PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reeks van scheepsrampen tijdens vliegende storm rond Engeland Landbouw Jongeren Gemeenschap hield algemene vergadering BETERE BETREKKINGEN MET AUSTRALIË GEWENST GASTON D0MINICI WERD TER DOOD VEROORDEELD Vand aag. 197e Jaargang-No. 281 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van X—5 regels 1 1^. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No 259300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. NEDERLANDSE KUSTVAARDER GEZONKEN Engels lichtschip op zandbank geworpen en gekapseisd Boven een groot gedeelte van Engeland en boven de Noordzee woedde in de nacht van Vrijdag op Zaterdag en Zaterdagochtend vroeg een hevige storm. In enkele streken van Engeland spreekt men over de „hevigste storm der laatste 30 jaar". De windkracht varieerde tussen 100 en 160 km per uur. Ook langs de Franse kust stormde het hevig. De voornaamste rivieren in Engeland traden buiten haar oevers, waar door wegen onder water kwamen te staan en het verkeer werd bemoeilijkt. Dit laatste ook doordat vele bomen ontworteld werden. In Devonshire stond het water slechts enkele centimeters onder de top van de zeewering. Uit de rivier de Severn werd een volledig gemeubileerd houten buiten huis opgevist, dat was weggedreven. Tragisch is het lot geweest van het Engelse lichtschip South Goodwin, dat op drift geraakte en later terug- fevonden werd op de Goodwin zand- anken, waar het gekapseisd was. Van de acht opvarenden zijn er zeven om het leven gekomen. Gered werd alleen de 26-jarige me teoroloog Ronald Murton, die door 'n Amerikaans hefschroefvliegtuig Za terdag werd opgepikt. Zondag begaf zich een groep kikvorsmannen met snijbranders aan boord van het ver ongelukte vaartuig, maar zij vonden geen tekenen van leven meer. Tanker gebroken Voor de kust van Wales is tijdens de vliegende storm de ruim 20.000 ton metende tanker World Concord in tweeën gebroken. Het schip is ei gendom van de World Tankers Asso ciation en het vaart onder de vlag van Liberia met een in hoofdzaak uit Grieken bestaande bemanning. Nadat eerst vijf en dertig opvarenden van het achterscliip waren gered, gelukte het Zondagmorgen aan de reddings boot van Rosslare ook de zeven man, die zich op het voorschip bevonden, in veiligheid te brengen. Bg de delen van de tanker bevin den zich de Britse sleepboot Turmoil, een Britse torpedojager, een Britse en twee Noorse koopvaardijschepen. Zaterdagochtend is brandend in de haven van Brest binnengelopen het Zweedse m.s. „Los Angeles", een vrachtboot van 6900 ton. Brandweer lieden vingen ogenblikkelijk met schuimblussers het reddingswerk aan. Er was een zwaargewonde aan boord. Explosies Terwijl het Noorse tankschip Olav Ringdal Jnr. (9800 ton) Zaterdag ge meerd lag bij de ingang van de haven te Swansea (Wales) deed zich een ontploffing voor aan boord. Het schip brak in tweeën en geraakte in brand. Men was juist bezig de tanks schoon te maken om naar West-Indië te ver trekken. Gevreesd wordt, dat twee bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Bij het blussingswerk werd in een der tanks reeds een slachtoffer ge vonden. De 38-jarige Nederlandse zeeman C. Vroomland uit Rotterdam, die zich aan boord bevond, sprong direct te water en zwom naar de kade. Hij bleef ongedeerd. Zondag deed zich in dezelfde haven nog een ontploffing voor en wel aan boord van het Italiaanse s.s. „Piero", dat met kolen werd geladen. Het dek werd zwaar beschadigd, de luiken wer den versplinterd en twee arbeiders raakten gewond. Kustvaarder gezonken Er is ook een Nederlands schip aan de storm ten offer gevallen namelijk het 488 ton metende m.s. Gramsber- gen van de N.V. Zuidhollandse Scheep vaartmaatschappij te Rotterdam. Het schip, dat eerst in het begin van dit jaar te Rotterdam kwam, was in balast op weg van Silloth (Schot land) naar Swansea. Bij de ingang van Een dramatische opname van liet lichtschip „South Goodwin", datna door de storm van haar ankers te zyn geslagen, ongeveer 15. kilometer van Ramsgate kapseisde.... de haven te Fishguard ging het schip voor anker, maar doordat het schip zwaar reed, brak de akkerketting en werd het op de rotsen geworpen. De bemanning werd door de red dingsboot van Fishguard gered. Zon dag wilde de bemanning zich weer aan boord begeven, omdat men meen de, dat geen gevaar bestond voor het zinken van het schip. Te kwart voor drie plaatselijke tijd kapseisde het schip echter over stuurboord en het zonk weg in de golven. Hulpverlening De Nederlandse sleepboot Humber heeft gemeld, dat zij het Deense schip „Vega" op sleeptouw heeft genomen. De reddingsboot van Newhaven (Str. van Dover) heeft acht bemanningsle den van de „Vega" gered. De torpedojager heeft de „Svaerd- fisken" enige tijd gesleept, maar moest door het slechte weer de ver binding verbreken. Uit Haugesund is een bergingsvaartuig onder weg naar de schoener, die een bemanning van veertien koppen aan boord heeft en die naar Stavanger gebracht zal wor den. Het Nederlandse s.s. „Falco" heeft Zondag de Spaanse treiler „S.S. 2770" naar Finisterre geloodst. De brug van het Spaanse schip was vernield, waar- bij dé radioinstallatie en het kompas onklaar waren geraakt. Op een mijn Zaterdag liep de Duitse treiler Wel- lingdorf (568 ton) ten Noorden van Ameland op een mijn. De machineka mer kwam onder water te staan, maar er vielen geen slachtoffers. Na dat een Nederlands marinevaartuig en de reddingsboot „Insulinde" assis tentie hadden verleend, kon het schip door de sleepboot „Holland naar de Eems worden gesleept. Zinkend vaartuig Het Liberiaanse schip „Casino" heeft gemeld, dat het op 49,37 graden Noorderbreedte en 5,23 Westerlengte een klein zinkend vaartuig waarnam. Gevreesd moet worden, dat het om streeks 1000 ton metende zinkende vaartuig ongeveer 17 mijl ten Westen van Lizzard ten onder is gegaan. Reuter meldde voorts nog, dat het Italiaanse schip „Cor Jesu" in het Ka naal stuurloos ronddreef, dat het Britse s.s. „Baristan" (7173 ton) in nood verkeerde door schuivendelading en dat het Britse schip „Silver Ips wich" geladen met schroot op de En gelse Oostkust aan de grond zit. In het Kanaal varende schepen zijn gewaarschuwd, dat er mijnen uit de tweede wereldoorlog zijn gesi naleerd, die in Oostelijke richting i drijven. Indonesië zou niet-aanvalsverdrag willen voorstellen Volgens het in Djakarta verschijnende socialistische blad „Pedoman", zou de Indonesische regering bezig zijn met de voorbereiding van een de fensieverdrag tussen Indonesië en Australië om de wederzijdse betrekkin gen te verbeteren. Aan Australië zou dan de garantie worden gegeven, dat Westelijk Nieuw-Guinea „eenmaal teruggekeerd" tot Indonesië, niet zal worden gebruikt als uitvalspoort tegen Australië. Vanmiddag zet de politieke commissie der V.N. het debat over de Indo nesische aanspraken voort. Ecuador, Pakistan, Thailand, Syrië en Wit-Rusland hebben zich gisteren uitgesproken voor de Indonesische re solutie. Henri Hoppenot, de Franse afge vaardigde, sprak zich evenwel uit te gen dit verzoek. De kwestie valt niet onder de competentie van de alge mene vergadering der V.N. Ook vroeg de Franse afgevaardigde wie de vrede zou bedreigen. Zeker niet Nederland en evenmin 't volk van Westelijk Nieuw-Guinea, dat nooit de voogdij van Nederland heeft verworpen. Ook de Sowj et-Unie en Irak hebben het Indonesische verzoek ondersteund. De Latijns-Amerikaanse landen heb ben het vraagstuk tot nog toe voor zichtig benaderd. Men is bezorgd, dat er een precedent geschapen zou wor den met betrekking tot de V.N. op het stuk van grenskwesties en terri toriale geschillen. Neutraal Wanneer straks gestemd wordt over de resolutie zullen de V.S. zich waar schijnlijk van stemming onthouden, zo verneemt Reuter. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, de Indonesische afgevaardigde, zeide in zijn tweede rede in het debat, „dat 'n residentie van Indonesië is gean nexeerd als een kolonie van de Neder landers. Zij zijn het, die een herzie ning hebben aangebracht, niet alleen in de letter, maar ook in de geest van het handvest van de souvereiniteits- overdracht". Sint Nicolaas en zijn knechten wer den Zaterdagmiddag te Goes met groot enthousiasme begroet. De grij ze bisschop op zijn paard voor het Goesse gemeentehuis. (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag S). Het Westelijk antwoord aan Sowjet Rusland Het antwoord van de drie Westelij ke grote mogendheden op de laatste twee Russische nota's over Duitsland, Oostenrijk en de Europese veiligheid, zal heden, Maandag, te Moskou over handigd worden, aldus is van offici ële zjjde te Londen medegedeeld. Medici voorlopig accoord met 6000-grens In de Zaterdag te Utrecht gehou den algemene vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunde hebben de me dici zich in een motie voorlopig ac coord verklaard met de f 6000 loon grens voor verplicht verzekerden. Zij overwogen, dat alles in het werk moet worden gesteld om een conflict-situa tie te voorkomen. De regeling zal slechts blijvend aan vaard worden, indien uit het verdere verloop der onderhandelingen vóór 1 Juni 1955 blijkt, dat met de verlan gens en wensen der medici ernstig rekening wordt gehouden. De motie werd aangenomen met 44 voor, 3 blan co en geen tegen. In een andere motie werd het optre den van het z.g. comité van actie af gekeurd. Deze motie werd aanvaard met 42 stemmen voor, 5 blanco en geen tegen. HIJ BLEEF ONTKENNEN „Ik wil niet voor een ander boeten Gaston Dominicl, de 77-jarige Fran se boer, die in Dlgne terechtstond onder beschuldiging van een drievou dige moord, is ter dood veroordeeld. Aan Dominici werd ten laste gelegd, "lij het Engelse echtpaar Drum mond had doodgeschoten en het elfja rig dochtertje vfoi de Drummonds had doodgeslagen. Nadat de openbare aanklager toedracht van het drama had gere- contrueerd, waarbfl hij tot de conclu sie kwam, dat Gaston de enige dader was, kreeg de verdediger mr. Pollak het woord. Hij noemde de beide zonen van Do minici, Gustave en Clovis „monsters, die hun vader de keel zouden kunnen openrgten". Op Gustave deed hg een Kinderen speelden met lucifers Kinderen van de landbouwer A. te Mierlo speelden Zaterdag in een schuur met lucifers, waardoor brand ontstond. Zes koeien en acht varkens konden met moeite worden gered. Twee varkens kwamen in de vlam men om. De brandweer kon niet ver hinderen, dat woonhuis en stal geheel uitbrandden. De landbouwer V. verzekerd tegen brandschade. IN „PRINS VAN ORANJE" TE GOES Commissaris der Koningin: „Ik heb ver trouwen in de jeugd van Zeeland". Tijdens de Zaterdag jj. in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden alge mene vergadering van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland, welke bijeenkomst o.m. werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het lid van Gedepu teerde Staten, de heer C. Philipse, en de voorzitter der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, heeft de heer M. Knoop uit Deventer, paeda- goog, een uitermate interessante en boeiende lezing gehouden over het on derwerp: „De jeugd van heden schraagt de wereld van morgen". Ds. L. Blom van Aardenburg sprak over de werkzaamheden van het Zeeuws Co mité tot Hulp aan Vluchtelingen. De vergadering behandelde voorts enkele huishoudelijke aangelegenheden. De heer Knoop, die zich ditmaal weer als een aangenaam verteller deed kennen, belichtte de vele „facet ten", welke de jeugd van tegenwoor dig biedt en ook de mogelijkheden, welke de jeugd worden geboden. Meer in het bijzonder stond spreker stil bg de vorming van een waarlijk demo cratische gemeenschap, waarvan hij het gezin als de meest elementaire grondslag zag. De heer Knoop kantte zich in het bijzonder tegen enkele de- faitische uitspraken, welke de beken de schrijfster Anna Blaman doet in haar boek „Op leven en dood" en hij was het er hleemaal niet mee eens. dat men slechts „goed" kan leven in een soort onbewustheid van het wer kelijke. Integendeel was hij van me ning, dat het onder ogen zien van de werkelijkheid een der eerste noodza kelijke levensbehoeften is. Voorts wekte hij de aanwezigen op de naaste met meer liefde tegemoet te treden, omdat de wereld slechts in liefde groot kan worden. Met betrekking tot het huwelgk merkte spreker op, dat een meisje alleen dan het ja woord mag geven, wanneer zij door een „ridder" wordt gevraagd. „Er zgn tegenwoordig te weinig ridders", al dus de heer Knoop. Ds. Blom zette vervolgens de werk zaamheid van het Zeeuws Comité tot Hulp aan Vluchtelingen uiteen. Voor al het plan van het comité om aan 24 vluchtelingen een agrarische oplei ding in Zeeuwsch-VIaanderen te ge ven, waarna zij in de gelegenheid zul len vvorden gesteld te emigreren, on derwierp hij aan een nadere beschou wing. Voor de uitvoering van dit pian is f 60.000.nodig, waarvan thans ongeveer f 50.000.binnen is. Spre ker wekte de aanwezigen op mede te werken voor het slagen van het plan. Subsidering De voorzitter, de heer M. C. Ris- seeuw, bracht in zijn openingswoord o.m. het belang van de L.J.G. naar voren en beval een subsidiëring van het werk dezer vereniging aan. Voorts wees h(j op het nut van de Rijkslandbouw-winterscholen, de be hoefte aan een van bovenaf gerichte opleiding voor de jonge boeren en de noodzaak van het doorbreken der ei- land-gedachte. Jhr. mr. De Casembroot antwoord de de voorzitter later op de middag, dat de subsidiëring van het jeugd werk in Zeeland de volle belangstel ling van de provincie geniet, maar hij achtte de cultuursubsidiepolitiek wel bijzonder moeilijk, hetgeen hij illustreerde met de woorden: „Het is een glibberig terrein". De Com missaris besloot met de woorden „Ik heb vertrouwen in de jeugd van Zeeland". Naar aanleiding van het referaat, dat de heer Knoop had gehouden, vroeg de heer C. Philipse zich af, of in tegenstelling tot de thans nog bestaande aftrek voor het onderwij zend personeel op het platteland, waardoor dit onderwijs wordt gehan dicapt het misschien mogelijk zou zijn in de toekomst de onderwijzer een „plattelands-gratificatie" te verlenen. De voorzitter deelde o.m. mede, dat tijdens de des morgens gehouden ver- adering van de Provinciale Raad de egroting was afgekeurd. Het ligt voorts in de bedoeling om deze winter instructiedagen voor voorzitters, se cretarissen e.d. te houden en enkele studiedagen te beleggen, waarop oun. zullen worden behandeld het vluchte lingenprobleem en het Delta-plan. De verschillende streekvoorzitters vertelden over het werk in hun streek en de moeilijkheden, welke zich daar bij voordoen. Des avonds voerde de Herv. Jeugd raad het toneelstuk „Ik wil niet meer lopen" op. waarvan de bruto recette ten goede kwam aan het Zeeuwse Co mité tot Hulp aan Vluchtelingen. j beroep om schuld te bekennen. De beklaagde zelf zei na het pleidooi: „Ik wil niet voor een ander boeten, ik ben onschuldig". De uit zeven leden bestaande jury sprak het schuldig uit na een beraad van twee uur en een kwartier. De ju ry antwoordde met ja op een ganse reeks vragen, waarbij ook de vraag of de moord op het elfjarig dochtertje met voorbedachte rade was gepleegd. Nadat het vonnis was uitgesproken maakte de oudste zoon Clovis grap jes. De zoon Gustave en zijn vrouw zaten met onbewogen gezichten. Een van de kleindochters snikte: „Het is alles Clovis. Clovis heeft grootvader beschuldigd". Toen Gaston weggeleid werd zwaaide hij glimlachena met zijn stok naar de omstanders. Gevraagd of hij nog iets te zeggen had, zeide hij dat hij niet begreep wat er met hem gebeurde, maar te zeg gen had hij niets. De advocaat van de beklaagde zal hoger beroep aantekenen. is het 25 jaar geleden, dat voor de eerste maal de Zuidpooi werd overvlogen en wel door de beroemde ontdekkingsreizi ger admiraal R. E. Byrd in ge zelschap van Bernt Balchen, Harold June en Ashley McKin- ley in een driemotorige Fokker. P.T.T. looft duizend gulden beloning uit In roofoverval Ravenslein Het hoofbestuur van de P.T-T. heeft 1000 gulden ter beschikking gesteld van de officier van justitie te s-Her- togenbosch voor uitreiking aan dege ne, die in staat is de politie aanwij zingen te verstrekken die leiden tot de opsporing van de man, die de over val op de kantoorhouder te Raven slein pleegde. De identiteit van degene die de in lichtingen geeft blijft slechts bekend aan de officier van justitie of de po- litie-commissaris, die de inlichtingen ontvangt. Met auto te water en verdronken De 20-jarige Yvonne W. uit Den Haag is met een auto Zaterdagavond geslipt en in de Zuid-Buitensingel al daar gereden Reddingspogingen wa ren tevergeefs. De auto werd met een takelwagen van de brandweer boven water gebracht. Aanvankelijk dacht men dat er nog meer inzittenden wa ren doch het onderzoek leverde geen resultaat op. Het ongeval zou zijn ont staan, omdat mej. W. met te grote snelheid reed. VERWACHT... TOENEMENDE WIND. Aanvankelijk flinke opklaringen. Later toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aan vankelijk matige, in de loop van de dag geleidelijk tot krachtig of hard aanwakkerende Zuidelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 30 November Zon op 8.23 onder 16.34 Maan op 11.57 onder 21.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1