Het woningtekort in Terneuzen leidde tot een noodtoestand WALCHEREN NIEUWE CHR. LAGERE SCHOOL MIDDELBURG 1 SEPT. GEREED? NIEUWE STRAATBELASTING WERD AANVAARD MARKTBERICHTEN DINSDAG 30 NOVEMBER 1054 PROVINCIALE ZEBÜW8B COURANT DE WONINGNOOD IN ZEELAND (VI) Voor snel groeiende gemeente is groter bouwvolume nodig Het woningtekort in Terneuzen, de in de jaren na de tweede wereldoor log sterk gegroeide Zeeuwse gemeente, heeft geleid tot een noodtoestand. De situatie is momenteel dezelfde als onmiddellijk na de oorlog en letterlijk niets werd ingelopen! Het bouwvolume, dat Terneuzen voor de eerstvol gende drie jaren werd toegewezen, namelijk 58 woningen in totaal, doet dan ook zeer pover aan, en men zal moeilijk kunnen verwachten, dat deze 19 woningen per jaar, er toe zullen bijdragen om in de noodtoestand enige verlichting te brengen. Bovenstaande kwam tot uiting tijdens een onderhoud, dat wij dezer da gen hadden met de Terneuzense gemeentesecretaris en directeur van het stedelijk woningbedrijf, da heer A. J. Dees, en waarbij deze een aantal be langwekkende cijfers ovaFde toestand in Terneuzen verstrekte. Op 1 Januari 1944 bedroeg het aan tal inwoners dei- gemeente 11.586 met een totale woningvoorraad van 3040. Op 1 October j.l. was het inwonertal gestegen tot 14.208, terwijl toen de woningvoorraad 3758 bedroeg. Op laatstgenoemde datum bedroeg het totale woningtekort 772, doch daarvan zijn momenteel te Sluiskil 58 industriewoningen in aanbouw. Er zijn 224 gevallen, waarbij in verband met ziekte, gezinsuitbreiding, slechte toestand van de huidige woning enz. een andere woning noodzakelijk is. Voorts zijn er 9 dienstwoningen nodig voor aantrekking van personeel. Het aantal elders woonachtige, in Terneu zen woningzoekenden bedraagt 365, waaronder 214 gegadigden voor in dustriewoningen. Het aantal samenwoningen bedraagt nog 236,. terwyl 90 a.s. echtparen zich voor een woning hebben doen inschrij ven. Een allerminst rooskleurig beeld dus, dat echter nog slechts ten dele de benarde toestand weergeeft, want Terneuzen telt voorts nog 72 krotwo ningen, die voor onmiddellijke ontrui ming in aanmerking komen en 339, in zeer slechte toestand verkerende woningen, die echter in verband met het grote woningtekort nog enkele jaren gehandhaafd moeten blijven. Opgemerkt dient te worden, dat als „woningzoekenden" alleen degenen worden ingeschreven, die in Terneu zen economische belangen hebben. Anderen, zoals bijv. gepensionneerden of renteniers, die zich in de gemeente willen vestigen, moeten hoe ongaarne ook, worden afgeschreven. Zeer vele schippers hebben hun do micilie in Terneuzen en vaak wordt men voor grote problemen gesteld, wanneer een schipper wegens ouder dom of ziekte een woning aan de wal van node heeft. Zelfs is het reeds voorgekomen, dat in een bijzonder noodgeval een naburige gemeente de helpende hand moest bieden! Het feit, dat Terneuzen zich meer en meer ontwikkelt als administratief centrum, met o.m. de Inspecties der Belastingen, Rijkswaterstaat, Water leiding Mij. en Centrale Dienst, brengt mede, dat men van de zijde der employé's die daarbij werkzaam doch elders woonachtig zijn eveneens met aanvragen wordt overstelpt. Om niet te spreken van de dringen de noodzaak van meer bouwvolume niet alleen voor nieuwe, doch vooral ook voor uitbreiding van de bestaande industrieën. Wel kreeg Terneuzen uit de z.g. in- dustriepot een 17-tal woningen toege wezen, waarvan 10, welke bestemd zijn voor het personeel van een nieu we industrie, doch in feite betekent dit niet de minste verlichting. Krepeergevallen Krepeergevallen Ook Terneuzen kent deze en ter illustratie willen wij Biggekerke EHBO examen Dokter D. N. van Gelderen uit Mid delburg heeft dezer dagen in Bigge kerke het examen voor het eenheids diploma EHBO afgenomen. De daar toe gehouden cursus was uitgegaan van de afdeling Koudekerke van het Nederlands Rode Kruis en werd geleid door dokter H. Frima uit Zoutelande en de heer C. Stuij uit Biggekerke. De 16 candidaten slaagden allen. Het waren de dames L. van Keulen, M. Koets, E. de NijsFrancken, C. Ovaa, M. Wisse, allen Biggekerke en J. Rie- mens, Meliskerke; alsmede de heren C. Brugman, Iz. de Buck, J. Harpe, Jac. Kodde Johszn., P. Labruijère, Chr. Riemens, C. Stroo, L. C. Verha- ge en P. Wouters, allen Biggekerke en Anth. Roelofs, Meliskerke. De afdelingsvoorzitter, burgemees ter J. L. Dregmans, wenste de ge slaagden geluk en wekte hen op de wekelijkse oefenavonden getrouw bij te wonen. Hjj adviseerde de dames de cursus voor helpster 3e klas te vol gen. De heren Frima en Stuij hadden dank in ontvangst te nemen voor hun leiding en dokter Van Gelderen voor de wijze waarop hij het examen had afgenomen. Namens de cursisten voerde de heer P. Labruijère het woord, die dokter Frima een boek werk aanbood. De laatste gaf tenslot te uiting aan zijn voldoening over de resultaten van deze cursus. Veere Vereniging Kleuteronderwijs vergaderde De Vereniging voor Kleuteronder wijs te Veere hield haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer L. v. d. Hiele. Uit de jaarversla gen bleek, dat het kleuteraantal iets teruggelopen wa^en dat het batig sal do 442,15 bedroeg. De aftredende bestuursleden, me vrouw Smit-Van Nouhuys, mevrouw MinnebooVermeulen en de heer A. C. Caljouw werden herbenoemd. Hierna hield mej. ,W. J. Sinke van de Stichting Maatschappelijk Werk een lezing over kinderbescherming. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael sprak een woord van dank namens het gemeentebestuur. hier slechts noemen een geval, waar bij een gezin in een enigszins bewoon baar gemaakte kelderwoning verblijft en een ander, waarbij een uit drie personen bestaand gezin in een „ge restaureerde" stal een onderkomen heeft gevonden. Al met al een zeer somber beeld dus en het behoeft dan ook geen betoog, dat het Terneuzen se gemeentebestuur wel zeer teleur gesteld was met de geringe toewijzing uit het aan Zeeland toegekende bouw volume. Temeer omdat de gemeente van de aan Zeeland toegewezen extra woningen voor herbouwgevallen er geen enkele zal krijgen, waardoor de gemeenten, die tengevolge van oorlogs geweld destijds meer woningen verlo ren, doch inmiddels grotendeels her bouwd zijn en soms in inwonertal zijn achteruitgegaan er voor wat betreft de oplossing van htm woning tekort heel wat gunstiger komen voor te staan. Een eerst vereiste voor het snel groeiende en in zijn ontplooiing thans wel zeer belemmerde Terneuzen is dan ook zeker het toekennen van een aanmerkelijk groter bouwvolume. Kanariewedstrijd in Goes De vereniging „Onze gevederde vrienden" te Goes, waarvan de leden zich toeleggen op het kweken van kanaries, hield een onderlinge wed strijd in het „Slot Ostende" te Goes. Meer dan honderd kanaries moes ten zich onderwerpen aan het oor deel van de jury, die bestond uit de heren H. de Boon uit Dordrecht en J. O. Popeijs uit Zwijndrecht. Bij de kleurklasse werd onderscheid ge maakt in A: zelfgekweekte kanaries in het jaar 1954, B: overjarige zelf gekweekte kanaries en C: aange kochte vogels. De uitslag van de kleurklasse is als volgt: Serie A: Eerste prijs: O. Scherp, Kortgene, 2e en 3e prijs H. J. van der Bosch, Goes. Serie B: le prijs: P. M. Verbeem, Goes. was de uit- s C: le prijs: O. Scherp, igkanaries Bij de zang] Gezamenlijk zingen van vier ka naries, teelt 1954. le prijs: W. J. Reinders, Middel burg; 2e prijs: A. Schrijver, Goes. Gezamenlijk zingen twee kanaries, teelt 1954. le en 2e prijs: W. J. Reinders, Middelburg; 3e prijs: A. Schrijver, Goes. Zang één kanarie, teelt 1954. le prijs: A. Schrijver; 2e en 3e prijs: W. J. Reinders, Middelburg. Overjarige vogels: le prijs: A. Schrijver, Goes. Aangekochte vogels: le prijs: A. M. Verbeem. Binnenkort zullen verscheidene verenigingen uit Zeeland en Noord Brabant een tentoonstelling, gecom bineerd met wedstrijd, houden in het Concertgebouw te Vlissingen, waar bij een collectie Belgische zangvo geltjes voor de opluistering zal zor- Middelburg Lezing over sprinkhanen In het Middelburgse Schuttershof hield dr. R. G. Busnel, physioloog uit Parijs, Vrijdagavond een lezing over sprinkhanen voor het Genootschap Nederland-Frankrijk, afdeling Zee. land. Spreker heeft door zeer uitvoe rige proeven in zijn laboratorium en in de natuur bestudeerd, hoe en waarom de sprinkhanen op gewoon en supersonisch geluid reageren. Hij verblijft elk jaar 2 maanden in een tentenkamp aan de kust van de Mid dellandse Zee, met zijn medewerkers, waar zij in een moordende hitte de nodige proeven in de natuur doen. Over dit kampleven vertoonde hij interessante foto's. Doel van deze studies is, een metho. de te vinden, om door kunstmatige lokgeluiden de richting van sprinkha- nenzwermen te beïnvloeden. Een zeer duidelijke voordracht, af gewisseld door het vertonen van een gekleurde geluidsfilm en vele projec ties, maakte het mogelijk dat het zeer talrijke publiek, waaronder ook leer lingen uit de hoogste klassen, ge boeid deze lezing kon volgen. Ontspanningsavond bejaarden Hét actieve Middelburgse damesco mité tot ontspanning van de ouden varf dagen van alle gezindten organi seerde reeds een week na de vorige opnieuw een ontspanningsavond voor de bejaarden. Ditmaal verkreeg men de medewerking van de toneelgroep van de buurtvereniging „Nieuw-Mid- delburg". Dit groepje amateurs bracht Maandag in het „Schutters hof" de revue „Zoek op zijn tijd wat vrolijkheid" ten tonele, waarvan in ons blad van Zaterdag reeds melding werd gemaakt. De „Nieuw-Middel- burgers" wisten het talrijke publiek ook thans uitstekend te vermaken. Vlissingen Lezing van prof. dr. P. Boendermaker Maandagavond sprak in de Luther se Kerk te Vlissingen op uitnodiging van het Luthers Kerkkoor prof. dr. P. Boendermaker over „Het Nieuwe Lutherse Zangboek". Mevrouw N. Jo hannes sprak een kort inleidend woord, waarna het kerkkoor een fraaie bewerking van „Van U wil ik niet wijken" zong. Vervolgens was het woord aan prof. Boendermaker, die een belangrijk aandeel had in de totstandkoming van de nieuwe zang bundel en de feiten uit de eerste hand kon meedelen. In een geestig betoog wees hij op de tekortkomingen van de thans nog in gebruik zijnde bundel. Velen zijn aan dit oude zangboek zeer gehecht, aldus spreker, maar niemand zal willen volhouden, dat het nog vol ledig bruikbaar is. Óm dit aan te to nen, gaf hij een aantal voorbeelden op theologisch en taalkundig gebied. Vooral de citaten uit Ten Kate en Feith spraken boekdelen. Prof. Boen dermaker sprak de hoop uit, dat de komende bundel, waaraan geen moei ten zijn gespaard, een schrede te meer naar het beoogde doel zal zjjn: een zingende kerk, waar het lied wordt verstaan, nok als onderdeel van de liturgie. Na de pauze zongen de aanwezigen nog een aantal liederen. Kinderfeest Omstreeks St. Nicolaastijd organi seert de Vlissingse Bestuurdersbond voor de kinderen van de aangeslpten organisaties gewoonlijk een St. Nico- laasfeest. Daar is men nu van afge stapt, daar er een te veel aan St. Ni- colaasfeesten wordt georganiseerd. De kinderen wisten meermalen niet naar welke St. Nicolaas ze zouden gaan. Er is nu voor de kinderen as. Woensdag een toneelvoorstelling bereid. De Vlis singse Bestuurdersbond is daartoe in staat gesteld met ontvangen giften van de bevriende organisaties. Aan tleze toneelvoorstelling wordt door de volgende artisten medewerking ver leend, n.l. Tineke van Leer, Corry Vroons, Ko van den Bosch, Dolf Dries- sen, Jo Hamelton en Ben Tollens. Het zal een echte kindermiddag worden. Naast dit optreden zullen de kinderen alsnog iets aan de gedachte van de goede Sint kunnen meenemen, daar zij na de voorstelling ieder een at tractie in ontvangst kunnen nemen. Ook de kinderen van de bond te Sou burg en Westkapelle zullen van deze kindervoorstelling kunnen profiteren. „GEBOORTE VAN EEN AUTO". Maandagavond werd in het Con certgebouw te Vlissingen door gara ge „De Baljuw" een filmavond geor- geraseerd. Na een journaalfilm uit 1946 en een muziekfilm over Strauss werd de grote volkswagen-propagan dafilm „Geboorte van een auto" ver toond. Deze rolprent was geheel in kleuren uitgevoerd en gaf een leer zaam overzicht van het ontstaan en de opbouw van de volkswagen in de fabriek te Wolfsburg. Voor deze in teressante filmavond bestond veel be langstelling. Boerenverzekeringsfonds te Middelburg bijeen In café „De Eendracht" te Mid delburg werd de algemene vergade ring gehouden van de afdeling Wal cheren van het „Onderling Boeren verzekeringsfonds", welke gecombi neerd was met de vergadering van de afdeling „Verspreide leden in Zee land". De leiding berustte by de heer W. K. van Nieuwenhuyze te Oostkapel- le. De vergadering was goed bezocht, terwijl van het O.B.F. naast de Zeeuwse medewerker aanwezig wa ren de heren drs Bierma en G. Wol- bers. De agenda werd vlot afgewerkt en het voorgestelde afdelings-reglement en de statutenwöziging werden met algemene stemmen aangenomen. Drs Bierma wees er op, dat ook deze kleine wijzigingen bedoelen het onderling karakter krachtig te hand haven en een objectieve voorlichting te bevorderen. In do besturen werden gekozen voor de afdeling Walcheren de heren M. Ton te Grypskerke, J. de Visser te Soubürg, J. Davldse te Middel burg, J. H. Janse te Kleverskerke en N. Mesu te Vrouwenpolder. Voor de afdeling Verspreide le den de heren W. K. van Nieuwen huyze te Oostkapelle, M. J. Steur te Noordwelle en J. Patenier te Dom burg. De afgevaardigden naar de provin ciale vergadering, die op 8 Decem ber a.s. in Goes zal worden gehouden kregen vrij mandaat. Als zodanig werden aangewezen de heren Ton, Davidse, v. Nieuwenhuyze en Steur. Door de heren Bierma en Wolbers werden darna korte Inleidingen ge houden over vraagstukken betref fende de levensverzekering in het algemeen en het Onderling Boeren verzekeringsfonds in het bijzonder. Het fonds heeft zich in de laatste jaren in een zeer snelle groei mogen verheugen, dank zij de steun van de diverse coöperatieve landbouworga nisaties. De px'ovincie Zeeland zal nu ook een lid van het hoofdbestuur mo gen benoemen. De coöperatieve Zuivelfabriek te Middelburg werd wegens ziekte van de directeur vertegenwoordigd door de heer Simonse te Sint Laurens. Beenbreuk door rukwind. Toen S. zich Zaterdagmorgen per fiets van zijn werk naar huis begaf werd hij op de hoek van de Singel en de Scheldestraat in Vlissingen door een rukwind gegrepen -en tegen de grond geworpen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij met een bovenbeenbreuk in het ziekenhuis Bethesda moest worden opgenoriien. C.H.-kiesvereniging vergaderde. Onder voorzitterschap van de heer H. van Rooyen vergaderde dezer da gen de Christelijk-Historische kies vereniging, afdeling Vlissingen. Tij dens de vergadering werd medege deeld, dat de plaats van de vertrok ken secretaris, de heer K, Varel, zal worden ingenomen door de heer O. Dronkers. Onder grote belangstelling bespraken hierna de Chr.-Hist. raads leden de gemeentebegroting. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd een druk gebruik gemaakt. Aanbesteding vermoedelijk nog voor het einde van dit jaar Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat nog dit jaar de aanbe steding van de nieuwe lagere school van de Vereniging „De Christelijke Burgerschool" in Middelburg gehou den zal worden. Dit schoolgebouw zal, RAAD AAGTEKERKE. Uitbreidingsplan aangenomen. De raad der gemeente Aagtekerke kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. Geuze. De gewijzigde begroting van de vleeskeuringsdienst kring Oost kapelle werd aangeboden, waarbij bleek, dat Aagtekerke in totaal 98,10 moest bijpassen. De kampcom missie van het werkkamp te Aagte kerke vroeg voor eenmaal een bij drage voor de kas. De heer S. de Vis ser Gzn. maakte daartegen bezwaar. Na enige discussie werd het voorstel van. B. en W. om een bijdrage 10 te verlenen met vier tegen drie stem men aangenomen. Het verzoek om subsidie van de stichting Centraal Orgaan Katholieke Blindenwezen werd afgewezen. Ook de subsidieaan vraag van het Zeeuwse comité tot hulp aan verplaatste personen werd afgewezen. De bezoldiging van secretaris en ontvanger werd overeenkomstig het ontwerpbesluit van G.S. goedge keurd. Na enige discussie werd het uitbreidingsplan voor Aagtekerke aangenomen. Voorts besloot de raad toe te tre den tot de Bouwkas van Nederland se Gemeenten. De leden van de ad viescommissie woonruimtewet 1947 werden allen herkozen. De begroting voor 1955 werd de raad aangeboden. In de rondvraag vroeg de heer J. Moens of het rnogeiyk was in het ver volg des middags te vergaderen. Dit werd door de raad goedgevonden. Ritthem Collecten. Te Ritthem bracht de oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk 601,51 op voor de Kerkvoogdij en 98,34 voor de Diaconie. De Zendings-najaarscol lecte bracht op 275,15. De Ritthemse vrouwenvereniging hield een deur aan deur collecte ten bate van de vluchtelingenhulp. De opbrengst was 177,29. zoals bekend, aan de Olmenlaan ver rijzen. De vereniging moet echter nog een keuze maken uit de twee terzake bestaande plannen. Wanneer deze be slissing is gevallen en de aanbeste ding achter de rug is, kan begin vol gend jaar met de bouw worden be gonnen. De streefdatum van de vol tooiing is in dit geval 1 September 1955. B. en W. delen de raad mee, dat omtrent de plaats, waar de school zal worden gebouwd met „De Christelijke Burgerschool" overeenstemming is bereikt. Reeds op 7 April van het vo rig jaar besloot de raad aan dit pro ject medewerking te verlenen. Het college stelt thans voor de voor de bouw benodigde grond aan de ver eniging over te dragen. Het betreft hier een perceel grond aan de Olmen laan ter grootte van ongeveer 3350 m2. In het voorgestelde besluit wordt tevens vermeld, dat de waarde van deze grond zal worden bepaald op in totaal 25.625, behoudens goedkeu ring van het Pxijzenbureau voor On- roex*ende Zaken. RAAD MELISKERKE Achter gemeentehuis komt een arrestantenlokaal De raad van Meliskerke vergader de onder voorzitterschap van burge meester A. J. Hu ijsman. Er was een lijvige agenda af te werken, doch de stukken passeerden vlot de hamer. De raad besloot, een subsidie van f 0.20 per consult te verstrekken aan liet plaatselijk consultatiebureau. Ten behoeve van de watersnoodslachtof- fers in Oostenrijk werd 5 cent per in woner beschikbaar gesteld. De heer Jac. Bommeljé kreeg een bedrag van 67.60 toegewezen ais te gemoetkoming in reiskosten voor zijn zoontje. De nieuwe straatbelasting kreeg het fiat van de raad, evenals het voorstel, achter 't gemeentehuis een arrestan- lokaal te doen bouwen. Deze bouw zal worden aanbesteed door de plaatselij ke aannemers. De heer W. de Buck werd benoemd tot gedelegeerde in het College van Beheer van het Wegschap Walcheren. Verder besloot de raad, de verkoop- Zoutelande Gemeente-avond. Dezer dagen hield de Hervormde gemeente te Zoutelande haar gemeen te-avond in „Middendorp". Ds J. F. V/agener hield een lezing over het on derwerp „Het leven na de dood", waarop enige discussie volgde. Na de pauze werden verschillende vragen van gemeenteleden betreffen de het kerkelijk leven beantwoord. Uitvoering „Hosanna" De Chr. Gemengde Zangvereniging „Hosanna" te Zoutelande gaf haar jaarlijkse uitvoering in „Middendorp". Mevr. T. SchoenmakerBliek sprak een openingswoord en dankte namens alle leden de ere-directeur, de heer Jac. Hollaers, voor alles wat hij voor „Hosanna" had gedaan. Onder leiding van de directeur, de heer Thon de Vries, werden op keu rige wijze enkele nummers gezongen. Na de pauze voerde het toneelge zelschap „De Golfbrekers" het toneel stuk „Springtij" op. Ds. J. F. Wagener sprak een slot woord. Westkapelle Propaganda-avond A.N.W.B. Teneinde doel en werk van de A. N.W.B. bekendheid te geven, werden in café „De Valk" te Westkapelle en kele interessante verkeers- en reis- films vertoond en een kleurenfilm van de wegenwacht. De propagandist, de heer Palstra, gaf een toelichting. Burgemeester Ty- deman dankte voor het gebodene. De belangstelling was gering. Oostkapelle Vergadering C.B.T.B. Tijdens de vergadering van de af deling Oostkapelle van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond sprak drs J. J. Knibbe over het onderwerp „Van Stichting voor de Landbouw naar het Landbouwschap". Uitvoerig schetste spreker de opkomst en ontwikkeling der landbouworganisaties, welke haar sluitstuk vindt in het „Landbouw schap". Er was goede belangstelling voor deze avond, die onder leiding stond van de voorzitter der afdeling, de heer A. Haandrikman. Gapinge J.V. op G.G. jubileerde. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Gapingse J.V. op G.G. werden in het Vergaderlokaal twee feestavonden gehouden. Opgevoerd werd o.a. het toneelstuk „Als het ko ren rijpt". De bijeenkomsten, die druk bezocht waren, mochten zeer geslaagd heten. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: C. JonkerRoetman, d.; Brasser—Kase, d.; H. C. Addink—Scholt, M. Wouterse—Francke, z.; G. W. Jan senBruins, z.; J. M. PriesterMersie, z. Getrouwd: K. van Sluijs, 50 j. en G. C. de Dreu, 35 j.; J. C. Lauer, 18 j. en A. Verweij, 17 J.; L. Antheunisse, 24 j. en C. van Dommelen, 23 j. Overleden: J. D. de Jong, 71 j.; A. Gif- fard, 85 j„ wede. J. Adamse; C. Dob belaar, 75 j., geh. met T. Crucq; E. F. de Paauw, 73 j., geh. met A. J. Pison; A. Klap, 74 j., wede. N. Schouwenaar; A. v. Vaardegem, 79 j., wede. A. van Breda; A. Leven, 73 j., wede. L P. J. de Groot; P. Poppe, 79 j„ wede W. Poppe. GRAANBEURS ROTTERDAM. 29 Nov. Binnenlandse granen, officieu ze noteringen per 100 kg. franco Rotter dam. Tarwe, rode op vochtconditie tot f26.75, voor voederdoeleinden f 25.00—26.50. Voedergranen vast. Zomergerst naar kwaliteit en vocht gehalte f 26.0028.00; geschodhde gedroog de tot f 28.75; haver, naar kleur en vochtgehalte f 25.00—27.00; extra blanke tot f 27.75; rogge doorsneekwaliteit f 21.00 - 23.00; bakrogge f 24.00—25.00. Peulvruchten kalm. prijshoudend. Groene erwten tot f 95.00; schokkers tot f 130.00, bruine bonen tot f 100.00. ROTTERDAMSE VEEMTRKT. 29 Nov. Aanvoer in totaal 2174. Vette koeien en ossen 1241; varkens 735; scha pen of lammeren 198. Vette koeien per kg. In ct. le kw. 2,56 —2,70, 2e kw. 2,36—2.50, 3e kw. 2.00—2.10. Varkens (lev. gew.) per kg. In ct. le kw 1.83, 2e kw. 1,81, 3e kw. 1,79., Lammeren per stuk in g!d. le kw. 110, 2e kw. 105, 3e kw. 95. Vette koeien aanvoer ruim, handel sle pend, niet geheel prijsh., enige prima's boven notering; graskalveren aanvoer groter, handel kalm, dalende prijs, kalf- koeien aanvoer ruim. handel kalm, prij zen als vorige week Dinsdag. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Rotterdam 29 Nov. Klel-aardappelen 35 mm. opwaarts. Eigenheimers f 10.00—12.50; Bintjes f 8J25: Bevelanders f 11.50—12.00: Meerlanders f 9.00—9.50; IJselster f 8.00 8.50. Zand-aardappelen: Libertas f 7.75. Voer-aardappelen f 3.604.40, prijzen berekend per 100 kg. en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. VISMIJN VEERE. 29 Nov. Aangevoerd: 1191 kg export garnalen 1,91—2,47; 110 kg schar 59—69; 128 kg bot 57—63; 37 kg wijting 57—68: 5 kg tong (middel) 1,06—2.85; 17 kg rog 51; 411 kg schardijn 54; 17 kg ongesor teerde vis 5561. VEILING GOES. 29 Nov. Bloemkool A 1 51; A 42— 47; B I 26—30; afw. 10—20; Spruiten A 1 49—52; B I 27—36; Gr. Savoye kool 18— 25; Rode kool 10—17; Witte kool 10—14; Boerekool 1013; Gele Savoye kool 12 15; Uien 5; Prei 27—31: Andijvie 17—21; Tomaten 3538: Witlof 57—63; stek 21: Kroten 2729; Kropsla 919; Knolsel derij 10—13. prijs van de bouwgrond aan de Jas persestraat vast te stellen op 4.50 r:r m2 en de tuingrond daarachter op 1.per m2. Naar aanleiding van een aanbie ding van de P.Z.E.M. verklaarde de raad zich bereid, gedurende 15 jaar financieel mede te werken aan de électrificatie van panden aan de Mo lenweg en Pekelingse Weg, resp. met 195.60 en 148.40 per jaar. De raad verklaarde zich voorts ac- coord met een loonsverhoging van 6% voor het gemeentepersoneel en de wij zigingen in de jaarwedden van de ambtenaar ter secretarie en secreta ris-ontvanger. De vergoeding voor het schoonhou den van het vergaderlokaal werd vastgesteld op 6 per week en die voor het schoonhouden van het ge meentehuis op 300 per jaar. Voor de plaatsing van een rijwiel- bergplaats naby de V.G.L.O.-school, werd een bedrag van 640 gevoteerd, terwijl in principe besloten werd, nieuwe brandweei-kleding aan te schaffen. Een vijftal verzoeken om subsidie werd afgewezen. Voorts werd nog in principe besloten, een subsidie te ver strekken voor de restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk. KORFBAL Swift versloeg combinatie Oost Zuid-Beveland (57) Op het gemeentelijke sportterrein van Yersekc speelde een twaalftal, sa mengesteld uit spelers van Oost Zuid- Bevelandse korbalverenigingen, een wedstrijd tegen Swift uit Middelburg. I)e Walcherse ploeg won met 7—5. Swift startte met enige goede aanval len, maar het kon niet verhinderen, dat Zuid-Oost de leiding nam door een doelpunt van Stroosnijder. De vreug de was echter van korte duur, want enige minuten later scoorde mej. Pro voost de gelijkmaker. De ruststand was 21, want inmiddels had Ton Marteijn Beveland weer de leiding gegeven. Na de hervatting liep Swift uit tot 32 door doelpunten van Bruggeman en mej Adriaanse. Van der Have bracht echter de partijen spoedig op gelijke voet (3—3). Weer wist Swift tweemaal kort na elkaar te doelpun ten door Eiff en mevr. Looise. De Be velanders kwamen nog tot 5—4, waar na Bruggeman Swift aan een 6—4 voorsprong hielp. Nadat v. d. Have er 65 van had gemaakt, wist mevr. Looise de eindstand te bereiken (5 7). Het veld was door de vele regen buien tamelijk zwaar bespeelbaar, het geen afbreuk deed aan het spel. GYMNASTIEK Leden van „Medioburgum" legden vaardigheidsproeven KNGV af Dezer dagen legden leden en adspirant- leden van de Middelburgse Gymnastiek- en Schermvercniging „Medioburgum" de door de KNGV voorgeschreven vaardig heidsproeven gymnastiek af. De volgende candidaten behaalden het diploma of het rode of blauwe lintje. Dames: 2e graad: P. Meeuwse, W. Din- gemanse, H. Joosse. J. de Rijk. 3e graad: J. Goeman, C. Boogaard, H. Hommers, W. Hubers. Heren: 3e graad A: P. Dingemanse. Meisjes: B proeven: N. Abrahamse, A. Goedhart, A. de Wijze, C. Roelleven, L. Vermeulen, Th. Paardekoper, M. Kriek, L. v. d. Zee, R. Knops, H. Sinke, R. Verlinde, M. Bolier, G. van Kriuingen, M. Kroon. A proeven: C. Castenmiller. L. Jellema, T. Bravenboer, M. Boogaard. A. Smol ders, H. de Graaf, C. Wagenaar, A. Ver- sluys, M. van Mieghem, C. van Oosten, E. van Oosten, W. Vermeulen, W. Adri aanse, C. Jasperse, L. Lebon. J. Smol ders, L van Ranst, N. Kerkhoven. I. Smol ders, N. den Hollander, S Kramer. Jongens: proeven A: Chr. Bouwens, K. Joziasse. Jeugdproeven: A: meisjes: Y. Felix, D. Tax, Sj. van Sparrentak, A. Dronkers, D. de Waard, O. Geers, M. Poortvliet. Jongens: A. van Oosten, R. Labrujère, C. Smolders, J. Ludekuse, R. Okker, E. Okker, R. Buys, J. Kriek, A. Verburg. Jeugdproeven B: meisjes: J. Boogarad, L. van Rooven, H. van Hoorn, I. Tam- minga, A. Joziasse, Ella de Visser. H. Zey- lemaker, I. Schmidt, Eily de Visser, T. Geensen, Magda Visser, J. van Gendt, B. Jobse, Y. Mazure, I. Heeren. Jongens: T. Klink. De bij de dames, meisjes van 14—15 jaar en jongens beschikbaar gestelde wis selbekers werden gewonnen achtereen volgens door mej. J. de Rijk die de trofee voor de 3e maal won en thans eigenaresse werd Hanny de Graaf en Charles Bouwens. Neeltje Abrahams won de medaille, die was beschikbaar gesteld bij de meisjes van 12 en 13 jaar. Nagekomen advertentie. Heden overleed tij dens eer militaire oefe ning te Doorn tot onze grote droefheid onze geliefde zorgzame Man en Vader, de Heer FRANCOIS POUWER, op de jeugdige leeftijd van 20 jaar. Psalm 103 8. Sterke de Here ons in deze zware weg van beproeving. M. POUWER— GIDEONSE INA. Sint Laurens, 27 November 1954. Noordweg 171. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op Woensdag 1 December op de algemene be graafplaats te Sint Laurens. Vertrek des n.m. om 1 uur vanaf Noordweg 171.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3