guinea, alvo rens verdere stappen te doen. Het Indonesische verzoek aan de Verenigde Naties om steun voor zyn eis inzake souvereiniteitsoverdracht „had de zaak niet verbeterd", zo zei de liij in een verklaring tegenover de pers. KORTE PREDICATIE DE BLINKENDE MORGENSTER ,Ak, Jezus ben de blinkende morgenster". Openb. 22 16. Jezus wordt hier in het slot van de Bijbel genoemd de blinkende mor genster". Hierin zit ontegenzeggelijk opgesloten, en dit wil het ons ook zeggen, dat de wereld en de tijd, waar in we nu leven, in nachtelijk duister ligt, want hier is sprake van een ster en de sterren en de nacht horen bijeen. De laatste eeuw vooral zijn er veel uitvindingen gedaan, de techniek schrijdt meer en meer voort, de ont dekkingen worden steeds belangrtf- ker. Maar ondanks al haar „Verlichting" is de hele geschiedenis der mensheid, van de hemel uit gezien, duisternis. „Duisternis zal de aarde bedekken en donkerheid de natiën". Dat is de toestand zoals ze nu is en zijn zal tot de wederkomst des Heren, die vnj verwachten in alle heerlijkheid. Maar er is sprake van de „blinkende Mor genster". Christus wordt hier niet maar een gewone of verblekende ster genoemd, maar de ,J3LINKENDE morgenster". Nu zijn de sterren dhn helder als de nacht donker is. Maar deze ster is niet alleen een lichtend teken in de don kere nacht, maar tevens een sterke heenwijzing naar de morgenster die komt. Christus is de BLINKENDE morgenster"die Gods morgen doet aanlichten en een einde maakt aan de duisternis der wereld. Deze stra lende morgen is ons in uitzicht ge steld. De Bijbel zegt zelfs: deze mor gen vs reeds aangebrokenin het jaar van de geboorte van Jezus Christus, midden in de nacht brak Gods morgen aan: licht ontstroomd' aan 's Vaders troon. En deze zon verdunjnt niet we der, zij straalt steeds nieuw op het Mensdom neder. Dit alles nu kan men alleen in het geloof aanvaarden: Dat het nu nacht is in de wereld (het ongeloof vindt dit dwaas) en dat Christus de blinkende morgenster is, die in onze nacht schtjnt en die nacht maakt tot dag vol vreugde en verblijden, omdat de morgen komt; onze Heiland zal ver schijnen die ons verlossing geeft en troost. Nu daagt het in het Oosten, Het licht schijnt overal: Hij komt de volken troosten, die eeuwig heersen zal. C. d. ENGELSE. Rüland-Bath. VERWACHT... ZACHT WEER. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. La ter op de dag enkele opklaringen. Ma tige tot krachtige, langs de kust tij delijk harde wind tussen West en Zuidwest. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN. 5 December Zon op 8.30 onder 16.30 Maan op 13.29 onder 2.23 6 December Zon op 8.31 onder 16.30 Maan op 13.51 onder 3.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1