CHIEF WHIP Tegen de winter verschijnen de mooie houtzwammen IS ER EEN WARMTEGRENS VOOR VLIEGTUIGEN? OP IEDERS LIP! NIEUWS UIT DE KERKEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 ONDER ZEEL ANDS HOGE HEMEL Novemberwandeling in de Manteling Werkelijk deze Novemberdag met de open blauwe hemel Is aangenamer, dan menige dajj in Juli. Blauw is ook de zee, maar donkerder, en boven de horizon hangen witte wolkjes in lange ryen. De neergestorte bunkers liggen ver op het strand; ze vloeken met kleur en lijn in dit spel van warme tinten, het gele strand en de groene planten- laag over de golvende duinen. Ze brengen een sfeer van verwoesting in een harmonische omgeving. Er liggen veelkleurige scbelpenranden evenwijdig met donkere lijnen van aangespoelde wierhopen. Wanneer we tussen een palenrij doordringen, staan we opeens voor een wonderlijk mooi groepje van steenlopertjes. Welgeteld staan er negen en twin tig met de kopjes ingetrokken, de bolle lijfjes stijf op de rode pootjes gedrukt. We naderen heel voorzich tig, maar onze lange schaduwen glij den ver vooruit het dappere klusje tegen. Want dapper zij ze, we kunnen ze tot op zes meter naderen op dit open strand en in die tijd verplaatsen ze zich slechts enkele decimeters. Ja, twee exemplaartjes hebben zelfs de moed van ver in onze richting vlie gend zich bij hen te voegen. Intussen draaien ze dooreen met kleine dans jes of met snelle dribbelpasjes, lopen naar het water, maar hollen sneller terug, als de schuimranden van de golven over het strand in dunne vlak ken uiteenvloeien. Dan vliegen ze opeens met een zwaai weg, gedurig öf hun ruggen die zwart zijn, öf de blanke onderkantoen van hun vier. ken naar de zon kerend. Over de duinen, waar zich na de myxomatose-plaag weer verse sporen van konijntjes beginnen te vertonen, dringen we door in de bossen van de Manteling, onder de kruipvormen van de eiken door naar de meer naar binnen liggende groepen van hogere bomen. Overal hangen de lange slier- ten van korstmossen fris van de schors of is deze bedekt met koper groene ronde plakkaten. De Zwammen Meer naar de landzijde nog, waar vormloze of misschien beter gezegd, véélvormige stronken, aangeven, waar vroeger machtige bomen heb ben gestaan, is het domein van de winterse zwammen, de taaie vaak met veel water doordrenkte boom- zwammen. Niet alleen, dat deze taaie voor werpen veel duurzamer zijn, dan de veel schoner geverfde zomer- en herfstzwammen van de bodem, vele van hen hebben de eigenschap meer dan één jaar, ja soms tientallen ja ren oud te kunnen worden. Elk jaar groeit dan een nieuwe myceliumlaag onder de oude, bedekt de onbruik baar geworden, de ledige laag spo- renbuisjes en in deze onderste laag, vormen zich dan weer nieuwe buis jes, nu weer gevuld met sporen, die bij rijpheid op het minste zuchtje ver van hun geboorteplaats zullgn worden gevoerd. Een heel bekende zwam is de doolhofzwam, Daedalus quercina, (Advertentie.) ^gj 1 TWEE JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL Speciaal adres voor INDUS horloges: Fa. HACKENBERG Nieuwe Burg 6 - Middelburg. een eikenbewoner dus. We vinden hem ditmaal niet als gewoonlijk in halve-maanvorm tegen een stam maar boven op een afge zaagde stomp. Met dit verschil, dat de zwam nu gelegenheid heeft alzijdig uit te groeien; hij heeft daardoor de vorm aangenomen van een vlakke schotel op een centrale voet. De naam doolhof- zwam ontving deze houtpadde stoel, omdat de sporen ontstaan tussen korte plaatjes, die zo ge groepeerd zijn, dat ze een doolhof patroon vormen. Tot de echte plaatjeszwam beho ren de waaiertjes of schelpjeszwam- men, die zich graag op afgebroken takjes vestigen. Natuurlijk zijn er diverse soorten elfenbankjes, vlakke paddestoelen, die ringen van kleuren vertonen. Deze behoren tot de gaat- jeszwammen. Een boomstronk schijnt wel geheel met deze elfenbankjes bezet, maar de vlakke stoeltjes zet ten zich naar beneden voort in brui ne, glibberige lappen, die als een korst over de stam liggen. Dat ver raadt dat ze tot de trilzwammen be horen. Deze zwammen zien er gelei achtig uit, ze voelen onaangenaam aan. De Judas-oor, die zoveel op duinvlieren staat moet men er ook toe rekenen. Ze kunnen sterk uitdro gen, maar het eerste het beste re genbuitje doet ze weer tot hun oude, frisse staat opzwellen. TWEEDE BARRIÈRE Verdere snelheidstoename wordt zeer moeilijk (Van een luchtvaartmedewerker). Nu de vliegtuigen door de zogenaamde geluidsmuur zjjn gebroken en het er uit ziet of het bouwen van nog snellere vliegtuigen slechts een kwestie is van tijd. komt een tweede barrière in zicht, die de verdere snel heidstoename moeilijk of wel geheel onmogeiyk zal maken. We doelen hier op de zogenaamde warmtegrens, de snelheidsmaat, welke wordt gesteld door de verwarming van het vliegtuig als gevolg van de wiqjving op de huid van romp en vleugels. Niet dat de luchtvaart al zo ver is. De problemen worden echter al van tevoren onderkend, evenals professor Ernst Mach, een beroemd Oostenrijks natuurkundige, di© stierf in een tijd dat het sneiste vliegtuig een snelheid haalde van 160 kilometer per uur, zich al bezig hield met supersonische vluchten. lucht zou doen smelten of al voordien de temperatuur in het vliegtuig zo hoog zou doen oplopen, dat niemand er m leven kan. Het gaat met de warmte ook al net als bij het geluid. De moeilijkheden zrjn er inderdaad, maar dat deze moeilijkheden aan de vérdere ontwikkeling een halt zouden toeroepen, is misschien wel mogelijk, maar riiet erg waarschijnlijk. In de eerste plaats is de wrijving ook weer afhankelijk van de dicht heid van de lucht. Een vliegtuig, dat op zeeniveau vliegt met een snelheid van tweemaal die van het geluid, wordt uitwendig verwamd tot 266°C. Vliegende met dezelfde snelheid op een hoogte van 10.000 meter zal de Hoewel professor Mach, die slechts het prille ontstaan van de luchtvaart mocht beleven, de conse quenties van zijn theorie voor de luchtvaart nog niet zag, waren er later genoeg geleerden, die voorspel den dat een vliegtuig ide geluidsgrens nooit zou doorbreken. De snelheid van het geluid was inderdaad een grens, vandaar de woorden geluidsgrens en ;eluidsbarrière. Tot hier toe kon men .;omen. Werden de vliegtuigen nog sneller dan sprongen ze uit elkaar, zodat het verder opvoeren van de snelheid zinloos was. In zekere zin hadden die geleerde voorspellers gelijk.. Er zyn vele vlieg tuigen op of in de buurt van de ge luidsgrens uit elkaar gevlogen. Men is er echter niet van teruggeschrok ken. Men heeft de vliegtuigen eenvou dig sterker gemaakt en dan konden ze wèl sneller vliegen dan het geluid. De projectielen, die door kanonnen worden afgeschoten en die zich ook veel sneller bewegen dan het geluid, springen toch ook niet uit elkaar? Zo is het min of meer ook het ge val met de warmtegrens. De grens, die aan de snelheid wordt gesteld om dat sneller vliegen het metaal van het vliegtuig door de wrijving van de Spoorwegstremming Moerdijk. In verband met werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollands Diep zal het treinverkeer over Moerdijk- brug op 5 December a.s. weer ge stremd zijn. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. De stremming duurt van 6 uur tot half vijf en zal bij ongunstige weersom standigheden niet doorgaan. huid van het vliegtuig niet warmer worden-dan 144° C. Hoe hoger men dus vliegt, des te minder laat de luchtwrijving zich gevoelen. Aangezien men mag aannemen, dat de vliegtuigen in gelijke mate aan hoogte zullen winnen als ze in snel heid toenemen, is het al heel moeilijk om van een warmtegrens te spreken, die de vliegsnelheid zou beperken. Bo vendien kan men zeer snelle vliegtui gen bouwen van een hittebestendig materiaal, titanium bijvoorbeeld. Mis schien wel van een plastische glas soort waarvan óók al sprake is, dan Een beroemde paddestoel zoeken we te vergeefs, hoewel we nagenoeg elke eikenstam er op onderzoeken. De paddestoel heeft een tekenende naam: biefstukzwam en hij draagt die niet voor niets. Graag werkt hy zich te voorschyn uit een holte in een eik, hy is gehecht aan een korte steel, vlak en bruinrood van kleur. Snijdt men hem door, dan ïykt het er op of men vlees heeft doorgesne den, zo bloedrood ziet de zwam er van binnen uit. Dit vlees is mooi egaal, als biefstuk en liefhebbers vinden, dat men hem ook op dezelfde wyze kan toebereiden, men bakt hem in de koekepan. Maaral komt de biefstukzwam in de Manteling voor, we zien er geen enkele. Wel vinden we onder de eiken de afgevallen bladeren en daarop de fraaie knikkergallen. Sommige glad en wat rood gekleurd, andere hobbe lig en groengeel van tint. De knik kers zyn nog gaaf, wat betekent, dat de er in wonende larfjes mis schien wel reeds in poppen zyn ver anderd, maar dat de volwassen gal- wespen de woning nog niet hebben verlaten. Het is altijd nog een puzz le, hoe de verschillende galwespen er in slagen steeds weer aezelfde woe keringen in de bladeren teweeg te brengen, die bij de soort behoren. Maar het is heel goed, dat er dingen overblijven, waarvoor de mens met bewondering moet blijven stilstaan. wel van enig, nog uit te vinden, ma teriaal dat zeer goed tegen grote hit te bestand is en da^ bijzonder isole rend werkt, om te voorkomen dat de door de luchtwryving ontwikkelde warmte naar het binnenste van het vliegtuig kan doordringen. Tenslotte is er nog een mogeiykheid om de vliegtuigwand te koelen met koelinstallatie. Sommigen zeg gen dat er een grens wordt gesteld als de energie, nodig voor de koeling, gelgk wordt aan die, nodig voor de voortstuwing. Het kan waar zijn, maar er is echter evenveel reden om aan te nemen dat ook dit een slag in de lucht is. Overigens zijn deze problemen nog niet direct aan de orde. De snelheids limiet wordt voorlopig nog gesteld door de voortstuwingskracht van de motor. De snelste vlucht, die tot nog toe werd gemaakt door de Ameri kaanse majoor Charles Yeager in een experimenteel rakettenvliegtuig, de Bell X-1A is 2500 kilometer per uur. Deze vlucht, die op een hoogte van circa 20.000 meter werd ge maakt, duurde althans wat de re cord-snelheid betreft, slechts 4% mi nuut. Ofschoon in dit vliegtuig wel een koelinstallatie is aangebracht om de stuurhut te koelen, is de warmteont wikkeling door de luchtwrijving toch niet van dien aard, dat het metaal van de vliegtuigromp of de vleugel er van heeft te lijden. Het warmst worden raketten die uiteraard de grootste snelheid heb ben. De Amerikaanse Viking-raket, die een snelheid haalt van 6500 kilo meter per uur, wordt verhit tot onge veer 550 °C. Naarmate de raketten nog sneller worden zal men ook de materialen wel vinden, die bestand zyn tegen een hogere temperatuur! 50 stuks f 2.50 In spéciale Geschenkverpakking Administrateur stichtte brand met kasboeken. De Haarlemse rechtbank heeft gis teren een 34-jarige administrateur, P. F. M. T. uit Zaandam wegens brand stichting veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. In de nacht van 6 op 7 Juli woedde :n grote brand in een showroom en garage op de hoek van Zuiderkerk straat en Savornin Lohmanstraat te Zaandam. Een familie, bestaande uit zes personen, wonende boven de showroom, kon zich met moeite in veiligheid stellen. Aanvankelijk was de oorzaak onbekend maar ria een week werd de administrateur, die aandeel had in de leiding van het ga ragebedrijf, verdacht van brandstich ting. Hij verklaarde kasboeken te heb ben willen verbranden erf een bran dend papiertje by deze boeken te heb ben gelegd. Klaar voor aflevering aan de Ameri kaanse luchtmacht staat hier een lan ge rij Super Sabre-straaljagersde eerste Amerikaanse jagersdie de geluidsgrens in een horizontale vlucht kunnen doorbreken. Een nieuwe order van 100 mïlloen dollar voor de bouw van een volgende serie Super Sabres werd onlangs bij de North American Aviation geplaatst. Dodelijke aanrijding bij Oegstgeest. De Haagse rechtbank heeft de aan nemer K. M. uit Broek op Langendyk veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. De eis was één jaar en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tyd van vijf jaar. M. heeft in de nacht van 19 op 20 April 1954 als be stuurder van een vrachtauto een bot sing veroorzaakt met een kleine per sonenauto, waarin vier personen wa ren gezeten. De gevolgen waren ontzettend. De personen-auto, die onder de vracht auto terecht kwam, vloog in brand. Drie van de inzittenden kwamen in de vlammen om, de vierde overleed later aan de bekomen verwondingen. Schilderij van Rembrandt niet verkocht Op een kunstveiling in Dordrecht is een door verschillende experts aan Rembrandt toegeschreven schilderij, getiteld „Herderinnetje in het woud", aan bod gekomen. Het herderinnetje zou Rembrandt's zuster Lysbeth kun nen zijn. Voor idit schilderij bestond niet de belangstelling die men er voor verwacht had. Het werd ingezet op 5000,maar aangezien dit bedrag door niemand geboden werd, besloot men het stuk op te houden. „Dvora" op New Foundland aangekomen. De 535 ton metende Britse treiler „Dvora" is er Woensdag in geslaagd St. Johns op New Foundland te berei ken. Het schip heeft een week lang zonder brandstof hulpeloos rondge dreven in zware stormen op de At lantische Oceaan, tot een kotter va de Amerikaanse kustwacht er in slaagde een verbinding tot stand te brengen en brandstof over te pompen. Tevoren waren pogingen van de kot ter om de „Dvora die op weg was van Liverpool naar Sydney in Nieuw- Schotland, op sleeptouw te nemen mislukt Kanselboodschap te Tzummarum In de Hervormde gemeente van Tzumma rum en Firdgum is kort geleden een kan selboodschap van de kerkeraad voorgele zen naar aanleiding van verwarringen en tegenstellingen, die in het dorp zyn ont staan, doordat pogingen, om te komen tot een interkerkelijke kleuterschool, mislukt zijn. „Deze mislukking", zo wordt in de boodschap gezegd, „heeft by velen, zowel vrijzinnigen als rechtzinnige^ ook het ver trouwen in de kerkelijke samenwerking ge schokt. Als kerkeraad zijn wij van begin af aan by deze kwestie betrokken geweest. Ook in ons midden zyn daardoor moeilijkhe den ontstaan. Onder leiding van de kerkvi- sitatoren is dit alles open en eerlijk uitge sproken. Veel misverstanden over de juiste gang van zaken zyn daardoor uit de weg geruimd." De kerkeraad zegt vervolgens dat hij deze mislukking ten zeerste betreurt, niet alleen om de nadelige gevolgen, maar ook om het eigen aandeel in de schuld. „De eenheid van kerkeraad en gemeente hebben wij veel te vaak uit het oog verloren, zodat het steeds meer een zaak van besturen en verenigingen werd." „Wanneer in de komende maanden de kerkeraad voor nieuwe beslissingen wordt gesteld zal er ruimschoots gelegenheid zyn om metterdaad te tonen, dat men elkander niet wil loslaten", aldus de boodschap, die besluit: „Wij hebben veel geleerd door deze stap terug en wij verwachten daardoor nu des te beter een stap vooruit te gaan. Dat zal echter alleen gaan, wanneer gij als ge meente achter ons staat. Alleen zo zal er uit deze mislukking toch iets goeds te voor schyn kunnen komen." Kerk en herbewapening Tweehonderd predikanten, die lid zijn van de „Kerkelyke broederschap in het Rijn land", hebben te Leverkusen een bijeen komst gehouden, waar zy de volgende ver klaring hebben uitgegeven. „Door de conferenties van Londen en Pa rijs heeft de Westduitse Bondsregering zich opnieuw vastgelegd op de door haai- gepro clameerde „Politiek van de kracht." Weliswaar heeft zij te Londen een politie ke beginselverklaring afgelegd, waarin wordt gezegd, dat zy alle handelingen ach terwege zal laten, die niet in overeenstem ming zijn met het uitsluitend defensief ka rakter der beide verdragen (nl. Noord At lantisch Pact en Overeenkomst van Brus sel), doch deze verklaring verandert niets aan het feit, dat West Duitsland door zyn inschakeling in het Nato-verband gaat deel nemen aan een militair bondgenootschap, dat in wezen tegen de staten van het Oos ten van Europa gericht is. Daarmede geven wij in onze speciale Duitse situatie zelf elke mogelijkheid pry's om te protesteren tegen de bewapening van Oost-Duitsland. Wij kunnen slechts herhalen wat synodes van Evangelische Kerken in Duitsland en wat vrije kringen in onze kerk altyd weer hebben uitgesproken, dat nl. in de huidige situatie een „Politiek van kracht", die we zenlijk gefundeerd is in militaire supexiori- teit, de vijandschap tussen de staten slechts kan verdiepen, het wederzyds wantrouwen doorlopend zal doen toenemen en de vrede niet zal dienen, maar de bodem voorbereidt voor een gewelddadige oplossing. De toespitsing der situatie dwingt ons thans tot de verklaring, dat wij deze weg om des gewetens wil moeten afwijzen en onder de gegeVen omstandigheden een op roep, om aan de militaire dienst deel te ne men, niet kunnen volgen. Wy beroepen ons hierby op de grondwet, die (in Art. 4 sub 3) elke burger het recht toekent de krygs- dienst met de wapenen op grond van zijn geweten te weigeren. De komende militaire wetgeving kan dit grondrecht niet inperken. In elke beperking moeten wy een schending van art. 19 sub. 2 van de grondwet zien, volgens hetwelk in geen enkel geval een grondrecht door een of andere wetgeving in zyn wezen mag worden aangetast. In deze verklaring betrekken wy ook de opgroeiende kinderen. In art. 6 van de grondwet ligt het recht de rouders veran kerd. Volgens dit artikel mogen kinderen alleen dan tegen de wil der ouders en op voeders op grond van een wet, van het ge zin gescheiden worden, als die ouders en/of opvoeders tekort schieten of de kinderen in ander opzicht met verwaarlozing worden bedreigd. Een oproep aan minderjarigen voor de militaire dienst zou, op grond hier van, derhalve slechts met toestemming van ouders en opvoeders kunnen opgevolgd wor den. Wij predikanten zullen onze gemeenten van ons standpunt op de hoogte stellen en aan onze gemeenteleden vragen, of zij zich aan onze houding willen conformeren. Onze ambtsbroeders vragen wy, of zy niet, terwil- le van hun dienst aan het Evangelie met ons dezelfde beslissing willen nemen. Deze verklaring doen wij toekomen aan de Bondsdag, aan de Bondsraad, aan de president van de Bondsdag, aan de regering en de politieke partyen als de verantwoor- delykste draagsters van de overheidsmacht en daarmede van de openbaarheid. Wy koes teren de hoop, dat het voor een bezinning over de politieke weg van ons volk, nog niet te laat is." Ook in Zweden staat men voor het probleem nieuwe kerken te moeten bouwen. De reus achtige gemeenten van Stockholm, die in de city een aantal kerken hebben, maar in de nieuwe buitenwijken practisch geen, terwyl juist daar de leden der kerk wonen, staan voor.de noodzakelykheid aan de periferie tien kerken te moeten bouwen. Daarby richt Zweden zich meer, zoals reeds in Zwitser land geschiedt, op een type van „tussen- kerk", dat voor no gtal van andere doelein den geschikt moet zyn dan alleen voor de eredienst. Een zelfde verschynsel doet zich in de groeiende steden in ons land voor, waar men de kerk tevens tot het sociale ontmoetingspunt in de week (en op Zon dag) voor de gemeente wil maken. Ds. Toornvliet en Thijs Booy Zoals bekend is, ds. G. Toornvliet, gere formeerd studentenpredikant te Leiden, enkele weken geleden voorgegaan in een kerkdienst in de Nederlands-Hervorm de Gemeente van Zutphen by de inzegening van het huwelyk van Thys Booy, secretaris van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Naar aan leiding hiervan heeft thans de classis Kol- lum der Gereformeerde kerken een klacht ingediend by de kerkeraad van Leiden en by ds. Toornvliet zelf. De classis meent namelyk, dat ds. Toornvliet buiten zyn be voegdheid is gegaan door het woord te be dienen in een andere kerk. Naar wy verne men, heeft de kerkeraad van Leiden reeds meer klachten ontvangen over deze aange legenheid. Theologische studenten bijeen. De „verenigde studenten in de theologi sche faculteiten in Nederland", waarby de theologische studenten van alle fa culteiten der Rijksuniversiteiten in ons land, de Gemeentelijke en de Vrije universiteit té Amsterdam, de R.K. universiteit te Nyme- gen, de Theologische scholen van de Geref. Kerken te Kampen de Chr. Geref. kei-ken te Apeldoorn en de Vrije Evang. gemeenten en het Oud-Katholiek seminarie te Amers foort zijn aangesloten, zullen in de eerste week van Januari te Kampen in het gebouw van de Theol. hogeschool der Geref. Ker ken een congres houden, waarby het stu dentencorps dezer hogeschool „F.Q.I." als gastvrouwe zal optreden. De deelnemers zullen by de burgery wor den ondergebracht en ook gelegenheid ont vangen met het Kamper studentenleven kennis te maken. Als referenten zullen op treden de heren prof. dr. C. W. Moennich (Evang. Luth.) hoogleraar aan de Gem. universiteit te Amsterdam over „Vier gTO- te exegeten uit de historie", prof. dr. P. A. H. de Boer, hoogleraar aan de R. U. te Lei den over „De methode en mogelykheden van de exegese", prof. dr. A. A. van Ruler, kerkelyk hoogleraar der Ned. Herv. kerk aan de R. U. te Utercht over „De methode en mogelijkheden van de dogmatiek" en prof. dr. W. Grossouw, hoogleraar aan de R.K. universiteit te Nymegen over „Func tie van de exegese en van de dogmatiek in de R.K. kerk", de hoogleraren De Boer en Van Ruler zullen voor het forum der deel nemers met elkander van gedachten wisse len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12