PREDIKBEURTEN GENT WIL VERMINDERING VAN PROJECT-TERNEUZEN WALCHEREN „VEILIG VERKEER" GAAT PROPAGANDA VERSCHERPEN ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEVWBE COURANT ADVIEZEN GEVRAAGD Belgen bespreken waterwegen-rapport (Van onze correspondent). De Belgische regering houdt zich op het ogenblik druk bezig met de waterwegenkwestie. Aan de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven en de Hoge Raad van het Verkeerswezen werd door de regering om een advies gevraagd, dat in de loop van Januari a.s. moet worden uitgebracht. Het advies slaat in de eerste plaats op het rapport-Steenberghe-Van Cauwe- laert. Intussen hebben de Antwerpse Havengemeenschap, het stadsbestuur dat financieel verantwoordelijk is voor de exploitatie der haven, en de rederskringen druk contact gehad met het Departement van Buiten landse Zaken en van Verkeer te Brus sel. De Centrale Raad voor het Be drijfsleven ontbood van zijn kant een Luikse delegatie, zo meldt de Brussel se correspondent van het Algemeen Handelsblad. Volgens de eerste indrukken van de waarnemers is men er in het alge meen van overtuigd, dat het rapport- Steenberghe-Van Cauwelaert een za kelijke basis van discussie is. Thans rijst de vraag in hoeveVre de conclu sies van het Deltaplan inwerken op de plannen voor een betere Schelde- Rijnverbinding via een Moerdijkka naal. Het rapport van de Delta-com missie, aldus de Belgische waarne mers, erkent namelijk dat het water in de Westerschelde bij normale hoge waterstand enkele centimeters zal stijgen. Maar, aldus deze waarnemers, hoe groot zal die stijging zijn in geval van storm Bovendien zullen de wer ken van de Delta-commissie een ge neratie lang in beslag nemen, dus om en bij de 25 jaren en gedurende al die tijd zal de huidige vaarweg van de Belgische Rijnscnepen worden be moeilijkt. Deze constateringen ver sterken de positie van de ultra-Moer- dijkkanaal-gezinden in de Belgische administratie. Wat de werken te Terneuzen be treft, hebben de Gentse autoriteiten erkend, dat de globale kosten, name lijk meer dan frs. 3 milliard, tc hoog zijn. Zij zijn van oordeel, dat er geen nieuwe binnenvaartsluis nodig is, het is evenmin noodzakelijk een grote toegangsgeul of voorhaven te Terneu zen aan te leggen. Te Gent is men van oordeel dat om het project Terneuzen aanvaardbaar te maken, de kosten in nog belangrijker mate moeten wor den gereduceerd. Het is namelijk met al de grote werken zo, dat men zich begint af te vragen wat onmiddellijk zal kunnen worden gerealiseerd wan neer de Belgische en Nederlandse re geringen tot een accoord komen. Dood door schuld De betonarbeider De K. uit Hulst moest wegens ziekte verstek laten gaan toen zijn zaak gisteren voor de Middelburgse rechtbank diende. Op 7 Juli was hy bezig blokken beton met een hyskraan te verplaatsen. Plotse ling viel de arm van de kraan voor over en kwam terecht op een jonge medearbeider, die als gevolg van de opgelopen verwondingen ter plaatse overleed. De heer A. Bergstra, tech nisch ambtenaar eerste klasse van de arbeidsinspectie te Breda had het ge val onderzocht. Voor de rechtbank gaf deze getuige-deskundige een uit eenzetting hoe een en ander zich moet hebben toegedragen. Het kleine tand wiel was verschoven toen de pal nog niet in de blokkering stond. Dit ge schiedde door toedoen van verdachte. Ook de heer W. L. Schram, een colle ga van de heer Bergsma uit Rotter dam, die het ongeval had onderzocht nadat verdachte in tweede instantie een verklaring had afgelegd, kwam tot dezelfde conclusie. Het naderhand aangevoerde ver weer van verdachte werd op techni sche gronden niet steekhoudend ge noemd. De officier eiste wegens gro ve nalatigheid een hechtenis van een maand. Uitspraak over veertien da gen. Aanrijding te Kloetinge Vrijdagmorgen omstreeks 8 uur deed zich op de Rijksweg te Kloetinge, enkele honderden meters voorby het kruispunt Moolweg, een verkeerson geval voor. Een kleine bestelwagen, vermoedelijk een grijze of blauwe Citroen, had enige tijd op een langs de weg gelegen parkeerplaats gestaan en reed plotseling de voorrangsweg op. zonder hierbij signaal te geven. Vanuit de richting Goes kwam op dat moment een grote vrachtwagen, be stuurd door de heer v 't V. uit Oude- lande aanrijden, die door deze manoeuvre plotseling snel moest af remmen en wegens de gladheid van het wegdek geheel naar de linkerzgde van de rgbaan slipte. Hierbij reed een tegenligger, de 22-jarige motorrijder A. de G. uit Waarde tegen de vracht auto op. Hij werd naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd. De groepscommandant van de Rgks- polifie te Kloetinge verzoekt de be stuurder van een vierwielig motorrg- tuig, die op 3 December j.l. om om streeks 8 uur geparkeerd heeft op de parkeerplaats ter hoogte van de mo len aan de Rijksweg te Kloetinge, zich zo spoedig mogelijk met hem m ver binding te willen stellen in verband met bovengenoemde aanrijding. (Tel. K 1100-2029). Waarbij men de bedenking maakt, dat de werkelijke kosten van b.v. het ïMoerdijkkanaal ongeveer het dubbe le bedragen van de raming, wat de normale ervaring is met grote open- bare werken. Hierdoor zal het Moer dijkkanaal bijkans 300 millioen kos ten. De waterwegenkwestie staat niet op de agenda van de Benelux-minis- tersconferentie van 9 December a.s. maar men vermoedt, dat de heer Spaak deze kwestie in privé-gesprek- ken te berde zal brengen. Deze posi- Brand bij Polak ontstond in partij smeulend afval Naar wij van de zyde der Middel burgse politie vernemen, biykt inder daad, dat zoals reeds werd ver moed de brand, die Donderdag middag bg de N.V. Polak woedde, eigenlijk reeds uren eerder is begon nen. De oorzaak van de brand is het smeulen van een hoeveelheid afval, die buiten was neergeworpen. Een der personeelsleden, die belast is met het afbranden van kabels, had zich ook Donderdagmorgen daarmee bezig gehouden. Doorgaans wordt de afval, die dit werk oplevert in vaten gestort. Deze vaten bleken echter ge heel vol, zodat de man een partij af val buiten op het terrein moest kwyt- raken. De betrokkene verklaarde te genover de politie, dat hy alvorens de afval aan zijn lot over te laten er eerst water over had gespoten. Ken nelijk heeft dit niet mogen baten. Ge- de plaats waar de afval gestort werd, is begonnen, neemt men dan ook aan, dat hierin de oorzaak van de brand is tie kan intussen als volgt worden sa- .-?ien het feit, dat het vuur precies op mengevat: enerzyds scepticisme en °'"01 tegenstand van sommige Antwerpse scheepvaart- en handelskringen, die in de eerste plaats de autoweg Ant- werpen-Ruhr belangrgk achten, en anderzgds het officiële standpunt, dat eveneens wordt gesteund aoor vele Earticuliere instanties en dat als volgt an worden omschreven: meer dan ooit het Moerdijkkanaal, echter onder betere condities, daar het Delta-plan een nieuwe handicap vormt voor de Belgische scheepvaart. De gehele nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de brandweer de wacht gehouden by de smeulende resten van wat eens stapels autobanden waren. Af en toe laaide het vuur op en moest worden ingegrepen. Vrijdagmorgen bleek echter alle gevaar geweken, zo dat de brandweerlieden in konden rukken. Middelburg P.v.d.A. besprak „Mandement - Reformatie - Doorbraak" St. Laurens „Onderzoekt de Schriften" 20 jaar De Geref. Mannenvereniging „On derzoekt de Schriften" te St. Laurens vierde Donderdagavond haar 20-jarig bestaan onder leiding van de voorzit ter, de heer J. Koole Mzn. De secre taris, de heer J. Christiaansen gaf een overzicht van de verstreken 20 jaren, waarna ds. C. Boon sprak over „De opvoeding der rijpende jeugd". Een koortje bracht enkele liederen ten gehore en mevrouw Mandema- kerDe Bruüne zorgde voor decla matie. Namens de kerkeraad. de Kring Walcheren en de plaatselijke Geref. verenigingen werden enkele gelukwensen met dit jubileum uitge sproken. Tpdens een Donderdagavond, door de Protestants Chr. Werkgemeen schap van de Partij van de Arbeid in „De Gouden Poorte" georganiseerde bijeenkomst, hebben de leden van de Tweede Kamer dr. W. H. Vermooten uit Amsterdam en mr. N. Stufkens uit De Bilt gesproken over het on derwerp „MandementReformatie Doorbraak". Dr. Vermooten, die het eerst sprak, betoogde, dat 't bisschoppeiyk man dement in gaat tegen de na-oorlogse ontwikkeling, zoals die in de P. v. d. A. gestaltekreeg. Van enig begrip voor deze gang van zaken is in het mandement niets terug te vinden. Spr. ging dieper in op hetgeen de P. v. d. A. in het schrgven der bisschoppen wordt verweten en merkte op, dat hier de vrijheid van politieke keuze op het spel staat. Verheugend vond hg het feit, dat ook in de kringen der rooms-katholieken thans allerlei stemmen opgaan, die zich niet geheel met de inhoud van dit stuk kunnen verenigen. Verder zei hg, dat de Bgbel de ge lovigen niet beveelt, dat zg zich in eigen kring opsluiten, zoals het man dement dit wil. De reacties uit Re formatorische kringen zijn vrij lang uitgebleven, zo meende dr. Vermoo ten. Toen zy kwamen verwekten zg ontstelling en verontwaardiging. „Maar het. blijkt wel", zo besloot hy, „dat de doorbraak op weg is en niets zal haar tegenhouden". „Juist in de laatste jaren", zo zei daarna mr. Stufkens, „groeide er in de R.K.-wereld een diep besef, dat men de kerk een element van macht niet mag onthouden, maar dat toch grote nadruk moet worden gelegd op het karakter van „liefde-kerk". Te leurstellend vond hg het feit, dat door het gehele mandement heen de ge dachte speelt van de „machtskerk", met eigen wet en verbod. Ook deze spreker uitte zgn teleur stelling over de reacties op het man dement van reformatorische zijde, maar vestigde er de aandacht op. dat ook uit deze kringen andere geluiden worden gehoord. Tenslotte consta teerde spr. een angst voor de door- bi'aak, die hg aanduidde als een strgd tegen de in de negentiende eeuw ont stane organisatorische structuur van het confessionele leven, die door een ver doorgevoerde inkapseling wordt gekenmerkt. Nutsspaarbank Middelburg Het tegoed van de rekeninghouders bij de Middelburgse Nutsspaarbank steeg gedurende de maand November van 11.420.850.62 tot 11.479.033,38. Ingelegd werd 528.326,86 en terug betaald 470.144,10, zodat een gun stig verschil van 58.182,76 ontstond. Het aantal rekeningen steeg van 3 2.694 tot 12.720. Op het bgkantoor in Oostburg steeg het tegoed van 1.757.739.44 tot 1.770.640,58. Hier werd 92.852,86 ingelegd en 79.951.72 te rugbetaald. een gunstig verschil dus van 12.901.14. De zitdag te Oostkapelle leverdè een inleg van 9103.57 op en een te rugbetaling van 6321.31. Het tegoed van het schoolsparen steeg van 45.321.80 tot 46.705,78, met een inleg van 2903,71 en een terugbeta ling van 1519,73. In Middelburg werden 11 en in Oostburg 2 baby boekjes afgegeven. De spaarbusjes- actie leverde in November 2181,14 op. Domburg „Sibajak"-bemanning bedacht leerlingen Chr. school goed Het m.s. „Sibajak" bevindt zich momenteel in Australië. Maar zijn be manning vergat de leerlingen van de Chr. School in Domburg ook in deze St. Nicolaastijd met. Zoals men weet, is de „Sibajak" het adoptieschip van deze school; de leerlingen correspon deren met opvarenden. De Sint heeft, geassisteerd door mevrouw De Jonge, echtgenote van de gezagvoerder, de opdracht van de bemanning, trouw aan de traditie, keurig vervuld. Aan iedere leerling werd een fraai boek werk uitgereikt, terwijl ook het schoolhoofd, de heer M. C. Jellema en de onderwijzeres niet werden verge ten. De vreugde werd echter enigszins getemperd door de mededeling, dat kapitein De Jonge de „Sibajak gaat verlaten. Hg is namelijk benoemd tot gezagvoerder van de ..Willem Ruys". Daardoor verliest de Domburgse school een sympathiek „adoptie-kapi tein", die hèt contact tussen schepe lingen en scholieren steeds geestdrif tig stimuleerde. Vlissingen Vlissingse Nutsspaarbank Bg de Vlissingse Nutsspaarbank werd over de maand November 69.542,37 meer ingelegd dan terug betaald. De totaalbedragen van inleg en terugbetaling waren respectieve- lgk 504.794,36 en 435.251,99. Het tegoed aan het einde van de maand was 11.390.915,14. Het schoolsparen bracht 2847,80 op en het aantal rekeningen steeg met 78. Er werden 219 spaarbusjes geledigd met 'n inleg van 4.369,61. Bij het hoofdkantoor werd inge legd 306.658,29 en terugbetaald 276.131,64. By de afhaaldienst werd ingelegd 6.350,50 en terugbetaald 4.498,51. Te Souburg werd 5.509,09 meer ingelegd dan terugbetaald, te Goes bedroeg dit cijfer 25.538,56 en te Wolphaartsdyk 11.531,52. In Terneuzen overtroffen de terugbeta lingen de inleggingen met een bedrag van 11.884,61. In Axel werd meer ingelegd dan terugbetaald, nl. 7.593,85 Te Zaamslag werd 1.124,68 minder ingelegd dan te rugbetaald. Oogst van de straat. Op het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrggen over de volgende gevonden voorwerpen: Diverse wanten en handschoenen, sleutel aan armbandje, lederen kin dertasje met zakdoekje, zakje met aardappelen, schuimrubber zadeldek, herenrgwiel, knijptang, foudraal voor parapluie, groene muts, wollen das en een rode step op luchtbanden; en dat omtrent de volgende gevonden voor werpen aan zijn bureau inlichtingen zgn te verkrijgenwitte plastic regen jas, 1 hond, witte turnschoen, diverse wanten en handschoenen, zak inhou dende groenten, bril met bruin hoor nen montuur, ring met rose steentjes, sigarettenaansteker, huissleutel, br. lederen- riem, rode tas, bruine porte- monnaie met inhoud, oorbel, rode foudraal voor parapluie, vulpendop, grijs gevlamde ballpoint, ceintuur, van regenjas, goudkleurige armband waaraan figuurtjes, schaartje in etui, breekgzer. DOOPAANGEFTE. De doopaangfite voor de doop in de Noorderkapel van de Herv. Gemeente te Vlissingen is niet op de 11de, doch op (heden) 4 December. De omwisseling van de PJC.C^bonnen voor toe gangskaarten voor de P. Z.C.-kindervoorstellingen ls bepaald voor: VLISSINGEN op Dins dag 7 December as. In de zaal van het Leger des Heils, Paul Kragerstraat. des middags van half drie tot vijf uur. Voor de inwoners van Havendorp en Souburg is er een uitreiking, even eens op Dinsdag 7 De cember, van half tot half één in het Con sultatiebureau, Haven- dorp (No. 598, bij de speeltuin), j Voor MIDDELBURG is i de uitreiking bepaald op Maandag 6 December, des middags van twee tot zes uur in bet gebouw „Mereurius", Koepoort- straat. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bonnen uitsluitend worden ver strekt door de winkeliers bij aankoop van artike len. Ouders worden dan ook verzocht hun kinderen niet In de winkels om bonnen te laten vragen ZONDER dat er inko pen worden gedaan! Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij de in wisseling voor elk toegangsbewijs één dubbeltje moet worden betaald. De aldus verkregen som zal door de directie van de P.Z.C. ter beschikking worden gesteld ten behoeve van een Zeeuws liefdadig doel. Van onze adverteerders Geen Middelburgse hulsvrouw zal waarschijnlijk Vrijdag een prettiger middag hebben beleefd dan mevrouw H. J. SwiersLlevense in de de Ruy- terstraat 28, die als vierde uit de bus kwam by de uitslag van de „Omo"- prgsvraag. Donderdagmiddag was daarom voor mevrouw Swiers zulk een blijde middag, omdat toen de prfls bestaande uit een koelkast bjj haar werd thuisbezorgd. Dank zij de goede zorgen van Van Gend en Loos werd de kast keurig in de De Ruyterstraat afgeleverd en uitgepakt. Mevrouw Swiers was ver rukt over dit fraaie en nuttige nieuwe „stuk in haar huishouden". De heer L. H. Sparreboom, assistent van de hoofddirecteur van de organisatrice van de prysvraag. de N.V. Levers Zeep Maatschappij, die ook bg deze „plechtigheid" aanwezig was. deelde mevrouw Swiers mee, met welke slag zin de kast was gewonnen. Zg gaf alle eer aan haar man door te vertellen, dat hij het was, die de slagzin had bedacht. Bovendien bleek, dat de heer en mevrouw Swiers nog slechts een maand een echtpaar vor men. Daardoor .komt deze prijs dus wel by zonder goed van pas! Sinterklaas bij voetbalwedstrijd Dat Sint Nicolaas nog met zijn tijd meegaat, bewijst wel het feit, dat hij nog tijd kan vinden om een sportief partijtje voetbal te gaan zien van Middelburg—Vlissingen, dat Zondag middag op het terrein aan de Nadorst zal worden gespeeld. De goede bis schop zal om 2.30 uur aanwezig zijn. Collecte De collecte voor het Oorlogsgraven- comité heeft in Kloetinge 92.57 op gebracht Filmavond Christelijke Metaalbewerkers. De afdeling Vlissingen van Christelijke Metaalbewerkersbond in Nederland gaf voor haar leden in het Concertgebouw een filmprogramma, waarvoor veel belangstelling bestond. De voorzitter van de afdeling Vlissin gen, de heer C. J. Vader, sprak een openingswoord, waarin hg in het by- zonder de dames en enkele vooraan staande figuren uit de bond welkom heette. Na ee nschitterende documentaire „Houen zo!" van Herman van der Horst, reikte de districtsbestuurslei- der van de bond, de heer J. Lodder de certificaten en het gouden insigne voor het 25-jarig lidmaatschap uit aan de heren M. van Eenennaam, J. Kruit, L. Davidse en A. Meeuwse. In zijn toespraak riep de heer Lodder vervolgens de leden op, om de begin selen van de Christelgke vakbeweging ti'ouw te blijven. Het hoogtepunt van het verdere programma was wel de schitterende Russische film over het wonderlgke leven van de bevers. Aparte vermelding verdienen „The Rythm Strings", 'n groepje van vier jongelui, dat voor amusementsmuziek zorgde en het zich daarvoor niet ge makkelijk had gemaakt. De avond werd gesloten door de heer Vader. Openbare leeszaal Vlissingen. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal werd uitgebreid met de vol gende werken: Bates, Liefde voor Lydia; Eising, De getekenden; Fabricius, Toernooi met de dood; Folpmers, De dood kwam onverwachts; Gervais, Aescu- laap in opstandig China; Van Iepen- daal, Vlieg er eens uit!; Kirst, 08.15, de kazerne; Park, De Darcys Dl 1, De harp in het Zuiden; Park, De Dar cys Dl 2, De wrange vrucht; 0,Brien, The flower of May; Wain, Hurry on down; White, Vuur onder de as; Be- ZONDAG 5 DECEMBER. Geref. Kerk. Middelburg (Hofplein- kerk) 9.30 ds. van Wageningen, 2 ds. van Til, 5 ds. van Til; (Noorder- kerk) 9.30 ds. van Til, 5 ds. van Wa geningen; Luth. Kerk 7.15 de heer de Jonge; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuijzen; Domburg 10 cand. Struijs, 2.30 ds. Spoelstra; Gapinge 9.30 en 7 ds. Spoelstra; Grypskerke 10 en 2.30 ds. Goumare; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Nes; Oostkapelle 11 en 3 ds. Dercksen; Serooskerke 9.30 en 2.30 ds. van Wouwe (H.A. en Dankz.)Solburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld (voorber. H.A.); St. Lau- rens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. v. d. Schaaf; Vrouwenpolder 9.30 ds. Dercksen, 2.30 drs Jager; Westkapelle 10 drs. Jager, 2.30 cand. Strugs. Geref. Kerk (art, 31). Middelburg 8.30 en 4.30 ds. Deddens; Zoutelande 10.30 en 2.30 ds. Deddens. Geref. Gein. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; ArnemuLoen 9.30, 2 en 6 lees- dienst; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 lees- dienst; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Ryksen; Oostkapelle 9 en 11.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Arnemuiden 6.15 ds. Slagboom; Middelburg 9 en 3 ds. Slagboom; Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Vuyst. Ver. v. Vryz. Herv. Middelburg 10 ds. Metz. Ver. v. Vryz. Herv. en Remonstr, Kring. Vlissingen (Engelse Kerk) 10.45 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 ds. v. Empel; Vlissingen 5 ds. v. Empel. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissingen 10 ds. Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstraat 5) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelbxxrg 10 Hei- ligingsdienst, 4 openl. samenk., 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. kapt. Van Greven; Vlissingen 10 Heiligingsd., 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. kapt. Amerongen. Evang. Ver, op G.G. Vlissingen ka zerne „Willem m" 10 en 5 ds. Groe- newegen; Dondeidag 7.30 ds. Middel- hoop. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden 10 ds. Sneller, 2.30 en 6 de heer Steke lenburg; Domburg 10 ds. v. Willens- waard, 7 ds. v. d. Wind; Grijpskerke 10 ds. Don, 2.30 ds. Kwast; Klevers- kerke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Maas, 10 jeugdkerk, 2.30 ds. van 't Hof; Vliss. str. 7 ds. Durkstra; 't Zandt 10 ds. Durkstra (H.D.)10.15 jeugdk., 7 ds. de Groot; Meliskerke 2.30 ds. Durkstra; Middelburg Nw. Kerk 10 ds. Aalders, 5 ds. v. woer den; Oostkerk 10 ds. v. d. Linde; Electro-bioscoop 10 cand. Koole; Nw. en St. Joosland 10 en 2.30 ds. Pijn- acker Hordijk; Oost. en West-Sou burg 9.30 en 11 ds. van Duyne, 7 ds. Haitjema, 9.30 ieugdkerk in jeugdlo kaal; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Ri chard; Ritthem 10 ds. van 't Hof, 7 ds. Wagener (jeugdd.); Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. v. Willens- waard; St. Laurens 10 en 2.30 ds. v. d. Lelie; Veere 10 ds. Otte; Vlissin gen St. Jacobskerk 10 ds. Klooster man, 7 ds. Maas (jeugdd.); Engelse Kerk 9.30 kerk voor jongeren; Noor derkapel 9.30 en 10.45 ds. Kwast, 7 ds. Kloosterman; Havendorp 10 ds. de Groot. Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oost hoek. Zaterdag 4 Dec.Vlissingen (En gelse kerk) van 7.308 Interk. avondgebed. G.G.N. Middelburg (Veiling) 9.30, 2 en 6.30 Jeesd.. Zevendedag» Adventisten: Vlissingen 4 Dec. 9.15 ds. v. Drongelen; 10.15 Bgbelstudie. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Bij spoedgevallen is in Middelburg te bereiken de heer C. F. Frumau. arts. Groenmarkt 17, telefoon 2635. In Koude kerke, Westkapelle en Zoutelande is te bereiken de heer L. Sloos. arts te Kou dekerke. Middelburgsestraat I, telefoon K 1185231. In Vlissingen is bij spoedgeval len te bereiken de heer G. J. M. de Greef, arts. Julianalaan 13. telefoon 2121. In Veere. Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken de heer M. A. v. d. Sluijs, arts te Veere, Markt A 155, telefoon K 1181 271 Apotheken Middelburg: Nonhebel. Lange Delft 133. telefoon 2538; Vlissingen M. H. v. d. Sande, Badhuisstraat 22, telefoon 2066. In restaurant Wöhler te Middelburg werd Vrijdagavond de jaarlijkse al gemene vergadering van de Vereni ging voor Veilig Verkeer Middelburg en Omstreken gehouden. De voorzit ter, de heer E. Visscher, wees in zijn openingswoord op de steeds toenemen de verkeersintensiteit, waaraan het wegennet in grote delen van ons land en ook in Zeeland nog steeds niet is aangepast. Hij noemde cijfers omtrent het aantal ongelukken, dat jaarlijks gebeurt en het aantal slacht offers, dat daarbij valt te betreuren en meenden, dat „Veilig Verkeer" me: kracht zijn nuttig werk moet voort zetten, in welk verband hij herinner de aan de gedurende de laatste jaren gevoerde campagnes. Uit het verslag van de pennlngmees- teresse, mevr. M. Mazure, dat werd voorgelezen, bleek, dat er over de ja- zemer, Zg vochten op de zeven zeeën Van Empel en Pieters, Zeeland door de eeuwen heen Dl 1; Brugmans. Weense rhapsodie; Knorr, Dwars door de Sahara; Knorr, Door steppe en oerwoud; More, Italië; Spinosa Cattela, Resultatenberekeningen op korte termgn; Schmidt, Van schuitje varen tot Van Schendel; Hass. Man- ta; Zechlin, Binnen blgven, bezig blg- ven; Margriet breishow 1954/'55; Harterink en Van der Steen, Practi- sche electriciteitsleer Dl 5; Menkveld, Theorie en practgk voor de banket bakker, 2 dln; Hogervorst, Materi- alenleer voor meubelmakers; Wisse en Van der Weel, Centrale verwar ming; Honderd schrijvers van onze eeuw; De blauwe wimpel 1953. In de maand December werden uit geleend 2460 Ned. romans, 215 ro mans in vreemde talen, 943 studie boeken en 1222 jeugdboeken (totaal 4840) De leeszaal werd bezocht door 440 mannen en 73 vrouwen, de jeugd leeszaal door 114 meisjes en 42 jon gens. RAAD SEROOSKERKE. Tarieven verenigingslokaal vastgesteld. Onder voorzitterschap van burge meester P. Dregmans vergaderde de raad van Serooskerke (W.). Bg de ingekomen stukken bevond zich de mededeling van Ged. Staten, dat zij de gemeentebegroting voor 1955 hadden goedgekeurd. Een verzoek van de vereniging „De Hollandse Molen" om toe te treden als lid, ;en een jaarlgkse contributie van 25,-, werd afgewezen. Van het ge meentebestuur van Oostkapelle was ontvangen de begroting 1955 van de Vleeskeuringsdienst. Het aandeel in het nadelig slot bedraagt voor de gemeente Serooskerke 227,41. In een zevental straatlantaarns zullen de 60-wattlampen worden vervangen door 100-wattlampen. De heer J. Janse (C.H.) zeide het te betreuren, dat de oude kapjes niet meer wor den gebruikt. De voorzitter wees er op, dat onafgeschermde lampen hin derlijk zijn voor het verkeer. Vastgesteld werd een verordening voor het gebruik van het gemeente- lgk verenigingsgebouw. Gezien de accommodatie van dit gebouw, zgn de tarieven billgk. De heer G. Chris- tiaanse (A.R.), vroeg B.-en W. t€ willen overwegen of plaatsing van eeu fietsenrek bij het gebouw moge lijk is. Dit zal nader worden bezien. Vastgesteld werd een instructie voor de schoonhouder van het ge bouw, voor welke functie sollicitan ten worden opgeroepen. De voor zitter deelde mede, dat meubilair en gymnastiektoestellen inmiddels werden aangekocht. De beslissing van Ged. Staten over de gemeentelgke subsidie voor de aanleg van het sportterrein is nog niet ontvangen, maar de voor zitter meende, dat het vrijwel zeker is, dat deze winter met de aanleg kan worden begonnen. Aan B. en W. werd een crediet verleend van 3000 voor woning- splitsing en -verbetering. Tenslotte werd medegedeeld, dat de mogelijk heid wordt onderzocht voor de aan sluiting op de drinkwaterleiding van percelen aan de Vrouwenpolderse weg, Lepelstraat en Rgkebuurtweg. ren 1952 en 1953 in totaal een batig saldo van f 447,36 werd genoteerd. De secretaris, de heer L. A. van Hoeve, zei in zijn jaarverslag, dat het leden tal met 78 is gestegen. Het bedraagt thans 461, dank zij een actieve propa- gandavoering door enkele lieden. Medegedeeld werd, dat in 1955 een verscherpte propaganda-actie zal wor den gevoerd. In het kader hiervan zullen op 5 a 6 plaatsen door de ge hele stad binnenkort reflecterende borden worden geplaatst, met de be kende slagzin van het verbond „Doe beheerst in het verkeer' De aandacht werd voorts gevestigd op het ver- keerslokaal, da: in schodt C aan de Bree is gevestigd- Er zal naar worden gestreefd, dat in de toekomst meer volwassenen behalve de leerlingen der scholen dit instituut bezichtigen en er voorgelicht worden Een en an der zal groepsgewijze geschieden. De aftredende bestuursleden mevr. Mazure en de heren F. A. Rosendaal en C. W. Louisse werden bij accla matie herkozen. Tenslotte werd *en tweetal films vertoond „Twee jongens en een auto" en „Wat doet het Ver bond voor Veilig Verkeer?". Veere Medewerking aan plannen voor nieuwe lagere school Het bestuur van de bijzondere school te Veere heeft enige tijd geleden het gemeentebestuur medewerking ver zocht voor de bouw van een nieuw schoolgebouw. Dit verzoek werd in handen ^e-iteld van B. en W., die de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoe zicht vroegen een rapport op te steL len over het eventueel hersteken van de oude school. Dit apport werd in de dezer dagen gehouden raadsverga dering besproken. De begroting voor het herstelwerk vermeldde een totale raming van ruim 39.000. Algemeen was de raad van mening, dat dit bedrag te hoog was voor het verbeteren van het gebouw. Het bleek echter wel, dat de raming van het werk gebaseerd was op de huidige normen, waaraan een dergelijk ge bouw moet voldoen. Men besloot na enige discussie het rapport als ken nisgeving aan te nemen en het betrok ken schoolbestuur medewerking toe te zeggen om te komen tot de bouw van een nieuwe school. Tengevolge van een misverstand was er in ons raadsverslag van Don derdag j.l. een onjuistheid geslopen in het vermelde omtrent de bespre king van dit agendapunt. Koudekerke Collecten. In Koudekerke werd voor de Re classering 49,56 gecollecteerd; de Klaprooscollecte bracht 67.14 op, terwijl voor „De Fakkels Bgeen" werd gecollecteerd 60,03. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 3 Dec. Aardappelen: Bintjes 6.60—7,90. Koopmans Blauwe 8—10,10; Blauwe Ei genheimers 8,208,70. Appelen: Gulden Delicious I 19—55: II 9—14; keuken 7—29; Jonathan I 1523; 116; keuken 6—20; BC 19—22; A 27; Goud- reinette keuken 13—23; Zoete Ermgaard 1 53: keuken 715; Cox Orange Pippin 1 43; keuken 10—36: Sterappel I 20—21; keuken 6—9: Glorie var Holland keuken 13 Peren: St Remy 1 17—18; n 14; keuken 13—15: Beurré Alex. Lucas I 18: keuken 14; Black Alicante 1.16. Groenten: Bloemkool A 21—67; B 8— 39 C 8—19; Rode kool 10—21; Witte kool ir—18: Savoye Kool 7—26- Andijvie 19- 47; Sla 6—21; Boskroten 11—21: Kroten per kg 15—32: Bospeen 14—25: Waspeen 8—27; Wijn peen 15—16: Prei 22—28: Spruiten 19—65; Rapen per Kg 2—10: Peen per kg 8—17; U<en pe. kg 7—22; Boere kool 13—17; Rammenas 2: Veldsla 3—51; Witlof 31—77. VISMIJN VEERE. 3 Dec. Aangevoerd: 628 kg exportgar nalen 83—1.08; 16 kg bot 20—21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 15