Koningin sloeg de „eerste gulden" in 's Rijks Munt Een generaalsweduwe in India besteeg de brandstapel STIJGING BEURSWAARDEN BOVEN VERWACHTING HELEEN v. MEURS: 0MR0EPSTER BIJ AVRO-TELEVISIE VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 VOLGEND JAAR IN CIRCULATIE Kleiner,dunner, lichter en goedkoper dan oude gulden (Van onze speciale verslaggever) H.M. Koningin Juliana heeft gisteren in de Muntzaal van 's Rijks Munt in Utrecht symbolisch de „eerste gulden" geslagen van de enorme hoeveel heid zilveren guldens, die momenteel wordt aangemunt en in de tweede helft van het volgende jaar in omloop zal worden gebracht. In feite was het zeer beslist de eerste gulden niet, want 's Rijks Munt heeft van het nieuwe geldstuk, dat de muntbiljetten vervangen gaat, al enkele millioenen exem plaren klaar Ze zullen echter niet in omloop worden gebracht, voordat er een 50 millioen zijn aangemunt. In totaal zullen er 100 millioen in de circu latie komen, hetgeen voorlopig waarschijnlijk ruim voldoende zal zijn ge zien het feit, dat de circulatie van de gelijkwaardige muntbiljetten momen teel 75 h 76 millioen bedraagt. Zo prachtig glanzend als de twee guldens, die vanmiddag rinkelend uit ae muntpers in een zinken emmer gle den nadat de machine door de Konin gin in werking was gesteld, zullen echter de overige 99.999.998 niet wor den. De plaatjes voor deze exempla ren waren namelijk gepolijst, teneinde de eer waardig te worden om als her innering aan het min of meer histori sche moment aan Hare Majesteit te worden overhandigd. En zo gebeurde zodra de zware pers de beeltenis van de Koningin zelf te ener en het waardeteken te anderen zijde had in- gestempeld, ontving Zij de beide hoog- glanzende guldens, gevat in een fraai etui, uit handen van dr J. W. A. van Hengel, die de titel van 's Rijks Munt meester voert en als zodanig direc teur is van de Munt. Dr Van Hengel ook was de man, die de Koningin door zijn bedrijf had rondgeleid. Een uiterst gewichtig man die een zeer belangrijke vertrouwens- Ïiositie bekleedt. De verleiding immers oert aan alle kanten in een geldfa briek, waar dag aan dag een eindelo ze stroom rinkelende guldens, kwart jes, dubbeltjes, stuivers en centen door de machines vloeit. De mannen achter machines wroeten de ganse dag tot hun ellebogen in emmers vol geid, dat zacht glanst van louter nieuwigheid. Maar hoewel het lijkt een bijzonder geraffineerde kwelling ook hun rijkdom door de inhoud van hun wekelijkse of maandelijkse loonzakje wprdt bepaald, verwringt de hebzucht hun gezichten niet. Bij kans onverschillig begraven ze hun handen in de emmers met geld, roeren ze liet om alsof het waardeloze con fetti was. Het Muntbedrrjf is wel een bijzon der voordelig bedrijf. Van twee oude guldens maken ze er drie en de aan- anaakkosten belopen nauwelijks twee cent. Ge betaalt er straks grif hon derd Hollandse centen voor, als is de waarde van het metaal 72% zilver en 28% koper slechts 45 cent. Dan ■hebt ge er nog niet eens zo'n 10 gram zware voor-oorlogse gulden voor, maar een kleiner en dunner exem plaar van 63/2 gram. En dat ge aan zienlijk minder dan vroeger voor een fulden kopen kan is een omstandig- eid, die door de te verwachten zu- verstroom vermoedelijk geen enkele invloed ondervinden zal Toch was het Rijk niet op eigen voordeel bedacht, toen het besloot de diameter van de gulden terug te bren gen van 28 tot 25 millimeter en de dikte van circa 2 tot ongeveer 1.8 mil limeter te verminderen. Het Rijk heeft met die gewichtsvermindering slechts uw en ons gemak beoogd, want in de hanteerbaarheid van de met guldens gevulde portemonnaie maakt het een aanzienlijk verschil. Staal en vuur. Met grote belangstelling heeft Ko ningin Juliana de transformatie van 2/3 oude gulden tot 1 nieuwe gulden gevolgd. Het is een uiterst zware weg Grootste hangbrug in Europa Dr. Adenauer zal op 9 December de nieuwe hangbrug over dc Rijn bij Keu len openen, die een belangrijke schakel in het Westduitse net van autostradas zal vormen. De brug maakt een recht streekse verbinding Lussen de auto strada naar het Roergebied en de gro te autoweg tussen Keulen en Bonn mogelijk. Zij brengt daarmee een be langrijke verbetering voor het verkeer vanuit Nederland naar de Rijnstreek. Over de aanleg van de daarin nog ont brekende schakel, een autostrada van Duisburg-Oberhaiisen naar de Neder landse grens, wordt sedert enige tijd door de Nederlandse en Duitse rege ringen overleg gepleegd. De nieuwe hangbrug ten Zuiden van Keulen is 567 meter lang en geldt als de grootste in Europa. TEGENSTELLINGEN IN INDIA. Ook in het Oosten heeft men zijn wo ningproblemen, waar de tegenstellin gen nog zoveel scherper zijn dan bij ons. Een paar jutezakken naast een oude toren vormen een woning; verder verrijzen in Calcutta de mo dernste flatgebouwen. een martelweg. Bij duizenden verdwij nen de uitgediende geldstukken in een hel van laaiend vuur om in een hitte van 1100 graden weg te smelten tot een witgloeiende lavastroom, die even later uit de roodgloeiende smelt kroes in gietijzeren vormen wordt ge stort om daar te verkillen en te ver starren tot klompen grauw metaal, de zg. „tinnen". Maar nauwelijks bekoeld worden deze tinnen onder hoge temperatuur platter gebeukt, opnieuw verhit en nog platter gebeukt vyftien keer achtereen, tot dat de steeds duimer geworden strook metaal zo dim is als straks de gulden wezen moet. Door al dat beuken is het metaal echter hard geworden en daarom moet het weer in het vuur slechts 700 graden ditmaal. Daarna is het metaal wel zacht genoeg, maa rdan is het weer te vuil en moet het gelou terd worden in een bad van zwavel zuur. Van de ronde, nog maagdelijke plaatjes, die inmiddels uit de metaal- stroken gesneden zijn, worden de „kneusjes'' uitgesorteerd; van de gave plaatjes worden de randen „opge- stuikt" in de „kartelmachine'' en van het randschrift „God zij met ons" voorzien. Echt en onvervalst. En daarmee hebben de nog wezen loos uitziende plaatjes, die nog steeds geen muntstukken zijn, het stadium bereikt dat de stempelmachine ze tot echte en onvervalste guldens slaat kruis en munt tegelijk. Het ontwerp is van prof. L. O. Wenckebach, die ook de ontwerper van de beeldenaar van Koningin Wilhelmina op de vorige gulden was. Nog eenmaal worden de mislukkingen er uit gezocht een bijna onzichtbaar bobbeltje op de wang van Hare Majesteit is voor een ongelukkige gulden al genoeg om te worden afgekeurd en tot een nieuwe lijdensweg door de baaierd van staal en vuur te worden veroordeeld. Dan volgen de laatste controle, de telling en ae weging en weldra staan de guldens in verzegelde zakken ge reed voor verzending naar de Neder landse Bank. Zo werden, sinds de invoering van de Muntwet 1948, reeds meer dan 800 millioen geldstukken aangemunt. De reeds geslagen nieuwe guldens blyven nog in dépot, maar daarbuiten werden in omloop gebracht: 430 millioen cen ten (40 per Nederlander),95 millioen stuivers (byna 10 per Nederlander), 187 millioen dubbeltjes (18 per per soon) en 108 millioen kwartjes (10 fier persoon). Bovendien werden in de oop der jaren enorme hoeveelheden munten voor andere landen vervaar digd. Zo begint op 1 Januari de aan munting van 10 millioen geldstukken voor Urugay. Ook de Nationale on derscheidingstekenen en de poststem pels van de PTT worden vervaardigd in deze schatkamer van het Rijk. Slijk der aarde. (Van onze speciale verslaggever) Koningin Juliana heeft in het febouw van 's Rijks Munt ook e Muntverzameling bezich tigd. Het is een enorme collec tie van munten, die in de loop der tijden in Nederland zijn ge bruikt. De oudste exemplaren dateren uit de 8ste eeuw, uit de dagen van Karei de Grote. In bonte verscheidenheid ziet men hier allerlei munt bijeen, waarvan de namen bij overle vering bekend gebleven zijn: oortjes en plakken; duiten, hal ve duiten en dubbele daalders; schellingen en gouden rijders; Leeuwendaalders en Carolus- guldens; realen, denariën en du katen. Minder bekend zyn de nood munten uit de 80-jarige oorlog en de valse dukaten, die in de 19e eeuw in de Russische Ryks- munt en andere buitenlandse munthuizen werden geslagen omdat de Nederlandse dukaat het meest waardevolle betaal middel van die dagen was. Er zijn ook valse munten uit het Indië van de 19 e eeuw, waar mee de inlander door Engelse kooplieden bedrogen werd brons in plaats van zilver en een aantal sieraden als arm banden en manchetknopen, die tijdens de laatste oorlog van zilveren muntstukken werden gemaakt. Maar het meest van alle munten trof ons tijdens het voorbezoek, dat wij aan de Munt hebben gebracht, die ene, doodgewone, pas aangemunte cent. Die kersverse, splinter nieuwe cent lag ergens in een plas, die door al het geloop wat modderig was geworden. Die cent lag daar als het sprekende symbool, dat zelfs 's Rijks Munt „geld" en „slijk der aarde" wel eens in één adem kunnen wor den genoemd. De afgewerkte guldens worden nauw- i naar de plaatsen van uitgifte in ste- keurig geteld en voor het transport vige zakjes verpakt. Het ontbreekt aan goede financiële „public relations" (Van onze economische medewerker). Alle voorspellingen ten spijt blyven de koersen op de Amsterdamse beurs stijgen. Grenzen worden doorbroken met een gemak, dat serieuze commissionnairs met zorg vervult. Een duidelijk beeld van waar wij reeds beland zijn, geeft onderstaand staatje van de hoogste algemene gemiddelden van het ANP/CBS in de afgelopen 6 jaar: 1948 201; 1949 173; 1950 166; 1951 163; 1952 145; 1953 168; 24 November 1954 229. Misschien nog meer tot de verbeelding spreekt het feit, dat de totale beurswaarde van alle ter beurze genoteerde Nederlandse aandelen met uitzondering van de Indonesische waarden eind 1952 5,8 milliard was, eind 1953 7 milliard en eind October 1954 11,2 milliard. Wel-is-waar is de stijging der waarde in de afgelopen 10 maanden minder dan 4,2 milliard gulden ge weest, omdat de nominale waarde der aandelen sedert 1 Januari j.l. plm. 12 procent groter is geworden (er zijn dus aandelen by gekomen), maar desondanks is de stijging der beurswaarde en dus ook van de ver mogens boven alle verwachting ge weest. Deze beurshausse speelt zich ove rigens niet alleen in Amsterdam af. In New York worden eveneens re cords gebroken of het niets is. Het Dow Jones gemiddelde, dat berekend wordt uit de koersen van 30 voor aanstaande aandelen uit verschillen de bedrijfstakken, kwam op Dinsdag 23 November met een cyfer van 382 boven de top van 381 in September 1929. En als wy nu weten dat dank zij de depressie in Juli 1932 een EEN TRADITIE DREIGT TE HERLEVEN Een grote menigte woonde deze ceremonie bij (Van een bijzondere medewerker) LONDEN, December 1954 In het g eweldige omwentelingsproces, dat In dia sinds de verovering van zijn onafhankelijkheid doormaakt, wil het soms schijnen alsof er een kloof is ontstaan tussen theorie en werkelijkheid; als of de op vooruitgang en ontwikkeling gerichte redevoeringen van Pandit Nehroe in klaarblykelyke tegenstelling staan tot de werkelijkheid van het dagelijkse leven, waar eerder een terugkeer tot het verleden waargenomen kan worden en wel tot een verleden, waaraan de Engelsen reeds tydens hun heerschappy een einde meenden te hebben gemaakt. Naar uit verschillende delen van het land bericht wordt, worden steeds meer zonderlinge gebruiken in ere hersteld. Zo werd kort geleden de zelf moord, die de weduwe van de gene raal Jabar Singh, mevrouw Sugan Kunwar, beging, een soort openbare demonstratie. Sugan Kunwar verkoos de dood volgens de oude traditie, door de brandstapel te bestijgen, waarop de stoffelijke overblijfselen van haar gemaal door de vlammen werden ver teerd. Deze weduwenverbranding volgens de oude stijl voltrok zich niet in het geheim onder uitsluiting van de open baarheid, maar op een voor het pu bliek toegankelijke binnenplaats van het huis in de stad Jodhpur, die als hoofdstad van de staat Menunom 250.000 inwoners telt. Al moge het ook overdreven zijn, dat, naar Indiase kranten berichten, „de helft van de bevolking' 'dit voorval heeft bijge woond, toch was ook een klein gedeel te van deze mensenmenigte al vol doende, om aan deze ceremonie het karakter van een openbare gebeurte nis te verlenen. Op de avond voor de verbranding was de generaal gestorven. Jabar Singh had in Engeland zijn opvoeding genoten en in Oxford gestudeerd. Daarna was hij naar zyn vaderland teruggekeerd, waar hij al spoedig in de dienst van de maharadja trad, die toen nog landsheer was. Op de militai re rangladder klom hij zeer snel op. Kort voor de oorlog nam hij ontslag als officier, omdat hem werd opgedra gen het particuliere vermogen van zjjn souverein te beheren. In deze po sitie bleef hij, tot de Indiase regering beslag legde op het vermogen van de maharadja. Jabar Singh behoorde tot de kaste der Brahmanen. Al deed hij ook in de ogen van sommigen iets onwaardigs toen hij soldaat werd, omdat volgens de strenge Indische opvatting de kas te der Kshatryas, der krijgslieden, on der die van de Brahmanen staat, toch nam hij nauwkeurig de veelvuldige plichten in acht, die aan zijn stand verbonden waren. Ook zijn vrouw was uit een edele kaste afkomstig. Sinds haar huwelijk had geen andere man haar gelaat zonder sluier aan schouwd. Met uiterste gestrengheid nam ze de godsdienstige voorschrif ten in acht, zonder ook maar de ge ringste consessie te doen aan de mo derne tijd. Zelfs voor het uiterste demsde ze niet terug aan de rijde van haar gestorven echtgenoot levend de vuur dood te ondergaan. Dit besluit weegt des te zwaarder, daar Sugan Kunwar nog in de bloei van haar leven stond. Verheven In scharlakenrode zijde gekleed, evenals op de dag van haar huwelijk, getooid met haar schoonste juwelen en met jasmijnbloesems in het haar, trad de weduwe in de kring der fami lie en vrienden, om met hen de doden wacht te houden. Deze duurde de ge hele nacht en inmiddels werden tak ken en twijgen tot een machtige brandstapel opgehoopt. Toen het morgenrood verscheen, werd het lijk van de generaal, dat in Earadeuniform gekleed was, op een aar uit het huis gedragen. Achter de baar schreden priesters, die vrome spreuken prevelden. De dode werd op het hout gelegd, een officier trad naar voren en stak de stapel aan. In de rhythmische gezangen en het doffe gemompel van het volk mengde zich het geknetter van het hout. Binnen enkele ogenblikken was de brandsta pel witgloeiend vierkant, waar de vonken uitsprongen. Op dit ogenblik maakte de weduwe zich los uit de kring van de vrouwen, die vanuit de 1 deur van het huis zwijgend in de vlammen hadden gestaard en trad zy op het vuur toe om er in te verdwij nen. Het gezang der priesters zwol in sterkte aan. Toen de brand uitgedoofd was, ver wijderde de menigte zich zwijgend maar de as bleef liggen en nog dui zenden kwamen, om langs de over blijfselen van de generaal en zyn we duwe te defileren en wat as mee te nemen, daar het volgens oeroude tra ditie verdienstelijk moet zijn deze op te eten. Daarbij hield een voormalig ordonnans-officier van de generaal een korte rede om vooral de houding van de weduwe te roemen: „Haar ein de was groots, verheven en edel. Su gan Kunwar's naam zal nooit verge ten worden!" dieptepunt van 40 werd genoteerd voor dit gemiddelde, dan kunnen wij ons meteen realiseren, dat de aandelenbezitter nu vette jaren be leeft, maar dat hij voor de magere zeker niet gespaard wordt. Voor zover de koerswinsten gerea liseerd worden, waarmee wij bedoe len dat de stukken tegen een hogere koers verkocht worden en men niet de volle opbrengst belegt, worden óf de consumptie of de besparingen groter. Vermoedelijk zullen velen het extraatje van de speculatie- winst wel benutten om aantrekke lijke duurzame gebruiksartikelen te kopen dan wel op andere wijze het leven te veraangenamen. In principe gaat echter van al die aankopen een prijsverhogende tendens uit, die de hausse weer nieuwe prikkels geeft. Het gevolg van het steeds verder stijgen van de koersen is, dat de rendementen, er van uitgaande dat de dividenden van 1953 ook in 1954 uitgekeerd zullen worden, dalen en een peil bereiken, die voor aandelen in feite te laag is. Dat men desondanks toch koopt, is een uiting van de haussementali teit. Men hoort van koerswinsten en men kan niet de moed opbrengen om zijn kruit droog te houden en niet te kopen. Waar men dan ook maar een winstmogelijkheid bespeurt, koopt men. In dit verband is het veelzeggend, dat een uitgave van een Amsterdamse ommissionnair, waar in elke keer de aandacht op koopjes wordt gevestigd, een oplaag van en kele tienduizenden exemplaren heeft, niettegenstaande men voor deze uit gave f 5 moet betalen. Voorlichting Gezien dit enorme veld van krach ten en de stroom van geldmiddelen, die kost wat het kost belegging zoe ken, is een volledige, objectieve be richtgeving een eerste eis. De be legger toch kan zelf de mérites van een aandeel niet beoordelen. Hij moet afgaan op voorlichting van de pers, van de banken en commissionnairs en van de beleggingsconsulenten. Deze organen zyn de opinievor mers bij uitstek. Doch dan moeten zy ook in staat zyn hun taak goed te vervullen, hetgeen impliceert dat de ondernemingen goed gedocumen teerde jaarverslagen uitgeven, dat zy tussentydse mededelingen doen, dat zy, kortom, steeds een dusdanig inzicht in de gang van zaken ge ven, dat hy die voorlichting moet geven er niet naar behoeft te ra den. Dan ook zal de koers veel be ter een weerspiegeling kunnen zyn van de positie, de winstmogeiykhe- den en de vooruitzichten der onder neming. Aan goede financiële „pu blic relations" ontbreekt het echter nog te vaak. Bij elke uitzending Weer even gespannen. (Van een onzer redacteuren). In de Bussumse televisie-studio, het voormalige kerkgebouwtje „Irene" hebben wij een biiksem-babbeltje met Heieen van Meurs, de televisie-om- roepster van de AVRO gehad. Het was een rumoerig kwartiertje. Niet vanwege Heieen, die een voor beeld van rust is, maar wel wegens de byzonder opgewonden omgeving. Wy zaten nameiyk in de „hal" van de studio, die een combinatie van wachtkamer, garderobe, portiersloge en cantine is. Drukke technische mannen liepen in en uit, omdat er een repetitie aan de gang was, acteurs en actrices (in costuums van omstreeks de laatste eeuwwisseling) dren telden binnen en verdwenen weer naar de speelruimte om zich onder het oog van de drie camera's te wagen. Telefoons ratelden en er klonken commando's door de luidsprekers. Neen, bepaald rustig was dat niet. Heieen van Meurs heeft Siebe van der Zee opgevolgd, die het als hoofd der televisie-afdeling van de AVRO zó druk heeft, dat hij geen tyd meer kan vinden voor het aankondigings- werk. Zij woont in Groningen, waar I contact met de kyker wil zyn". „Nooit bang zijn bij de gedachte, dat er tienduizenden ogenparen op U gericht zyn „Nee hoor, dat heb ik me direct bij de allereerste uitzending afgewe zy rechten studeert („Ik ben geboren Duidelijk gezegd: daar wil ik niet aan en getogen onder de Martinitoren") denken" en op het ogenblik voor haar docto raal zit. Die combinatie van studente en T.V.om- roepster levert geen moeilijkheden op. Twee dagen in even- zovele weken kan zy er wel tussen uit knij- pen, zonder dat het haar studie schaadt. Men kan zich afvra gen, hoe de T.V.- mensen in het Gooi er bij gekomen zijn hun omroepster hele maal uit Groningen halen. Uit een reeks van sollicitan ten? Neen, zo is het helemaal niet. Het toeval heeft, hier een grote rol gespeeld. Heieen van Meurs was een tijd geleden in Groningen praeses van de Lustrum-com missie der vrouwelij ke studenten vereni ging Magna Pete. Zij kwam in die kwaliteit in een in terview op het beeld van de AVRO-televi- en toen zeide Sie be van der Zee plot seling: „Hé, dat kon het wel eens zijn". Nu, het was dat! Want nadat er een test gemaakt was bleek Heieen van Meurs een der weini gen te zijn met kwa liteiten voor T.V.- omroepster. Daarbij was haar goed te pas gekomen, dat zij haar vrije uren ge vuld had met het spelen in het ama teur-cabaret. Wéér had Hilversum om zo de combinatie rad;o en T.V. samen te vatten uit de rijen der amateurs kunnen putten om zyn gelederen aan te vullen. „Hebt U al gekozen tussen rechts- practijk en televisie?" „Nee hoorlacht Heieen, die de zaken nuchter bekijkt, „dat komt straks misschien wel eens". „Spannend werknoemt He- leen haar arbeid voor lens en micro foon. „Bij elke uitzending ben je weer even nerveus. Steeds weer even ge- „En hoe gaat dat met uw tekst? Staat die op een spiekbriefje buiten spannen. En dat moet ook wel als er zien. Zonder haperen. het schootsveld van de camera?" „De tekst leer ik uit m'n hoofd. Voor alle zekerheid heb ik wel het rolletje met mijn aandeel in het pro gramma in de hand. Dan kan ik im mers altijd nog zeggen: even kijken, dames en herenH „Nog nooit blyven steken?" „Gelukkig nog nooitzegt He- leen, maar ze bukt zich ogenblikkelijk en tikt vlug met de knokkels aan de onderkant van het tafelblad. „Knock on wood, even afkloppen..." 's Avonds hebben we haar het pro gramma horen aankondigen, waarvan we 's middag3 de repetitie hadden ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7