Geen onderzoek naar afsluiting van de Westerschelde SINT NICOLAAS-VEILING TE KRABBENDIJKE GROOT SUCCES vest of een pullover SLUITSTUK VAN MIDDELBURGS ZAKENCENTRUM GEOPEND Agenda PRO V 1 N C 1 ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 MINISTER ANTWOORDT KAMER Delta-wet eerste kwartaal 1955 in de Kamer Naar may worden verwacht zal het mogelijk zyn in het eerste kwartaal van 1955 een wetsontwerp by de Staten-Generaal aanhangig te maken, waarby niet alleen aandacht zal worden geschonken aan een mogelijke af sluiting van de zeegaten tassen Voorne en Walcheren, maar waarin ook de beveiliging van de streek langs de Rotterdamse Waterweg en die langs de Westerschelde zullen worden betrokken, terwyl bovendien de veiligheid van de waterkeringen in het overige deel van het land niet buiten beschouwing zul mogen blijven. Dit deelt minister Algera mede aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorlopig verslag op zijn begroting. Over een volledige afsluiting van de Waterweg met geschutsluizen wordt thans niet gedacht. Ten aanzien van de Westerschelde moet worden opge merkt, dat het voorshands niet in het voornemen ligt de mogelijkheid van een afsluiting van deze zeearm, die zonder twyfel enorme moeilijkheden en grote consequenties met zich zou meebrengen, onder,ogen te zien. Het tijdsverloop dat nodig is, voordat met dergelijko werken zou kun nen worden begonnen, is zo groot, dat de thans in aanmerking gebrachte verbeteringen van de dijken langs de Westerschelde niet achterwege zou mogen blijven. Voor de visserij en in het bijzonder voor oester- en mosselcultuur zullen door de afdammingen van enkele zee armen inderdaad moeilijkheden wor den geschapen. Met grote ernst wordt gezocht naar oplossingen die de be zwaren tot de geringst mogelijke pro porties terugbrengen. Het valt niet te verwachten dat reeds met de uitvoering van werken ten behoeve van de afdamming van het Haringvliet een begin zal kunnen worden gemaakt voordat het hierbo ven bedoelde wetsonwerp eventueel tot wet zal zijn verheven. Teneinde elk tijdverlies te ontgaan worden thans reeds de nodige gelden aange vraagd om zo spoedig mogelijk daar na voortgang te kunnen maken. Wanneer de zwakke plaatsen in de zeeweringen zijn verbeterd, dan houdt dit niet zonder meer in, dat de water keringen aan alle te stellen eisen vol doen. De studie naar de normen, die voor een verre toekomst zullen die nen te gelden is thans nog niet afge sloten. De minister stelt zich voor de uitvoering van de verbeteringsplan nen om de waterkeringen ook aan de ze normen te laten voldoen (de derde fase) onder de werking te brengen van de nog in te dienen Deltawet. Een snelle uitvoering van de gewenste verbeteringswerken is nodig, maar voortdurend zal de urgentie van de ze werken moeten worden beoordeeld naast die van de onderdelen van het Deltaplan. Wat de kanaalkwestie betreft, wordt medegedeeld dat de minister binnen kort zal overgaan tot het horen van vertegenwoordigers van de belangen, die in hoofdzaak zijn betrokken bij de voorstellen die in het rapport Steen berghe van Cauwelaert zijn neerge legd. Het advies van de Delta-com missie is niet gevraagd. In verband met hetzelfde rapport SteenbergheVan Cauwelaert werd door de Kamer de aandacht gevestigd op de belangen van Terneuzen. Zoals men in het rapport kan lezen, heeft de Nederlandse onderhandelaar deze Advertentie. ONDERWIJZERSEXAMEN De kortste en voordeligste opleiding: RESA HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) belangen zeer nadrukkelijk naar vo ren gebracht. De minister betreurt het, dat over dit onderwerp niet in alle opzichten overeenstemming tus sen de onderhandelaars is kunnen worden verkregen. Hij is echter gaar ne bereid overeenstemming met België ter voldoening aan de z.i. ge rechtvaardigde wensen van Terneuzen te bevorderen. De strikt vertrouwelijke aard van do besprekingen van de heren Steenberghe en Van Cauwelaert bracht met zich mede, dat over het project voor de nieuwe slui zen te Terneuzen bezwaarlijk overleg met het gemeentebestuur van die plaats kon worden ge pleegd. Bij de nadere uitwerking van het project zal uiteraard nog v.oeling met de gemeente worden onderhouden, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat de bij zondere plaatselijke situatie en de uit een oogpunt van scheep vaart- en afwateringsbelangen te stellen eisen in hoofdlijnen prac- tisch geen ander ontwerp moge lijk maken, dan in het rapport Steenberglie-Van Cauwelaert is opgenomen. WATERSCHAPPEN. De vraag in hoeverre er aanleiding is het beheer en onderhoud van de zeewaterkeringen in zijn geheel by het Kijk te brengen zou bij de belian- deling' van het Delta-plan meer uit voerig kunnen worden besproken. Voorshands neigt de minister tot een regeling, die over het algemeen analoog is aan de thans geldende, welke is gebaseerd op ons van ouds her gegroeide water schapsbes tel. De herbouw van Middelburgs hoofd straat, de Lange Delft, werd voltooid met de opening van een complex win kels en woningen, de z.g. „winkelgale rij". Mevrouw E. BolkesteinPull, echtgenote van de burgemeester, tij dens het verrichten van deze officiële handeling, die bestond uit het door knippen van een voor de gevel ge spannen lint. (Foto P.Z.C.) Dertig millioen voor dijkverbetering Voorstel Yan minister Algera Het zou niet verantwoord zyn in dien de versterking van de zwakke plekken in de waterkeringen, zoals die in het licht van de stormvloed van 1 Februari 1953 nodig wordt ge oordeeld, in afwachting van de tot standkoming van de Delta-wet c.a. zou stagneren, zo deelt minister Al gera de Tweede Kamer thans mede. Integendeel is het 'dringend ge wenst de totstandkoming van de be oogde verbeteringen, waartoe de be trokken beheerders zullen moeten besluiten, wegens hun spoedeisend karakter, reeds nu van Ryksvvege te stimuleren door de nodige fondsen beschikbaar te houden om deze wer ken geheel of gedeeltelyk te finan cieren. Voorgesteld wordt een som van 30.000.000 gulden beschikbaar te stellen. De totale kosten van deze verbeteringswerken worden globaal op 70.000.000 gulden ge raamd. De autobusdienst Sluiskil-Breda. Van Mei tot September werden 22.000 passagiers vervoerd. In antwoord op een vr^ag van vele Kamerleden naar de resultaten van de autobusdienst SluiskilBreda deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mede dat met deze autobusdienst van 1 Mei '54 de datum, waarop de veer dienst PerkpolderhavenKruiningen werd hervat tot ultimo September 1954 ongeveer 22,000 reizigers zijn ver voerd. Van een oordeel over de vraag, in hoeverre dit nieuwe vervoer passa giers onttrekt aan de tot nu toe be staande diensten tussen Zeeuwsch- V laanderen en de rest van Nederland, meent de minister zich thans te moe ten onthouden, nu bij de Kroon be roep is aangetekend tegen de onder- werpelijke vergunningverlening. Het gehele vraagstuk van de onderhavige autobusdienst zal derhalve in beroep aan de orde komen. Adj. inspecteur Veeartsenij- kundige dienst benoemd. De heer W. J. L. de Groof te Kruiningen. Naar wij vernemen is de heer W. J. L. de Groof te Kriuingen met in gang van 1 Januari 1955 benoemd tot adjunct-inspecteur van de Veeartsenij- kundige Dienst in het district Zeeland- West, Noord-Brabant. De heer De Groof was sinds 1929 practiserend veearts en van 1 Januari 1933 af tevens Hoofd van de Vee- en Vleeskeuringsdienst Kruiningen. Hij zal zich metterwoon te Vlissingen ves tigen en daar het Wooldhuis betrek ken. VEEL BELANGSTELLING Kwaliteit voldeed aan hoge eisen In de uitgestrekte opslagplaatsen van de veilingsvereniging „Krabben- dijke en omstreken" krioelde het van kopers en belangstellenden toen daar Vrijdagmiddag de Sint Nicolaasveiling werd gehouden. In lange ryen ston den daar de duizenden kisten fruit met hun bonte mengeling van kleuren, waarby het diepe rood van de sterappels en de felgele Golden Delicious sterk contrasteerden met het groen van de Legiponts. Ieder jaar trekt de ze „bloemlezing" van vruchten grote belangstelling en ook nu iveor waren behalve vele telers talrijke kooplieden naar Krabbendijke gekomen. De heer V. G. van Nieuwenhuyzen uit Waarde mocht uit handen van de di recteur van de „Veilingsvereniging Krabbendijke en Omstreken", de heer F. G. Notcboom, de beker voor de beste fruit-inzending in ontvangst nemen. (Foto P.Z.C.) W aterschapsbenoeming Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de provincie Zeeland, tot lid van het bestuur van het waterschap de Valkenissegeul, de heer J. D. Wouter- sen te Rilland-Bath. VAN Iwin TOT BRAND... De Bedrijfsbeschermïng der P.T.T. speelde Donderdagavond een realis tisch spelletje. In het allerdiepste ge heim joegen enige ongure elementen leden van de „Vyfde Colonne" dc brand in een stapel takkenbossen achter het Vlissingse postkantoor. Dappere schildwachten vatten post bij de in- en uitgangen en met aller lei middelen trachtte men het vuur meester te worden... en met succes, want binnen korte tijd was niet meer over dan een hoopje smeulende as. De oefening, welke hier in al haar de-werkelijkheid-benaderende facet ten werd uitgevoerd, stond onder lei ding van de heer W. L. Hirdes. BIET. „Mij een biet.-.", heeft mogelijk de heer A. Paauwe te Kapelle ge dacht, toen hij dezer dagen een sui kerbiet rooide, welke de alleszins respectabele lengte had van 92 cm. Imm Almanak ROND DE SCHOORSTEEN.... „Hij komt met een plasjehierschip", sprak de ongeveer drie-jarige kleuter vol overtuiging. „Een passazjlerschip heet dat antwoordde z'n vijfjarig zusje. „Bo vendien komt ie helemaal niet met een passazjlerschip. Hij komt met de oorlogsboot van Breskens". Met prenteboeke informeerde dc kleuter belangstellend, maar daar kon de vijfjarige ook geen antwoord op geven. 't Gesprek, gevoerd rond de schoor steenmantel van een woning ergens in Zeeland, stokte even. De kleuter bekeek peinzend het schoorsteengat. .Moet ie daar door", vroeg hij na denkend. Z'n zusje fronste in diep gepeins de wenkbrauwen, een diepe denkrimpel groefde zich in haar voorhoofd. Ze zweeg nadrukkelijk. „Moet ie daar door?", drong de kleuter aan. 't Zusje zweeg nog even en sprak toen, met in haar stem een wereld vol twijfel: ,jDat zeggen ze"....~ Dit is te meer een uitzondering, om dat tengevolge van het natte seizoen de bieten over het algemeen niet diep in de grond zyn gegroeid. TELEFOON De leden van de Nederlands Her vormde gemeente te Sint-Annaland, die door ouderdom, ziekte of andere gebreken de kerkdiensten niet meer kunnen bijwonen, worden thans toch in de gelegenheid gesteld deze mede te maken, zij het enigszins op af stand. Wanneer zij de wens daartoe te kennen geven, kunnen zij name lijk worden aangesloten op de zoge naamde „Kerktelefoon", waarvoor men thans bezig is de verbindings kabel te leggen. Reeds is met het ma ken van de eerste aansluiting een begin gemaakt. AFSCHEID Onder overweldigende belangstel ling heeft mejuffrouw C. Zoeter, vroeger te Bruinisse woonachtig, te Hoofddorp afscheid genomen van het onderwijs, dat zij 36 jaar lang diende, waarvan 33 jaar in laatst genoemde gemeente. DIAMANT Een niet alledaags gebeuren te lieinkenszand is het vieren van een diamanten bruiloft. Deze heuglijke gebeurtenis viel gisteren het echt paar TraasZuidhof ten deel. Dat het de echtelingen niet aan belangstelling ontbrak, behoeft verder geen betoog. i Advertentie.) Als U „hem" eens een mooi gaf van {jkfrfzoooe# St. Jacobsstraat 25, VLISSINGEN. FRAAIE „WINKELGALERIJ" LANGE DELFT Mevrouw E. Bolkestein-Pull knipte lint door. Er was grote belangstelling voor de plechtigheid, tijdens welke Vrijdag middag het sluitstuk van de weder opbouw van Middelburgs zakencen trum, het zo langzamerhand onder de naam „winkelgalerij" vermaardheid genietende complex van 7 winkels en 13 woningen in de Lange Delft, offi cieel geopend werd. 's Morgens vroeg, na een nacht van hard werken om al les gereed te krijgen, waren de schut tingen rond de zaken weggebroken. Er was een afzetting voor in de plaats gekomen. Reeds toen wekten de half aan het oog onttrokken étalages van het fraaie gebouw de nieuwsgierig heid van de voorbijgangers op. 's Mid dags tegen 15 uur verzamelden zich op het trottoir voor een der portieken veie genodigden, terwijl een massa Middelburgers de ruimte op de stoe pen rondom geheel vulde. Een lint was gespannen voor de pui en een spreekgestoelte opgericht. De eerste spreker was de heer Broek van het aannemersbedrijf N.V. R. J. Jan sen en Broekr"die het complex bouw de. Deze sprak een welkomstwoord, waarin hij hulde bracht aan de voor- varendheid van Middelburgs college van B. en W., dat door zijn initiatieven De situatie op het Veer Kruiningen-Perkpolder. Het voortdurend inzetten van twee Moerdijkponten op het veer Kruinin genPerkpolder is niet mogelijk, daar deze ponten, die reeds vrij oud zijn, jaarlijks voor geruime tijd in revisie moeten zijn. Een dezer ponten moet bovendien periodiek de veerpont op het veer Anna JacobaZijpe vervan gen. De plannen voor een of twee nieuwe veerboten zijn m' voorberei ding, terwijl mede gedacht wordt aan wijziging van de Moerdijkponten, ten einde de capaciteit daarvan te verho gen, aldus minister Algera in het ant ivoord op het voorlopig verslag van de Kamer op zijn begroting. Voort wordt overleg gepleegd met Belgische autoriteiten, teneinde te geraken tot de voltooiing van de aan leg van de weg VraseneAntwerpen, waarvan de aardebaan reeds gereed is. Gehoopt wordt, dat een gedeelte van het verkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Breda en verder dan de rou te via Antwerpen, die slechts een ge ringe omweg betekent, zal verkiezen om lange wachttijden te .ntgaan. Koninklijke onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau de heer J. L. J. Maris, secre taris der gemeente Axel. een groot aandeel in de totstandko ming van dit project had. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein bracht op zijn beurt huld^ aan de win keliers, die de durf en de onderne mingsgeest bezaten om hier grotere en moderne zaken op te zetten. Bijzon der waardeerde de burgemeester de prestatie, die de bouwers met deze spoedige gereedkoming hadden gele verd. „Alle Middelburgers hebben met de bouw meegeleefd, zij kunnen blij en trots zijn, dat de Lange Delft voltooid is", aldus mr. Bolkestein. Vervolgens kwam het ogenblik V3n de opening. Mevrouw E. Bolkestein Pull knipte het lint door en tegelij kertijd werd een grote tros ballonnen tot opstijging gedwongen. Met behulp van de wind verdween deze attractie spoedig in Noordelijke richting. Hierna werd nog het woord gevoerd dcor de heren L. J. van 't Westende, uit naam van de Middelburgse Mid denstands Centrale, mr. M. A. Ter- woert, als vertegenwoordiger van de Vereniging „Handelsbelang", E. Vis- scher, als ..gewoon burger" en namens óe toekomstige klanten, A. Joziasse, namens de zakenlieden en P. J. C. Casten miller, die speciaal de bouwvak arbeiders dank bracht voor hun onver moeide arbeid gedurende de laatste drie weken. Tenslotte bezochten de genodigden de winkels. Ter ere van het bereiken van deze mijlpaal in Middelburgs geschiedenis was in de Lange Delft, Korte Delft, op de Markt en in enkele andere winkel straten de verlichting ontstoken. Van daag gaan de zaken voor het publiek open. Vanavond koopavond is er in de Lange Delft, die feestelijk ver licht zal zijn, een wandelconcert, ter wijl dc Winkeliersvereniging ook nog het een en ander op haar programma heeft staan; Provinciaal bestuur bezoekt Schouwen Duiveland. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van het provinciaal be stuur van Zeeland om op Donderdag December a.s. een officieel bezoek aan SchouwenDuiveland te brengen. Leden van G. S.„ onder leiding van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zullen zich daar toe 's morgens naar te iland begeven Om 11 uur wordt in het Zierikzeese stadhuis een bijeenkomst gehouden met de colleges van B. en W. uit alle gemeenten op Schouwen-Duiveland, waarin verschillende problemen zul len worden besproken, 's Middags zullen de leden van het provinciaal bestuur op diverse plaatsen het her stelwerk van het eiland in ogenschouw Minister Algera over haven van Breskens Minister Algera heeft nu aan de Tweede Kamer enkele mededelingen gedaan over de nieuwe veerhaven te Breskens. Ook hieruit blijkt, dat over de plaats nog geen beslissing is ge nomen. Met het opnemen in de begroting van verkeer en waterstaat van een eerste termijn voor de aanleg van eer nieuwe veerhaven heeft de bedoeling voorgezeten om, nadat zou zyh beslisl of deze haven ten Westen dan wel ten Oosten van de kom der gemeente zou worden gemaakt, onmiddellijk met deze werken te kunnen aanvan gen. Een keuze tussen beide oplossingen wordt door lal van factoren beïn vloed. Daarbij zal uiteraard mede aandacht worden geschonken aan de belangen van de middenstand en de hotelbedrijven in deze plaats. Een de finitieve beslissing zal bovendien eerst kunnen worden genomen, nadat de resultaten van een model-onder zoek bekend zullen zijn. Algemene vergadering van Z.L.M. op 13 December in Middelburg Maandag 13 December komt de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in het Schuttershof te Middelburg in al gemene vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.a. een openingsrede door de voorzitter, ir. M. A. Geuze, behandeling van de begroting voor 1955 en contributievaststelling. Na dit huishoudelijke gedeelte, zal ir. P. W. Bakker Arkema een inleiding houden over het onderwerp „De practijk der landbouwmechanisatie". Wegen in W. Z.Vlaanderen in slechte toestand. Vorming van wegschap gewenst. De slechte toestanden van vele bin nenwegen en zelfs van verbindingswe gen van gemeenten in West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft een gevaarlijke si tuatie doen ontstaan. Vele automobilisten zijn genood zaakt uit te stappen en de ruiten schoon te maken, omdat bij het pas seren de auto's elkaar volkomen onder modder spatten. Zelfs in de hoge dienstbussen is men genoodzaakt de gehele d5ag de „schemeren", daar de ruiten bedekt zijn met een laag mod der, welke het uitzicht belemmert. De busdienst RetranchenientCad- zandhaven is reeds een jaar gestaakt, omdat de directie het niet langer ver antwoord acht de bussen op dit tra ject te laten rijden. Waterschap en ge meenten zijn het niet eens over de on derhoudsplicht. De gemeenten willöen de wegen op een toeristenpeil hebben: het waterschap acht zijn picht ver vuld door de wegen als polderwegen intact te houden. Enkele millioenen zouden voor ver betering nodig zijn boven de lasten voor zeewering en waterleidingen. Enige honderden kilometers weg heb ben dringend een nieuw wegdek no dig. Dagelijks ondervindt het verkeer ernstige schade aan materieel. Putten in het wegdek doen assen en veren breken. Steeds meer wint de gedachte veld, dat er een wegschap moet worden ge vormd, waarin waterschap en gemeen ten zitting hebben en welk orgaan steun van rijk en provincie kan krij gen. In de afmijnzaal heeft de directeur van de veiling, de heer S. G. Note- boom, vóór de veiling begon, de pry- zen uitgereikt, o.m. in tegenwoordig heid van wethouder W. P. Gebraad en de gemeentesecretaris, de lieer H. Bos. Dit jaar hebben de telers meer dan hun best gedaan om een keurcol- lectie bijeen te brengen, aldus de heer Noteboom, en de juryleden hadden dan ook de handen vol, vóór de prijs winnaars bekend waren. Ruim 270 ton fruit was aangevoerd, waarvan 7100 kisten verpakt en 9100 gewone colli. Allerwege was de mening, dat de kwaliteit aan de hoogste eisen vol doet, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat door de regenachtige nazomer de bestendigheid van het fruit te wensen zal overlaten. De jury beoordeelde het fruit naar kwaliteit, sortering en verpakking, waarbij ten hoogste 100 punten behaald kon worden. De gou den medaille van het Centraal Bu reau ging naar de heer W. G. van Nieuwenhuijze voor zijn inzending Cox's Oranje Pippin, waarmede hy 97 punten behaalde. De heer A. C. van Elam en de heer Abr. Versprille won nen beiden een zilveren medaille van het Centraal Bureau. De pry's van de Coöperatie Wemeldinge werd uitge reikt aan de heer Ph. van de Plassche van het fruitbedrijf „Oostpolder", ter wyl de Cultuuronderneming „Vrede hof" de prijs van de Veiling Kapelle en omstreken in ontvangst mocht ne men. WISSELBEKER. Voor de mooiste kwaliteit had de gemeente Krabbendijke een wisselbe ker beschikbaar gesteld, welke even eens door de heer W. G. van Nieu wenhuijze in ontvangst genomen mocht worden. De cultuuronderne ming „Vredehof" kreeg de beker van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie. De beker van de A.V.M. ging naar de heer Abr. Versprille terwijl de be ker van de Z.L.M. aan de heer J. Aarnoudse overhandigd werd. De vei ling Kapelle en omstreken had voor de grootste partij van een ras en sor tering een prijs beschikbaar gesteld, welke door de firma W. C. van der Werff werd gewonnen. Een eervolle vermelding van de ju ry kreeg de Coöperatieve Vruchten veiling „Zeeuwsch Vlaanderen" met een inzending Jonathans in kleinver- pakking. De jury bestond uit de heren W. J. Robijn te Goes, A. de Jager te Nieuw en Sint Joosland en J. A. van der Guchte te Goes. De totale omzet op deze St. Nico laasveiling bedroeg 82.600. Zoals gebruikelijk hebben telers en kopers elk weer 1 ct. per kist be schikbaar gesteld voor het Rode Kruis, hetgeen een totaalbedrag van ca. 330.opleverde. VANDAAG Middelburg; Electro: „Lied van het Zui den", (a.l.), 15.30 uur; „De blauwe gardenia", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Mexicaans goud", (18 jr.), 14.30 en 20 uur; Intocht St. Nl- colaas, Rouaanse Kaal, 14 uur; ont vangst op stadhuis 14.45 uur; Jubi leum M.A.C. „Scheldegouwen": re ceptie Ned. Koffieh., 16 uur, feest avond Schuttershof, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De drift in het bloed", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „De slag aan de Bloedrivier", (14 jr), 19 en 21 uur; Concertgebouw: Leden uitvoering V.T.V., 20 uur. Goes Grand: „Achter gesloten gordij nen" (18 jr.), 19 en 21 uur. Electro: als vandaag, 15.30 uur; als van daag, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: als vandaag. 19 en 21 uur; „De luchtslag om Japan", (18 jr,), 15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2