KAPPIE EN DE VERZONKEN STAD Begroting oorlog en marine door Tweede Kamer aanvaard MINISTER ALGERA WEERLEGT BEZWAREN VAN KAMERLEDEN Amsterdamse Beurs 10 PROVIN C1ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 OVERLEG OVER VERHOGING VAN SOLDIJ Krijgsmacht op Nieuw-Guinea wordt versterkt (Van onze parlementaire redacteur) Na een zeer uitvoerig debat, waaraan behalve door een minister en twee staatssecretarissen werd deelgenomen door 15 leden, hechtte de Tweede Ka mer Vrijdagmiddag zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan de begrotingen van Oorlog en Marine. AUeen de enige aanwezige communis tische afgevaardigde, de heer Haken, kreeg aantekening dat®hlj tegen was. Vooraf hadden de staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, en de staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, op een aantal vragen ge antwoord. ■sbg< de 115 Nederlanders, die voor de Ver enigde Naties In Korea zijn gesneu veld. Hij deelde, wat onze luchtmacht aangaat, mede, dat hij hoopte dat bo ven het aanvankelijk vastgestelde plan twee squadrons Meteors ge vormd kunnen worden. Overigens had mr. Kranenburg vertrouwen in een voldoende uitbreiding van de lucht macht. zodat zij volledig aan de inter nationale eisen zou beantwoorden. Na de krachtige taal, die minister Staf Donderdagnacht over de infil traties op Nieuw-Guinea had gespro ken bracht staatssecretaris Moorman, die zich in dit opzicht geheel bij de minister aansloot, hulde aan de mari niers die de infiltraties hebben opge vangen of vervolgd. Krachtig optreden. HH meende, dat het nu aan de Re publiek Indonesia wel duidelijk zou zijn, dat er met grote kracht zou wor den opgetreden. Het is de bedoeling, zo voegde de heer Moorman hier aan toe, tot verdere uitbreiding van de vloot in Nieuw-Guinea over te gaan. Er worden o.a. communicatie-lan dingsvaartuigen van een speciaal type gebouwd. Ook zullen van Amerika overgenomen vliegtuigen de lucht macht op Nieuw-Guinea vervangen en uitbreiden. Wat de Papoea-brigade betreft sommige afgevaardigden hadden om de vorming van zo'n brigade ge vraagd deelde de staatssecretaris mee, dat hy in principe daar niet tegen was, doch dat hij het te vroeg vond, om thans reeds tot de oprichting er van over te gaan. Wel komen Pa- aanmerking voor politie- poea's diensten. Hier en daar is een paniekstem ming tot uiting gekomen over de per soneelssterkte by de Marine. De heer Moorman ontkende dat hiertoe reden bestaat, al gaf hij toe, dat er moei lijkheden zijn. De streefsterkte van de marine 23.115 man is byna be reikt. De toestand van de dienstplich tigen is normaal. Helaas zwaait het technisch personeel, dat bij de marine een voortreffelijke opleiding heeft ge noten, af naar het particuliere bedryf. Geprobeerd wordt, aldus de bewinds man, dit proces te stuiten door betere salariëring. Met het particulier be drijfsleven kan men evenwel niet wed ijveren. - Vloot breidt zich uit Bovendien breidt de vloot zich uit. In één jaar zyn er 27 schepen aan toegevoegd. Het corps mariniers om- Afsluiting zeegaten Waddeneilanden Tijd nog niet rijp, aldus minister Algera Voor de afsluiting van de zeegaten tussen de Waddeneilanden en voor In polderingen op grote schaal wordt de tjjd nog geenszins rijp geacht. Welis waar is terzake een diepgaande studie gaande, aldus minister Algera aan de Kamer. Doch hieruit zullen zeker voorshands nog geen ingrypende plan nen voortvloeien. De minister acht het trouwens niet mogelijk om, nu alle beschikbare krachten voor een lange reeks van jaren gebonden zullen zijn door de voorbereiding en uitvoering van een uitgebreid programma van water staatswerken, waaronder de voltooi ing der Zuiderzeewerken en de Delta plannen, bovendien nog de uitvoering van de Waddeninpoldering ter hand te doen nemen. Anders staat het met de Lauwers- zee. Het voorbereidende werk voor deze inpoldering is vergevorderd en verwacht wordt dat over enkele jaren met de uitvoering der werken zal kunnen worden begonnen, waardoor een oppervlakte van plm 5500 ha cul tuurgrond zal worden gewonnen. De inpoldering van de Dollard is een aan gelegenheid, waarvan zeker het be lang wordt ingezien. Een inpoldering van enige omvang zou echter de be vaarbaarheid van de Eems, die de toegangsweg uit zee naar de havens van Delfzijl en Emden vormt, in ge vaar kunnen brengen. Het betreft hier een ingewikkeld vraagstuk, dat by dc rykswaterstaat in studie is. Bloedbad in NoorcHndia. In hel. grensgebied van Noord-Oost- ïndia heeft op vijftien Nov. een veld slag tussen de bewoners van twee dor pen aan 57 personen het leven ge kost. Aldus is Vrijdag te Sjillong (As sam) bekend gemaakt. In October was een koerier uit het dorp Pangsja vermoord. De bewoners van dit dorp deden hierop een aan val op het dorp Jimpang, in de over tuiging dat mensen uit deze plaats bij dc moord betrokken waren geweest. Alle huizen in Jimpang werden in brand gestoken. De inwoners, die de slachting overleefden, vluchtten het oerwoud in. Er zijn troepen naar het. gebied ge zonden om verdere strijd te voorko men. vat 4019 man, onder wie 1947 man beroepspersoneel. Dit laatste aantal zal worden opgevoerd tot 2500. Voorts zal de uitzending naar de West en naar Nieuw-Guinea beperkt worden tot 1 jaar voor elke 2% dienst in Ne derland. Thans is deze verhouding 1 tot 1. Het vliegkampschip „Karei Doorman" zal na de restauratie niet sneller varen dan thans, doch dit achtte de staatssecretaris geen be zwaar. Hij had redelyke verwachtin gen van de vernieuwde „Karei Door man" en wee3 het denkbeeld, om tot 1957 een vliegkampschip uit de „mot- tenballenvloot" van Amerika te lenen, van de hand. Het personeel van de „Karei Doorman" zal namelijk gedu rende de tyd, dat dit schip verbouwd wordt, op andere schepen worden on dergebracht. Tenslotte maakte de heer Moorman bekend, dat de hulp, die Zuid-Afrika aan Nederland gevraagd heeft, neer komt op de zending van vyf geschut- makers en 7 andere technici. B$j de Zuidafrikaanse regering is geïnfor meerd, welke voorwaarden zy bieden kan. Dit antwoord wordt thans afge wacht. De soldij. Er was gevraagd om verhoging van de soldjj. Op het ogenblik wer ken de soldaten voor 1.per dag. Als wij dit bedrag op 1.06 zouden „Atoom-oog" Een speciale tril, waarmee het mo gelijk is radio-activiteit in geval van een atoomwapen-aanval tijdens de oorlog te meten, werd te Bonn op een luchtbeschermings-demonstratie aan Duitse autoriteiten getoond. De bril len z\jn uitgerust met een radio-actief gevoelig filterdat op z.g. gamma- stralen reageert, waardoor de dra ger in de gelegenheid is gevaar van die aard in welke vorm ook direct waar te nemen. brengen, das de loonsverhoging van 6 ook op de soldy zouden toepas sen, dan zou dat volgens ir. Staf 3 milliocn per jaar kosten en dat be drag zou ergens vandaan moeten ko men. Niettemin was de minister be reid overleg te plegen met zyn ambt genoot van Financiën. Tenslotte kwam de bewindsman ook nog terug op Nieuw-Guinea. Hij deelde mee, aat de regering maatre gelen heeft getroffen voor verster king van dit land, maar dat het toch wel erg ver gaat te verlangen, zoals de heer Weiter gedaan had, dat geen infiltraties meer zullen voorkomen. Over een afstand van 2400 km kan men in de tropennacht wel eens hier of daar landenHet is onmogelijk, om overal iemand neer te zetten, vond ir. Staf. Door de heer Ritmeester was vraagd of het juist is, dat de K.P. materialen aanvoert voor de Indone siërs die infiltreren. De minister gaf hierop geen rechtstreeks antwoord. Hij vond het beter, hierover in dit stadium niet te spreken, omdat Indo nesië niet behoeft te weten, wat aan de Nederlandse regering bekend is. i ge- p:m. Weer een roofoverval Ditmaal op kassier van grenswisselkantoor. Een gemaskerde man heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag een roofoverval gepleegd op de 25-jarige kassier van een grenswisselkantoor, zekere Van de B. uit Valkenswaard- De buit bedroeg vierhonderd gulden. De dader is verdwenen. Omstreeks één uur fietste Van de B. op de Luikerweg tussen Borkel en Schaft en de Belgische grens. Hij kwam van zijn werk en was op weg naar huis. Zoals elke dag had hij ook ditmaal een bedrag aan geld bij zich, dat hij de volgende morgen in Val- kenswaard meestal tegen klein bank papier omwisselt. Plotseling werd hij door de bestuur der van een auto gedwongen tot af stappen. De autobestuurder, die een masker droeg, dwong v. d. B. onder bedreiging van een revolver in de auto te stappen, waarop de bestuurder een binnenpad tussen de dennebossen inreed. Daar werd v. d. B. van zijn geld beroofd. Toen de gemaskerde man met de auto wilde vluchten, reed hij zich volkomen vast tussen de denne- bomen. Met het rijwiel van de kassier is de onbekende er toen van door ge gaan. Het rijwiel werd in de loop van de morgen in een tuintje in Valkens- waard teruggevonden. De auto bleek Donderdagavond te Valkenswaard te zijn gestolen. De politie neemt aan dat de overval ler geen onbekende is. Nog beraad over mogelijke tariefsverhoging N.S. Verschenen is de memorie van antwoord van de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting-1955 van zijn departe ment. By het ontwerpen van de richtlijnen goederenvervoer heeft de minis ter een standpunt ingenomen, dat in het algemeen overeenstemt met dat van de minderheid van de commissie van de S.E.R. De N.S. en dochter-ondernemingen zullen hun wegvervoer niet kunnen uitbreiden, tenzij andere ondernemingen in het desbetreffende vervoet niet kunnen voorzien of gebleken is, dat deze daartoe niet bereid zijn. Als grens- datum is daarbij 15 Februari 1954 genomen. Inzake het geschil richtlijnen perso nenvervoer merkt de minister op, dat de wijziging geen bedreiging vormt voor de rust in het vervoerswezen. Toon en adres van de Ned. vereni- ing van transportondernemingen ;bben de minister wel bevreemd. Hoewel de minister de adviezen van het bedrijfsleven op hoge prijs stelt, wenst hy zich toch een zekere vryheid voor te behouden. Hij meent, dat hy niet iedere later aangebrachte wyzigmg of aanvulling van een voor stel opnieuw aan het bedrijfsleven be hoeft voor te leggen. Ten aanzien van de klachten over van Gent en Loos- zegt de minister, dat het vervoer van goederen door Nederlandse vervoerders naar of van het buitenland slechts mag geschie den met inachtneming van het N.I.W. O.-tarief. Tariefsverhoging NS. Het spoorwegbedrijf dient, aldus de minister, een sluitende exploitatie-re kening te hebben. De minister ver moedt, dat de stijgende welvaart voorshands niet tot een zodanige toe neming van het vervoer zal leiden, dat om die reden tariefsverhoging achterwege zal kunnen blijven. Om trent de vraag of en in hoeverre zoda nige verhoging nodig Is en zo ja, wan neer en in welke vorm, beraadt de minister zich nog. Met voldoening vernam de minister, dat de Kamer de pogingen om te ko men tot opheffing van de hinderlijk ste gelijkvloerse kruisingen tussen spoor- en rijwegen algemeen met in stemming had gezien. Zowel voor de drukke overwegen in rijkswegen als voor die in niet-rijkswegen is een voorlopig plan opgesteld, dat men ur gentieplan kan noemen. In overleg met België is thans be sloten de lyn Roosendaal-Antwerpen te electrificeren. Daarmede zal mr a in 1957, naar verwacht wordt, gereed zijn. De Gaulle sprak met Sowjet-ambassadeur. Opschudding in Frankrijk. Vrijdagavond is te Parijs van wel ingelichte politieke zijde vernomen dat generaal De Gaulle in de afgelopen week in zijn landhuis in Oost-Frank rijk een onderhoud beeft gehad met de Sowjet ambassadeur te Parijs, Vi- nogradow.'Het initiatief tot deze be spreking zou van Vinogradow zijn uit gegaan. Een en ander heeft in kringen der Franse nationale vergadering sterk de aandacht getrokken. Generaal De Gaulle zal vier Dec. a.s. een politieke verklaring afleggen, die mogelijk van gewicht zal zijn voor het verloop van het debat in de volks vertegenwoordiging over bekrachti ging der overeenkomsten van Londen en Parijs. Advertentie. J Ook In luxe dozen van 4 pakjes. 3 >,v mm Koningin Juliana op Leidse reünie. Koningin Juliana heeft deelgeno men aan de reünie van oud-alumni van de rijksuniversiteit te Leiden, wel ke gisteravond in het „Palace hotel" te Hilversum is gehouden. Tijdens de gemeenschappelijke maaltijd heeft dr. A. J. Koster een lezing gehouden over het onderwerp „de geloofsbelijdenis van een Griekse philosoof". Prof. dr. B. G. Escher vertoonde de Stromboli- fiim. Bromfietsersbond wil medezeggenschap Het hoofdbestuur van de Nederland se bromfietsenbond heeft tot de mi nister van verkeer en waterstaat het verzoek gericht in de reeds ingestelde en in de toekomst in te stellen com missies op het gebied van het verkeer ook een vertegenwoordiger van de Nederlandse bromfietsersbond te be noemen. Naar het oordeel van het hoofdbe stuur geeft een aantal van 375.000 bromfietsers recht op medezeggen schap in verkeersaangelegenheden, te meer omdat het bromnetsenvraag- stuk een definitieve regeling eist, me de gelet op de zich duidelyk afteke- mende technische ontwikkeling van de bromfiets. Negen kinderen door brand omgekomen. Negen kinderen van één tot zes jaar zijn om het leven gekomen door eenbrand, die in een kindertehuis in het dorpje Riu, in de Zuidfinse pro vincie Tavastland, heeft gewoed. De negen slachtoffertjes bevonden zich iu een slaapzaal op de eerste verdieping, die houten wanden had. Acht elders slapende kinderen kon den worden gered. Autobotsing eiste drie doden Op de Apeldoornsestraat nabij Oud Millingen is Vrijdagavond een autobus van de firma G. uit Apeldoorn op een stilstaande militaire wagen gereden. De bus werd aan een zijde openge scheurd. Drie van de tien in de auto bus zittende personen werden gedood. De overige arbeiders en de chauffeur liepen lichte verwondingen op. TWEE ZWAARGEWONDEN?. Op de Rijksstraatweg te Haren (Gr.) heeft zich Vrijdagavond een ernstig autobotsing voorgedaan, waarbij de ir. P. H. uit Bennekom en ir. T. uit Wa- geningen ernstig werden gewond. 25 Nov. 26 Nov. Nederland 1951 (3%) 104 104 Nederland 1948 (3%) 100% 100% Nederland 1947 (3%) 3 100% 100% Nederland 1937 3 99% 99% Dollarlening 1947 3% 98% 98% Investeringscertificaten 3 101 101% Nederland 19C2-64 3 101V» 101% Nederland N.W.S. 2% 80% 80% Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 99% 99% Nat. Handelsbank 164% 162% Ned. Handelmij. 213% 215 A.K.U. 309 323% Bergh's en Jurgens 312% 311 Calvé-Delft 260 263 Kon. Ned. Hoogovens 288 291 Unilevej 466% 472% Ned. Kabelfabrlek 266% 264 Philips 384% 388% W llton-Felj enoord 229 230 Billlton 386 laten 383 laten Kon. Petroleum MIJ. 538% 541 Amsterdam Rubber 105% 105% Holland Amerika Lijn 182% 184% Kon. Paketvaart 150% 151% Rotterdamse Lloyd 161% 153% Ned. Scheepvaart Unie 156% 157% Stv. Mij. Nederland 167% 169% 17. Bliksemsnel stoof de haai door de straat, recht op Kappie en Rivaldi af. •Er was maar één middel om aan dit vraatzuchtige monster te ontkomen: het gebouw binnen te vluchten, voor welks ingang zij zich bevonden. Weliswaar stond er een bord met VERBO DEN TOEGANG voor, doch in zulke gevallen let men daar niet op. Dus zwommen zij hals over kop door de ingang en trachtten de deur voor de neus van het toe schietende monster dicht te werpen. Maar tot hun schrik was er geen beweging in de deur te krijgen; deuren, die zo lang onder water zijn geweest draaien niet zo makkelijk meer in hun hengsels. Verschrikt gaven zij hun pogingen op en zwommen de gang in, die uitkwam op een gesloten deur. Ze nuwachtig trachtten zij de ze te openen. Als dit niet lukte, zaten ze lelijk in de val, want reeds zwom de haai het gebouw binnen. Maar tot hun opluch ting bleek deze deur niet klem te zitten; met een geknars, dat door het water in hun helmen door drong, zwaaide hij open. Het was op het nippertje. Amsterdamse wisselmarkt Amsterdam, 26 Nov. Contante prijzen Londen 10.6010.61, New York 3.80A—3.80ft, Montreal 3.92% —3.93, Parijs 1.0815—1.0835, Brus sel 7.59%—7.60%, Frankfurt 90.01— 90.11, Ztlrieh 86.59—86.69, Zürich (vrije francs) 88.68—88.78, Stock holm 72.8672.96, Kopenhagen 54.56 54.66, Oslo 52.93—53.03, Braz. dol lar 3.79%—3.30%, Argentijnse ver rekeningsdollar 3.80%3.81%, Ja panse verrekeningsdollar 3.81%— 382%, Turkse verrekeningsdollar 3.80%—3.81%. "VWVWWVVWAAWVVVW H.V.A. 145% 146% Deli Mij. 133% 135% Bank v. Ned. Gem. 4% 110 110% B'ank v. Ned. Gem. 0-5-10 136 137 Centrale Suiker 203 210 Kon. Mij. De Schelde N.B. 159% 160 Baltimore-Ohio 32 32% New York Central 24 24% Pennsylvania 19 19% Anaconda 43% 43% Bethlehem Steel 95 95% General Motors 94 93% Intern. Nickel 59% Kennecott 94% 94% Republic Steel 70% 70% U.S. Steel 69% 69% North American Cy. 26% 26% Mldcontinental 95% 95% Shell Oil Cy. 58% 58% Tide Water 26% 26% A.K.U. 4% PREMIELENINGEN de haal had hen bijna bereikt, toen zij zich door de opening wrongen en de deur achter zich dicht wierpen. „Carambal" hijgde Rivaldi, „bijna had dat hap- zuchtige vissebeest ons door zijn slokkeel naar binnen opgepeuzeld I" „Maar hoe komen we hier weer uit?" mompelde Kappie zorgelijk. Amsterdam Premielenmg 127 127% 's-Gravenhage 1952 I 128 's-Gravenhage 1952 II 126% Rotterdam 1952 I 131 Rotterdam 1952 II 130% Breda 109 109% Utrecht 124 Eindhoven 1954 110% 111 Enschede 109% 109% Eis van 15 jaar voor moord te Mijdrecht Voor de Utrechtse rechtbank is Vrij dagmorgen vijftien jaar gevangenis straf geëist tegen de 25-jarige koop man P. van den H. uit Vinkeveen, be schuldigd van doodslag op de 62-ja- rige veehouder A. S. te Mijdrecht. De rechtbank zal op 10 December a.s. uitspraak doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6