Vlissingse meisjes zijn bereid in industrie te werken TANKAUTO WAS OORZAAK VAN TREINVERTRAGING VAN TOT Geef „hem" BOVEN MIDDELBURGS CENTRUM HINGEN DICHTE ROOKKOLOMMEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 GROTE BELANGSTELLING VAN BEVOLKING Enquête van gemeentebesturen leverde bevredigend resultaat op Dezer dagen is de enquête afgesloten, die door het gemeentebestuur van Vlissingen in samenwerking met het Economisch Technologisch Instituut' en het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening werd gehouden en waar. bij een onderzoek werd ingesteld naar het aantal meisjes tussen 15 en 25 jaar, dat bij eventuele vestiging te Vlissingen van een industrie voor vrou welijke arbeidskrachten bereid was daarin werkzaam te zijn. Deze enquête, waarbij een negental enquêteurs was ingeschakeld, heeft ruim vaer weken geduurd. Hoewel het nog voorbarig is thans reeds cqfers te noemen, kan de uitslag zeer bevredigend worden genoemd en kan de conclusie worden getrokken idat in Vlissingen een voldoend aantal meisjes beschikbaar is, dat bereid is in een eventueel in deze stad te vestigen industrie werkzaam te zijn. In het feit, dat het gemeentebe stuur van Vlissingen thans bq bena dering- kan zeggen, welke soort indu strie voor meisjes in Vlissingen kans van slagen heeft en welke omvang deze kan hebben, zit reeds een waar devolle aanwijzing voor de toekom stige ondernemer. Hij is er vrijwel ze ker van dat, indien hij zich door het gemeentebestuur over de kansen in Vlissingen laat inlichten, zijn onder neming niet zal mislukken wegens gebrek aan arbeidskrachten. Het behoeft geen betoog, dat zulks voor de toekomstige ondernemer, die in Vlissingen een industrie voor meis. jes wil beginnen, een grote voor sprong betekent. Over het algemeen toonde de be volking grote belangstelling voor het onderwerp, waartoe ongetwijfeld veel heeft bijgedragen de circulaire, die ter voorbereiding van het onderzoek tot de betrokken gezinnen werd ge richt. De aanrijding te Vlissingen. De commissaris van politie te Vlissingen verzoekt degenen, die op Woensdag 1 December j.l. om 16.20 uur getuige zijn geweest van de aanrijding tussen twee vrachtauto's op de Singel, hoek Korenbloem straat, zich ten spoedigste aan zjjn bureau (afd. verkeerspolitie) te vervoegen voor het verstrekken van inlichtingen. Advertentie TWEE IAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL De complete collectie INDUS horloges vindt U bij Fa. VAN DEN HEMEL Kleine Markt 9 - Vlissingen. 3h de meeste gezinnen bleek deze breedvoerig besproken te zijn. In totaal werden meer dan 1100 gezinnen bezocht, waarin door de enquêteurs werd gesproken met de meisjes en hun ouders. Het onderzoek kan reeds daarom volkomen geslaagd worden genoemd omdat een zeer goed inzicht in de be staande situatie is verkregen. Behal ve de vrij betrouwbare gegevens over het aantal gegadigden voor eventuele op te richten industrieën voor meis jes en over de vraag, welke soorten van industrieën dit zouden moeten zg'n, werd ook de beschikking gekre gen over tal van andere gegevens welke ook voor andere doeleinden van groot nut zijn. Zeeuwse Mulo leraren bijeen De afdelingen Zeeland van het Chris telijk en Openbaar M.U.L.O. bielden Woensdag gezamenlijk haar eerste M.U.L.O.-conferentie in „De Prins van Oranje" te Goes. Zij werd bijgewoond door de beide inspecteurs van het la ger onderwijs, de heren A. A. Leen- houts en mr L. Wolff, de burgemees ter van Terneuzen, mr P. H. W. F. Tel- legen en de heer J. H. Rooze, wethou der van Goes. De heren H. C. van Dunk en Harthoorn vertegenwoordig den de hoofdbesturen van de beide verenigingen. In de morgenvergadering hield de heer Van Gelder uit Amersfoort een interessante inleiding over de nieu were didactische inzichten bij het wiskunde-onderwijs. Spreker betoog de, dat de ..klassieke" didactiek van het meetkunde-onderwijs van dé mo derne inzichten op didactisch en psy chologisch gebied uit gezien niet houdbaar is en hij propageerde voor dat onderwijs een didactiek, die uit gaat van experiment en aanschou wing. Een levendige discussie besloot deze inleiding. Bij de gezamenlijke koffiemaaltijd wenste de inspecteur lager onderwijs Uit Goes, mr Wolff, de organiserende verenigingen geluk met haar initiatief, waarna in de middagvergadering de heer Jonges, kweekschool-directeur in Den Haag, de aanwezigen boeide met een inleiding over het project-onder- wijs. Spreker wees daarbij op de na tuurlijke noodzaak, omvang en werk wijze van het project-onderwijs. De middag sloot met een interessan te philosophisch-paedagogische discus sie tussen de inleider en de heer A. A. Lcenhouts, inspecteur te Middelburg. BUSSEN WERDEN INGELEGD Auto kwam op overweg bij Krabbendijke naast de rijbaan terecht Donderdagmorgen om vijf voor half twaalf is op de bewaakte overweg in de rijksweg tussen Krabbendijke en Rilland-Bath, een zware met zwa velzuur geladen tankwagen by het uitwijken voor een paard met slede wagen, naast de rijbaan terecht gekomen. Het gevolg was dat de beide spoorbanen werden versperd, zodat het treinverkeer drie uur lang werd gestagneerd. Zo spoedig mogelijk werd tussen Goes en Rilland-Bath een dienst met autobussen onderhouden, doch uiteraard kon natuurlijk niet voorkomen worden, dat er voor de trein- passagiers vertraging optrad. Op genoemd uur kw&m uit de rich ting Rilland-Bath een tankauto van een Chemische Industrie uit Haarlem, feladen met 20 ton zwavelzuur. Toen e auto de overweg naderde, kwam uit een landwegje ae landarbeider J. de G. uit Rilland-Bath met een paard en een sledewagen van zijn patroon J. W. De man draaide de weg op en wilde eveneens de overweg passeren, om daarna links af te slaan. De chauffeur remde nog, doch om een aanrijding met man en paard te voor komen, moest hij op de overweg naar links uitwijken. De zware tankwagen kwam hierbij naast het wegdek in 't grint terecht en bleef daar steken. Beide spoorbanen werden versperd, terwql het niet mogelijk was, het ge- Advertentie. putc fötfUua, 80c& :mn NOG HARDER Het Sint Nicolaasfeest is een vro lijk feest. Dit is tenminste de algeme ne opvatting. Het is dan ook teleur stellend, dat ons uit een plaatsje in Zeeland het bericht bereikte, dat de helper van de goede Sint, welke al daar verscheen, het blijkens zijn handelen hiermede niet eens was. Velen, die van het optreden van deze Zwarte Piet getuige waren, vonden dit zonder meer onbehoorlijk. Dat een jeugdige deugniet met de roede van Sint Nicolaas gedreigd wordt zij vol doende; het is niet nodig, dat de zwarte knecht dit dreigement ook ten uitvoer brengt. LATE ZWALUW. „Eén zwaluw maakt nog geen zo mer", luidt een wijs gezegde. Hoe wijs dit gezegde wel is, moge blijken uit EVERZWIJN Het everzwijn kreeg er tabak van. Al enkele honderden meters was het opgejaagd door het land langs de weg AxelTerneuzen en telkens ■wanneer het de wat beter begaanba re weg wilde opzoeeken, was daar weer die vervelende man op de brom fiets, die recht op hem afstevende. Maar eindelijk moest het zwijn kie zen: óf de drukke verkeersweg over steken óf het pad van de reeds meer genoemde kwelgeest kruisen. Het zwijn koos de weg van de min ste weerstand en richtte de neus op zijn achtervolgerdaarmede tijdelijk de rollen omdraaiende', 's Mans moed was weliswaar groot, maar hij voelde er toch weinig voor om het langza merhand woedend geworden dier on gewapend op te vangen. Hij hacl slechts een „ball-point" op zak en een dergelijk „wapen" is niet geschikt om een ever het nodige ontzag in te boe zemenweshalve hij de steven wend de en de rol van „opgejaagde" ging vervullen Toch zag hij nog kans assistentie in te roepen van enige jagers en met vereende krachten werden de rollen ten tweede male omgekeerd. Wild en „meute" spoedden zich in de richting Zuiddorpe, waar eindelijk een wak ker politieman kans zag het zwijn neer te leggen het feit, dat dezer dagen nabij de Geref. Kerk van Krabbendijke nog 'n zwaluw werd waargenomen. Niemand zal nu immers de zomer reeds ver wachten. De waarneming in deze tijd van het jaar mag overigens wel een bijzonderheid heten. REGENVAL. Voor de eerste maal in de laatste maanden bleef de regenval in Zeeland beneden het gemiddelde. De regen meter op het proefbedrijf „Schelde- monden" te Bruinisse registreerde in November 54 mm neerslag tegen een gemiddelde van 70 mm normaal. Al ait water viel echter in ongeveer 20 dagen tijds, zodat wat 't aantal regen dagen betreft November toch heus nog wel meetelt. Alleen in de eerste week van November beleefden we een droge periode. VLAGGEN... Er woeien in Zeeland vele vlaggen en wel o.a. in Oosterland, waar het bankgebouw bij de toren en de twee burgerwoonhuizen aan het Marktplein de voltooiing naderen. Ook Oosterland is dus weer een stap in de goede rich ting gekomen. GOUDEN BRUILOFT. Er komt ditmaal schijnbaar geen einde aan de vlaggenparade. In Axel wapperde Woensdag van verschillen de huizen de driekleur, omdat het echtpaar P- Dey-den Hamer zijn gou den bruiloft vierde. Advertentie. iets uit de rijk gesorteer de herenmode-collectie 0 0&lievoqe/ St. Jacobsstraat 25 VLISSINGEN. vaarte in korte tijd te verwijderen. Daar ongeveer vijf minuten later een trein uit de richting Rilland-Bath moest passeren, heeft de overweg wachter direct maatregelen getroffen om de trein tijdig te waarschuwen. Zekerheidshalve liep een man de trein reeds met een rode vlag tege moet, doch de overwegwachter slaag de er in het station Rilland-Bath tele fonisch te bereiken vóórdat de trein daar was vertrokken. Voor de trein uit Vlissingen was er ongeveer een half uur tijd om maatregelen te ne men. Omstreeks het middaguur konden de passagiers uit beide treinen nabij de overweg overstappen, waarna la ter bussen van (Ie A.M.Z. en de B.B.A. op het traject Goes-Rilland-Bath wer den ingelegd. Voor enkele uren was dus de situatie van na de watersnood ramp teruggekeerd. Nadat de tankwagen was opgevij zeld, slaagde men er des middags te kwart voor drie in, het obstakel van de rails te verwijderen, waarop het treinverkeer kon worden hervat. Helicopterdienst met Zeeland tijdens E 55 Er wordt naar gestreefd om tijdens de tentoonstelling E-55 te Rotterdam een tijdelijke helicopterdienst in te stellen met Schouwen-Duiveland en Walcheren, teneinde op deze wijze het bezoek aan de expositie te stimule ren. De organisatoren hebben thans contact opgenomen met de Sabena en met Zeeuwse autoriteiten, teneinde na te gaan in hoeverre deze plannen zijn te verwezenlijken. Hoewel er ook mogelijkheden zijn een helicopter- verbinding tot stand te brengen tij dens de honderd expositie-dagen van Rotterdam met andere delen van Ne derland is men tot de conclusie geko men, dat dergelijke tijdelijke lijnen minder urgent zijn, omdat de verbin dingen van overig Nederland met Rotterdam uitstekend zijn. Het zal echter noodzakelijk zijn de exploitatie van deze „tentoonstellingsdienst" grondig te bestuderen, omdat het he- licoptervervoer niet self-supporting is. Van de zijde van de tentoonstel lingsorganisatie deelde men ons me de, dat onderhandeld zal moeten wor den met Zeeuwse instanties ook over een eventueel exploitatietekort, waar bij men evenwel uitgaat van de ge dachte, dat deze verbinding tijdens de tentoonstellingsdagen een soort „feestgeschenk" voor de Zeeuwen kan zijn. Uiteraard liggen de papieren an ders wanneer een dergelijke lijn per manent zou worden. De colleges van B. en W. van Middelburg en Vlissin gen zijn het inmiddels eens geworden over een landingsterrein tussen de beide gemeenten op grondgebied van Vlissingen nabij West-Souburg. Op de bewaakte overweg in de Rijks- weg tussen Krabbendijke en' Rilland- Bath, kwam deze zware tankwagen, gelacCen met 20 ton zwavelzuur, bij het uitwijken naast het wegdek te recht en versperde de beide spoorba nen. Voor enkele uren was de situa tie van vóór de ramp teruggekeerd, want evenals toen, moesten ook nu de passagiers nabij de overweg overstappen. (Foto P.Z.C.) Geschenkzendingen voor Schouwen-Duiveland Dezer dagen werden in de gemeen ten Oosterland, Ouwerkerk, Seroos- kerke, Ellemeet, Eikerzee en Kerk- werve een 140-tal biggen van prima kwaliteit, als geschenken van de Gel derse en Overijsselse Stichtingen voor de Landbouw uitgereikt aan kleine boeren en landarbeiders. In Ouwerkerk werden de vertegen woordigers van de schenkers in de woonwagen van burgemeester Ro- rr.eijn ontvangen. Des avonds heeft de heer W. Goe man, adjunct-secretaris van de Zeeuw se Stichting voor de Landbouw aan een maaltijd te Zierikzee de dank van Zeeland voor deze geschenkzending vertolkt. In beroep bij Generale Synode In aansluiting op het bericht inzake de maatregelen, getroffen tegen enige leden van de kerkeraad van de Her vormde gemeente /an Arnemuiden, delen wij mede. dat ouderling B. Ma rijs, en de diakenen C. van Belzen en J. Poortvliet, door de classis Walche ren van de Ned. Herv. Kerk uit hun ambt waren ontzet. De provinciale commissie voor het opzicht in de Herv. Kerk in Zeeland heeft dit besluit van de classis-Y7al- cheren vernietigd, doch een verma- n?ng tot genoemde kerkeraadsleden gericht. Het breed moderamen van de clas- sicale vergadering van Walcheren is intussen van dit besluit van de pro vinciale commissie bij de Generale Synode in beroep gegaan. RAAD TERNEUZEN Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht gewijzigd Zonder hoofdelijke stemming nam Donderdagavond de Terncuzense ge meenteraad een voorstel van B. en W. aan tot wijziging van de gemeen- schappijlke regeling van de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Tevoren had de heer S. W. Henry (F.v.d.A.) namens de commissie, die eerder uit de raad werd benoemd ten einde te trachten de bezwaren tussen Terneuzen en de Centrale Dienst op te heffen, een korte verklaring afge legd. Daarbij wees de heer Henry er o.m. op, dat réeds bij de eerste be spreking was gebleken, dat de ge meenschappelijke regeling gebreken vertoonde. De commissie is niet van mening, dat de thans voorgestelde re geling feilloos .is, doch zij heeft ge meend, dat het gemeenschappelijk be lang moet prevaleren boven het Ter- neuzens belang. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter, burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen, in antwoord op vragen over vorderingen bij de aan leg van de nieuwe steiger voor de provinciale stoombootdienst mede, dat gebleken is, dat de brug daarvan te klein is. De nieuwe ponton is bij ruw weer reeds weggeslagen. Men zal het voorlopig nog met de oude brug en oude ponton moeten stellen. Burgemeester Bouwense herbenoemd Burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maartensdijk en Scherpenisse is bij Koninklijk Besluit met ingang van 16 December a.s. in deze functies her benoemd. Benoeming Tot commandant der groep Axel van de Rijkspolitie werd benoemd in de vacature Dieleman, opperwacht meester L. A. Fluijt uit Yerseke. KUNST „Assepoester in Wallstreet" Middelburg, Schouwburg; „Het Rotterdams Toneel". HARTVEROVEREND was Nell Kop pen in „het moderne sprookje" van de Amerikaanse toneelschrijver George S. Kaufmann, dat in Nederland onder de titel „Assepoester in Wallstreet" op de planken wordt gebracht en in dat geval gisteravond werd gebracht door „Het Rotterdams Toneel", onder auspiciën van de Z.V.U. in de Schouw burg te Middelburg. Het was overigens maar bijzonder gelukkig, dat. Nell Koppen zo hart- veroverend was. want wat er zonder deze actrice van dit moderne sprook je geworden zou moeten zijn, zal wel lang, zo niet altijd een raadsel blijven. Het is een merkwaardige mengeling van toneel en wat film, gegarneerd met „een vertellende stem" (Wim Kan) en met revue-effecten. Een spel met ontegenzeggelijk verrassende vondsten, vaak geestige teksten, maar cok met vele zwakke plekken en nooit uitstijgend boven de kwalifica tie „uiterst luchtig amusement". Als zodanig is het nonsensverhaal over het Amerikaanse zakenconcern, waarin een voormalige actrice ver warring komt stichten wel aanvaard baar en biedt het een avond genoeg lijke ontspanning. Waarbij het dan cok beslist blijft, maar je kunt er, om met Wim Kan als cabaretier in het radio-programma „Blokkade" te spre ken, „niets van meenemen...." De gisteravond gegeven voorstelling werd gedragen door Nell Koppen in haar rol van de voormalige actrice, die boordevol naïviteit in een zaken- carrière verzeild raakt. Zij wist een volmaakt kind-vrouwtje op de plan ken te zetten, raak tot in de fijnste nuanceringen. John Gobau was een overtuigende zakenman-minister in het genre ..ruwe bolster, blanke pit" en Leo de Hartogh voldeed uitstekend air de uitgeslapen president-commis saris, daarbij over het algemeen goed geassisteerd door Lucas Wensing, Wim Grelinger en Steye van Brandenburg als de overige „lelijke zakenmanne tjes" in dit moderne sprookje. In de bijrollen viel het frisse spel op van Yda Andrea als de bakvis-achtige se cretaresse Amalia Shotgraven. Het was een voorstelling met ups en downs, waarbij de „ups" het geluk kig nog juist wonnen. v. B. Tijdens het Sint Nicolaasfeest, dat officieren, onder-officieren en man schappen van Hr Ms Jacob van Heemskerck" Donderdagmorgen een vijftigtal Vlissingse kinderen aan bood. overhandigde de goedheiligman dit klein meisje enige geschenken. (Foto P.Z.C.) BRAND BIJ FIRMA POLAK Hardnekkig vuur in stapel autobanden kon nog niet geheel worden bedwongen Donderdagmiddag- omstreeks 16 uur werden vele Middelburgers opge schrikt door dichte, roetzwarte rook wolken, die boven het centriun vau de stad hingen en in Oostelijke richting wegtrokken. De oorzaak van dit ver schijnsel bleek een brand, die op het terrein van de metaalhandel N.V. M. L. Polak en Zn. aan de Schoorsteen- vegerssingel woedde. Het vuur was ontstaan in een stapel autobanden, die in de openlucht op <lit terrein wa ren opgeslagen. Het uiterst brandba re rubber veroorzaakte de hevige rookontwikkeling. De brand bleek dermate hardnekkig, dat nadat men het ergste onder de knie liad een ploeg van de brandweer de gehele nafht de nog smeulende banden, waarin de vlammen af en toe oplaai den, moest bewaken. De oorzaak is nog niet bekend. Het onderzoek van de politie was Donderdagavond laat nog in volle gang. Personeelsleden van de N.V. Polak ontdekten het vuur om ongeveer kwart voor vier. Om 15.53 werd de brandweer gewaarschuwd, die om 15.58 met twee spuiten op de Schoor- steenvegerssingel aanwezig was. Vrij wel direct werd met een viertal stra len het vuur bestreden, dat inmiddels aangewakkerd door een vrij ster ke wind een flinke omvang aange nomen had. Door de enorme hitte stonden de spuitgasten voor een niet gemakkelijke taak. Maar vrij spoedig ad men de brandhaard gelocallseerd, zodat uitbreiding kon worden voorko men, Men slaagde er dan ook in een "-ijstaand stenen gebouwtje te be den. Tegen 17 uur was het vuur voor het grootste deel bedwongen en was het gevaar voor omliggende voorraden en gebouwen geweken. Het vuur bleef echter doorsmeulen, zodat de brandweer niet kon inruk ken. Een gunstige omstandigheid was het feit, dat de windrichting Zuid westelijk was. In het tegenovergestel- de geval was gevaar voor de nabij- zijnrïe woningen aan de Achtersingel niet denkbeeldig geweest. Er werd een groot aantal autoban den door het vuur vernietigd. De ver nielde voorraden zijn verzekerd. Hoe wel men op de vermoedelijke oorzaak niet kon vooruitlopen, heerst er de in druk, dat de banden reeds enkele uren gesmeuld moeten hebben, voor dat de vlammen er uit sloegen en rookontwikkeling van enige beteke nis zichtbaar werd. Op het terrein van de brand be merkten wij o.a. het bijna voltallige college van B. en W, van Middelburg, de substituut-officier van justitie, mr. J. L. Andreae en verschillende hoof den van diensten der gemeente. De enorme rookontwikkeling, die in geheel Middelburg en tot ver daar buiten zichtbaar was, veroorzaakte uiteraard een zeer grote publieke be langstelling. Honderden stroomden naar de buurt, waar de bi'and woed de, hetgeen in de omliggende straten af en toe verkeersstremmingen aan leiding gaf. Daar het vuur op een be sloten teiTein woedde en de politie de Schoorsteenvegerssingel afgezet had, moest men zich met een kijkje van de Beenhouwerssingel af van de overzijde van het water vergenoe gen. VANDAAG. Middelburg - Electro: „Anna", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Rest. Wöhler: alg. le- denverg. Ver. voor Veilig Verkeer, Middelburg en onistr., 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De terugkeer van Don Camillo", (alle leeftijden), 19 en 21 uur: Luxor: „Het uur voor middernacht", (18 jaar), 20 uur; A.N.M.B.: Propaganda-avond met film van de stichting BJ3.B. Goes Grand: „Bittere rijst", (18 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2