Miniatuur Walcheren" bereidt zich voor op komend seizoen n „VERBOND VEILIG VERKEER" IN SEPTEMBER NAAR MIDDELBURG PROBLEMEN VAN EMIGRATIE NAAR CANADA TWEEMAAL SILVANA MANGAN0 EN HET NE0-REALISME SINTERKLAAS ARRIVEERDE PER .VLIEGENDE SCHOTEL" VAL DA SPORT EN WEDSTRIJDEN ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZE EV W SB COURANT S GROTE ACTIVITEIT OP MIDDELBURGS MOLENWATER Tal van verbeteringenuitbreidingen en verfraaiingen staan op stapel Er heerst grote activiteit op het Middelburgse Molenwater, waar „Mi niatuur Walcheren" zich reeds weer op het kómend seizoen voorbereidt. Ogenschijnlijk liggen er op het terrein slechts de kale grondslagen van de maquette, zonder de bijbehorende objecten, maar wie naderbij komt, ziet, dat er al het een en ander is gebeurd. En binnen, in de werkplaats, is het een drukte van belang. Men „behandelt" daar het merendeel van de ma quettes, die drie maanden in weer, wind en regen vooral regen hebben gestaan. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan tal van verbeteringen, uitbreidingen en verfraaiingen. In het kader van de overschakeling van tijdelijk naar semi permanent dienden de objecten op steviger bases geplaatst te worden. Hier toe z'yn overal waar zulks nodig was, kleine fundamenten van gewapend beton gestort ter dikte van 8 a 10 cm. Niet minder dan 120 balen cement werden zodoende reeds verwerkt Maar de voornaamste taak van het ogenblik.is het herstel van de ma quettes, die gedurende de afgelopen zomer bewezen hebben de oorspron kelijk geprojecteerde tijd van drie maanden redelijk te kunnen door staan. Thans dienen zij echter gere pareerd te worden voor een „exposi tie", die enkele zomers achtereen zal Alle gedurende de afgelopen zomer tentoongesteldeobjecten van Mi niatuur Walcheren" te Middelburg worden thans in de centrale werk- plaats van de Stichting Nieuw Wal cheren" grondig onder handen geno men. Veel werk heeft men vooral aan de grote maquette van de Middelburg se Abdijgebouwen, waarvan men hier een onderdeel in reparatie ziet. (Foto P.Z.C.) Overleg over ruimtewei en woningwet De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting verwacht dat de ontwerpen voor een ruimtewet en een woningwet voor 1 Jan. 1957 't staats blad zullen hebben bereikt. Het ligt in zijn voornemen omstreeks de aan staande jaarwisseling over beide wetsontwerpen het overleg met zijn betrokken ambtsgenoten te openen. Hoewel de duur van het overleg niet kan worden voorspeld, meent de mi nister te mogen verwachten, dat de ontwerpen in de loop van dit zittings jaar aan de staten-generaal kunnen worden aangeboden. Vonnissen tegen SS ers nietig verklaard. De doodstraffen tegen zes voorma lige Duitse SS-mannen, die de leiding hadden in het grootste concentratie kamp in Frankrijk tijdens de oorlog Struthof zijn Donderdag door het hof van appèl nietig verklaard wegens een fout in de gerechtelijke procedure. De SS-ers werden in Juli jl. te Metz veroordeeld wegens misdaden in. het kamp, waar tien duizend mensen zyn opgehangen, vergast, doodgeslagen of door bevriezing en dodelijke injecties om het leven zyn gekomen. De vonnissen tegen twaalf andere SS-mannen, die tot dwangarbeid wa ren veroordeeld, werden eveneens nie tig verklaard, alsmede de doodvon nissen tegen 43 kampbewakers, die bij verstek waren veroordeeld. duren. Door het regenachtige karak ter van de afgelopen zomer is het me rendeel der objecten er niet zonder enige schade afgekomen. Met het her stel en het prepareren houdt zich mo menteel een tiental mensen bezig. Er wordt hard gewerkt in dit „ate lier", dat de voormalige centrale keu ken, 's zomers bioscoop, herbergt. Stuk voor stuk worden alle objecten onder handen genomen, worden on derdelen vernieuwd, waar nodig ver betering aangebracht en worden de binnenwanden met menie bestreken ter voorkoming van aantasting door het vocht. Sommige van de maquettes hebbeu zo zeer van het vocht te lijden gehad, dat zy geheel uit elkaar geno men moeten worden en voor een groot deel vernieuwd. Attracties Een aantal andere werkkrachten er zijn er in totaal 16 is buiten be zig op de „plattegrond" van Walche ren. Een belangrijke uitbreiding van de Vlissingse haven ia daar in wor ding. Dit bassin is thans ongeveer drie maal zo groot als voorheen en het zal in 1955 naast de trein één der grote attracties van „Miniatuur Wal cheren" worden. Het ligt namelyk in de bedoeling het bassin mede te „bevolken" met een radiografisch bestuurbare boot, die op en neer zal varen. Daarvoor was natuurlijk meer ruimte nodig. Wat reeds in de ha ven aanwezig was, komt ook vol gend jaar weer terug. Maar daar naast heeft men de gedachte een veerboot met fuik te doen vervaar- en, die ei krygen. Een andere attractie wordt de nieuwe Keersluisbrug, die evenals de echte basculebrug open en dicht zal gaan. Overigens zal er in Vlissingen nog meer worden uitgebreid. De bou levard is een flink stuk doorgetrok ken en natuurgetrouw nagebootst, o. a. met de zeewering en het badstrand. De „boule" zal ook worden betegeld. „Hotel Brittannia" komt in 195; staan waar het hoort en bovendien zullen er langs de boulevard meer hui zen worden gezet. Deze objecten zijn thans in de maak. De Vlissingers zal het verder een genoegen doen, dat ook een miniatuur van de „Leeuwentrap' zal worden aangebracht. Een nuttige en belangrijke aanwinst van het miniatuur zal, als de plannen van „Nieuw Walcheren" doorgang vinden, in het paviljoen aan de Noord zijde worden ondergebracht. De stich ting heeft namelijk dit paviljoen, waar de RVD vorig jaar Walcherens verwoesting, herstel en wederopbouw in beeld bracht, aangekocht. Zij heeft het plan er in 1955 het Delta-plan door middel van foto's maquettes e.d. aanschouwelijk voor te stellen. Nog meer uitbreidingen zal het mi niatuur ondergaan. Zo komen er waarschijnlijk maquettes bij van het pompstation in Biggekerke, de prise d'eau in Oranjezon, de Vlissingse mo len in Middelburg. De miniatuur-ver lichting van de straten krijgt er onge veer 100 lantaarntjes bij, de electri- sche leidingen zijn permanent ge maakt in buizen onder de grond, de paden worden vernieuwd, een draina ge is reeds aangelegd, de beplanting keert in gewijzigde vorm terug en de muziekkiosk wordt vermoedelijk ver groot, zodat men er grotere korpsen en orkesten kan laten spelen. Ook het „Bioscoop-Miniatuur" zal volgend jaar weer draaien. Restaurant „Don Suisse" wordt eveneens gehandhaafd en waarschijnlijk krijgt het een ver hoogd terras, waardoor een beter uit zicht op het miniatuur zal worden ge boden. Zo zal „Miniatuur Walcheren" dus op 30 April 1955 groter en mooier zijn poorten weer kunnen openstellen. En kele weken voor die datum zal men de objecten weer volgens een nieu we methode plaatsen „Maar voordat het zover is", zo zei ons de heer A. G. Wagensveld, ontwerper en leider van het miniatuur, „moet nog zeer veel gebeuren. Vyf maanden zijn verstreken, voordat je het weet en er dient dus in snel tempo doorgewerkt te worden". De heer Wagensveld vertelde voorts, dat ook op verschillende dorpen groe pen „miniaturisten" druk bezig zijn met herstel van de objecten. De ont werper zelf draagt het „Miniatuur Walcheren"-idee nog steeds uit over het eiland. Reeds wist hij weer een aantal Walchenaren enthousiast te maken voor het bouwen van een ob ject, waar toe zjj uiteraard alle mo gelijke medewerking krijgen. De heer Wagensveld poogt nog veel meer in woners van net eiland te interresse- ren. Men mag hopen, dat hij er in slaagt. Want er bestaan ernstiger ziekten dan deze „miniaturistis" UÊÜBm. Ter gelegenheid van de beëdiging van vijf officieren, die Vrijdag in Mid- delburg geschiedde, defileerden de mi litairen van de le C.O.AJK. voor de inspecteur van het Dienstvak der Mi litaire Administratie, brigade-gene raal G. J. de Leur. Men ziet hier de generaal (saluerend) ov het podium. Links van hem (met helm) majoor J. Potteboom, de défilé-commandant. Uiterst rechts de kapel van de Lim burgse Jagers, die voor muzikale opluistering zorg droeg. (Foto P.Z.C.) Koninklijke familie naar de wintersport. De Koninklijke familie zal dit jaar de wintersportvakantie in Sankt Ankton am Arlberg in Oostenrijk doorbrengen. De Koningin en de Prinsessen zullen op 27 Dec. per trein uit ons land vertrekken. Prins Bernhard zal enkele dagen later gaan. Hij wordt voor de jaarwisse ling in Sankt Anton verwacht. Stad zal geheel in het teken van congres komen te staan Zoals gemeld, zal het landelijk Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer in 1955 zyn jaarlijkse algemene vergadering in Middelburg houden. De Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg en Omstreken fungeert dan als gastvrouw. Deze vereniging is thans reeds druk bezig met de voorbe reiding voor dit congres, waarop vele autoriteiten uit het gehele land en ongeveer 125 afgevaardigden van de verenigingen aanwezig zullen zijn. Een juiste datum is nog niet vastgesteld, maar het ligt in de bedoeling de vergadering, die twee dagen duurt, medio September te projecteren. Er zal een boekje over dit congres worden uitgegeven, waarin naast het programma, voorwoorden zullen wor den opgenomen van enkele Zeeuwse autoriteiten. (Advertentie.) Zó boeiend is nu PANORAMA In grote lijnen werd reeds een at tractief en omvangrijk programma besproken. Zo zullen de congressisten door het gemeentebestuur van Mid delburg worden ontvangen na uiter aard eerst door de organiserende ver eniging verwelkomd te zijn. Men zal „Miniatuur Walcheren" bezoeken, waar vermoedelijk het bestuur van „Nieuw Walcheren" een ontvangst or ganiseert. Ook op het gebied van folkore blijft het programma niet achter. Men heeft namelijk het idee hiertoe het Westkappels Dameskoor uit te nodigen. Voor de dames van de vergaderenden staat een excursie naar Veere op stapel. Zij zullen daar door de burgemeester worden ontvan gen. Voor de organisatie van de ver- Mogelijkheden alleen op langere termijn „De beste vakman, die geen Engels spreekt, is in Canada niet meer waard dan een ongeschoolde arbei der. Als men de taal niet spreekt, kan men niet verwachten de baan te krij gen, die men zich wenst, uitzonderin gen daargelaten". Aldus de heer H. A. van Luyk, hoofd van de afdeling algemene za ken van het commissariaat voor de emigratie te 's-Gravenhage, die, na FILMS IN ZEELAND Fernandel terug als Don Camillo Ditmaal brengt het programma twee producten uit de Italiaanse neo-rea- listische school en wel „Bittere Rijst" (Grand, Goes) en „Anna" (Electro, Middelburg) en in beide films ver vult de befaamde Silvano Mangano de hoofdrol, zodat men van bepaalde aantrekkelijkheden verzekerd is. In „Bittere Rijst" worden de sociale misstanden onder rijstplanters in de Povlakte min of meer aan de kaak gesteld. „Min of meer", omdat regis seur De Santis, die deze film overi gens uitstekend regisseerde, niet schroomde de mogelijkheden van de lieftallige Silvano ten volle te benut ten. Niettemin werd „Bittere Rijst" een boeiende rolprent, knap gefoto grafeerd en met ondanks bepaalde bedenkingen toch zeker enige waarde als „teken aan de wand". >7* Terwijl Koningin Juliana en de vier prinsessen bijna ongemerkt temidden van duizenden mensen toezagen, is Sint Nicolaas Vrijdagavond per „vlie gende schotel" geland op het huis van de heer E. E., höfkapper te Baarn. Op zijn dak was met palen en dra den een plastic plateau bevestigd dat vaar de straatzijde schuin afliep zo dat met behulp van wisselend vuur werk de illusie van een glijdende be weging naar beneden kon worden ge wekt. Om half acht kwam de Sint onder veel geknal en gesis onver wachts ergens bij de schotel te voor schijn. De Koningin en prinsesjes woonden meer dan een half uur lang do Sint Nicolaasviering bij die tot omstreeks half tien duurde en werd opgeluisterd door een orkest van zwarte pieten, herhaaldelijk rondge strooid suikergoed en toespraken van de bisschoppelijke kindervriend uit Spanje. De koninklijke familie, prin ses Marijke op moeders arm, zong uit volle borst een aantal liederen mee. In de reeds eerder besproken rol prent „Anna" (Electro, Middelburg) bewees ook regisseur Alberto Lat- tuada een open oog te hebben voor de mogelijkheden van Silvano Man gano. Silvano speelt hier de rol van een vrouw, die na een nogal opwin dend leven zielsrust zoekt in een non- nenbestaan. Het is een nogal „hevige" geschiedenis, die de levensgeschiede nis van Silvano in deze film, waar tegen de nonnenperiode wel erg schril afsteekt Grand (Goes) vertoont Zondagmid dag nog de plezierige film „The quiet man", met in de hoofdrollen John Wayne en Maureen O'hara. De „rus tige man" is een ex-bokser, die na een Amerikaanse periode terugkeert naar zyn Ierse geboortedorp en dan in strijd komt met de dorpsgewoonten. Kostelijk amusement! Wie Fernandel nog eens wil be wonderen in een Camillo-rol, kan te recht in Alhambra (Vlissingen), waar „De terugkeer van Don Camillo" op het witte doek wordt gebracht. Op nieuw kan men deze talentvolle ac teur zien in zijn verrukkelijke, vaak ontroerende creatie van de dorps pastoor, die alsmaar overhoop ligt met een communistische burgerva der. Een voortreffelijk Frans-Itali aans product. „De twee straatjongens van Parys" (Schouwburg-bioscoop, Middelburg) is een bijzonder belegen, sentimenteel geval, waarin zigeuners een lief knaapje stelen, dat na heel veel moeilijkheden toch weer bij moeder terugkomt. In „Het uur voor middernacht" (Lu xor, Vlissingen) schittert Louis Jouvet als een koele, zeer intelligente politie- irispecteur. die tot taak krijkt maar liefst twee moordgevallen op te los sen en hij doet zulks op een alleszins brillante wijze. Een spannende, uit stekend gespeelde rolprent. een reis door Canada te hebben ge maakt Vrijdagmiddag met de „Maas dam" in ons land terugkeerde. Hem was bijzonder opgevallen het probleem van de verhouding tussen ouders en kinderen. In Nederland kent men een sterk gezinsleven, doch in Canada heeft de jeugd meer zelf standigheid. Ouders en kinderen le ven meer naast elkaar en deze vrij heid van de kinderen is voor de ouders vaak moeilijk te aanvaarden. De emigrant zal zich op deze verhou ding moeten instellen. Een ander probleem noemde de heer Van Luyk de werkloosheid, die thans evenwel minder is daii in de af gelopen zomer. By ontslagkwesties is het niet zo, dat eerst de Nederlander er uit moet, doch dit geschiedt volgens de datum van indiensttreding. Een ontslag is psychologisch moeilijk voor een Ne derlander: voor de Canadees is dit normaal. Men moet bij de voorlich ting in Nederland duidelijk stellen, dat ontslag kan voorkomen en men een zekere periode werkloos is, doch de verdiensten over het gehele jaar genomen zijn goed te noemen. Op grond van deze overwegingen kwam dhr. Van Luyk tot de volgende uit spraak: Canada is op lange termijn een land met grote mogelijkheden; op korte termijn is het een land met psychische moeilijkheden. Tenslotte nog sprekende over men sen, die teleurgesteld terug komen, zeide de heer Van Luyk van oordeel te zijn, dat velen van hen zich van te voren niet hebben gerealiseerd wat ze in Canada zouden gaan doen. Kon. Rotterdamsche Lloyd bestelt weer een nieuw schip De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die de vorige week een nieuw vracht passagiersschip met een draagver mogen van ongeveer 10.750 ton be stelde bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, heeft nu, zes dagen la ter, opdracht gegeven voor de bouw van een zusterschip hiervan aan de N.V. C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krimpen aan de IJssel. Het is de bedoeling, dat dit schip, dat eveneens geheel air-con- ditioned zal zyn, in Januari 1957 in de vaart zal komen. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft nu vijf nieuwe schepen, met een gezamenlijk draagvermogen van on geveer 54.000 ton, in bestelling. Advertentie. BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND Vluchtelingen-actie nadert 2 millioen De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Grie kenland nadert de twee millioen gul den. Bij de 1.927.000 gulden die tot Donderdag binnen waren, is gisteren een bedrag van 34.000 gulden geko men, zodat de stand nu is geworden 1.961.000 gulden. Om de twee millioen vol te maken is dus nog 39.000 gulden nodig. gadering is een commissie ingesteld. De Zeeuwse hoofdstad zal op deze dagen geheel in 't teken van „Veilig Verkeer" staan. Spandoeken worden opgehangen en getracht zal worden zoveel mogelijk zakenlieden te inte resseren inzake het aanbrengen van affiches voor hun etalage-ruiten. Als steun bij de verwezenlijking van dit alles werd van de gemeente Middel burg een subsidie van 250 ontvan gen. Een en ander werd medegedeeld tij dens de Vrijdagavond gehouden alge mene vergadering van de Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg en Omstreken. Chili, Peru en Ecuador hebben be sloten gezamenlijk op te treden ter verdediging van de uitbreiding van hun territoriale wateren tot 200 mijl van de kust. BRIDGE Parencompetitie In de parencompetitie van district Zeeland werden de volgende wed strijden gespeeld, waarvan de uitsla gen waren: Afd. A. Hoofdklasse: Voor de eer ste maal kwam het paar Droiikers- Heyboer niet als nummer één uit de bus. De uitslag was: 1 heren Simpe laarv. Iren 64.9%; 2 mevr. Dron- kersde heer Heyboer 57.7%; 3 mevr. IJsselde heer Stolk 56.6%. Stand na drie zittingen: 1 mevr. Dronkersde heer Heyboer 60.8%; 2 mevr. IJsselde heer Peek 58.7%; 3 echtp. v. d. Kreke 54.6%; 4 heren Simpelaarv. Iren 53.3%; 5 echtp. Parent 50.8%; 6 echtp. Brouwers 42.5%; 7 heren v. OppenCorveleyn 42.2%8 heren v. d. Sluys 40.4%. le klasse I: Door een vry onver wachte uitslag zien we hier een radi cale wijziging. Door een zeer slechte score verhuisde het paar v. d. Boudt v. Reemst van de eerste naar de vijfde plaats. De dames Blokland Klaassen komen langzaam maar ze ker naar voren. De uitslag was; 1 W. D. BloklandKlaassen 62.5%; 2 echtp. Gommers 61.3%; 3 H. H. v. NieuwenhuyzenPolderman 53%. De stand in deze groep: 1 dames MeyerKroeders 56.2%; 2 echtp. Gommers 55%; 3 heren v. Nieuwen huyzenPolderman 54.2%; 4 dames BloklandKlaassen 53.1%; 5 mevr. v. d. Boudtde heer v. Reemst 52.9%; 6 dames PeekGabriëlse 50%; 7 da mes v. d. SluysBruin 45.4%... 8 echtp, v. d. Kreke 37.7%. le klasse H: In deze groep gaat de strijd tussen de paren echtp. De Graauw en dames WolthersHuysse, die in deze zitting met de ere-plaatsen gingen strijken. Uitslag: 1 dames WolthersHuysse 66.7%; 2 echtp. De Graauw 61.5%; 3 de heer v. Waegeninghmevr. Kroeders 52.1%. De stand luidt: dames Wolthers Huysse 58.6%; 2 echtp. De Graauw 56%; 3 mevr. v. d. Mostde heer Ro- doe 48%; 4 heren GroenDekker 48%; 5 dames v. Nieuwenhuyzen Polderman 46.2%; 6 heren Rovers v. Wageningh 43.4%; 7 echtp. Bode 40%. Afd. B. Hoofdklasse: 1 heren Van Veen—Catsman (inv.) 49 p. 2 heren De Meurichyv. d. Riet 48 p.; 3 da mes JurryThomaes 44% p. Stand na twee zittingen: 1 heren De Meurichyv. d. Riet 91% p.; 2 dames JurryThomaes 89 p.; 3 heren RanschaertRemery 88% p.; 4 he ren Eeckelaarv. d. Poel 87% p.; 5 heren WageIJsebaert 82 p.; 6 heren JurryVerstraeten 81% p.; 7 dames Jurryv. Pienbroek 80% p.; 8 mevr. De Meurichyde heer Boel 71% p. le klasse I: 1 mevr. Maatde heer Boerman 50 p.; 2 heren v. d. Linden Toussaint 48% p.; 3 mevr. v. d. Driesmej. De Vlies 43% p. Stand: 1 mevr. Maatde heer Boer man 108% p.; 2 heren v. d. Linden Toussaint 95 p.; 3 heren v. d. Meer— Tazelaar 83%.; 4 mevr. v. d. Dries mej. De Vries 81% p.; 5 dames Bel- derokOosterbaan 79% p.; 6 heren De SmetVerstraete 75 p.; 7 echtp. Drok 74% p.; 8 heren Gun ter—v. Don gen 74% p. le klasse H. 1 heren Voorhans Meulenberg 53% p.; 2 heren Vergau- wenIJsebaert 49 p.; 3 heren Belde- rokBogaert 44 p. Stand: 1 heren BelderokBogaert 102% p.; 2 heren VoorhansMeulen berg 98% p.; 3 heren Vergauwen IJsebaert 87% p.; 4 heren De Zeeuw Quaghebeur 82% p.; 5 heren Belderok v. Prooyen 78% p.; 6 heren v. Over- meirenv. Poppel 76% p.; 7 heren CattoirIJsebaert 73% p.; 8 echtp. Mulder 72% p. VOETBAL Zondag 1 minuut stilte op Westduitse velden Tien minuten na de aftrap van alle Zondag in West-Duitsland te spelen voetbalwedstrijden, zal 1 minuut stil te in acht worden genomen ter nage dachtenis aan de Duitse voetbalsup porters, die op weg van Engeland naar huis bij het treinongeluk te Leu ven de dood vonden. De Westduitse Voetbalbond heeft ten behoeve van de nabestaanden van de omgekomenen een bedrag van 5000 mark (ruL.i 4000 gulden) ter beschikking gesteld. VOLLEYBAL Het volleybal-programma voor van daag luidt: E.V.V.C. II—Marathon; M.V.C. II—U.O.C. II; V.C.U.—Michiel de Ruyter II; E.V.V.C. II—M.V.C. II- U.O.C. II—V.C.U.; M.V.C. II-Hoa •ioa; Marathon—Michiel de Ruyter II

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 13