PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. zullen Formosa beschermen tegen rode agressie West Zeeuwsch-Vlaanderen offert zijn wegen aan verkeers-moloch CHURCHILL HERROEPT ZIJN VERKLARING TE WOODFORD Vandaag... VIRULY ONDERGING URENLANG KRUISVERHOOR Ï97e Jaargang-No. 284 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brteven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No 859300 P Z.C Middelburg Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b-g.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51. tclef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerfjstr 2; Zlerikzee N Bogerdstr C 160. telef 26 EEN NIEUW VERDRAG GETEKEND Marine-blokkade als Peking vliegers niet vrijlaat? De Verenigde Staten en nationalistisch China hebben Woensdag mede ge deeld, dat zij een verdrag voor wederzijdse beveiliging hebben voltooid, waarbij de Amerikanen beloven Formosa te beschermen. Het verdrag is gemaakt naar het algemeen patroon van de Amerikaanse beveiligingsverdragen voor het Westelyk deel van de Stille Oceaan. Dulles heeft verklaard, dat op grond van het nieuwe verdrag het waar schijnlijke resultaat van een communistische aanval op Formosa een toe stand van oorlog tussen de V.S. en communistisch China zou zijn en een tegenaanval op het Chinese vasteland. Voorts zeide Dulles, dat een Ame rikaanse marine-blokkade van com munistisch China een mogelijkheid is als vreedzame pogingen om vrijla ting van de 13 gevangen genomen Amerikanen, geen resultaat hebben. Foster Dulles had zelf wel het ver trouwen, dat het zou gelukken deze kwestie langs vreedzame weg te rege len. Op de vraag of een blokkade via de machinerie van de V.N. zou worden toegepast, verklaarde de minister, dat het handvest bepalingen bevat, die de Veiligheidsraad toestaan een blokka de tegen een bepaald land te verzoe ken. Die mogelijkheid werd echter zeer verkleind door het feit, dat de Sow- jet-Unie lid is van de Veiligheidsraad en een veto kan uitspreken. Ook in de politieke commissie van de Verenigde Naties werd de kwestie van de Amerikaanse gevangenen ter sprake gebracht door de Amerikaanse vertegenwoordiger James Wadsworth Geleide projectielen voor kruisers Twee Amerikaanse zware kruisers, de .Boston" en de „Canberra", zullen volgend jaar „als de eerste werkelijke gevechtscenhedcn voor het lanceren van geleide projectielen van hun ty pe" aan de Amerikaanse vloot worden toegevoegd, aldus heeft schout-bij- nacht Sides Woensdag te New Vork medegedeeld- Aan de verbouwing van beide sche pen is ruim een jaar gewerkt. Vroeger waren zij uitgerust met kanons van twintig centimeter. Industriële resolutie Een groot probleem is aangeroerd door minister Zijlstra (economi sche zaken) in de Tweede Kamer. Hij had het voor een kort ogen blik nu eens niet over de kleine dingen van alle dag, de dingen, waar aan ministers en Kamerleden het grootste deel van hun tijd moeten ge ven. Hij had het over de machtige perspectieven, welke in de laatste tien jaren zijn geopend voor de industriële ontwikkeling en hij liet de woorden „tweede industriële revolutie" vallen. Aan het begin van de eerste in dustriële revolutie bewaart men in Europa niet de aangenaamste herinneringen. Dat begin viel om streeks het midden van de vorige eeuw en het was een gebeurtenis, welke men maar slecht kon verwer ken. Zij ging gepaard met het afsterven van bepaalde bedrijven, werkloosheid en armoede. Toch bereikte men uiteindelijk een geweldige vooruitgang. Zal deze twee de industriële revolutie ook gepaard gaan met zulke pijnlijke verschuivin gen? Minister Zijlstra roerde dat pro bleem even aan. Hij wees op de on gekende mogelijkheden van de mo derne plastics, op de toepassing van atoom-energie in de bedrijven, op de electronische besturing van gehele fa brieken en op het intensief gebruik maken van steeds meer electronische machines. Dat betekent de invoering van ar- beidsmelhoden, waarbij steeds minder mensen nodig zijn voor een sterk ver hoogde en versnelde productie. Uiteraard heeft prof. Zijlstra in de Tweede Kamer geen richtlijnen aangegeven voor het vermijden van de sociale en maatschappelijke gevaren, welke zo'n industriële revo lutie oproept. Hij heeft alleen maar willen waarschuwen, opdat men niet door de gevolgen van de industriële revolutie plotseling overvallen zal worden. Zo'n grote hervorming voltrekt zich. niet op één dag en zeker niet overal tegelijk. Zij groeit bij stuk jes en brokjes, totdat men opeens be seft er midden in te zitten. En als men dan onvoorbereid midden in die ver nieuwing zou staan, dan zou een ern stige ontwrichting van het maatschap pelijk leven het gevolg zijn. Het is goed, dat prof. Zijlstra zijn waarschuwend woord liet horen Het verdient bekendheid in ruime kring. oj dat een ieder zich zal kunnen bera den over het nieuwe „gelaat" dat de samenleving zal krijgen als de tweede industriële revolutie zich inderdaad yoltrekt 1 en wel tijdens de debatten over Ko rea. Malik zei later, dat Wadsworth' verwijzing naar de dertien Amerika nen niet ernstig kon worden opgevat. China was niet in oorlog met de Ver enigde Staten of met de Verenigde Naties. Indien Amerikaanse vliegers boven Chinees grondgebied versche nen, werden zij op dezelfde wijze be handeld als vliegers van andere na tionaliteit die boven Amerika zouden verschijnen, „indien deze dezelfde soort opdracht hadden als zij die bo ven China verschenen". Rusland stelt nieuwe conferentie over Korea voor De Sowjet-Unie heeft in de politie ke commissie van de Verenigde Naties een nienwe internationale conferen tie over Korea voorgesteld, in Fe bruari a.s. te houden te Panmoendjon of Kaesong. De Russische afgevaardigde Malik drong aan op afschaffing van de Ver enigde Naties-commissie voor de een making en het herstel van Korea en ook op beëindiging van de handels embargo's tegen Noord-Korea en Chi na, die door de Verenigde Naties zijn ingesteld. Westduitse grenspolitie Fransen vragen inlichtingen Het Franse hoge commissariaat in West-Duitsland heeft in een medede ling aan bondskanselier Adenauer zijn „verwondering" uitgesproken over verklaringen van generaal Matz- ky na afloop van onlangs gehouden manoeuvres van de West-Duitse grenspolitie. Generaal Matzky, commandant van deze politie, had gezegd, dat zijns in ziens de sterkte van de grenspolitie van 20.000 op 60.000 man gebracht diende te worden en dat deze troepen met pantserafweerwapens moesten worden uitgerust. GEEN TELEGRAM AAN MONTY Wel bevreesd voor rode opmars De Britse eerste-minister, Sir Winston Churchill, heeft Woensdag ver klaard, dat h|j per slot van rekening in 1945 misschien toch geen telegram aan veldmaarschalk Montgomery heeft gezonden, waarin hij de maarschalk last heeft gegeven in geval van een Russische opmars de door de Duitsers overgegeven wapens terug te geven aan de nazi's. Men had het telegram niet bij de officiële stukken kunnen vinden, ofschoon er intensief naar is gezocht. Het zoeken wordt nog voortgezet, aldus Churchill in het Lager huis. Hij zeide, dat toen hij te Woodford melding maakte van het telegram, hy niet alleen meende het telegram ver zonden te hebben, maar het zelfs in het zesde deel van zijn memoires te hebben gepubliceerd. Het telegram blijkt echter niet in het boek te zijn gegeven. Churchill zeide, dat het hem spijt in zijn rede te Woodford niet de regel in acht te hebben genomen, die hjj an deren zo dikwijls heeft ingeprent, na melijk: controleer altijd de woorden die u aanhaalt. Volgens Churchill is het mogelijk, dat zoals de socialist Shinwell opper de, het telegram niet verzonden is. Het was Shinwell, die de kwestie Woensdag te berde bracht. Ook acht te Churchill het mogelijk dat hij zijn aanvankelijke bedoeling om een der gelijk telegram aan Montgomery te zenden, heeft verward met een tele gram, dat hij omstreeks dezelfde tijd aan generaal Eisenhower had gezon den en dat later in zijn memoires werd gepubliceerd. Churchill zeide, dat indien er wel een telegram met de gewraakte in houd werd verzonden, hij persoonlijk de verantwoordelijkheid ervoor op zich neemt. De Parijse commissaris van politie de heer Dubois, de voorzitter van de Franse automobilistenbond, Jean Gal lier, en de burgemeester van de Fran se hoofdstad, Bernard Laf ay (v.l.n.r.j staan hier toe te kijken bij een de monstratie met een motorrijwiel van de Parijse politie, tijdens welke werd aangetoond, dat liet zeer goed moge lijk is om met een effectieve geluid demper het lawaai, dat motoren ple gen te maken, sterk te verminderen, zonder dat aan de prestaties van het mechanisme iets wordt afgedaan. De demonstratie was een begin van een actie tot het verminderen van het motorisch kabaal te Parijs. In de dagen van de overwinning op Duitsland was Churchill vervuld van de gedachte, dat alle inspanning voor de bevrjjding van Europa tevergeefs zou zijn geweest, indien Europa in handen van de Russen zou vallen. „De houding van onze Russische bondgenoten gaf veel reden voor deze vrees". Speciaal was Churchill in de eerste helft van Mei 1945 bevreesd geweest voor het lot van Denemar- In het laboratorium voor kristallo grafie van de Technische Hogeschool te Delft is men op het ogenblik bezig met een wonderlijk procédé, n.l. het kweken van kunstmatige kristallen uit een samenstelling van diverse chemicaliën. Foto: een kijkje in het laboratorium, waar een laborante be zig is met het tot plaatjes snijden van een Piëzo-electrisch kristal. Verzetslieden in Tunesië geven zich over Woensdag hebben de eerste verzets lieden in Tunesië zich overgegeven. Volgens een bericht van de gemengde Frans-Tunesische ploegen, die uitge zonden zijn om de overgave van de verzetslieden te regelen, hebben van de naar schatting 100 verzetslieden in het gebied van Mateur er zich 22 over gegeven. is het 150 jaar geleden, dat Napoleon I in de Notre Dame te Parijs in tegenwoordigheid van Paus Pius VII zichzelf en zijn vrouw Josephine de Bau- harnais tot keizer en keizerin van Frankrijk kroonde. is het 100 jaar geleden, dat de bekende schrijver van ver halen uit de Boerenoorlog, de Nederlandse journalist en pu blicist Lourens Pennings, werd geboren. is het eveneens een eeuw geleden, dat de bekende Neder landse componiste van kinder liederen en -operettes Hendrika van Tussenbroek, te Utrecht werd geboren. Dr. Idenburg 25 jaar bij het C.B.S. De directeur-generaal van de sta tistiek, dr. I'll. J. Idenburg heeft gis teren zyn 25-jarig dienstverband l)ij het Centraal Bureau voor de: Statis tiek gevierd. Sinds 1939 treedt hij als directeur op. De heer Idenburg heeft dit jubileum des middags gevierd tijdens een re ceptie, te midden van een aantal me dewerkers. Elke afdeling van het bu reau had naar deze receptie een depu tatie afgevaardigd. Later op de middag bracht de voor zitter der centrale commissie voor de statistiek, prof. mr. P. J. Oud, de ju bilaris en zijn medewerkers hulde voor hetgeen zjj in de afgelopen 25 jaar hadden bereikt. Des morgens had minister Zijlstra de jubilaris bezocht en daarbij tevens een rondgang door het bureau ge maakt. 0 Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina hebben gisteren een onaangekon digd bezoek gebracht aan het gebouwtje van het Gool's Scheppend Ambacht aan de Kerkbrink in Hilversum. De hoge gas ten bezichtigden vol belangstelling de winter-expositie van leden die hier wordt gehouden en kochten verscheidene kunst voorwerpen. ONDERZOEK TRITONRAMP Eindeloos zoeken naar verlopen seconden Commodore Viruly heeft gisteren een vuurdoop ondergaan. Hij heeft moeten ervaren, wat een kruisver hoor betekent volgens alle regelen der Angelsaksische rechtspraak. Urenlang heeft hy, als getuige onder ede gehoord, op talloze vragen een antwoord moeten geven, die alle be trekking hadden op zijn handelingen tydens de luttele seconden van het opstygen en het verongelukken van de „Triton" op 5 September jL by het vliegveld Shannon in Ierland. In de grote zaal van de King's te Dublin luisterden de aanwezigen ge spannen naar de scherpe, deskundige Sabotage aan Britse onderzeeboot Een woordvoerder van het Britse ministerie van marine heeft medege deeld, dat Dinsdagavond in de machi nekamer van de 1120 ton metende on derzeeboot Artemis" sabotage is ge pleegd. De in 1946 te water gelaten „Arte- mis" is onverwijld naar haar basis teruggekeerd. De inlichtingendienst der marine stelt een onderzoek in. WATERSCHAP KAN HET NIET AAN Drastische herziening vereist West Zeeuwsch-Vlaanderen moet zijn wegen offeren aan de verkeers- moloch. Aan de talloze moderne voertuigen, die dit deel van Zeeland dage- iyks doorkruisen; aan zwaar met bieten beladen wagens, gesleept door log ge tractoren, aan hét openbare vervoermiddel van deze tijden, de autobus; rijdende gevaarten met kolossale wieldruk, aan snelle, luxueuze personen auto's en aan talloze vrachtwagens. Heel het hedendaagse voertuigenpark raast dagelijks over smalle en ver ouderde polderwegen, armzalige weggetjes van twee tot twee en een halve meter breed, berekend op boerenwagens. Zeshonderd kilometer van die weg getjes zijn in onderhoud bij één waterschap, dat voorts nog de zorg heeft over 1500 km sloot en waterleiding en over 23 km zeewering. Voor het onderhond van 100 km wegen heeft dat waterschap nu een vyf- jarenplan opgesteld. Op de begroting 1955 is een half millioen gulden uit getrokken Het onderhoud van het wegennet in West Zeeuwsch-Vlaanderen eist een drastische herziening. Een blik op een wegenkaart van dit gebied leert, dat Rijk en provincie hier slechts een en kele weg in beheer hebben, de ge meenten niet veel meer en het water schap „Het Vrije van Sluis" 600 km. De verlceersevolutie heeft deze toe stand onhoudbaar gemaakt. De zor gen voor polderwegen, slechts ge bruikt door boerenwagens, kon net waterschap in het verleden wel aan: de financiën maken het echter ten enenmale onmogelijk het wegennet berijdbaar te houden voor liet natio nale en zelfs internationale moderne verkeer. Niettemin zal men zich gelukkig prijzen het vijfjarenplan voor de ver betering van tenminste 100 km te kunnen uitvoeren, indien althans de algemene vergadering, die binnenkort bijeen komt, met dit plan accoord zal kunnen gaan. Het uittrekken van een half millioen op de begroting voor 1955 (meer dan een derde van de to tale begroting!) voor onderhoud aan wegen, komt neer op 20 dijkgeschot per ha, te betalen dcor de grondeige naren. Het valt in hoge mate te betwyfe- len of iedere automobilist en iedere zich zulks dagelijks weggebruiker, realiseert 5-jarenplan beoogt houdt verharding van het wegdek in; het voorzien er van met een teerlaag. Juist nu Juist nu, in deze herfst met zyn ve le regens en het immense bietenver- voer, is abnormaal veel gevergd van de quartaire wegen. Daarom is thans overduidelijk gebleken, dat er iets ge beuren moet om aan de onhoudbaar ste toestanden een einde te maken. Het waterschap wil het probleem aanvatten, zoveel in zijn vermogen ligt. Niemand zal het kunnen verwijten, dat dit vermogen niet verder reikt dan 100 km van de voornaamste pol derwegen in vijf jaar, oftewel 20 km per jaar. Te betalen uit de lopende dienst, ad 20 per ha. Zeker, de boeren hebben ook belang bij goede wegen. Maar zeker niet in die mate, dat zy alleen de kosten zou den moeten dragen! De polderlasten zullen naar het zich Iaat aanzien ook dit jaar weer met f 10 per ha verhoogd moeten worden en zullen dan in totaal 50 per ha bedragen. Een ruimere subsidie van Rrjk en provincie lykt alleszins gerechtvaar digd! (Vervolg op pag. 7) i voor Nieuw-Guinea Op de Rijks Marinewerf wordt thans koortsachtig gewerkt om de schepen Hr. Ms. Johan Maurits, Hr. Ms. Ce- ram en Hr. Ms. Woendi klaar te ma ken en uit te rusten voor uitzending naar Nieuw-Guinea. zo meldt „Trouw". Volgens niet officieel be vestigde berichten zullen ook Hr. Ms. Banckert en Hr. Ms. Tromp in ge reedheid worden gebracht. Hr. Ms. Woendi wordt ingericht als transport schip en zal waarschijnlijk een lading oorlogsmateriaal naar Nieuw-Guinea vervoeren ter versterking van het Marinedetachement op dit eiland. Op de Rijkswerf „Willemsoord" wordt reeds enige dagen tot des avonds ne- De verbetering, welke men met het gen uur overgewerkt. en niet aflatende ondervraging van de onvermoeide en onuitputtelijke luchtvaartdeskundige der Ierse rege ring MacBride. Ergens moet een oorzaak van de ramp zijn: of er mankeerde iets aan het vliegtuig, of Viruly, dan wel een zijner bemanningsloden heeft een fout gemaakt en MacBride is vastbesloten, die ooi-zaak bloot te leggen. Daartoe volgt hy een systeem, dat hiertoe het beste kan leiden: iedere vraag, hoe overbodig die soms ook mag lyken, stellen. Viruly zeide aan het begin van zyn verklaring, dat hy het gevoel had gehad, dat het toestel niet wilde vlie_ gen. Hier volgen enkele delen van het verhoor van Viruly: MacBride: „Hebt u zich een idee gevormd, welk deel het eerst het wa ter raakte?" Viruly: „Ik geloof de staart." MacBride: „Dus de machine vloog op dat moment met de staart naar beneden en de neus naar boven?" Viruly: „Ja, dat neem ik aan." MacBride: „In wat voor hoek?" Viruly: „Dat kan ik niet zeggen." MacBride: „Welk deel van het toe stel raakte vervolgens het water?" Viruly: „Och, dat heb ik alleen maar aan de hand van de later ge maakte foto's van het wrak kunnen zien. Vermoedelyk de romp en daar na de rechtervleugel. Berst wist ik niet eens, dat we water raakten. De meesten van de bemanning waren verrast, toen ze merkten, dat we in het water stonden." MacBride: „Vormde u er zich een idee van, hoe het toestel verder zijn weg voortzette na de eerste aanra king met het water?" viruly: „Ja, met een scherpe zwaai naar rechts. Het moet ofwel 270 gra den rechtsom gebeurd zijn, of 90 gra den linksom." Zo ging dit vraag- en antwoordspel voort, soms met bijzonder technische details. Telkens opnieuw probeerde heer MacBride verlopen seconden vast te stellen. Naar bekend, Is be toogd, dat tussen het opstygen en het verongelukken slechts 32 seconden waren verlopen. N.V. Jan Jongerius te Utrecht failliet De Utrechtse rechtbank heeft gis teren de N.V. Jan Jongerius in de Domstad in staat van failissement verklaard. Tot rechter-commissaris is benoemd jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg, tot curatoren zijn benoemd mr. F. B. van Keulen, advocaat in Utrecht en de heer H. B. Bulten, technicus te Den Haag. Sedert 7 Dec. 1951 was aan ge noemde N.V. surséance van betaling verleend, met benoeming van beide laatstgenoemde heren tot bewind voerders. De N.V. omvat verscheidene gara gebedrijven in Utrecht en Amster dam, een groothandel in petroleum- producten en een grote constructie werkplaats. Er zyn in totaal ongeveer 900 werknemers bij deze zaak betrokken. Hoewel er sedert begin 1952 een dui delijke verbetering in het bedrijf is in- fgetreden bleef er een groot tekort aan iquide middelen, waarin ondanks ve le pogingen niet kon worden voorzien. Met name ontstond de laatste maan den een achterstand in de betaling der tydens de surséance verschuldigd geworden belastingen en sociale las ten. Gehoopt wordt voor zoveel mo gelijk de verschillende bedrijfsdelen normaal voort te zetten. VERWACHT... VRIJ ZACHT. Droog weer met flinke opklaringen, maar in de ochtend hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, la ter matige tot krachtige vind tussen Zuid-West en Zuid. Vrij zacht. ZON EN MAAN. 3 December Zon op 8.27 onder 16.32 Maan op 12.53 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1