Socialistische actie tegen beleid van minister Algera f mmoRp) Tegenstrijdige onderzoek verklaringen Triton-ramp in POLITIE LIET VIJVER IN BANDOENG DICHTGOOIEN VERPLEEGSTERS KRIJGEN HOGERE SALARISSEN VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 KAMER BESPRAK HET WEGVERVOER Commerciële basis van de N.S. in het geding (Van onze parlementaire redacteur). De heer Posthumus (arb.) richtte Donderdagmiddag in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat een onredelijk felle aanval op minister Algera over diens beleid ten aanzien van het weg- en railvervoer. Keeds in het begin van de middag had prof. Le- maire (KNP) als zijn mening te kennen gegeven, dat het wegvervoer in particuliere handen behoort te zijn en dat de Spoorwegen pas mogen in springen als het particuliere wegvervoer in gebreke blijft. Dat is een op vatting, waarover te praten valt. In elk geval stemt zij ongeveer overeen met die van de minister, die het particuliere wegvervoer volledig aan zijn trekken wenst te laten komen en van wie geenszins gezegd kan worden, dat hy zyn hart alleen aan de Spoorw egen verpandt. Ir. Posthumus scheen hem dit hoogst kwalijk te nemen en liet dit op een agressieve toon blijken. Hij vreesde, dat de maatregelen van de minister de commerciële basis van de Neder landse Spoorwegen ondermijnen. De Spoorwegen mogen niet met tekorten werken, zoals in Duitsland en Frank rijk, zeide de heer Posthumus, want dan maken we ook de andere secto ren van het vervoerswezen kapot. Hij waarschuwde de bewindsman het wegvervoer niet aan de N.S. te ont trekken. Ook de heer Maenen (KVP) toonde een bijzondere belangstelling voor de Spoorwegen. Hij sprak zijn waarde ring uit voor de directie en het per soneel en meende ten aanzien van de tarieven, dat als de bedrijfsuitgaven dit noodzakelijk maken, de regering ernstig dient te overwegen wat het algemeen belang eist. Hij was voor stander van omzetting van de perso- neelsraad van de N.S. in een onder nemingsraad en drong, hoewel de S. E.R. heeft geadviseerd de omzetting voor onbepaalde tijd uit te stellen, op spoed aan. Behalve de heer Posthumus ver schilde ook zijn socialistische partij genoot de heer Bommer met de minis ter van mening. Hij argumenteerde echter veel zakelijker. In de oorlog zyn van een aantal wegvervoeronder- nemers tijdelijk de vergunningen in getrokken. Sommigen kregen daar voor een schadeloosstelling, anderen weigerden haar. Na de bevryding ble ven de concessies ingetrokken, hoewel er hier en daar ondernemers waren, die wel weer aan de slag wilden gaan. Van die zijde is dan ook drang op de regering uitgeoefend. In zoverre heb ben deze mensen succes gehad, dat de minister de richtlijnen te dien aanzien heeft gewyzigd, waardoor de oud-on dernemers, die geen schadeloosstel ling hadden aanvaard, weer in het be zit van een vergunning gesteld kon den worden. Sommige Kamerleden twijfelden of de gewijzigde richtlijnen wel in overeenstemming zijn met de wet op goederenvervoer-personen. Belangrijk is echter, dat van ver schillende kanten met minister's be leid in deze instemming werd betuigd. Ook bijvoorbeeld door de heer Van Dis. die echter nog verder wilde gaan. De heer Bommer dacht er echter anders over. Hij oordeelde de wijzi ging van de richtlijnen, omdat hij daarin een terugkomen zag op een sa nering, die zich in het vervoersbedrijf heeft voltrokken. Het aantal onderne mers is thans namelyk veel geringer dan voor de oorlog. De maatregelen van de minister hebben nu tot gevolg, dat we weer een veelheid van ver- Prins Bernhard bezoekt herhalingsoefeningen. Prins Bernhard is Donderdagmor gen in zijn functie van inspecteur-ge neraal der Koninklijke Landmacht in gezelschap van enige officieren van zijn staf naar Duitsland vertrokken om een bezoek te brengen aan de herhalingsoefeningen van de derde divisie aldaar. Donderdag inspecteer de de prins de troepen in Vogelsang en vandaag die, gelegerd in het Sen- nelager. HOORNDOL. Enkele veehouders in Canada hebben een hoorn geconstru eerd, waarmee ze de koeien naar zich toe kunnen lokken. De mannen had den gezien, dat een dergelijk instru ment voor elanden gebruikt werd. Zij vervaardigden er zelf ook een en op de eerste tonen stormen de koeien reeds nader. Een veearts heeft dit bedrijf eens een tijdje aangekeken en gezegd, dat de hoorn betoverend op de beesten moet werken. STRAATVEEGSTERS. Aangezien het Engelse plaatsje Hereford een tekort heeft aan mannelijke straat vegers, overweegt de gemeenteraad thans, vrouwen als zodanig in dienst te gaan nemen. Als het voorstel wordt aangenomen, zal Hereford het eerste stadje in Engeland zijn met vrouwe lijke straatvegers. RECRUUT. De 104-jarige Turk Alt Sjimsjek kreeg toen hij zich als re- cruut meldde, te horen dat hij te oud was voor de dienstplicht. Sjimsjek is acht maal gehuwd geweest. AANBEVELINGSBRIEFmijn zoon is begaafd, lichamelijk volkomen gezond en ik ben er zeker van, dat hrj alle opdrachten het hoofd zal kun nen bieden POSTKANTOOR. „Zegt u eens. is met deze pen soms nog de Unie van Utrecht ondertekend?" „Voor inlichtingen moet u by loket drie zijn". MOMENTJE. Zij: „Hoe heb je nog de moed. mij aan te kyken?" Hij: „Wat wil je? Men went per slot aan alles." voersondernemers, meestal kleine, krijgen, meende de heer Bommer. Hij achtte dat een nadeel, niet het minst ook voor de werknemers en daarom was hij er tegen. Ook vroeg hij of de voorzieningen aan de dijken van de Westerschelde dezelfde zijn als elders in het Deltaplan zijn gedacht. Schiphol Ook Schiphol kwam weer ter spra ke. De heer Ritmeester (VVD) drong aan op spoedige tot standkoming van een definitieve N.V. Voor het overige mocht de minister veel goede wenken voor verhoging van de verkeersveilig heid in ontvangst nemen van de he ren Lemaire (KNP) Van Dis (SGP) en Posthumus (PvdA). Laatst ge noemde begreep verder niet, dat de bewindsman, die als Kamerlid de Rijnvaartacte voor 100 pet. wilde doorvoeren, thans genoegen wilt ne men met een bilaterale afspraak. Dat het als Kamerlid gemakkelijker pra ten is dan als raadgever van de Kroon bewees ook de heer Lemaire, die de minister nog eens aanbeval om tegen over Duitsland te dreigen met een be roep op het internationale hof van justitie om een stok achter de deur te hanteren. Deze afgevaardigde ves tigde bovendien de aandacht op de noodzakelijkheid om in de binnen scheepvaart te investeren om afbrok keling te voorkomen. In dit verband waarschuwde de heer Van Dis tegen sanering van de binnenvaart ten kos te van de kleine schipper. Enige afgevaardigden schreven het afvloeien van technische ambtenaren bij de dienst van de rijkswaterstaat aan een te geringe honorering toe. De heer Maenen (KVP) verlangde een spoedige beslissing van de Belgisch- Nederlandse kanalen-kwestie en vroeg of de minister niet eens kon gaan informeren, hoe men in het Roergebied het probleem van de wa terverontreiniging oplost. De heer Van Dis informeerde of niet een ander plan dan het Deltaplan mogelijk is ter afsluiting van de zee gaten, omdat hij de oester- en mossel- cultuur wilde behouden. Deze afge vaardigde drong er op aan alle open bare vervoer op Zondag te verbieden. Nederlandse gevangenen weggebracht Op last van Indonesische politie autoriteiten is de vijver in de tuin van een huis aan de Lembangweg in Bandoeng, waarin enige Nederlandse arrestanten met hun hoofd onder wa ter zijn gehouden om hen daardoor te dwingen bepaalde voor anderen be zwarende onjuiste verklaringen af te leggen, dicht gegooid, aldus wordt vernomen van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. In de recente nota's van de Neder landse regering aan Djakarta, waarin ernstig werd geprotesteerd tegen de mishandeling van Nederlandse arres tanten in Indonesië, werd melding van deze vijver gemaakt. De Indonesische regering heeft in haar nota van 8 Oc tober j.l. het bestaan van deze vijver op de door het Nederlandse Hoge Met ingang van 1 Jan. De salarissen van verpleegsters en verplegers in overheidsziekenhuizen en particuliere ziekenhuizen zullen met ingang van 1 Januari 1955 om hoog gaan, zo weet de Volkskrant te melden. Het blad noemt een percen tage van 35. Het beginsalaris van een gediplo meerde verpleegster zou van 200 op 270 per maand komen. De salarissen van de leerling-verplegenden worden ongeveer verdubbeld. Een eerstejaars leerling, die 38 tot 48 kon verdie nen, krijgt volgend jaar 77 per maand in een ziekenhuis, 87 in een psychiatrische inrichting en 84 in een sanatorium. De stijging in de overheidszieken huizen is minder hoog dan in de par ticuliere inrichtingen; de salarissen lagen daar al 25 tot 40 hoger. Een tweedejaars leerling gaat 90 per maand verdienen, in een psychiatri sche inrichting 119 (thans 67 en 72 per maand). Gediplomeerde verplegenden krij gen per maand 270 gulden en acht jaar lang een verhoging van 15 gul den, zodat het eindsalaris 390 gulden wordt. Verplegenden in opleiding voor een aantekening krijgen minimaal 270 gulden. Eerste verplegenden beginnen met 310 gulden, net maximum na acht jaarlijkse periodieken van 15 gulden is 430 gulden. Hun salaris is nu nog 230 tot 350 gulden per maand. Hoofd- verplegenden krijgen 375 gulden, op lopende tot 525 gulden per maand. Men moet hierbij wel in het oog houden, dat de uitvoeringsresolutie, die tot doel had een herwaardering van de emolumenten van verpleeg sters voor de loonbelasting en de so ciale verzekeringen tot stand te bren gen en aanvankelijk van kracht zou worden op 1 Januari 1954, is uitge steld tot op het moment van de sa larisverhoging, n.l. 1 Januari 1955. Deze emolumenten werden tot dus ver te laag geschat. Tengevolge van deze hei-waardering zullen de ver pleegsters nu meer belasting en ho gere premies voor de sociale verzeke ringen moeten betalen. In feite gaat het salaris van de verpleegsters dus met een geringer percentage omhoog. Stelt men het bruto op gemiddeld 35 pet., dan kan het wellicht netto op 15 tot 20 pet. gesteld worden. Boven dien is de laatste loonsverhoging van 6 pet. hierbij inbegrepen. De Stichting van de Arbeid zal op korte termijn advies over de bereikte accoorden uitbrengen aan het college van rijksbemiddelaars, opdat het col lege zo spoedig mogelijk een defini tieve beslissing zal kunnen nemen. Commissariaat in Djakarta aangege ven plaats ontkend. Op 17 November is een nieuwe Nederlandse nota over handigd, waarin nogmaals en ditmaal aan de hand van een duidelijke situa tie-tekening de ligging van de vijver wordt aangegeven. Van het ministerie van buitenlandse zaken vernemen wij thans, dat men van Indonesische zijde medio Novem ber het water uit de vijver heeft la ten weglopen. Ongeveer tien dagen geleden hebben rechercheurs en po litiemannen, die p'er vrachtauto bij het bewuste perceel aan de Lembangweg te Bandoeng aankwamen en die voor zien waren van spaden en schoppen, de vijver dicht gegooid. Het werk ge schiedde op last van de politie-auto- riteiten. Enkele Nederlandse arres tanten, die in het huis aan de Lem bangweg waren ondergebracht, zijn sindsdien naar elders overgebracht. Reserve-kapitein veroordeeld De krijgsraad te velde-Oost heeft gistermiddag de 50-jarige reserve-ka pitein J. J. K. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De auditeur had twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De kapitein was ervan beschuldigd, op lichtingen en verduisteringen te heb ben gepleegd tot een bedrag van circa 250.000 gulden, nadat hij zelf was op gelicht door een Amerikaanse militair. Voor de vluchtelingen Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft opnieuw 47.000 gulden ontvan gen. Hierdoor is de stand nu gewor den 1.927.000 gulden. Donderdagmiddag heeft H.M. de Ko ningin een officieel bezoek gebracht aan de Rijlcsmunt te Utrecht om zich aldaar tijdens een rondgang op de hoogte te stéllen van de verschillende aspecten van dit unieke bedrijf. Ko ningin Juliana in het smelthuis. November zachte herfstmaand (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij een korte terug blik op de Novembermaand werpen, valt in de eerste plaats de boven-normale temperatuur in het oog. Slechts 8 van de 30 dagen waren in De Bilt kouder dan normaal. Tot zelfs de laat ste dag van de maand liep de temperatuur tot boven de 12 graden Celsius op. Daarbij dient men te bedenken, dat twee jaar geleden op 29 November in Vlissingen 2 en in de Noord- Oost Polder al 10 graden vorst was gemeten. In De Bilt wer den dit keer drie tegen normaal zeven vorstdagen waargeno men. Op totaal 66 uren scheen in De Bilt de zon tegen normaal op 55 uren in November. Op enkele plaatsen viel te veel regen, maar in Zeeland viel op de meeste plaatsen minder dan de normale regenhoeveelheid, die 76 mm bedraagt. In Vlissin gen werd 62 mm gemeten, welk cijfer verleden jaar, toen No vember zo droog was, 16 mm bedroeg. In De Bilt viel 57, Den Helder 64, Maastricht 41 en in Groningen 76 mm. Een zachte maand met weinig kou en zoals het zich laat aan zien zal ditzelfde weertype ook de eerste dagen van December aanhouden. TOCH EEN VREEMDE START Ierse douanebeambte op Shannon verwachtte het ergste In de grote zaal van de King's Inns te Dublin, waar een internationaal hof zich verdiept in de ramp met de K.L.M.-superconstellation „Triton", zijn op de vierde dag van dit openbare officiële onderzoek naar de oorzaak van dit vliegtuigongeluk opvallend tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Wat er van te denken, dat de totdusverre gehoorde vijf leden van de be manning, inclusief commodore Viruly, die de Triton op zijn laatste vlucht bestuurde, unaniem verklaren, dat de start volkomen normaal verliep, dat de machine geheel normaal zijn aanloop nam, normaal het luchtruim koos, normaal hoogte won en dat alle instrumenten dit normaal registreerden, terwijl aan het slot van deze middag de 30-jarige Thomas Kearney, een douane-beambte van het vliegveld Shannon, die in de vroege ochtend van Zondag 5 September de Triton bij zijn vertrek nastaarde, verklaarde, dat het toestel een allermiserabelste start had, waarvan hij het ergste ver wachtte. Deze man hoort al drie jaren iede re dag talloze toestellen vlak voor het raam van zijn kantoor wegtrekken. Hrj let er op, want hij" moet de ver trektijd in een boek noteren. Als dat geschied is, gaat hij gewoon voort met andere werkzaamheden. Echter niet in het geval van de Triton. Hij rende met zijn chef naar buiten om het toestel na te staren, omdat hij verwachtte, dat het zich tegen de dijk van de vlak achter het vliegveld ge legen rivier Shannon te pletter zou vliegen. Het kreeg n.l. volgens hem geen hoogte. Wat voorts te denken van het feit, dat Viruly op het moment dat hij de machine van de startbaan zou optrek- ken, meende een vreemd geluid van de motoren te horen, terwijl geen der andere leden van de bemanning iets opviel? Dit terwijl, zoals Donderdag bij de gestelde vragen door eerste boordwerktuigkundige H. Rademaker Op één der opslagterreinen van de N.V. Polak in Middelburg heeft Don derdagmiddag een vrij hevige brand gewoed in 'een stapel autobanden. Dit gebeuren ging met een enorme, tot op grote afstand zichtbare, rook ontwikkeling gepaard. Een beeld van de situatie ter plaatse, toen men hel vuur nog niet geheel onder de knie had. (Foto P.Z.C.) zelfs werd bevestigd, hij o.a. tot taak heeft bij iedere start te luisteren naar het geluid der motoren. Rademaker bevestigde zelfs, dat hij iedere andere getuige zou tegenspreken, die zou be weren, dat het geluid der Triton-mo toren anders had geklonken dan van andere vliegtuigen. Evenals Parvitt, die op zijn kunst matige horizon, volgens zijn verkla ring, een kleine helling van vijf gra den had waargenomen, maar daaraan niet wilde verbinden, dat Viruly al aan zijn bocht naar rechts begonnen was, zeide de derde vlieger E. Web bink bij zyn verhoor: „Ik kreeg de in druk op mijn kompas, dat we al een bocht naar rechts maakten, maar ik weet niet meer of dat misschien op het moment was, dat wij het water raakten". De eerste vlieger Parvitt verklaar de Donderdag, dat alles normaal was MacBride: „Is er niets waarop U de vinger kunt leggen, dat het hof zou kunnen helpen om na te gaan wat er precies is gebeurd?" Parvitt: „Niets tot op het moment, dat we voor het eerst het water raak ten". Bevestiging van Montgomery Woensdag heeft veldmaarschalk Montgomery een verklaring beves tigd, die hij' de vorige week had afge legd. Montgomery verklaarde op 23 Nov., dat hy inderdaad voor het ein de van de tweede wereldoorlog, op dracht had gekregen van premier Churchill om Duitse wapens in ge reedheid te houden, teneinde deze weer aan de Duitsers te kunnen uit reiken voor het geval de Russische opmars zou voortduren. O Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Woensdagavond op paleis Soest- dijk een diner aangeboden aan de in de loop van dit jaar afgetreden Commissa rissen der Koningin. Aan he* diner za ten aan dr E. H. Ebels. voorheen Com missaris der Koningin in Groninge.i me! echtgenote, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk. voorheen Commissaris der Koningin, in Noord-Hollard met echtge note en de heer M. A. Hemalda. voor heen Commissaris der Koningin in Utrecht met echtgenote. Het Wereldgebeuren Hardloper De heer Urho Kekkonen in Fin land staat bekend als een aal gladde man. Zyn vijanden -- en hy heeft er nog al wat noemen hem soms schimpend „de asfalt- boer". Daarmee doelen ze er op, dat Kekkonen wel leider van de Boeren partij is, maar helemaal geen boer. Kekkonen is namelyk advocaat cn op het ogenblik is hij voor de vijfde maal minister-president van Finland. Voor iemand van 54 jaar is dat record van „vijf" een hele prestatie. Hij is overigens altijd verzot op re cords geweest. Dat waren echte re cords op het sportveld. Het geviel zelfs In zijn studententijd, dat hij op de 800 meter hardlopen een landelijke topprestatie liet aantekenen, waarbij de jonge hardloper in de laatste se conden nog over merkwaardig grote reserves bleek te beschikken. Kekkonen was een der beste „lich te athleten" van zyn land. In de politiek echter is hy geens zins een lichte athleet. maar veeleer een zwaar gewicht, die door zijn te genstanders gevreesd wordt, omdat hij zo driest kan toeslaan. Hy is een man, die zich nooit gewonnen geeft en die ook niet terugschrikt voor het organiseren van een handige intrige. Men zegt, dat Kekkonen in Mos kou een graag-geziene gast is hoewel hy geen communist is. Hij is van mening, dat Finland met zijn enige buurman Rusland op goede voet moet staan. Vorige week zat de heer Kekkonen met zjjn vriendschapspolitiek even wel in een moeilijk parket. Hij had geenszins lust om naar de „Europe se" defensieconferentie in Moskou te gaan, waar Molotow met de Sow jet satellieten praat over de veiligheid in en voor Europa. Kekkonen bleef dus weg en het moet wel, dat hij enigszins verontrust op de gevolgen van dat wegblijven heeft gewacht. Welnu die gevolgen zijn thans in Finland gearriveerd in de ge stalte van de Sowjetrussische vice-premier en minister van binnen landse handel, Mikojan. Officieel kwam Mikojan om een paar ijsbrekers te water te laten, welke de Finnen voor Russische re kening bouwen, maar men praat in Helsinki openlijk over de bij-oogmer ken. welke Mikojan heeft. Hij komt om bij minister-president Kekkonen en bij president Paasikivi zekere mogelijkheden te peilen Dat zijn mogelijkheden op het gebied van de defensie. Nu de kloof tussen het Westen en de IJzeren-gordijn-landen onover brugbaar blijkt en de Westerse her bewapening voortschrijdt is Finland een belangrijk pionnetje geworden in het herbewapeningsspel. Vermoedelijk zullen de Russen willen, dat Finland weer een le ger gaat opbouwen. Dat leger zou dan ingevolge een in 1948 met Rusland gesloten verdrag beschik baar moéten zijn voor Rusland als dit laatste land bedreigd werd door Duitsland of door staten, die met Duitsland zyn verbonden. Waarschijn lijk zullen de Russen ook verlangen, dat Finland in het uiterste Noorden luchtbases gereed maakt, radarpos ten vestigt en zo mogelijk zelf een kleine luchtmacht onderhoudt. Alles om Rusland zoveel mogelijk te bevei ligen tegen vliegtulgaanvallen via de Noordpool. Gemeend wordt, dat de huidige. Finse regering wel voor de opbouw van een eigen leger gevoelt. De consequenties van de samen werking met Rusland zijn echter ver gaand en het lijkt niet uitgesloten, dat de Finnen op dit punt de grootst- mogelijke terughouding zullen be trachten De nadruk ligt daarbij op het woordje „mogelijke" want Finland is tegenover Rusland in een uiterst- zwakke positie. Als de Russen erg nadrukkelijk him verlangens uiten, zal premier Kekkonen wel door de kniën gaan... Dat zal de heer Kekkonen dan wel weer „neutraliteitspolitiek" noemen, zoals hij dat vroeger ook deed toen Finland aan Russische eisen toegaf. Waarmee tenslotte alleen maar ge zegd wil zijn, dat het woord neutrali teit soms verrassend nieuwe beteke nissen kan krijgen! Kekkonen. lichte athleet in een zware strijd. De moord op William Remington. Drie veroordeelden, die opgesloten zijn in de gevangenis van Scranton, ïn.de Amerikaanse staat Pennsvlva- nië, zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op William Remington, een voormalig ambte naar, die wegens meineed veroor deeld was. Remington had, in strijd met de waarheid, voor een regeringscommis sie ontkend staatsgeheimen aan com- munisitsche spionnen te hebben uit- feleverd. Hrj werd 22 November j.l. oor drie medegevangenen met in sokken gehulde Bakstenen doodgesla gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5