PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Minister pareert op felle wijze aanval van mr. Burger Belangrijke taakuitbreiding voor Kamer van Koophandel BILT CHURCHILL OVERWOOG MET DUITSERS SAMEN TE WERKEN OPTREKKEN VAN LOONGRENS TOT ZESDUIZEND GULDEN DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 278 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. BalUntljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 Nov. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine ad-ertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vllssingeti. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr. C 160. telef SPANNING IN DE TWEEDE KAMER Ongelijke tegemoetkomingen aan ten onrechte gedetineerden (Van onze parlementaire redacteur) Als kemphanen stonden de minister van Justitie, mr. Donker, en mr. Bur ger, beiden van de P.v.d.A. mr. Burger is zelfs fractievoorzitter Woensdagmiddag in de Tweede Kamer tegenover elkaar. De bewindsman verdedigde zyn begroting en moest antwoorden op een felle aanval, die mr. Burger op hem gericht had, omdat groot verschil zou zyn gemaakt by het verlenen van tegemoetkomingen aan hen, die verdacht geweest zijn van politieke misdrijen en ten onrechte gedetineerd zyn geweest. Reeds een jaar geleden had mr. Burger hierover vragen gesteld, zonder dat dit veel had opgeleverd. Dinsdag gaf hij enkele gevallen van ongelijke behandeling en hij liet toen zyn betoog uitlopen op een verzoek tot instel ling achteraf van een beroepsinstantie, opdat aan wat hjj als onrechtvaar dig zag, een eind gemaakt zou kunnen worden. 1500 geworden. Het grootste deel van de fractie van de heer Burger heeft indertijd tegen de wet gestemd, om dat men uitging van de gedachte, dat er toch wel wat met die mensen aan de hand zou zijn, riep de minister uit. Scherp tegenover elkaar. Hierop vatte een aantal socialisti sche afgevaardigden vlam en de heer Woensdagmiddag reageerde minis ter Donker daar onverwacht heftig op. De bewindsman zette uiteen, dat de toepassing van de wet op grond waai-van aan ten onrechte gedetineer de van politieke misdrijven verdacht geweest zynde personen tegemoetko mingen kunnen worden toegekend, in handen ligt van de rechterlijke macht. De minister draagt er dus geen ver antwoordelijkheid voor. Zelfs kon hg zich onttrekken aan de verantwoor delijkheid voor het tot stand komen van deze wet, omdat hij niet aan stemming erover heeft kunnen deel nemen. Als er correcties in de wet zouden moeten worden aangebracht, dan zou het initiatief daarvoor van de Kamer kunnen uitgaan, vond hij. Mr. Donker zette verder uiteen, dat vrij spraak niet altijd betekent, dat men geen strafbare handeling heeft ge pleegd. Slechts in een aantal gevallen is de beschuldiging vervallen ver klaard en werd de onschuld bewezen. Lang niet in alle gevallen kon derhal ve een tegemoetkoming worden ver leend. Verwondering. De bewindsman verwonderde zich er over, dat mr. Burger nooit gepleit heeft voor tegemoetkomingen, wan neer in het commune recht van soort gelijke abusievelrjke detenties sprake is, maar dat hij dit wel doet, nu het om van politieke misdrijven verdacht geweest zijnde persohen gaat. De so cialistische fractieleider had een zee man al3 voorbeeld genoemd. „Die arme zeeman van mr. Bur ger", zo onthulde de bewindsman, „is van 1925 tot 1943 19 maal veroor deeld, waaronder eenmaal wegens doodslag, en tussen 1916 en 1945 is hij 54 maal met de politie in aanra king geweestMr. Donker be toogde verder, dat een verschil in be handeling in vele gevallen voortvloeit uit een verschil in arrestatiebeleid en h'ij was van oordeel, dat over de uit voering van de desbetreffende wet niet te klagen valt. In de toelichting is destijds verondersteld, dat duizend gevallen voor toekenning van een te gemoetkoming in aanmerking zouden komen. In werkelijkheid zijn het er Naar aanleiding van een onlangs tot de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gericht ver zoek om te mogen overgaan tot de op richting van een zgn. voetbal-pool en mede in verband met de op dit onder werp betrekking hebbende vragen, welke het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen regelma tig bereiken, deelt de persdienst van het ministerie mede, dat geen rege ringsmaatregelen zijn te verwachten welke het organiseren van voetbal pools mogelijk zullen maken. Woensdag j.l. vergaderde in de Ko renbeurs te Goes de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse Eilanden. De bestuurstafel met van rechts naar links de heren J. P. MaljersC. A. Kammeraad (voorzitter)A. S. de Jonge (secretaris) en K. van Everdingen. Burger repliceerde: „Dat is door en door onjuist en ik zal dat aantonent" „Dat is wèl juist!" hield mr. Don ker vol. Interrupties en antwoorden flitsten fel heen en weer. Er kwam beroering in de Kamer. Met intense belangstel ling volgden de leden het conflict tus sen de partijgenoten. De minister ver volgde, dat als beroep wordt mogelyk gemaakt, het nog de vraag is, of er dan wel zoveel tegemoetkomingen zullen uitkomen als mr. Burger zégt. Er zijn ook ten onrechte geldèn uitge keerd. „Als wij nu nog eens beroepsmoge lijkheid instellen'', zo voerde mr. Don ker als laatste argument aan, „dan betekent dit een disqualificatie van de rechterlijke macht Hij wenste daar aan niet mee te doen. Wel verklaarde hij zich tenslotte bereid, om zich ten aanzien van de bijzondere gevallen tot zijn ambtsgenoot van Sociale Zaken te wenden. Coulante behandeling. De heer Gerbrandy (A.R.) consta teerde direct hierna bij de replieken, fijntjes, dat de oppositie heel wat coulanter door de minister behandeld (Vervolg op pag. 10) ONTHULLING UIT 1945 Bij verdere Russische opmars „Ik heb, voor het einde van de tweede wereldoorlog, de toenmalige opper bevelhebber onzer strijdkrachten in Europa, lord Montgomery, opgedra- gen de Duitse wapens zorgvuldig in te zamelen en op te slaan, zodat zy eventueel gemakkelijk weer ter beschikking der Duitse militairen zouden kunnen worden gesteld, met wie wij zouden moeten samenwerken, indien de Russische opmars zou voortduren", heeft Winston Churchill, de Britse premier in een toespraak gezegd, die hjj Dinsdag in zyn kiesdistrict Wood ford, in het graafschap Essex, heeft gehouden. De minister verklaarde ook, dat hjj de eerste man met bekendheid is geweest, die in het openbaar heeft verklaard, dat wij „Duitsland aan onze zyde moeten hebben ïn geval van een Russische communistische aanval". Amerikaans protest tegen spionnage-proces Chinese beschuldigir gen vals genoemd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse 73ken heeft Dinsdag meegedeeld, dat de Amerikaanse consul-generaal te Genèvc opdracht heeft gekregen een zo krachtig mogelijk protest in te die nen bij de Chinese communisten naar aanleiding van het spionnageproces In China, waarbij dertien Amerikanen tol gevangenisstraffen variërend van vier jaar tot levenslang w erden ver oordeeld. Zowel het „State departement" als het ministerie van defensie noemde de Chinese beschuldigingen „volkomen vals". Met opzet werd de gevangenschap van de twee burgers onder de dertien Amerikanen, John Downey en Richard Fecteau. verzwegen. Tot dusverre ver keerde de Amerikaanse regering om trent deze twee mannen, die als bur ger in dienst van het leger waren, »n het onzekere. Volgens de verklaring van het mi nisterie van defensie bevonden de elf veroordeelde leden van de luchtmacht zich op een routine-vlucht nabij de ri- vier de Jaloe, toen zij op 12 Januari 1953 werden neergeschoten. De com munistische aanklacht, dat deze man nen „politieke gevangenen" zijn, wordt „tastbaar vals" genoemd Over Fecteau, die tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, en Towney, die levenslang kreeg, wordt gezegd, dat zij in dienst van de lucht- machtgroep „Verre Oosten" indertijd op een vlucht van Seoel naar Japan spoorloos waren verdwenen. Voor de vluchtelingen. Woensdag is bij het comité vluchte lingenhulp 1954 een bedrag van f 43.000 binengekomen. De opbrengst van de actie tot en met gisteren bedraagt f 1.644.000. (Giro 5100, Den Haag). Churchill wees er op, dat uit de stemming in het Lagerhuis over de overeenkomsten van Londen en Parijs is gebleken, dat meer dan drie kwart van de Britse volksvertegenwoordi gers zich heeft uitgesproken voor Westduitse bewapening en toelating der Westduitse bondsrepubliek tot de N.A.V.O. De premier bracht verder naar vo ren, dat deze grote ommekeer, waar bij de Westduitsers, binnen tien jaar na de onvoorwaardelijke Duitse over gave, tot bondgenoten waren gewor den, uitsluitend teweeg was gebracht door de Russsiche politiek „en met name door het optreden van dictator Stalin, die, meegesleept door de zege, handelde alsof hij ervoor zou kunnen zorgen, dat de wereld door de Sowjet- unie en het communisme zou worden Churchill zeide ook, dat hij nog steeds voorstander is van een nauwer contact met de Sowjetunie om te kun nen uitmaken of er, na het overlijden van Stalin, belangrijke wijzigingen zijn gekomen in de Russische politiek, die thans door nieuwe heersers in het Kremlin wordt bepaald. Hij bevestig de, dat de Britse politiek nog steeds is „vrede door kracht" en hij ver klaarde te menen, dat het „tegen een Russische communistische agressie gevormde wereldfront, dat nog ver sterkt wordt, ons zal behoeden voor een nieuwe wereldramp, die erger zou zijn dan alles wat wij tot nu toe heb ben meegemaakt en zelfs de ver schrikkingen van onze ergste nacht merries te boven zou gaan". De Britse minister-president be sloot met te zeggen, dat z.ï. de over eenkomsten van Londen en Parijs „vrucht van Edens inspanning" „in vele opzichten een vooruitgang bete kenen, vergeleken met de E.D.G. Wanneer deze verdragen door de be trokken landen zijn bekrachtigd, zal de weg vrij zijn om ons in verbinding te stellen met de Sowjetunie. En ik hoop nog steeds, en in toenemende mate, dat dit zal leiden tot een vreed zamer en betere toekomst voor de ge hele wereld", aldus Churchill. Generaal Blanchard overleden. Generaal Blanchard, die zich in 1940 heeft onderscheiden by de slag van Duinkerken, is Woensdag, op de leeftijd van 77 jaar, te Parijs overle den. Als bevelhebber der Franse troepen in Vlaanderen wist hij tegenover de in een nijptangbeweging oprukkende Duitse pantsertroepen, op zeer ge slaagde wijze vertragingsacties te doen uitvoeren, waardoor een groot fedeelte der bedreigde Brits-Franse roepen uit Duinkerken kon weg ko men en Engeland bereiken. Andrei Y. Wysjinsky ligt hier opge baard in het V.N.-hoofdkxoartier van de Sow jets te New York. Het stoffe lijk overschot van de overleden staats man zal vermoedelijk per vliegtuig naar Moskou worden overgebracht, om daar te worden bijgezet in een nis in de muur van het Kremlin, bij de nissen, waar ook Lenin en Stalin een laatste rustplaats vonden. Links op de foto Zarubin, die by de baar de dodenwacht heeft betrokken. ^Radiografisch overgebrachte telefo- •ca). Gustave trekt zijn beschuldiging in Het proces tegen Gaston Dominici. „Mijn vader is onschuldig", aldus is Gustave Dominici Woensdag zijn ge tuigenis in het proces tegen zijn va der, die van de drievoudige moord op het Britse gezin Drummond wordt beschuldigd, begonnen. Deze verklaring is een ernstige slag voor de openbare aanklager, daar Ga ston Dominici in hoofdzaak op de be zwarende verklaringen van zijn zoon Gustave is gearresteerd en ïn staat van beschuldiging gesteld. Gustave had namelijk in November 1952 verklaard van zijn vader zelf ver nomen te hebben, dat hij dc drievou dige moordenaar was. Gustave verklaarde, dat zijn broer Clovis hem er toe had aangezet zijn vader te beschuldigen. „Mijn vader is onschuldig, evenals trouwens onze gehele familie. Wij we ten niets van deze zaak", aldus Gustave. REGERING STELT VOOR: Met ingang van 1 Jan. 1955 De regering acht het noodzakelijk thans tot eenmaking van de loongren zen over te gaan. Om administratieve redenen verdient het aanbeveling het optrekken van de loongrens tot 6000.eerst ingaande 1 Januari 1955 te doen geschieden. Daarbij zal er op worden toegezien, dat voor dege nen, die thans reeds kreehtens de ziektewet en de invaliditeitswet zijn ver zekerd, een ononderbroken voortzetting der verzekering wordt mogelyk gemaakt, ook als zij door de huidige loonstijging iets boven de grens van 5300 per jaar komen. Dit deelt de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid mee in zijn memorie van toelichting op een zevental ontwerpen van wet, die Woensdag by de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in gediend. Met betrekking tot de vraag, in hoe verre de thans voorgestelde loon grens reeds bij de volgende loonron- den opnieuw za! moeten worden aan gepast, sluit de minister zich aan bij de mening van de Stichting van de Arbeid ter zake, zoals deze in haar jongste aan de regering gerichte ad vies andermaal is geuit: in de toe komst dient niet iedere loonsverhoging gepaard te gaan met het optrekken van de loongrens van de sociale ver zekering, dat periodiek op langere ter mijn een wijziging van de loongrens onder ogen ware te zien, tenzij voor dien de wijziging van de index van de regelingslonen een belangrijke marge overschrijdt. Het lijkt de minister niet juist, thans nog langer te wachten met een ver- VERGADERING IN HOTEL DE KORENBEURS TE GOES Inschrijving van enige duizenden kleine bedrijven Veehandelaren in nood op Schouwen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden heeft in haar vergadering van Woensdag j.l. een begroting voor 1955 goedge keurd, die meer dan een verdubbeling der inkomsten en uitgaven inhoudt. In zijn openingswoord gaf de voorziter. de heer C. A. Kammeraad de bijeenkomst werd gehouden in Hotel de Korenbeurs te Goes uitvoerige inlichtingen over de uitbreidende werkzaamheden der Kamer. In verband daarmede benoemde het bestuur tot ambtenaar voor de bui tendienst de heer P. J. van den Borgt te Hanswccrt en tot ambtenaar in algemene dienst de heer B. Catsman te Middelburg. wordt voorts dat het aantal te ver werken mutaties by deze inschrijvin gen relatief hoger zal zijn dan bij de overige dossiers. Reeds sinds geruime tijd is men op het secretariaat doende met de vry' omvangrijke administratieve voorbe reidingen om alles zo goed mogelijk te kunnen opvangen, zodra de nieuwe bepalingen in werking treden. Met ingang van 1 Januari a.s. zal een geheel gewijzigde en vernieuwde Handelsregisterwet in werking tre den. Het onmiddellijke gevolg daar van is, dat een vrij grote categorie van ondernemingen, die zolang de oude wet nog van kracht is niet in- schrijfplichtig zijn, bij de nieuwe wet worden ingeschreven. In hoofdzaak betreffen dit de éénmansondernemin- gen, waarvan de eigenaar voor min der dan 2000.in de rijksinkom stenbelasting is aangeslagen of klei ne ambachtslieden, die met een zeer ruim 2000 in deze categorie aan de bestaande administratie zullen moe ten worden toegevoegd. Verwacht Kleinbedrijf. Voorts staat de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 op het punt vervan gen te worden door de Vestigingswet Bedrijven. De naamsverandering al leen duidt reeds in de richting van een aanzienlijke uitbreiding der werkings sfeer van deze practisch geheel nieu we wet. Want niet alleen het eigen lijke kleinbedrijf kan nu onder de werking daarvan worden gebracht, doch ook vrijwel alle andere takken, ook het midden- en grootbedrijf, met uitzondering van enige met name ge noemde branches. Zoara een bepaalde tak van bedrijf onder de werking van de nieuwe wet wordt gebracht vindt een algehele registratie plaats van alle bestaande ondernemingen in die branche. Bovendien moet dan aan el ke bestaande onderneming een nieu we vestigingsvergunning worden uit gereikt, teneinde de contróle op de veelvuldig voorkomende zgn. branche vervagingen meer doeltreffend te doen zijn. Het behoeft geen betoog, dat deze massawerkzaamheden hoge eisen zul len stellen aan de administratie der Kamer. Het bestuur heeft dan ook niet ge aarzeld de ten deze noodzakelijk ge achte maatregelen te nemen. De administratie is nog verder ge perfectioneerd en enig personeel is aangenomen om alvast te worden in gewerkt. De situatie is thans zo, dat, zodra de wet in werking treedt het gehele administratieve apparaat dei- Kamer gereed staat, uitgerust met moderne apparatuur en enthousiast (Vervolg op pag. 2) dere verhoging der loongrenzen. Het is thans niet alleen de zo wenselijke coördinatie in de sociale verzekering, die tot deze verhoging noopt, maar ook de inmiddels voortgekomen ont wikkeling van het loonpeil. In aansluiting op de unificatie der loongrenzen op f 6000 dient naar de mening van de minister het maximum dagloon, waarnaar de uitkering wordt berekend en waarover ten hoogste premie kan worden vastgesteld (thans bedragende f 15) te worden opgevoerd tot het voor de werkloosheidswet gel dende bedrag van f 16. Om admi nistratieve redenen zal deze wijziging eveneens op 1 Januari 1955 dienen in te gaan. Naast een grens, bij het bereiken waarvan de werkgever niet langer premieplichtig is, kent de invaliditeits wet nog een loongrens, welke geldt bij de aanmelding voor de verzekering. Deze grens bedraagt seder 20 No vember 1948 f 3000. Gele^ op de se dertdien voorgekomen loonsverhogin gen, stelt de minister overeenkom stig het advies van de Stichting van de Arbeid voor, het genoemde be drag tot f 3600 te verhogen. Twee „Amerikaanse agenten" naar Oost- Duitsland. Twee „Amerikaanse agenten", de Duitsers Schmidt en Richter, zijn be gin van deze maand naar Oost- Duitsland uitgeweken, waar zij aan de autoriteiten vier koffers met do cumenten hebben uitgeleverd, aldus een bericht van het officiële Oost- Duitse persbureau A.D.N. Uit de documenten is gebleken, zo werd hieraan toegevoegd, dat de „centrale vereniging van na-oorlog- se uitgewekenen" direct afhankelijk is van de Amerikaanse geheime diensten en dat zij werkt aan „oor logsvoorbereiding en organisatie van spionnage en sabotage". VEEL BEWOLKING. Zwaar bewolkt met later van het Westen uit wat regen. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 26 November Zon op 8.17 onder 16.37 Maan op 8.29 onder 16.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1