Dulles pleit voor een vreedzame oplossing van conflicten ',GRAMSBERGEN" RAAKTE IN TWEE MINUTEN OP DE ROTSEN NATUURLIJKE HULPBRONNEN VAN DE ZEEBODEM TROONREDE VAN ELISABETH II MOTORSCHIP „KED0E"NAADE SLOPER TWEEDE KAMER HERDACHT 80e VERJAARDAG VAN CHURCHILL WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN CHINESE BLOKKADE Beperking en controle van defensieve kracht De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Maandag op een banket in Chicago verklaard, dat Amerika liever de vreedzame middelen ter handhaving van de Amerikaanse internationale rechten moeten uitputten, dan overgaan tot oorlogsdaden zoals 'n marine- en luchtblokkade voor communistisch-China. „Onze natie zal handelen, en krachtig handelen, maar wij laten ons niet tot daden verleiden, die een schending zouden betekenen van onze interna tionale verplichtingen en die de alliantie van vrye landen in gevaar zou brengen", zo verklaarde hij in zijn rede, die door radio en televisie werd uit gezonden. Deze verklaring van Dulles wordt gezien als antwoord aan diegenen in de Verenigde Staten, die een ma rineblokkade van communistisch Chi na eisen om vrijlating af te dwin gen van het Amerikaanse lucht- machtpersoneel en de burgers, die onlangs in China wegens spionnage tot gevangenisstraffen zijn veroor deeld. Dulles zei: „Wij geloven, dat de grootste bijdrage die wij aan de vre de kunnen leveren, er in bestaat be reid te zijn tot vechten als dat nodig is en het bezit van hulpbronnen en bondgenoten om te verzekeren, dat een aanvaller zeker zou worden ver slagen..." „Essentieel is, dat wij en onze bondgenoten de middelen en de wil hebben om te verzekeren, dat een potentiële aanvaller bij een aanval meer verliezen zou dan hij zou kun nen winnen". Hij voegde hieraan toe, te geloven, dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten de macht daartoe be zitten en dat, zolang zij die macht hebben, er geen gewapende aanval zal worden uitgevoerd op gebieden, die „gedekt worden door onze vei ligheidsovereenkomsten' Voorts verklaarde de minister met nadruk, dat de politiek van de Ver. Staten internationale conferenties, zelfs met ons vijandig gezinde rege ringen, niet uitsluit. „De Verenigde Staten willen niet met Russische vertegenwoordigers praten, als het enige doel van de Sowjet-Unie het verdelen van de vrije landen en het verhinderen van noodzakelijke maat regelen voor zelfverdediging door deze landen is. De Verenigde Staten willen echter wel weten, of de Sow jet-Unie een vredesverdrag met Oos tenrijk wil sluiten en of zij, na rati ficatie van de Parijse overeenkoms ten, ernstig wil onderhandelen over vereniging van Oost- en West-Duits- land". Hij waarschuwde, dat „de interna tionale communisten meesters zijn in het gebruik van woorden", die voor Oost en West verschillende be tekenissen hebben, zoals „vreed- zaam-naast-elkaar-bestaan", dat voor het Westen betekent het „toleren Montgomery voor een verenigd luchtcommando. Huidige organisatie deugt niet. Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend opperbevelhebber in Europa, heeft in een toespraak te Los Angeles verklaard, dat de huidige or ganisatie van de luchtmacht in het Westen, een groep landen, die beweert kennis van oorlogszaken te hebben, onwaardig is. „Als wij de oorlog in de lucht ver liezen, verliezen wij de gehele oorlog en wy verliezen hem snel". Binnenkort zou het zo gesteld zijn. dat vliegtuigen de controle op het land zowel als op de zee zouden heb ben en daarom diende een „flexibel, verenigd luchtcommando" ingesteld te worden. Met het oog op de uitwerking van atoombommen zou het wenselijk zijn de legereenheden te verkleinen en de mobiliteit te verhogen. Ook de vloten dienden kleiner te zijn. Een algehele coördinatie van de drie diensten zou wenselijk zijn en wel in een plan, dat rekening houdt met atoomaanvallen. Ook bij de bescher ming van de burgerbevolking dient men de laatste wetenschappelijke ont wikkeling toe te passen. Oover het al gemeen was ook de superioriteit op het gebied van de wetenschap yan es sentieel belang. van verschillen". Men diende volgens hem echter af te wachten, wat de communisten met dit woord bedoe len. „Een voornaam doel van de Pa rijse aocoorden is niet slechts het scheppen van defensieve kracht in West-Europa, doch beperking en con- tróle van deze kracht, zodat die nooit agressief gebruikt kan wor den". „In Moskou is Maandag een zoge naamde veiligheidsconferentie ge opend, waarop Sowjet-leiders met hun marionetten zullen spreken, die op hun beurt zullen antwoorden zo als zij moeten. Wij zullen zien, of de Sowjet-Unie van deze gelegenheid gebruik maakt om evenals het Wes ten, redelyke beperkingen op te leg gen aan militaire instellingen in het deel van Europa dat zij beheerst...", zo besloot de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zijn rede. Autobus tegen boom Meisjes licht gewond Een autobus met 36 meisjes, werk zaam by een fabriek te Maastricht, is gisterochtend bij de Raarberg, onder de gemeente Meerssen, tegen een boom gereden. Enkele meisjes kre gen lichte kneuzingen; drie hunner zijn in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht nader onderzocht. Terwijl de chauffeur een andere bus wilde passeren moest hij uitwijken voor een tegenligger. Hij kwam in botsing met een langs de weg staan de melkwagen en reed vervolgens te gen een boom, die uit de grond werd gerukt. Aan de meisjes werd ter plaatse door een arts uit Meerssen eerste hulp verleend, waarna zij met een andere bus weer naar huis werden gebracht. Eerste sneeuwstorm in de V.S. Uit vijf Amerikaanse staten in het gebied van de Rocky Mountains wor den de eerste sneeuwstormen van de ze winter gemeld. In Colorado vielen drie doden. In deze staat viel te Eagle 35 cm sneeuw. De koude is in vrijwel het gehele land doorgedron gen, zelfs in de gebieden aan ae Stil le Oceaan, waar net klimaat gewoon lijk zacht is. Vietnamese vrouwen op het dek van een troepentransportschipvluchtend voor de Vieth Minh troepen. Schip werd aanvankelijk niet opgemerkt. „Blij met redding, diep geschokt door ramp". Dit stond in het tele gram, dat de geredde bemanning van het 499 brt metende kustvaartuig, „Gramsbergen" rederij N.V. Zuid- Hollandse Scheepvaart Maatschappij, een dochteronderneming van Fumess te Rotterdam, ontving van de Irene- school te Gramsbergen, welke school het schip had geadopteerd. Zoals bekend was de „Gramsber gen" in ballast onderweg van Silloth (Schotland) naar Swansea. De on aangename avonturen, die het schip op deze reis meemaakte, werden ver teld door een zevental opvarenden, die gisteren in Rotterdam terugkeerden. De overige vijf geredde opvarenden bevinden zich nog in Fishguard. Toen de ..Gramsbergen" ter hoogte van Fishguard voer, was het weer zeer slecht en besloten werd by deze haven te schuilen. Men had er een tijd gelegen en Vrijdagavond j.l. om streeks zes uur moest men drie scheepslengten naar bakboord in ver band met het draaien van ferry-bo ten. De nieuwe ligplaats bleek min der beschut te zijn. Alles ging echter goed tot Zaterdagnacht één uur. Toen raakte het schip op drift en met alle middelen werd getracht de REDE VAN PROF. GERBRANDY „Gramsbergen" op haar plaats te houden. Het mocht echter niet baten en binnen twee minuten, zo vertelde men ons, zat het seliïp op de rotsen. Lichtkogels werden afgevuurd, S.O.S.-seinen gegeven, doch 't schip werd in zijn benarde positie niet op gemerkt. Alleen Scheveningen radio ontving de S.O.S.-seinen en dit station waar schuwde Fishguard. Om ongeveer zes uur haalde de reddingboot alle opva renden van het schip en bracht hen naar Fishguard. De reddingboot was echter noo- vier uur onderweg, omdat men een kabel in de schroef had ge kregen. De „Gramsbergen" is later gekapseisd en ligt op stuurboord, zo besloten de geredden hun verhaal. Vraagstuk van territoriale wateren in V.N. besproken In de rechtskundige commissie der Verenigde Naties is Maandag het vraagstuk der territoriale wateren en van het eigendomsrecht op de zee bodem over een bepaalde uitgestrektheid langs de kust, behandeld. De Britse vertegenwoordiger Evans lichtte toe dat aan het eigendoms recht op de zeebodem langs de kusten der staten tot 1945 weinig aandacht is geschonken. „Doch de toestand is nu veranderd. De moderne techniek maakt het mogelijk ook aan de zeebodem ertsen en olieproducten te ont trekken en de mogelijkheid bestaat, dat het hier gaat om natuurlijke hulp- bronnen van reusachtige waarde", verklaarde hij. Vervolgens diende de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerp-resolutie in, opgesteld door de vertegenwoordi gers van Groot-Brittannië, België, China, Nederland, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten, waarin wordt voorgesteld dit vraagstuk op de agen da voor 1955 van de algemene ver gadering op te nemen. De juridische commissie der Vere nigde Naties heeft verleden jaar de algemene vergadering reeds 'n ont werp voorgelegd, waarin een land het recht wordt gegeven de natuurlijke hulpbronnen van de zeebodem langs zijn kust te ontginnen, doch onder handhaving van de vrije vaart en het recht tot visserij in het betreffende zeegebied voor andere landen. De ver- gadering had toen het nemen van een eslissing uitgesteld. De vertegenwoordigers van Frank rijk en Nederland, Claude-Albert Col- liard en prof. mr. B. V. A. Röling, steunden het denkbeeld om onverwijld het vraagstuk van de „aangrenzende zeebodem" te bespreken. Doch verscheidene afgevaardigden waren hiertegen gekant. De vertegen, woordiger van IJsland, Andersen, verklaarde dat de algemene vergade ring terecht in de afgelopen vijf jaar het standpunt had ingenomen, dat de Japanse schadevergoeding aan krijgsgevangenen De Japanse regering heeft een be drag van ruim 47.000.000 gulden be stemd voor het betalen van schade vergoeding aan voormalige Geallieer de krijgsgevangenen, die in de afgelo pen oorlog gedurende him krijgsge vangenschap in het gebied van de Stille Oceaan, meer dan normaal te lijden hebben gehad. Het bedrag werd vastgesteld na zes weken onderhandelen tussen Japanse autoriteiten en sir Norman Roberts, voormalig Brits gezant in Tokio, die in rechten optrad voor de dertien sta ten, die deze schadevergoeding voor him onderdanen, die in Japanse krijgsgevangenschap zijn geweest, eisen. Tot die Staten behoort ook Ne derland. vraagstukken van de „aangrenzende zeebodem" en dat der uitgestrektheid van de territoriale wateren tezamen moesten worden behandeld. De Noorse afgevaardigde verklaar de dat het punt waar het om gaat is, dat men :üet weet of 'n staat op drie of tweehonderd mijl zeebodem langs zijn kust aanspraak kan maken. Hij meende voorts dat de inhoud van het reeds opgestelde ontwerp moge lijk in strijd is met de internationaal erkende vrije zeevaart. Met de wegenaanleg In de Braakman- polder wordt gestaag voortgang ge maakt en thans is men ook vrijwel gereed met de bouw van een brug over het Isabellakanaal. (Foto P.Z.O.) Geen afstammeling van het Huis Habsburg Het Oostenrijkse hooggerechtshof heeft de aanspraak van de 70-jarige Robert Pachmann, de wettige zoon van wijlen kroonprins Rudolf van Habsburg uit een geheim huwelijk van 1880 met prinses Marie Antoinet te di Toscana van Italië voorgoed verworpen. Pachmann zei, dat hg naar Wenen was gebracht en was toevertrouwd aan een echtpaar, Maria en Heinrich Pachmann, dat hem in de plaats van hun eigen gestorven zoon had opge voed. De geschreven verklaring, waarin dit was vermeld, was echter vernietigd bij de grote brand van 1927, waardoor een groot deel van het Oostenrijkse staatsarchief was verloren gegaan, of uit het archief verwijderd. Indien de aanspraak was toegewe zen, zou Pachmann sterke aanspra ken hebben kunnen maken op de po sitie van hoofd van het keizerlijk huis Habsburg en van pretendent van de Oostenrijkse troon. IN HET ENGELSE HOGERHUIS Versterking van de Westerse Unie. Koningin Elisabeth II van Enge land heeft Dinsdag, gezeten op een vergulde troon in de vergaderzaal van het Hogerhuis, de door het Brit se kabinet opgestelde troonrede voor_ gelezen. Hierin wordt onder meer gezegd dat de Britse regering „vertrouwt, dat haar op versterking der Wester se unie gebaseerde politiek een basis zal verschaffen, waarop mogelijk met de Sowjet-Unie besprekingen kunnen worden gevoerd." „De Britse regering hecht het hoogste belang aan het versterken en handhaven der vriendschappelijke be trekkingen met de Verenigde Staten. Zij meent, dat dit de basis is voor het stand houden der vrye landen." De troonrede vervolgt: „Mijn mi nisters zullen blijven streven naar een toestand van vrede en welvaart in Zuid-Oost-Azië. De regering blijft haar steun geven aan de tenuitvoer legging der in Genève inzake Indo- China gesloten overeenkomst. Het Britse kabinet volhardt in zijn pogingen om tot een vredesverdrag met Oostenrijk te komen." Koningin Elisabeth verklaarde voorts dat haar regering streeft naar spoe- Koningin Elisabeth II sprak een troonrede uit. dige inwerkingtreding der overeen komsten van Londen en Parijs, die onder meer voorzien ir. VVestduitse bewapening. Zij meent, dat door deze politiek, die zij, tezamen met andere regeringen standvastig ten uitvoer legt, „de kracht van en de eenheid tussen de vrije landen zal groeien", en dat op deze wijze „uiteindelijk een basis zal worden gevonden voor be sprekingen en mogelijke overeenstem, ming met de Sowjet-Unie." De Britse troonrede besluit: „De Britse strijdkrachten zullen een vol ledige bijdrage aan het bereiken van een wereldstabiliteit blijven leveren. In Groot-Brittannië zelf zal een „stra tegische reserve" worden ontwikkeld en maatregelen zullen worden geno men om aan mogelijke nieuwe vor men van oorlogvoering- het hoofd te bieden." Koningin en Prins zonden gelukstelegram De Tweede Kamer der Staten-Gcne- raal heeft Dinsdagmiddag aandacht gewijd aan de tachtigste verjaardag van de Britse minister-president Sir Winston Churchill. De voorzitter, de heer Kortenhorst, hield een rede, waarin hij zeide dat niet alleen Engeland, doch alle bond- ge :oten uit de oorlog deze verjaardag vieren. iiierna hield de minister-president tij' :ns de oorlogsjaren, prof. Gerbran- d "an toespraak waarin hij wees op dc -:'e !;v.\-,!iteiten van de Britse lei- d :j ve.r.eten nimmer uw steun in ons streven om ons rijk overzee te handhaven. Wij zullen altijd indachtig j zyn aan uw weloverwogen hulp in '45 1 tegen het einde van de oorlog aan on ze verhongerende bevolking, haar daarmee de nadering van de verlos sing aankondigend. Wy wensen U toe", zo besloot de heer Gerbrandy, „dat over de avond van uw leven stra- le het licht, dat gezonden werd in de ze wereld door Hem, die U formeerde en riep tot uw wereldomvattende taak". De minister-president, de heer Drees sloot zich namens de regering bij de woorden van prof. Gerbrandy aan en deelde mede, aat hij namens de rege ring een telegram aan Sir Winston had gezonden. Ook namens de Kamer werd een gelukstelegram gezonden. H.M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben eveneens, mede namens het petekind van Churchill, Prinses I Marijke, een gelukstelegram gezonden ter gelegenheid van diens 80e ver- jaardag. Wanneer het 6561 ton me tende m.s. Kedoehet oudste en tevens het klein ste schip van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, omstreeks 26 December a. s. van een reis naar West- Afrika in Rotterdam zal terugkerenbetekent dit voor het schip het einde van een eervolle diensttije van ruim SS jaren. Deze dagen n.l. werd de ,K< doe", voor de sloop ve kocht naar Hendrik-Id Ambacht. Toen de ,JCedoe", gebouu te Kopenhagen, i?i Novem ber 1921 in de vaart kwam ontketende zij een ware re volutie in de Nederlandse scheepvaartwereldwant zij was het eerste zee waardige motorschip voor de grote vaart, niet alleen van de Rotterdamse Lloyd, maar ook van de gehele Ned. koopvaardijvloot. Sindsdien heeft het schip i.6Sif.520 zeemijlen (d.i. 3.027.131 km) afgelegd, o] wel bijna 76 maal de om trek van de aarde, waartoe 7.000 ton dieselolie werd erbruikt. Niet minder dan '38 keer liep de ,^.edoe' haven binnen. In to tal w'erden 198 verschil- nde havenplaatsen in 57 srschülende landen aan- ■edaan. De Kedoe" stak '20 maal de Indische Oce aan over, 29 maal de At- 'antische Oceaan en 7 maal de Grote of Stille Oceaan. Van de 12.103 da gen, welke het schip telt, lag het 5611 dagen in een haven en 6Jf92 dagen voer het op zee. De .Kedoe" heeft steeds gelukkig ge varen en nimmer belang rijke averij opgelopen. Uit de oorlogsjaren 191f0 I.9Jf5, toen de „Kedoe" in (jeaüieerde dienst voer, is bekend, dat 't schip door zijn geringe lienstsnelheid ongeveer 10 mijl, d.i. ca. 18km, per uur de convooien, die de Oceaan overstaken, vaak niet kon bijhouden. Wanneer „vol le kracht" moest worden gevaren, sukkelde de ^Ke doe" spoedig achteraan. Hoewel nu en dan vér over tijd, kioam zij echter steeds behouden in de bestem mingshaven aan, zonder ook maar door één vijan delijke duikboot te zijn op gemerkt.' In haar lange leven zag de ,JLedoe" 38 verschil lende gezagvoerders op haar brug staan. De eerste, aan wie het commando over dit eerste Neder landse motorschip werd toevertrouwd, was nu wijlen kapitein E. Ver nes, later Inspecteur van de nmitische dienst van de Lloya, die er ook het lang ste als gezagvoerder op voer, n.l. bijna 5 f2 jaar. Van de overige 37 gezag voerders voerde kapitein C. C. Goedewaagen, thans ge zagvoerder van de „Wil lem Ruys" en Commodore van de Lloyd-vloot, met ruim 21/2 jaar het langst het commando op de ,J£e- doe" Peru eist schadevergoeding van Onassis. De regering van Peru zal van de Griekse reder Onassis drie millioen dollar eisen als vergoeding van de on kosten, die de Peruviaanse regering heeft gemaakt bij het recente aanhou den van een aantal walvisvaarders van Onassis door oorlogsschepen en vliegtuigen in de 200-myls zóne langs de kust van Peru. Verdacht van brand stichting Vorige week Maandag is brand ont staan op een zolder-étage aan de Zoomstraat te Rotterdam, waar een kamer uitbrandde. De bewoners wa ren afwezig. De politie heeft nu de vrouw des huizes, de 45-jarige H. L. de R. aangehouden, die er van ver dacht wordt de brand opzettelijk te hebben gesticht om zodoende in het bezit van de verzekeringspenningen te komen. Bovendien wordt zij verdacht huurkoopgoederen verkocht te hebben voordat ze waren afbetaald. Ze werd opgesloten in het bureau BergsingeL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3