MIDDELBURGS CENTRUM VOLTOOID Lange Delft is thans - na kwart eeuw - weer gaaf geheel Brand van 7 December '29 was zware slag voor Lange Delft RESTAURATIE STADHUISTOREN KAN IN 1956 VOLTOOID ZIJN ETAGE-BOUW GEEFT KADEN WEER EEN WAARDIG AANZIEN Vandaag is het voor Middelburg een gedenkwaardige dag: het zakencentrum van de Zeeuwse hoofd stad is voltooid! Door de officiële opening van de „winkelgalerij" aan de Lange Delft en aan de Se- geerstraat wordt deze voltooiing een feit. Eindelijk na 25 jaar zal deze winkelstraat, slagader van de hoofdstad, weer een ongeschonden aanblik opleveren. De Lange Delft is opnieuwde Lange Delft. Op 7 December 1929 sloeg de rode haan hier zijn slag, met als buit een achttal van de grootste panden. De straat was nog niet geheel hersteld, toen de brand van 17 Mei 1940 kwam en een nog zwaar dere tol eiste. Weinig meer dan rokend puin, verkoold hout en verwrongen staal bleef er van de wel varende Lange Delft over. «vandaag echter is er reden tot vreugde. Mevrouw E. BolkesteinPull zal bij één der ingangen van Y de juist gereedgekomen winkelgalerij, een lint doorknippen, waarna burgemeester mr. dr. N. Bol kestein de openingsrede houdt. En daarmee is de Lange Delft weer volkomen een straat, waar het plezierig winkelen zal zyn, als vanouds, maar beter en aantrekkelijker. Winkelgalerijwordt heden geopend Het '"eeft er enige tyd naar uitgezien, dat het grote open terrein Lange Delft-hoek Segeerstraat niet bebouwd zou worden. In 1952 kwam vast te staan, dat de Provinciale Bibliotheek niet op deze plaats zou terugkeren en daarna werden vele pogingen ondernomen om dit gat in de bebouwing te „sluiten". Om financiële redenen was een groot project hier gewenst. In September 1953 werd bekend, dat de oplossing was gevonden in de vorm van een complex van 7 zaken en 13 woningen. Het eerste begin tot de bouw werd gemaakt in November van dat jaar, het heien geschiedde spoedig daarna en tijdens de afgelopen zomer verrezen de muren uit de grond. Op 1 September j.L werd in aanwezigheid van B. en W. de eerste steen gelegd en morgen zal het publiek in de nieuwe zaken terecht kunnen. De laatste weken hebben de be trokken zakenmensen en vele nijvere ambachtslieden bijna dag en nacht doorgewerkt om de laatste hand aan het complex te leggen. Vanmiddag als op het laatste moment de schut tingen verdwijnen en de voorbijgan ger zich met de nieuwe gevel ziet geconfronteerd, zal blijken of men er in geslaagd is de „winkelgalerij" tot een nieuwe attractie van de Zeeuwse hoofdstad te maken. Zoals bekend is het ontwerp van architect J. B. van Wuijckhuijse. Op de begane grond aan de Lange Delft is een bijna geheel doorlopende glaswand voor de ruime etalages aangebracht, slechts onderbroken door twee portieken, in elk waarvan twee winkels hun ingang hebben. Boven alle etalages is een luifel. Ook aan de Segeerstraat ls er veel glas, slechts onderbroken door het cen trale trappenhuis. Via dit trappenhuis bereikt men de woningen. De deuren komen uit op een soort „straat", die het complex een galerij-aanzicht geeft en die aanleiding werd tot de naam „winkelgalerij". Deze „straat" ligt aan de achterzijde en geeft op de eerste verdieping toegang tot 3 woningen aan de zijde van de Lange Delft en tot 4 woningen aan de Segeerstraat- zijde. Aan eerstgenoemde kant bevinden zich twee galerijen, omdat boven de drie woningen, die één etage beslaan, nog 6 woningen zijn gelegen. Deze Fundering van verzakt monument krijgt a.s. winter versterking Nog steeds is het herstel van het gothische stadhuis te Middelburg' niet geheel volbracht. Na de oorlog konden successievelijk het oude deel en de nieuwe vleugels weer in gebruik worden genomen, maar er bleef nog de restauratie van de toren, die reeds lange jaren in de steigers stond. Enke le jaren geleden werd met afbraak van het gehele bovenstuk van dit mo nument begonnen, alsmede met het herstel van de onderbouw. Het werk heeft in de afgelopen maanden goede vorderingen gemaakt. Het ligt in de bedoeling in 1955 het bovenstuk, de z.g. lantaarn, opnieuw op te trek ken. De kap en de bekroning, de slanke peer, zullen waarschijnlijk het jaar daarna worden aangebracht, zodat verwacht kan worden, dat de fraaie toren in 1956 haar reeds te lang gemiste plaats in het stadsbeeld zal her nemen. De brand van 17 Mei 1940 liet van de toren slechts de geblakerde muren staan. Na enig voorbereidend werk werd in 1942 ter versteviging in de voet, een aantal betonnen vloeren ge stort. Van die tijd af werd 's winters steeds voortgegaan met het herstel, totdat de bezetter de bouwstop afkon digde. Toen de oorlog voorbij was kon dit restauratiewerk wederom worden opgenomen. Waar nodig, werd oud materiaal door nieuw vervangen. En dat bleek op vele plaatsen gewenst, Op een dertigtal meters hoogte waar een prachtig uitzicht op de Mar' 1 echoden wordt is me be gotmet het optrekken van de natuurstenen lantaarnvan Middel burgs stadhuistoren, i (Foto P.Z.C.) want het gehele bouwwerk had veel meer van het vuur geleden dan men aanvankelyk vermoed de. Het thans bestaande deel van de toren tot aan de balustra de is vrijwel geheel gerestau reerd. Op deze hoogte wordt thans reeds een bescheiden begin gemaakt met 't optrekken van de z.g. wachters, de vier hoektorens, die de lantaarn om geven. Zodra het voorjaar aanbreekt, zal met volle kracht aan het opbou wen van de lantaarn worden gewerkt. Practisch alle voor de bovenbouw van de toren benodigde steen is gehakt en ligt gereed in de opslagplaatsen aan de Simpelhuisstraac. Er doet zich echter by deze restau ratie een probleem voor. De stadhuis toren is namelijk enigszins verzakt ongeveer een halve meter naar het Noord-Westen. Deze verzakking da teert overigens niet van de laatste tijd. Maar de toren is nog niet „in rust", de verzakking schrijdt nog steeds voort. Om die reden wordt het noodzakelijk geacht de fundering te versterken. Hiertoe zijn plannen in studie, die worden opgesteld aan de hand van de ervaringen, die men op doet bij het onderzoeken van de hui dige fundamenten, die thans voor een deel zyn ontgraven. Men hoopt a.s. winter afdoende voorzieningen te treffen. De stadhuistoren zal weer volledig zijn oude glorie terugkeren. Ook de bekende poppetjes-ruiters en voet knechten die een grote aantrekke lijkheid van dit monument vormden, worden weer aangebracht. Is het dus waarschijnlijk, dat „malle Betje", zo als men de toren wel noemde, in de loop van 1956 uit de steigers zal ko men, de schepping van vader en zoon Keldermans zal pas volledig gerestau reerd zijn wanneer ook de zijgevel aan de Noordstraat „verfrist" is. Dit werk zal nog geruime tijd in beslag nemen. De betrokken gevel heeft namelijk zware schade opgelopen, bijna alle stenen zijn „verbrand", zodat vervan ging noodzakelijk is. Zulks geldt ook voor een deel van de Choertoren. De moeilijkheid hierbij is steeds, dat eerst- de steen gehakt moet worden. Men mag dan ook aannemen, dat pas eind 1956 of begin 1957 het stadhuis met recht weer „pronkjuweel" van een herbouwd Middelburg kan worden ge noemd. groep van „twee-hoog" heeft ook een „straat". Deze opzet be tekent iets nieuws voor Zeeland. Hoewel dus alle panden aan de achterzijde hun ingang voor het pu bliek bezitten, kunnen enkele zaken lieden hun woonvertrekken van hun winkel of magazijn uit ook binnen door bereiken door middel van een aparte trap, die of direct in de wo ningen dan wel op de galerij uit komt. De woningen bevatten een hal, een woonvertrek, een keuken, twee of drie slaapkamers en een douche cel. Aan de achterzijden is er gele genheid tot kolenberging. Verder zijn er boxen voor rijwielstalling en berging in de grote kelder, die, via een „ti*ap zonder treden" door het centrale trappenhuis bereikt kan worden. Het complex loopt aan de achter zijde door tot aan de Sint Barbara- gang, die' werd overbouwd, waar door een poort ontstond. Langs de ze gang bevinden zich nog vijf boxen, waarin auto's en andere grotere voertuigen gestald kunnen worden. Het gehele werk werd uitgevoerd door de N.V. R. J. Jansen en Broek. Van de Lange Jan af heeft men een uniek overzicht op Middelburgs win kelcentrum. In het midden een deel van de Lange Delft. Links op de hoek van de. Segeerstraat dt „winkelgale rij", die heden geopend wordt, duide lijk herkenbaar aan de schuttingen, die het complex omgeven. (Foto P.Z.C.J Etage-bouw aan de Rouaanse Kaai in Middelburg. Rechts een blok van lJf woningen, dat vrijwel gereed is. Links op de achtergrond 8 étage-woningen, die nog in aanbouw zijn. (Foto P.Z.C.) Sinds 1940 werden in Middelburg 446 herbouwplichten gerealiseerd Een belangrijk feit voor Middelburgs herbouw is, dat de gaten „gedicht" worden, die de brand van 1940 in de kaden sloeg. Wanneer de 34 wonin gen, die daar thans in étagegebouw worden opgetrokken, gereedkomen, is het ook hier met de herbouw afgelopen. De datum, waarop 26 van deze woningen betrokken kunnen worden, is zeer nabij. Binnen de vesten is vooral in de jaren 1950 tot en met 1953 zeer veel gebouwd. In de binnenstad werden sinds 1940 308 herbouwplichten gerealiseerd. Dit aantal bedroeg buiten de vesten 138, het totaal dus niet minder dan 446. Bovendien kwamen in de binnenstad eveneens sinds 1940, 147 andere pro jecten gereed in het kader van andere financierings-regelingen. Hieronder is o.a. alle étage-bouw begrepen. Wat de Segeerstraat betreft, vol gend jaar zal de sanering zich wel voltrekken. De eerste stap werd vo- Wanneer men nu de gehele bin-1 nenstad overziet, dan blijkt, dat mo menteel nog slechts zeer weinig open terreinen bebouwd moeten worden, uiteraard de Abdij bulten beschou wing gelaten. De Zusterstraat voor al was tijdens het bijna verstreken jaar het toneel van bedrijvigheid. Met woonhuizen en zakenpanden wordt hier de bebouwing gesloten. Er is nog een open terrein tegen over de drukkerij van de Fa G. W. Den Boer en naast dit pand. Op het laatste terrein zal het badhuis ver rijzen, maar het is niet bekend wan neer met 'dit project zal worden be- fonnen. De Lange Delft was aan het egin van dit jaar gereed, behalve de „winkelgalerij". Het enige pro ject, dat hier nog verwezenlijkt zal moeten worden, is de nieuwe bio scoop. Wanneer met "9e bouw kan worden begonnen, staat echter nog niet vast. Ramp deed veel stof opwaaien en bracht sterkere brandweer „Een gruwelijke bezoeking is gisteravond gekomen over ons schone Middelburg: door de teisterende macht des vuurs is een grote plek in het hart onze stad neergebrand! Kaal en droevig staan de gevelbrokken nog rechtop, starende op de ruïnes voor en achter lien Zo begon de Middelburgsche Courant in een extra editie het uitvoerig verslag van de brand, die de Lange Delft op Zaterdag 7 December 1929 trof. Sinds lang had de Zeeuwse hoofdstad niet zulk een brand gekend. Een zevental grote zakenpanden viel ten prooi aan het vuur, terwijl een aantal andere gebouwen zwaar of licht werd beschadigd. Het was een zware slag voor de Lange Delft en voor de gehele stad. Een onherstelbaar verlies vooral, was het uitbranden van het befaamde Grand-Hotel „Verse- put" met zijn fraaie gevel. Maar uit deze ramp sproot ook „winst" voort. Het feit namelijk, dat 't ma teriaal, waarmee de Middelburgse brandweer het vuur moest bestrijden, zeer onvoldoende was, deed veel stof opwaaien in het gehele land. Lange tijds is daar toen thans bijna 25 jaar geleden over geschreven en over gesproken. En de discussies leidden er toe, dat Middel burg reeds het volgend jaar over een sterkere brandweer beschikte. Een nieuwe brand, op 19 Februari 1930, waarbij de bekende Sociëteit „De Ver genoeging" in de as werd gelegd, deed deze noodzaak hiervan nog sterker naar voren komen. Tot aan de brand van 1940 toonde de hoofdstraat van Middelburg een aantal gaten. Geleidelijk werden de ze open terreinen weer bebouwd en toen de zwarte datum van 17 Mei 1940 aanbrak, was de Lange Delft vrijwel weer gesloten. Zéér kort te voren was nog een nieuw zakenpand in gebruik genomen! De 17e Mei bracht echter de totale verwoesting van het centrum en daarmede werd ook het aantrekkelijkste gedeelte van de Lange Delft weggevaagd. Ruim 14 jaar heeft het geduurd vóór met recht van een herbouwde en weder om gesloten straat mag worden ge sproken. Zaterdagmiddag 7 December '29 ongeveer half vijf ontstond de brand in de Lange Delft in een pakkamer van de „Fransche Ba zar". Een felle wind wakkerde het vuur aan, maar de brand weer kon aanvankelijk weinig uitrichten door de te geringe druk op de waterleiding. Tegen zes uur stortte de achtergevel van de bazar in en inmiddels waren de vlammen doorgebro ken naar hotel Verseput. Een kwartier later stond de lunch room Oosterhuis in lichterlaaie en zo breidde de brand zich steeds verder uit over de mode zaak van Wiener, de rijwielfa- briek van Kaan. Om ongeveer acht uur sloeg het over de straat heen in het pand van de ijzerhandel De Jager, daarna in de beddenzaak van Wiener en ten slotte in het gebouw van Simon de Wit, dat niet geheel uitbrandde, maar toch zwaar beschadigd werd. Eerst diep in de nacht werd het vuur in zyn voortgang gestuit en de ge hele nacht door bleef het blussings- werk aan de gang. Ook de volgen de dagen bleef het in de puinhopen nog smeulen. Eerst ruim een week later behoefde geen brandwacht meer te worden onderhouden, wel een bewijs, dat deze brand een zeer fel karakter droeg! Reeds bij het begin was het duï- delyk, dat de Midelburgse brand weer alléén dit geweld niet kon be teugelen. Er werd dan ook aan een groot aantal andere gemeenten as sistentie gevraagd. Zodoende kwam er hulp van Vlissingen, Rotterdam, Bergen op Zoom, Breda, Goes en Koudekerke, terwijl ook soldaten, mariniers, padvinders en anderen hun diensten by de blussing verleen den. Vooral Rotterdam en Bergen op Zoom rukten aan met materiaal, dat voor die tijd het allermodernste genoemd kon worden en grote in druk op de Middelburgers maakte. Die indruk bleef niet zonder gevol gen. Reeds in de Middelburgse Cou rant van 9 December werd een op roep afgedrukt aan de bevolking van „Een Middelburger". Deze ondertekenaar deed een eer ste storting voor het „Brandweer fonds 7 December 1929", dat beoog de f 5000 bijeen te brengen teneinde een motorspuit van grote capaciteit te kunnen aanschaffen. De oproep ondervond weerklank, binnen enkele weken was er reeds ruim f 3000 bij een, door stortingen van particulie ren en f e-drijven. Een comité werd gevormd om de gelden te beheren. Bovendien werd op 13 December een vrywillige brandweer opgericht. Het werd hoog tijd, dat Middel burg een daad stelde om presti- ge-verlies te voorkomen. Het verhaal van de brand was in middels in het gehele land be kend en het werd door sommige bladen enigszins opgeschroefd. Die twee motorspuiten zijn er ge komen in 1939 nog. He„ fonds rige week gedaan in de vorm van de eerste steenlegging voor het pand van een dameshandwerkenfahriek op het terrein van het reeds afgebro ken huizenblok. De Sint Pieterstraat werd aan de Oostzyde dit jaar vol tooid. Het grote probleem by het sluiten van de wanden op de Balans is nog steeds het gat, waar vroeger Sint Joris stond. Plannen voor een passende bebouwing z(jn thans in studie. Aan de Bogardstraat bevindt zich nog een open terrein, terwijl Korte Burg en Groenmarkt gereed zijn. Met de voltooiing van de R.K. lagere school kwam er in de Bachten Stee- ne ook schot. Op de hoek van de Burggang zal hier in de toekomst de turnhal het geheel completeren. In de Burggang nadert de R-K. la gere school haar voltooiing snel. Enkele woningen voor gemeente ambtenaren werden in de afgelopen jaren aan de Stadhuisstraat ge bouwd. Thans zijn daar nog enkele huizen in aanbouw. De Sint Jan straat is bijna gereed, een blok van twee woningen, dat in vergevorderd stadium van afbouw is, vormt het sluitstuk. De brand in de Lange Delft op Zater dag 7 December 1920. Een aantal grote zakenpanden in lichter laaie. Links onderscheidt men de hoge ge vel van het vermaarde Grdnd-Hotel Verseput, rechts de Franse Bazar, waar de catastrophe begon. haalde de f 5000 en in de loop van dat jaar kon een grote spuit aan de gemeente worden overgedragen. De gemeente schafte zich in 1930 een spuit van hetzelfde „kaliber" aan. Deze brandblus-apparaten werden voortaan in de wandeling de „Bur- gerijspuit" en de „Gemeentespuit" ge noemd. En tot de overmacht van 1940 toe, bleef men in Middelburg het vuur de baas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9