KAPPIE EN DE VERZONKEN STAD Herziening van Burgerlijk Wetboek stelt vele problemen 1 VERSNIPPERING BEDREIGT EFFICIENCY-STREVEN uit de AETHER OUSSIS' WALVISVLOOT IS VLEUGELLAM. I OFFICIËLE PUBLICATIES m 12 PROVINCIALE ZEBÜWBE COURANT WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 JUSTITIE-BEGROTING IN DE KAMER Ongelijkheid in gratiebeleid voor politieke delinquenten (Van onze parlementaire redacteur) Vrouwe Justitia houdt er een eigen ykkantoor op na voor het waarborgen van liaar gewichten. Want hoe zou de geblinddoekte dame 's mensen rech ten tegen elkaar kunnen afwegen, als de gewichten op haar weegschaal niet zuiver waren Dat ijkkantoor is het departement van Justitie, de ge wichten zijn de wetten, en het yken is het aanpassen van een nieuwe wet geving aan de eisen van de tijd. Mej. Zeelenberg van de Party van de Arbeid gebruikte Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer, waar de begroting van Justitie voor het jaar 1955 aan de orde kwam, ongeveer dit beeld, toen zy de arbeid besprak, die op het ogenblik aan de herziening van het Burgerlijk Wetboek wordt besteed. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek vormde wel de hoofdschotel van het co pieuze maal, dat de Kamerleden in de vorm van op- en aanmerkingen, vragen, verlangens en bedenkingen aan minister Donker voorzetten. De onlangs overleden rechtsgeleer de van internationale reputatie, prof. E. M. Meijers, heeft het grootste deel van het Burgerlijk Wetboek opnieuw bewerkt. Het resultaat van zijn gede gen studies is de Kamer kortgeleden, vastgelegd in een zestal wetsontwer pen, omvattende vier boeken van het Burgerlijk Wetboek, aangeboden. Wat moet er nu verder gebeuren? Daar over liepen in hoofdzaak de Dinsdag middag gehouden debatten. Prof. Gerbrandy (A.R.) was van mening, dat aan ae Kamer een ontwerp voor een geheel Burgerlijk Wetboek over gelegd had behoren te worden, omdat bij indiening van wijzigingsontwerpen voor een gedeelte het geheel niet is te overzien en te beoordelen. Hij wenste uitstel van behandeling tot na de ver kiezingen. mede omdat hij het van be lang achtte, dat de openbare mening haar opvatting over de voorstellen zou kunnen formuleren. TUSSEN TWEE UITERSTEN. Dit was het ene uiterste. Prof. Le- maire van de K.V.P. vertegenwoor digde het andere. Deze afgevaardigde wenste namelijk de reeds ingediende zes wetsontwerpen nog in deze par lementaire periode voor de verkiezin gen van 1956 te behandelen. Tussen eze twee kampvechters lagen aller- .daties. Dat bleek uit de rede lei voeringen van mej. mr. Zeelenberg (P.v.d.A.), die geen bezwaar had te gen partiële behandeling, de heren mr. Van Ryckevorsel (K.V.P.), die evenals prof. Gerbrandy liefst eerst het gehele nieuwe Burgerlijk Wet boek voor zich gezien had, maar op behandeling van de eerste zes wets ontwerpen in deze parlementaire pe riode hoopte en van prof. Oud (V.V. D.), die betreurde dat geen ontwerp ingediend was voor een geheel Bur gerlijk Wetboek en twijfelde, of het wel doelmatig zou zijn, de eerste vier boeken reeds vast te stellen, vóór alle nieuwe boeken bekend zijn. Het gratiebeleid. Een tweede belangrijk punt in de beraadslagingen betrof de laatste nog gevangen zittende politieke delin quenten. Jkvr. mr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.), die o.m. pleitte voor een snelle wegneming van de staatloosheid van de politieke delin quenten. omdat zij daardoor worden gedupeerd, constateerde, dat er vóór 1952 een nieuw gratiebeleid is ge voerd. Zij noemde het een „geestelijk neerknallen" van de gevangenen, die moesten ervaren, dat zij niet meer voor gratie in aanmerking kwamen omdat blijkbaar het beleid dienaan gaande was omgebogen. Naar haar oordeel was er van een ongelijke be handeling sprake, en zij pleitte met name voor gratieverlening aan de tien overgebleven gevangenen, die de mi nister eigenlijk niet als criminele ge vallen beschouwd. Hierbij sloot zich de heer Van Rijc kevorsel (K.V.P.) geheel aan, en ook prof. Oud (V.V.D.) gaf aan de minis ter in overweging, deze gevallen nog eens te bezien. De Kamer trad met deze beschouwingen enigszins in her haling van de debatten van verleden jaar, vooral toen mej. mr. Tendeloo (P.v.d.A.) een voorproefje gaf van wat wij wellicht van mr. Donker te horen zullen krijgen. Zij vestigde er de aandacht op, dat er nog 4f E poli tieke delinquenten gevangen zitten en dat dit de allerzwaarste gevallen zijn. Er is aan hen geen gratie verleend omdat zij zich op overmatige wyze hebben schuldig gemaakt aan misda den. De gratie is niet achterwege ge bleven, omdat het beleid een wijziging zou hebben ondergaan. Mr. Burger van de Partij van de Arbeid hekelde in felle bewoordingen dat zo'n grote ongelijkheid in recht en in billijkheid is toegepast bij de ver lening van tegemoetkomingen aan de personen, die ten onrechte als politiek delinquent gedetineerd geweest zijn. Hij illustreerde zijn betoog met frap pante voorbeelden. Magnetiseurs. Een meer tot de verbeelding spre kend onderwerp roerde mr. Van der Feltz (C.H.) aan, toen hy aanmerking maakte op de vervolgingen van per sonen, die, gebruik makend van een ?aranormale begaafdheid, genezingen ot stand brengen. Hy meende, dat magnetiseurs weldoeners der mens heid kunnen zyn en hij verwachtte van de minister, dat hij deze kwestie tot een bevredigende oplossing zou brengen. Voor de rest boden de afge vaardigden de bewindsman een ver langlijstje met kleine wensen aan op het gebied van de bouw en inrichting van gevangenissen en van de uitleve ring van de uit Breda ontsnapte vangenen. Wat dit laatste punt treft, critiseerde mej. Tendeloo Duits- lands houding en zij vroeg, zo nodig voorlegging aan het internationaal gerechtshof. De politie tenslotte had de speciale belangstelling van de heren Van der Feltz (C.H.) en Verkerk (A.R.). Zij schreven het tekort toe aan een lage bezoldiging, aan onvoldoende promo tiekansen en een te geringe waarde ring van het ambt. Vcikrijgbav bij d» erkende opticiens. DONDERDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch- ccnc. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded. 12 33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 1320 Pianoduo. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amus. muz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cem balorecital. 16.50 Gram. 16.55 Voor de jeugd. 17.25 Radio Philharm. ork. en so liste. 18.30 Pianospel. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 So ciaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radio krant. 2020 Gevar. progr. 22.00 Periodie kenparade. 22.10 Gram. 22.20 Orgeleonc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM IL 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 730 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10 00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Amus. muz. 11.45 „De Raad van Europa aan het werk", caus. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spi onnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Jazz-competitie. 12.50 „Uit het bedrijfs leven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en l'.chte muz. 13.20 Promenade ork. 13.55 Beursber. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Gilbert mysterie", hoorsp. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Musette ork. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: „Neder land en de Wereld: ir. W. L. van Laker- veld: „Buitenlandse industriële activi teiten in Nederland". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Fiano gitaar en bas. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Gesproken brief uit Londen 19.10 Rep. 19.15 Amus. muz. 19.50 Mil. caus. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork., koor en sol. 21.05 „Een spel om Helen", hoorsp 22 05 Gevar. progr. v. d. militairen. 22.45 Buitcnl. overz. 23.00 Nws. Sportact. 23.30 —24.00 Zang en orgel. Waarschuwing van NIVE- voorzitter Het congres van het Nederlands In stituut voor efficiency de efficien cy dagen 1954 is gisteren in de stadsschouwburg te Utrecht geopend door de voorzitter, ir. J. M. Matfhys- sen. Hij begroette op deze eerste effi- ciency-dag een 600-tal aanwezigen. Hij wees o.a. op een bepaald aspect van het efficiency-streven. Er dreigt bij dit alles gevaar van versnippering, gevaar van inefficiency. Het NIVE is in eerste aanleg een vereniging door het bedrijfsleven gevormd. Het steunt op het financiële fundament dat plus minus 1100 bedryven hebben helpen leggen in de voorbije 29 jaar. Het steunt evenzeer op de bekwaamheid en medewerking van vele functiona rissen van de leden particuliere be drijven en overheidsinstellingen die him kennis en ervaring via het insti tuut der beschikking stellen van alle leden. Hy herinnerde aan, hetgeen de Amerikanen hebben geleerd: dat hét rationeel en efficient kan zyn bepaal de dingen uit te besteden. Hij zou deze efficiency-eis ook willen voorhouden aan al die organisaties en instellingen, die menen iets te moeten doen op het brede terrein van de efficiency-bevor- dering. Bepaalde vraagstukken lig- ?en b.v. voor alle productiviteitscen- ra gelijk. Zou ieder centrum voor zichzelf zich met die vraagstukken inlaten, dan is de kans geroot, dat door een dergelijke versnippering vele malen hetzelfde werk wordt gedaan. Een gezamenlijk besluit dergelyke vraagstukken uit te besteden aan het NIVE met zijn kring van leden medewerkers, en aan andere verwan- Water als motorbrandstof Drie Weense ingenieurs hebben een nieuwe motorbrandstof ontwikkeld, die afgezien van een vloeistof, waar van de samenstelling geheim wordt gehouden, bestaat uit twee delen wa ter tegen drie delen benzine. De nieuwe brandstof is gebruikt door een voertuig, dat bij wyze van proef, enkele tienduizenden kilome ters heeft gereden. Deze proeven zou den uitstekende resultaten hebben ge geven. Proeven op Duitse en Oosten rijkse laboratoria hebben uitgewezen, dat het gas, dat by gebruik van dit mengsel vrijkomt, niet vergiftig is. Met de industi'iële productie zal binnenkort te Graz worden begonnen. Een maatschappij voor de exploitatie van deze uitvinding zou in oprichting 'IN OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN LICHTING 1954—6. Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 25 November a.s. voor eerste oefening onder de wapenen komen, wor den enkele extra-treinen ingelegd. Ge noemde dienstplichtigen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woon plaats vertrekken, dat zij op het betref fende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplich tigen, die, in verband met hun plaats van bestemming, geen gebruik kunnen maken van een der hierna genoemde ex tra-treinen, moeten ingevolge him last geving reizen met de eerste reisgelegen heid na 06.59 uur. 1) De dienstplichtigen uit N.-Holland, Leiden, Den Haag, Rot terdam en omgeving met bestemming Bergen op Zoom en Ossendrecht moeten reizen met de extra-trein: Amsterdam C.S. v. 8.53, Haarlem v. 9.12, Leiden v. 9.38, Den Haag H.S. v. 9.53, Rotterdam C.S. v. 10.22, Rotterdam-Zuid v. 10.30, Ba- rendrecht v, 10.48, Dordrecht v. 11.01, instellingen, is de meest efficiente manier, aldus de voorzitter, om snel tot een goed resultaat te komen. In dit verband zei hij het verheu gend te vinden, dat op dit ogenblik reeds pogingen worden aangewend om tot grotere samenwerking te ko men tussen een aantal verenigingen van het bedrijfsleven en de overheid: verenigingen, die grote gebieden van. het efficiency-streven bestrijken. Op deze eerste der beide efficiency- dagen werd ter behandeling aan de orae gesteld het onderwerp „bedrijfs- besprekingen eis van doelmatig- Advertentie.) Roosendaal v. 11.55, Bergen op Zoom a. 12.10. 2) De dienstplichtigen uit het Noor den en centrum des lands met bestem ming Nunspeet, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Tilburg, Breda, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Vught, Venlo, Roer mond en Maastricht moeten reizen met de volgende extra-trein en: a) Leeuwarden v. 8.40, Heerenveen v. S 08, Steenwijk v. 929, Zwolle a. 10.02, v. 1020 Nunspeet v. 10.43, Amersfoort 11.29, Utrecht C.S. v. 1138, 's Hertogen bosch v. 12.41, Vught v. 1230, Eindho ven a. 13.17. b) Groningen v. 8.45, Assen v. 9.06, Bel len v. 9.19, Hoogeveen v. 9.30, Meppel v. 9.45, Zwolle a. 10.05, v. 10.07, Amersfoort v. 11.00, Utrecht C.S. v. 11.19, 's Hertogen bosch v. 12.07, Tilburg v. 12.30, Breda 1231, Roosendaal v. 13.16, Bergen Zoom a. 13.31. c) Arnhem v. 9.28. Nij megen v. 9.47, 's Hertogenbosch v. 10.30, Tilburg v. 10.32, Breda v. 11.15, Roosen daal v. 11.44, Bergen op Zoom a. 11.59. De dienstplichtigen van de richting Leeuwarden met bestemming Tilburg, Breda en Bergen op Zoom moeten Zwolle overstappen op de extra-trein uit Groningen: Zwolle v. 10.07. De dienst plichtigen van de richting Groningen met bestemming Nunspeet, Vught, Venlo, Roermond en Maastricht moeten te Zwol le overstappen op de extra-trein uit Leeuwarden: Zwolle v. 10.20. 3) De dienstplichtigen uit N.-Holland, Utrecht en 's Hertogenbosch met bestemming Vught, Venlo, Roermond en Maastricht moeten reizen met de extra-trein: Am sterdam C.S. v. 9.18, Amsterdam MJ". v. 9.24, Amsterdam Amstel v. 9.28, Utrecht C.S. v, 9.53, 's Hertogenbosch v. 10.34, Vught v. 10.40, Eindhoven a. 11.00. De dienstplichtigen voor Venlo, Roermond en Maastricht moeten te Eindhoven overstap pen op de treinen van de normale dienst regeling. 4) De dienstplichtigen uit Rotterdam. Dordrecht en omgeving met bestemming Breda, Tilburg, Vught, Venlo Roermond en Maastricht moeten reizen met de extra- trein: Rotterdam C.S. v. 9.14, Rotter dam-Zuid v. 920, Dordrecht v. 9.33, Bre da v. 9.58, Tilburg v. 10.18, Eindhoven a. 10.48. De dienstplichtigen met bestemming Vught moeten te Tilburg, die met bestem ming Venlo, Roermond en Maastricht te Eindhoven overstappen op de treinen van de normale dienstregeling. NEDERLANDSE BEHEERSINSTITUUT Vertegenwoordiging Arnhem Zijpendaalseweg 51 Bovengenoemde vertegenwoordiging wordt met ingang van 1 December 1954 opgeheven. De werkzaamheden van dit kantoor worden overgenomen door het bureau 's Gravenhage van het Neder landse Beheersinstituut, Koninginnegracht 98, tel. 512161. Alle betalingen dienen eveneens te gescheiden aan het bureau 's Gravenhage, postrekening 145455 of ten gunste van zfjn rekening bij de Rotter damse Bank, aldaar. Koningin bezoekt 's Rijks Munt Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin op 2 December a.s. des middags een bezoek te brengen aan 's Rijks Munt te Utrecht. Het bezoek houdt verband met de aanmaak van de nieuwe guldens, die in de tweede helft van het volgende jaar in circu latie zullen worden gebracht. Het zal voor het eerst sinds 43jaar zyn, dat de regerende vorstin de Rijksmunt bezoekt. Het laatst geschiedde dat op 23 Juni 1911, toen H.M. Koningin Wilhelmina aanwezig was by de ope ning van het nieuwe gebouw van 's Rijks Munt aan de Leidseweg te Utrecht. Vier schepen van de walvisvloot van de Griekse multimillionnair Onassis liggen hier voor anker bij Paita voor de kust van Peru. De schepen zijn door de Peruviaanse regering aan de ketting gelegd. Peru heeft verklaard dat de vier schepen van Onassis bezig waren met de walvisjacht in een gebied, dichter dan 200 mijl bij de kust van Peru, Chili en Equador. Deze drie lan den hebben gezamenlijk een verbod uitgevaardigd op het vissen door vreemde naties in dit gebied. Onassis heeft verklaard dat zijn schepen de giens, die hij verre van wettig achtte, met hadden overschreden en ruim 400 mijl uit de kust aan het vissen waren. Inmiddels heeft de Amerikaanse re gering een eis tot schadeloosstelling van 20 millioen dollar ingesteld tegen de Griekse reder Onassis en zijn ven noten, omdat zij een onwettig gebruik van Amerikaanse surplus schepen zou den hebben gemaakt. Amerika eist de verdiensten op, die Onassis met zestien schepen heeft ge maakt. Deze schepen zou hij tussen 1948 en 1951 uit de surplusvloot heb ben gekocht, terwijl volgens de wet dit soort schepen alleen aan Amerikaanse burgers kan worden verkocht. Dertien van de 16 schépen zijn in de loop van de laatste 15 maanden reeds door Amerika in beslag geno men toen zij Amerikaanse havens bin nenliepen. Verblinde bromfietser miste zijn vrouw. Maar verdronkene was rustig thuis Het stille dorpje Dutten aan de De- demsvaart werd Zondagavond opge schrikt doordat een voorbijrijdende bromfietser, M. Hijink uit Ane bij Gramsbergen, alarm sloeg omdat zijn bromfiotsende vrouw in de Dedems- vaart was geraakt. De man was ge heel van streek. Heel de bevolking toog onder leiding van het politie apparaat, dat onmiddellijk verster king kreeg, aan het dreggen. Auto's werden langs het kanaal ge parkeerd om hun koplampen op het water te richten. Langs de kanten en met bokschuiten begon men te dreggen, doch toen men na enige uren nog niets had gevonden, ging men in arren moede de familie waarschuwen. Tot ieders grote verbazing trof men de vrouw rustig by haar familie Tromp in de Schans aan, niet ver moedende dat ze aanleiding had ge- iven tot grootscheepse actie voor lar redding. Toen haar man door een tegemoetrijdende auto was ver blind geraakt, was ze eenvoudig door- ~ereden in de veronderstelling dat aar man zo meteen zou volgen. Ze zat op hem te wachten, omdat ze meende dat h(j moeilijkheden had. Die had hij ook maar andere dan zy vermoedde (Advertentie.) 14. Laat in de middag kwam de Kraak op de plaats aan, waar de verzonken stad in de diepte lag. „Vooruit", ze( Kappie tegen Rivaldi, die met gro te ogen naar de boven wa ter uitstekende torenspit sen keek. „laten we vlug kikkerpakken van je aantrekken, dan kunnen we nog duiken voor het donker is." Even later bevestigden zij 9 zwemvliezen aan hun voeten en gespten zij de zuurstofcylinders op hun rug. „Deze duikplonspakken zijn het laatste modesnuf je", zei Rivaldi. terwijl hij Kappie hielp de plastic dui kershelm te bevestigen, „zij hebben radio-telefoon, zoda' wij ook onder de waterop pervlakte met elkaar kun nen praatkletsen". „Dat is makkeiyk", zei Kappie, „maar is dit de he le uitrusting? Hoort er niet een waterdicht pak bij?" „Caramba Ja", antwoordde Rivaldi, in de kist zoekend, „maar ik heb die vergeten! Snertol" ^Dan moetan we maar in enze gewone kleren buiken", zei Kappie. „Kom, geen getreuzel langei het is nog maar kort dag" Even later lieten zij zich over de verschansing in het water glijden hoofdschuddend nagestaard door de Maat. „Dit loopt nooit goed af", mompelde de vreesach tige stuurman gesmoord.... De zonneschepen bij de pyramide van Cheops. Dinsdag hebben twintig Egyptische arbeiders in tegenwoordigheid van de Egyptische archaeoloog Kama! el Malakh, archaeologen en diplomaten de voorsteven van een van de twee zonneschepen, die in Mei jl. door Ma lakh by de pyramide van Cheops zijn ontdekt, aan het licht gebracht. De schepen, die naar men aanneemt gebruikt, zijn by de begrafenisriten van Koning Cheops ongeveer vijfdui zend jaar geleden, lagen in een ruim te onder een kalkstenen blok, In de schaduw van de pyramide. Toen de arbeiders aan het werk wa ren, zei Malakh, dat men nu de oud ste houten boot, die ooit gevonden is, kon aanschouwen. Men neemt aan, dat de boten, vol gens het oude Egyptische geloof, moesten dienen om de onsterfelijke ziel na de dood te vervoeren op een eeuwige reis langs de zonncbaan. Een boot zou bestemd zijn voor de reis overdag, een voor de reis 's nachts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8