KAPPIE EN DE VERZONKEN STAD V.V.V.-Vlissingen besprak haar begroting voor 1955 WEST-DUITSE AUTOBANDIETEN THANS IN HESSEN POPENT DOODT MUIs TAL VAN GEVALLEN WAARIN POUTIE MISHANDELD WORDT 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 DIRECTRICE VERKEERSHUIS BENOEMD Er wordt een speciale folder vervaardigd: Vlissingen-Congresstad Woensdagavond heeft de V.V.V.-Vlissingen tijdens een najaarsvergade ring in hotel Noordzeeboulevard uitvoerig haar begroting voor het jaar 1955 besproken en daarbij allerlei aspecten van het plaatselijke V.V.V.- werk onder de loupe genomen. De voorzitter, de heer J. L. Verhagen, gaf een toelichting op deze begroting en herinnerde daarbij aan de plannen om in samenwerking met de zusterverenigingen op Walcheren een twee-jaar- lijkse folder uit te geven met een minimum-oplaag van 50.000 stuks en een poster met een oplaag van 10.000 stuks. Voor Vlissingen bedragen de kos ten hiervoor 1500, terwijl nog 500 nodig is voor een speciale Vlissingse folder, die zal worden verspreid als hotel „Britannia" klaar is, teneinde de aandacht op Vlissingen als congresstad te vestigen. thans geldende was overgegaan o.a. na het inwinnen van inlichtingen bij andere verenigingen, o.a. bij de V.V.V.- Valkenburg. De provinciaal directeur, de heer G. W. Oskamp, pleitte met klem voor de handhaving van de be staande regeling. Tenslotte werd be sloten. dat met de betrokken vereni ging over deze kwestie nader contact zal worden opgenomen. Hierna werd de begroting vastge steld, waarbij de uitgaven werden ge raamd op f 10.375.en de inkomsten op f 9125.—, nadelig slot f 1250. Van Over het algemeen waren er geen bedenkingen tegen de begroting maar niettemin werd er in den brede van gedachten gewisseld over de vraag of het geen aanbeveling zou verdienen bij de propaganda zelfstandiger op te treden. De voorzitter wees er echter op, dat de algemene tendenz in het V.V.V.-werk meer en meer gaat in de richting van de regionale propagan da. Uitvoerig zette hij uiteen, welke voordelen aan gezamenlijke actie zijn verbonden en herinnerde er aan, dat één blad in de gemeenschappelijke folder is gereserveerd voor de plaat selijke V.V.V., hotelhouders enz. De ze kunnen naar behoefte de folder bestellen. De propaganda voor Vlissin gen als congresstad zal gericht wor den worden gevoerd: aangeschreven worden o.a. landelijke organisaties enz. Voor alles is echter geld nodig en daarom is het nodig dat alle le den ernst maken met het betalen van de verhoogde contributie. Van de ca 300 leden hebben er een 50 na de jongste verhoging (tot f 12.per jaar voor middenstanders en f 1.per bed per jaar voor hotelbedrijven) hun bijdragen nog niet betaald. Dit werd van bestuurszijde ten zeerste be treurd, temeer ook omdat men zich verplicht acht de gemeentelijke over heid die jaarlijks f 2000 subsidie verleent te tonen, dat ook de be langhebbenden bij het toeristenver keer bereid zijn het hunne bij te dra gen. Uitvoerig werd over dit punt van gedachten gewisseld, waarbij tevens een brief ter sprake kwam van de afdeling Vlissingen van de Vereni ging van Hotel, Café- en Restaurant bedrijven. In deze brief werd me degedeeld, dat de leden dezer orga nisatie bezwaar hadden tegen de contributieverhoging tot f 1.per bed. Zij wilden gelijk behandeld worden met de middenstandsbedrij- ven en dus f 12.per jaar betalen. De voorzitter, de heer Verhagen, zette uiteen, dat het uiterst moeilijk is om redelijke criteria voor contributie heffing te vinden en dat men tot de bestuurszijde werd er daarbij op ge wezen, dat de posten aan de voor zichtige kant waren geraamd, zodat men hoopt, dat het werkelijke tekort t.z.t. minder zal bedragen, DIRECTRICE BENOEMD. Tot directrice van het Verkeershuis wérd benoemd mej. N. E. Priester, die door de voorzitter met enkele woor den werd gelukgewenst, waarop mej. Priester het bestuur en de leden dankte. De heer Verhagen sprak woor den van waardering aan het adres van de afgetreden directeur, de heer G. Joosten en herinnerde aan diens uitstekende werk voor de hotelreser vering en de ledenwerving. Bij de rondvraag kwamen nog enke le suggesties naar voren, o.a. het doen plaatsen van borden voor de Keers- sluisbrug en op enkele plaatsen in de stad, die de aandacht vestigen op Vlissingen als winkelcentrum, op het strand en op de boulevards. Gevraagd werd voorts om duidelijke parkeer- aanduidingen en concerten op de Bou levard. Ter sprake kwam ook de mogelijk heid om een permanente tentoonstel ling of een soort museum in te rich ten in de Gevangentoren, waarop de voorzitter mededeelde, dat over een dergelijke attractie reeds bepaalde denkbeelden bestaan en dat daarover overleg wordt gevoerd. Het was hem echter niet mogelijk in het huidige stadium nadere mededelingen te doen. Dene week een foto van een junioren- combinatie van de v.c. „Vlissingen" met hun trainer in de zaal. LEZERS SCHRIJVEN Verzuimen achter het stuur. Het is ontstellend te ervaren hoe zeer vele autobestuurders door dom heid en gemis aan verantwoordelijk heidsbesef voortdurend de veiligheid bedreigen van hen die zich op de weg bevinden. Een eindeloze reeks van ongelukken, ontstaan door on doordachtheid en lichtzinnigheid van chauffeurs, staat reeds aan de debet zijde van deze wegmisbruikers, doch dit noodlottige resultaat is geenszins voldoende om een eind te maken aan de bandeloosheid achter het stuur wiel. Dagelijks ziet de behoorlijke weggebruiker met ergernis de onver schilligheid aan van zulke autobe stuurders, die maar rijden zonder te denken en geen gevaren zien. Dat dergelijke bestuurders geheel ongeschikt zijn om deel te nemen aan 't zich steeds meer ontwikkelende rij- verkeer, spreekt vanzelf. Vooral het intensieve verkeer in de stad is zo vol problemen en onverwachte inter mezzo's, dat hij of zij aan het stuur van seconde tot seconde zich bewust moet z\jn van de verantwoordelijk heid van deze taak. En daardoor is het niet voldoende rekening te houden met voorschrif ten en bestaande situaties; telkens wijzigt zich het beeld van de woelige weg, en telkens moet de weggebrui ker door handig manoeuvreren en lo gisch denken zijn bewegingen in overeenstemming brengen met het verloop van de wisselende omstandig heden. Dit vereist lijvaardigheid en routine, maar het vraagt meer; het maakt een groot verantwoordelijk heidsgevoel en een mate van intelli gentie bij de chauffeur of chauffeuse onontbeerlijk, het stelt dus eisen wraraan helaas menige bestuurder (ster) niet voldoet. Deze onvolwaar dige chauffeurs zijn het die de cijfers van de ongevallenstatistieken om hoog jagen en die de verkeersweg maken tot een weg van avontuur. De fouten van dergelijke bestuur ders zijn talrijk. Een der voornaam ste is het verzuim om de snelheid van de wagen aan te passen aan de omstandigheden van de weg. Onge lukken veroorzaakt door slippen ge ven daarvan een goed voorbeeld. De chauffeur is gebonden aan een maximum snelheid, hg rijdt 40 km, omdat het formeel mag. Maar nu is de weg glad door regen en vuil, de kansen om bij plotseling gevaar met succes te remmen zijn verminderd. Wie daarmede geen rekening houdt, wie niet voortdurend zich voorbe reidt op de mogelijkheid plotseling te moeten stoppen, brengt door on voorzichtigheid het verkeer in ge vaar. Dit is een punt waarin de niet denkende auto-rijder zozeer te kort schiet, dat zijn verschijning op de pu blieke weg een publiek gevaar is. „De wagen slipte, ik kon er niets aan doen", zegt de onverschillige na het ongeval, maar hg vergeet, dat zijn verzuim met de slipkansen reke- Spanning in Tweede Kamer (Slot van pag. 1) was. Jkvr. Wttwaal van Stoetwegen (C.H.) schaarde zich geheel aan de zijde van de minister en rar. Van Rgckevorsel (K.V.P.) bracht de zaak tot haar eenvoudigste proporties te rug: het verzoek tot instelling van een beroepsinstantie. De Kamer liep te hoop, toen mr. Burger aan het «-oord kwam. Op de tribunes en in de loges van de ambte naren heerste spanning. De socialis tische afgevaardigde betoogde merk waardig kalm en zakelijk, doch zeer nadrukkelijk, dat naar zijn mening in een aantal gevallen, waarin redelij kenvijs een tegemoetkoming had moeten worden toegekend, deze niet is verleend, en dat het niet aangaat, om door het in een bepaald daglicht stellen van de „arme zeeman" nu ook maar alle andere gevallen van de ta fel te werpen. Trouwens, die zeeman was volko men onschuldig aan politieke misdrij ven. Hij was gevangen genomen en moest in Duitsland gaan werken. Toen hij enkele dagen terug was, werd hij gepakt en gevangen gezet. Dat was onrechtmatig en op grond daarvan is een tegemoetkoming be- pleit. Alleen richtlijnen. Overigens maakte mr. Burger dui delijk, dat hg zich bewust van de op somming van gevallen had onthou den, en dat zgn betoog gebouwd was op het stellen van richtlgnen. Hij be greep niet. dat de minister op een initiatiefvoorstel had kunnen zinspe len. De Kamer zou er alleen mee kun nen komen op grond van bestudering van de dossiers en daarover heeft zij niet de beschikking. De afgevaardig de ontkende, dat de socialisten in meederheid tegen de wet gestemd zouden hebben om redenen die de be windsman hun toedichtte. Ten bewijze daarvan las hg een passage uit de VOETBAL Amsterdammer komt ita „Middelburg" spelen. Het eerste elftal van de M.V. en A-V. „Middelburg", -dat in de 2e klas se Zuid van de KNVB uitkomt, zal, naar wij vernemen, binnenkort ver sterking krijgen. De achterhoedespeler De Bruijn van de Amsterdamse derde klasser „Neerlandia" heeft namelijk dezer dagen overschrijving naar deze Zeeuwse vereniging aangevraagd. Daar zulk een overschrijving thans uiterlijk na één maand kan worden verleend, zal de Amsterdammer ver moedelijk begin Januari voor Mid delburg kunnen uitkomen. Per 1 Ja nuari aanvaardt hij een werkkring in de Zeeuwse hoofdstad. Hij ontkende, dat het achteraf ope nen van een beroepsmogelijkheid een disqualificatie -van de rechterlijke macht betekent. Deze opvatting is ook niet gehuldigd toen na de pers zuivering nog een beroepsinstantie werd ingesteld. Prachtig vond mr. Burger het, dat de minister zich met zijn ambtsgenoot van Sociale Zaken in verbinding wilde stellen. Hij be greep alleen niet, waarom hg het al niet veel eerder heeft gedaan. Motie ingediend De socialistische afgevaardigde bleef hij zijn opvatting, dat van rechtsongelijkheid sprake is en hij diende een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat ter wille van de rechtsgelijkheid cn bil lijkheid een nadere voorziening nood zakelijk is. De regering wordt uitge nodigd deze voorziening op korte ter mijn te treffen. Deze motie komt Donderdagmiddag in behandeling. Labour-rebellen tegen piurtij -richtlijnen. Uit de fractie gezet. Het nationale bestuur der Britse so cialistische partij heeft besloten geen verdere maatregelen te nemen tegen de zeven Lagerhuisleden, die, bij de stemming over de overeenkomsten van Londen en Parijs, welke in bewa pening van West-Duitsland voorzien, niet stemden volgens de voor de frac tie gegeven richtlijn, namelijk onthou ding. Zes hunner stemden tegen en een voor het regeringsvoorstel. De zeven Lagerhuisleden maken in het vervolg geen deel meer uit van de socialistische fractie. Zij zullen voortaan als „onafhankelijk lid" zit ting hebben, doch verwacht wordt dat zij in de meeste gevallen met de soci alisten mee zullen stemmen. Door de hierboven vermelde beslis sing van het Britse socialistische par tijbestuur blijven zij echter wel par tijlid. Politie in N oordrijn-W estf alen tot dusver machteloos De autobandieten van het Rijnland schijnen -hun operatiegebied te hebben verplaatst naar Hessen. Uit dat land zjjn Woensdagmorgen een drietal overvallen op automobilisten, by Frankfort en Wetzlar, gemeld. Het gehele politie-apparaat van Hessen is terstond in alarmtoestand gebracht om de gangsters op te sporen. In het Rijnland is de grond de bandieten blijkbaar te heet geworden, met een legertje aangerukte politie van Noord rijn-Westfalen is er intus-- sen nog niet in geslaagd enig spoor te ontdekken van de daders. Zjj houdt zich nu al drie dagen onledig met het onderzoeken van gefingeer de overvallen. Dagelijks komen bij de politie-cen- trale in Keulen nog aangiften bin nen van mensen, die om een of an dere reden komen vertellen hoe zij grote geldsommen verloren hebben bij een overval. Dinsdag nog slaagde de politie erin een Belgische en een Duitse vrachtwagen-chauffeur te doen bekennen, dat zij overvallen had den gefingeerd, alleen maar om van hun chefs een hulpchauffeur mee te krijgen. De Düsseldorfse bediende van een benzinestation, die de poli tie had voorgelogen, dat zgn kas was leeggeroofd, is nu voor de twee de maal gearresteerd. Nadat hij op vrije voeten was gesteld had de po litie namelijk de verdenking opgevat, dat. hij dienst zou willen nemen in het Franse vreemdelingenlegioen om zich zo aan vervolging te onttrek ken. Massale critiek. De politie van Noord-Rijn-West- falen komt met dat al steeds meer in het middelpunt van een massale critiek te staan. De minister van verkeer der bondsrepubliek, See- bohm, heeft zich bij deze critiek aangesloten en verklaard, dat het bevel tot schieten, dat aan de po litie is gegeven, volkomen ongemo tiveerd is. De advocaat van de Duis- burgse houder van een benzine-sta- tion, wiens vrouw door de politie werd doodgeschoten, heeft nu nog een dosis olie op het vuur der critiek op de politie geworpen, door te ver klaren, dat de politie een verkeerde lezing heeft gegeven van de toe dracht van deze fatale schietpartij. Volgens de mededeling van de ad vocaat is de wagen namelijk van voren beschoten. De vrouw werd in de borst getroffen. Alle kogelgaten wijzen er volgens de advocaat op, dat de politie rechtstreeks op de be stuurder heeft geschoten en geen po ging heeft gedaan alleen de banden te treffen. Voorts zou de chauffeur van de wagen, toen hij het lijk van zjjn vrouw in de arm had, door dc Êdlitie met een pistool zijn bedreigd. >e politie heeft tot dusverre ver klaard, dat zij de wagen van achter heeft beschoten toen deze door een versperring reed. De wagen met de kogelgaten is echter nog in handen van de politie en het is persfotogra fen niet toegestaan hem te fotogra feren. Ondanks de critiek heeft de hoofd commissie van de Landdag van Noord-Rgn-Westfalen de door mi nister Meyers genomen politiemaat regelen gebillijkt. De regering heeft besloten de voor vangst der misda digers uitgeloofde beloning tot 50.000 mark te verhogen. VOLGENS DE MINISTER Strengere straffen voor verkeerszondaars. (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Justitie, mr. Don ker, wees er gisteren in de Kamer op, dat wel steeds melding wordt ge maakt van mishandeling van burgers door politieagenten, maar nimmer van de tegenkant daarvan. Mishandelingen van politiemannen, zelfs met dode lijke afloop. De bewindsman had een lijstje laten opmaken over het tijdvak van 1 Januari 1952 tot thans. In het gewest Amsterdam kwamen 17 geval len van mishandeling van politieamb- ning te houden, een grove schuld is geweest. Het is een groot geluk dat de rech ter tenslotte zijn straffen stelt ter lering van de roekelozen aan het stuur. En dat hij daarbij niet alleen optreedt tegen feitelijke overtredin gen, maar ook tegen niet omschre ven losbandigheid. „U bracht het verkeer in gevaar, ondanks de wettelijk geoorloofde snelheid, ondanks uw rijbewgs, on danks de goede staat van uw rem men", zegt deze rechter tegen de chauffeur, die slechts die ene, doch onvergeeflijke fout maakte: het ver zuim na te denken bij een werk dat de volle aandacht eiste. In zgn algemeenheid echter illu streert dit geval duidelijk dat er slechts een veilig verkeer bereikbaar is als de bestuurder van de auto zgn verstand stelt in dienst van dat ver keer. Met rijvaardigheid alleen is dat re sultaat niet te bereiken. Verantwoordelijkheidsgevoel en in telligentie zjjn onmisbaar voor ieder die deelneemt aan het bruisende mo derne verkeer, met al zijn verrassin gen en lastige complicaties. Domheid en nalatigheid leiden tot catastrofes en voeren de onvolwaardige automo bilist ten slotte naar de gevange nis Vlissingen. Ing. A. Vggeboom. Maanden onschuldig in voorarrest. Vierde van gevraagde vergoeding toegewezen. Het Amsterdams gerechtshof, dat de 34-jarige theaterbureau-onderne mer J. van den Hurk uit Utrecht on langs heeft vrijgesproken van de ten laste gelegde oplichting meermalen gepleegd, waarvoor de man door de Utrechtse rechtbank was veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek, heeft van de gevraagde geldelijke tegemoetkoming groot 5368 wegens „onrechtmatige vrij heidsbeneming" gedurende zeven maanden, toegewezen een bedrag van 1250,—. Zowel de officier van justitie, die tegen de ondernemer in eerste instan tie een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek had geëist als de heer Van den Hurk zelf waren tegen het von nis der rechtbank in beroep gegaan. De procureur-generaal bij het Am sterdams gerechtshof requireerde te gen de man een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek. Het hof daarentegen achtte de op lichting niet bewezen en sprak ver dachte vrij met bevel tot onmiddellij ke invrnheidsstelling uit de voorlopi ge hechtenis. De heer Van den Hurk had toen bijna zeven maanden in pre ventieve hechtenis zowel te Utrecht als te Amsterdam doorgebracht. De heer Van den Hurk deelde mee, dat hij o.m. veel schade heeft geleden door publicaties over zijn bedrijf en van de terechtzittingen m de dagbla den. Hij zoekt thans naar wegen, om het schadebedrag alsnog geheel toe gewezen te krijgen. De Westduitse minister van Volks huisvesting. Preusker, heeft meegedeeld, dat er in zijn land nog 2.6 millioen gezin nen zijn die een woning zoeken. Het Britse Hogerhuis heeft Woensdag de Londense en Parijse overeenkomsten over Westduitslands souvereiniteit en herbewapening zonder stemming goedge keurd. Het Lagerhuis heeft de vorige week de overeenkomsten bekrachtigd. 15. De verzonken stad maakte een overweldigen de indruk op Rivaldi. „Mag- nifico!" riep Rivaldi, „wat wondervreemdsoortig ge voel, zo over de huiswonin gen te vliegvleugelenl Ik voel mij gelijk aan een vo- gelein!" „Je lijkt anders eerder op-een walrus", antwoordde Kappie. „Wapper nu niet verder op en neer, maar volg me. We zijn ja niet gekomen, om de stad in vo gelvlucht te bekijken". Gevolgd door Rivaldi dook hij verder omlaag naar de straten en pleinen waar de vissen nu het enige verkeer vormden. Hij kwam neer voor het gebouw, dat hem reeds bij zijn eerste duik was opgevallen maar waar hij niet had kunnen bin nengaan. omdat hij toen geen duikersuitrulsting bij zich had. Maar nu was hij goed toegerust en zou hij eindelijk kunnen binnen zwemmen door die deur die zo uitnodigend open stond. Vol verwachting zwom hij naderbij, toen hij tenaren voor, in het gewest Den Haag 24, in het gewest Den Bosch 57, in het gewest Groningen 12 en in het gewest Arnhem 6. De bewindsman deelde mee, dat hij voorstander is van strenge bestraffing van hen, die verkeersongelukken ver oorzaken, vooral als de alcohol in het spel is. Het aantal ontsnappingen uit gevangenissen en dergelijke inrichtin gen loopt de laatste jaren geregeld terug. Er komen er weinig meer voor. Bij de beoordeling daarvan dient men er rekening mede te houden, aldus mr. Donker, dat de vernieuwing van het gevangeniswezen een grotere beweeg lijkheid van de gedetineerden heeft meegebracht. Het risico van ontsnap pingen is vergroot. De stunt van enke le journalisten in Den Haag, die bui ten op de muur van het Huis van Be varing waren geklommen, had weinig indruk op hem gemaakt, omdat be waking wel gericht is op het uitbre ken van gevangenen, maar niet op het inklimmen van journalisten.... Op de vraag van mej. Tendeloo van de PvdA, of de minister wilde over wegen, de weigering door de Westduit- se regering om de uit de gevangenis van Breda ontsnapte Nederlandse oor logsmisdadigers uit te leveren, voor het Internationale Hof van Justitie te brengen, antwoordde de minister, dat daarin volgens hem niet veel moge lijkheden zitten. Hij was ten dien aan zien niet optimistisch gestemd. Gratiebeleid Uitvoerig verdedigde hij zijn gratie beleid. De politieke delinquenten, die thans nog gevangen zitten, zo betoog de de minister, zijn gelijk te stellen met gewone criminelen, zij het, dat zij een veelvoud van misdaden gepleegd hebben. Hij wilde hen dus op gelijke voet als de gewone criminelen behan delen. Hij achtte het door hem gevolgde gratiebeleid het enige juiste. Drei gend voegde hij er aan toe, dat de Ka mer, als zij een andere opvatting hul digt, dan maar de consequenties moest dragen. De minister bleef voorts aandringen op een spoedige behandeling van de in 16 wetsontwerpen vastgelegde eerste vier boeken van het nieuwe Burger lijk Wetboek. Nagekomen advertenties. Plotseling werd uit ons midden weggerukt ons innig geliefd Zoontje en Broertje ADR1AAN WALTER, op de jeugdige leeftijd van 2 jaar en 7 maan den. Namens de Familie, A. LOUWS. M. LOUWS— STAMPFER. En Kinderen. Goes, 24 Nov. 1954. Jacob Klaaijsénstr. 26. Heden overleed, onze geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder ADRIANA VAN VAARDIGEM, Wed. van A. VAN BREDA, in de ouderdom van bijna 80 jaar. M. DE VOS- VAN BREDA. St. DE VOS. K. GABRIËLSE— VAN BREDA. J. GABRIËLSE. Klein- en Achter kleinkinderen. Westkapelle, 24 Nov. 1954. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Vader JOSEPH FRAN CISCUS JOHANNES VAN DALSUM, Weduwnaar van J. L. PISON, in de ouderdom van ruim 80 jaar. G. VAN DALSUM. L. VAN WALSUM. Vlissingen, 24 November 1954. Walstraat 38. De gezongen uitvaart dienst zal plaats heb ben op Maandag 29 November te 9 uur, in de O.L.V. kerk, waar na de begrafenis op het R.K. kerkhof. Geen bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6