Industrialisatieproblemen voor Zeeland uitvoerig belicht SCHENK AANDACHT AAN THOLEN! FRANSEN FILMDEN DISCREET EEN DELICAAT PROBLEEM DWARSDIJK DOOR SCHOUWEN KAN NIET WORDEN GEMIST HOOFD „DUSSELDORPSCHOOL" IN GOES NAM AFSCHEID 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 E.TA. HIELD „ECONOMISCHE DAG (Slot van pag. 1). oor bepaalde streken zal dit wel eens tot teleurstellingen lei den, namelijk wanneer er van on dernemerszijde geen geneigdheid bestaat zich vrijwillig in die stre ken te vestigen. Evenals voor de industrialisatie van Nederland als geheel nodig is, zal ook in elke af zonderlijke streek waar de over heid industrievestiging wil stimu leren gestreefd moeten worden naar het scheppen van een plaat selijk goed „industrieel klimaat", alsdus spr., die de voorwaarden hiertoe nader toelichtte. In Zeeland. Hoewel spr. Zeeland als nog altijd overwegend agrarisch zag, constateer de hy toch een langzame ontwikkeling in de industriële richting. Hy had echter de indruk, dat Zeeland in zijn geheel naar verhouding tot vele ande re provincies weinig van de na-oor- logse industrialisatie heeft gemerkt. De heer Van de-Garde was van me ning, dat Zeeland in het algemeen niet te kampen heeft met een werk loosheidsvraagstuk; wel zag hij an dere problemen, waartussen een wisselwerking: bestaat,, namelijk: 1. de bestaande industrieën hebben een te kort aan arbeidskrachten; 2. op de overwegend agrarische Noordelijke eilanden wordt de industriële ontwik keling, behoudens een enkel spectacu lair voorbeeld, geremd door de geïso leerde ligging. Een voortdurend ver- trek-overschot zag spr. als het ge volg hiervan en 3. ook uit de geïn dustrialiseerde streken trekken nog steeds Zeeuwen weg, men zou bijna kunnen zeggen „traditiegetrouw", al dus dr. Van de Garde, die als 4e pro bleem zag, dat nieuwe bedrijven er moeilijk toe komen zich in Zeeland te vestigen omdat er een te gering aan bod is van industrie-arbeiders. Vicieuze cirkel. Niettemin achtte spr. de Zeeuwse industrie gezond, met ontwikkelings mogelijkheden, welke evenwel ar beidskrachten vraagt. Bovendien trekt een zich ontwiiocelende indus trie van nature andere bedrijven aan. Ook daarvoor zijn arbeiders nodig. Dit noemde dr. Van de Garde de kern van het industriële vraagstuk van Zeeland, waar zich de vicieuze cirkel van de problemen sluit. „Het gaat er om deze cirkel te doorbreken", aldus spr., die zich voorts afvroeg of het niet mogelijk zou zijn do Zeeuw meer aan zijn provincie te binden". „Is het misschien zo, dat de ver- trekkenden ten dele hun werk zoeken in de industrie en komen zij dan te recht in de leiding of in de fabriek?" Hy wees er in dit verband op, dat veel Zeeuwen een leidende positie in nemen in overig Nederland en dat men vele bekende Zeeuwse namen in het buitenland ontmoet. Voorts wierp spr. de vraag op of de migranten uit Noord-Zeeland el ders wellicht emplooi vinden in de nij verheid; zo ja, zouden deze mensen Muziekconcours in Zierikzee. Hemelvaartsdag 1955 zal Zierikzee in het teken van de muzeik staan. Het zal dan 125 jaar geleden zjjn dat het muzeikcorps „Kunst en Eer" werd opgericht, als tweede muziek corps in het land. De Nederlandse bond van muziekcorpsen heeft toege zegd de beste muziekverenigingen uit Nederland aan het coucours te doen deelnemen. Voor Hemelvaartsdag zal op het Havenplein een grote tent verryzen, welke aansluitend dienst zal doen voor de te organiseren Zimi- to-tentoonstelling. (Advertentie.) Op de te Middelburg gehouden „Eco nomische Dag" hield tnr. dr. W. A. van de Garde, plv. directeur-generaal voor de Industrialisatie, een inleiding over Zeeuwse industridlisatiepro- blemen". Foto P.Z.G.) dan ook geneigd zyn te migreren naar de Zeeuwse industrie-centra? Waar blijven overigens de vertrek- kenden uit deze centra? Onderzoek nodig. Van het antwoord op deze vragen zou volgens dr. Van de Garde afhan gen of hot juist is, dat meer wonin gen een oplossing zouden kunnen brengen. Vaak worat naar voren ge bracht, dat de trek naar elders zou verminderen indien Zeeland meer wo ningen zou kunnen bouwen, aldus spr., die zeide hét van het grootste belang te achten, indien deze pro bleemstelling eens nader zou Worden geformuleerd en indien de mogelijk heid zou bestaan een en ander op we tenschappelijke wijze uit de doeken te doen. Hot verheugde hem, dat or Walcheren een dergelijk onderzoei reeds gaande is. In het vervolg van zijn inleiding sprak dr. Van de Garde nog over mi gratie van arbeiders uit de z.g. „over- schotgebieden", waarin hy een moge- lykheid zag om de industrie uit haar ergste nood aan arbeidskrachten te helpen. Als verdere materiële belemmering Voor de industriële ontwikkeling van Zeeland zag spr. nog de excentrische ligging ten opzichte Van óverig Ne derland en de verdeeldheid in geogra fische zin van Zeeland. „De uitvoering van het Deltaplan zal hièrin niet te onderscheten verbeteringen brengen, zo zeide hn, met als onmiddellijk ge volg de geleidelijke „ombuiging" van de huidige migratiestroom van de Noordelijke eilanden naar de werkge- legenheidscentra op Walcheren en Zuid-Beveland. Dank zy de betere verbindingen zal Zeeland dan aan- trekkeiyke vestigingsmogelijkheden bieden", zo meende de heer Van de Garde, die zoals opgemerkt tot besluit zeide de industriële toekomst van Zeeland met gerustheid tegemoet te zien. Advertentie. UHGSPEO. 33 1/3 T.P.M. HIGH EIDELITV COMPLETE MEESTERWERKEN In zijn dankwoord tot de spreker merkte de heer Lockefeer op niet te weten of een ieder wel zo gerust was op de industriële toekomst, waarna de heer Philipse als wnd. Commissaris der Koningin het woord verkreeg. Namens het provinciaal bestuur bracht de heer Philipse dank voor het loffelijk streven naar industrialisatie, waarbij hy opmerkte, dat de be staansmogelijkheden voor Zeeland voor het prov. bestuur een dagelykse zorg zyn. Als grote moeilijkheid voor de in dustrialisatie zag spr., zo zeide hy vervolgens met nadruk, het te gerin ge bouwvolume. „Zeeland zucht hier onder", aldus de wnd. Commissaris. „De ontplooiing van Zeeland ligt hier aan ten grondslag; het is het funda ment voor de welvaart van onze pro vincie"! In het byzonder vroeg spr. de aan dacht voor het eiland Tholen, waar grote werkloosheid heerst. „Hieraan moet als ontwikkelingsgebied grote aandacht worden besteed en ik hoop, dat deze noodkreet over Tholen weer klank zal vinden", aldus de heer Phi lipse, die het een dwingende noodzaak achtte voor de nyvere bevolking van deze streek bestaansmogelykheaen te scheppen. De heer Lockefeer sloot zich hier bij aan en wees er op, dat op Tholen strak minstens 20 van de beroeps bevolking werkloos zal zijn. Door het Prov. Bestuur en het E.T.I. Is over het Thoolse probleem een rapport in gediend bij het ministerie van econo mische zaken. „Met spanning wach ten wij het antwoord af", aldus de heer Lockefeer. „We zien mogelijk heden in het Thoolse gebied en er moet naar gestreefd worden in dit gebied zelf werk te scheppen", aldus spr., die overigens ook de waarde er kende van migratie binnen Zeeland, FILMS IN ZEELAND „De blauwe Gardenia" nu in Middelburg. Op een wel byzonder discrete en overtuigende wyze heeft regisseur Ralph Habib een probleem verfilmd, dat wel uitermate delicaat is en aan leiding kan geven tot reeksen misver standen. In zyn film „De drift in het bloed" (Alhambra, Vlissingen) wordt im mers de nymphomanie behandeld; de aandoening, waar soms vrouwen aan ten onder gaan. De hoofdrol in deze Franse film, met een zoals zo vaak ietwat misleidende titel („sensatie" zult ge in deze rolprent niet vinden) wordt door Frangoise Arnoul op voortreffelyke wyze ver tolkt. Een film, die goede verstaan ders iets te zeggen heeft. Zondagmiddag draait in Grand (Goes) de reeds eerder besproken rolprent „De luchtslag om Japan"; de geschiedenis van een reuzenbom- menwerper de B 2 9 op boeien de wyze op het witte doek gebracht. Meer realisme dan romantiek biedt „Achter gesloten gordijnen" (Grand, Goes)een Italiaanse film van Luigi Comencini, waarin de geschiedenis wordt verhaald van een meisje, dat aan de zelfkant van het leven terecht komt. Eerst na veel verwikkkelingen slaagt een zusje van de verlorene er in haar te bevrijden. Een soms wat melodramatische, maar over het alge meen wel aanvaardbare film. De boeiende en reeds eerder bespro ken thriller van Fritz Lang „De blauwe Gardenia" is thans te zien in Electro (Middelburg). Anne Baxter en Richard Conté vervullen de hoofd rollen, terwyl voorts Nat „King" Cole muzikale gedeelten voor zijn rekening nam. Zaterdag- en Zondagmiddag in Electro: „Lied van het Zuiden", een product van Walt Disney in kleuren; een geestig en onderhoudend filmpje. Avonturen te over worden beleefd in „De slag aan de Bloedrivier (Luxor, Vlissingen), waarin het gaat om de macht over het „eerste machi negeweer". Er is wat liefde, veel ge vaar, er zyn veel doden (onder de vij andige Indianen) en voorts woedt nog altijd de burgeroorlog tussen de Noordelijken en de Zuidelyken. Wat wilt ge meer? Wel, indien ge nog meer avonturen wenst, dan is er in de Schouwburg bioscoop (Middelburg) nog altyd de rolprent „Mexicaans Goud met Ga ry Cooper en Barbara Stanwyck in de hoofdrollen. Avontuur en romantiek in overvloed, met Gary Cooper als de stoere, doortastende held en Barbara als de flirtende jongedame. Vaart en spanning heeft deze avonturenfilm overigens wel. Een Wild-West van het goede genre. doch wees op de honkvastheid van sommige Zeeuwen. Het E.T.I. Drs. M. C. Verburg gaf een over zicht van de werkzaamheden van het E.T.I., zowel wat betreft de algemene onderzoekingen als van hetgeen in de verschillende gebieden werd en nog wordt gedaan, waarna de voorzitter een slotwoord sprak. Hierin wekte de heer Lockefeer op tot verbetering van het industriële klimaat, vooral in de daartoe geëigende gebieden. In het byzonder deed spr. een beroep op de overheid om Schouwen-Duivëland voor industriële ontwikkeling in aan merking te doen komen en voorts sneed hy nog enkele andere Zeeuwse problemen aan, waaronder dat der veerdiensten, het wegennet en het technisch vakonderwijs. Mogelykhe- den tot uitbreiding worden aoor het E.T.I. onderzocht, aldus de heer Lockefeer, die besloot met te verkla ren, dat men gezamenlyk actief moet zyn om Zeeland „leefbaar" te maken. I NIET PER STUK. i MAAR ALLE VIER F SCHUBERT Symphom* No. 8 in b kl t- .De Onvoltooid*" ZQricl» Tonholle Oflesi o.l.v Otto Acketfesn. MOZART Plano Concert in E gr t Solist i Arthur Balsam. Wioterthur Symphonic Orkest o.l.v Otto Ackcrmana. BEETHOVEN Turks* Mara en Koor uit De Rulnca van Athene Opa* Ilk NedcrL Phllhartn. Orkest o.l.v Walter Goehr. BACH Toccata en Puga In d ki t- Organist Alexander Schreines op het Salt Lake City Tabernacle Orgel BESTELBILJET profiteert van onsCramociub proef- Aan MUZIKALE MEESTERWERKEN SERIE N.V. I ^'S:Sr.ïÖuïtóla»AMOCLUB H^rach. 638. aM,e«„.C. de vier volle dagen rustig thuis horen. Ik verzoek U mi) op zicht te zenden de vier Daarna beslist U ol U de plant bo 1 complete Meesterwerken op één speciale lang- I houdt en betaalt of dat U deze aan I speelplaat, indien ik besluit deze te behouden ons wilt terugzenden betaal ik t 7.60, zoniet dan retourneer ik de I GEHEEL GRATIS kunt U e.eh nu over- I P«aah binnen 5 dagen nj«"[vangst en ben U tuigen van de klankschoonheid en I nSeta «CBuldlS- de technische vervolmaking van onze NAAM I beroemde M MS. langspeelplaten I STRAAT Onze eatafogus en de circulaire over mtj; I -oos nieuwe clubsysteem zenden wij U PLAATS - vaOtomaliacbtegelijkmctUwbestelling. w J MINISTER ALGERA VERKLAART: Aanleg staat los van Deltaplan. Het was minister Algera bekend, dat het bestuur van het water schap Schouwen bezwaren had tegen de aanleg van een binnen dijk, zo deelt hy thans de Kamer mede. Het is dan ook pas na ernstige overweging geweest, dat opdracht werd gegeven om des ondanks de aanleg van een bin nendyk in de plannen op te ne men. Aan deze beslissing ligt niet de mening ten grondslag, dat het waterkerend vermogen van de dijken van de polder Schouwen niot voldoende zou zijn of vol doende zou zijn te maken. Dit is en blijft uiteraard het punt, waaraan alle zorg besteed moet blyven. Als voornaamste over weging gold evenwel, dat op Schouwen zich het geval voor doet, dat de zee zowel aan de Noord- als aan de Zuidzijde haar aanvallen op de dijken kan rich ten, zowel bij storm als door dijk- vallen, terwijl door het groten deels ontbreken van inlaagdij- ken en het geheel ontbreken van binnendijken b\j een calamiteit overstroming van de gehele pol der te vrezen valt. Uit water staatkundig oogpunt is deze toe stand bij een polder ter grootte van bijna 8000 ha niet verajit- woord te achten. De omstandigheden hadden in Fe bruari 1953 slechts weinig ongunsti ger behoeven te zyn, of ook aan de Noordzijde zouden dijkdoorbraken zyn opgetreden: In dat geval zou de ramp nog een geheel andere omvang hebben gekregen. Het is dan ook om Vrijdagavond nam de heer K. H. van Faassen, hoofd van de Burg. Van Dusseldorpschool te Goes, in een bij eenkomst van ouders en oud-leerlin gen, afscheid wegens zijn benoeming tot onderwijs-inspecteur te Rotter dam. Hij en zijn echtgenote mochten bij die gelegenheid véle geschenken in ontvangst nemen. De 'heer A. H. P. Goossen, lid van de oudercommis sie, overhandigde de heer Van Faas sen een kunstig getekende oorkonde (Foto P.Z.O.) Vrachtauto ramde personenauto Op de Kleverskerkseweg in Middel, burg, bij 't begin van het industrie terrein, heeft n vrachtauto Donder dagmiddag een stilstaande personen auto aangereden en zwaar bescha digd. De vrachtauto werd bestuurd door J. H. van S. uit Arnemuiden. Deze verklaarde tegenover de politie, dat het ongeval was ontstaan doordat de wagen bij een put in de weg naar rechts zwenkte. Krachtig remmen hielp niet meer. De vrachtauto ram de met de voorzijde het front van de personenwagen, die rechts van de weg in de nabijheid van een in aanbouw zijnde garage stond en toebehoorde aan W. L. uit Middelburg. Tegen Van S. werd proces-verbaal opgemaakt. Tfirneuzen wil regeling Centrale Dienst wijzigen. De agenda voor de vergadering van de Terneuzense gemeenteraad Don derdag 2 December a.s. vermeldt o.m. een voorstel van B. en W. tot wijziging van do gemeenschappelijke regeling voor do Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht cn gemeentewer ken in Oost Zeeuwsch-Viaanderen. Een eerder door de raad ingestelde commissie heeft besprekingen ge voerd met de commissie van bestuur van de Centrale Dienst, welke er toe hebben geleid, dat overeenstemming werd bereikt voor wat betreft een ont werp tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling. De commissie van advies van de Centrale Dienst, uitgebreid met vertegenwoordigers van alle Oost Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten, heeft zich met het ontwerp kunnen verenigen. Zoals bekend waren eerder tegen de Centrale Dienst in Haar huidige vorm in de Terneuzense gemeenteraad ernstige bezwaren ge uit en werd besloten tot uittreding, welk besluit echter door G. S. niet werd goedgekeurd. B. en W. van Terneuzen stellen de raad verder voor, over te gaan tot mechanisatie van het bevolkingsregister. belangryke redenen van veiligheid, dat de beslissing voor de aanleg van een binnendijk genomen is, niettegen staande de daaraan verbonden be zwaren. De kwestie van de binnendijk werd daarbij in feite losgemaakt van die van eventuele afsluiting der zeegaten en dus van do plaats der ai'slultdam- meft ter weerszijden van Schouwen, aangezien over de plannen voor deze werken en ook omtrent het tijdstip van uitvoering nog weinig met ze kerheid valt te zeggen. Omgekeerd zullen straks voor ae plaatsbepaling der afsluitdammen vele factoren van zodanige betekenis in het geding zyn, dat thans nog niet gezegd kan wor den, dat de binnendijk rechtstreeks zou aansluiten aan de afsluitdammen. Het tracé van de binnendyk is zo gekozen, dat het zo goed mogelijk zal passen in het herverkavelmgsplan. Voor zover de afsluitdammen Ooste- lyk van het Schouwense duingebied op de bestaande zeedijken zullen aan sluiten, zal do binnendyk zyn waarde als tweede kering blyven behouden. Stemmen uit de kerken (Slot van pag. 3) ten en kerkeraden konden daar ver- trouweiyk gaan spreken en hun wen sen voor een andere gemeente of een amlere predikant kenbaar ma ken. Hot is een klachtenbureau ge worden. Het heeft niets uitgehaald. Volgens de kerkorde kunnen nu de ze wensen aan kerkvisitatoren wor den meegedeeld. De visitatoren-ge neraal kunnen dan bemiddelend wer ken. Zy kunnen trachten een wisse ling tot stand te brengen. Ook dat heeft tot nu toe niets uitgehaald. Zolang er geen instantie is die he- slissingen kan nemen, waarby én predikant én gemeente zieh moet neerleggen, zal dit stukje van de kerkorde hoe best het ook bedoeld is, een dood ding biyven. We hebben wel eens gehoord dat de opstellers van de kerkorde in de Ned. Herv. Kerk ook hun gedachten over deze mogelijke en nodige wis seling van predikanten hebben laten gaan en dat zy oorspronkelijk de ge dachte hébben gehad dat er een in stantie moest zyn, die werkeiyk be slissingen kon nemen. Toen deze zaak in een bredere commissie kwam, is ze gevallen, want de zelf standigheid van de gemeente en de vrijheid van dé predikant kwamen in het gedrang. Maar al met al, foiyft hier de schoen wringen. Hoezeer vvy ook ge hecht mogen zijn aan een presbyte- riale kerk, toch zal er op de pres- byteriale regel wel eens een uitzon dering moeten zijn en dat tot heil, zowel van gemeenten als van predi kanten. Zonder uit te willen maken aan wie het ligt mogen we vaststel len dat er gemeenten en predikan ten zyn, die niet by elkaar passen. De gemeente kan nu eenmaal niet verhuizen. De predikant wel. De eni ge mogeiykheid voor een gewenst® scheiding is dus dat de predikant ver trekt. Maar daartoe moet hy eerst een beroep krygen. Een andere ge meente moet hem vrijwillig als pre dikant begeren. Wanneer men in die andere gemeente nu hoort dat het met de man die men op het oog heeft, in de gemeente waar hy staat, niet al te goed gaat, beroept men hem niot, hoewel net heel goed mo gelijk is dat juist hy een zeer ge schikte en bruikbare man zou zjjn. Er zyn toch voorbeelden genoeg dat predikanten, die in een gemeente min of meer vast waren geraakt, die daar zaten als een zieke kip in het hoenderhok, in een andere gemeente zeer bruikbare en gewaardeerde krachten bleken te zijn. Daarom, ter wille van heel de presbyteriale kerk, zal er een mogelijkheid moeten ko men dat beslissingen kunnen wor den genomen voor een wisseling van standplaats voor predikanten. We zouden dit willen beperken tot die gevallen, waar een verandering niet wenselijk maar absoluut nodig is. Laat dit de Uitzondering zyn die de regel bevestigt. H. Bijeenkomst van ouders en oud-leerlingen. Vrijdagavond hebben in „De Prins van Oranje" in Goes de leden van de oudercommissie dor Burgemeester Van Dusseldorpschool voor U.L.O. en een aantal oud-leorlingen afscheid genomen van het hoofd der school, de heer K. H. van Faassen, die deze taak 17 jaar lang vervulde. De heer Van Faassen heeft - zo als ook bleek uit de toespraken, welke tot hem en zyn echtgenote werden gericht de school en daar- door de gemeente naar zyn beste kunnen gediend. Reeds kort na de aankomst van het nieuwe hoofd der school in 1937 bleek dat de bestaan de school C op een verkeerde plaats stond, dat de school te klein was en al wat dies meer zy. De vele en zeker niet ongegronde wensen van de lieer Faassen bereikten het oor van de gemeenteraad en vonden er weerklank. In Februari 1940 werd de nieuwe Burgemeester van Dussel dorpschool in gebruik genomen. Duidelyk kwam ook naar voren, welk een werkzaam aandeel de heer Van Faassen heeft gehad in de cul turele vorming ,ran de leerlingen, niet alleen van zyn school, doch ook van de andere in de gemeente. Er kwamen jeugdconcerten, toneelvoor stellingen enz. In het byzonder ver leende het scheldende schoolhoofd zijn medewerking aan de opvoering van enkele kinderoperettes. De leraren vonden in hem een prettig superieur en de leerlingen een begrypend vriend, die een ieder ter zyde stond. De heer Van Faassen is met in gang van 1 December a.s. benoemd tot inspecteur bh het lager onder wijs in de inspectie Rotterdam. Hoe wel allen hem node zagen vertrek ken, wensten zy hem van harte geluk met deze benoeming, welke een wel verdiende promotie betekent. De heer van Faassen wordt opge volgd door de heer T. Stok, die reeds negen jaa rals leraar aan de school was verbonden. SPREKERS. Het scheidende schoolhoofd werd toegesproken door burgemeester mr. W. C. ten Kate namens het gemeen tebestuur, de inspecteur bh' het la ger onderwijs in de inspectie Goes, mr. L. Wolf, de oud-inspecteur, de heer C. Kuiper, de heer F. J. A. L. Visser namens de leerkrachten, de heer T. Stok namens de oud-leer- s heer L. Geschiere namens de It.K.- en Prot. Chr. U.L.O.-scholen in Goes, ds. H. M. Strating als „byzondere leer kracht", de heer B. de Jager, voor zitter van de oudercommissie en mej. Elly Ouwerkerk namens de oud-leer lingen. De heer Van Faassen dankte alle sprekers voor hun waarderende woorden en zag gaarne veel van de hem toegezwaaide lof medegedeeld aan zijn 9taf van leraren. Hij zei het moeiiyk te vinden van de school te moeten scheiden. Spre- heid, ook namens zyn echtgenote, voor de vele blyken van waardering en de prachtige geschenken, welke hy in ontvangst had mogen nemen. Tenslotte sprak de heer De Jager een hartelyk woord van welkom tot de heer Stok. Zowel vóór als na de pauze lever de mej. Jenny Platteeuw enkele ge waardeerde muzikale bijdragen. Minister Algera exemplaar van „De Dijken" aangeboden Grote waardering voor samenstellers. Een eerste exemplaar van het boek „De Dijken", dat zich tot taak heeft gesteld de Nederlandse situatie onder de zeespiegel in herinnering tc bren gen, is aan de minister van Verkeer cn Waterstaat mr- J. Algera aangeboden. Minister Algera sprak zijn grote waardering uit over het te Ouwerkerk geboren initiatief tot en het uitgeven van dit boek, dat onze landgenoten er aan herinnert, dat ons land eenvoudig niet kan bestaan als niet 1800 kilome ter duinen en dijken de Nederlandse kust beschermen. In dit verband bracht de minister de datum 1 Februari 1953 in herinne ring en het slot van de strijd op le ven en dood om de dijken op 7 No vember 1953. Dat Koningin Juliana heeft goedgevonden om in dit boek de door haar in handschrift geschreven rede „De Dijken dicht", uitgesproken na de succesrijke sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk. op te ne men, bewees voor de minister, dat het hier een bij uitstek nationale uitgave betreft. Veel waardering bracht de minister onder woorden over de arbeid van journalisten van dag- en weekbladen, radiojournalisten en persfotografen, die tijdens en na de ramp op zo voor treffelijke en meestal objectieve wijze ons volk voorlichtten over het grote werk dat gaande was. De minister wenste de schrijvers Max Dendermonde en ir. H. A. M. C. Dib- bits en de uitgeefster („De Bezige Bij") geluk bij het verschijnen van dit boek, dat na St. Nicolaas in de boekhandels komt. Auto slipte Donderdagmiddag slipte een uit de richting IJzendyke komende perso nenauto, by het passeren van een uit tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto, even buiten de kom der gemeente Sc'hoondyke. Het gevolg was, dat de beide voertuigen tegen elkaar botsten en de bestuur der van de personenwagen zich met lichte verwondingen onder behande ling van dokter Chr. Eggink te Schoondijke moest stellen. De mate- kcr gaf uiting van zyn dankbaar- riële schade was aanzienlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4