PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Negentien doden en 80 gewonden bij spoorwegongeluk in België „Nieuw-Schouwen Duiveland" met boomplanting begonnen PAUS KRIJGT HARTAANVAL MA0 TSE TOENG WAS TEGEN KOREAANSE OORLOG Ï97e Jaargang-No 285 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1<—Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau <r. d. Blad" 25 cent meer Giro No 359300 P Z.C Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b^.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee N Bogerdstr C 160. telef 26 TREIN MET DUITSE VOETBALSUPPORTERS VERONGELUKT Wirwar van verbrijzelde spoorwegrijtuigen Een internationale trein met 700 Duitse supporters, die in Engeland de voetbalmatch EngelandDuitsland hadden bijgewoond, is Donderdagmor gen op 200 meter afstand van de brug over het riviertje de Dijle naby Leuven in België ontspoord. De gevolgen waren vreselijk: 17 Duitsers en 2 Belgen werden gedood, ongeveer 80 reizigers werden gewond. Volgens de Belgische spoorwegen verkeren velen van hen in levensgevaar. De trein kwam uit Oostende en was afgeleid over Mechelen tengevolge van de electrificatie-werken, die op de lijn Brussel-Luik worden uitge voerd. De trein, die met volle vaart reed, kwam tot ontsporing by een wis sel. De locomotief, de tender en vier rijtuigen sloegen om in een sloot die langs de spoorwegberm loopt. Acht andere rijtuigen derailleerden even eens. De ontsporing geschiedde Donder dagmorgen om even voor half acht en de eerste personen die toesnelden, stonden voor het spoorwegdrama in zijn vreselyke vorm. De locomotief, die met vier rijtuigen de spoorweg berm was afgereden liet hevig sissend golven gloeiende stoom ontsnappen en in zijn val waren de machinist en de stoker op afschuwelijke wijze om het leven gekomen. Toen het oorverdovende geraas van de ontsporing was wegge storven klonken overal uit de wirwar van verbrijzelde spoor wegrijtuigen de kreten op van de slachtoffers, vermengd met het geluid van ruiten, die werden in geslagen. Overal zag men half versufte reizigers uit de wrak stukken klauteren en met bebloe de kleding rondlopen. Een man was door de verschrikke lijke schok uit zijn coupé geslingerd en hing nu beklemd tussen twee om- hooggeschoten rijtuigen. Ondanks de wanhopige pogingen der reddings ploegen slaagde men er niet in de on gelukkige uit de ineenstrengeling van metaal te verwijderen. De man stierf eerst twee uur na het ongeluk. Door de positie van de door elkaar gewor pen rytuigen was het vooral in het begin zeer moeilijk hulp te bieden. Moeilijk reddingswerk De redders moesten zich met koor den en ladders staande houden op de schuine wanden der wagons en kon den slechts met moeite doordringen tot het inwendige. Reeds kort na het ongeluk arriveerden de eerste dok ters, die men als eersten door de opengeslagen ruiten naar binnen zag dringen om de eerste hulp te bieden aan de vele zwaar- en lichtgewonden. Drie dagen geleden zou zich op de ze plaats ook reeds een ontsporing hebben voorgedaan, zonder dat dit evenwel ernstige gevolgen had. Men acht het niet onmogelijk dat bij die gelegenheid de wissel beschadigd zou zijn zonder dat dit bemerkt werd. Te grote snelheid? Volgens de deskundigen zou de ont sporing toe te schrijven zijn aan een te grote snelheid bij het passeren van Schot hagel was dodelijk Spoorwegman door jager getroffen Aan zijn verwondingen is gistermor gen in het Sint Anna-ziekenhuis te Oss overleden de 47-jarige heer Lips, die in dienst was van de Ned. Spoor wegen. De heer Lips moest gisteren de spoorbrug over de Maas bij Raven- stein controleren. Op de spoordijk werd hij getroffen door een schot ha gel, dat was afgevuurd door de jager W. v. d. K. uit Ravenstein, die daar met een jachtopziener op schadelijk wild jaagde. Het spoorwegongeluk in België. Een overzicht van de enorme ravage. een wissel. De geblokkeerde snelheids meter van de locomotief wees een snelheid aan van 78 kilometer per uur. Talryke reizigers werden door de kracht van de schok uit de rytuigen geslingerd en lagen op de spoorweg- berm of in het land naast de spoor weg. De gehele morgen zijn kraan wagens en snijbranders in de weer ge weest om nog ingesloten slachtoffers te bevrijden uit de verwrongen wrak stukken. De trein bestond uit twaalf rijtui gen van de Duitse spoorwegen. De trein had Londen Woensdagavond verlaten en was Donderdagmorgen vroeg met de boottrein te Oostende aangekomen. Hier was het convooi overgenomen door een Belgische loco motief. Een andere trein met voetbalsup porters er waren er in totaal ne gen had hetzelfde traject willen volgen. Hij kon echter op tijd worden omgeleid. Verklaring van Moskou Tegenmaatregelen als Parijs van kracht wordt De Sowjet-Unie en de communistische landen van Oost-Europa, die deelgeno men hebben aan de Moskouse confe rentie over Europese veiligheid, heb ben deze conferentie Donderdag be sloten met de goedkeuring van een gemeenschappelijke verklaring. Volgens deze verklaring hebben de vertegenwoordigers van de landen, die aan de conferentie deelgenomen hebben besloten, te voorzien in on middellijke militaire maatregelen voor de organisatie van hnn strijd krachten onder een opperbevel, als mede in andere maatregelen ter ver groting van het defensieve vermogen der betrokken landen, voor het geval, dat de overeenkomsten van Parijs worden bekrachtigd. Verder houdt de verklaring een uit nodiging in aan alle volken van Eu ropa om gemeenschappelijk de moge lijkheden te bestuderen voor het scheppen van een stelsel van collec tieve veiligheid in Europa alsook van gemeenschappelijke maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om de grondslagen te leggen voor een hechte en duurzame vrede in Europa- In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat men alleen in geval van West-Duitse herbewapening een op perbevel zou instellen. Men neemt echter aan, dat de com munisten onmiddellijk maatregelen zullen nemen voor het voorbereiden van een hechter defensie-verbond. Toestand zou echter niet alarmerend zijn Vit Vaticaanstad werd gisteravond bericht, dat Paus Pius XII een hart aanval heeft gekregen. Aanvankelijk werd gemeld, dat de doktoren vrees den, dat zijn hart de grote spanning als gevolg van het voortdurend hik ken cn herhaald overgeven niet zou kunnen verdragen. De persoonlijke arts van de Paus sprak evenwel van een „instorting in zijn algemene toe stand", hetgeen niet alarmerend zou zijn. De geest is helder, zo zeïde deze arts. De lijfarts, prof. Riccardo Galeazzi Lisi, gaf zijn verklaring telefonisch door aan het persbureau van het Va- ticaan uit een kamer, die grenst aan het slaapvertrek van de Paus. Men meende te Rome te weten, dat eerste symptomen van de jongste cri sis zich Donderdagmiddag omstreeks half vier werden waargenomen. De aanwezige artsen kwamen onmiddel lijk in actie om het hart van de Paus te versterken. Reeds eerder had zijn hart tekenen van zwakte getoond, maar ditmaal achtte men de verschijn selen ernstig genoeg om zijn familie te waarschuwen. De prelaten van het staatssecreta riaat, die eerder in de avond naar de Moeder van dr. W. Drees overleden In haar woning aan de Gerard ter Burgstraat te Amsterdam is Woensdag overleden mevrouw A. S. Drees-van Dcbbenburgh, de moeder van minis- tei-president dr W. Drees. Mevrouw Drees-van Dobbenburgh was 95 jaar. De teraardebestelling zal geschieden Zaterdag 4 December te 14 uur op de begraafplaats „Rustoord" te Diemen. Pauselijke vertrekken waren ontbo den, vertrokken weer om half negen. Ook prof. Lisi is weggegaan. Van betrouwbare zijde werd verno men, dat Lisi een chirurg is gaan raadplegen over de mogelijkheid de Paus Vrijdag of Zaterdag te opereren. Naar verluidde, was de maag van de Paus door „complicaties in de buik" opgezwollen. Bij het overgeven had de Paus bloed gespuwd. In het kader van de herbeplanting op Schouwen-Duiveland plantten Chr. Bouwer, Ali Schaap en Koos de Nooy- er, onder het toeziend oog van de ge meente-opzichter van Zierikzee en vele belangstellenden, de eerste boom in het Havenpark van Zierikzee. (Foto P.Z.C.) Londen doet beroep op rood China Om overhaaste acties te vermijden Groot-Brittannïë heeft een beroep op communistisch China gedaan, over haaste acties tegen de eilanden ter hoogte van de Chinese kust, die zich in handen van de Chinese nationalis ten bevinden, te vermijden, aldus wordt in diplomatieke kringen te Lon den vernomen. Het „Foreign Office" liet de Chinese zaagelastigde Hoean Hsiang, onlangs weten, dat Engeland hoopt, dat de re gering te Peking zich zal onthouden van acties, waardoor waarschijnlijk de spanning in dat gebied zou toenemen. De Chinese reactie op deze Britse stap is niet bekend gemaakt. RASTWOROF ONTHULT Toegegeven aan druk van Stalin De voormalige luitenant-kolonel van de Russische geheime dienst, Rastworof, die in de Verenigde Staten politiek asyl heeft gekregen, heeft in een tweede artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Life" verklaard, dat de Russische leiders reeds in de zomer van 1949 begonnen waren met het voorbereiden van de oorlog in Korea. Honderden Koreanen, die in Rusland vertoefden, werden, vergezeld van Russische instructeurs, naar Noord-Korea gezonden. Ook werden grote hoeveelheden geneesmiddelen, waaraan in de Sowjet-Unie zelf nog gebrek bestond, naar Noord-Korea verscheept. Voorts schreef Rastworof, dat aan vankelijk Mao Tse Toeng, de leider van communistisch China, weigerde zich in de Koreaanse aangelegenheid te mengen. Mao beweerde niet vol doende benzine, vliegtuigen, artillerie en ander materiaal te hebben en pas PLECHTIGHEID IN ZIERIKZEE Jeugd werd gewezen op haar verantwoordelijkheid „De jeugd zal in de toekomst de verantwoordelijkheid hebben te dragen. Daarom zal deze boom, en de bomen die wy nog zullen planten, opgedra gen zyn aan de jongens en meisjes van Schouwen-Duiveland. Moge God's zegen op de toekomst rusten". Met deze wens» uitgesproken Donderdag middag in lieht Havenpark in Zierikzee, gaf de heer P. Heering, voorzitter middag in het Havenpark in Zierikzee, gaf de heer P. Heering, voorzitter van de eerste boom, welke door de werkzaamheden van deze Stichting de stadskern van Zierikzee zal sieren. Omgeven door groepen leerlingen van de lagere en middelbare scholen, namen Chris Bouwer, Ali Schaap en Koos de Nooyer, daarop de spa ter hand en na aanwijzing van de gemeenteop zichter stond binnen enkele ogenblikken het symbool van de herleving van Schouwen-Duiveland vast in de grond. Vooraf werd in „Mondragon" een bijeenkomst gehouden, waar de voor zitter een uitgebreid overzicht gaf van het door de Stichting verrichtte werk en iets vertelde over de plannen voor de naaste toekomst. De Neder landse Heide Maaschappij heeft nu opdracht gekregen van het stich tingsbestuur een aanvang te maken met de herbeplanting van de woon kernen op het eiland. Voor een goede gang van zaken is ook het maken van de plannen aan deze organisatie toevertrouwd. In Bruinisse kan wor den begonnen; voor het overige deel van Schouwen-Duiveland is het ge wenst tot het einde van het volgende jaar te wachten. De jeugd zal betrokken dienen te worden in de verzorging van de jonge aanplant en vooral respect voor de natuur worden bijgebracht. Het uit schrijven van een wedstrijd voor de meest geslaagde voortuintjes ligt eveneens in de bedoeling van het Stichtingsbestuur. Notaris Heering herinnerde aan het oorspronkelijke plan, dat 2\'2 millioen gulden zou kosten en welk bedrag, nu de herverkaveling de herbeplanting van de buitenwegen voor haar reke ning neemt, niet geheel nodig is. Be planting van woonkernen en begraaf plaatsen is daarom hoofddoel gewor den. Financieel bezien is een gTOter opzet onuitvoerbaar. De heer A. M. den Boer, wéthoudcr van openbare werken en plantsoenen van Zierikzee sprak namens het ge meentebestuur woorden van geluk wensen en wees op de betekenis, die de bomen in het mensenleven inne men, zelfs nog in deze tijd, waarin veel aan de techniek ten offer valt. Men zal de jeugd moeten bijbrengen liefde voor de natuur, waarin de Schepper geen twee boombladeren gelijk maakte. De vertegenwoordiger van de Hei de Maatschappij, hoopte op een goede samenwerking. Hierop begaf het ge zelschap zich naar de plaats tegen over het Kraanplein, waar de eerste boom werd geplant en aan het ge meentebestuur overgedragen. De plechtigheid werd bijgewoond door loco-burgemeesetr J. Catshoek, de gemeente-secretaris E. EL Mulder, wethouder A. M. den Boer, de corps chef van politie, adjudant Van Ast, dr. J. J. Westendorp Boerma, rector van het lyceum en de hoofden van scholen in Zierikzee. Deputaties van de herverkavelingscommissie en de Ned. Heidemij. gaven eveneens van hun belangstelling blijk. Zeeman neergeschoten Op artillerie-terreinen aan de Hembrug In de nacht van Woensdag op Don derdag omstreeks half een is op het terrein van de N.V. Artillerie-inrich tingen aan de Hembrug de 23-jarige Zweedse zeeman B. G. Laaksonen, af komstig uit Eckerö (Zweden) neer geschoten door een lid van de bewa kingsdienst van het bedrijf. De man kreeg vijf kogels in het lichaam en is in levensgevaarlijke toestand naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Voor zover bekend is de man, die met het Zweedse schip „Hernö" in de Zaandamse houthaven lag en aan het passagieren was geweest, ver dwaald geraakt op het terrein van de Artillerie-inrichtingen, waarna hij de u-achtsman ontmoette. Deze verstond niet wat de man hem vertelde. Hij meende te doen te hebben met een indringer en loste een waarschuwings schot. Volgens de lezing van de Zaan damse politie zou daarna de Zweed tot de aanval zijn overgegaan, waar na de wachtsman zijn gehele revolver op hem leegschoot. nadat Stalin hulp, die in de milliarden liep, had toegezegd, mengde China zich in de strijd. Na het tegenoffensief van de V.N.- troepen was Mao Tse Toeng aldra de strijd moede, omdat de beste Chinese troepen aan het Koreaanse front ge decimeerd werden. Stalin besloot, door middel van de Russische verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, Jacob Malik, te trachten onderhande lingen over een bestand op gang te brengen, doch hij gaf, nog steeds ho pend op Chinese successen, tevens be vel de onderhandelingen te rekken, aldus Rastworof. Vrije verkiezingen De Britse minister van staat Anthony Nutting heeft Donderdag in de poli tieke commissie bij het debat over Ko rea verklaard, dat het houden van vrije verkiezingen in geheel Korea, onder toezicht van een werkelijk on partijdige internationale commissie, die besluiten kan nemen voor de op lossing van het Koreaanse vraagstuk noodzakelijk is. Het voorstel van de Russische af gevaardigde Malik om een nieuwe in ternationale conferentie over Korea bijeen te roepen, had volgens Nutting geen nut als de Noord-Koreaanse communisten, Chinezen en Russen hun standpunt ten aanzien van het tipezicht op de verkiezingen niet wij zigden. J Eisenhower wil V.N. laten ingrijpen Inzake kwestie van gevangen vliegers President Eisenhower heeft Donder dag verklaard, dat de Verenigde Na ties zich verantwoordelijk dienen te voelen voor het lot van de Ameri kaanse krijgsgevangenen die onlangs in communistisch China tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld. De presi dent zeide op een persconferentie te Washington niet te weten hoe de Ver enigde Naties zich het lot van deze gevangenen niet kunnen aantrekken zonder haar zelfrespect te verliezen. Hij zeide niet tot welke actie de Verenigde Naties in deze kwestie zijns inziens dienden over te gaan. VERWACHT... ZACHT WEER. Zacht weer. In de Noord-Westelijke helft van het land zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen en krachtige tot vrij krachtige Zuid-Wes telijke wind. In de Zuid-Oostelijke helft droog weer met enkele opkla ringen en vrij krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. ZON EN MAAN. 4 December Zon op 8.29 onder 16.32 Maan op 13.11 onder 1.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1