PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politieke commissie aanvaardt acht-landen-resolutie Rotterdams kunstenaar werkt in Vlissingen aan mozaïek BILT P. 0.-SCHIP „TRESILLIAN" IN IERSE ZEE VERGAAN JOHANNES STRIJDOM PREMIER VAN ZUID-AFRIKA 197e Jaargang-No. 283 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 Dec. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. lng. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No «9300 P Z.C Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwcrljstr. 2: Zierikzee N BogrrQ5tr KWESTIE NIEUW-GUINEA IN VER. NATIES Geen overeenstemming mogelijk door nieuwe onderhandelingen" De politieke commissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Donderdagavond een acht-landen-resolutie aanvaard, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat Nederland en Indonesië „hun pogingen zullen voortzetten" een oplossing te bereiken van hun geschil over de sou- vereiniteit over Westelijk Nieuw-Guïnea. De resolutie was ingediend door Argentinië, Costa Rica, Cuba, Ecuador, El Salvador, India, Syrië en Joego-Slavië. De uitslag van de stemming was: 34 landen voor, 14 tegen en 10 ont houdingen. In de resolutie wordt beide partijen verzocht „rapport uit te brengen over de vorderingen" in de volgende gewone zitting van de algemene ver gadering. Nederland verklaarde zich tegen de acht-landen-resolutie. Ook Australië stemde tegen. Reeds eerder had Von Balluseck, de Nederlandse afgevaardigde, ver klaard, dat het duidelijk is dat de verschillen „onverzoenlijk" waren en dat er geen compromis mogelijk is. Von Balluseck zeide nog, dat de Ne derlandse regering daarom niet be reid is de onderhandelingen over deze kwestie voort te zetten omdat zij in het verleden absoluut vruchteloos zijn gebleken. De beste bijdrage, die de V.N. zou den kunnen leveren, zou bestaan in 't aandringen op „verstandige zelfbe heersing" en voortzetting van het blijk geven van de belangstelling der organisatie voor de ontwikkeling van Westelijk Nieuw-Guinea op een wijze als voorzien in het V.N.-handvest. De Zuid-Afrikaanse afgevaardigde, de heer Du Plessis, zeide dat de Indo nesische resolutie ,,in wezen een po ging was de bepaling van het hand vest der V.N. om niet tussenbeide te komen in de binnenlandse aangele genheden van een staat, te schenden". Hij protesteerde tegen wat hij de bedoeling der Indonesische resolutie noemde om de kwestie op de agenda te houden „opdat zij jaar in jaar uit als een bron van aanstoot en onenig heid" daarop verschijnt. Engelse critiek De Engelse afgevaardigde, Anthony Nutting, verzette zich tegen de nieu we gezamenlijke resolutie en wel om twee redenen. In de eerste plaats houdt zij geen rekening met de Wensen van de be volking van Westelijk Nieuw-Guinea. In de tweede plaats worden partijen verzocht rapport uit te brengen aan de volgende algemene vergadering. Hg zeide, dat het noodzakelijk was, dat enige resoluties over deze kwes tie „op zijn allerminst" de wensen van de bevolking in acht moet ne men, geheel afgezien van elk stand punt inzake de bevoegdheid van de Urker nabestaanden loven beloning uit De nabestaanden van de zes Urker vissers, die in de nacht van 6 op 7 October jJ. op de Noordzee omkwa men, hebben een beloning voor het vinden van de lijken uitgeloofd. Voor de vinder van het lijk van de schipper van de U.K. 60 is f 2000 be schikbaar gesteld en voor dat van de vijf bemanningsleden van de U.K. 174 f 1000 ieder. Men neemt aan dat de lijken thans nog opgesloten zitten in de wrakken van de vissersboten, doch verwacht wordt dat ze spoedig door het onstuimige weer zullen losra ken en aanspoelen in de Duitse Bocht of aan de Deense kust. Om deze re den is voor de vinders in Duitsland en Denemarken een beloning uitgeloofd. In het in Urk gevormde fonds ten behoeve van de nabestaanden van de omgekomen vissers, is tot nu toe reeds een bedrag van ongeveer f 35.000 ge stort- De Rotterdamse kunstenaar Louis van Roode en zijn assistente Willy Bom aan het werk te Vlissingen. (Foto P.Z.C.) algemene vergadering om het geschil te bespreken. Hij meende, dat het voor partyen nauwelijks mogelijk zou zijn, rapport uit te brengen over vorderingen, ten zij zg tevoren hebben onderhandeld. De resolutie bracht met zich mee, dat onderhandelingen moeten worden gevoerd. Hierop werd de vergadering verdaagd. Twee Engelse soldaten veroordeeld Feest gevierd in Nijmegen Een Britse krijgsraad heeft gisteren in een zitting in Nijmegen twee En gelse soldaten, leden van de grena dier Guards, veroordeeld tot 56 dagen detentie wegens het wegnemen en be schadigen van een auto. Zij moeten elk ook 100 pond sterling schadever goeding betalen. De twee mannen, R. A. F. C. en R. D. uit Londen hebben in de nacht van 16 op 17 Sept. een auto gestolen, die toebehoorde aan de heer J. R. P. en de wagen beschadigd. De mannen be hoorden tot een groep Engeise mili tairen, die de bevrijdingsfeesten in Nymegen bijwoonde. Des avonds gingen ze de stad in, bezochten café's e.a. en begingen ver volgens het feit, waarvoor ze thans terecht stonden. Zij veroorzaakten met de auto een botsing en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Geen van beiden kon zich thans her inneren, wat er precies was gebeurd, maar zij gaven toe, schuldig te zijn. VELE SCHEPEN IN NOOD Van de 40 opvarenden zijn er 25 verdronken Het .7373 ton metende schip „Tresillian" van de Britse maatschappij „P and O" is Dinsdagochtend in een hevige storm ten Zuiden van Ierland gezonken. Van de 40 opvarenden zijn er 25 verdronken. De „Tresillian" was met een lading graan op weg van Montreal naar Avonmouth in Groot-Brittannië. In de nacht van Maandag op Dinsdag had de „Tresillian" geseind, dat het schip dertig graden slagzij maakte en dat de bemanning van boord zon moeten gaan, indien de toestand ernstiger zon worden. Het eerste schip dat op de nood seinen van het zinkende schip de plaats van het ongeluk bereikte, was de Britse tankboot „Liparus", die over levenden aan boord nam en daarna koers zette naar de Ierse havenstad Cork. Tijdens de reddingswerkzaam heden kapseisde een van de sloepen van de „Liparus". Een ander Brits schip, de „Ardglen", pikte ook een aantal overlevenden op Toch met St. Nicolaas naar huis Generaal Warringa, commandant van de Derde divisie heeft medege deeld, dat onderdelen van zyn divisie, die thans herhalingsoefeningen in West-Duitsland maken en dié op 4 December in de Nederlandse demobi lisatie-centra terugkeren, tot Zondag avond 5 December met bewegings vrijheid naar huis mogen gaan. Wervelstorm teisterde de Phiïippijnen Een wervelstorm met windsnelhe den van 270 kilometer per uur heeft de Phiïippijnen geteisterd, waardoor, naar verluidt, 19 vissers om het leven zijn gekomen en in de provincie Ley- te voor 25 millioen gulden schade werd aangericht. Ook de Visajan- eilanden in het midden der Phiïippij nen werden zwaar getroffen door de storm, die officieel de hevigste sinds vijftig jaar wordt genoemd. en kreeg daarna moeilijkheden met de machines. Een aantal van de geredden is ge wond. De reddingboot van Bembridge op het eiland Wight heeft Dinsdagochtend tevergeefs gezocht naar een schip, dat in de vroege ochtenduren drie uur lang vuurpijlen had afgeschoten. Een vliegtuig van de Britse lucht macht heeft aan de Zuidkust van Wa les in het Kanaal van Bristol een tankschip waargenomen, dat op drift is, er werd geen spoor van leven op het schip gezien. De Britse sleepboot „Cautious", die met de voorste helft van het op Za terdag doormidden gebroken Pana mese tankschip „World Concord' op weg was naar Belfast, heeft haar sleep moeten loslaten wegens de storm. Het voorschip liep later aan de grond. 1 "bil nuhtMCZ telt n 18 pagina's Te laag gevlogen bij oefeningen De Inmiddels per I Oct. tot reserve tweede luitenant bevorderde vaandrig van de koninklijke luchtmacht J. P. K. is op 20 Sept. van dit jaar tijden» oefeningen met luchtdoelgeschut te gen een van de stukken gevlogen, waardoor een sergeant vrij ernstig werd gewond en de richt middelen van het stuk werden beschadigd. De krijgsraad-Zuid had hem daar voor gestraft met zes weken hechte nis, tegen welk vonnis zijn verdediger hoger beroep had aangetekend. Giste ren werd de zaak behandeld door het hoog militair gerechtshof. De vlieger herhaalde zijn eerder afgelegde ver klaringen, dat hg zich niet had gerea liseerd zo laag te vliegen. Volgens ge tuigenverklaringen was zijn hoogte, toen hij een van de kanonnen raakte, niet hoger dan ongeveer 2 meter. Ook bij eerdere schgnaanvalien was zijn hoogte zo gering geweest, dat de be- dienir.gsmanschappen uit de vrees te worden geraakt in elkaar doken. De advocaat-fiscaal zeide aan de verkla ring van de piloot geen geloof te kun nen hechten en noemde het ongeluk een gevolg van „moedwillige roeke loosheid". Hij requireerde een verzwa ring van de straf tot twee maanden gevangenis. Steekpartij in strafgevangenis berecht Conform de eis is gisteren de 29- jarige metaaldraaier H. M. S. uit Amsterdam door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf met ter beschik kingstelling van de regering. In de strafgevangenis aan de Noordsingel te Rotterdam, waar hij gedetineerd was, had hg een medege vangene in het gezicht geslagen en de volgende dag een andere „collega" tijdens het aardappelenschillen met een mesje gestoken. Voor de vluchtelingen De oogst van de actie voor de vluch telingen heeft gisteren 24.000 gulden belopen. De stand is nu: 1.880.000 gulden. De wereldberoemde „Bazar" te Istan- boel, 's werelds grootste overdekte markt, is ten prooi gevallen aan een enorme brand, welke vier-en-dertig straten met in totaal zestienhonderd winkels en winkeltjes, in as heeft ge legd. Door de bra/nd werden 1300 za kenlieden volkomen geruïneerd en 20.000 mensen werkloos gemaakt. De schade wordt officieel geschat op 60 millioen Engelse ponden (plm. 600 millioen gulden). De Bazar bestond uit 6!f straatjes met niet minder dan ruim 3000 winkels en dateert uit 146/f, teen sultans hem deden bouwen op een oppervlakte van 3^.000 vierkante meter. Foto boven: de Bazar, zoals hij er uitzag voor de grote brand. Foto onder: brandweerlieden bezig met de nablussing van de smeulende resten. Oostduise radiofunctionaris gevlucht Günther Bach, hoofd van de afde ling voor cultuur, film, radio en lite ratuur van de Oostduise staatsradio commissie, is naar West-Berlijn uit geweken, waar hij een toevlucht als politiek vluchteling heeft gezocht. Bach is begin Nov. bij een zuivering uit de Oostduitse socialistische een heidspartij, die door communisten wordt geleid, gezet. Havenga trekt zich terug uit de politiek De Zuid-Afrikaanse nationale partij heeft Johannes Gerhardus Strijdom tot premier gekozen. Hij volgt do de- missionnaire premier dr. Malan op. Dr. Malan heeft zich, zoals gemeld, wegens zijn vergevorderde leeftijd te ruggetrokken. De 61-jarige Strijdom is „de sterke man" van de partij, die zich herhaal delijk voor de republikeinse status van de Unie uitgesproken heeft. De meer „gematigde" 71-jarige mi nister van financiën, Nicolaas Haven- ga, is op de vergadering van de partij- fractie verslagen. De vergadering werd achter geslo ten deuren gehouden. De 80-jarige dr. Malan was niet op de vergadering aanwezig. Hij zal zich op zijn boerde rij bij Kaapstad terugtrekken. Havenga, die in de vergadering van MOTIEVEN AAN DE ZEE ONTLEEND Strook van 84 meter lengte voor ,^iotel Britannia" De Rotterdamse kunstenaar Louis van Roode werkt sinds enige weken met enkele assistenten te Vlissingen aan een mozaïek voor het in aanbouw zijnde „Hotel Brittannia". Mozaïek is eigenlijk niet het juiste woord, want dan zou er met kleine stukjes kleurige steen of glas in één vlak moeten wor den gewerkt, terwijl Van Roode hier grote en kleine stukken plateel ge bruikt en voorts bepaalde lijnen van zijn motieven uit het platte vlak laat treden. Hoe deze kunst dan wel heet? Van Roode weet het zelf niet: „Bi heb wel eens naar een naam gezocht, maar het is me tot nu toe nog niet gelukt een goede te vinden. Zeg maar combinatie-tegeltableau-mozaiek!" Hij treedt thans met dit procédé ,dat hij zelf uitdacht en verder ontwikkelde, voor het eerst in het openbaar. Wel maakte hij reeds naam als schilder en mozaïek-kunstenaar in het Holbcinhuis tegenover het Rotterdamse stad huis kunt ge een opvallend mozaïek van zgn hand vinden maar de deco- ratievorm, die hij hier uitvoert, is volkomen nieuw. Zgn motieven ontleende hij aan de zee: dieren en symbolen, die met het wijde water hebben te maken. Dat kon immers niet anders, want de de coratie wordt in een lange strook van 84 meter lengte langs het balkon aan gebracht, vanwaar men uitzicht heeft over de brede Scheldemonding. Van Roode besprak zijn ontwerp met de architect van het grootse ge bouw, ir. J. Boks, die onmiddellijk ac- coord ging met zijn plannen. Zij zijn thans uitgewerkt op kleine schaal, na- melyk op een smalle houten lat, die thans dienst doet als model. De uitvoering bracht allerlei prac- tische moeilijkheden met zich mee, waarvan Louis van Roode onderhou dend kan vertellen. Er was geen fa briek te vinden, die hem de goede stukjes plateel kon leveren: „Vijftien fabrieken heb ik afgewerkt, maar iedere keer werd mij gezegd, dat het te kostbaar was om de productie om te schakelen. En dat zon moeten wil den ze aan mijn verlangens voldoen. Maar ik had de opdracht en die moest ik uitvoeren. Ik ben toen zelf maar begonnen". „Eerst langdurig experimenteren, wan het werk moest tegen vorst en de zilte zee bestand zgn. Daarna zijn mijn proeven allemaal nog weer eens door een laboratorium getest en toen kon ik aan het bakken. In mijn atelier te Rotterdam heb ik twee ovens: zes maanden hebben mijn assistenten en ik gekneed en gebakken. Toen hadden we de „bïskwie", die daarop weer met glazuur werd bewerkt en opnieuw de oven inging. Spanning bij deze voor bereiding is er steeds, want je weet nooit precies hoe de kleur uit de oven komt Zestig kleuren konden we ma ken, behalve mooi oranje. Voor de oorlog ging dat wel, maar je hebt er uraan-oxyae voor nodig. En dat ge bruiken ze tegenwoordig voor atoom bommen Van Roode heeft thans een lange smalle barak gekregen bij de nieuw bouw („eerst waren er geen ramen in het dak, maar die zijn er nu gelukkig in gemaakt"), waarin hij zijn ontwer pen tot werkelijkheid maakt. In hou ten vormen wordt natte specie uitge streken. waarop hij met enkele vlugge lijnen de motieven van de decoratie schetst, om daarna het geheel met zijn assistenten „op te vullen". Later worden dan de hardgeworden stukken op de juiste plaats aangebracht. Drie weken werkt hij thans in Vlis singen, maar er zullen er nog wel ver scheidene bijkomen voordat de kleu rige band voor het balcon van „Bri tannia" geheel gereed is de partij-fractie zeide besloten te heb ben niet deel te nemen aan een „for mele krachtmeting", verklaarde de beslissing te aanvaarden, die in naam der democratie was genomen. „Ik kan niet zeggen of het volk er ook zo over denkt*'. Hij kondigde aan zich uit de poli tiek te zullen terugtrekken en zijn le ven verder te slijten op zijn „plaats" in Oranje-Vrijstaat, waar hij i en eerste klas vee fokt. De nieuwe Zuid-Afrikaanse premier heeft in zijn eerste openbare toe spraak als eerste minister op een par- tijbgeenkomst gezegd, dat het uitein delijke doel van de nationale partg het vestigen van een republiek is. Een zeer geslaagde portretstudie van H K H Prinses Astrid van Noor wegen, een dochter van Kroonprins Olaf. De foto werd gemaakt toen de Prinses zich in haar residentie Skau- gum, in de buurt van Oslo, wijdde aan handenarbeid. DE VERWACHT... MINDER WIND. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN. 2 December Zon op 8.26 onder 16.32 Maan op 12.36 onder 23.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1