Vandaag viert Sir Winston zijn tachtigste verjaardag Ramp met „Triton" van de K.L.M. wordt zorgvuldig bezien KLANKBORD VERGAANDE MISHANDELING NEDERLANDSE GEVANGENEN DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DRUKKE DAGEN VOOR BRITSE PREMIER Stroom van geschenken en gelukwensen uit de gehele wereld Premier Sir Winston Churchill viert vandaag zijn 80ste verjaardag. Vorsten, presidenten en premiers hebben hem felicitatietelegrammen ge zonden. Met bestelwagens vol komen de geschenken op Downingstreet 10 binnen. Er zijn kisten met zeldzame wijnen bij, maar ook theewarmers, ge maakt door eenvoudige vrouwen. Zestig boekhouders vrijwilligers en andere helpers behandelen de stroom van cheques, bankbiljetten en munten, die uit vele landen zyn binnengekomen. Et is al meer dan een millioen gulden aan geld ontvangen. President Eisenhower feliciteerde Churchill „wegens het bereiken van een nieuw hoogtepunt in een leven, dat op zichzelf uit een reeks hoog tepunten bestaat". „Wij Amerikanen", aldus president Eisenhower, „heb ben het grote Brits-Amerikaanse deelgenootschap zien groeien en bloeien met u als een van de stoere voorvechters. In de donkere jaren van oorlog en de zorgvolle tijden van onzekere vrede heeft dit deelgenootschap ons kracht gegeven. Wy groeten u als wereldstaatsman, als onoverwinnelijke strijder voor do zaak van de vrijheid, als onze beproefde vriend van vele heldhaftige jaren". De Franse premier Mendès-France verklaarde, dat zijn landgenoten een „enorme schuld van dankbaarheid" aan Churchill hebben, omdat hij hen geholpen heeft uit de „donkere tijd van slavernij". President Tito van Zuid-Slavië tele grafeerde: „gefeliciteerd en beste wensen voor geluk en een goede ge zondheid. Moge u nog vele jaren uw grote staatsmanschap in dienst kun nen stellen van uw land en de zaak des vredes". Sir Winston was Maandagavond niet in een stemming om rust te ne men. Hij presideerde een avondbijeen komst van zijn kabinet om over de nieuwe parlementszitting te spreken, die vanaaag door koningin Elizabeth geopend wordt. Daarna gaf hij een di ner voor 70 ministers en andere naas te medewerkers, waar hij de inhoud van de troonrede bekend maakte. Vandaag, de dag van zijn verjaar dag, staat hij vroeg op om de geluk wensen van zijn vrouw en familieleden in ontvangst te nemen. Daarna komt een dagtaak, die vele jongeren te zwaar zou zijn. Voor elf uur moet hij in het parle ment zjjn om naar de troonrede van koningin Elizabeth te luisteren. Op 't middaguur zullen trommelslagers in de historische Westminster Hall het beroemde „V voor victorie"-teken in morse slaan drie punten en een streep dat Engelands teken van hoop was voor het door de nazi's be zette Europa in de tweede wereldoor log. Sir Winston zal dan uit handen van zyn vriend en politieke rivaal Cle ment Attlee, zijn portret in olieverf ontvangen. Het schilderij, een werk van Graham Sutherland, is een ge schenk van de parlementaire colle ga's. De jarige Krijgt voorts een ge denkboek. Hij zal een toespraak van 20 minuten houden. Millioenen Brit ten zullen de plechtigheid via de tele visie kunnen zien. V er jaardagstaart De parlementsleden zullen in Westminster Hall „Happy birth day to you" voor Sir Winston zingen. De premier zal de acht enorme kaarsen op de verjaar dagstaart uitblazen. In de taart zijn 13 pond boter, 13 pond sui ker en 36 pond fruit verwerkt. In suiker zijn er gebeurtenissen uit het leven van Sir Winston op afgebeeld. Bij ae lunch, thuis, wacht de jarige een tweede taart van 91 cm. diameter en met 80 kaarsjes. In de namiddag zal de premier een cheque worden aangeboden van het totale bedrag, OUD BIER. Achttien flessen bier, die waarschijnlijk wel 250 jaar oud waren, spoelden enige dagen geleden aan bij het Engelse stadje Sandwich. De leeftijd van de flessen werd door een oudheidkundige ruwweg bepaald aan het model, een met de hand ver vaardigd type, dat ongeveer twee en een halve eeuw geleden werd ge maakt. Vermoedelijk zyn de flessen afkomstig uit een oud wrak, dat langzamerhand stukgeslagen is. Mensen die het bier hebben ge- f>roefd, zeggen dat het verschrikke- ijk smaakt. GOED BEDOELD. Toen koningin Elizabeth van Engeland met prins Philip op haar laatste reis Nieuw- Zeeland bezocht, hing aan de grens van een dorpje een spandoek met de woorden: „God bescherme de konin gin en lette een beetje op de hertog van Edinburgh." LIEFDE. Cabaretier Benny Vreden: „De liefde ie precies een spoorboekje. Vóór het huwelijk is het: Roosendaal, Bloemendaal, Vogelenzang, Duiven- drechtNa het huwelijk is het: Kampen, Krimpen, Leiden, Knokke..." ARRESTANT. Een aantal Londense bobbies arresteerde dezer dagen een twee meter grote beer in de straten van de Engelse hoofdstad en bracht hem naar de cel om daar de nacht, door te brengen. De beer, door een grappenmaker onder dekking van de mist. uit een antiquiteitenwinkel weg. genomen, protesteerde niet. Hij was namelyk opgezet. EIGENAARDIG. Een correspondent van de New York Times kwam in Amerika terug, nadat hij jaren in Rusland voor zijn blad had gewerkt. Hij zag een groepje mannen, die een straat aan het repareren waren. „Eigenaardig", zei de correspondent, „dat de mannen hier vrouwenarbeid verrichten." MOMENTJE. „Gelooft u aan het ge luk?" „Zeker, hoe zou men anders het succes van onsympathieke mensen verklaren?" dat aan geld is binnengekomen. Daar onder is ook een anoniefna. gift van veertien roebel. Om half zes zal de premier het dak van zijn ambtswoning beklimmen om een vliegtuig te zien overvliegen, waarop in grote neonletters het op schrift: „Hulde aan Winston" is aan gebracht. Om zes uur zullen in het Hogerhuis leden en oud-leden van de conserva tieve partij Sir Winston twee zilveren vazen aanbieden, die behoord hebben aan generaal Charles Churchill, een broer van de eerste hertog van Marlborough. Om zeven uur zal Churchill door de koningin op het Buckingham Paleis worden ontvan gen. Opnieuw stakenden op Londense herstelwerven Van de ruim acht duizend arbeiders op de Londense herstelwerven, die Maandag na tien weken staking weer aan het werk zijn gegaan, hebben verscheidene honderden het werk op nieuw neergelegd. Het zijn vooral fitters en electri- ciens in de „Koninklyke" groep dok ken te Londen en te Tilbury, die te horen kregen, dat er Maandag niet genoeg werk voor allen was. Militairen trokken aan noodrem De laatste soldatentrein naar Ber gen op Zoom was Zondagnacht over tijd. Onderweg hadden de militairen uit baldadigheid aan de noodrem ge trokken. De stationswacht kwam in het geweer en de soldaten uit de wa gon moesten aantreden. Daar de dader zich niet meldde, kon de gehele troep ruim 100 man te voet naar de kazerne in Ossen- drecht gaan, een strafmars van een paar uur. Normaal worden de militai ren met autobussen naar Ossendrecht verwoerd. D. C. Prins vertelt over zijn ervaringen in Indonesië (Van een speciale verslaggever) ,,Of de Nederlandse arrestanten in Indonesië worden mishandeld?", zo herhaalde de heer D. C. Prins, die onlangs na uit Indonesische gevangen schap te zijn ontslagen naar ons land terugkeerde en toen geen verklaring wilde afleggen omtrent zijn ervaringen, met een cynisch lachje onze vraag. „Ik zal u er wat van vertellen. Nadat ik op 23 Januari j.l. te Djakarta was gevangen genomen en zwaar geboeid aan een andere Nederlander onder zware bewaking naar Bandoeng was vervoerd, werd ik de volgende mor gen verhoord door Mohamad Enduh, inspecteur van politie le klasse. Daar waren nog enkele andere Indonesische politie-ambtenaren bij aanwezig. Daar werd een Nederlander, die Indonesisch staatsburger is geworden, de „verhoorkamer" binnengebracht. Ik zag hem als een normaal mens die kamer binnengaan. Spoedig was het daar een spektakel van jewelste. Ik luisterde naar de doffe slagen, die met zoals mij later zou blijken met een grote houten stok werden gegeven op het lichaam van zijn mede-gevan gene. Zijn gekerm was niet om aan te horen. Toen hij eindelijk weer uit de „verhoorkamer" te voorschijn kwam bloedde hij op vele plaatsen. Zijn handen en polsen waren met een stuk ijzerdraad aan elkaar gebonden. Toen was het mijn beurt. Inspecteur Mohamad Enduh begon direct met he vige dreigementen. Hij vertelde me, dat hij me het liefste zou willen dood schieten. Eerst zou hij me „lam laten slaan" en daarna deporteren naar Nu- sa Kambangan. Ook zou hij er de ge tuige Tomasoa, een Ambonese ex-ser geant, bijhalen om, zoals hij zei: „Zijn gewezen luitenant (dat was ik) eens te kunnen schoppen en in het gezicht te spuwen. Dit alles zou met mij ge beuren als ik niet erkende, wat hij me vertelde dat ik moest zeggen. Door leugen gered Het werd een moeilijke woorden strijd. Hoe kon ik al die ellende ont lopen? Enduh dreigde me, terwijl hij sprak, voortdurend met de dikke knuppel. Ik besloot in strijd met de waarheid hem iets op de mouw te spelden waarmee hij wellicht tevre den zou zijn. Zo vertelde ik hem. dat ik aan Tomasoa begin 1950 zou heb ben verzocht een kaart van Bandoeng te maken met daarop aangegeven waar de posten van de T.N.I. zich bevonden. Het gelukte en Enduh was tevreden gesteld. Later, het was eind April ben ik nog eens verhoord. Het gebeurde in het „huis met de vijver" te Bandoeng. Gelukkig ben ik uit die vijver geble ven, zo merkte de heer Prins op. .Maar verscheidene arrestanten vertel den mij dat Enduh, naast andere mis handelingen, op hen ook de „onder dompeling" had toegepast om hen zo tot een bekentenis te dwingen. Een van de Nederlanders die na nog gevangen zit, vertelde mij, met ge bonden polsen achter een jeep te zijn vastgemaakt. Toen zijn ze met de Verrassend milde woorden van McCarthy De Senaat heeft Maandag het debat over de motie van afkeuring tegen senator McCarthy voortgezet. Het is elf dagen geschorst geweest doordat McCarthy met een gewonde arm in een ziekenhuis vertoefde. McCarthy gaf toe, dat hij zich vaak „buitengewoon bot" uitdrukt. „Ik ben geen meester van het woord", zei hij. Hij blijft echter bij zijn crïtiek op de gedragslijn van bepaalde senaatscom missies. Die critiek was het recht en zelfs de plicht van een senator, als zijn geweten hem zulks ingaf. Tot de genen die zich door hem beledigd mochten voelen, zei de senator, dat het niet zijn bedoeling was geweest gevoelens te kwetsen. De „pijnlijke dagen" in het zieken huis hadden hem de tijd gegeven over de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen na te denken. Hij was bereid te doen waartoe de Senaat zou be sluiten, maar „in het belang van het nationale welzijn" stelde hij voor het debat niet te lang te laten duren, om dat daar niets goeds uit kon voort vloeien. Hij blijft vastbesloten tegen communisme, in of buiten de regering, te strijden, hoe het ook afloopt met de motie van afkeuring tegen hem. auto gaan rijden, waarbij hij over een terrein werd gesleept. „Aanbrengers" en „getuigen", zo vertelden mijn mede-arrestanten, woonden in dat „huis met de vijver" en genoten daar met hun gezin vrije kost en inwoning, alsmede 350 roepiah per maand als toelage. De enige troost die we hadden was, dat de Indonesische gevangenen daar in Bandoeng even hard mishandeld werden als de Nederlanders, maar dat was dan ook een schrale troost", al dus de heer Prins, die tenslotte op merkte, dat naar zijn mening, alle Ne derlanders, die in de zaak-Schmidt ge vangen zitten, volkomen onschuldig zijn. SIR WINSTON CHURCHILL... 80 jaar. Dominici vraagt nieuwe behandeling „Technische onregelmatigheden" De ter dood veroordeelde Gaston Dominici heeft Maandag in de doden cel te Dignc zijn handtekening gezet onder een stuk, waarin om een nieu we behandeling van de zaak-Drum mond wordt verzocht. Het Franse recht kent niet de mo gelijkheid van beroep tegen een dood vonnis, maar de 77-jarige Gaston ver zocht bij het hooggerechtshof om een nieuwe behandeling op grond van technische onregelmatigheden tijdens de terechtzitting van elf dagen, die Zondag werd gesloten. De oude boer zeide Maandag, dat hij voor Donderdag onthullingen van groot belang zal aoen „omdat nu de tyd is gekomen om de waarheid te vertellen". Een van de advocaten van Gaston Dominici, Charles Alfred, heeft zijn cliënt Maandag gezegd diens verzoek om een nieuwe behandeling weinig kans te geven. Maar wel Kan een nieuw feit in de misdaad altijd ge- bruikt worden voor een verzoek om een nieuwe behandeling. Alfred zeide, dat de terdoodveroor- deelde hem te verstaan had gegeven harde en onweerlegbare feiten ter tafel te kunnen brengen. Hij wil tot het laatste ogenblik blijven zwijgen in de hoop, dat iemand zal gaan pra ten. Bijna de gehele Parijse pers heeft Maandag de vraag gesteld: heeft de Franse rechterlyke macht een vrese lijke vergissing begaan door Gaston Dominici ter dood te veroordelen? Slechts één blad, de rechtse „Auro- re", schrijft, dat Gastons schuldigheid vaststaat. De anderen twijfelen en een aantal, zoals „Le Monde", eist her vorming van de Franse rechtspraak. 0 Onder voorzitterschap van premier Nehroe houden Vrijdag en Zaterdag func tionarissen van de Indiase regering en het pas opgerichte departement voor atoom energie en atoomgeleerden, ingenieurs en industriëlen uit geheel India besprekin gen over het gebruik van atoomenergie voor de industrialisatie van het land. Het Wereldgebeuren OFFICIEEL ONDERZOEK IN DUBLIN Bediende op radarpost maakte ernstige vergissing In Dublin is gisteren het officiële onderzoek begonnen naar de ramp met de Lockheed Superconstellatïon „Triton" van de K.L.M. Zoals men weet is dit toestel op Zondagmorgen 5 September bij de vlieghaven Shan non verongelukt. Van de 56 inzittenden kwamen 28 om het leven. De heer S. MacBride, ex-minister van buitenlandse zaken en thans lid van het Ierse parlement, opende in naam van de Ierse procureur-generaal liet onderzoek. Het uitblijven van onmiddellijke hulpverlening kan moge lijk door een drietal factoren verklaard worden. De eerste is, dat op weg van Am sterdam naar Shannon een deel van de radio-installatie onklaar raakte, zodat er geen volledig contact was met de verkeerstoren. Weliswaar werd dit deel na de landing vernieuwd maar het is mogelijk, dat dit contact desondanks onvolledig bleef. Volgens een drietal agenten van de Shannon- politie ging het toestel niet normaal de lucht in, aldus de tweede mogelijk heid. Een van hen geloofde zelfs, dat het de lage dijk langs de rivier raak te. Hij rapporteerde dit aan zijn chef, die naar buiten liep tot aan de start baan en het vliegveld afkeek zonder iets te zien. De derde factor betrof 'n ernstige vergissing van een bediende van een radarpost by het vliegveld. Hij interrumpeerde in een radioge sprek en verklaarde, dat hij de „Tri ton" op zyn radarscherm had op de uitreis. Na dit antwoord liet de verkeers toren het vliegtuig naar men dacht de reis voortzetten. De heer Mac- Onderzoek „Triton"-ramp te Dublin I begonnen. Foto boven: links de twee- de piloot van het verongelukte toestel, captain E. Parfit, en rechts de gezag voerder van de „Triton", A. Vtruly, achter een model van de „Super Con- r.ie", dat voor het onderzoek zal wor den gebruikt. Foto onder: de K.L.M.- delegatie in Dublin: v.l.n.r.: de heer N. Kelso, secretaris general opera tions" van de K.L.M.captain Parfit; gezagvoerder Viruly; F. Peetoom, ge zagvoerder van de K.L.M. en mr 'M. J. Nederlof, juridische dienst K.L.M. Bride achtte het mogelijk, dat de hoogtemeter van de „Triton" een af wijking van ongeveer 17 meter heeft vertoond. Aanvankelijk dacht men dat de „Triton" veel te laat anderhalf uur van Schiphol was vertrokken omdat men wegens aansluiting op een ander toestel moest wachten. Maar de heer MacBride onthulde, dat het vertrek anderhalf uur werd uitgesteld omdat de wielremmen niet in orde waren. Hij zeide dit overigens niet om hiermede een oorzaak van de ramp aan te duiden. Hy stelde voor, het onderzoek in 3 gedeelten te verdelen: 1. de oorzaak van het neerstorten, 2. de oorzaak van de aanwezigheid van benzinedam pen in de passagiersruimten, waar door zoveel passagiers zijn gestikt, 3. de redenen, waarom het ongeluk niet terstond is opgemerkt en de vertra ging in de reddingspogingen. Daarna kwam de lengte van de landingsbaan ter sprake. De baan was 1720 meter lang en deze behoeft voor een Super Constellation zoals de „Tri ton" onder deze omstandigheden slechts 1680 m lang te zijn. Een stra- tocruiser van een Amerikaanse maat schappij gebruikte een andere start baan, die 2140 meter meet. Waar schijnlijk heeft de man van de radar- Sost dit toestel voor de „Triton" ge- ouden. Tenslotte noemde spreker een mo gelijk gebrek aan accuratesse der in strumenten van de „Triton", een zaak, die het hof van onderzoek zou kunnen aanhalen. Interrupties De heer MacBride werd tijdens zijn inleiding herhaaldelijk geïnterrum peerd door een der vier Ierse juristen die bij dit onderzoek de belangen van de K.L.M. behartigen. Het was Richard McGonigal, die met zijn protesten wel enig succes boekte. De president verzocht de heer MacBride tenslotte, een bepaalde lijst met vergelijkende cijfers van andere vluchten met Constellations niet meer in het geding te brengen, aangezien eerst de getuigen moeten worden ge hoord. Het onderzoek zal vandaag worden vooi tgezet met het horen van de eer ste getuigen. Bierglazen e heer Theodoor Blank, die in 1905 te Elz aan de Lahn werd geboren, deed vorige week een vervelende ervaring op. Men wierp hem voorwerpen naar het hoofd. Nu was hij in dat opzicht wel iets ge wend, want in de jongste wereld oorlog diende hy als eerste luitenant bij een pantsercolonne en toen die colonne „in de soep" gegaan was, werd hij krijgsgevangene. Maar va- rige week gebruikte men bierglazen als projectielen. Een voltreffer ver oorzaakte een snede in des heren Blank's gelaat. Hij moest zijn oor spronkelijke voornemen laten varen om in een zaal aan een deel van de Duitse jeugd duidelyk te maken, dat het vroeger een harde plicht en nu een voorrecht was om in een Duits leger te mogen dienen. re heer Blank bevond zich op dat ogenblik in het verkiezingsge- woel, dat in de Duitse staten Hessen en Beieren was ontketend en dat zich ditmaal niet concentreerde om Beierse en Hessische belangen, maar om grote vraagstukken. Waren de Beieren en Hessen nog geporteerd voor bondskanselier AdenauerKonden ze zich ver enigen met de Duitse herbewape ning? Hoe dachten ze over de oplos sing van het Saarprobleem Ziedaar de problemen, welke de verkiezingen beheersten en waarover de gelukkige bezitters van stern- kaarten Zondag uitspraak konden doen. De socialisten en de vakvereni gingsmensen waren nogal fel gekant tegen de Duitse herbewapening. Hun actie richtte zich in hoofdzaak tegen Blank, die als vakverenigingsman zyn carrière begon en die nu aan het hoofd staat van een „dienstafde ling", welke de heroprichting van het Duitse leger voorbereid. Van huis uit is Theodoor Blank een „kleine" man. Hij begon zijn werkend leven als meubelmaker, waarna hij op 25-jarige leeftijd een baantje kreeg als secretaris van de (toen nog) Christelijke Fabrieks- en Transportarbeidersbond. Voor Hitier voelde hij niet. Nadat hij een poos werkloos was geweest ging hij studeren. Onder bijzonder moeilijke omstandigheden slaagde htf er in eindexamen gymnasium te doen om daarna de universiteit te Münster en de Technische Hoge school in Hannover te bezoeken. Aan zijn studie in de wis- en na tuurkunde maakte de oorlog een on tijdig eind. Alles bijeen is de heer Blank dus iemand voor wie men wel respect moet hebben. Het is ook wel duidelijk waarom Adenauer hem belast heeft met de voorbereidende organisatie voor het nieuwe Duitse leger. Blank stond en staat volkomen los van de vroegere Duitse militaire kringen, die Duitsland naar de ondergang voer den en hij is een onverdacht demo craat. Men twijfelt er echter in Duitsland aan of Blank stand zal kunnen hou den tegen de generaals, met wie hij zich zal moeten omringen en die ze ker niet zo heel lang zullen dulden, dat een „civilist" de leiding van de „Wehrmacht" heeft. Hoe dit ook zij. ondanks de mis lukte interventie van Blank, mag men toch zeggen, dat Adenauer en de zijnen de verkiezingsstrijd in Hes sen en Beieren niet vërloren hebben. Wanneer men de verkiezingscijfers interpreteert en zekere vergelijkin gen maakt, dan komt men tot de conclusie, dat in Hessen de thans nog socialistische regering zal moeten aftreden om plaats te maken voor een coalitie-regering en dat in Beieren de party van Adenauer zich krachtig heeft gehandhaafd. Men mag hieruit wel afleiden, dat de meerderheid van de Duitsers ge porteerd is voor het aam*aarden van de Parijse verdragen inclusief de Duitse herbewapening en vóór de Duitse concessies inzake de Saar. Vermoedelijk hoopt men nog op een wat gunstiger uitslag van dc hervat te Saarbesprekingen. maar men geeft de regering van Adenauer vrij baan. Dat nu moet voor Adenauer, die het in Bonn met zijn coalitiegenoten niet gemakkelijk heeft, een grote ge ruststelling s" THEODOOR BLANK.... bombardement met bierglazen. Vijf milliard meer voor Amerikaanse defensie De Amerikaanse minister van lands verdediging Wilson heeft Maandag verklaard, dat hij in het 1 Juli 1955 beginnende nieuwe begrotingsjaar een bedrag van 35 milliard dollar voor militaire uitgaven bestemd zou willen zien, hetgeen vijf milliard meer is dan de voor het lopende belastingjaar uit getrokken gelden. Conferentie over ontwikkeling van Z.O. Azië Te Manilla is een regionale confe rentie over de ontwikkeling van Zuid- C'ost Azië geopend, welke tien dagen :al duren en gehouden wordt onder auspiciën van de Verenigde Naties. Er nemen vijftig afgevaardigden uit India, Pakistan, Zuid-Korea, Indone sië en de Philippijnen aan deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5