Oude Proever WENNEKER ZWITSAL ONDERWIJZER BANG DAT HIJ ORDE NIET KON HANDHAVEN PREMIEKEURINGEN TE GOES VAN HENGSTEN EN MERRIES STAATSSECRETARIS CONTRA COMMUNIST HAKEN Amsterdamse Beurs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 MISHANDELING OP SCHOOL Honderd gulden boete en één maand voorwaardelijk geëist Het was een zestal jongens van tien tot twaalf jaar, dat gistermidag- al dan niet vergezeld van hun moeder voor de Rotterdamse rechtbank als getuige verscheen. De vragen, die de president hun stelde kwamen bijna allemaal op het zelfde neer. Of de onderwijzer hen wel eens sloeg. Of hy hen wel eens trapte, of met een stok op de vingers tikte. Of het bij een van hen wel eens gebeurd was, dat de onderwijzer hem zo aan zyn oor gedraaid had, dat zijn moeder het dagen daarna nog niet mocht wassen „Ja", gaven de jongens toe. Maar sommigen van hen bekenden: „Ik was dan wel stout geweest", of: „Ik stond de onderwijzer in de weg, en toen gaf hij me een trap, die ongeluk kig aankwam. Ik geloof niet, dat hij het zo bedoeld had, want later kreeg ik een snoepje van hemzoals een van de jongens vertelde. De laatste getuige was een moeder, wiens pleegzoontje niet mee was ge komen. Het kind was erg nerveus ge worden in de klas by deze onderwij zer, vertelde zij. Het was nu by een psychiater onder behandeling. Er was verlamming in de vingertjes opgetre den, wat volgens deze psychiater het gevolg van mishandelino'is geweest. „Iedere zenuw in het kind is ge spannen", zo zei de moeder. De verdachte zelf, de 31-jarige on derwijzer M. A. S. uit Oudenbosch, gaf toe te ver te zyn gegaan. Maar de jongens waren vaak erg lastig, vertelde hij. „En het vergt het uiter ste van de zenuwen om in een klas met 46 tot 48 leerlingen van een volksschool orde te bewaren", voegde zijn raadsman, mr. H. D. M. Dolk, er aan toe. Hij zei, dat zijn cliënt een ontzettende angst had geen orde te kunnen bewaren. Bij hem stond, als beginnend onderwijzer voorop, dat hij op deze manier de tucht moest hand- Labour-motie van afkeuring Bedreiging van Britse regering Het Britse kabinet heeft zich Don derdag beraden over de houding, wel ke het moet innemen tegenover de voorgenomen aanval der socialisten op het regeringsbeleid inzake het hou den van besprekingen op het hoogste niveau over waterstof- en atoomwa pens. Labour! eiders hebben de regering er van beticht, dat zij blijkbaar niet voldoende de dwingende noodzaak in ziet van het zoeken naar middelen om de wereld te bevrijden van de drei- fing van kernwapens. De socialisten ebben een amendement ingediend, waarover Maandag zal worden gede- bateerd. Daar dit amendement neer komt op een motie van afkeuring, zal het kabinet moeten aftreden, als het wordt aanvaard. Ex-commissaris Dides zoekt een betrekking In het Franse blad „Le Figaro" is Donderdag de volgende „kleine adver tentie" verschenen: ex-hoofdcommis saris Parijs, ontslagen wegens het aan de kaak stellen van verraad, zoekt behoorlijke betrekking. Voor inlich- -tingen zich niet wenden tot ministerie binnenlandse zaken, maar telefoneren Jean Dides". Commissaris Dides werd ontslagen in verband met de kwestie van het uitlekken van militaire geheimen. haven. Hy was nu overgeplaatst naar een andere school, en volgens mr. Dolk was zijn cliënt nu van deze methode afgestapt en ging het goed in de klas. De officier van justitie bezag in zijn requisitoir de paedagogisehe kant van de zaak. Hij meende dat geen ridder lijkheid wordt gekweekt wanneer een jongen in de rug wordt aangevallen. Ook vond hij het niet geschikt om een kind opeens te laten schrikken door met een stok op tafel te slaan. De of ficier zag in deze man iemand, die er lust in heeft anderen te kwellen. We gens ernstige mishandeling eiste hij een boete van 100 of 25 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met arie jaar proeftyd. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Kordate meisjes Een 27-jarige Hilversumse vertegenwoordiger vroeg Woensdagavond op de Coolsin- gel te Rotterdam aan twee da mes uit Zwijndrecht een bank biljet van 20 te willen wisse len. Zij deden dit en de man stopte het biljet een van de vrouwen in de zak en nam meteen de benen. Maar niet vlug genoeg of de dames kon den nog constateren dat het biljet maar een reclamepapier tje was. Zij gingen de man achterna onder het roepen van: Houdt de dief. Twee meisjes van 15 en 16 jaar wer den hierdoor opmerkzaam, za gen de man een groot waren huis binnenschieten, namen daarop de andere ingang zodat zy hem tegemoet konden lopen en grepen hem in de zaak by de jas. Ze lieten hem niet los voor de politie was gearri veerd, die de Hilversummer in rekende. In Wembley is Woensdag de eerste na-oorlogse voetbalwedstrijd tussen Duitse en Engelse ploegen gespeeld De Britten wonnen deze strijd met S1; deze telefoto geeft een moment tijdens de wedstrijd weer: Bentleyde Engelse rechtsbinnen, in duel met de Duitse doelman HerJcenrath, na een vrije schop voor Engeland. Op voorgrond (no. 2) Posipal, de Duitse rechtsback. Nagekomen advertenties. Heden werd tot onze diepe droefheid van on ze zijde weggenomen in zijn Heer en Heiland, mijn geliefde Man en onze geliefde Zoon, Schoonzoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer HENDRIK VERHOEF, op de leeftijd van by na 44 jaar. Uit aller naam: C. A. VERHOEF- SMIENT. Goes, 2 December 1954. Zuidvlietstraat 67. Liever geen bezoek. Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 6 December a.s. 2 uur vanaf het sterfhuis op de Alge mene Begraafplaats te Goes. Heden overleed na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, onze ge liefde, zorgzame Vader, Behuwdvader en Huis genoot ADRIAAN ZONNEVIJLLE, Weduwnaar van SARA DINGETJE VAN NIEUWENHUIJZEN, op de leeftyd van 65 jaar. Amsterdam: A. W. ZONNEVIJLLE. H. ZONNEVIJLLE— DE SMIT. Utrecht: W. A. ZONNEVIJLLE. Vlissingen: S. MOENS. Vlissingen, 2 Dec. 1954. Lammensstraat 5. De teraardebestelling :;al plaats vinden op Maandag 6 December a.s., des namiddags 2 uur vanaf Lammens straat 5. Goede kwaliteit De premiekeuringen van anderhalfjarige hengsten en merries, georga niseerd door de samenwerkende bonden van Paardenfokkers van Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren, Tholen en Schouwen-Duiveland bracht Don derdag weer vele paardenliefhebbers naar Goes. Een kleine honderd jonge paarden werden aangevoerd, waarbij een goede kwaliteit viel te constateren. Vooral de grote maat merries was bijzonder goed. Bij de hengsten ging het kampioenschap naar Nico van Overbroek, zoon van Nico van Melo en Hermientje van Deckershof, eig. van J. Mal- jaars en L. J. Boone, Oostkapelle en Ritthem. Het kampioenschap bij de merries werd behaald door Cora van de Maire Hoeve, dochter van Nico van Stegeshof en Mirza van Olmendaal, eigen dom van J. F. Brooijmans, Oud Vossemecr. De volledige uitslagen zijn als volgt: Hengsten, kleine maat: le pr. Victor van Carishof, eig. Fa D. A. Timmerman en Zn, Kattendijke en J. Caris, Keipen; 2e pr. Vaillant van Monnikenhof. eig. Fa D. A. Timmerman en Zn, Kattendijke, 3e pr. Kuno van Brunswijk, eig. Gebrs Verdonk. Lewedorp. Hengsten, grote maat: le pr, Nico van Overbreek, eig. J. Maljaars en L. J. Boo- Oostkapelle en Ritthem; 2e pr. Costaud van Nieuwe-Linde, eig. J. Mal jaars, Oostkapelle; 2e pr. David, eig. Fa D. A. Timmerman en Zn, Kattendijke en K. Geschiere, Luttelgeest; 3e pr. Honved van Boumanshof, eig. Fa D. A. Timmer man en Zn, Kattendijke; 3e pr. Moustlc van Beatrix, eig. A. N. Steendijk, Nieu- werkerk; 3e pr. Churchill van Buiten zorg. eig. J. P. van Gorsel, Tholen. Merries, kleine maat: le pr. Veronica van Monnikenhof. eig. A. Zandee, We- meldinge; 2e pr. Ninette van Elsdiek, eig. Gebrs Smallegange, Ellewoutsdijk; 2e pr. Irene van 't Hof Nieuwland, eig. Fa A. Wisse en Co., Nieuw- en Sint Joosland; 2e pr. Elza van Hollestelle, eig. L. Boon- Ovezande; 2e pr. Oliva van Domein plaat, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; pr. Laura van Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk^Nieuwerkerk; 3e pr. Anny van de Steeg, eig. L. J. Boone, Ritthem; 3e Bianca van Molenperk, eig. P. J. Abrahamse, Serooskerke; 3e pr. Elly van Vredenburg. eig. C. Mol. Waarde; 3e pr. Gerda van Molenhoek, eig. Abr. Brasser, Koudekerke: 3e pr. Mirza van Veere. eig. P. C. Dieleman, Ritthem; 3e pr. Vera van Oudelande. eig. W. Aarnoutse, Kloe tinge; 3e pr. Fanny van de Driedijk, eig. A. J. Deïst, Zonnemaire; 3e pr. Moniqüe, eig. Aug. Wagenaar, Kloetinge; 4e pr. Carl a van Pierootjes, eig. P. de Buck Izn, Serooskerke; 4e pr. Mirza van Abts- kerke, eig. M. v. d. Weele en Zn, Colijns- plaat; 4e pr. Ella van Nico. eig. Wed. J. Vermue, Nieuwdorp; 4e pr. Lien van Donkerzicht, eig. Gebrs Leendertse. Kam perland; 4e pr. Betsy van Landzicht, eig. Joh. t Cevaal, Grijpskerke; 4e pr. An- van Waarde, eig. C. Mol, Waarde: 4e pr. Bora, eig. W. Sanderse, Seroos kerke. Merries, middenmaat: le pr. Laura van Donkerzicht, eig. Gebrs. Leendertse, Kamperland; 2e pr. Cora van Dorpzicht, eig. Gebrs. Stoutjesdijk, Tholen; 2e pr. Nellie van de B'erg, eig. J. C. de Vrieze, Kloetinge: 2e pr, Krina van Monniken hof, eig. A. L. Schrier, Kapelle-Biezelin- ge: 2e pr. Bianca van Zeeduin. eig. J. Maljaars, Oostkapelle; 3e pr. Betsie van Zeeduin, eig. J. Maljaars. Oostkapelle; 3a pr. Lina van Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 3e pr. Nicolina van Maalstede, eig. A. L. Schrier, Ka- pelle-Biezelinge: 3e pr. Parel van Schoon- dijke, eig. Jacs. op 't Hof, 's-Heer Arends- kerke; 3e pr. Lady van de Krabbeschans, eig. W. Louwerse. Serooskerke; 3e pr. Kobie van Bleijendaal, eig. Jac. Fr. Brooijmans, Oud-Vossemeer; 3e pr. Ka ren van Bleijendaal, eig. Jac. Fr. Brooij mans, Oud-Vossemeer; 3e pr. Kitty van Bleijendaal, eig. Jac. Fr Brooijmans, Oud-Vossemeer; 4e pr. Mina van de To ren, eig. J. Willemse Dzn, Sint Laurens;. 4e pr. Astrid van Mina's Hoeve, eig. Kr. Poppe, Grijpskerke; 4e pr. Cecile van Weltevreden, eig. L. Francke, Oostkapel le: 4e pr. Fabiola van Dorpszicht, eig. A. Schrier en J. Piatschorre, Waarde; 4e pr. Ella, eig. J. de Roo, 's-Heer Abtskerke; 4e pr. Orna van Keilen, eig. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge: 4e pr. Zwaantje van Holsloot, eig. J. de Dreu Pzn, Ellewouts- d.k; 4e pr. Margriet van Domburg, eig. J. de Visser en Zn, Domburg; 4e pr. Irma van 't Munnikenhof, eig. L. J. Bie- rens, Sint Laurens; 4e pr. Jeanne uit de Stooflaan, eig. C. Verdonk-v. d. Heijden, Nieuwdorp, Merries, grote maat: le pr. Cora van de Maire-hoeve, eig. Jac. Fr. B"roojjmans, Oud-Vossemeer; 2e pr. Cinqua van de Karnemelksput, eig. P. H. Hanse, Goes; 2e pr. Corrie van' Domburg, eig. W. Aar noutse, Kloetinge; 2e pr. Ida van Plant- lust, eig. W. P. Beije, Kloetinge; 3e pr. Caroline van Molenhof, eig. J. Lokerse, Heinkenszand; 3e pr. Gerda van Klein- dorp, eig. L. J. Boone, Ritthem; 3e pr. Ida van 't Hof Nieuwland, eig. Fa A. Wisse en Co., Nieuw- en Sint Joosland; 3c pr. Marijke van Veere, eig. W. Lou werse, Veere; 3e pr. Betsy, eig. Wed. J Remijnse, Wolf aartsdijk; 3e pr. Bertha van Baandijk, eig. Mar. de Jonge Pzn, Ovezande; 4e pr. Flora van de Meestoof. eig Gebrs. Verdonk, Lewedorp; 4e pr Meta, eig. J. Poppe, Biggekerke; 4e pr Olga van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek. Kloetinge; 4e pr. Anna. eig. L. Boon man. Ovezande; 4e pr. Betsie van Noord duin, eig. W. Maljaars en Zn. Domburg, 4e pr. Mirza, eig. Jac. Vos, Koudekerke; 4e pr. Fernanda van Kievitshoek, eig. P. de Buck Izn, Serooskerke. Hengsten met afstammelingen: le pr. Nico van Ella, eig. Fa D. A. Timmerman en Zn, Kattendijke: 2e pr. a Nico II van Caroline, eig. Gebrs- Verdonk, Lewedorp: 2e pr. b Karei van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. McCarthy wordt berispt Petities en revolvers De Amerikaanse senaat heeft be sloten senator McCarthy te berispen wegens het beschimpen van een sub commissie, die een onderzoek instel de naar zijn financiën in de jaren 1951/52. De senaat nam een deel van de mo tie van afkeuring aan, die was aan bevolen door een speciale commissie van zes. Het deel dat aangenomen is, ver klaart de senator schuldig aan „het tegenwerken van de grondwettelijke gang van zaken in de senaat", door dat hij niet wilde samenwerken met de subcommissie voor de verkiezin gen en de leden van deze commissie herhaaldelijk heeft beledigd. Ook is hangende een beschuldiging dat hy de leden van de commissie, die zijn berisping aanbeval, heeft beledigd. Tydens het senaatsdebat arriveer de in Washington een gepantserde vrachtauto uit New York met tien kisten petities, waarin tegen de be risping van senator McCarthy wordt feprotesteerd. De auto werd bewaakt oor mannen met revolvers in de hand. Op verzoek van de politie bor gen zij hun vuurwapens op. Ontploffingen aan boord van Noorse schepen De Morgenbladet" meldt, dat van de zijde der politie een onderzoek is ingesteld naar ontploffingen aan boord van Noorse schepen, waarvan men tot nu toe de oorzaak niet heeft kunnen vaststellen. De jongste ontploffing, en de vyfde in de afgelopen zes maanden, heeft zich aan boord van de tankboot „Olav Ringdal Jr" voorgedaan, toen deze in de Britse haven Swansea lag. Volgens „Morgenbladet" schakelt de politie de mogelijkheid van sabota ge niet uit. Ook In luxe dozen van 4 pakjes. 1 ONVERWACHT DEBAT IN DE KAMER Marineofficier kreeg zijn zin niet (Van onze parlementaire redacteur). Het begin van de vergadering van de Tweede Kamer van Donderdag middag gaf een onverwachte woor denwisseling tussen het communisti sche lid de heer Haken en de staats secretaris van Marine, de heer Moor- Aanleiding daartoe was het verslag van de commissie voor de verzoek schriften uit de Kamer omtrent een adres van ir. J. F. Wilman te Rotter dam, wiens verzoek van Juni 1951 om de door hem als officier der Ko ninklijke Marine Res. in werkelijke dienst volbrachte diensttijd met twee maanden te verlengen, was afgewe zen op grond van een beoordeling van zijn persoonlijke gedragingen. De heer Haken meende, dat hier onrecht is geschied en dat de betrokkene het slachtoffer dreigt te worden van de prestige-opvatting van een der chefs. Hy vroeg de staatssecretaris de jon geman in audiëntie te ontvangen. De heer Moorman deed, toen een boekje over ir. Wilman open. Deze werktuigkundig ingenieur heeft zich onjuist tegenover zijn meerderen ge dragen. In zijn briefwisseling met of ficieren heeft hij termen gebruikt, die niet door de beugel kunnen. Het on derzoek is naar het oordeel van de staatssecretaris uitvoerig, diepgaand en objectief geweest en aan het recht is voldaan. Niettemin bleef ir. Wilman doorgaan met zijn actie. De Centrale Raad van Beroep wees zijn verzoek af. Daarna wendde hij zich tot irins Bernhard en vervolgens tot de :oningin. Daarmede bedierf ir. Wil man de mogelijkheid om in de burger maatschappij een plaats te krijgen. Twee werkgevers hebben inlichtingen over hem gevraagd. Ze zouden gun stig geweest zijn, maar geantwoord werd, dat de informaties alleen zou den worden verstrekt met toestem ming van de betrokkene. Daarna heeft men er niets meer van gehoord. Inmiddels bleef de staatssecretaris onder zekere voorwaarden bereid om de jonge man te ontvangen. Hy zou zich nl. behoorlijk moeten gedragen. De heer Moorman meende, dat de heer Haken een goed werk zou ver richten als hij hem daar op wees. Goed. vond de heer Haken. Hij wil de ir. Wilman daardoor echter niet in de communistische hoek dringen. Hij kende hem niet eens, doch wel achtte hij het noodzakelijk op te ko men tegen onrecht, zo dit geschied mocht zijn. Notarisklerken De Kamer verenigde zich hierna met een wetsontwerp tot naturalisa tie van 18 vreemdelingen, vijf wets ontwerpen tot wijzigingen van begro tingen van vroegere dienstjaren en een wetsontwerp tot wijziging van de wet betreffende de verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds. Laatstgenoemd ontwerp was een uit vloeisel van een door de broederschap der notarissen in Nederland en de Advertentie. J ZEER OUDE GENEVER bond van notarisklerken by de rege ring ingediende aanvraag om de deel neming in een bedrijfspensioenfonds voor de notarisklerken verplicht te stellen. Er bestaat nl. twyfel of de no tarisklerken. wel onder de wet betref fende de verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds vallen. Teneinde deze twijfel geheel uit te sluiten had de regering voorgesteld in deze wet de bepaling op te nemen, dat de notarissen en groepen van per sonen, die een vrij beroep uitoefenen, zoals advocaten en accountants voor de toepassing van deze wet-een be drijfstak vormen. De regering ging dus een stap ver der dan de betrokkenen hadden ge vraagd en opende ook voor de wer kers in andere vrije beroepen dan het notarisambt de mogelijkheid een be drijfstak te vormen. Tegen dit laatste had de heer Van Leeuwen (WD) bezwaar, hetgeen hij liet varen na de mededeling van de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. Van Ryn, dat het initiatief nog altijd van het vrije beroep zelf zal moeten uitgaan. Wederopbouw in de Tweede Kamer Hoger woonpeil gevraagd In de Tweede Kamer hebben ver schillende leden gisteravond het woord gevoerd tijdens de behandeling van de begroting 1955 van wederop bouw. Zowel de heren Andriessen (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.), Beerninck (C.H.), "Van Vliet (K.V.P.), Ten Hagen (P.v. d.A.) en Mol (K.V.P waren van oor deel, dat het woonpeil verhoogd moet worden. De heer Van der Feltz (C.H.) de af wikkeling van de rampschade bespre kend, zeide critiek te hebben, welke echter is terug te voeren op het vroe ger gevoerde beleid. Hij betoogde, dat na de bevrijding een onjuiste huurpolitiek is gevoerd. De gevolgen zijn funest voor de wo ningbouw. Met betrekking tot de komende huurverhoging en daarmee samen gaande maatregelen zeide spreker ieder dier onderdelen op zijh merites te willen beoordelen. ■X- Naar wij vernemen zal de Oostenrijk se kampioensclub Rapid in Nederland een wedstrijd spelen tegen de Zuid-Slavische kampioen Partisan. De ontmoeting zal op 1 Januari a.s. op een nog nader vast te stellen terrein worden gespeeld. Nederland 1951 (3%) Nederland 1943 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens tlbilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Billiton Kon. Petrolem Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 414 Bank van Ned. Gem. 0-5-10 Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde NE Baltimore-Ohio New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Dr.tern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Oil Cy. Tide Water AKU 4 PREMIELENINGEN. A'dam premielening 's-Gravenhage 1952 I 's-Gravenhage 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Breda Utrecht Eindhoven 1954 Enschede 1003,4 100% 100% 1003/8 99% 99% 101 lOl' 101% 101% 80% 80% 99% 993,4 158% 157% 215 214 300% 304% 308 306% 257 260 274% 275 475% 481 257 254 225' 228 370 371 526% 530 100% 10S% 181 182 143% 145% 143% 147% 148% 152% 162 164% 13334 134% 125% 1263% 110% 200 203 158% 158 31% 24% 19% 19% 43% 95% 94% 92% 91% 58% 58 95 95% 68% 66% 68% 67 26% 26% 92% 92% 53% 25% 25% 225 230 -127% 127% 128% 1263/4 126% 137% 131% 109 109% 127%. 124% 108 109% 109% HOOG EN LAAG WATER 4 December. U.+N.A.P. U.+NA..P U.N.A.F. U.—N.A.P. Vlissingen 7.42 1.38 20.31 1.57 1.28 1.27 14.18 1.60 Terneuzen 8.10 1.60 20.54 1.78 1.44 1.45 14.32 1.81 Hansweert 8.31 1.72 21.22 1.93 2.20 1.61 15.08 1.97 Zicrikzee 8.50 1.06 21.38 1.33 2.34 1.05 14.58 1.38 Wemeldinge 9.13 1.25 21.53 1.52 2.30 1.25 15.07 1.63 A^^^^^>^»VVVVVVVVVVV^^^^^^ Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, 2 Dec. Contante prijzen. Londen 10.59'%10.60%, New York 3.79%—3.80%, Montreal 3.9134—3,92%, Parijs 1.0810—1.0830. Brussel 7.59%—7.60%. Frankfurt 90.09—90.19. Zürïch 86.56—86.66, Zu rich (vrije francs) 88.66—88.76, Stockholm 72.8672.96. Kopenha gen 54.58—54.68, Oslo 52.91— 53.01, Braz. dollar 3.79%—380%, Argentijnse verrekeningsdollar 3.81—3.82, Japanse verrekeningsdol lar 3.81%—3.82%, Turkse verre keningsdollar 3.80%3.81% nom. NAA*VWWWW\*^^V\^'W'^/ BEtJRSOVERZICHT. LICHT HERSTEL, DOCH STEMMING NOG AARZELEND. Na 2 dagen van heftige reacties is de beurs Donderdag in wat kalmer vaarwa ter komen te verkeren. Er trad een licht herstel in, doch erg van harte ging het nog niet. Daarvoor is de houding van Walstreet nog te onzeker. De gunstige kwartaalcijfers van Philips hebben er veel toe bijgedragen het klimaat ter beurze iets te verbeteren, doch het opmerkelijke was, dat Philips zelf hiervan slechts weinig profiteerde. De mededeling dat de liquiditeit aan liet einde van het jaar zal achterblijven bij vorig jaar werd min der gunstig geïnterpreteerd. „Staat er in derdaad een emissie voor de deur", zo vraagt men zich af en dit werkte enigs zins deprimerend. De scheepvaartafdeling had dit maal het gety mee. Voor vrijwel alle soorten bestond behoorlijk kooplust. KNSM en Scheepvaart Unie. die Woensdag de klap pen opvingen, herstelden zich volkomen tot zelfs boven het niveau van Woens dag. Ook voor cultures was de stemming niet onvriendelijk. Amsterdam Rubber viel hier op met een avance van 3 pun ten. HVA en Verenigde Deli goed op peil. Claims Nederlandsche Optische Industrie werden geadviseerd op circa f 600, het geen voor een nieuw aandeel op 160 pro cent neerkomt. Guldensbeleggingen op nieuw stil en onveranderd. Prolongatie 2% pet. (Advertentie.) Gezonde Babfes Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8