Emeritus-predikant stelde eerste Chinese woordenboek samen Baby-onderzeeboot - kleinste Amerikaanse oefenschip SCHEVENINGSE SCHIPPER VOOR SMOKKELAAR AANGEZIEN GRIEKS VOLKSFRONT BOEKTE GROTE SUCCESSEN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TAAL ZONDER ALFABET Uitzonderlijk moeilijke taak (Van een speciale verslaggever) Wanneer een auteur een Chinees Nederlands sprekend ten tonele voert, ls het gewoonte de zinsconstructie on-Nederlands te verdraaien. Inplaats van „Wei Se Tong is een radio-medewerker", zal men hem bijvoorbeeld „Wei Se Tong medewerker radio is" laten zeggen. We hebben er lang naar gespeurd om te ontdekken, waar deze wonderlijke gewoonte vandaan kwam. We kunnen nu zeggen er achter gekomen te zijn. Een 92-jarige Utrechter heeft 't ons duidelijk gemaakt: de uitzonderlijk vitale heer J. A. Broers, emeritus-predikant van de Hervormde Kerk, die juist deze week gereed zal komen met zijn „Nederlands-Chinese lexicon", het eerste Nederlands-Chi- nese verklarend woordenboek in onze taai-geschiedenis. Door hem hebben we in een boeiend gesprek, dat wat ons betreft nog uren langer had mogen duren, begrepen dat die ver-Nederlandste Chineze- teksten waarheidsgetrouwer zijn dan de auteurs zelf waarschijnlijk vermoe den. Als een Chinees namelijk wil spre ken over zijn ringvinger, dan zegt hy „been naam vinger", en ons eenvou dige woordje „Amen" luidt bij hem, wanneer we het woordelijk vertalen, „Volgen hart wat wensen". Het is een hobby geweest van de oude heer Broers de prachtige, maar moeilijke taal van de Zonen van het Hemelse Rijk, het Volk van het Mid den-Oosten te gaan bestuderen. Wanneer ik er mee begonnen ben Vijftig jaar geleden, toen ik als predi kant benoemd was in Indië. Benoemd? Ja, ja, de koningin benoemde in die dagen nog de predikanten in Indië. Mijn eerste standplaats was Kediri en daar woonden veel Chinezen. Ik vond het een leuk volk en hun taal zeer aantrekkelijk, en sloot er dus weldra vriendschap mee. En dan komt de heer Broers aan dragen met een van de vele buiten landse boeken met soms pietepeuterig klein de Chinese hiëroglyphen, die hem de geheimen ontsluierden van de taal van Lao Tse, Confucius, en ande re grote geesten uit het Verre Oosten. Wanneer bent U aan uw woorden boek begonnen", willen we dan we ten. „Toen ik zeventig was", is 't ver bazingwekkende antwoord. „Toen kwam ik voor de tweede keer, maar nu definitief met emeritaat uit Indië terug, en toen ontmoette ik een Chi nese docente die me eerst ging helpen met de studie en later aanraadde met V.H.M.O. neemt sterk toe. Het voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs is dit jaar, blykens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers, aan zienlijk in omvang toegenomen. Op 15 September 1958 waren er 92.000 leer lingen ingeschreven, een jaar later 98.900 (stijging 7,5 pet.). Deze stijging ging gepaard met een sterk ongunstiger worden van de be voegdheidssituatie bij het leraren corps. Werd in 1953 11 pet. van alle wekelijkse lessen in de verplichte vakken door onbevoegden gegeven, thans bedraagt dit percentage 14. Het ongunstigst is de situatie bij de vak ken Frans en Engels (resp. 28 pet. en 23 pet. tegen resp. 23 pet. en 20 pet. in 1953). Bij de vakken Nederlands, Duits, wiskunde en biologie luiden deze percentages resp. 17, 16,16 en 22 (1953 resp. 12, 12, 14 en 17). De T-2 stoomt terug naar haar basis Key West in de staat Florida. Haar dagtaak is volbracht. Drie vijandelij- Jee" torpedojagers hebben getracht haar op te sporen, te achtervolgen en ten slotte „vernietigd" te verklaren. Te oordelen naar de tevreden gezich ten van commandant Hólt en oudste officier McQuïlling zyn die jagers daar niet direct in geslaagd hun baby-boot is te klein om geraakt te worden dat woordenboek te beginnen. Nu zal 't U misschien vreemd in de oren klin ken, maar ik heb het Chinees wel le ren lezen, maar ik kan niet converse ren in die taal. U moet namelijk we ten, dat de karakters let wel de woordtekens in China overal het zelfde zijn, maar dat de uitspraak overal verschillend is. Elk woord heeft zijn eigen tekening, die hetzij naast, hetzij onder elkaar kunnen worden geplaatst. Hier in dit kleine boekje staan wel veertienduizend ver schillende karakters. Dat is dus een evengroot aantal woorden. Als U nu verder bedenkt, dat de Chinezen nog vier toonhoogten in hun uitspraak kennen, die aan eenzelfde teken vaak een volkomen verschillende betekenis geven, dan zal het U duidelijk worden, hoe moeilijk het wordt deze spreek taal feilloos te gaan beheersen. Je begrijpt niet", mengt zich dan de altijd even enthousiast met haar man meelevende mevrouw Broers dan op, „hoe de Chinese kinderen op school him eigen taal onder de knie krjjgen". Bijna klaar En nu bent U dus bijna klaar met uw woordenboek?" brengen we het gesprek weer op het hoofdthema. Ja, ik zit in de tweede helft van de Z., en denk er deze week mee klaar te komen. Twaalfhonderd bladen heb ik al woord voor woord getekend, en een verklarende tekst gegeven. Voor elke letter legde ik een apart album aan. U ziet wel wat een stapel papier het langzaam geworden is. Fragment uit het Nederlands-Chinese woordenboek, dat de 92-jarige ds. Broers bijna gereed heeft. Nog willen we tenslotte weten, of het werk aanstonds uitgegeven zal kunnen worden. Een uitgever zal er belangstelling voor moeten hebben. Myn zoon zal het volgende week proberen", is het ant woord. „Als oud-predikant, kan ik dat natuurlijk niet financieren. Ik heb het werk helemaal voor mijn eigen ple zier gedaan. Dat heb ik dus gehad, ook als het niet zou worden uitgege ven. Ik ben blij, dat ik er nu bijna mee klaar ben, en dan ga ik aan het Arabisch beginnenis de slot opmerking, aie ons nog in de oren klinkt, wanneer we reeds lang weer de hoge trap van de Utrechtse Doven- woning van dit gelukkige en levens lustige predikantengezinnetje in de F. C. Dondersstraat in Utrecht zijn afgedaald. HACHELIJK AVONTUUR Nog altijd geen schadevergoeding van Venezolaanse regering (Van onze speciale verslaggever) De Scheveningse schipper Teun Blok is weer een paar maanden thuis. Hij heeft zijn rust en kalmte niet verloren by het wonderlijke en angstige avontuur, dat hij kort voor Pasen beleefde in de wateren rond Curacao. Met zijn kotter „Marsbangö" van de visgronden teruggekeerd naar zijn basis Willemstad, is hij zwaar onder vuur genomen door Venezolaanse douane- beambten-in-overhemd, wier scheepje geen enkel kenteken had van hun na tionaliteit of waardigheid. Tien dagen heeft de heer Blok daarna vastgeze ten in een militaire post in La Vela de Coro, een Venezolaans kustplaatsje, waarheen men tenslotte gedwongen was de douaniers te volgen, om tenslot te weer vrijgelaten te worden, zonder dat hem het minste ten laste gelegd kon worden, maar ook zonder enig excuus of schadevergoeding. „Ja, ja, het is een benauwd avon tuur geweest", vertelt de heer Blok ons in zijn propere woning aan de Vissershavenstraat. „Binnenkort zul len er op hoog niveau besprekingen GJó&JLSJIQ^- worden gevoerd tussen de Nederland se autoriteiten op Curasao en de Ve nezolaanse regering' over de visserij- problemen in de Caraïbische wate ren. Het is duidelijk, waar de zaak om .draait. Venezuela heeft de in ternationaal erkende drie mijlszóne uit de kust reeds uitgebreid tot een twaalfmijlszóne om het land niet al leen te beschermen tegen smokkel, maar ook om aanspraken te kunnen doen gelden op de olielagen, die zich hier nog in de zeebodem bevinden. Curagao al in zicht Zouden we ons nu binnen die twaalf mijlszóne bevonden hebben, dan zou den de douaniers nog met enig recht, zy het geen internationaal recht, te gen ons hebben kunnen optreden. Maar we waren niet in dat gebied. Het incident speelde zich af op 30 NACHTMERRIE VAN LOODGIETER Kapitein in bed van anderhalve meter lang Baby-onderzeeboten zijn de nieuwste middelen, waarvan de Amerikaan se marine gebruik maakt om de bemanningen van haar schepen te oefenen voor een belangrijke taak: het opsporen, achtervolgen en vernietigen van vijandelijke onderzeeërs. De T-boten, zoals deze „target trainers" heten, zyn kleiner dan welke onderzeeboot van de Amerikaanse marine ook, die sinds de ingebruikname van de B-klasse in 1907 van de helling is gegleden. Men heeft thans twee van deze schepen de T-l en de T-2 in gebruik. Het is aan boord van de T-boten slechts twee sprongen van de bakboord- naar de stuurboordzijde. De grootste breedte bedraagt namelijk ruim 3.96 meter. De schepen hebben een lengte van by na 40 meter; een onderzeeboot van normale afmetingen is ongeveer 90 meter lang. De puntig toelopende commandotoren is vrijwel even breed als de T-boot zelf, zodat men welhaast koorddanser moet zyn om zich over dek van voor- naar achterschip te bege ven. Er zijn veertien onderofficieren, korporaals en manschappen en twee officieren allen vrijwilligers voor nodig om met de T-boten te va ren. Dat is ongeveer een vyfde van het aantal mannen, dat men aan boord van een grote onderzeeboot aantreft. Het is mtussen maar goed, dat er niet meer mensen aan boord zijn. Het binnenste van de baby-on derzeeboot, dat door twee waterdich te schotten in drie compartimenten wordt verdeeld, vertoont namelijk grote gelijkenis met de nachtmerrie van een loodgieter: glimmende stalen buizen, meters, wijzerplaten, hefbo men en schakelborden, in bonte men geling dooreen. In de boeg bevinden zich niet alleen de torpedo's, maar ook het slaapver blijf van de bemanning. Er is zelfs plaats gemaakt voor een kooi in de enkelvoudige torpedolanceerbuis, het enige wapen waarmee de T-boten zyn uitgerust. Wie daar slaapt moet op passen dat hij niet afgeschoten wordt. Volgens de mannen uit dit vooronder is er voor ieder een „maximum snurk- ruimte met een hoogte van drie inch". Twee stappen van dit manschap penverblijf verwijderd ligt de mess- room 'n korte, smalle plank, waar aan 4 niet al te gezette heren hun maal tyden kunnen nuttigen, als zjj wat voorzichtig met de ellebogen zyn Midscheeps vindt men de controleka mer, de radiohut en de kleinste offi- ciersverblyven, die de Amerikaanse marine momenteel te bieden heeft- Hier huizen de commandant en zfln oudste, in dit geval enige officier. Hoewel zij geen Pygmeeën zijn, sla pen ze in kooien van anderhalve me ter lengte. Ze moeten zelf hun bed op maken, omdat er aan boord geen plaats meer voor een hofmeester is. De twee dwergachtige dieselmoto ren, die via generatoren en batterijen de grote electromotor stuwkracht doen geven aan de schroef, vindt men in het achterschip. Elke kubieke cen timeter is daar nuttige ruimte. Volgens luitenant ter zee Edward Holt, commandant van de T-2, zijn de T-boten in vredestijd prachtige oefen scheepjes. In oorlogstijd zullen zij, al dus de heer Holt, wellicht bij de kust verdediging en havenbeveiliging even goede diensten kunnen bewijzen als de onderzeeboten van een groter type. Met alle besparingen van dien. In se rie gebouwd, kost de baby-onderzee boot slechts een fractie van de prijs, die men voor een grote onderzeeër moet betalen. De T-boten zyn ook meer voordelig in het gebruik. In de tanks kan ongeveer 20.000 liter brandstof worden meegevoerd, waar mee een afstand van 2000 zeemylen kan worden afgelegd. De topsnelheid van de babyonder zeeboot 10 mijl per uur is er niet één om records mee te breken. Haar manoeuvreerbaarheid is daarentegen zeer groot. Op zee gedraagt zy zich beter dan een gewone onderzeeër, om dat zij weinig weerstand biedt aan de golven. Dank zij haar afmetingen is de T- boot moeilijk op te sporen. Als zij nu op een torpedojager afstoomt om deze aan te vallen, geeft de sonar (het ap paraat, waarmee de aanwezigheid van voorwerpen onder water wordt aange toond) aan boord van de jager geen frotere reactie te zien dan wanneer et een vis zou zijn zo smal is de ze baby-boot Ondanks de beperkte ruimte leve ren de technische voorzieningen geen bezwaren op. Alle apparatuur pe riscoop, snuiver, sonar, radar, radio, enzovoort is gelijk aan die van grotere marineschepen. Ds. J. A. Broers en zyn altijd attente echtgenote aan de werktafel van de rusteloze predikant. mijl van Curagao. Zoals ook op de radarschermen van inderhaast opge stegen militaire vliegtuigen gecon stateerd is. We hadden al land in zicht, toen we een zeilbootje ver weg aan bak boord kregen, waarop men hevig stond te gebaren. Er stond nog al een stijve bries en zware zee en we hadden eigenlijk weinig lust om bij te draaien. Omdat we echter de In druk kregen, dat de mensen in nood zaten, koersten we maar met een wijde boog op het scheepje af. Vlak bij gekomen haalden de lieden, die we in overhemd aan boord zagen en in wie we op geen enkele manier ambtenaren konden herkennen, ge weren te voorschijn. Kapers Onze eerste gedachte was: kapers, die zoals al eens eerder in deze wa teren gebeurde, een beter schip voor hun slecht onderhouden vaartuig wil den ruilen. Ik gaf order aan mjjn vier bemanningsleden onderdeks te kruipen, en terwijl ik deed alsof ik het bevel uitvoerde te loevert te ko men, wendde ik plotseling de steven en koerste full speed op huis aan. Het duurde even, voor het scheepje reageerde op onze manoeuvre en ik meende reeds, dat de voorsprong, die we gehaald hadden groot genoeg was om de kapers te ontlopen. Maar wat had ik me daarin vergist. Het onogelijke vaartuigje bleek een oer sterke motor te hebben, en dus liep men zichtbaar op ons in. Na een jacht van 35 minuten, waarby voort durend op ons geschoten werd, zon der ons te raken, zag ik me gedwon gen te capituleren. Gel in diezelfde tijd radio-telefonisch con tact op kunnen nemen met de Land- radiodienst van Curagao en dat con tact bleef ononderbroken bestaan Buste van Churchill voor Rotterdamse stadhuis In opdracht van de Rotterdamse kunststichting heeft de beeldhouwer W. Verbon een buste gemaakt van Winston Churchill, welke aan het ge meentebestuur zal worden aangebo den ter plaatsing in het stadhuis. Churchill is, zoals men weet, sedert 1946 ere-lid van de gemeenteraad van Rotterdam. De plechtige overdracht zal geschie den op Churchill's verjaardag. tot we na drie uur volgen het anker moesten laten vallen in La Vela de Coro. De P.G. gewaarschuwd Dank zij dit ononderbroken con tact was in minder dan geen tfld de firocureur-generaal van Curagao vol- edig ingelicht, en werd ons een mi litair vliegtuig achterna gezonden om j>oolshoogte te nemen. Pas toen dit vliegtuig om tien uur over ons heen cirkelde, gaven de Venezola- nen hun nationaliteit aan door hun vlag te hijsen, terwijl het Incident had plaats gevonden omstreeks half acht. De Nederlandse autoriteiten heb ben ons in Venezuela niet in de steek gelaten. De procureur-generaal vloog met de Paasdagen persoonlek naar Caracas. Het wonderljjke is echter, dat ik tot op heden nog geen cent schadevergoeding heb gekregen, hoe wel ik daar onmiddellijk aanspraak op gemaakt heb". Nog altijd mogelijkheden Nog hebben we na dit uitvoerige relaas even met schipper Blok zit ten praten over de visserij-mogelijk heden in de Caraïbische wateren. De heer Blok zei wel tevreden te zjjn. Men vist er op bodem vis, terwijl de inlandse bevolking alleen achter de oppervlakte-vis aanjaagt. Drie jaar geleden waagden de heer Blok en zijn broer met de motorkotter „Noordzee" de sprong. Na 42 dagen waren ze in Willemstad gearriveerd. Maar wat een moeite het hun onder weg gekost heeft aan de nodige stookolie te komen, alleen hierover zou de heer Blok al een boekdeel kunnen schrijven. Met slechts veer tig Nederlandse guldens aan boord hadden ze Scheveningen mogen ver laten. Een aanvraag om duizend dol lar ter beschikking te krijgen voor loodsgelden, olie en eventuele repa raties onderweg had de Nederland se Bank gweigerd. Bijna was men hierdoor gedwongen geweest naar Casablanca terug te keren, wanneer niet een volkomen onbekende land genoot aldaar hen had geholpen. Behalve de „Noordzee" vaart er onder hun redersvlag thans ook de soortgelijke „Marsbangö", en er is nog plaats voor enkele schepen meer. Misschien dat de toekomst ook die vlootuitbreiding zal kunnen opleveren. „Maar dan moeten er toch wel een paar walvoor- zieningen getroffen worden in Wil lemstad". besluit de heer Blok ons gesprek. „Want laat men vooral niet te lichtvaardig over de moei lijkheden heen stappen, die men hier als vissers heeft te overwinnen". De Scheveningse motorkotter „Mars bangö", waarmee het avontuur beleefd werd CANDIDAAT IN DE CEL GEKOZEN Bij bargemeestersverkiezingen Het „Volksfront" .gevormd door de progressieve party Epek, de demo cratische partij en de uiterst linkse party Eda, hebben bij de verkiezingen van burgemeesters en wethouders in Griekenland grote successen in de grotere steden behaald. De twee belangrijkste partijen, de Griekse Volksconcentratie van maar schalk Pepagos en de liberale oppositiepartij waren overeengekomen geen candidaten te stellen, omdat de verkiezingen geen „politiek" karakter zou den moeten dragen. Omdat er in vele plaatsen opnieuw gestemd moet worden, is het nog Het volksfront stelde echter wel candidaten. Generaal Katsotas, de commandant van de Griekse eenhe den bij El Alamein in de tweede we reldoorlog, candidaat van het Volks front, verenigde meer dan veertig procent van de stemmen voor zeven candidaten voor het burgemeester schap van Athene op zich. De ex-progressieve minister Geor- ;e Kartalis, die aan het hoofd van de emocratische partij staat, verklaar de na zijn verkiezing als burgemees ter van Volos in Oost-Griekenland, dat de uitslagen in de steden een veroordeling van de regering van de Griekse concentratie betekende. De nieuw verkozen burgemeester van Mytilene op het eiland Lesbos, een oppositiecandidaat, de advocaat Michail Galinos, bevond zich bij zijn verkiezing in de gevangenis wegens het belasteren van een bisschop. Zijn vrouw had zijn in de cel geschreven verkiezingsredevoeringen op verga deringen voorgelezen. nog niet duidelijk of er een verschuiving in het nadeel van de regering-Papa- gos heeft plaats gevonden. Een woordvoerder van de regering zei Maandag, dat er op het platteland ten gunste van voorstanders der re gering was gestemd. Waarnemers schrijven het succes van het „Volksfront" toe aan: 1. De openlijke samenwerking, voor de eerste maal, van kiezers van linkse en middenpartijen; 2. de ontevreden heid van de middenstand met het versoberingsbeleid van de regering; 3. de versnippering van conserva tieve stemmen over vele candidaten. Tegenstanders van het „Volks front' beweren, dat dit de verboden communistische partij in gemaskeer de vorm is. Generaal Katsotas, de nieuwe bur gemeester van Athene, een candi daat van het ..Volksfront", maakte bekendheid in cle burgeroorlog tegen communistische guerilla-troepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5