f KLANKBORD Tweede Kamer keurde begroting van Justitie goed Congres Nederlandse Bond van bouwondernemers SCHRAPPEN IN HANDELINGEN WEL OF NIET GEOORLOOFD? VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MOTIE-BURGER VERWORPEN Geen diskwalificatie van de rechterlijke macht (Vari onze parlementaire redacteur) De minister van Justitie, mr. Donker, heeft zijn begroting voor 1955 door de branding van op sommige ogenblikken bewogen discussies in de Tweede Kamer heengeloodst en in veilige haven gebracht. De Kamer hechtte er Donderdagmiddag goedkeuring aan zonder hoofdelijke stem ming, doch met de - antekening dat de fractie van de O.P.N. tegen was. De belangstelling draaide deze middag uitsluitend om de motie van de heer Burger van de P.v.d.A. De minister antwoordde kalm en zakelijk op de argumenten, die mr. Bur ger in tweede termijn had aangevoerd ter verdediging van zijn motie. De scherpe kanten, die het debat in eerste termyn hadden gekenmerkt, waren er van afgesleten, zozeer zelfs, dat prof. Oud sprak van het kalme vaarwa ter waarin men n.a de broedertwist minister Donker en mr. Burger be horen beiden tot de P.v.d.A. beland was. De bewindsman somde drie moge lijkheden op: invoering van een be roepsmogelijkheid achteraf, admini stratieve herziening, d.w.z. het doen beslissen door een paar ambtenaren van zijn departement of alsnog een tegemoetkoming kan worden ver leend in gev Jlen die door de rechter zijn afgewezen, en overleg door de minister van Maatschappelijk Wérk of voor sommige afgewezenen finan cieel misschien nog wat gedaan kan worden. De eerste mogelijkheid noem de hij een diskwalificatie van de rech terlijke macht en de tweede achttehlj totaal ongeschikt. Voor medewerking ;e u den. aan deze twee was hij dus niet te vin- In de richting van een derde moge lijkheid was hij bereid wat te doen, maar dan moest hij eerst weten, of dit de bedoeling van de heer Burger was. Welnu, dat was duidelijk niet de bedoeling van de socialistische afge vaardigde. Het ging wel om de recht- gelrjkheid en de billijkheid en die bei den blijven buiten spel als justitie en maatschappelijk werk gaan overleg gen over steunverlening. Mogelijkheden van appèl. De heer Burger had zeer beslist het oog op het alsnog scheppen van een beroepsinstantie, zoals dit was ge schied bij de perszuivering en de ma teriële oorlogsschade. Ook toen is niet van diskwalificatie van de rech terlijke macht gesproken, betoogde hij. De Kamer had dus te beslissen. De meeste leden overwogen, dat in 1950 zeer bewust een beroepsinstantie verworpen is en dat daardoor de in stelling ervan achteraf een duidelijke discriminatie van de rechterlijke macht betekent. Prof. Gerbrandy (A. R.), Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.), prof. Lemaire (K.N.P.) en Oud (V.V.D.) verklaarden zich hoofd- Kinderroof te Nieuw-Delhi. De Indische onderminister van bin nenlandse zaken, Datar, heeft Donder dag op een vraag van een afgevaardig de meegedeeld, dat in 1953 123 kinde ren, onder wie 91 meisjes en in de periode van Januari tot October 1954 72 kinderen, onder wie 55 meisjes, zijn ontvoerd. Inmiddels zijn 98 van de ontvoerde kinderen in 1953 en 63 van die in 1954 teruggevonden. In 1953 waren 32 personen en in 1954 dertien personen voor kinderroof ver oordeeld. De ontvoerde meisjes waren in het algemeen voor clandestiene prostitu tie bestemd, terwijl de jongens wer den gedwongen te bedelen of als zak kenrollers voor hun nieuwe meesters op te treden. ZEG HET MET EIEREN. Op een aandeelhoudersvergadering van een Londense firma in kooktoestellen stond Dinsdagmiddag doodgemoede reerd een aandeelhouder op, grabbel de al sprekend in zijn tas en... wierp toen onverhoeds en met grote kracht een ei naar de voorzitter. Deze dook bliksemsnel en wist ook de hierna volgende regen van eieren en tomaten die alle uit de tas van de aandeelhou der kwamen, te ontwijken. De aandeelhouder, een gemoedelijke 61-jarige ingenieur, werd ten spoedig ste de deur uitgewerkt en verdween met de woorden „Good morning, gent lemen". Terwijl de firma gerechtelijke ver volging overweegt, zit de schuldige lachend in zijn stoel. „Ik was ontevre den met het beleid van de directie", verklaarde hij, „maar ik ben een ver draaid slecht schutter. Nog geen vier meter van ze af en alles mis. Ik zal het toch nóg eens proberen! KWESTIE VAN KLIMAAT? In een Frans dorpje van 132 inwoners in de buurt van liet Nauw van Calais zijn achtereenvolgens de burgemeester, de onderwijzer-gemeentesecretaris en de veldwachter vader geworden van tweelingen. En dat binnen het tijds verloop van twee weken HOGE HAKKEN. Wij hebben het niet zo begrepen op hoge hakken, en van nu af waarschijnlijk die autobestuur der uit Milwaukee ook niet meer. Hij reed namelijk enige tijd geleden een 24-jarige jongedame aan, die haar rechterenkel blesseerde. De jonge da me in kwestie kan nu een paar maan den niet op hoge hakken lopen en zy kan ook in die tijd niet zo goed dan sen. Zij liep naar de rechter en dank zij een handige advocaat wist zij de autobestuurder dertigduizend gulden schadevergoeding afhandig te maken: met recht een offer op het altaar der ïjdelheid MOMENTJE. „Waarom heeft men dat schilderij hier opgehangen?" „Vermoedelijk, omdat men de schilder zelf niet te pakken kon krijgen". zakelijk op deze grond tegen de mo tie. De heren Gortzak (C.P.N.) en Zandt (S.G.P.) waren er voor. Stilzwijgen. Opvallend was, dat minister Donker nadat mr. Burger als voorsteller van de motie en de andere Kamerleden over het voor en tegen gediscussieerd hadden, er geen behoefte aan gevoel de, om er nog een woord aan te spen deren. Opvallend was ook, dat nie mand van de K.V.P. zijn oordeel er over gaf. Toen het op stemming aan kwam, verklaarden 29 leden zich er voor, n.l. de P.v.d.A. de C.P.N. en de S.G.P. en de heren Van Rijckevorsel en Engelbertink van de K.V.P. en de heer Bruyns Slot van de A.R., en te gen 47 leden, en wel de K.V.P. en de A.R., behalve de genoemde heren, en de C.H., de V.V.D. en de K.N.P., zo dat zij verworpen werd. Critiek op Churchill Na zijn rede over de Russische opmars. De onthulling van Churchill tijdens een toespraak tot zijn kiezers te Woodford, dat hij bevel had gegeven Duitse wapens aan het eind van de oorlog op te slaan om ze „voor be paalde mogelijke gebeurtenissen" weer aan de Duitsers te kunnen uit reiken, heeft een storm van critiek uitgelokt. De „Times", die gewoonlijk de re gering steunt schreef dat het ogen blik voor de uitlating slecht gekozen was. Een links Labourlid, Sydney Sil verman, verzocht de premier Don derdag de in 1945 aan generaal Eisenhower gezonden boodschappen betreffende het opslaan van Duitse wapens te publiceren. Churchill zeide in een geschreven antwoord, dat de betreffende bood schap te vinden was in deel zes van zijn memoires. Hierin staat: „Negen Mei, ik heb met een zekere bezorgdheid gehoord, dat de Duitsers al him vliegtuigen ter plaatse moeten vernietigen. Ik hoop dat dit beleid niet zal worden gevolgd met betrekking tot wapens en andere soorten van uitrusting. Misschien zullen we deze eens zeer nodig hebben en zij zouden zelfs nu in Frankrijk en speciaal in Italië van pas kunnen zijn. Ik ben van mening, dat wij alles moeten bewaren, wat de moeite waard is". Ook de liberale „New Chronicle" noemde Churchill's uitlating een vergissing en de „Daily Mirror" be schuldigde hem er van „gevoelens van haat en wantrouwen weer opge wekt te hebben". Volgens de „Daily Herald" had geen premier ooit zo'n „ontzettende indiscretie" begaan. INTERESSANTE KWESTIE IN DE KAMER Ook na publicatie in de pers (Van onze parlementaire redacteur) Een wat onheuse opmerking, die het socialistische Tweede Kamerlid de heer Scheps zich Woensdag in de Tweede Kamer veroorloofd heeft tegen over de Christelijk-Historische afgevaardigde Jkvr. Wttewaall van Stoetwe gen, heeft Donderdagmiddag onverwachts een interessante gedachtenwis- seling opgeleverd. Eigenlijk had niemand goed gehoord, dat de heer Scheps de freule toegevoegd had: „Er hangen zoveel vreemde dingen in uw hoofd". Er zou dan ook geen aandacht aan geschonken zijn, als de voorzitter niet aan de heer Scheps in overweging had gegeven, deze woorden terug te ne men, en als hij de Kamer niet had voorgesteld de gewraakte passage uit de handelingen te schrappen. Door dit ingrijpen werd op het inci dent nog eens extra de aandacht ge vestigd, met het gevolg dat de woor den van de heer Scheps uit het open bare volledige verslag van de Kamer, handelingen genoemd, verdwenen, doch in geuren en kleuren in verschei dene kranten verschenen. Dat kan toch nooit de bedoeling geweest zijn, vond mr. Burger (P.v.d.A.), die het woord gevraagd had over de orde en die informeerde, hoe de voorzitter, mr. Kortenhorst, hierover dacht. Oude bepaling. Spr. herinnerde er aan, dat in 1934 de bepaling in het reglement van or de van de Kamer is opgenomen, dat bepaalde passages uit de handelingen kunnen worden geschrapt. De bedoe ling hiervan was de Kamerleden de beschutting der immuniteit te geven. Wanneer b.v. een Kamerlid een ge heim zou schenden door mededeling te doen van een onder geheimhouding in een commissie besproken zaak, dan kan de desbetreffende passage uit de handelingen worden verwijderd. zullen in dat geval de parle- i doen? Zij kun- in geen enkel opzicht gebonden i... kent het hoge Wat mentaire journalisten nen in geen enkel r- worden. Nederland o goed van de persvrijheid. Het enige wat de voorzitter in zo'n geval te doen staal, is te rekenen op de discretie van de pers, vond mr. Kortenhorst, maar hy voegde er haastig aan toe: de beslissing ligt by de parlementai re redacteuren. Prof. Oud van de V.V.D. die een staatsrechtelijk kluifje rook, was er onmiddellijk bij. De bedoeling in 1934 kan niet anders dan het instellen van een tuchtmaatregel geweest zijn, vond hij. De ingevoegde bepaling is daar toe echter een ondeugdelijk middel, omdat de handelingen na schrapping van een zekere passage geen juist beeld meer geven van wat m de Ka mer geschied en gesproken is. De buitenwereld heeft er recht op, daar omtrent nauwkeurig op de hoogte ge steld te worden. De Kamer moet ook kunnen kennisnemen van de tucht maatregelen, die getroffen zijn tegen een spreker, wiens uitlatingen niet aanvaard kunnen worden. Nimmer bemoeide de Kamer zich echter met de persvrijheid, waarschuwde prof. Oud, Als in de Kamer opruiende woorden gesproken worden, en de pers maakt daar melding van, dan is het niet de Kamer, maar de rechter, die beoordelen moet, of de desbetref fende krant zich aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Wijziging voorgesteld. Prof. Oud was van mening, dat de Kamer er goed aan zou doen, als een wijziging van het reglement van orde voorgenomen wordt, dus schrapping van de in 1934 ingevoerde bepaling te overwegen. Nu is de situatie zo, dat als tuchtmaatregelen tegen een afge vaardigde getroffen worden als hem b.v. voor korte tijd de toegang tot de vergaderzaal wordt ontzegd later nooit meer is na te gaan, op grond waarvan deze tuchtmaatrege len gerechtvaardigd waren. De voorzitter was het in deze inte ressante kwestie niet met prof. Oud eens. Hy deelde mee, dat in het ar chief van de Kamer het verslag be waard blijft, waarin de uit de hande lingen geschrapte woorden nog wel voorkomen. Voor de Kamerleden is dit archief toegankelijk. Als men de gewraakte passage in de handelingen handhaaft, dan vrees de mr. Kortenhorst, dat hieruit buiten de vergaderzaal nog wel eens onaangename gevolgen kunnen voort vloeien. Hij achtte de zaak intussen belangwekkend genoeg, om er met de parlementaire redacteuren over te spreken. Deze wachten nu een invi tatie af. Hevige sneeuwval in Noord-Italië. In Piemont en Lombar dye heeft het hevig gesneeuwd. Op talrijke plaatsen zijn de wegen onbegaan baar geworden. In de bergen zijn de belangrijkste passen voor het ver keer gesloten. Te Turijn ligt de sneeuw 15 cm dik. Twee jaar geëist wegens oplichting Reserve-kapitein stak zich in moeilijkheden Voor de krijgsraad te velde-Oost heeft Woensdagmiddag terecht ge staan de 50-jarige reserve-kapitein der landmacht, J. J. K., op beschuldi ging van oplichting en verduistering te hebben gepleegd voor een bedrag van ongeveer 250.000. Twee jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder echter ontzetting uit het recht om by de ge wapende macht te dienen, eiste de auditeur, kapitein mr. M. G. Kooper- berg, tegen K. De auditeur achtte geen verzach tende omstandigheden aanwezig. In tegendeel, hij zei de zaak heel ernstig te vinden. Ook heeft K. een aantal mede-officieren meegesleept en hen er in laten lopen, aldus de auditeur. De aanloop tot deze affaire was een vermeende staalleverantie door een sergeant uit het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland. Uit geleend geld stelde K. deze sergeant te Am sterdam vijftienduizend gulden ter hand. Van de sergeant, noch van het geld heeft K. echter ooit iets terug gezien. Zyn geldgever had hij echter de teruggave van het bedrag plus een flinke winst in de transactie toege zegd en nog wel op korte termijn. Geld plus winst kreeg deze inderdaad, maar uit weer van een ander geleend geld. Als een sneeuwbal gingen deze leningen door, waarbij K. steeds maar winst toezegde en in steeds grotere bedragen verviel, tot hij op een gege ven moment tegen de lamp liep. Mr. R. A. James zei in zijn plei dooi het beginpunt der affaire reëel te achten, doch toen het hiermee mis ging, is K. de slechte weg opgegaan. Geen cent beter is K. er overigens van geworden, aldus pleiter. Hij drong tenslotte aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 2 December a.s. De Unie-collecte Door 225 plaatselijke comité's is ten behoeve van de Unie-collecte voor de Scholen met de Bijbel thans 87.889.19 bijeengebracht. Deze comité's hadden het vorige jaar 82.140.71 ingeza meld. Geen uitzondering voor de para-normaal begaafden. (Van onze parlementaire redacteur). Het is niet de bedoeling om geen vervolgingen meer in te stellen tegen para-normaal begaafde personen in de regel de zogenaamde magneti seurs die genezingen tot stand bren gen. De minister van Justitie heeft dit Donderdagmiddag in de Tweede Ka mer medegedeeld op vragen, die de Christelijke-Historische afgevaardigde mr. V. d. Feltz hem had gesteld. Er wordt tussen de departementen van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid wel overleg over de para-normaal begaafden gepleegd. Minister Donker meende, dat het re sultaat hiervan moet worden afge wacht, alvorens bepaalde maatrege len in overweging genomen kunnen worden. De Vlisslngse afdeling van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen heeft haar duizendste lid ingeschre ven. Dit feit werd Donderdagmiddag in het Scheldehwartier gevierd. De voorzitter van de Bond, de heer A. R. König biedt het duizendste lid me. vrouw H. W. M. RademakerDe Rij keeen fraaie cyclame aan, tepvijl de heer Rademaker lachend toekijkt. (Foto P.Z.C.) Doodstraf tegen Hodeiby geëist. De openbare aanklager in het pro ces tegen Hassan el Hodeiby heeft Donderdag de doodstraf tegen de opperste gids van de Mohammedaan se Broederschap geëist. Hodeiby is beschuldigd van het be ramen van moorden en een complot om de regering van premier Nasser omver te werpen. De openbare aanklager zeide, dat er grote wapenvoorraden van de Broederschap waren gevonden in ste den in de Suez-kanaalzöne. Hodeiby heeft de tegen hem inge brachte beschuldigingen tegenge sproken. Tegen moordenares 20 jaar geëist Groningse rechtbank behandelde Warffumse gilmoord. De Groningse rechtbank behandelde Donderdag de afschuwelijke gifmoord te Warffum. waarbij de 53-jarige huis vrouw J. v. B. haar tweede echtgenoot, de landarbeider P. v. d. V. met een op lossing van Parijs groen om het leven heeft gebracht. Deze moord geschiedde reeds op 2 Mei 1946, doch kwam pas acht jaar later aan het licht. De belangstelling voor deze gerucht makende zaak was bijzonder groot Ter zitting bekende verdachte vol mondig, dat zij de moord had ge pleegd. De president, mr. Van Groe ningen, bracht met duidelijke en scherp omlijnde vragen deze trieste geschiedenis aan het licht. Er werd een aantal getuigen gehoord, waarna de officier van Justitie in een uitvoe rig requisitoir de tenlastegelegde moord bewezen achtte. Deze vrouw is volkomen toerekeningsvatbaar ver- klaardè hij en er is geen reden om cle mentie te hebben. In verband met het feit, dat de moord reeds in 1946 is ge pleegd wilde hij afzien van levenslan ge gevangenisstraf; hij eiste twintig jaar. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Disciplinaire actie tegen Duitse olitie. De minister van binnenlandse za ken van Noordrijn-Westfalen heeft thans toegegeven, dat in minstens een geval de politie in haar jacht op auto bandieten al te onverantwoordelijk van haar schietwapens heeft gebruik gemaakt. In Grevenbroich, niet ver van de Nederlandse grens, had een po litiepatrouille een boer van zijn trac- ter geschoten, waarmee hij zijn land aan het ploegen was. De man werd ernstig gewond. Daarvoor was vol gens de minister generlei excuus. Er is een disciplinaire actie tegen de betrokken politiemannen begonnen. IN GROOTHANDELSGEBOUW TE ROTTERDAM Er moet vrij baan komen voor het particulier initiatief In het Grootlianüelsgebouw te Rotterdam is Donderdag een congres gehouden van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers. De voorzitter van deze bond, de heer C. van Gelderen, sprak in zyn openingswoord over „Tekort aan waardering voor de particuliere bouwondernemer". Dc heer Van Gelderen betoogde dat er vrij baan moet komen voor het particulier initiatief, opdat door middel van gezonde concurrentie, onder- nemingsdrang en ondernemingslust er kome een gezonde volkshuisvesting. Na zyn toespraak werd aan de congressisten een resolutie uitgereikt. de verhoudingen, die in zich bergt een structurele wijziging van de wo ningbouw. en exploitatie-praetyk in Nederland, waardoor volgens de reso lutie de weg naar socialisatie wordt geëffend. De resolutie is o.m. van oordeel: Dat de Rijksoverheid een subsidie politiek ten aanzien van de woning bouw dient te voeren, die er op ge richt is het particuliere initiatief zo veel mogelijk te steunen. Voorts dat toeslagen en premieën met het doel het bovenstaande moge lijk te maken noodzakelijk zyn om dat zonder steun geen bouw op een De resolutie overweegt o.m. dat de na-oorlogse verhoudingen hebben be wezen, dat nog steeds niet zonder overheidssubsidie woningbouw op ba sis van een aanvaardbaar huurpeil is tot stand te brengen. Ten tweede dat de ongelykheid in subsidieverlening op basis van de be schikking bijdragen woningwet bouw 1950 enerzijds en voor de particulie ren door middel van de premie, en bijdrage-regeling woningbouw 1953 anderzijds, voert tot onvergelijkbaar heid en betekent een eenzijdige bevor dering van de woningwethouw en dat zulks heeft geleid tot verstoring van rendabele basis tot stand kan komen en dat een economische huurzetting vari de bestaande bouw noodzakelijk is te achten opdat het verhoogde huurpeil zich aanpast aan de huur in de nieuwbouw. Doel en strekking van woningwet en woningbesluit dienen onverkort te worden nagestreefd. Gemeentebesturen zullen bij ver koop of in erfpacht geven van bouw grond als algemene regel behoren te stellen, dat die sector in het bouwbe drijf die naast de Rijkspremie geen ander beroep doet op de publieke kassen of aan de overheid geen risi co's in andere vorm oplegt, voorrang behoort te verkrygen." Drs W. J. Valkenburg, algemeen secretaris van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers hield vervol gens een inleiding over „De particu liere bouwondernemer en de gemeen te". Hij gaf een beschrijving van de functie van een bouwondernemer en van een aannemer en belichtte het verschil. Hij besprak de woningwet van 1901, vestigde de aandacht op de grote verschillen van bouw- en woon- verordeningen van verscheidene ge meenten en bepleitte meer eenheid in die verordeningen. De congressisten verklaarden zich accoord met de voorgestelde resolu tie, die ter kennis zal worden ge bracht aan de regering, de volksver tegenwoordiging en de Nederlandse gemeenten. Het Wereldgebeuren Uitrusten Minstens ccn maand moet ik uit rusten, zei de Franse minis ter-president, toen hij per vliegtuig Woensdagnamiddag kwam „binnenwaaien" op het Parijse vlieg veld Orly. Pierre Mendès-France arriveerde uit New-York, van waar hy ruim ne gen uur tevoren was gestart. Dank zy een stevige storm in de rug deed het vliegtuig de sprong over de Oce aan w Iets meer dan negen uur en drie kwartier. Een verklaring legde Mendès-Fran ce niet af, maar een van zyn (propa ganda) medewerkers haastte' zich aan de wachtende journalisten te vertellen, dat het aan de premier ge lukt was in tien dagen tijds de Ver enigde Staten te veroveren. Wanneer men de hooggestemde lot redenen leest, die sommige Ame rikaanse bladen aan Mendès-France hebben gewijd, dan krijgt men de in druk dat de nropagandaman niets teveel gezegd heeft. Het Amerikaanse publiek heeft het bezoek van de Franse premier hoge lijk gewaardeerd. De „New York Times" noemde hem de belangrijkste staatsman van Europa „op dit ogenblik". Gewaardeerd werd ook de komst van mevrouw Mendès-France, die in Washington een perscon ferentie weggaf, waarin ze vertelde, da-t het geen pretje was om de echtgenote van een Franse premier te zijn. Meestal is hy weg van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Des ochtends zeven uur staat hij op om kort daarna weg te stormen en dan kan z'n vrouw hem eerst na tien uur s avonds by het avondeten ver wachten. Belangrijk was ongetwij feld, dat mevrouw Mendès-France in Washington en New York een serie Parijse toiletten droeg, welke de be wondering (en wellicht de jalousie) wekten van de Amerikaanse dames. By alle enthousiasme van de Ame rikanen voor het echtpaar Men dès-France was het echter niet zó, dat de Amerikaanse pers haar twijfel liet varen. Twijfel, omdat Mendès-France voor vele Amerika nen altijd nog een raadselachtige figuur is en omdat hij de Europese defensiegemeenschap om hals heeft gebracht. Na een lunch in de Nationale Pers club meende één der journalisten zelfs de stekelige vraag te moeten stellen: „Denkt u, dat mr. Foster Dulles gelukkiger zou zyn als u zou moeten aftreden?" Mendès-France gaf daarop aan de vragensteller de raad zich tot mr. Foster Dulles te wenden om een ant woord. Met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, had Mendès-France uitvoerige ge sprekken. Wanneer we het weekblad „Time" mogen geloven, dan werd over alle hoofdzaken, en in het bij zonder over de houding jegens Rus land, volledige overeenstemming be reikt. Niet toegegeven heeft Foster Dul les aan het verlangen van Mendès- France om de Amerikaanse wapen hulp aan Europa te laten verdelen door een orgaan van de Westerse Unie, Geen succes heeft Mendès-France gehad voor wat betreft de handha ving van de Franse positie in Zuid Vietnam. Dulles wil op nadere ad viezen wachten. De Franse pers was nogal enthou siast over de reis van Mendès- France. Hy heeft in Amerika daar het aanzien van Frankryk ver hoogd, zo meent men. Een blad wees intussen op de grote economische moeilijkheden, waarvoor Mendès-France zich nog al tijd geplaatst ziet en een ander blad betoogde, dat het Franse parlement zeker de premier nog ernstig aan de tand zal voelen, Er was ook enige verbazing over het feit, dat Mendès-France zo maar in eens de maand Mei 1955 genoemd heeft als een geëigende maand om met de Russen aan de conferentie tafel te gaan zitten. In Londen moet men over die uit lating van Mendès-France bepaald ontstemd geweest zijn. Men proefde er uit, dat de heer Mendès-France nu ook al gaat beslissen hoe Enge land en Amerika het diplomatieke spel met Rusland moeten spelen. En dat vindt men in Londen toch iets te vérgaand Mendès-France:ik wil een maand uitrusten. Atoomproefnemingen in Australië. Een kleine groep Britse functiona rissen is naar Australië vertrokken voor beraadslagingen over de moge lijkheid van het houden van atoom wapenproefnemingen in Australië, al dus een mededeling van het ministe rie van bevoorrading te Londen- De groep staat onder leiding van J. M. Wilson, ondersecretaris bij dit mi nisterie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3