St. Nicolaas-derby Middelburg- Vlissingen „top-hit van de week" '—SPORT--* JIMMY OP HET SLAPPE KOORD EXPOSITIE VAN NEDERLANDSE PRODUCTEN IN AMERIKA ANTON GEESINK UIT UTRECHT EUROPEES KAMPIOEN JUDO DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 VLISSINGEN IIER OP OF ER ONDER Baronie-TSC en Biervliet-Corn Boys belangrijk - Opheldering na Ria-EMM? ST. NTCOLAAS geeft de Walcherse voetballiefhebbers een wel bijzonder aantrekkelijk geschenk op zijn verjaardag In de vorm van de derby Mid delburg-'Vlissingen! Natuurlijk Is ook de uitslag van Baronie-TSC van grote betekenis, maar het St. Nicolaasduel tussen de beide zustersteden is in het Zeeuwse programma de „top-hit van de week". Een gewaarschuwd en voor een goede plaats vechtend Alliance wordt een zware kluif voor Goes. Zierikzee, dat door zyn rustdag wat achterop raakt, behoeft zich niet al te veel zorg te maken omtrent de kansen der concurrenten. Axel, dat het gemakkelijker heeft dan zyn naaste rivaal RKFC, zou by een over winning op Nieuw Borgvliet zyn positie weer wel eens kunnen verstevigen. Voor de uiteindelijke bezetting van de laatste plaats is de uitslag van Bier- vliet-Corn Boys van veel belang. Burgh, dat in normale omstandigheden tegen de Schutters weinig kans zou maken, zal zich wel verzoend hebben met een nederlaag, nu het vertrek van enkele spelers, onder wie de doel man, de ploeg danig heeft verzwakt. Ria W.-EMM kan enige opheldering geven aan de staart ran de vierde klasse G. Als de Vlissingen-reserves xjog enige kans willen maken Goes 2 van de titel af te houden, zal de thuiswed strijd tegen de leiders een overwinning voor de Scheldestedelingen moeten opleveren. Het lijkt ons geenszins uitgesloten, VIERDE KLASSE F dat Dosko een graantje meepikt tegen Rood Wit. Voor Internos, dat tegen MOC weinig kans maakt, zou de si tuatie er dan niet beter op worden. Goes treft het in zoverre niet, dat Al liance juist nü zeer fel op beide pun ten gebrand zal zijn. Desondanks ge ven we de Goessenaren een redelijke kans op de winst. Baronie zal wat be ter voor de dag moeten komen, dan de laatste weken. Een misstap tegen TSC zou de situatie aan de kop zeer ten ongunste van de Bredanaars beïn vloeden en vele, reeds uitgeschakeld gewaande ploegen, weer volop in de strijd brengen. RAC kan zich moge- het bezoekende Roosendaal. Bjj delburg-Vlissingen spelen zoveel an dere dan speltechnische factoren een rol, dat we ons niet aan een voorspel ling durven wagen. DERDE KLASSE C Virtus is tegen Dongen kansloos. Het terreinvoordeel lijkt ons voor RWB niet voldoende om WVO de winst te ontnemen. VES zou bij een zege op Odio wat afstand kunnen ne men van Zierikzee, maar in dat geval komt Odio in de malaise. BSC kan zich door een overwinning op Hero in de kopgroep handhaven, al zal dit geen gemakkelijke karwei blijken. Baardwijk zal zich door DHV niet in de kaart laten kijken. DERDE KLASSE D Axel, gewaarschuwd door de plotse linge uitschieters van Nieuw Borg vliet, zal zich daardoor wel niet laten verrassen. Biervliet-Corn Boys is van het gootste belang. Een puntenverde ling lykt ons een aannemelijke uit slag. Wil RCS nog enige kans behou den, dan zal in Hoogerheide van Meto niet verloren mogen worden. Terneu- zen, zelf reeds uitgeschakeld, zou Axel een goede dienst kunnen bewij zen door RKFC een of beide punten te ontfutselen, hetgeen ons niet on waarschijnlijk voorkomt. VU Grenswachters ten zetten om Zundert van de zege af te kunnen houden. Jammer, dat Burgh een aderlating heeft moeten ondergaan, maar ook zonder dat zou een overwinning op De Schutters vrij onwaarschijnlijk zijn geweest. Halste ren zal RSV niet mogen onderschat ten. VIERDE KLASSE G Sluiskil en Oostburg ontlopen elkaar niet veel. Het terreinvoordeel kan de balans wel eens naar de Sluiskilse kant doen doorslaan. Yerseke is goed voor de volle winst tegen Koewacht m Steen heeft betere kansen dan het -ezoekende Hoofdplaat. Luctor lijkt •>ns op eigen veld gelijkwaardig aan Clinge wat in de uitslag wel eens tot uitdrukking zou kunnen komen. Ria treedt als gastheer op van EMM, dat na zijn fraaie start nog niet veel goeds heeft laten zien. Het terrein voordeel kon hier de doorslag wel eens geven. RES. TWEEDE KLASSE O Zeelandia 2 wacht nog steeds op zijn eerste overwinning. Tegen de Bres- siaanders is daar o.i. een kansje op. Voor Vlissingen 2 is het er op of er onder. Een nederlaag zou de achter stand op de leiders vrij groot maken. Een Goes-zege zou de positie van de Ganzestedelingen vrijwel onaantast baar maken. Corn Boys 2 gaat een nederlaag tegemoet tegen Axel 2, evenals de Zeeuwen 2 tegen Hontenis- se 2. Zijn vliegdekschepen verouderd? De Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, heeft Dins dag verklaard, het niet eens te zijn met maarschalk Montgomery, die Maandag in een rede te Los Ange les onder meer verklaarde, dat bin nenkort vliegdekschepen een ver ouderd wapen zouden zyn. Wilson zei op een persconferentie, dat maarschalk Montgomery een „zeer dapper man is, omdat hij de Verenigde Staten raad durft te ge ven" en hij vroeg zich af wat er zou gebeuren, als een Amerikaanse mi litaire leider, bijv. admiraal Radford, voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, zich zoiets ten aanzien van de Britten zou veroor loven. Wilson zei te menen, dat waar schijnlijk nog gedurende een zeker aantal jaren vliegdekschepen ge bouwd zullen worden. Het vorig jaar is men op initiatief van de secretaris van de Kamer van Koophandel in Paterson, Edwin J. MacEwan, met het houden van deze tentoonstellingen begonnen. Mac Ewan is nu ook voorzitter van de commissie die met de uitvoering er van is belast. De landen, die hier reeds hun goe deren hebben tentoongesteld, zyn VAN BIER TOT RADIO'S Tal van bekende artikelen In de afgelopen week is onder auspiciën van de plaatselijke Rotary Club in Paterson (New Yersey) een tentoonstelling geopend van Nederlandse producten, die een beeld geeft van de vele artikelen, die thans in de Ver enigde Staten te koop zijn. Onder de naam „Wereldoverzicht van de Rotary Club in Paterson" worden door deze club geregeld tentoonstellingen gehouden van de producten van landbouw en industrie uit landen van de gehele wereld. Het doel van deze tentoonstellingen is bij het publiek in brede lagen belangstelling en waarde ring op te wekken voor de rol die de buitenlandse goederen in het dagelijks leven van dit belangrijke industriegebied, niet ver van de stad New York, spelen. Brazilië, Denemarken, India, Noor wegen, Pakistan en Zweden. Voorbereiding en uitvoering van de tentoonstelling geschiedde in sa menwerking met de betreffende con sulaten. De Nederlandse tentoonstel ling is de eerste van de reeks in het kader van het „wereld-overzicht", die na de onderbreking tijdens de zomermaanden weer wordt gehou den. Bij de opening zeide de heer Mac Ewan: „De duizenden ingezetenen van New Jersey, die van Nederlandse afkomst zijn, zullen hier tal van be kende artikelen op deze tentoonstel ling zien. Voor de andere bezoekers moet het van groot voordeel worden geacht, dat zij in de gelegenheid worden gesteld wat meer kennis op te doen over het land dat zulk een belangrijke rol heeft gespeeld bjj de openlegging van dit deel van de Verenigde Staten". Op de expositie zyn o.m. te zien Delfts aardewerk, siertegels en kera- misuhe producten, modern glaswerk van de glasfabriek Leerdam, kunst voorwerpen van koper en tin, artike len van smeedijzer en roestvrij staal enz. Grote belangstelling trekken ook de stands van de fabrikanten van levensmiddelen en dranken met ver- duurzame ham en vleeswaren, vis producten, chocolade, limonade, sui kerwerk, jam, vruchten en groenten in blik, biscuits en andere bakkerij producten, edammer en goudse kaas, bier, jenever en likeur, verder pren tenboeken, speelgoed, poppen, mu ziekinstrumenten, katoenen en ande re weefsels, boeken, radio's, elec'ri- sche scheerapparaten en damesman tels. Aan de wanden van de zalen waar in de tentoonstelling gehouden wordt hangen foto's en affiches, die een duidelijk beeld geven van wat Hol land op toeristisch gebied te bieden heeft. Wrak van „Prins Willem V" opgegeven Vertegenwoordigers van de Rotter. damse scheepvaartmaatschappij „Oranje Lijn" hebben geadviseerd het m.s. „Prins Willem V", dat op 14 October na een aanvaring zonk bij de ingang van de haven van Milwaukee, op te geven. Het schip ligt ongeveer 25 meter diep en de kosten van ber ging zouden ongeveer 500.000 dollar bedragen. Ook de Britse verzekeringsmaat schappij Lloyds", waarbij het schip was verzekerd, heeft het wrak op gegeven, aldus de agenten van de „Oranje Lijn". De „Oranje Lijn" eist twee millioen dollar schadevergoeding van de eige naars van het sleepschip, waarmee de „Prins Willem V" in aanvaring is ge- Advertentie.) Een Geschenk voor de handen DEZE WEEK een foto van het eerste elftal van de voetbalvereniging ,Jlon- tenissedat uitkomt in de derde klasse D. district Zuid 1. Sowjet-Unie vraagt uitlevering deserteur. De Sowjet-Unie heeft de Britse autoriteiten in Duitsland om uitleve ring verzocht van een Sowjet-Rus- sische soldaat, die twee weken gele den is gedeserteerd. De soldaat, die gewapend was met twee machinegeweren en handgrana ten, meldde zich by de Britse auto riteiten. (Advertentie.) U wat F.M. Is en ken? voordelen? En 3 D? Weet U waar U op letten moet al» U 'n radiotoestel kopen gaat? Deskundigen vertellen dal in een. aardig geïllustreerd boekje, gratis bij Uw handelaar verkrijgbaar le gen inlevering van deze annonce. Service van Braun Radio „KAMPIOENSTOURNOOI" Zondag is de nieuwe eerste klassecompetitie met recht nieuw, omdat zij interregionaal is begonnen. Omtrent de krachtsverhoudingen valt na zo'n eerste wedstrijddag nog weinig te zeggen. Dat de com petitie ditmaal echter lang zal (buren, staat wél vast. Te be ginnen in April gaan de clubs twee wedstrijden per week spe len. Maar waarom nu niet reeds? Welke bezwaren be staan daartegen? Ook ai komt er in April een versnelling van de gang van zaken, toch zal het traditionele sluitstuk van het seizoen, de kampioenscompeti tie, in het gedrang komen. Over het algemeen duurt zij zeker zes weken en die zes weken kunnen alleen gevonden worden wanneer men tot in September doorspeelt. Maar het is niet te hopen, dat hiertoe wordt over gegaan, want dan komen de zomersporten nog minder aan hun trekken dan tot dusver reeds het geval is. Neen, het moet in 1955 anders gaan. Waarom zoekt men het niet in een soort „kampioenstournooi" bijv. op twee achtereenvolgen de weekenden en twee ver. schillende plaatsen; in grote steden als Amsterdam, Rotter dam, Den Haag of Utrecht. Want daar trekt men veel pu bliek, hetgeen nodig is, omdat de kampioenen nog flink wat geld oogstten in deze strijd om de hoogste eer en de KNVB heeft daar zyn deel van! Men zou in een halve competitie kunnen spélen: de eerste Za terdag twee wedstrijdende Zondag daarop nog twee wed strijden en de daarop vólgende Zaterdag de laatste ontmoetin gen. Er is dan nog een beslis sing nodig, welnu, dan rest nóg een Zondag. Zó kan de kampi- oensstrijd binnen twee weken achter de rug zyn. OOPPI-BOBET. De ster van Fausto Coppi is nu toch eindelijk enigszins ver bleekt, vergeleken bij die van Louison Bobet. Echter eerst dit jaar heeft de Fransman de „campionissimó' door zijn suc cessen overschaduwd. Verleden jaar won Bobet weliswaar de Tour de France, maar Coppi sloeg alle groten met enorm machtsvertoon in de strijd om de wereldtitel op de weg. In '54 waren beide grote triomfen voor de Louison en Coppi had een slecht jaar. Verxooiidcrlyk is dit niet: ook in de wieler sport is het tenslotte een ko men en gaan. En veel langer dan een decennium op eenza me hoogte staan, presteert bij na niemand. Het klinkt wat somber, maar men krijgt sterk de indruk, dat Coppi's tijd ge weest is. ,JDe grootste wegren ner aller tijden" tot dusver dan mug hij zich noemen, ook al is zulk een praedicaat eigenlijk wat belachelijk. Hu is nog steeds een renner van klas se, maar meer bereiken dan hij al deed, of zelfs een herhaling van zijn triomfen, zal er niet meer by zijn. kaleidoscoop HET ENIGE. Maar ook voor Bobet kan de glansperiode menselijkerwijs gesproken niet zo heel lang meer duren. Volgend jaar wordt hij dertig en in normale gevallen is er op die leeftijd meer nodig dan alleen souples se om in topvorm te blijven, hoewel een goed renner zeker nog vijf, zes jaren langer mee kan. Het is wel nuttig Bobet's loopbaan even na te gaan: 191/3; voor het eerst in het zadel; 1946: amateuryfitel van Frank. r\jk op de weg; 1950: proftitel van Frankrijk op de weg; 1951: de beker Desgrange-Colombo; 1953winnaar Tour de Fran ce; 1954: wéér winnaar Tour de France en wereldtitel op de weg. Een fraaie ladder, die de Fransman beklom! Wat bezit hy nog niet? Dat is het we relduurrecord op de weg, de enige prestatie, waarin Coppi hem nog vóór is. In November deed Louison reeds een poging, die echter mislukte. In Augus tus 1955 zal hij wederom een aanval op Coppi's trotse record doen. Dan is het: nu of nooit. Als het gelukt, is Coppi over troefd. „GOEDE DAGEN"? Joke de Korte, Mary Kok, Geertje Wielema en Rika Bruins hebben door van het re cord 4 x 190 m wisselslag in Rotterdam 4-1 sec. af te knab belen en op 5.2.1 te brengen, een waarlijk schitterende pres tatie geleverd. Met enig recht zei het verslag: ,J)e sfeer van de goede dagen van weleer, toen Nederlandse zwemsters met ogenschijnlijk speels ge mak wereldrecords lieten sneu velenis opnieuw tot leven gekomen." Met enig recht, maar niet met veel recht. Want zoals liet „in de goede dagen was" is het nu reeds lang niet meer. Andere landen kwamen sindsdien sterk naar voren: Hongarije, de USA, Canada, Australië en Zuid-Afrika. Slechts op één nummer z\jn twee Nederlandse meisjes thans aan de top, de 100 m rugslag, dat werd in Turijn bewezen. Geertje Wielema en Joke de Korte stonden tijdens het- af gelopen seizoen boven alle au- dere rugslagzwemsters. Be scheiden rollen vervullen verder in het internationale veld Rika Bruins op de schoolslag, Hettie van Balkenende op de 400 m vrije slag, maar verder is het allemaal liet buitenland, dat de lakens uitdeelt. Daarbij zou Hongarije in totaal genomen de eerste plaats bezetten en Amerika de tweede. En bij de verdere 5, 6 plaatsen zou de naam van Nederland nog niet worden genoemdDit doet niettemin aan de waarde van deze recordverbetering voorde Nederlandse óameszwem.sport niets af. Maar of deze prestatie een nieuwe glansperiode in luidt, moet worden betwijfeld. Daarvoor is de concurrentie toch wel zeer sterk. En wie zal zeggen, dat het record vól gend jaar door een andere lan denploeg niet onder de 5 minu ten wordt gebracht? Honga rije, maar ook Amerika zullen zich er zeker niet bij neerleg gen en ook de Franse meisjes 'zullen wél een poging wagen. SPORTIEVE WAARNEMINGEN (Van een bijzondere medewerker) Er zijn van die mensen met wie men beter kan eten dan vechten. Een van die mensen is Anton Geesink, een 20-jarige inwoner van Utrecht.. Anton geeft een prettig en goedmoedig karakter, maar toch zouden \vy niet graag met hem vechten. Deze boom van een kerel 95 kilo zwaar en zo'n kleine twee meter lang is nl. judo-kampioen van Europa in alle categorieën en dat wil zoveel zeggen, dat als een doodgewone sterveling een hand naar hem uitsteekt met 't doel hem buiten gevecht te stellen, deze doodgewone sterveling in een fractie van een seconde machteloos is. Anton Geesink heeft niet de 2e dan (dan is graad) in de judo-sport be haald, omdat hij zo zwaar en lang is, want zuivere lichaamskracht is bij judo helemaal niet belangrijk. Techniek, lichaamsbeheersing, snelheid, op lettendheid, dat zijn de factoren, die men moet beheersen als i de beoefenaar van judo wil zijn. Anton Geesink, de beste wedstrrjd- judo'er van Europa, heeft deze facto ren in betrekkelijk korte tsjd leren be heersen. In 1948 op zyn 14e jaar werd zyn belangstelling voor judo ;ewekt. Dat gebeurde by een voet- jalwedstrijd, toen hij een reclamefol der van de iudo-sehool Van der Horst in handen kreeg. „Het leek mij wel interessant", zo zegt Geesink een voudig, „en ik ben eens een kijkje gaan nemen. Al spoedig had de sport mij gegrepen. Alhoewel ik jong was, voelde ik dat de beoefening van judo r„lij een grote dosis zelfvertrouwen gaf en dat is altijd een prettig ge voel". In de zg. kyu-klasse (kyu is het Ja pans voor beginnen) behaalde Gee sink op regelmatige wijze die graad van geoefendheid, waarbij de judo'er de bruine band mag dragen. Om dit even duidelijk te stellen: de Kyu-klas se kent 6 graden van geoefendheid, die alle gekenmerkt worden door een band, die de judo'er om het middel draagt. Men begint met de 6e graad, waarvan een witte band het kenmerk Daarop volgen de 5e graad met ge le band, 4e graad oranje, 3e groen, 2e blauw en de le graad met een bruine band. Het was in 1951, dat Anton Gee sink kampioen van Nederland der bruinbanders werd en de tweede plaats verwierf op de Europese kampioenschappen te Parijs. In Us men een goe- dat jaar deed hij examen voor de eerste dan. Hij slaagde en dat be tekende, dat hij voortaan de zwar te band (het kenmerk voor de dan- bezitters) mocht dragen. Het be tekende ook, dat voor hem het wa re judo eigenlijk pas begon, want de Kyu-klasse wordt in deze sport beschouwd als een voorportaal, dat leidt naar het wezenlijke judo. 31. Koriander wachtte die avond tot het donker was. Hij was vast besloten een einde te maken aan het op treden van Jimmy Brown als koorddanser. Hier, in dat vervelende ziekenhuis kon hij het niet langer uithou den. Beter werd hij hier toch niet, want van ergernis kon hij nauwelijks een hap eten door zijn keel krijgen. Daarom had hij het besluit genomen stilletjes zijn biezen te palcken, stilletjes, want hij begreep wel, dat de ver pleegsters hem nooit goedschiks zouden laten gaan. Toen de klok tien uur had geslagen, liet Koriander zich voozichtig uit zijn bed glijden. Hij deed een paar stap pen naar de kast, waarin zijn kleren hingen, maar dat viel hem niet mee. Hij voelde zich duizelig worden Wankelend greep hij zich vast, maar toch beet hij zijn tanden op elkaar. Hij had in zijn leven wel voor hetere vuren gestaan. Langzaam trok hij zijn kleren aan, maa toen hij eindelijk ook zijn schoenen had vastgeregen stond hem van inspanning het zweet op het voorhoofd Hij rustte even uit en liep toen de ziekenkamer uit. Ir, de corridor kwam hij een verpleegster tegen, maar die lette niet op hem en ook de portier bleef rustig zijn krantje lezen toen Koriander de buitendeur open deed B'uiten gekomen, zocht hij een café, in de eerste plaats om wat uit te rusten en voorts om er het spoorboekje te raadplegen. Hij dronk twee koppen sterke koffie en ontdekte dat er over ongeveer drie kwartier een trein naar Groenemeer vertrok. „Die neem ik", bromde hij. „Dan" is zoals gezegd het Japanse woord voor graad. Er zijn tien dans. Ziet men een judo'er met een zwarte band, dan weet men dus, dat hij ge gradueerd is. Welke graad hy heeft, kan men zo niet zien. Slechts bij offi ciële gelegenheden onderscheiden de bezitters van de 6e, 7e, 8e en 9e dan zich van de anderen door een rood-wit gebloite band en de bezitter van de 10e dan draagt dan 'n purperen band. Hier in Nederland zal men die banden waarschijnlijk voorlopig niet zien, want op de gehele wereld zijn slechts drie judo'ers, die de 10e dan hebben en dat zijn drie Japanners. De hoog ste dan in Europa is de 5e. De bezit ter hiervan is de Engelsman Legget, de verzorger van het Japanse pro gramma van de BBC. In Nederland is de hoogste dan de 3e. De leermees ter van Geesink, de heer J. v. d. Horst is een van de acht bezitters van de 3e dan. Anton Geesink werd het eerste laar, dat hij zwarte-banddrager was, in 1952, kampioen van Europa 1ste dan en in 1953 trad hij als Europees kampioen in alle categorieën dwz van alle dans, naar voren. Op 9 en 10 De cember a.s. zal Anton zijn titel te Brussel moeten verdedigen. Hij prepa reert zich hierop zeer serieus. Vier maal in de week is hij op de mat van de judoschool v. d. Horst op het Oude Kerkhof te vinden om uur lang het arsenaal van grepen, worpen en klem men door te nemen en om zijn licha melijke conditie op peil te houden. Ook buiten de judo-school leeft Gee sink geheel voor zijn sport. Hy rookt en drinkt niet en gaat vroeg naar Wat is judo die zyn o< vindt in Japan. De ontwerper wijlen Jigoro Kano. Deze mijnheer kwam zo n halve eeuw geleden op de gedachte om het bekende jui jitsu als het ware te cultiveren. Kiu jitsu het woord betekent „zachte kunst" is een wijze van vechten, waarbij het er om gaat een tegenstander zo snel mogelijk te elimineren. De Ja panners hadden hiervan een ware kunst, een wetenschap gemaakt. Maar by deze kunst was ook van al les toegestaan en daarom was jiu jit su volkomen ingeschikt als wedstryd- sport. Jigoro Kano nu heeft het jiu jitsu aan bepaalde banden gelegd, ge reglementeerd. Zo ontstond het judo, .zachte weg" betekent. slechts 'n sport, waarbij de lichaams ontwikkeling het hoogste doei is. De zonen van het land der rijzende zon beschouwden het judo als een culturele manifestatie, ja, als een fi losofie. Zij brengen het gehele leven over in het judo en omgekeerd bren gen zy judo in direct verband met net dagelijkse leven. Dit ls voor ons Westerlingen iets onbegrijpelijks. Er schuilt iets mysterieus in en zelfs zjj, die reeds jarenlang judo beoefenen, kunnen de gedachtengang van de Ja panners met betrekking tot deze sportieve kunst nog lang niet geheel vatten. Toch houdt men zich hier in Euro pa en dus ook in Nederland zoveel mogelijk aan de Japanse regels en de Japanse sfeer. De kleding, de judo- groet en de namen van de diverse grepen, worpen, klemmen zijn Japans. De mat, waarop de gevechten gele verd worden heet bv. dojo, hetgeen het Japanse woord voor „voorpor taal" is. Dit wijst direct weer in de richting van het voor ons zo geheim zinnige waas, dat in Japan het judo omhult Want met dat voorportaal hebben de Japanners het voorportaal van een tempel op het oog. En even als bij een tempel gaan de Japanners voor zij het judo beoefenen in de zg. zen-houding, waarin zij zich op de knieën voorbereiden op hetgeen ko men gaat. De organisatie van het ju do in Japan heet Ko-do-kan hetgeen „de weg van het leven" betekent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9