Berkelse arts tot levenslang veroordeeld wegens moord Onassis voert een privé-oorlog tegen de staat Peru DE INVLOED VAN ALCOHOL OP DE MENSELIJKE GEDRAGINGEN KAMERCOMMISSIE HEEFT VELE BEZWAREN TEGEN OMROEPWET NAZI'S STELDEN AANVAL OP NEDERLAND 17 KEER UIT DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEU-WSE COURANT HAAGSE HOF BESLISTE CONFORM DE EIS. Vergiftiging met cyaankali van mevrouw O. bewezen geacht Het Haagse Hof heeft gisteren de arts J. F. A. M. O. uit Berkel wegens moord op zyn vrouw conform de eis tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Het Hof achtte bewezen, dat verdachte opzettelijk en met*voorbedachten rade zyn vrouw door vergiftiging met cyaankali van het leven heeft beroofd. Verdachte en diens raadslieden hebben gepoogd de mening ingang te doen vinden, dat mevr. O. uit eigen wil cyaankali zou hebben ingenomen en dus zelfmoord zou hebben gepleegd. Aan het Hof zijn evenwel geen feiten en omstandigheden gebleken, die een dergelijke zelfmoord zelfs maar in de geringste mate waarschijnlijk zouden maken. Het Hof acht dan ook geen termen aanwezig om, zoals namens de ver dachte is verzocht, door een of meer deskundigen alsnog een onderzoek in te stellen naar mogelijke zelfmoord neigingen van mevr. O. Het Hof gaat voorbij aan het be toog van verdachte en diens raads lieden, dat de dood van mevr. O. kan zijn veroorzaakt door een slechts bij microscopisch onderzoek te constate ren hersentumor, welk onderzoek dan niet zou hebben plaats gevonden. Het Hof is van mening, dat het als uitgesloten moet worden beschouwd, dat zodanige tumor de dood van mevr. O heeft veroorzaakt. Niet alleen dr. Hulst sluit het bestaan van een zodanige tumor uit, doch ook dr. Ne lemans verklaarde, dat al zou zelfs een zonder microscopisch onderzoek constateerbare omvangrijke hersen tumor bij de sectie zijn aangetroffen, mevr. O. dan nog tengevolge van de ingekregen cyaankali zou zijn gestor ven. Evenmin kan het Hof als juist aan vaarden het betoog, dat mevr. O. ten tijde, dat zij van verdachte een mor- fine-injectie kreeg, reeds symptomen van herstel van vergiftiging tenge- volgen van ingekregen cyaankali ver toonde, doch dat de kans op 'n ver der voortgaand herstel door die mor- fine-injectie is teniet gedaan, zodat zy niet geacht kan worden te zijn over leden tengevolge van de ingekregen cyaankali. Naar het oordeel van het Hof is het Amsterdams ereburger schap voor Heintje Davids. Tijdens een „afscheidsvoorstelling voor de gewone man" in het theater Carré te Amsterdam, heeft de wet houder voor kunstzaken, de heer A. de Roos, die sprak namens burge meester d'Ailly, de scheidende Hein tje Davids benoemd tot ere-burgeres van de stad Amsterdam. Alvorens de heer De Roos de ere-penning van de stad overhandigde, vroeg hij welke naam erin gegraveerd moest worden: mevrouw Pinkhof, mevrouw Davids of Heintje Davids. Waarop spontaan het antwoord kwam: „alleen Hein tje". Revalidatiecentrum voor Biovacantieoord. In 1956 hoopt de Stichting Bio- Vacantie-Oord het revalidatie-cen- trum aan de Amsterdamseweg te Arnhem gereed te hebben. Ontwer per van net centrum, dat zal be staan uit een hoofd- en een gym- nastiekgebouw en zes paviljoens en later ook nog zal kunnen worden uitgebreid met zes paviljoens, is de architect J. J. P. Oud. Met de uit voering is meer dan een millioen gulden gemoeid. Australië wil bevolking verdubbelen. De Australische minister van han del en landbouw, John McEwen, heeft Dinsdag in Genève verklaard, dat Australië hoopt zijn bevolking bin nen enige tientallen jaren te ver dubbelen. De meeste emigranten zou den uit Groot-Brittannië moeten ko men, doch tenzij zich onvoorziene wijzigingen voordoen in de Australi sche economie, zouden de Australi sche autoriteiten ook gelegenheid verschaffen voor opneming van vele emigranten uit andere Europese lan den, zo zei hy. geenszins komen vasfc te staan, dat verdachte aan zyn echtgenote een injectie met morfine heeft toege diend en evenmin dat ten deze een kans op herstel van mevr. O. werke lijk aanwezig is geweest. Getuige-deskundige dr. Nelemans heeft verklaard, dat naar zyn oor deel nu blauwzuur blijkens het to- xylogisch onderzoek in de hersenen is aangetoond definitief herstel van mevr. O. was uitgesloten. Het Hof acht geen termen aanwe zig om te voldoen aan het verzoek dr. Purchase als getuige-deskundige te horen. Er is niets gebleken van enige omstandigheid, die de straf baarheid van verdachte op enigerlei wijze zou kunnen opheffen of uitslui ten. Het Hof hecht geen gewicht aan de rapporten van prof. Carp in deze procedure omdat hy niet overtuigend enige malen zyn oordeel heeft gewij zigd. Het Hof verenigt zich met het rap port van dr. Hoelen, die bij ver dachte geen enkele stoornis heeft kunnen constateren van diens geest vermogens noch ook enige aangebo ren afwijking in de ontwikkeling van deze geestvermogens. Geen termen worden aanwezig ge acht een nader psychiatrisch onder zoek in te stellen naar de geestver mogens van verdachte. Verdachte heeft als echtgenoot en vader niet geschroomd zijn vrouw de moeder van drie jonge kinderen van het leven te beroven. Hy heeft deze daad langdurig en stelselmatig voor bereid en in koelen bloede in net bij zijn van zyn moeder, schoonmoeder en dienstbode, ten uitovoer gebracht. Hiervoor komt slechts de hoogste straf in aanmerking. In cassatie. Naar van één der verdedigers van de Berkelse arts, mr. M. H. Huy- gens, wordt vernomen, heeft deze by de Hoge Raad der Nederlanden na mens zijn cliënt cassatie aangete kend tegen dit vonnis. Mr. Huygens deelde daarbij mede reeds in con tact met verschillende Engelse des kundigen te staan en te hopen dat hy deze als getuigen der verdediging zou kruinen voorbrengen, wanneer de Hoge Raad de zaak voor een nieuwe behandeling naar een aan grenzend hof mocht verwijzen. COLLEGE IN RECHTSZAAL Tydens de zitting van de politie rechter te Venray heeft de officier van justitie 'n uitgebreiod college ge geven over het misbruik van alcohol bij het verkeer. De zaken, die er op de rol stonden, hadden voor 90 procent betrekking op dit euvel. Nadat de of ficier met grafieken en overzichten de overtreders op het mensonterende en doodsgevaarlyke van hun doen had gewezen, schetste de officier de in vloed van alcohol op de menselijke ge dragingen met de volgende omschrij ving: Bij 0,1 pro mille (alcohol in het bloed)helder gevoel in het hoofdby 0.2 pro mille licht gevoel van volheid. Persoon trekt zich niets aan van het weer of eigen uiterlijk; bij 0.3 pro mil le lichte zonnige stemming. „Ja alles is in orde, ik wil je wel wat geld le nen"; bij 0,4 pro mille persoon praat veel en luidruchtig, lacht luid om flauwe grappen en wil van alles en veel gaan doen. „Je denkt toch niet, dat ik dronken ben?"; bij 0.5 pro mille persoon voelt zich een hele Piet. De normale remmen zyn uitgeschakeld en hij veroorlooft zich vrijheden, is langdradig en weidt uit over zijn ver leden. „Ik doe voor niemand onder". Hij kan maar moeilijk meer een luci fer aansteken. Bij 0.7 pro mille een gevoel van verwijderd zijn. Persoon gooit stoelen om bij het opstaan; bij 1 pro mille, persoon wankelt zeer merkbaar, praat tegen zichzelf, kan met moeite zijn jas vinden en hannest met bet openen van het autoportier. Hij zingt luidruchtig en klaagt, dat te- tenliggers niet aan de goede kant van e weg rijden; bij 2 pro mille moet persoon geholpen worden met lopen en aankleden, hij is gauw kwaad en kan zich niet meer herinneren, met wie hij de avond heeft doorgebracht; bij 3 pro mille is hij suf en slaapt en braakt beurtelings. Hij kan niet meer spreken; bij 4 pro mille is hij in staat van diepe verdoving, welke dodelijk kan zijn... De staten van Suriname hebben met algemene stemmen het „ontwerp- Donker" aanvaard, dat de Indonesi ërs in Suriname in de gelegenheid stelt, kosteloos en op een eenvoudige wijze het Nederlanderschap te ver werven. Een Nederlands wetsont werp daartoe, ingediend door minis ter van justitie Donker, is onlangs door het Nederlandse parlement aan vaard. Franse regering weert de communisten. De Franse nationale vergadering heeft Dinsdagavond amendementen op de grondwet goedgekeurd, waar door het kiezen van een premier wordt vergemakkelijkt en de com munisten in feite worden uitgesloten van voorlopige regeringen. De senaat herkrijgt enige van zyn vooroorlogse bevoegdheden, maar er is weinig gedaan om de stabiliteit van de regeringen te verbeteren. Hoewel het gemakkelijker wordt een premier te kiezen, blijft het even moeiiyk hem te verwyderen. Voor communisten is het ook zo goed als onmogelyk gemaakt lid te zyn van de commissie van orde. De nationale vergadering keurde de hervormingen goed met 412 tegen 141 stemmen, op 553 stemmers. De senaat heeft ze al goedgekeurd, zo dat zy binnen enkele weken van kracht zullen worden. In 1786 maakte de smid Verkerk te Oud-Vossemeer op Tholen dit merk waardige klokkenspel, dat thans ei gendom is van ie smid XV. C. Ge braad. Het is een alleraardigste va riatie zorgvuldig in stand gehou den van het- uurwerk, dat i»i vroe ger tijden de bijzondere zorg had van onze handwerkslieden. Ook thans ge niet het klokkenspel te Oud-Vosse meer nog allertcege belangstelling. De politie bij Catania (Sicilië) heeft een geraamte, dat ongeveer een jaar ge leden in een kist, welke in de muur van een kasteel ingemetseld was, gevonden, geïdentificeerd als dat van een beeld schoon kamermeisje, dat meer dan jaar geleden was verdwenen. Er is komen vast te staan, dat de koetsier van kasteel haar de hals had afgesneden, om dat zij niet met hem wilde trouwen. De koetsier is In 1935 overleden. Premier Churchill, gefotografeerd tij dens zyn rede, waarin hy de leider van de oppositie, Clement Attlee, be dankt voor zijn gelukwensen. Op de achtergrond ziet men het por tret van Churchill vervaardigd door Graham Sutherland dat de staatsman ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag werd aangeboden. NOG STEEDS DE ZUILENPOLITIEK. Vreemde bepaling bij de ledentelling. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft verslag uitge bracht over de ontwerp-omroepwet. Hieruit blijkt, dat door zeer vele com missieleden bezwaar wordt gemaakt tegen het huidige ontwerp. Zowel de voor- als tegenstanders van een na tionale omroep hadden bedenkingen tegen de voorgenomen regeling, die huns inziens enerzijds de positie'der omroepverenigingen ernstig aantast en anderzijds eveneens de mogelijk heden van gezamenlijke programma's beperkt. Een aantal leden is van mening, dat bij 't ontwerp door de vérgaan de overheidsbemoeiing en met name door het instituut van de gedelegeer de van een loyaal en royaal vertrou wen in de omroepverenigingen en de Nederlandse Radio Unie geen sprake meer is. Andere leden betoogden, dat by het systeem van de vrye omroepvereni gingen de meeste kans bestaat, over- heidsbeïnvloeding te weren van het terrein van cultuur, ontwikkeling en ontspanning, waarop zy haar arbeids veld vinden. Het ontging hun thans, waarom niet het principe van centrale studio- bouw en van gemeenschappelyk stu- diogebruik is aanvaard en waarom niet het voortbestaan wordt gegaran deerd van het bestaande gemeen schappelijke programma-apparaat (orkesten, koren, hoorspelkern en van een gemeenschappelijke nieuws dienst). Andere leden pleitten voor een ster. ke uitbreidine van het gezamenlijk programma tot een zendtijd, gelyk aan die der grote omroeporganisaties, en weer anderen pleitten voor één or- MET WALVISVAARDERSVLOOT BRIEVEN VAN HITLER Het weer was te slecht In de aula van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rot terdam heeft drs. C. T. de Jong, hoofdambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken, voor de le den van het historisch genootschap „Roterodamum" de voorbereiding van de Duitse aanval op Nederland in 1940 besproken. Hy vertelde, dat het oorspronke lijke aanvalsplan, dat al in 1939 be stond, in totaal 17 keer werd gewij zigd. Als voornaamste factor voor het steeds weer uitstellen van de in val, noemde hij het weer. In chrono logische volgorde behandelde spreker de gebeurtenissen, zoals deze zich in de maanden voor de oorlog hebben afgespeeld. O.m. herinnerde hij aan de nood landing, die op 10 Januari 1940 door een Duits vliegtuig bij Mechelen werd gemaakt en waardoor een ge detailleerd aanvalsplan tegen België in handen van onze Zuiderburen raakte. Bij het reconstrueren van de voorbereidingen zijn de documenten, zoals die tijdens het Neurenbergse proces ter tafel zijn gekomen, van grote waarde geweest, zo stelde hij vast. Verder zei hij, dat het enthousias me van de Duitse legertroepen in 1940 lang niet zo groot was als in 1914. De herinneringen aan de veld slagen uit die oorlog lagen nog te vers in het geheugen. Ook constateerde spr., dat Duits land in 1940 de kracht van de Wes telijke landen overschatte. Aan het eind van zijn betoog con cludeerde drs. De Jong, dat er geen twijfel over bestaat dat, de schuld van de laatste wereldoorlog bij Hit- Ier ligt. Het was Hitiers oorlog, aldus spr., die voorts nog verhaalde hoe Hitler in de eerste Meidagen aan Koningin Wilhelmina een overi gens nooit, bezorgde brief had ge schreven, waarin hy de komende inval aankondigde. Vier honderd zeelieden worden thans vastgehouden in Peru (Van een bijzondere medewerker) LONDEN, December 1954 In verband met de meest uiteenlopende kwes ties olietransporten uit Arabië, overname van het Casino van Monte-Car- lo, bouw van het grootste tankschip ter wereld, het modernste luxe-jacht enz. wordt de laatste tijd de naam van de Griekse reder Onassis genoemd. Als klap op de vuurpijl heeft hy nu een oorlogje op eigen kosten ontketend. Een heuse oorlog met bommen, buitgemaakte schepen, grote opwinding en een eis tot schadevergoeding van 3 millioen dollar, welke eis is ingediend door Peru. Hy heeft een vloot van walvisvan gers. in totaal 19 schepen waaronder een moederschip van 13.000 ton. onder de vlag van Panama, maar met een grotendeels Duitse bemanning, op de walvisvangst gestuurd in de wateren van de Stille Zuidzee, die door Peru als eigen territoriaal gebied worden beschouwd. De schepen visten name lijk binnen de 200 mijls zóne van Peru. Hoewel Onassis tevoren hiertegen ge waarschuwd was, wilde hy vechten voor zyn recht. Met de inbeslagne ming van het grootste gedeelte der vloot met wapengeweld, bombarde ring vanuit vliegtuigen enz. had hy dan ook al rekening gehouden. Vol gens Peruaanse mededelingen heeft het moederschip by dit conflict „vuur" gegeven. Peru. Chili en Ecuador had den na de oorlog gemeenschappelyk verklaard, dat ze de wateren voor hun kust tot een breedte van 200 zee mijlen rond 370 kilometer als hun territoriaal gebied beschouwen en het vissen in deze zóne zouden ver hinderen. De territoriale gebieden van alle beschaafde zeemogendheden omvat ten op grond van talryke internatio nale verdragen tot de tyd voor de oor log slechts 3 zeemylen, rond 5,6 kilo meter van de kustwateren. Welis waar waren de omstandigheden, waaronder deze driemylsgrens ont staan was, reeds sinds de eerste we reldoorlog en door sommige nieuwe verschijnselen, sterk geschokt: door de grotere draagwijdte van de kanon nen, de onzichtbaarheid van eventuele naderende duikboten, later het mis bruik van de „vrye" gebieden buiten de driemylsgrens voor het smokkelen van alcohol en de exploitatie van ille gale jeneverstokeryen, speelholen enz. Te ver Daarom hebben verschillende mo gendheden de drie mijlen van hun ter ritoriale wateren tot zes verhoogd, andere gingen nog verder; Sowjet- Rusland bv. sloot de hele Finse Golf af en greep tot ver in de Botnische Golf in; IJsland kwam met Engeland in nog 'n niet opgelost conflict over de traditionele visserijrechten in de buurt van de IJslandse kust. Toch had nog nooit tevoren een staat het gewaagd een ingreep te doen in de vrijheid der zeeën, zoals de drie Zuid-Amerikaanse staten dit thans doen: Peru tot de breedte van het eigen landsgebied op de smalste plaats, Chili tot meer dan het dubbele van zyn grootste land- breedte langs de kust. In de eeuw van de Britse zeeheerschappij zou vermoe delijk geen enkel land dit gewaagd, of in ieder geval weer gauw opgege ven hebben. Tegenwoordig kunnen dergelijke problemen slechts in lang durige politieke en juridische geschil len voor de Ver. Naties uitgevochten •nima zich reeds achter Onassis gesteld heeft, zal dit ook wel in dit geval geschieden. Maar ook Engeland neeft zich in het con- ganisatie op nationale waarin alle bestaande omroepvereh gingen zouden samenwerken. Ook de verdeling van de zendtijd was een onderwerp, waarover de me ningen zeer uiteenliepen. Zeer vele leden tenslotte hadden bezwaar tegen de bepaling volgens welke by de vaststelling van het aan tal leden of contribuanten van een omroepvereniging niet worden mee- feteld diegenen, die van meer dan én omroeporganisatie lid zijn. Moet uit deze bepaling de conclusie worden getrokken dat degene die van meer van één omroep, bijvoorbeeld van de VARA en van de VPRO lid zijn, als straf voor het actief steunen van deze organisaties buiten beschouwing wor den gelaten? Zo ja, dan willen deze leden zich met alle kracht verzetten tegen wat zij noemden d.ze dwinge landij van de aanbidders der zuilen. O De Maharadja van Bardoaheeft zijn juwelen ter waarde van ruim dertig mil lioen gulden teruggekregen, welke de re gering van India in 1948 in beslag had genomen, nadat geruchten de ronde had den gedaan, dat de Maharadja enige sie raden naar het buitenland had gezonden. De Maharadja heeft de Juwelen, waar onder een snoer zwarte parels en een grote diamant, welke eens heeft toebe hoord aan keizerin Eugenie van Frank rijk, teruggekregen op voorwaarde, dat bij deze niet zal verkopen zonder toe stemming van de Indiase regering. flict gemengd. Want Onassis zyn schepen by Lloyd verzekerd, r men zegt voor vier millioen pond. Wat de ondernemende Griekse re der met de inzet van vele millioenen in dit conflict op 't oog heeft, is niet zonder meer duidelijk. Onassis heeft een zware stryd te laveren, want men mag niet vergeten dat de machtige oliemaatschappijen der wereld hem onverbiddellijk de oorlog hebben ver klaard, sinds hy er in slaagde ze in Saoedi-Arabië te overtroeven en van een gedeelte van him lucratieve za ken te beroven. Dat hebben ze hem niet vergeven en ze willen hem klein krijgen. Hy zal er dus ook in dit con flict op moeten rekenen, dat ze zyn vyanden ondersteunen. In ieder geval heeft de Peruaanse regering beloofd de bemanning van Op 27 Mei 1692 brak in St. Annaland in Tholen een enorme brand uit waar door o.a. 56 huizen en S'i schuren verwoest werden. De brand had de evacuatie van vele ingezetenen ten gevolge. Als door een wonder bleef er één huis gespaard, waarvan men hier een foto ziet. Dit z.g. „nonnetjeshuis" genoot de bijzondere belangstelling van Monu mentenzorg niet in het minst om zijn rijke trapgevel, de deuromlijsting met halven rondboog. Uit velerlei oogpunt is deze herinnering aan een histori sche ramp van betekenis, met alleen voor Tholen maar ook voor de Neder landse geschiedenis als zodanig. Foto P.'Z.C.) wie ongeveer 400 man met de in be slag genomen vaartuigen in de Peru aanse haven Paita werden gebracht, correct te behandelen. Ongeveer 160 man zyn op de tot dusver nog vrije, maar nu zonder moederschip niet meer manoeuvreerbare vangschepen febleven. Het eigenaardigste van de ele geschiedenis is, dat de verdragen, waarmee de drie Zuid-Amerikaanse staten de klassieke driemijlszóne zon der meer in eigen 200-mylsgrens ver anderd hebben, door hen zelf nog niet eens zyn geratificeerd. In ieder geval is het een aardige opgave voor de volkenrechts-autoriteiten van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag als deze kwestie aan dit Hof mocht worden voorgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5