c De Nederlandse confectiekleding vroor komend voorjaar nze ~üzcun)enf>aqina ALS ONZE DOCHTERS NIEUWE MANTELS NODIG HEBBEN NU VIJF DECEMBER NADERT VAN VROUW TOT VROUW ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 HEEL VEEL LOF VOOR Zes mannequins vandaag naar Londen met geselecteerde collectie (Van een speciale verslaggever) Wanneer in Parijs de zon onbarmhartig staat te branden, gaan zjj die U verslag moeten uitbrengen over het nieuws in de mode, warme winterman tels en costuums bekijken. Staat de winter voor de deur, dan worden ze door de confeetie-industrie uitgenodigd om de voorjaarscollecties te komen zien. Dit laatste was ook vorige week weer het geval met de „Amsterdam Fashion Week", de halfjaarlijkse export-propaganda-manifestatie, welke in feite de verkoop inluidt in binnen- en buitenland van de Nederlandse kle dingindustrie. Het belang van de Fashionweek blijkt wel zeer duidelijk wanneer men tijdens deze week bij de confectiebedrijven binnenloopt. Alle denkbare talen hoort men spreken. Inkopers uit België, Duitsland, Enge land, Amerika, Frankrijk en Italië, maar ook uit het midden-Oosten, uit Scandinavië en Zwitserland doen hun keuze uit de ontzagwekkende aantal len modellen van onze confectiebedrijven. Drie-en-zestig leden telt de Fashion Week-organisatie en velen van hen hebben collecties, die lopen tot 400 stuks en meer. Wanneer wil dan ook in de gelegen heid zijn gesteld in een tijdsruimte van dertien uur, zevenendertig van deze eollesties te zien, dan zal het duidelijk zyn, dat men ons slechts winter staat voor de deur, maar badpakken voor volgende zomer liggen alweer gereed! een uittreksel heeft getoond, dat re presentatief is voor de gehele collec tie. Het is bijzonder moeilijk een eerlijk verslag te geven van een zo gemê leerde materie: de duurste en meest elegante confectie naast laag ge prijsde artikelen, waarbij ieder cneti- metertje stof moet worden gewikt en gewogen. De goedkope confectie is niet alleen op haar lüterlijk te be oordelen, men moet haar sociale en economische functie meetellen. In dit verband moeten wij noemen Milo uit Helmond, Lambooy Klunder, Mecona en Anco uit Amsterdam, die kennelijk hun uiterste best hebben gedaan om in de lage prijsklassen hun product, dat het vorige seizoen nogal wat critiek kreeg te verduren, op een hoger peil te brengen. Zij toon den ons mantels, costuums en japon netjes, die er prettig en vaak fleurig uitzagen. Sturka kwam met leuke sportpakjes, en met de meest ver rukkelijke kinderkleertjes, die wij sinds lang in Nederland hebben ge zien. Een waarlijk Italiaanse menge ling van kleurige motieven op katoe nen broekjes en rokjes, welke wij alle kleuters van Nederland toewensen, ten pleziere van henzelf en hun ou ders! Orlon-mantels Zowel in de confectie als in de haute couture kan de samensteller van een collectie gelukkig zijn in het De winter staat voor de deur en menige moeder zal met schrik ge constateerd hebben, dat dochterlief een nieuwe mantel nodig heeft. Ook nu is zelf maken voordeliger, te meer als er nog een oude wintermantel van mama disponibel is om de stof te leveren. Naar ons patroon kunt u twee modelletjes maken: een ruim val lende lange mantel met verbrede schouderlijn, flinke overslag en steekzakken of het geliefde korte jasje, dat glad om de heupen sluit en dat vooral bij een plooirokje en by een lange broek zo leuk staat. Aan nieuwe stof heeft u voor het laatste circa 1,40 meter van 140 cm breed nodig. Het heeft een 10 cm breed voorbaantje, dat u los van het patroon moet knippen. Het be leg maakt u als dit baantje, maar de bovenkant laat u tot de schou der lopen (zie stippellijn), u stikt de voorzijbaan op de voorbaan, waar bij u tegelijk de sluitpatjes meestikt. Deze zijn van dubbele stof, 3 cm breed en 8 om lang. Middenvoor slui ten ze met knoop en knoopsgat. Naar verkiezing kan men ook gespsluiting nemen. Aan de zaksplit zet u de dubbele voeringzak, die u met een 4 cm brede pat van dubbele stof af werkt. Zy- en schoudemaden sluiten en het beleg, dat men ook aan het voorbaantje kan knippen, tegen de voorkanten naaien. De bovenmouw wordt, als aangegeven van voren ge rekt en van achteren wat ingehou den, met de ondermouw verbonden en van de manchet voorzien. U zet de mouw over de kop iets ingehou den met de binnennaad circa 3 cm voor de zijnaad in het armsgat, dat volgens de stippellijn iy2 cm breed afgestikt wordt. Ook de andere af- stiknaden maakt u op dezelfde breedte. De halsrand naait u tussen de dubbele stof van de kraag. On derkraag en inlegsel schuin knippen. Bij de hier getekende lange man tel is het voorbaantje niet apart geknipt en een tweerij knoopsluiting aangebracht, maar vanzelfsprekend moogt u ook dezelfde voorkant ma ken als van het korte jasje. Desge wenst maakt u voorbaantje en kraag van andere stof. By een grijs of bei ge manteltje bijvoorbeeld staat een rode, groene of blauwe voorbaan heel aardig. De lange mantel kunt u mid denachter ook een plooi of een af- gestikte naad geven. In dit seizoen zien we ook veel dat de randen met1 fluweel of leer omgebiesd worden. Voordat u gaat knippen, contro leert u toch de maten wel even? ELLA BEZEMER. \rt-l ene seizoen en imstasten in 't volgen de. Zo wil het ons voorkomen dat Berghaus, die meestentijds een zeer grote en uiterst gevarieerde collectie toont, ditmaal wat saai was, al toon de deze firma voor ons land een nieu wigheid, t.w, orlon-mantels, die ge heel zijn gevoerd en genaaid met or- lon-materialen, waardoor deze tere witte en pastelkleurige producten goed wasbaar zijn. Bijzonder geslaagd daarentegen zijn de collecties van Max Haar, die ons weer onthaalde op een serie prachtige mantels en costuums met originele mouwpatronen, en van Pla za, die zichzelf overtrof met een zeer gevarieerde collectie van getailleerde en rechte mantels. Netéx Modellen toonde prachtige mantels, maar stel de wat teleur in zijn costuums, die gewoonlijk zyn sterke kant zijn. De Groot toonde een bijzonder levendige collectie en heeft sterker dan wie ook de nadruk gelegd op de lage heuplijn. Olman toonde weer „dromen" van mantels en costuums in wollen en katoenen stoffen. Neugarten en Windsor demonstreerden dat er ook in rokken veel variatie te brengen is, en Levy willen wij een compliment maken voor zijn smaakvolle en aan trekkelijke blouses. Jolo Couture ontlokte weer „ach's" en „oh's" aan de verzamelde journa listen door de onnavolgbare gratie van zyn japonnen en pakjes. Gerson Dreese blyft in deze sector onze tweede kracht, zonder nochtans Jolo ook maar te benaderen, Tweka toonde jersey pakjes en badpakken, getuigend van goede smaak en kunde. Wat dit bedrijf doet op het gebied van dames-, kinder- en badkleding is van bijzonder groot be lang. Tenslotte nog iets over het we reldvermaarde leerwerk van Vico uit Rotterdam. Hoe deze firma het klaar speelt om in leer en suède, waar toch geen persbout aan te pas kan komen, steeds de mode op de voet te volgen, is een ieder, maar vooral de concur rentie een raadsel! Kleur en snit zijn altijd geraffineerd juist. Ook nu weer zagen wij Dior-rood en Vermeer- blauw verwerkt in modellen, die be ter dan welk stoffenproduct ook, de lange lichaamslijnen suggereren. De Nederlandse confectie heeft weer getoond haar plaats waardig te zijn. Dat zij voor deze plaats zal moeten vechten is de laatste tijd steeds duidelijker geworden, nu in Duitsland en België de nationale in dustrieën naar voren komen! Maar dat zij het gevecht ook aandurft blijkt o.a. uit het feit, dat men geza menlijke shows gaat houden in En- eland en Duitsland. Vandaag ver rekt een zestal Nederlandse manne quins per speciaal gecharterde Con- vair naar Londen met een collectie voorjaarsmodellen van Nederlandse confectïonnairs. Deze kleding zal ge toond worden in de balzaal van het Dorchester Hotel, waar ook Fath en Dior vele malen hun collecties toon den. Tientallen inkopers van Engelse modehuizen zullen deze Nederlandse mode-manifestatie bijwonen. Uit vilt kan men vele leuke surprises maken De Deeember-maarid is en blyft de duurste maand van het jaar! De klei ne geschenken welke de vriendschap heten te onderhouden, mogen dan stuk voor stuk niet zo heel duur zyn, toch kosten al deze kleine cadeaux bij elkaar ous elk jaar weer een aardig deel van ons budgetGelukkig is er nog altyd de schone kunst van het handwerken, waardoor menige vrouw met betrekkelijk weinig geld toch een aardige surprise kan maken voor vrouwelijke familieleden of vriendin nen. Het coquette, kleine schortje bij voorbeeld, dat hiernaast staat afge beeld, is voor elke huisvrouw een practisch bezit, niet in de laatste plaats door de grote zak, welke over de hele breedte loopt. Moet u even uw brei. of handwerkje in de steek laten: stop 't in uw schortje! Geen kleuter kan er tijdens uw afwezigheid mee op de loop gaan, en de poes zal uw wol niet in de war maken. Bij het ophangen van wasgoed is dit schort je een handige bergplaats voor was knijpers, en ook bij het werk in de tuin bewijst het goede diensten. ziet hier het halve patroon. Aan weerszijden van de bovenkant worden drie plooitjes ingelegd, elk met 1% cm stofverbruik en lVz cm van elkaar. De bovenkant van de zak is met een stippellijn aangegeven. Als u de zak op het schortje stikt, naait u tegelijk de ingerimpelde of geplooide volant mee die aan de buitenkant met een smal zoompje afgewerkt is of met af stekend band omboord. De bovenkant van het schortje zet u tussen de dub bele stof van de tailleband. Wanneer u het patroon uitvoert in batist of heel fijn linnen, waarlangs u een brede kanten strook zet of een volant van dezelfde stof, is het resul taat een alleraardigst cocktailschort je. En tenslotte kunt u het schortje maken van plastic, waardoor het bij zonder geschikt wordt voor karwei tjes, waarbij gevaar voor spetten of morsen bestaat. WAWAVAVWA Het is ditmaal een lezerdie mij een gewetensvraag voorlegt, waaraan ik graag eens een ko lom wil wijden. De vraag is wel iswaar op het randje van per soonlijk, en dergelijke, onschul dige, nieuwsgierigheden beje gen ik doorgaans met een glim lachend zwijgen. Maar er zit tegelijkertijd zo'n behoorlijke dosis misverstand in verwerkt en dat nog wel een heel gang baar misverstand) dat ik mij toch een beetje verplicht voel op deze kwestie in te gaan. De vraag luidt namelijk: ,jHet is mij nog altijd een groot raad. sel, hoe U tegelijk artistiek kunt zijn en gewoon huishoude lijk. Kunt U zomaar gewoon zijn voor het oog en tegelijk schrijfster zijn?" Ziedaar, netjes in een notedop verpakt, de puzzle waar vele lieden hoofdschuddend niet uit kunnen komen, als zij iemand tegen het lijf lopen die zich voor het oog vrij normaal gedraagt en toch, tegelijk dat blijkt uit wat zij aan de culturele markt brengt een artiste moet zijn. Nu loop ik met deze formu lering eigenlijk al een klein beetje op mijn eigen antwoord vooruit, want deze bedoeling van de schrijver schuilt waar schijnlijk een laag of wat die per dan zyn eigenlijke vraag. Wij doen dus beter, met de zichtbare oppervlakte te begin- nen. En dan wil die nieuwsgie rige informator allereerst al leen maar te weten komen naar ik gis): Saskia, hoe kunt U nu in een en dezelf de rubriek vandaag een betoog ten beste geven over de Bran- denburgse concerten of de fi guur van Hadewych, om de vol_ geilde week af te dalen tot zo iets platvloers als rauwkost of voetverzorging. Wanneer mijn waarde brief schrijver zoiets bedoelt, kan ik hem meteen antwoorden dat dit een kwestie van genegenheid voor mijn lezeressen en boven- dien van zelfdiscipline is. Nie mand kan bij rauwkost of brei- patronen alléén leven maar evenmin te allen tijde ronddwa len in de domeinen van de geest. Er zijn bovendien allerhande schakeringen in de grote schare die zich een dagblad op tafel laat leggen. Elk van die scha keringen heeft recht zich in de ze rubriek een keer thuis te voélen. En bovendien heb ik al tijd zo de heimelijke hoop, dat een luchtig opgespit kolomme tje over diezélfde doelmatige voeding de aandacht zal van gen en vasthouden voor de voe ding van de geest Terwijl het voor Saskia zélve altijd een levensopgave is geweest, zich terdege thuis te voelen op ellc terein dat zij, toevallig of nood gedwongen, betreedt. Heeft een groot artist als Louis Couperus, die men zich oppervlakkig gezien alleen maar kan voorstellen als een slenteraar langs de Promenade des Anglais, in een smetteloos zomercostuum met een roos in het knoopsgat heeft diezelfde verfijnde dandy niet eens be weerd dat een schrijver van al les verstand moet hebben hoe een omelet gebakken en hoe een kind geboren wordt? En U behoeft er een werk als Der Komedianten of Iskander maar op na te lezen om te be seffen dat de geeuwende fainé- ant in zijn ligstoel tussen de ro zen moet geblokt hebben op ge schiedkundige werken, op Griekse grammatica en Latijn se redevoeringen, op cultuurhi storische handboeken, op kaar ten en brieven en reisbeschrij vingen, hoe droog en dor ook grondiger en verbetener dan de ijverige student voor zijn tentamina. Nee, ik verzeker U: het grootste talent, de brillantste begaafdheid komt nimmer tot volle ontplooiing zonder een le venslang zwoegen op de meest alledaagse onderwerpen, zonder een grondige kennis van en vooral: een uitgebreide en wer kelijk warme belangstelling voor alle uitingen en verschijn selen van het prachtige, rijke, altijd fascinerende leven. Voor een wezenlijke schrijver is alles belangrijk en indruk- wékkend, het eigen innerlijk evenzeer als de wereld om zich heen. Het feit, dat er vandaag de dag zo weinig boeiend, zo schraal en grauw geschreven wordt is onder meer hieraan te wijten, dat de auteur en de dichter zich, onmachtig en ste riel, terugtrekken binnen de nauwe cel van dat eigen inner lijk, verkild door angst en intel lect. Maar laten we tijdig terugke ren tot ons uitgangspunt. Ik wilde alleen maar aantonen, dat het verhevene, het spirituele, het artistieke, voor een waar achtig kunstenaar altijd ligt in het verlengde van het gewone en alledaagse. Vandaar dat on ze grote schilders kans hebben gezien, van enkele citroenen op een tinnen bord, van een hand vol dode visssen op een stuk pa pier, ja zelfs van een paar afge dragen sclwenen een schilderif te maken dat U verheugd doet stilstaan. En hebt U ooit wel eens zoiets verrukkelijks ge zien als de naakte witte wand op de doéken van Johannes Vermeer Een artist, laat mij U dit uit ervaring verzekeren, is niet een wezen dat zich vooral van de gewone mens moet distancïèren door zich iets afwykends of op vallends aan te meten. Zodra er een ringbaard en lange haren of slacks en een raagbol aan de pas moeten komen is er iets mis met de innerlijke zékerheid. Men is eerder een waarachtig artiste in een huishoudschortje dan op blote voeten en sanda len: talent heeft geen rode vlag nodig. Neemt U dit van mij aan: een artist is geen buitenbeen met een walgend dédain voor de al ledaagsheden des levens noch een uiterlijk vrij normaal men selijk wezen, achter de hand be hept met een min of meer han dig gecamoufleerde, vorm van Krankzinnigheid. Een artist, in zijn ideaalste verschijning, is een mens met een warme genegenheid voor alle levensuitingen maar in nerlijk gezegend en gestraft beide met een gescherpter op merkingsgave, verfijnder zin tuigen en zowel de drang als 't vermogen om aan zijn gewaar wordingen en gevoelens uit drukking te geven in een eigen idioom: van klanken, van woor den, van kleuren of van vormen. En dan valt het licht te be grijpen, dat voor zo iemand een laniarenspiegéling in 'n gracht even indrukwekkend is als de Vesuvius bij nacht en de geur van pasgemalen koffie 'even hardverkwikkend als een bed theerozen. SASKIA. 10 ïailleband 240 x 5 cU. Volant ld. Wollen vilt Een materiaal, dat bijzonder mo dern is, en bovendien tamelijk gemak- kelyk te bewerken, is wollen vilt. Er kunnen vele aardige kleinigheden uit gemaakt worden, zoals vele soorten kleedjes en onderleggers, eierwar- mers. kussenovertrekken, handwerk- tassen, pantoffels en theemutsen. Handige vrouwen kunnen vilt ook verwerken in grotere stukken: over- gooiers, rokken, spencers en panta lons. Voor het borduren van wollen vilt kieze 'men vooral wollen borduurga rens. Belangrijk zijn ook de kleuren combinaties! Combineer by voor beeld eens diep-groen met fel rood; geel of oranje met zwart; wit met zwart; cognac met mos groen. Het zyn maar enkele gre pen uit een rijk kleurenprogram- ma Onze opgroeiende dochter zullen wij zeker een groot plezier doen met een wijdklokkende vilten rok. Zij kan deze met een felgekleurde jumper dragen tijdens de schooluren, maar ook met een gekleed truitje of een bypassende blouse naar een school feestje. Onderstaande rok (een model van de Engelse firma Spectator Sports) is van zalmkleurige wollen vilt, geborduurd met zwarte wol. U ziet deze rok hier als avonddracht, gedragen met een zwarte strapless, maar ook overdag kan hij dienst doen, in combinatie met een eenvou dige zwarte jumper of blouse. Aardig is ook een groene rok, voor zien van een grote zak, waarop een rand zwartwollen franje, of en dit speciaal voor 's avonds een wit vil ten rok, waarop met onzichtbare steekjes zwarte maskers zijn genaaid, welke geknipt kunnen worden uit zwart vilt. tf*. vr Z J =--'4- 5>>: fel -- K|I -l: „Koopjes" op Nigeria's vrouivenmarkt „TJ zult het zeker met me eens zyn dat, als men als Hollander in Nige ria zit en daar een krant uit Neder land inkykt, het zeer zeker interes sant is een artikel over dit voor de meeste landgenoten onbekende Nige- rïa toe ontwaren." Dit schrijft óns een in Nigeria woonachtige Zeeuw, de heer L. D. Minderhoud, naar aan leiding van het onlangs op deze pa gina verschenen artikel „Nigeriaan- se vrouwen zijn te duur in aanschaf." De heer Minderhoud, die in Owerri (Zuid-Nigeria. Brits West Afrika) woont, sluit in zijn brief enkele kran tenknipsels in uit Engelse bladen, en hij schrijft er het volgende bij: „Het eerste knipsel omvat het voorstel van de mannelijke verdruk ten om de bruidsprijs op 'n maximum van 30 te bepalen. Ik laat hierbij terzijde hoe de Europese vrouwelijke wereld op een dergelijk voorstel zou reageren, maar men moet er aan de andere kant ook rekening mee hou den, dat talloze primitieve Nigeria- nen zich met een maandloon van 3 tot f 5 volkomen „happy" voelen. De aanschaf van een vrouw komt de doorsnee-Nigeriaan daardoor niet temin nog op bijna een jaar loon te staan! Vanuit Nigeriaans mannen- oogpunt bezien is het voor hem dus toch een heel offer om zich een met gezel voor het leven aan te schaffen. Ik geloof daarom dat het met de ver nedering, die Margaret Ekpo haar sexe aangedaan voelt, wel mee zal vallen en dat het voor de meeste man nen een hele aderlating zal beteke nen, nu volgens het tweede bijgesloten knipsel de bruidsprys inderdaad defi nitief is vastgesteld op 30 Dat er op deze „markt" ook wel eens „koopjes" te halen zijn, kan voorkomen wanneer zoals vorige week nog ergens gebeurde, de „chief" van een stad decreteert dat onge trouwde vrouwen de stad moeten ver laten omdat ze „niet gewenst" zijn. Tientallen vrijgezellen verschenen toen op de plaats, waar deze vrou- Tips voor de keuken Vruchtensap in blik, fles of tube, hetzij op drinksterkte, hetzij gecon centreerd, geeft bij de juiste verdun ning een drank, die in vitaminegehal te niet behoeft onder te doen voor vers verkregen sap. Wordt geconser veerd sap van citrusvruchten of to maten als bron van vitamine C ge bruikt, dan is het raadzaam de in houd van het geopende blik of flesje in ten hoogste drie dagen op te ma ken. Het vitaminegehalte gaat name lijk achteruit wanneer het sap met lucht in aanraking komt. Toevoeging van suiker beïnvloedt de voedings waarde van citroen- of ander sap niet nadelig. wen tegen het voorstel van de chief protesteerden, om hun slag te slaan, en volgens de courant schijnen diver se gegadigden met een vrouw ver trokken te zijn, waarvoor ze de fa belachtige som vanzegge vijf shilling betaalden. Maar dit noemt men ook hier excessen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7