Schooljeugd van Schouwen in jeugdclubhuis Uw laatste kans f2500.-! Hulstkamp spekt Uw spaarpot MARKIEZAAT VAN VEERE EN VLISSINGEN JUBILEERT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 TUSSEN DE MIDDAG: Leger des Heils bracht uitkomst! „Ik ben wel niet van het Leger, maa r hier kan je tenminste tafeltennis sen". Tussen twee happen brood, verklaart Gert Slager uit Haamstede hier mee ztfn aanwezigheid in de grote zaal van het Leger des Heils in Zierik- zee. En wat zachter, als ging hij *n geheim vertellen, voegt Gert er aan toe „De kapitein is een beste kerel!". De man die deze lof toekomt, kapitein J. IV. Gelderman deed op dat moment drie dingen tegelijk Achter zijn geïmproviseerde toon bank limonade en snoeperij verko pend, damt hg een spelletje met een H.B.S.-leerling en toch gaan zijn ogen onophoudelijk over de zeventig jon gens en meisjes in de zaal. Ze zijn vandaag wat rumoerig: de Ulo heeft een repetitie gehad. De kleine Dies Jumelet uit Bruinisse is boven alle schoolzorgen verheven: als een minia- tuur-Euwe speelt hij schaak met een van zijn vriendjes. In de brjzaal klinkt het tikken van een pingpong-balletje. Anton Viergever uit Noordgouwe, Ulo-leerling, probeert hier de verte- groep meisjes zich rond de sjoel bak. Een Lyceum-leerling is toevallig met z'n klasgenote in gesprek ge raakt. Zo terzijde op een bank praten ze misschien al over de verre toe komst.. ..u Dit is liet beeld van elke middag in „de Lichtboei", het jeugdclubiiuis van liet Leger des Heils in Zierik- zee, 't lïegon in September. Zie- rikzec is het schoolmiddelpnnt van het eiland Schouwen-Duiveland. Uit alle omliggende dorpen bezoe ken kinderen de Ulo, het lyceum, de ambaclits- en landbouwschool. Ze kunnen vanzelfsprekend tussen de middag niet naar huis. Dat bracht het probleem mee een ge schikte plaats te vinden voor het twaalfuurtje. De Christelijke Ulo school liet de jongens en meisjes in de klas eten. Voordeel was hier het toezicht van de onderwijzer, maar het bracht ook het nadeel mee zelf onder het eten in de klassesfeer te blijven. Andere gingen noodgedwongen naar de café's. Daarom besloot kapitein Gelder man, gesteund door het enthousiasme van zijn vrouw, elke middag van twaalf tot twee de deuren van de le- gerzaal open te zetten voor de buiten- Middelburgse NCBB en HKW willen samenwerken Dezer dagen vergaderden de bestu ren van de Nederlandse Christelijke Beambten Bond (NCBB) en van de R.K. Bond voor Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden (HKW) te Mid delburg gezamenlijk in restaurant „De Eendracht". Het doel van deze bespreking was te komen tot een be- Saaide samenwerking tussen de beide [iddelburgse afdelingen. Hiertoe werd in principe overeengekomen. Dit besluit en de besluiten betreffende de wijze waarop deze samenwerking zich zal voltrekken, moeten echter nog ter goedkeuring aan de betrokken hoofd besturen worden voorgelegd. jeugd. Dat sloeg direct al in. Na enig aarzelen (je kan bij het Leger toch al leen maar preken en zingen groeide het aantal liefhebbers van de ze middagpauze en nu zijn er zo ge middeld tachtig elke middag van de partg Na een proces van de plaatselijke caféhouders beschikt het Leger des Heils nu over verlof B en tegen in koopsprijs kan de jeugd limonade, koek en chocolade kopen. Het moet ordelijk toegaan is de op zet van de leiding, maar vooral geen Leger-sfeer; de jongens moeten er zich thuisvoelen. De zaal heeft nu een attractie meer: een geheel nieuwe pingpong-tafel kwam als geschenk van Amsterdam. Er was nog wel een plaatsje naast het tafelbiljart. Om twee uur brengt kapitein Gcl- derman de zaal weer op orde. Dan is het even rustig, maar om half vijf staat een lange rij voor de deur. Dan is het de beurt aan de jeugd van Zie- rikzee om zich in haar eigen clubhuis te vermaken! Dodelijk motorongeval te Halsteren. Dragline-machinist uit Oosterland slachtoffer Zondagavond is te Halsteren een dodelijk ongeluk gebeurd waarvan de dragline-machinist C. van Elzakkers uit Oosterland het slachtoffer is ge worden. Van E. reed per motor over de gro_ te verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen; in de bocht bg de Waterstraat te Halsteren verloor de man de macht over zijn stuur en sloeg over de kop. Hij kwam daarbij zo on gelukkig met zijn hoofd op een stenen paal terecht dat hg op slag werd ge dood. Het stoffelijk overschot werd naar het lgkenhuisje te Halsteren vervoerd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Aannemerscursus In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, genodigden, vrijwel alle oud-cursisten, en familieleden werden Zaterdagmiddag in de Markiezenzaal van het raadhuis te Bergen op Zoom door burgemeester ir. L. A. H. Peters de diploma's uitgereikt aan de geslaag- den van de aannemerscursus van W- Brabant en Zeeland. De volgende Zeeuwen werden ge diplomeerd: J. A. E. Holm en L. S. P. van Velthoven uit Zierikzee; A. Kot uit St. Philipsland en N. C. Padmos uit Dreischor. (Advertentie.) op eert surprise van Warme er U nü naar Uw leverancier toestapt - vraag ook het gratis wedstrjjdfor- mulier - hebt U: eenoud-vaderlandse dronk op een oud-vaderlandse avond een genoeglijk puzzle- uurtje kans op de le prgs van f 2500.- in de grote prgs. vraag Doe het nü! De inzendings termijn sluit onverbiddelijk op 7 December a.s. Kapitein Gelderman voelt zich in de middagpauzes als ober even goed op zijn gemakt Zondags op de preek stoel (Foto P.Z.C.) VAN <£.u) ]in TOT ACHTERVOLGING. Een politic-agent bemerkte in de buurt van de Coöperatieve Suikerfa briek te Sas van Gent een zekere J. van G„ die verdacht was van een auto diefstal te Philippine. Van G- ging er op de fiets vandoor en in een gevor derde auto zette de dienaar der Hei lige Hermandad de achtervolging in. Het werd een sensationele race, dwars door Sas van Gent, en eindelijk kon in de Noordstraat de vluchteling wor den overmeesterd. De verdachte, die te Sluiskil woonachtig is, werd voor lopig in het politie-bureau opgeborgen en later naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. KOOPJE. Sprookjes-achtig ouderwets waren de prijzen, die werden betaald tij- E1NDELIJK De mogelijkheden voor het uitzoe ken vun een Sinterklaascadeautje zijn wij moeten het de zakenlieden nageven legio. Wanneer ge in deze dagen de advertentiekolommen van dagen nieuwsbladen beziet, dan komt gc soms tot verrassende ontdek kingen! Zo hebben wij tot voor kort nimmer geweten, dat er ie. deze tijden vol-au- tomatisch werkende asbakken ver krijgbaar zijn, naar keuze mét of zon der muziekTrouwens, een boom schors met hagedis, tevens gong, lijkt ons evenmin te versmaden! Maar het meest trekt ons die asbak, naar keuze mét of zonder muziek. En daarvan dan natuurlijk de asbak mét muziek. Jaren lang deponeerden wij dc as onzer sigaretten in huis-, tuin- of keukenasbakken, porceleinen of metalen, veelal fantasieloze nijver heidsproducten, waar niet de minste aantrekkelijkheid aan te ontdekken viel. Vaak ook is ons dat opgevallen: dachten wij telkens weer, bij het de poneren van as tn zulk een asbak, „aan dit voorwerp ontbreekt iets; het moet dnders kunnen, brillanter" Welnu, thans weten wij, dat het kan. Dat er ergens op deze wijde we reld een man is geweest, die op het geniale idee is gekomen asbakken met muziek te vervaardigen. Jaren is er op gewacht. De mensheid snakte er naar. Sinterklaas kan straks uitkomst brengen, van Cadzand tot Bruinisse, van Vlissingen tot Koewacht. Eindelijk dens een verkoping van woningen te Westkapelle. Het goedkoopste huis ging voor f 190 van de hand en het duurste voor f 450. De oplossing van het raadsel is te vinden in het feit, dat het hier de verkoop van 19 nood woningen betrof.... MET PENSIOEN. Adjudant J. Dieleman van de groep Rijkspolitie te Axel gaat de dienstpet aan de kapstok hangen. Hij heeft er verscheidene jaren opzitten en bereik te' inmiddels de pensioengerechtigde leeftijd. Morgen zal hij tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis offi cieel afscheid nemen. KONIJNENDODER. In Gapinge opereert een konijnen- doder. Regelmatig worden des nachts door een hond konijnen uit de hokken gesleurd en doodgebeten. Reeds wer den door deze activiteiten drie konij nenhouders gedupeerd. Tot dusver mocht het niet lukken de hond te van gen, zodat nog steeds de waarschu wing van kracht is: „Weest op uw hoede". WILDE ZWANEN. Een aangenamer bericht dan het voorgaande komt uit 's-Heer Hendriks- kuideren. Eén lezer meldt namelijk, dat daar op het zogenaamde „Schen- gen" weer enkele witte zwanen zijn gearriveerd. STORMSCHADE. Het stormachtige weer van Zater dag heeft voor enkele inwoners van Kerkwerve onaangename herinnerin gen achtergelaten. De landbouwer J. B- was op zeker moment het dak van zijn woning kwijt en de heer L. werd met vaartuig en al onder Kerkwerve op de dijk gezet. HULDIGING. In de Julianastraat te Sint Jan- sleen werden dezer dagen de echte lingen C. L. v. d. Branden-Mels door de buurtbewoners gehuldigd in ver band met hun 55-jarige echtvereni ging. BRAND. Maandagavond omstreeks kwart over zeven werd de Vlissingse brand weer in het geweer geroepen voor een schoorsteenbrand aan de Nieuwendijk. Bij aankomst vonden de brandweerlie den een witgloeiende kachel en dito kachelpijp, maar de schoorsteen bleek geen schade te hebben opgelopen. Conclusie van de spuitgasten: vreem de voorwerpen tussen de steenkool. Wij willen niet insinueren, maar tóch denken wij in deze Sinterklaas tijd aan winterpenen en hooi. Vooral hooi L.J.G.-begroting werd afgekeurd De Provinciale Raad van de Land bouw Jongeren Gemeenschap Zee land heeft Zaterdagmorgen de be groting voor 1955 afgekeurd. De aan leiding hiertoe was het hoge bedrag, dat op deze begroting' is genoemd voor de bijdragen van de leden aan de provinciale kas. De begroting zal nu in de afdelingen nader worden toegelicht en daarna nogmaals waarschijnlijk onveranderd in be handeling komen. Herkozen Tn de bondsraadvergadering te Amsterdam van de diocesane katho lieke arbeidersbeweging werd de heer C. L. B. de Rechter uit Goes bij de bestuursverkiezing herkozen. Aan verwondingen overleden Mejuffrouw E. N. uit Rotterdam, die zoals gemeld betrokken was bij het auto-ongeluk nabij Hogerheide, is in de nacht van Zondag op Maan dag aan de bekomen verwondingen overleden. Advertentie. Als de korte nacht langer duurt dan de lange dag is 't met Uw zenuwen slecht gesteld. Werkelijk herstel valt alleen te bereiken met Sanato- gen - de natuurlijke zenuw bouwstof in geconcentreerde vorm. Dat geeft U nieuwe kracht, waardoor die depri merende zenuwklachten wor den verdreven en U weer van een goede nachtrust kunt ge nieten - Neem e/lNAT0Gg.| wr hel zenuwsterkend tonicum B tffS BLAUWMERK f 7.25 De zuivere oude genever met de klinkende naam „Sawahs" op Zuid Beveland (Slot van pag. 1). Hoewel het geheel nog een proef neming is, zien vele deskundigen toch goede mogelijkheden in deze methode. Niet alleen voor de gronden in de rampgebieden, doch ook vele magere gronden zouden met het aanbrengen van een vruchtbare sliblaag aanmer kelijk aan waarde kunnen winnen, liet is daarom zeker mogelijk, dat deze bevloeiingsmethodc mettertijd ook voor gewoon cultuurtechnisch werk zal worden toegepast. Een eerste vereiste zal echter steeds zijn, dat er voldoende baggerslib te verkrijgen is. En dan nog in de nabije omgeving van het op te hogen perceel. Een lang transport zou te duur wor den en dus het werk financieel niet verantwoord maken. Met name rond de Westerschelde schijnt veel baggerslib van goede kwa liteit aanwezig te zijn jaarlijks worden enkele honderdduizenden ku bieke meters bij het onderhoud van havens opgebaggerd zodat hiervan zeker verder zal kunnen worden ge profiteerd. Met belangstelling zullen velen het experiment blijven volgen. Hopelijk is uit de nood van de ramp weer een methode geboren, welke kan bijdra gen tot verdere verhoging van het peil van de landbouw. NOG SLECHTS ARCHIEFSTUKKEN Grote betekenis in het verleden Volgend jaar om precies te zijn op 21 October 1955 is het vierhon derd jaar geleden, dat Veere en Vlissingen een markïezaat werden. Men heeft niet zo het duidelijke gevoel in een markiezaat te wandelen, wanneer men thans langs de kade van Veere loopt of in Vlissingen de Lange Zelke bezoektDat ban ook moeilijk want van het markiezaat is niets meer over dan wat archiefstukken, wat oude schilderijen en andere kunstvoor werpen. Er ïs zelfs geen jacht- of visrecht meer, dat aan de markies zou behoren en in Vlissingen is het enige gebouw, dat aan het markiezaat her innerde het Prinsehuis in 1749 een prooi der vlammen geworden. Voor Veere liggen de zaken wat be ter. Daar bewaart men nog stoffelijke herinneringen aan de vroegere mar kiezen en het lag dus voor de hand, dat de burgemeester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael, contact op nam met zijn Vlissingse collega, mr. B. Kolff, om tot een herdenking te komen van het vierhonderd jarig mar- kiezaatschap. De gedachten gaan onder meer uit naar een tentoonstelling, die iets zou belichten van de betekenis, welke het markiezaat vroeger had en van de le vensomstandigheden in de achterlig gende vier eeuwen. De Oranjes Op dit ogenblik voert H.M. Konin gin Juliana nog altijd de titel markie zin van Veere en Vlissingen. In het koninklijk huisarchief bevindt zich de brief, waarbij Karei V drie dagen voordat hij afstand deed van de troon Maximiliaan van Bourgondië verhief tot markgraaf (markies) van Veere en Vlissingen. Er is in het verleden nogal een en ander te doen geweest met bestuur over het gebied van Vee re, Vlissingen en een aantal bijbeho rende dorpen. Eerst waren er erfheren, die hun gezag ontleenden aan de graaf met wie ze voornamelijk in een financiële relatie stonden. Zo kon het gebeuren, dat het erfheerschap en later het mar kiezaat van Veere en Vlissingen werd verkocht en weer teruggekocht, dat er geld op werd geleend en zelfs, dat het in een failliete boedel geraakte Van sommige erfheren weten we, dat ze de bloei van de stad Vlissingen bevorderden door de haringhandel te stimuleren, een koopmansbeurs te la ten bouwen of de stad te bemuren (1489). De Prins Maar een van de voornaamste fei ten is toch wel geweest, dat de Sta ten van Zeeland omstreeks de jaren 15701580 weinig ingenomen waren n.et de pogingen van Philips II om tegen goed geld een nieuwe markies voor Veere en Vlissingen te vinden. Ze besloten in 1581 zelf het markie zaat te verkopen en tegen betaling van f 70.100 werd Prins Willem van Oranje markies van Veere en Vlissin gen. Sedertdien is het markiezaat in het Huis van Oranje gebleven. Dit hield in. dat de stadhouders na hun inhuldiging ook een bezoek aan deze steden brachten, waar ze in hun waar digheid werden bevestigd, een eed af legden en door de bevolking feeste lijk werden ontvangen. Dies Jumelet heeft eindelijk een goe de zet gevonden. Het lawaai van zijn zeventig kameraadjes deert hem blijkbaar niet! (Foto P.Z.C.) Mede daardoor is de nauwe band ontstaan, die de beide steden bond aan het Huis van Oranje. Hierbij moet zeker vermeld worden, dat de stad Veere in 1747 de eerste was om een einde te maken aan het toen bestaande stadhouderloos tijd perk en Willem IV tot stadhouder uit riep, waarna Zeeuwse schippers met Oranjevlaggen in top naar Rotterdam voeren om daar de stoot te geven tot het herstel der Oranjes. Grote betekenis Het markiezaat heeft dus wel grote betekenis gehad in het verleden en dus is een herdenking van het 400- jarig bestaan volkomen gemotiveerd. De plannen voor de herdenking, wij schreven het reeds bestaan, maar ze zijn nog niet scherp omlijnd. Daarover zullen de gemeentebesturen van Veere en Vlissingen zich nog na der moeten beraden, ook al omdat zulke plannen een financiële kant heb ben. Maar we mogen er wel op re kenen, dat er in het komend jaar meer aandacht aan het markiezaat van Vlissingen en Veere besteed zal worden dan in de laatste eeuw het ge val is geweest! Runder Lb.c.-bestrijding op Walcheren bijna voltooid Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Middelburg bijeen Tijdens de vorige weck in het Schuttershof te RJiddelburg gehou den vergadering van de Kring Wal cheren der Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren heeft dc direc teur, dr G. Wagenaar uit Goes, me degedeeld, dat de rundcr t.b.c.-be- strgding op dit eiland grotendeels is voltooid. liet percentage van de die ren, dat reageerde bedroeg 0,3 pro cent, Binnenkort zal ook op Wal cheren de abortus-Bang-bestrijding onder het rundvee worden aange pakt. Het melkonderzocli on het bloedonderzoek betreffende de abor tus wordt voortgezet. De inenting tegen mond- en klauw zeer heeft goede resultaten afge- >rpen, zo zei de directeur verder. K.I. beweegt zich, met name wat de bevruchting betreft, in stijgende lijn. De runderhorzel-bestrijding heeft thans de aandacht van de dienst, terwijl de veulenziekte krach tiger zal worden bestreden. •e voorzitter, de heer A. Geschie- re Jhzn uit Grijpskerke, richtte tij dens de bijeenkomst, die niet druk werd bezocht, een afscheidswoord tot de heer Cappon, secretaris-pen ningmeester, die de dienst binnen kort wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal ver laten. Hij dankte de scheidende daarbg voor het vele werk, dat de ze in het belang van de dienst ver richtte. Het jaarverslag, dat werd uitge bracht door de heer M. Kleinepier, waarnemend secretaris, wegens ziek te van de heer M. A. van Varik, meldde een goede financiële gang van zaken over het afgelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen in plaats van de heer Geschïere, die zich voor het be stuurslidmaatschap niet meer be schikbaar stelde, de heer A. Poppe uit Grijpskerke. Het aftredende lid, de heer A. Bosselaar Jzn uit Aagte- kerke, werd herkozen. Tot taxateurs werden wederom be noemd de heren P. Lampert, Bigge- kerke en A. Poppe, Grijpskerke. Plaatsvervangend taxateur werden de heren S. de Visser, Aagtekerke en H. W. Allaart, Serooskerke. De vergadering werd o.a. bijge woond door de Rijksveeteeltconsu- lent, ir W. L. Harmsen. Burgemeester voorzitter van curatorium gymnasium De raad van M'burg benoemde in zijn vorige vergadering burgemeester mr. dr. N. Bolkestein tot lid van het colle ge van curatoren over het Stedelijk Gymnasium, zulks ter voorziening in dè vacature ontstaan door het desge- vraagde eervol ontslag aan mr. Th. Portheine. Tengevolge van het laatste ontstond tevens een vacature van voorzitter voor dit college. B. en W. delen de raad thans mede, dat zij zich met het volgende aan hen door het college voorgelegde dubbeltal kunnen verenigen: 1. mr. dr. N. Bolkestein, 2. ds. P. J. F. van Voorst Vader. Zij stel len voor tot benoeming over te gaan. De heer J. C. Peeck, tot voor kort practiserend arts te Middelburg, ver zocht ontslag als curator over het gymnasium. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verlenen. Ter voor ziening in deze nieuwe vacature legt het college de raad de volgende aan beveling over: 1. mevrouw J. Pel- Mellink, arts te Middelburg; 2. B. J. ter Bals, rheumatoloog te Middelburg. Mevrouw G. G. Luyendijk-Van de Wal en de heren H. J. Leuvelink en ir. A. Rothuizen treden per 1 Decem ber af als lid van de commissie van toezicht lager onderwijs. B. en W. verklaren zich accoord met de volgen de aan hen voorgelegde dubbeltallen en stellen de raad voor tot benoeming over te gaan: groep H (ouders o.l.s.): 1. H. J. Leuvelink, 2. M. A. L. Hu- bregtse; groep IH (ouders b.l.s.): 1. ir. A. Rothuizen, 2. G. A. Nijenhuis en 1. mevrouw G. G. Luyendijk-Van de Wal, 2. mevrouw M. C. van Em- pel-Boddaert. Tengevolge van het overigden van de heer J. Leijnse en door het perio diek aftreden van de heren W. Klop- meijer, C. Verwaal, M. Kleinepier en J. Z. S. Pel, dient in een zestal vaca tures in het bestuur van de Burger lijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg te worden voorzien. Na overleg met dit bestuur leggen B. en W. de raad de volgende dubbeltallen voor: vacature-Klopmeijer: 1. W. Klop- meijer, 2. K. J. Net; vacature-Ver waal: 1. C. Verwaal, 2. J. J. Worrel; vacature-Leijnse: 1. M. Ton, 2. J. J. v. d. Hofstede; vacature-Kleinepier: 1. M. Kleinepier, 2. A. Meulbroek; va cature-Pel: 1. J. Z. S. Pel, 2. J. C. B. Simons. Voorgesteld wordt tot benoe ming over te gaan. Tenslotte stellen B. en W. voor aan de heer J. C. Peeck op diens verzoek eervol ontslag te verlenen als lid van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs. Universitair examen Te Utrecht is geslaagd voor het semi-arts-examen: W. J. du Fossé te Sluis. f Advertentie, j SINTERKLAAS geeft dit jaar DAMES VESTEN Enorme sortering in J zeer schappelijke prij- zen in „DE STER" f St. Jacobsstraat 8 S VLISSINGEN aj: Als extra surprise, een luxe doosje dames zakdoeken „gratis" bij aankoop van een damesvest. Middelburg Electro: „Terugtocht der helden", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „De wonderdok ter", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Vicki", (14 jr.), 20 uur; Concertge bouw: Openbare les Vlissingse Zang school". 20 uur. Goes Grand: „De luchtslag om Japan", (114 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2