Tweede Kamer keurt begroting voor landbouw goed Rederij heeft evenwel in kapitein van de vertrouwen „Lasino NIEUW ONDERZOEK NAAR „BREDERODE" DE INVOERRECHTEN SIGARETTEN r* De GRENSKANTOREN MET BELGIE DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NA BEHANDELING IN IJLTEMPO I Overleg met minister Algera over oester- en mosselkwekers (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft de begroting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening Woensdagmiddag zonder hoofdelijke stemming en met de ge bruikelijke aantekening, dat de CPN tegen was, aangenomen. Na een be handeling in ijltempo, zo mag men wel zeggen. Dinsdagmiddag om half twee begonnen de afgevaardigden met de discussies, twaalf uur later, mid den in de nacht, zochten zij hun slaapsteden op en Woensdag werden er nog enkele uren aan besteed. Minister Mansholt, die door de Kamerleden en de voorzitter hartelijk geluk werd gewenst met de goedkeuring van zijn tiende achtereenvolgende be groting, eindigde zijn aandeel in de besprekingen met de nuchtere gerust stelling aan de afgevaardigden, dat zij veilig snoekbaars uit het IJsselmeer konden eten, omdat de smaak perfect is. Hij kwam tot deze goedbedoftde wenk door een opmerking van ir. Van Dis (SGP), gemaakt bij de discussie over de visserij, dat de snoekbaars door verschillende oorzaken en spe ciaal als gevolg van waterverontrei niging wel eens naarkarbol smaakt. Bij Zutphen moet eens een vis gevangen zijn, die 'n karbolsmaak had, zo helderde de bewindsman deze duistere verdenking van de IJssel meer snoekbaarzen op Overigens zijn de snoekbaarzen niet zo overvloedig meer als enige jaren geleden. Dat is de schuld van de in polderingen zeiden de heren V. d. Ploeg (KVP) en enkele anderen. Maar hierop antwoordde de minis ter met enige zelfvoldaanheid, dat hij in 1952 en niet alleen hij, doch ook de biologen, bij de besprekingen over de maatwijdte van de visnetten had voorspeld, dat de snoekbaarsstand achteruit zou gaan. De maatwijdte is nl. te klein, zodat te jonge vissen worden gevangen. Voor een bijzon- St Nicolaas kon zijn geschenk niet kwijt Het zal wel niet zo vaak voor komen, dat Sinterklaas een meegebracht kostbaar geschenk niet aanvaard ziet. Onder de vele geschenken, die Sinterklaas meebracht, bevond zich ook een grote luidklok van chocolade (maar eventjes 1,30 meter hoog) bestemd voor het gemeentebestuur van Dokkum. De twaalf eeuwen oude stad wil nJ. haar stadhuistoren ver rijkt zien met een carillon, wel ke wens ondanks de naarsti ge pogingen van een comité om de gelden bijeen te brengen niet gemakkelijk vervuld schijnt te kunnen worden. De goede bisschop trachtte nu op zijn wijze reclame te maken voor dit klokkenspel, maar hij had weinig succes. De burge meester, die van deze edele daad afwist, vertoefde buiten de stad, zodat de Sint de beide wethouders op zijn audiëntie- uur verwachtte. Maar wie er kwamen, geen wethouders. Het bleek later, dat geen der beide wethouders het aandurfde het machtige cadeau namens de ge meente te aanvaarden. De winkeliersvereniging „Win- do", op welker uitnodiging Sin terklaas Dokkum aandeed, heeft als goede gastvrouw geprobeerd de houding van het stadsbe stuur bij de gulle bisschop te vergoelijken door er op te wij zen, dat aanvaarding van schen kingen de goedkeuring van Ged. Staten behoeft, welke nog niet verkregen was. BRAAF. Ondanks alle geruchtma kende processen blijkt het merendeel van de Franse bevolking toch uit brave burgers te bestaan. Dezer da gen zullen tien gevangenissen buiten gebruik gesteld worden, aangezien men geen misdadigers ter beschik king heeft om ze te bevolken REGLEMENT. In het reglement van de Brusselse opera staat het vol gende te lezen: „Het is de figuranten verboden, de toneelspeelsters aan te raken. Men wordt beleefd verzocht, zich te wassen opdat de medespelers er geen hinder van hebben." CRITIEK. Een Amerikaanse criti cus besprak laatst een gramofoon- plaat van de mondorgelspeler Larry Adler: „Dit is een van de prettigste dingen waar ooit een naald bij be trokken was. sinds Rita Hayworth tegen de pokken werd ingeënt." SCHOTTEN'. Op een koude, mistige avond, zoals die alleen maai- in Schot land voorkomen, bracht Macintosh een bezoek aan zijn buurman Mac Adam. Deze was druk bezig, braille schrift te leren. „Maar buurman, ben je blind ge worden?" „Neen, ik doe het alleen om 's avonds te kunnen lezen zonder elec- triciteit te gebruiken!" MOMENTJE. „Een man alleen is altijd in slecht gezelschap." Paul Va- léry. BELOFTE. Na eer conferentie over de gevaren van alcoholgebruik, tijdens welke men enkele films had vertoond over door alcohol veroor zaakte leverkwalenriep de Franse acteur Jean Rigaux uit„Ik zal nooit meer lever eten!" dere steun aan de IJsselmeervissers, die deze geringe maatwijdte zelf heb ben gewild, was de heer Mansholt onder deze omstandigheden niet te vinden. Ook reageerde hg afwijzend op de verzoeken van de heren De Ruiter (CH) en Egas (PvdA) om de kuil- visserij en de aanwas van zg. nest, waardoor de visserij van het IJssel meer weer wat opgevoerd zou kunnen worden, te verbieden. Strenge toepassing Wat de maatwijdte in het algemeen betreft, dus ook op de Noordzee, had ir. Van Dis (SGP) gevraagd om enige soepelheid te betrachten voor de klei ne- en kustvissers, die hun netten op 1 Januari 1955 op een nieuwe maat wijdte moeten hebben gebracht en daarin nog niet allen zijn geslaagd. De minister was onverbiddelijk. Zij heb ben lang genoeg geweten wat hun te wachten staat, repliceerde hij. Er zal streng de hand aan de des betreffende wet worden gehouden. Voor internationale controle op de maatwijdte der visnetten de heer Den Hartog (WD) had hiernaar ge vraagd voelde de bewindsman wel. Voor de rest deelde hij mede, dat de meerderheid der betrokkenen niet voelt voor een Zondagregeling en dat hg daarom niet tot invoering daar van voor vissers zal overgaan. Over de waterverontreiniging is overleg gaande tussen het departe ment van landbouw en dat van ver keer en Waterstaat. Op de mosselvisserij op de Wadden zee wordt goed toezicht gehouden. Er is een tweede contröle-schip voor no dig, waarvoor de bewindsman in 1955 de gelden hoopt aan te vragen. Met de minister van Waterstaat overlegt hij wat voor de oester- en mosselkwekers gedaan kan worden als de zeearmen worden afgesloten. In afwachting van de resultaten van het onderzoek kon hij daarover geen mededelingen doen. Aan het begin van de middag had de heer Mansholt bg de artikels-ge- wijze behandeling van zijn begroting aan de heer Vondeling (PvdA) mede gedeeld, dat hg zich tot het landbouw economisch instituut zou wenden over de wanverhouding tussen het vele, dat wordt gedaan aan landbouwtech- nisch en wetenschappelijk onderzoek en het weinige dat wordt verricht voor bedrijfs- en landbouw-econo- misch onderzoek. WAT IS ER VAN OVER Deel van wrak wordt blootgelegd Gedurende een recent verblijf te Kopenhagen was de directeur van het Rotterdamse Maritieme museum „Prins Hendrik" in de gelegenheid de mogelijkheden te bespreken van ber ging van het wrak van het admiraal schip van Witte de With, dat op acht November 1638 in de Sont ten Zuiden van Helsingör is gezonken. Tijdens een eerste onderzoek is zoals men weet het wrak gelocaliseerd. Daarbij is echter nog niet gebleken wat er van het eens zo trotse schip de „Brede- rode" over is. Voor men ernstig aan berging kan denken zal men over meer feiten moe ten beschikken. Om dit te bereiken is aan de duiker ir. Jan Uhre opdracht gegeven voor rekening van het Ma ritieme Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam een nader onderzoek te Rekening houden met normale prijs In 1948 heeft de minister van fi nanciën aan de douane-ambtenaren een richtlijn gegeven over de waarde, aan te geven bij invoer van sigaret ten, die als reis-bagage worden mede eenvoud en de unifor miteit werd aanbevolen, als maatstaf voor de berekening van de belasting a^n te nemen anderhalve cent per si garet. De waarde werd op dit betrek kelijk lage bedrag gefixeerd met het oog op de destijds heersende schaar ste en de toenmalige strenge invoer beperkingen. Intussen zijn naar het oordeel van het ministerie de omstandigheden zo danig verbeterd, dat de destijds gel dende invoerrestricties grotendeels konden worden opgeheven. Het ministerie ziet thans geen aan leiding meer, bij de invoer van siga retten van een extra-lage waarde uit te gaan. Bij het berekenen van de in voerrechten voor sigaretten moet evenals voor alle andere goederen rekening worden gehouden met de normale prijs. De staatssecretaris van financiën heeft ter kennis van de douane ge bracht, dat voorshands de waarde van als geschenkzending of als reis bagage ingevoerde sigaretten kan worden gesteld op drie cent per stuk. Deze prijs, die min of meer als een heidsprijs is te zien, zal z.i. de vlotte gang van zaken aan de grens bevor deren. De reiziger die deze waarde ring te hoog vindt, kan zelf een aan gifte doen, die dan door de douane wordt beoordeeld. Te Vlissingen werd Woensdagmiddag Sint Nicolaas ingehaald door de goe de zorgen van de buurtvereniging Nieuwendijk. Nadat de goede kinder vriend door een menigte van kinde ren bij de boot was verwelkomd sprak h\j de jongelui toe vanaf het balkon van hotel ,JMonopole". (Foto P.Z.C. De aandacht wordt er nog op ge vestigd, dat de gefixeerde waarde van drie cent per stuk alleen toepas sing zal vinden bg geschenkzendin gen en reisbagage, dus niet b.v. op sigaretten die op bestelling aan een Nederlandse ontbieder worden toege zonden. In de laatstbedoelde gevallen zal men steeds de normale prijs moeten aangeven als hoedanig in de meeste gevallen wel de aan de buitenlandse afzender te betalen koopprijs zal kun nen verrichten, waarbij door zandblazen met een krachtige waterstraal een deel van het wrak wordt vrijgemaakt. In tegenstelling met de verwachting, die sommigen blijken te koesteren, is het zeker, dat van het schip, dat in zijn tjjd het grootste van de Neder landse vloot was, alleen de bodem en een gedeelte van de scheepswand is overgebleven. De zware ijsgang, die periodiek door de Sont gaat, scheert alle boven de zeebodem uitstekende stukken hout af. Hoeveel er over is en of dit restant nog samenhang ver toont is onbekend. Indien er alleen enkele belangrijke constructiedelen van het wrak zouden worden gered om daaraan de bouw van het schip te kunnen bestuderen, zou dit 't werk al lonend maken. Wij hebben uit de Gouden Eeuw, bloeitijd van onze scheepvaart, geen enkel overblijfsel van de toenmalige sche pen, zulks in tegenstelling tot andere landen. Ook over de constructie van onze 17e eeuwse schepen weten wij maar weinig. Als daarnaast een deel van de scheepsinventaris zou worden teruggevonden zouden de resultaten verblijdend zgn. Verdere plannen over het bergen en over de financiering daarvan zullen echter moeten wachten op de uit komst van het nu opgedragen onder zoek. Als de weersomstandigheden niet ongunstig zijn, zal,dit onderzoek wellicht nog in December kunnen Worden ingesteld. De Deense regering heeft haar toe stemming gegeven voor de berging en het naar Nederland overbrengen der restanten. Zowel van de zijde der Deense overheid als van de hierbij be trokken Deense musea wordt veel be langstelling en medewerking onder vonden. De Middelburgsè Herengracht wordt overspannen door een geheel nieuwe nog naamloze brug, die de laat. ste schakel vormt in de uitvalsweg naar Domburg. Met het storten en spannen van het beton is men vrijwel gereed, zodat het zich '"at aanzien, aat de brug nog dit jaar in gebruik genomen kan worden. (Foto P.Z.C NS. gepensionneerden krijgen zes procent De directie van de N.S. heeft van de minister van binnenlandse zaken machtiging ontvangen om de gepen sionneerden van haar bedrijf een voorschot te verstrekken op een later bg wettelijke regeling vast te stellen toeslag van ten hoogste zes procent op de pensioenen. De gepensionneerden zullen dit voorschot ontvangen over het laatste kwartaal van dit jaar en over het eer ste van het volgende jaar. De appeloogst naar Duitsland Alleen de beste kwaliteiten appe len uit Nederland, en hiervan de grote maten, mogen thans nog naar West- Duitsland worden geëxporteerd. Met ingang van Maandag 29 November is er namelijk een export-verbod voor appelen naar West-Duitsland, welke als regel op de veilingen geen 21 cenl per kg opbrengen. Dit houdt in dat een groot aantal appelrassen niet meer voor export naar dit land in aan merking komen, ook al zou er 21 cent per kg voor worden betaald. Neder land is thans nog het enige land dat fruit naar West-Duitsland mag expor teren omdat deze minimumprijs ga ranties gegeven konden worden. Voor de beste appelen blijft er hierdoor een afzetgebied behouden. Volgens het Belgisch Olympisch Comi té heelt de regering een eerste uitke ring, groot een millioen francs (f 75.000) verstrekt als subsidie voor de training van de Belgische athleten voor de Olym pische Spelen van 1956. VRIJWEL GEHEEL NIEUWE BEMANNING Reddingspogingen ondanks ruwe zee wel ondernomen Er heerst nog- altijd groot rumoer rondom de „Casino" en haar équipage. Het staat nu wel vast, dat er een zo goed als geheel nieuwe bemanning wordt aangemonsterd. Zowel de rederij als de agenten en de ontvangers hebben hun volledig vertrouwen in kapitein en officieren met uitzon dering dan van de marconist, die zich aan het hoofd van de „stakers" schijnt te hebben gesteld uitgesproken, gehoord lum verklaringen. Hoewel het schip, zoals bekend, onder Liberiaanse vlag vaart, geschiedt de monstering van bemanningsleden in Hamburg en is de gehele verzor ging en behandeling zoals op Duitse schepen gebruikelijk, naar men ons verzekerde. Er is nog geen melding uit Hamburg ontvangen dat er een nieuwe bemanning die per trein komt onderweg is, zodat het ver trek uit Rotterdam nog wel even zal duren. Slechts drie man van de onde équipage, dek- en maehïnepcrsoneel, blijven de „Casino" trouw. ga, hebben in hun scheepsverklaring en ook aan de pers verklaard, dat zij h.i. al het mogelijke tot redding heb ben gedaan. Groot alarm Eerst wilde de „Casino" aldus hun relaas aan lij de „Carpo" als het dit schip tenminste geweest is, w-at nu wel aangenomen wordt benaderen, om als het mogelijk was de équipage aan boord te nemen, maar desondanks werd de „Casino" naar stuurboord gedreven. Er was in tussen reeds groot alarm gegeven, touwladders en lijnen waren in ge reedheid gebracht en er werd over wogen om olie uit de lading overboord te pompen om een deel van de zee enigszins te kalmeren. Zover kwam het echter niet, omdat het de „Casi no" niet gelukken mocht dicht ge noeg bij te komen. Toen men na enige tijd toch nog vrij dicht genaderd scheen te zgn. ondanks de stortzeeën, die over het dek sloegen, doofde plot seling alle licht van net in nood ver kerende schip. Met de schijnwerpers werd de wa tervlakte afgezocht, zo vervolgde de kapitein, maar we bespeurden niets dan water. De „Casino" stoomde ver volgens voor zover onder deze om standigheden mogelijk was, naar de plaats des onheils en stopte daarna. Overal aan boord werd uitgekeken of er schipbreukelingen te zien waren, maar niemand gaf te kennen dat hij iets zag, behalve dan enkele wrak stukken. De „Casino" was intussen dwars in de wind komen te liggen en was in gevaarlijke positie geraakt. Ten einde het schip voor vernietiging te behoe den moest het tenslotte weer voor de wind gebracht worden. Verder bg- draaien was onmogelijk, daar het schip niet aan zijn roer gehoorzaam de. „Reeds van den beginne af had den wij" zo gaat het verhaal ver der „getracht draadloos en op an dere wijzen verbinding met het in nood verkerende schip te krijgen, doch er kwam steeds geen antwoord. Ook de naam van het vaartuig kon niet worden vastgesteld. Nadat wij naar Landsend nog de laatste berich ten en de positie nadden opgegeven, werd tegen half twee 's nachts het zoeken opgegeven. De eerste machinist, die dit verhaal bevestigde, voegde er nog aan toe, dat Het Wereldgebeuren Nog niet praten e Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft tijdens een diner in Chicago een nogal scherpe rede voering gehouden. Daarin verzekerde hij, dat de Verenigde Staten met Rus land straks dat wil zeggen na de ratificatie van de Parijse verdragen willen praten over een vredesver drag voor Oostenrijk en over een her eniging van Oost- en West-Duitsland. Maar hij omhulde dit aanbod met zoveel beperkingen cn verwijzingen naar de militaire kracht van de Ver enigde Staten en hun bondgenoten, dat men nauwelijks van een aanbod tot onderhandelen zou mogen spre ken. Blijkbaar ziet de Amerikaanse mi nister m zulke onderhandelingen dus weinig heil. Hij grondt zich daarbij op zeer actuele informaties over Rus land, want de Amerikaanse ambassa deur Charles Bohlen is kort geleden geruime tijd in Washington geweest om met president Eisenhower en Fos ter Dulles de houding van Rusland te bespreken. Over die bespreking is uiteraard niets bekend geworden, maar wel is er van andere zijde iets bekend geworden over de Russische houding jegens Duitsland. De Italiaanse communisten-leider Togliatti die in nauw contact met Moskou staat heeft vorige week be toogd, dat hereniging van Oost- en West-Duitsland noodzakelijk is, om dat anders een „spanningshaard" in Europa zou ontstaan. Hij noemde ech ter de hereniging van een bewapend Duitsland een moeilijk proces. Indien de verdragen van Parijs blijven gel den, dan zou de kans bestaan, dat bij een hereniging van Duitsland de macht van het Atlantische blok werd opgeschoven van de Elbe tot de Pool se grens en dat zo zei Togliatti zullen de Russen nooit toestaan. Welnu, wanneer m'neer Togliatti dat zegt, dan kan men dat wel voor waar aannemen. Men kan zelfs nog wel iets verder gaan en concluderen, dat de Russen nooit de'hereniging van Oost- en West-Duitsland zullen toe staan, wanneer ze niet de zekerheid hebben, dat dit Duitsland hetzij satel liet van Rusland wordt, hetzij als ont wapend „vacuum" fungeert. Er is natuurlijk een kans, dat de hereniging kan worden afgedwon gen door het Westen. Wanneer nien daarbij dwang met de wapenen uitsluit, dan blijft voor een gedwon gen hereniging alleen over het toepas sen van politieke en economische dwang door de Westerse mogendhe den. Men zou bijvoorbeeld Rusland in een zo slechte onderhandelingspositie kunnen manoeuvreren, dat het losla ten van Oost-Duitsland voor Rusland onvermijdelijk zou worden. Op het ogenblik echter is de positie van Rusland niet ongunstig en het ziet er ook niet naar uit, dat die po sitie bezig is snel achteruit te gaan. Vandaar de sombere visie, welke John Foster Dulles heeft op een sa- menspreking met Rusland. Hij ziet er eigenlijk geen heil in, want Rusland is nog niet zwak genoeg. En hij staat daarbij lijnrecht tegen over Mendcs-France, die meent, dat men in Mei a.s. wel met de Russen kan praten over de hereniging van Oost- en West-Duitsland. Lijnrecht ook tegenover de Duitse socialisten, die al evenzeer denken, dat er met de Russen te „praten" valt. Wij geloven, dat Foster Dulles gelijk heeft. De hereniging is voor de Russen geen kwestie van praten. Zij is een kwestie van macht en er zijn weinig regeringen, die een „brok macht" zo maar uit handen geven als ze nog kans zien het vast te houden 1 er 600 ton aan ontplofbare alfcoholi- sehe producten aan boord waren en er vrees had bestaan voor een explo sie. De ontevredenheid van de beman ning verklaarde men daaruit, dat het ook op de heenreis al zwaar weer was geweest, hetgeen extra zwaar werk had meegebracht. Bovendien was er een nieuwe kok aan boord ge komen en verandering van menu geeft wel eens onaangenaamheden. De jehele „rel" zo meende de kapi- ;ein was opgezet door twee of drie man. Ruim twintig leden van de beman ning hebben ontslag genomen. Het merendeel hunner reist voor eigen re kening naar Hamburg terug, enkelen blijven echter in Rotterdam om aller belangen te behartigen. Deze hebben zij in handen gegeven van een Rotter dams advocaat. „Wij willen weten" verklaarden de mannen „wie er gelijk heeft, de kapitein of wij. Maar het kan nog wel drie maanden duren vooraleer dit uitgezocht is. Onder de gegeven omstandigheden vertrouwen wij ons niet meer aan deze scheeps- leiding toe". Geen verschil meer tussen zomer- en winterregeling Naar aanleiding van verzoeken uit de kringen van de vervoersorganisa ties en het bedrijfsleven is met Bel gië overleg gepleegd over verruiming van de openstellingsuren van de geenskantoren voor het goederenver keer. Dit overleg heeft er toe geleid dat op dit punt met ingang van 6 Decem ber 1954 een nieuwe regeling van kracht wordt voor het vervoer van goederen met vrachtauto's. De belangrijkste wijziging zal hier in bestaan, dat het verschil tussen zomer- en winterregeling komt te ver vallen. De grootste kantoren, zoals b.v- Wernhout, Goirle en Nispen, zul len het gehele jaar door op werkda gen van des morgens 7 uur tot des avonds 7 uur zijn geopend. Vergele ken met de nu geldende uren, bete kent dit voor de genoemde kantoren een verruiming van in totaal twee- en-een-half uur per dag. Enige andere kantoren, die thans. tijdens de middagpauze gesloten zijn, zullen voortaan de gehele dag onaf gebroken open blijven. Daarnaast zal het mogelijk zijn om met inachtneming van zekere voor waarden langs een elftal belangrijke kantoren op werkdagen met bederfe lijke goederen (zoals fruit, groenten, vis, schaaldieren e.a.) builen de ge bruikelijke uren de grens te passeren en wel in de morgen reeds van 6 uur af en in de avond nog tot 9 uur. Voor de douane-behandeling van be derfelijke goederen buiten de norma- 4e kantooruren is tot nu toe in het algemeen een bijzondere vergunning vereist. Met het oog op de laatste ver ruiming verliezen deze vergunningen hun betekenis. Vervoerders van bederfelijke goede ren, die tot dusverre gebruik maak ten van een dergelijke bijzondere ver gunning, doch die door de nieuwe al gemene regeling niet voldoende zou den zijn geholpen, doen er goed aan zich zo spoedig mogelijk schriftelijk in verbinding te stellen met de auto riteit, die hun de vergunning heeft verstrekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3