PROVIHCIAIE ZEEUWSE COUDAHT Belgische luchtmacht werd door zware ramp getroffen Industrialisatieproblemen voor Zeeland uitvoerig belicht BILT ZES LANDEN STELLEN ZICH ACHTER INDONESIË OPNIEUW VELE SCHEPEN IN NOOD DOOR STORMWEER DE VERWACHT. 197e Jaargang-No. 280 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.r G. BalUntlJn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 15 regel* f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ,3rieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304)Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlk7.ee. N. Bogerdstr. C 160. telef. i THUNDERJET OP MILITAIR GEBOUW Twaalf militairen gedood en drie ernstig gewond De Belgische luchtmacht is gisteren door een zware ramp getroffen. Te tien minuten over twaalf stortte een Thunderjet neer op een der gebouwen van het vliegveld van Bierset by Luik. Twaalf militairen kwamen om het leven en drie werden ernstig gewond. Nauwelijks 24 uur eerder was bij Bergen een militair vliegtuig op een boerderij neergekomen, waarbij drie personen de dood vonden. Deze onge vallen hebben grote opschudding in Belgische vliegerskringen teweeg ge bracht. In zijn val heeft de straaljager, die bij Luik neerkwam, eveneens een hulpverbandplaats geraakt die naast de mess is gelegen. Uit deze mess, waarop de Thunderjet neerstortte, werden 12 doden geborgen. Pe piloot van het toestel was pas terug uit de Verenigde Staten, waar hij een opleiding had genoten. Hij landde voor de eerste maal op het vliegveld van Bierset. Het toestel is neergestort op een groot gebouw naast het vliegveld en langs de weg LuikHannuit, in welk gebouw stafdienst en de verplegings- ondergebracht. Het inrichting s November week-end met stormweer (Van onze weerkundige medewerker.) De vorst, die het vorige week-end ook in Zeeland even om de hoek kwam kijken, droop weldra naar het Oosten af. Woensdagmorgen lag de koude lucht nog dicht bij ons land en viel er in Groningen en in West-Duitsland nog ijzel bij temperaturen om het vriespunt. Hoewel boven Rusland nog een zeer sterk hogedrukge- Died is gelegen, waarin stren ge vorst voorkomt, is dit voor >ns land in de eerste dagen ran ondergeschikt belang. De ictieve stormdepressie, aïe gis teren al veel wind en regen over Engeland bracht, deed gisteravond de wind ook langs onze kust tot krachtig en later tot stormachtig toenemen. De eerste regenfronten pas seerden in de afgelopen nacht eveneens gevolgd door buiig weer. Daar zich midden op de Oceaan al weer een volgende depressie naar West-Europa beweegt, zal het herfstachtige weer de eerste dagen aanhou den met veel wind en af en toe regen. Als gevolg van de Zuidelijke tot Westelijke winden blijft de temperatuur aan de hoge kant. Boven de Oceaan ten Zuiden van Engeland en in de Golf van Biscaye werden winden van orkaankracht en golf hoogten van meer dan 15 me ter hoogte gemeten. DE „VREDE GETEKEND.... In Den Haag werd Donderdagavond de overeenkomst welke na felle debat ten en eindeloos moeilijke verwikke lingen tussen de K.N.V.B. en de prof. Bond, de N.B.V.B., tot stand kwam. getekend Foto: Tijdens de ondertekening: ach- ier de tafel v.l.n.r.: de heer E. M. Joosten, voorzitter van de N.B.V.B.; Ir. II. F. Hopster, voorzitter van de K.N.V.B. en dr. S. TV Reijseger, voor zitter van de urgentiecommissie van de K.N.V.B. Op de achtergrond staan de v.l.n.r.: Mr. Van Zijll, N.B.V.B.; Notaris Imkamp, K.N.V.B.; Mr. Blaïs- se, N.B.V.B.; en verder de heren Mar tens, Jhr. Mollerus, L. Brunt, Mr. A. Maris en Van Houten, allen K.N.V.B. omvat tevens een bar, de mess der officieren, enz. De ramp had nog erger kunnen zijn. Enkele minuten voor het onge val bevonden de gehele staf en het personeel zich nog in het gebouw. Daarentegen waren omstreeks het middaguur verscheidene soldaten, die naar het Saint-Laurenthospitaal wa ren gegaan om er onderzocht te worden en die hun kaart van onder zoek aan de dienstdoende geneeshe ren moesten afgeven, in het gebouw aangekomen. Verder bevonden zich ten minste twee geneesheren in het gebouw. Het toestel kwam in het midden van het dak terecht en ontplofte. In enkele oogwenken was het gebouw herschapen in een vuurhaard, waar uit een dikke rook opsteeg. Met alle middelen begon men on middellijk de brand te blussen. De brandweer van Luik en die van Fle- nelle waren weldra ter plaatse. Communistische aanval mislukt. Op eiland Woetsjioe. De Chinese nationalisten hebben Vrijdag een communistische aanval op het eiland Woetsjioe, 120 km ten Wes ten van Formosa, „afgeslagen" en de gelande troepen „in de pan gehakt" al dus heeft een woordvoerder van het nationalistische ministerie van defen sie Vrijdag te Taipeh meegedeeld. Aan de aanval, die Vrijdagochtend om 9 uur plaatselijke tijd werd in gezet, namen slechts een of twee ka nonneerboten en een aantal jonken deel, aldus de woordvoerder. Raab's bezoek aan Eisenhower. President Eisenhower en dr. .1. Raab de Oostenrijkse kanselier, hebben be sloten hun pogingen om een verdrag te krijgen, dat voorziet in de ontrui ming van Oostenrijk door alle bezet tingstroepen, „op een vroeger vastge steld tijdstip", voort te zetten. Dit is Vrijdag in een te Washington uitgegeven communiqué bekend ge maakt. Het zegt niet wat voor stappen gedaan zouden kunnen worden om Russische instemming met het verdrag te verkrijgen. DEBAT OVER NIEUW-GU1NEA Politie ongerust over de ontvoerde Van Krieken Tsjecho-Slowakye, Birma, Afghanistan en Liberia hebben zich tijdens het debat in de politieke commissie der V. N. uitgesproken voor de resolutie van Indonesië, waarin o.m. gevraagd wordt aan te dringen op hervattingen der onderhandelingen over Nieuw-Guinea. De afgevaardigde van Birma, James Barrington, stelde aan de Australi sche afgevaardigde de vraag of Australië er niet beter aan deed een poli tiek van absoluut begrip ten aanzien van zijn Aziatische buurlanden te voeren. Westelijk antwoord aan Moskou Functionarissen van de drie Weste lijke mogeendheden - Frankrijk, Ame rika en Engeland hebben Vrijdag te Londen overeenstemming bereikt over de tekst van een nota, waarin Fussische voorstellen voor besprekin gen tussen het Oosten en het Westen worden verworpen. De tekst, die op het laatste ogenblik gewijzigd werd overeenkomstig Fran se voorstellen, is ter informatie naar de belanghebbende regeringen gezon den. dlKHilliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllillillllllll^ *~Dil numuicz le.lt J 20 pagina's ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiüiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii'ii De afgevaardigde van nationalis tisch China vroeg of de Aziatische landen er j*oed aan doen „de Euro pese traditie van het expansionisme voort te te zetten". Volgens de Griekse afgevaardigde, Alexis Kyrou, is het argument, dat Nieuw-Guinea een binnenlandse aan- gelegenheid is, „uit de tijd". De commissie komt ook vandaag hij een. De „New York Times" zegt in een hoofdartikel, dat de V.S. „ver standig en juist" zouden handelen, indien zjj zi^i zouden aansluiten bij de houding van Australië. De Indo nesische regering, aldus het blad, be staat voort door de steun van de communistische partij in dat land. Nieuw-Guinea zal met zijn volkom an achterlijkheid en menigte aan talen, nog voor aanzienlijk lange tijd een „kolonie" zijn. „De kwestie is slechts of het een kolonie van Nederland of van Indonesië zal zyn. Er bestaan goede redenen om eerder de Neder landers dan de Indonesiërs te steu nen", aldus het blad. Van Krieken. Het personeel van de algemene po litie in Nieuw-Guinea heeft aan de minister van overzeese rijksdelen, prof dr. W. J. A. Kernkamp, een telegram gezonden in verband met de ontvoering van hoofdagent Van Krieken. De onwettige gevangenhouding duurt thans reeds 35 dagen, zonder dat de Nederlandse regering of haar diplomatieke vertegenwoordiging ge slaagd is resultaat te bereiken ten aanzien van zyn persoonlijke veilig heid, behandeling en invrijheidstel ling. Men verzoekt stappen te nemen langs internationale weg. Zweedse tankboot met brand aan boord naar Brest Door het stormweer van de laatste twee dagen zijn opnieuw vele sche pen in nood komen te verkeren vooral op de Noordzee, op de wateren rond de Engelse kust, in de Golf van Biscaye, voorts nabij Zweden en Noorwegen. Aan boord van de Zweedse tankboot „Los Angeles" (6908 t.) brak zelfs brand uit toen het in de Golf van Biscaye voer. Het schip zocht toevlucht in Brest, terwijl de brand nog niet geblust was. Het Deense schip „Vega" (ongeveer 200 ton), dat veel water maakte, terwijl het 25 mijl Z.Z.W. van Beacby Head was, had aanvankelijk hulp nodig. Het schip maakte zware slagzy en de deklast werd overboord gezet. Later werd het opgevangen door de sleepboot „Humber" en naar South ampton gesleept. Van tal van andere schepen kwa men onheilstijdingen binnen. Het Brit se schip „Stamel" kreeg machine- schade ter hoogte van ae Engelse kust. De Poolse treiler „Pingwin" liep bij de Engelse Oostkust aan de grond Het schoot vuurpijlen af, waarna een reddingsboot van Alde- burgh te hulp kwam. Het Zweedse m.s. „Stegeholm" (4699 t) is bij Sandhamn in Zweden *ian de grond gelopen. Het liep daar bij zware schade op. Het Noorse s.s. „Berby" (1177 t) is bij Vallo in Noor wegen omhoog gevaren. Dc 7229 ton metende Griekse koop vaarder „Dimosthenïs Pantaleon" areef, met een gebroken roer. stuur loos rond in de Golf van Biscaye. Ten Oosten van de Orkney-eilan- den is de Britse sleepboot „Salveda", met de 1462 ton metende Noorse „Granfoss" op sleeptouw, op weg naar Lerwick, in de Shetland-eilanden. De „Salveda" heeft het slepen van de „Granfoss" overgenomen van de Duitse treiler „Henrich Bühren". Ter hoogte van de Zweedse kust zyn drie schepen aan de grond gelo pen. Een hiervan, het motorschip „Colombia", verkeerde in een critie- ke toestand en zou mogelijk geheel verloren gaan. De Nederlandse torpedobootjager „Evertsen" heeft radiografisch me degedeeld, dat de 446 ton metende Deense schoener „Svaerdfisken", die twee dagen ter hoogte van de Ork- ney-eilanaen heeft rondgedreven, thans op weg is naar Noorwegen. Men meent, dat de schoener zeden heeft opgezet. De 506 ton metende Britse treiler „d'Vora" dreef, zonder brandstof, 450 mijl uit de kust van New Found- land in een storm rond. Voor de vluchtelingen. Voor de actie vluchtelingenhulp is gisteren f 39.000 binnengekomen. Het totale bedrag is daardoor geworden f 1.715.000,—. i oor het gerechtshof te Digne, waar voor de zaak tegen dc 77-jarige Fran se boer. Gaston 'Dominici, op het ogen blik dient, legt Clovis Dominici, een zoon van Gastontijdens een confron tatie met deze, een voor zijn vader zeer bezwarende getuigenis af. Clo vis (links) blijft bg z\jn bewering dat zijn vader de dader is van de moord op Sir Jack Drummond en diens vrouw en dochtertje, terwyl de oude, furieus rechtop staande in de be klaagdenbank van het Hof, heftig ontkent iets met de moord te maken te hebben.... Vanda>ag.. wordt in de Noord-Oost Polder een nieuwe, uit zeven tien leden bestaande, polder commissie gekozen. EN MORGEN worden in Tsjecho-Slowa kye algemene verkiezingen gehouden voor de Nationale Vergadering en voor de Na tionale Raad. E.T.I. HIELD „ECONOMISCHE DAG" Bijeenkomst culmineerde in een noodkreet over bouwvolume „Zeeland roert de trom in marstempo". De Vrijdag te Middelburg gehouden „Economische Dag", ter gelegenheid van de algemene bestuursvergadering van het E.T.I. voor Zeeland, culmi neerde aan het slot van de inleiding over Zeeuwse industrialisatieproblemen in noodkreten over liet te geringe bouwvolume; noodkreten, geslaakt door zowel de lieer A. L. S. Lockefeer als voorziter van het Economisch Tech nologisch Instituut, als door de heer C. Philipse, waarnemend Commissaris der Koningin in Zeeland. „Voldoende bouwvolume is het fundament voor de welvaart van Zeeland", aldus de heer Pliilipse. „Het gebrek aan wonin gen blijft bet struikelblok voor welvaart en industrievestiging in Zeeland", zo betoogde de heer Lockefeer. Positieve geluiden derhalve, in tegenstelling tot de door mr. dr. W. A. van de Garde, plv. directeur-generaal voor de Industrialisatie in zijn in leiding gestelde vraag of meer woningen wel een oplossing zouden vormen. eert- en Gehoorzaal te Middelburg, waar de heer Lockefeer een wel komstwoord sprak. Hierbij richtte hij zich in het bijzonder tot de heer C. Philipse, wnd. Commissaris der Ko ningin, het Tweede Kamerlid, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, mr. dr. W. A. v. d. Garde, plv. directeur-generaal voor de Industrialisatie, drs. F. J. J. van Os, adviseur voor Regionale In dustriële Zaken, burgemeesters van verschillende Zeeuwse gemeenten, vertegenwoordigers van ae Zeeuwse Kamers van Koophandel en industrië len. De heer Lockefeer merkte in zijn openingswoord o.m. op, dat het E.T.I. met deze „Economische Dag" thans voor de eerste maal naar buiten op treedt. Dit achtte het algemeen be stuur nuttig, omdat 't instituut thans de „aanlooptijd" achter de rug heeft. „Het E.T.I. veroverde zich vooral bij het bedrijfsleven een plaats in Zeeland", aldus spr., die voorts be- Tevoren had de heer Lockefeer in zijn openingswoord reeds gezegd, dat „Zeeland de trom in marstempo roert op het gebied van de industrialisatie. In Nederland is een industriële koek te verdelen; Zeeland streeft er naar een part van die koek te krijgen. Grote zelfwerkzaamheid zal echter geboden zijn", aldus de voorzitter van het E.T.I. Krijgt Zeeland dat part? Na een uitvoerige inleiding over al le met industrialisatie samenhangen de aspecten zeide mr. dr. Van de Gar de: „Alle positieve en negatieve fac toren tegen elkaar afwegend, kan de industriële toekomst van Zeeland met erustheid tegemoet worden gezien. >ok al schijnt de oplossing van een aantal vraagstukken in deze provin cie nog ver verwijderd te zijn". Na de in de morgenuren gehouden algemene bestuursvergadering kwa men de genodigden bijeen in de Con- toogde, dat dankzij het instituut voortdurend meer belangstelling ont stond voor de industrialisatie en daar mede voor de vergroting van de wel vaartsbronnen en de werkgelegenheid in Zeeland. „Steun van het ministerie van economische zaken zal echter on ontbeerlijk zijn; de gelegde contacten houden evenwel een belofte in voor de toekomst", aldus de voorzitter. De heer Lockefeer gewaagde verder van de stijgende waardering voor het E.T. I. bij het provinciaal bestuur en bij de gemeenten. Van de 101 Zeeuwse ge meenten zijn er thans 80, die het E.T. I. subsidiëren. Merkwaardig noemde spr. het, dat er onder de „achterblij vers" zijn met een sterk industrieel karakter Hierna gaf hij het woord aan mr. dr. v. d. Garde. Industriële ontwikkeling. De heer Van de Garde begon met het belichten van de industriële ont wikkeling van ons land, die zich sterk op bepaalde gebieden concentreerde. Na een korte .terugblik op vroegere welvaartsbronnen zeide spr. o.m., dat een sterke concentratie van industrie en dus van de bevolking waar dan ook een bron van problemen schept. Een ruime spreiding over ons land achtte dr. Van de Garde wel ge wenst en in het overheidsbeleid zou hiermede rekening gehouden moeten worden, zo betoogde spreker. „Een goed industrieel klimaat en de moge lijkheid om relatief goedkoop en dus efficient te kunnen produceren zijn echter essentieel voor het slagen van de industrialisatie in Nederland; het streven naar een goede regionale spreiding van de industrie mag nooit ten koste gaan van deze essentiële voorwaarden", zo zeide spr. voorts. (Vervolg op pag. 4). KORTE PREDICATIE MODERN OF 2500 JAAR OUDf We vragen dat niet uit wetenschap pelijke nieuwsgierigheid, maar willen alleen de aandacht vestigen op de on vergankelijke wijsheid van dit oude lied: ,J)e aarde is des Heeren mét haar volheid, de wereld en die daar op wonenwant Hij heeft haar op de zeeën gegrond en op de stroomen gevestigd Wie omstreeks 19tfl wel eens in een van die [dagtijdse] strenge winters gewandeld heeft over een van onze bevroren rivieren, die zal zich geprik keld gevoeld hebben bij de gedachte boven een sterke en onstuimige stroom te lopen; want de beknelde ri vier spóót er onderdoor. Welnu, zó tekent Psalm 2!f dit aardse leven. Op de grondeloze en onbestendige basis van zeeën en stroomen heeft God de wereld: grond en vastheid gegeven. Het draagvlak van de wereld boven de afgrond, de vaste grond boven de gierende onbestendigheid is: Zijn wiL En zo mag de mens gaan en staan op dit dunne, bijna doorzichtige en toch onverv:oestbare draagvlak van het geloof. Ze zijn zo vlak bij elkaar, de (hepte en de veiligheid; de angst en de innerlijke vrede; het Leven en de Dood. En tot welke gemeenschap behoren we nu, wij persoonlijk f Van degenen die zich verdoven tegen de angst, zich zelf en elkaar proberen te overdave- ren; 't groot doen; pochen Of van hen, die het-met-Goa-houdenf „Naar Hem vragen, Zijn aanschijn zoeken f" Is onze samenleving gekenmerkt door de blik op God die de vastheid is in de raadselachtigheid van dit leven? Die als een imposante mag neet de wereld bóven de leegte en de onbestendigheid houdt? Of veeleer versteend door de Medusakop van de paniek, en zinkende? Hebt u düdr u zelf en elkaar wel eens op adngeke- ken? Durft u zich spiegelen in de klaarheid van het Evangelie? Van deze Psalm? Ja, het is waar, ook „gelovigen" voelen zich verre van Romeinse veld heren die door triomfbogen rijden. Liever nog dan „gelovigen" noemen ze zich „Christenen." Ze voelen hun eigen houding als een gebogene. Want wie gelooft er? En zal men zich dan gelovige noemen f Eenmaal waren de poorten van Je ruzalem te laag. Voor de grootste ge stalte van Jezus Christus. Die wan- délde-met-God op de stromen en over de diepten; over de afgrond van de dood waar onze aardse samenleving boven zweeft. D~ Opgestane onder de kinderen des Doods. En die nog zijn hand uitstrekte naar drenkelingen. Want zelfs ,sotsmannen" als Petrus hardenhet tiet. Hij is: ..de Koning der Ere." ,J£ert Hem. sterk en ge weldig; geweldig in de strijd, de Heer der Heerscharen" die ook de kelders t>an het leven overzoldert. Achter Hem is het volk dat Hij staande houdt; Hij spant het draagvlak van het geloof onder hun voeten. En zó, deelachtig aan ,#ijn zegen, bestijgen ze de berg des Heren, in reinheid van handen en zuiverheid van hart." Een nieuwe samenleving van Eén-voudi- gen: die zich niet opblazen; op de ge loof sbasis van die Ene Heer. Axel. P. J. Pennings. VEEL WIND, Harde en nu en dan tot storm toe nemende wind tussen Zuid en Zuid west. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brakende bewolking met enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN «AAS 28 November Zon op 8.20 onder 16.35 Maan op 10.58 onder 18.53 29 November Zon op 8.22 onder 16.34 Maan op 11.31 onder 20.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1