Adres „Nieuw Walcheren" tot de minister van wederopbouw Zeeuwse Almanak RIJKSBELASTINGONTVANGER TE VLISSINGEN NAM AFSCHEID OPENBARE LES VLISSINGSE ZANGSCHOOL Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 TEGEMOETKOMING AAN BETROKKENEN VERZOCHT Inzake naschade zoutwerking voor getroffenen inundatie op Walcheren passing: van artikel 102 van de Wet op de Materiële Oorlogsschade. Zij verzoeken de minister dan ook een en ander te willen bevorderen. De Stichting „Nieuw Walcheren" te Middelburg heeft zich met een adres tot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gericht, waar- in wordt verzocht te bevorderen, dat de naschade door zoutwerking voor de Walcherse oorlogsgetroffenen alsnog zal worden vergoed. Do Stichting heeft namelijk herhaaldelijk moeten constateren, dat verschillende tot deze categorie behorende Walcherenaren zeer bezwaard worden door de nascha de aan onroerende goederen, die van het zoute water te lyden hebben ge had. Deze schade is een gevolg van de werking van het zout op de gebou wen, die tengevolge van de inundatie daarmee intensief in aanraking zyn gekomen, zo wordt opgemerkt. Adressanten voeren aan, dat deze schade vermogensschade is ten op zichte van de eigenaren der bedoelde Sercelen. Zij heeft echter tevens voor e bewoners een ongunstige invloed op hun gezondheidstoestand, omdat 't vochtigheidsgehalte van deze gebou wen te hoog is. Het is de Stichting gebleken, zo zegt het adres verder, dat van rijks wege steun wordt verleend aan een onderzoek naar de technische midde len om deze zoutschade te bestrijden. Een en ander zal echter niet afdoende zijn, wanneer de betrokkenen financi eel onmachtig zijn de nodige verbete ringen aan te brengen. Do Wet op de Watcrsnoodschade 1053 houdt met deze moeilijkheden re kening, maar de Wet op de Materi ele Oorlogsschade doet zulks niet rechtstreeks ten aanzien van de z.g. na-schade. Adressanten zjjn van oor deel, dat er wel een mogelijkheid be staat om in deze schade, die niet kon worden voorzien of opgegeven binnen de door de wet vastgestelde termij nen, tegemoet te komen. Dit zou kun- Duur opleidingstijd COAK met 2 maanden verminderd Naar wij vernemen, is er enige wij ziging gekomen in de duur van de tijd, die de voor een administratieve functie bestemde militairen bij de C. O.A.K. zullen doorbrengen. Tot dus ver duurde de opleiding, die voorna melijk in Middelburg en voor een an der deel in Vlissingen is onderge,- bracht, in totaal 8 maanden. Voor wat de C.O.A.K. betreft, is deze duur thans teruggebracht tot 6 maanden. De voor de C.O.A.K. geselecteerde dienstplichtigen kwamen tot dusver in Middelburg na een eerste oplei dingstijd, de „primary training" te hebben meegemaakt. Daarin komt thans verandering, omdat de dienst plichtigen in het vervolg twee maan den langer bij de verschillende on derdelen en korpsen ingedeeld zullen blijven. Eerst vier maanden na op komst zullen de adspirant-administra- teurs dus naar Middelburg komen. In het vervolg zal dus elk half jaar een ploeg „afgestudeerden" de C.O.A.K. verlaten. Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95 TWEE JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL Speciaal adres voor INDUS horloges FIRMA HACKENBERG Nieuwe Burg 6 Middelburg Nieuwe dijkraad nodig bij „Oud en Jong Breskens" Naar het zich laat aanzien zullen de dykraadsleden van de waterke ring van het calamiteuze waterschap „Oud en Jong Breskens" hun man daten ter beschikking stellen en zal een der bestuursleden by de Kroon zyn ontslag indienen. Zoals men zich zal herinneren gin gen de dykraadsleden destyds niet accoord met de benoeming van een voorzitter, buiten de door de dijk raad opgestelde aanbeveling van drie personen om. Bestuur noch dyk- raad werden op de hoogte gebracht van de motieven, welke tot deze gang van zaken geleid hebben. Uit protest verschenen de leden van de dykraad enige tjjd geleden niet op een verga dering, waarin belangrijke beslissin gen genomen moesten worden over werken aan de waterkering. Indien de dykraadsleden thans inderdaad hun mandaten ter beschikking stel len, zal er een nieuwe dijkraad ge formeerd moeten worden. Uitvoer van uien. Tot nader order mogen weer mach tigingen tot uitvoer van niet geveilde Nederlandse uien naar Belj Luxemburg worden verstrekt. (Advertentie.) Collecte De Unie-collecte voor de School de Bijbel te Zoutelande heeft f 155. 35.50 Dinsdagmiddag nam in Vlissingen de heer G. van der Heide afscheid als ontvanger bij de directe belastingen. De heer A. A. Vermeulen uit Middel burg wenste evenals vele anderen de vertrekkende hoofd-ambtenaar nog vele goede jaren-in-ruste toe. Links de heer Van der Heide, rechts de heer Vermeulen. (Foto P.Z.C.) VAN ^Ifvi w Sinterklaas is weer met mannen moed aan zyn „ronde van Neder land" begonnen en van her en der komen de berichten over nachtelijke bezoeken via schoorstenen en gevul de schoenen. Op enkele plaatsen is de Sint reeds in een vliegende scho tel vol pepernoten gesignaleerd, maar de meeste plaatsen bezoekt de Goedheiligman toch nog op de ou derwetse wjjze: per schip, trein en paard. Zaterdag bracht Sint een be zoek aan Sas van Gent, waar hy of ficieel ontvangen werd door burge meester Den Boer. De grote kindervriend werd ver welkomd door honderden Sassena- ren. Het feesteiyk gebeuren werd opgeluisterd door de harmonie „De Verenigde Vrienden", die de feest stemming er op voortreffelyke wjjze wist in te blazen. De schooljeugd BOMEN Het was een wel wat trieste be kendmaking, welke de gemeente Hulst onlangs in de bladen deed. Hulst bood namelijk bomen te koop aan. Niet zo maar wat bomen, maar niet minder dan acht stuks zware iepenbomen, thans staande op de stadswallen Ziedaar het trieste élement m deze bekendmaking. Want het verdwijnen van acht zware iepenbomen van de stadswallen betekent ongetwijfeld een ontluistering van het juist in Hulst zo karakteristieke stadsbeeld. De stadswallen van Hulst genieten een zekere vermaardheid en zeker «iet in de laatste plaats dank zij de beplanting, waarvan deze acht iepen bomen toch een belangrijk onderdeel vormden De reden tot deze verkoop is ons niet bekend. Het zal ongetwijfeld een geldige reden zijn. Niettemin blijft het een triest ge beuren, dit verdwijnen van wederom een brokje natuur- en stadsschoon. TOT werd onthaald op tractaties en* wy- ze vermaningen. IN DE (GROENTEN)SOEP Appels, peren, uien, kool en spruitjes rolden door het Ooster- landse gemeenteplantsoen, toen daar Maandagmiddag een groentewagen uit Bergen op Zoom werd aangere den door een G.M.C.-vrachtauto. De groentewagen werd midden in het plantsoen geslingerd en het werd een ware strooiparty. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. TUIN. De bewoners van de Margriet- straat in Plan West te Axel kunnen voortaan hun vrije Zaterdagmidda gen doorbrengen in hun voortuin. Daar van gemeentewege de trottoirs verlegd zyn, is er ruimte gekomen voor deze voortuintjes. De Margriet straat heeft door deze maatregel veel aan uiterlijk schoon gewonnen. Dit zal zeker nog meer worden, wan neer in het komende voorjaar een keur van bloemen in de tuinen te be wonderen zal zijn. GOUD Het echtpaar H. Buyck-Musson te Aardenburg vierde dezer dagen zyn vijftigjarige bruiloft. De dag werd door vele feestelingen opgeluisterd. De buurtcommissie bood het gouden paar een fauteuil aan en burgemees ter Van Dongen kwam persoonlyk gelukwensen. Nog een schepje er boven op deed het echtpaar C. v. d. Branden-Mels in Sint Jansteen, dat het tot 55 jaar bracht. Ook hier was de feestvreug de niet van de lucht, en het muziek gezelschap „Heikant" bracht de krsse oudjes een serenade. Dodelijk ongeval te Sas van Gent Driejarig kind overreden Het driejarig zoontje van de familie Wauters te Sas van Gent is dezer da gen onder een auto geraakt en gedood. Nadat het kind door een onderwijze res van de in de wijk Zandstraat ge vestigde kleuterschool aan de over kant van de straat was gebracht, stak het plotseling ter hoogte van de Sint Petrusschool over zonder op het ver keer te letten. Het gevolg was, dat het ventje door een vrachtauto werd gegrepen. De chauffeur stelde nog al les in het werk om een ongeluk te voorkomen. Dokter Puylaert, die spoedig ter plaatse was, liet het ventje terstond naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voeren, doch het overleed nog voor aankomst aldaar. Mr. H. F. Lantsheer overleden. Te Oostkapelle is Dinsdagmorgen overleden mr. H. F. Landsheer, oud burgemeester van de gemeente Ar- nemuiden. De heer Landsheer was o.m. vele jaren voorzitter van de Pol der Walcheren. In luxe dozen mei FEESTVERPAKKING 50 stuks Fl. 2.- 100 stuks Fl. 4- OAAROM IS KINGS CROSS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS De heer G. van der Heide met pensioen Het kantoor van de ontvanger der directe belastingen aan de Zeilmarkt te Vlissingen was Dinsdagmiddag overvol ter gelegenheid van het af scheid van ontvanger G. van der Hei de, die deze maand de pensioenge rechtigde leeftijd bereikte en dienten gevolge met ingang van vandaag met pensioen gaat. Dat deze ambtenaar, die van de laagste rang af opklom tot een leidende positie, de volle sym pathie" van al zijn superieuren, col legae en ondergeschikten geniet, bleek uit de vele waarderende woor- welke vele sprekers tot hem richtten. Met ijver en nauwgezetheid heeft de heer Van der Heide zich immer van zijn taak gekweten, daardoor de sympathie verwervend van allen, die direct of indirect met hem te ma ken hadden. De waardering kwam niet alleen van de zijde der „belas tingmensen"; ook de „betalers" waren vertegenwoordigd en zij dankten hem, ieder op hun wijze, voor de me dewerking en steun, welke zij steeds van de heer Van der Heide hadden ondervonden. En het bleef niet alleen bij woor den: de dienst Middelburg der directe belastingen overhandigde de scheiden de ontvanger enkele etsen en van het Vlissingse kantoor kwam een prach- t:ge ingelijste foto van de boulevard bij stormweer, geschenken, die zo als de heer Van der Heide opmerkte zeker een goed plaatsje zullen vin den in zijn nieuwe woning te Ooster beek. Voorts was er een boek over Zeeland, geschonken door de Steen kolen Handelsvereniging, een rokertje van de N.V. Kon. Mij. ,.De Schelde" en een dito van een niet bij name ge noemd accountantskantoor. SPREKERS. Bij dit afscheid voerden vele spre kers het woord: de heer A. A. Ver meulen uit Middelburg, de heer G. J. Er zijn reeds goede resultaten bereikt Dinsdagavond gaf de lndertyd door de Oratoriumvereniging opgerichte Vlissingse Zangschool haar tweede openbare les onder leiding van de heer Jan Kuiler en mevrouw E. Kuiler- Puype. De belangstelling hiervoor was hoewel niet overgroot be hoorlijk en de velen, die zicli naar het Concertgebouw begaven, hebben er zeker geen spijt van gehad eens ken nis te Kunnen maken met de zang klassen van mevrouw Kuiler. Zij gaf een korte uiteenzetting over de door haar gevolgde Gehrels-metho- de, waarby de kinderen als het ware Etgüt (fa dtyt. 7ë(r-jAM spelenderwijs hun weg vinden in de muziek. Het ideaal, dat Gehrels zich heeft gesteld, is vry hoog: de leerlin gen moeten na het beëindigen van hun studie actief aan het muziekleven blijven deelnemen; hetzij door het be spelen van een of ander instrument, hetzij vocaal. De eerste en tweede klas brachten op keurige wijze de lessen in practijk. Opmerkelijk was vooral het resultaat, dat de blokfluitisten reeds in 6 weken tyd wisten te bereiken. De Middel burgse blokfluitklas verleende o.a. haar medewerking aan de uitvoering van het middeleeuwse lied „Vier we- verkens", dat met deze begeleiding een bijzonder aardig accent kreeg. Na de ng.uze werden enkele meer stemmige liederen uitgevoerd: „In het donker bos", Jan Kuiler; „Herfst- stemmen" en „Is 't avondzonnetje moe", Catharina van Rennes; enkele Duitse volksliedjes; „Danses Alle- mandes", Fr. Schubert, en de „Oran je Nassau Cantate" van Cath. van Rennes. Boswinkel, adjunct-inspecteur te Vlis singen, de heer G. J. Sanderse namens het Vlissingse personeel, de heer G. Romijn, de heer A. D. Grims van de inspectie Middelburg, de heer P. Zuid- v/eg, dienstgeleider van de actieve dienst te Vlissingen, de heer J. H. Drioel, chef-dienstgeleider te Middel burg, de heer M. Quist, oud-dienstge- leider namens „de gepensionneerden", de heer J. Jongman namens de Steen kolen Handelsvereniging, de heer J. de Mooy namens „De Schelde", ir G. J van der Heide als zoon van de vertrekkende en de heer A. Willem- sen, oud-ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen. Tenslotte dankte de heer Van der Heide allen voor hun waarderende woorden, waarbij hij voor ieder een persoonlijk woord en een even per soonlijke herinnering aan gezamenly- ke belevenissen had. (Advertentie.) OH, KOM ER EENS KIJKEN welk een pracht St. Nicolaas-geschenken, zoals Nappa handschoenen wollen sj'aals wollen vesten en truien in Kledingmagazijn J. H00FTMAN Vlasmarkt 3335, MIDDELBURG. Bestuur Bond van Plattelandsvrouwen Geen afzonderlijke actie vluchtelingenhulp In de Dinsdag gehouden provinciale bestuursvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, in „De Prins van Oranje" te Goes, heeft men zich on der leiding van de presidente, mevr. L. N. Huysman-Griep, in het bijzon der beraden over de vluchtelingen hulp. Besloten werd geen aparte actie te organiseren, doch samen te wer ken in het kader van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. De presidente wekte de aanwezige bestuursleden op, in de dorpen zoveel mogelijk mede te werken om deze actie te doen slagen. In verband hier mede wees zij op het organiseren van bazars en dergelyke. Vervolgens werden enkele medede lingen gedaan over de viering van het 25-jarig bestaan van de Bond, welke feestdag in October 1955 te Den Haag gehouden zal worden. Tydens de ka derdag in Februari zal mej. Aafje Top een lezing houden over: „Spreken in het openbaar". Verder worden in de afdelingen naai-cursussen georgani seerd door mej. J. Ravenshorst, lera res van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Het ligt in de bedoeling van de op deze cur sussen vervaardigde kleding tydens de voorjaarsvergadering een mode show te houden. KUNST „Escapade" Goes, „De Prins van Oranje"; „Het Rotterdams Toneel". HET IS EEN VERKWIKKEND en louterend genoegen om toeschou wer te mogen zijn bij de opvoering van Roger Mc. Dougall's blyspel „Es capade", zoals dat ten tonele gebracht wordt door „Het Rotterdams Toneel", onder regie van Bob de Lange en met Bob de Lange in de hoofdrol! De grote verdienste van de auteur van „Escapade" is ongetwyfeld, dat hij er in is geslaagd een in feite nog al zwaarwichtig gegeven verwaar lozing van een gezin door een te zeer door. zijn werk in beslag genomen va der zó luchtig en sprankelend te behandelen, dat men de „moraal" (om dit woord dan maar te gebruiken) als het ware spelenderwijs krygt voorge schoteld. In drie bedrijven, waarin de aandacht van de toeschouwers van minuut tot minuut gevangen wordt gehouden, met name dank zij de flon kerende dialogen en 't flitsend woor denspel, ontsproten aan het brein van Mc. Dougall. Het stuk behandelt de geschiedenis van een Brits gezin, waarvan het hoofd een bekend schrijver en pacifist is en dit laatste met een bepaald iet wat ongezonde overgave, zyn drie zoons worden min of meer „wegge werkt" naar een kostschool en wan neer deze drie knapen dan op eigen houtje voor de wereldvrede gaan stry- den, keert papa heel langzaam, maar toch zeker terug naar de realiteit. Echter niet dan na een aantal byzon- der vermakelijke botsingen met tal van mensen in zyn directe omgeving. Bob de Lange vervult, zoals ge zegd, de hoofdrol als de schrijver en pacifist John Hampden en in de gis teravond onder auspiciën van de Z. V.U. in „De Prins van Oranje" te Goes gegeven voorstelling deed hy zulks voortreffelijk. Slechts één klein bezwaar: de brillante volzinnen rolden hem soms iets te snel en te gemakke lijk van de lippen om overtuigend en om voor allen verstaanbaar te zyn. Overigens niets dan lof voor de ze vertolking. Volmaakt was daar naast Ann Hasekamp als de echtge note van Hampden; tot in de perfectie beheerst weldadig zuiver spel. In Ann Hasekamp trof De Lange de tegen speelster hy uitstek! Wim van den Brink gaf goed ge stalte aan de principe-vaste kost schooldirecteur, terwyl Ton van Duin hoven een overtuigende, Amerikaans georiënteerde reporter op de planken wist te zetten. Sara Heyblom was een bedaagde, wijs-bemiddelende mama en ook de bijrollen bleken over het algemeen in goede handen. Eric van Ingen, als de neef van Hampden, had echter wel een zware taak om die iet wat overbodig schynende neef aanne- melyk te maken. Het enige zwakke punt overigens ln dit verder allerbekooriykst blijspel, dat door „Het Rotterdams Toneel" met veel élan bekwaam gebracht werd. v. B. VANDAAG. Middelburg Electro: „Terugtocht der helden", (14 jr.). 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „De wonderdok ter". (14 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Vicki", (14 jr.), 20 uur; Voorhaven Nieuwendijk: aankomst St. Nicolaas, 14.30 uur. Goes Grand: „De luchtslag om Japan", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2