Sinterklaas-sfeer in Goesse raadsvergadering DIENST DRIE-EILANDENPLAN THANS IN GOES GEVESTIGD Irnn Zeeuwse Almanak Alleen met ROXY kun je hem verrassen nUOXV?.. .Ja fuuig VLISSINGEN EN UITGEBREID TECHNISCH ONDERWIJS GOES HEEFT ZIJN STADSBUS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 DECEMBER ïaoi VRAGEN ROND DE GASCOMMISSIE Uitvoerige discussies over Ceres-beeld Aan de vooravond van het St. Nicolaasfeest, bleef men Woensdagavond In de vergadering van de Goesse gemeenteraad wel In de sfeer. Niet alleen dat een „onbekende" voor een smakelijke tractatie by de koffie zorgde, doch de ogenschijnlijk eenvoudige agenda leverde enkele verrassingen op, al wa ren deze nu direct niet allemaal even prettig. Af en toe werden hartige op merkingen gemaakt, doch de raad toonde zich nogal vergevensgezind. Weth. van Melle en de raadsleden Haverhoek en Van Riesen waren af wezig. By de ingekomen stukken was een schrijven van de Bouwkas van Noord Ned. gemeenten, waarin werd verzocht zich alsnog te beraden over aansluiting. De bouwkas verklaarde zich bereid in een besloten vergade ring nadere inlichtingen te verstrek ken. Daar de raad destijds een voor stel tot aansluiting had verworpen, achtten B. en W. het tegenover de raadsleden niet juist, hierop terug te komen. Er werd daarom voorgesteld dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer A. G. Heyboer (C. H.) maakte toen als eerste de opmer king, dat de bouwkas toch wel ae ge legenheid diende te krygen de zaken nader uiteen te zetten, wanneer men van mening was, dat pro en contra destijds niet volledig tot hun recht waren gekomen. Hierover waren de meeste leden het wel eens, doch dan zal de bewuste kas zich zelf tot de raadsleden dienen te wenden voor een bespreking. Nadat hierover nog enige tyd was gediscussieerd, werd het schryven uiteindelijk toch voor ken nisgeving aangenomen. UITBREIDING PARKEERTERREIN. Het voorstel tot uitbreiding van het parkeerterrein aan de Koepoort ont moette bezwaar, doch wel vroeg de heer J. S. Visscher (P.v.d.A.) of met deze uitgaaf van 6800 voor dit werk, genomen van de post onder houd straten op de begroting 1955, het gewone onderhoud van de straten hieronder niet zou lijden. Weth. H. B. Bouwman (P.v.d.A.) kon zijn fractie genoot op dit punt gerust stellen. Det heer F. P. J- Polderman (CH) wilde de vest nog verder dempen, en de heer M. J. Bakker (KVP) wees op de mogelijkheid om grond te krijgen aan het bouwwerk aan de Heernisseweg, (Advertentie.) 4 Als U „hem" eens een mooi OVERHEMD met een aparte DAS gaf van St. Jacobsstraat 25 VLISSINGEN. waar men met overtollige grond „in de maag" schijnt te zitten. De ontruimingstermijn van diverse onbewoonbaar verklaarde woningen werd verlengd en de verpleegtarieven van het Gasthuis werden gewijzigd. Het voorstel tot het verstrekken in huurkoop van gasverbruiktoestellen aan verbruikers van het gasbedrijf werd aangehouden, nadat de heer M. J. Bakker als lid van de gascommis- sie had medegedeeld, dat men zich niet had kunnen verenigen met de be palingen met betrekking tot het vast- stellen van de percentages. Aan B. en W. was bericht, dat de commissie zich hiermee wèl verenigd zou heb ben. Ook het college vond dit wat vreemd, zodat men gaarne besloot om de zaak eerst eens uit te zoeken. Voor de organisatie en het beheer van de gemeentebrandweer werd een verordening vastgesteld en door een wijziging van de verordening op de straatpolitie werd het ter leniging van de woningnood mogelijk gemaakt, dat thans ook op andere plaatsen dan in het woonwagenkamp, woonwagens kunnen worden geplaatst. Nadat de verordening op de algemene begraaf plaats nog was gewijzigd, kwam de wijziging van de verordening, rege lende de voorwaarden waarop gas door het gemeentelijk gasbedrijf wordt geleverd, aan de orde. De heer Visscher wees er hierbij op, dat het onlangs ingevoerde vastrecht zwaar drukt op de zgn. vergeten groepen. Hij vroeg daarom B. en W. te over wegen of hieraan iets kan worden verbeterd. De voorzitter zegde toe dit nader te zullen bekijken. Nadat de heer Bakker er als lid van de gas- commissie nog op had gewezen, dat dit voorstel helemaal niet in de com missie was behandeld, werd ook dit zJi.s. aangenomen. HET CERESBEELD. Voorts werd besloten tot het aan gaan van een overeenkomst met de Staat voor levering van lange af- standsgas en de bouw van een water gasinstallatie, waarna tenslotte het voorstel tot aanvaarding van een gip sen model van een Ceresbeeld en tot uitvoering van dit beeld in brons aan de orde kwam. De heer M. de Bat (SGP) herhaalde zijn reeds eerder gedane opmerking, dat hjj om principiële redenen tegen over deze zaak afwijzend stond. De heer Visscher motiveerde zijn stem door te verklaren, dat hij de eer van Goes wilde hooghouden, anders zou hij niet vóór dit voorstel hebben gestemd. De heer P. de Munck (P.v. a.A.) vroeg nog of een andere uitvoe ring bijv. in natuursteen niet goedko per zou zijn, hetgeen volgens ae voor zitter niet het geval is. De heer Zuidema (A.R.) was even min enthousiast, al was hij ook van mening dat men op dit moment niet anders kan doen dan vóórstemmen. Het comité uit de burgerij had z.i. on voldoende moeite gedaan om de be volking voor een en ander te interes seren. De nota wordt nu aan de raad gestuurd. De heren Polderman en Heijboer (CH) lieten ongeveer dezelf de geluiden horen. Weth. J. H. Roose (KVP) zette nog uiteen dat het comité zich alleen ten doel had gesteld een ontwerp te laten vervaardigen. De hiervoor benodigde 3500 had dit comité ook uit eigen middelen betaald. Daarnaast, heeft het o.a. nog de schilderijententoonstel ling georganiseerd en de ontvangst van Jac van Beieren bekostigd. Het comité heeft de verwachting, dat voor het Ceresbeeld nog een provinciale subsidie zal worden verkregen, ter wijl wethouder Roose opmerkte, dat het comité zeker graag wil proberen om te helpen het object verder te vol tooien. Het voorstel werd hierna z.h.s. aanvaard. SINDS ENKELE WEKEN Kantoorbarak bij het station Sedert enkele weken Is in (Joes een afdeling gevestigd van de tech nische dienst der domeinen welke dienst zoals men weet is belast met de uitvoering van het Drie-Eilanden plan. Men Is thans bezig met de bouw van een grote barak bij het station te Goes aan de Parallelweg, waarin de nieuwe 1 afdeling zal worden ge vestigd. Als vertegenwoordiger van de hoofdingenieur-directeur van de technische dienst der domeinen, ir. H. A. M. C. Dibbits, treedt thans op in Goes de ingenieur van de rijkswater staat ir. G. H. S. Hofker. Hy heeft VAN TOT FEEST IN HET KAMP. Binnen de grenzen der gemeente Aag- tekerke staat 't z.g. werkkamp Aag- tekerke, welks bewoners in 'n goede verstandhouding leven met de dorps gemeenschap, hetgeen trouwens we derzijds is. Zij willen dit tot uiting brengen en hebben daartoe de leer lingen van de drie laagste klassen der lagere scholen op hun Sint-Nico- laasfeest genodigd, waartoe een at tractief programma is samengesteld. De Goedheiligman arriveert vanavond om 7 uur in het dorp; hy brengt dan een bezoek aan de weke kinderen en aan de schoolkinderen, die ver weg wonen. Daarna begint het feest in het kamp. De Sint is ook dit jaar weer goed ge ïnformeerd en zal zo de balans van goed en kwaad in de juiste richting uitslaat cadeaux doen uitreiken door zijn zwarte assistent (en). Om NARE ERVARING Voor de laatste trein naar Vlissin- gen bestond in Goes niet bijzonder veel belangstelling. Slechts 'n hand jevol passagiers drentelde het per ron op en neer cn verder waren er ambtshalve enige spoorwegmannen. Een normaal beeld op een avondstil perron. Bepaald ongewoon echter was de aanwezigheid van de ondernemende zwartharige hond. Een nogal mager scharminkel, dat aanvankelijk opge wekt achter een klein familiegroepje draafde, maar naderhand eenzaam en verloren alleen over de perrons dren telde. Een hond met reisplannen was het niet, zo bleek wéldra; wel een doodgewoon, redeloos dier. Zó rede loos, dat het een wandeling tussen de rails begon, enkele minuten voordat de trein zou binnenkomen De mensheid op het Goesse perron zag ongeïnteresseerd toe. Hetgeen ons van die mensheid bit ter tegen viel. Kort voor aankomst van de trein was er tenslotte één man, die zich het lot van het dier aantrok en het van de rails verjoeg, waarop ook een da me in actie kwam. Z\j hield de hond tot na aankomst van de trein uit de buurt van de plek, die voor het dier noodlottig zou zyn geworden. De overige aanwezigen bezagen deze pogingen werkloos, soms zelfs ietwat medelijdend. Een nare ervaring. acht uur begint het feest „der grote mensen", want niet alleen de kinde ren zijn in het kamp genodigd. Rest nog te vermelden, dat de onvolprezen muziekvereniging Agatha" het ge heel muzikaal zal opluisteren. BUITENKANSJE. Twee jongens uit „Bru", Dies de Ronde en Marius van der Spek, leer lingen der Christelijke School zochten m verband met een actie op school contact met de Amsterdamse Rij tuig Mg. Dit muisje had een aange naam staartje, want de directeur van de maatschappij nodigde de beide jon gelieden uit naar Amsterdam te ko men om de werkplaatsen te bezichti gen. En daar bleef het niet by; zij be zochten voorts nog Amsterdamse be zienswaardigheden, Schiphol en de Velzer tunnel. Twee dagen verbleven zy in de hoofdstad des lands, hetgeen uiteraard een aangename onderbre king van het schoolgaan betekende. PUZZELAARS. Overigens wordt op het ogenblik te Bruimsse druk gepuzzeld. Men tracht welluidende slagzinnen samen te stel len, de trouwdatum van een zeker echtpaar te achterhalen en het juiste moment te raden, waarop een bepaal de wekker zal blyven stilstaan. Dit alles ter gelegenheid van de thans lo pende winkelweek, welke door de Bruinissenaren met geestdrift wordt „gevierd". Deze winkelweek werd Maandag j.l. geopend met een muzi kale rondgang door „Nu met Hope" en zal duren tot Zaterdag a.s. Er zgn weer attracties te over. „AANGEKLEED". Het gebouw van de nieuwe Christe lijke School te Oosterland is thans geheel „aangekleed", dat wil zeggen: geheel van meubilering voorzien. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het onderwijzend personeel enigszins trots op zyn nieuwe „Tempel der Wijsheid" dezer dagen de ouders van de leerlingen in het gebouw rond leidde. zich voorlopig gevestigd in het r\jks- kantorengebouw aan het Ravelijn de Groene Jager. Het is de bedoeling, dat in de barak bij het station successievelyk een aan tal opzichters enz, werkzaam zullen zijn, afkomstig van de inpolderings werkzaamheden in de Braakman, zy worden nu ingeschakeld by het Drie- Eilandenplan. Zoals gemeld werden de afgelopen maanden ten behoeve van dit plan een groot aantal metingen en peilingen verricht. De aldus verkregen gege vens wonden thans nader uitgewerkt. Stoffelijk overschot C. Keidenier gevonden Te Plymouth zyn Dinsdag door de Franse treiler „Marie Noelle" de stof felijke overschotten van twee zeelie den aan land gebracht, die naar men gelooft deel hebben uitgemaakt van de bemanning van de Nederlandse kustvaarder „Carpo", die dezer dagen in een storm bij de Zuidkunst van Engeland met man en muls ls ver gaan. Zondag zijn aan de Engelse Zuid kust twee lichamen aangespoeld. Zo als reeds gemeld, was een daarvan geïdentificeerd als het lid van de be manning van de „Carpo" A. van Drongelen. Het andere blykt thans dat van een ander lid van de beman ning, C. Keidenier uit Goes, te zyn. (Advertentie.) Want hij is standvastig, weet je. Alléén maar tevreden met Roxy, de standvastige Amerikaan, vol geur en heerlijk zacht van begin tot eind. Onveranderlijk en karaktervol, is Roxy de sigaret voor karaktervolle mannen. Dubbel gefermenteerd 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gezuiverd Standvastige melange Ook verkrijgbaar in dozen van 50 stuks. Overdracht Hr. Ms. „Freyr" in Den Helder NAAR VLISSINGEN VERTROKKEN. Woensdagmorgen is het derde van de vijf patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Ameri kaanse rekening ten behoeve van Ne derland worden gebouwd, door kapi tein ter zee R. S. Hitchcock aan com mandeur G. B. M. van Erkel overge dragen, die het namens de minister van marine aanvaardde en het schip in dienst deed stellen als Hr Ms pa trouillevaartuig „Freyr". Het schip heeft onmiddellijk zee gekozen met bestemming Vlissingen. Na de plechtigheid liet mrs Siegel, de echtgenote van het hoofd van de Amerikaanse marine-adviesgroep, het volgende schip in deze serie van sta pel lopen, dat te zijner tyd de naam zal dragen Hr Ms patrouillevaartuig „Hefring". De schepen hebben een wa terverplaatsing groot 225 ton stand aard en zijn bemand met 27 koppen. Het laatste schip, de „Hadda" is thans in aanbouw. OPLEIDING LAGER BEDRIJFSKADER B. en W.gemeente voldoet aan alle eisen Zoals onlangs werd gemeld heeft het gemeentebestuur van Vlissingen zich tot diverse instanties en instel lingen gericht over de stichting van een uitgebreid technische school in deze gemeente. In de brief van B. en W. wordt nos eens nader uiteengezet, dat er in hel bedrijfsleven grote behoefte bestaat B. en W. van Vlissingen zijn even wel van mening, dat de totstandko- Sinds Woensdagmiddag heeft Goes zijn stadsbusdienst, welke plan-Oost met het centrum en het station ver bindt. De heer O. Tissing uit 's-Gra- venpolder. die in September 1928 ook met de eerste taxi aan het station te Goes verscheen, is opnieuw de onder nemer van de voor deze stad nieuwe dienst. Voordat de goed verzorgde bus de eerste dienstrit van het beginpunt Station aanving, was er des morgens een rit met genodigden. De heer Tis sing had daarbij niet over belangstel ling te klagen. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burge meester Ten Kate, de wethouders Bouwman en Roose, de gemeente-se cretaris, de heer Burger, en enkele raadsleden. Voorts maakten o.m. de stationschef, de heer Van der Veen, en afgevaardigden van middenstands verenigingen de rit mee. De onder nemer getuigde in zijn welkomst woord van zijn optimisme in het wel slagen van deze dienst. Evenals des tijds het Goesse publiek de taxi's moest leren kennen, zal men thans ook aan de stadsbusdienst moeten wennen. De eerste reacties uit plan- Oost zijn reeds binnen. In verband met de bepalingen van het Rijtijden besluit kan in de aanvang nog niet van des morgens vroeg tot des avonds laat worden gereden, doch vanzelf sprekend hoopt de initiatiefnemer dat hij spoedig tot de aanschaf van een tweede bus kan overgaan. Dank bracht hij aan het college van B. en W voor de medewerking bij het ver lenen van de vergunning, voorts aan de middenstandsvereniging en de sta tionschef, terwijl hij tegelijk de ge legenheid aangreep om een beroep op de gemeenteraad te doen voor mede werking, zo dit later nog nodig mocht zijn. Burgemeester Ten Kate sprak er zijn voldoening over uit, dat in het zich steeds uitbreidende Goes, waar vooral voor ouderen de afstanden vaak te groot worden, thans door par ticulier initiatief aan de wens van een busdienst wordt voldaan. Hij wenste daarom de ondernemer alle succes toe en hoopte dat er spoedig meer bussen ir.ogen volgen. De genodigden konden zich hierna langs de vrij uitgebreide route door het centrum naar het eindpunt Berg weg, overtuigen van de goede rijkwa- ltieiten van de bus. En passant wer den de heren van het gemeentebe stuur ook nog geconfronteerd met en kele verkeersproblemen in de nauwe binnenstad. Met het begin- en eind punt mee, telt deze buslijn totaal 17 haltes, door bordjes aangegeven zodat er alle gelegenheid bestaat om van deze nieuwe verbinding gebruik te maken. Advertentie. HAZEI BEDDEN. EN MATRASSEN.FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON N.l Met de bouw van het dorpshuis te Oudelande, waarmee eind September een begin werd gemaakt, is men thans zover gevorderd dat men het omstreeks Februari in gebruik hoopt tr> nemen. Zoals bekend zal het dorps huis dienen voor kleuterschool en vergaderzaal, terwijl er ook het bad huis is ondergebracht. (Foto P.Z.C.) Ernstig verkeersongeval te Vlissingen Vrachtauto's botsten op gevaarlijk kruispunt Op het gevaarlijke kruispunt Singel - Korenbloemlaan te Vlissingen is Woensdagmiddag om ongeveer kwart over vier een ernstig ongeluk gebeurd Een nieuwe vrachtauto uit Arnemui- den, welke over de Singel reed in de richting Badhuisstraat, verleende geen voorrang aan een van rechts uit de Korenbloemlaan naderende vracht auto uit Goes. De Goesse vrachtauto raakte de andere met flinke vaart in de flank, waardoor deze van de rij baan op het plantsoen werd ge schoven. Ongelukkigerwijs pas seerde daar juist mevrouw De B. uit Vlissingenzij werd door de vrachtauto uit Arnemuiden geschept en liep een ernstige verwonding aan het hoofd en een hersenschudding op. Zij werd naar het Sint Joseph-zieken- huis overgebracht. Aan beide vrachtauto's ontstond om vangrijke materiële schade. De politie heeft de zaak in onderzoek. Collecten. De in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle gehouden collecten voor de diaconie en kerkvoogdij brachten over de maand October op resp. 334,36 en 317,86. ming van een dergelyke school alleen maar kan geschieden als z.g. streek school in een streek of provincie, waar naast enkele lagere technische scholen, tevens u.l.o.-scholen en hoge re burgerscholen aanwezig zyn en waar voorts het bedrijfsleven voldoen de gelegenheid biedt tot plaatsing van afgestudeerden. Ten aanzien van de plaats van vestiging dient boven dien aan enkele voorwaarden te wor den voldaan, t.w. de gemeente moet bereikbaar zijn, er moet gelegenheid voor practykopleiding aanwezig of gemakkelyk te verkrijgen zyn, en er dient een mogelykheid te zijn voor het onderbrengen van de leerlingen in een internaat. een lingen goed bereikbaar, terwyl voor de practische opleiding beschikt kan worden over de practijklokalen van de zeevaartschool en de middelbaar tech nische school, terwjjl voor het onder brengen van leerlingen het internaat van de „De Ruyterscliool" beschik baar is. Op grond van dit alles is het colle ge tot de conclusie gekomen, dat Vlissingen in alle opzichten in aan merking komt voor de vestiging van Vergadering „Hel Vrije van Sluis" Verhoging van hel dijkgeschot Donderdag 16 December a.s. komt de algemene vergadering van het wa terschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg bijeen. De agenda vermeldt o.a. verkoop noodwoning, verkoop gronden, wijzigingen staat van water leidingen, ruilingen grond, aankoop eifpachtsrecht, wijziging begroting 1953, vaststelling rekening 1953, be groting 1955, vaststelling dijkgeschot, aangaan kasgeldleningen voor 500.000 gulden en herziening ambtenaren-sa larissen. De rekening 1953 vertoont een batig slot voor de gewone dienst van f 131.794,56 en een nadelig slot voor de buitengewone dienst van f 212.811,67 De begroting 1955 gaat uit van een dijkgeschot van f 50 per ha ongebouwd 7 procent van de belastbare opbrengst voor het gebouwd. Dit betekent een verhoging van het dijkgeschot met f 10 per ha. Deze verhoging van het dijkgeschot betreft in hoofdzaak een uitgebreid onderhoud van de grindwegen door het aanbrengen van teerwegdekken, waarvoor f 500.000 is uitgetrokken. Aan reserveringen voor aflossing van geldleningen is geraamd ruim 2 ton. Op de buitengewone dienst ver toont de post herstel oorlogsschade een raming van f 762-000. Voor ver betering van waterleidingen is f 387.000 uitgetrokken. De gewone dienst sluit op f 2.455.419,67 en de bui tengewone dienst op f 2.373.709,25, ter wyl afdeling 3 sluit met f 75.504,09 voor de opgeheven polders en water schappen, In verband met een achterstand in de ambtenaren-salarissen is ter com pensatie een verhoging van 8 procent geraamd. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: ZVU, „Het Rolt. Toneel", „Assepoester in Wall- street", 20 uur; Electro: „Vorstelijke emigranten", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Ontmoeting met het geluk", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Vicki", (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Concerto", (alle leeftij den), 20 uur. Zierikzee Havenpark: Boomplanting, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2