Kummv) Vele overplaatsingen dienen te worden tegen gegaan Spoedige indiening van een ontwerp- landbouwwet r RUSSEN ZOUDEN BEREID ZIJN TOT CONFERENTIE IN MEI 1955 B WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 'ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BEGROTINGEN VAN OORLOG EN MARINT Grotere beweeglijkheid nodig voor infanteriedivisies De Tweede Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de alge mene beraadslaging over de begrotingen van oorlog en marine. De defen sie-specialist van de K.V.P., de heer Fens kwam het eerst aan het woord. Hy besprak het vraagstuk van de totale defensie. Hy bepleitte een verlich ting van de personele zorgen van het kader. Er moet een oplossing gevonden worden voor het woningvraagstuk en de vele overplaatsingen dienen te worden tegen gegaan. Voorts keerde spreker zich tegen allerlei toelagen. Het basis-salaris behoort voldoende te zijn. Verhoging van het moreel der strijdkrachten kan ook worden bereikt door kennis van het hoe en het waarom van de dienst. Er moet gestreefd worden naar een grotere beweeglijkheid der infanterie divisies. De heer Fens was van oor deel, dat de verdere motorisering ter hand genomen moet worden. Het wordt tijd te gaan denken aan een tweede beweeglijke parate divisie. Hij verzocht de minister een opgave te doen van de beschikbare troepen voor de territoriale verdediging. Naar het oordeel van de heer Fens zijn de vrijwilligers der nationale re serve niet berekend voor hun taak, omdat het aantal oefenuren te gering is. Deze reserve moet voorbehouden blijven aan vrijwilligers. Voorts vroeg het K.V.P.-Kamerlid of de organisatie van de geneeskundi ge dienst bij de parate eenheden op sterkte is. Hij heeft n.L de indruk, dat dit niet het geval is. Overwogen moet worden, aldus dit Kamerlid, of de po litiek niet in de kazerne wordt ge haald als toestemming wordt gegeven tot het aanslaan van bekendmakin gen inzake bijeenkomsten van P.v.d. A.-jongeren. Ook al zou dit aan de andere jongeren-organisaties worden toegestaan, dan zou spreker er nog bezwaar tegen hebben. De heer Visch (K.V.P.) noemde het een onbevredigende toestand dat men niets weet over de uiteindelijke sterkte van de luchtmacht en dat de ze een sluitpost op de begroting blijft. Hij pleitte voor opvoering van het aantal naehtjagers. Spreker toonde zich voorstander van een afzonderlij ke personeelspolitiek voor de lucht macht. Hij wenste inlichtingen over de mo gelijkheid van een luchtmachtacade mie. Ten aanzien van de marine vroeg spreker nog enige verduidelij kingen. Aan inkrimping der detache menten mariniers aan boord van oor logsschepen zijn, naar hij meent, be zwaren verbonden. Het is de heer Visch niet duidelijk, waarom gene- raal-majoor Van Gyn van het korps mariniers ontslag heeft genomen. Nieuw-Guinea. Tenslotte betoogde spreker, dat de Indonesische regering er goed van doordrongen moet zyn, dat wij in Nieuw-Guinea een krijgsmacht in stand zullen houden, die in staat is flbik toe te slaan bij eventueel nog volgende infiltraties. De heer Visch drong aan op oprichting van een bri gade Papoea's. I JONGE DOCHTERS GEVRAAGD. In het stadje Sönderborg in Slees- wijk-Holstein zou een groot marine- feest gehouden worden, waar adel borsten uit Zweden, Noorwegen en Denemarken aan zouden deelnemen. De plaatselijke jongelingschap ech ter hield 'n demonstratie voor 't stad huis en verklaarde met alle middelen te zullen verhinderen, dat de jonge meisjes van het stadje aan de te or ganiseren bals en andere vermakelijk heden zouden deelnemen. De burge meester plaatste echter advertenties in de kranten van de buurtgemeen- ten met als inhoud, dat hij nette jon ge meisjes nodig had. Binnen de kortst mogelijke tijd meldden zich vijfhonderd jonge dochters -aan AUTOMAAT. In Zwitserland werd een man veroordeeld, omdat hij vier maal een automaat had leeggehaald. „Het gaat allemaal buiten mij om", verklaarde hij tijdens zijn verhoor. „Steeds wanneer ik zo'n ding zie, handel ik geheel automatisch DE MOEITE NIET WAARD. „Geef me maar alles ivat je ir de kas hebt", zei een revolverbandiet tot een winke lier in St. Louis. De man schrok en gaf de vijf dollar die in de geldla.za ten. „Dat is de moeite niet waard", zei de bezoeker. Hij legde het geld weer in de la en vertrok. SCHEDEL. In een danstent, waar het schuimende gerstenat rijkelijk vloeide, sloeg een meneer uit Bor- chen (Duitsland) zijn beste vriend zolang met een lege bierpul op het hoofd, tot hij nog slechts het oor in de hand hield. De rechtbank in Pa- derbom legde hem een boete van ze ventig mark op. Hij kwam er zo voordelig vanaf, omdat zoals de rechters glimlachend vaststelden „de dikke Westfaalse schedel van het slachtoffer ondanks de zware slagen slechts een paar schrammetjes had opgelopen". AANGEKLEED. De min of meer ontklede dames op de omslagen van de Amerikaanse pocket-books blij ken voor velen een bezwaar te zijn. Men schijnt het niet prettig te vin den, in de treinen e.d. te gaan zitten lezen in boekwerkjes met dergelijke in het oog lopende omslagen. Een Amsterdamse boekhandel heeft er wat op gevonden: bij ieder „pocket- book" wordt, zo men dat wil. gratis een op maat gesneden en klaarlig gend omslagje van pakpapier ver kocht.. De heer Korthals (V.V.D.) verde digde het recht van de pers om cri- tiek uit te oefenen. Uit militair oog punt lijken hem de Parijse accoorden niet minder goed dan de E.D.G. Op tal van punten vroeg de heer Korthals nadere inlichtingen. Kunnen wij zelf niet overgaan tot de vervaardiging van luchtdoelraket ten? Een bevredigende oplossing van het vraag stukvan de reserve-diensten zou gevonden kunnen worden door ze onder te brengen in een territoriale reserve. Deze spreker sloot zich aan bij de vragen gesteld door de vooraf gaande sprekers. Ook de heer Roos- jen (A.R.) liet eenzelfde geluid ho ren. Deze spreker zou het betreuren als het systeem van vrijwilligers voor de luchtmachtdienst zou worden op geheven en er een burgerdienstplicht werd ingesteld. Vragen over het Ambonezenbeleid Bij begroting-1955 van Maatschappelijk Werk Vele kamerleden, die instemden met de uitspraak van de minister van Maatschappelijk Werk, dat het beleid ten aanzien van de Ambonezen pri mair op hun terugkeer naar Indone sië moet zijn gericht, betoogden, in het voorlopig verslag over de begroting 1555, dat zulks, gezien de op dit punt zijnde leden, of de regering de thans dat de opneming in het Nederlandse arbeidsleven stellig dient te worden bevorderd. Zolang de regering niet komt tot de erkenning van de republiek der Zuid- Molukken en daarnaar handelt, zal zij zich vleien met een ijdele hoop, in dien zij verwacht, dat de Ambonezen vrijwillig zullen terugkeren, aldus sommige kamerleden. Daarom zal de regering, naar het oordeel van deze leden, systematisch moeten voortgaan, niet alleen met opleidingscursussen voor mannen en vrouwen, maar ook met de uitbreiding van woonruimte. Voorts vroegen de hier aan het woord zijde leden, of de regering de thans huns inziens beste oplossing: over brenging van allen of van een deel van Nieuw-Guinea, blijft afwijzen. Tenslotte wezen verscheidene leden nog op de moeilijkheden, ontstaan door de splitsing in de Molukse kerk- Waarom wordt slechts één groep ge subsidieerd, hoewel in het kamp ..Lu netten" zich 1700 man achter een ei gen predikant hebben geschaard? MENDÈS-FRANCE HEEFT SUCCES Eisenhower stelt drie voorwaarden Dinsdag: is van gewoonlijk welingelichte Oostberlynse zyde vernomen dat het voorstel van de Franse premier Mendès-France, om te komen tot een oplossing-in-étappes van het Duitse vraagstuk, op de Sowjctrussische Ho ge Commissie in Oost-Duitsland een gunstige indruk heeft gemaakt. Sowjetrussische functionarissen hebben zich sinds enige tijd verzoend met het denkbeeld ener onvermijdelijke bekrachtiging van de overeenkom sten van Londen en Parijs. Hun gedachten waren in dezelfde richting ge gaan als die van Mendès-Franoe, zoals hy ze Maandag j.L tot uitdrukking bracht. Men meent in welingelichte Oost- berlijnse kringen dat het Franse denkbeeld geen officiële Sowjetrus sische instemming kön verwerven, omdat het in strijd is met de huidige Russische politiek. Doch Sowjet-auto- riteiten zijn er gaarne toe geneigd in het voorstel van de Franse premier, om in Mei 1955 besprekingen der „Grote Vier" te doen houden, diens bereidheid te lezen om in te stemmen met uitstel ener Westduitse bewape ning, totdat opnieuw besprekingen tussen Oost en West zijn gevoerd. Drie voorwaarden. President Eisenhower heeft giste ren drie voorwaarden gesteld voor een conferentie met de Sowjet-Unie. Deze voorwaarden zijn: 1. Definitieve ratificatie van de Pa- Wachtmeester Rijkspolitie tot 2 maanden veroordeeld Vervalst proces-verbaal na mishandeling De Maastrichtse rechtbank heeft de 30-jarige wachtmeester van de Rijks politie N. H. S. uit Elsloo. thans ge detacheerd te 's-Hertogenbosch, we gens het opmaken van een vervalst ambtsedig proces-verbaal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Deze wachtmeester had op 1 Mei van dit jaar te Elsloo met de 22-jarige A. D. een woordenwisseling gehad, gevolgd door een handgemeen, waarbij de po litieman het eerst, en op hardhandige wijze zyn gummistok hanteerde. Hij had in zijn proces-verbaal vermeld, dat D. hem had aangevallen en dat hij in zelfverdediging van zijn wapen gebruik gemaakt had. Dit laatste werd echter door een reeks getuigen ontkend. De politieman was in de af gelopen zomer daarom wegens mis handeling tot een geldboete veroor deeld en is nu wegens vervalsing van het proces-verbaal tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie had 3 maanden geëist. rijse overeenkomsten over de West duitse bewapening en de Westeurope- se eenheid. 2. Het vooruitzicht dat de conferen tie vrucht zal afwerpen. 3. Tijd voor een behoorlijke voorbe reiding. Eisenhower zei dat hij enig bewijs wil, dat het dc Russen ernst is. Fen Russsiche bereidheid om over een staatsverdrag met Oostenrijk te spre ken, zou als zodanig kunnen worden opgevat. Agent van politie pleegde meineed De agent van politie T. W. hield in Juni 1952 te Bloemendaal een fiet send paar aan wegens een verkeers overtreding. Hoewel geen verzet werd gepleegd werd een jongeman met de gummistok geslagen. Deze kwestie had een nasleep voo^ het ambtenaren gerecht. Wegens mishandeling en een voor dit gerecht afgelegde valse eed werd de agent veroordeeld door het Amsterdamse gerechtshof tot vier maanden gevangenisstraf. De veroor deelde kwam in cassatie. De Hoge Raad verwierp heden het cassatieberoep. Risico door slechte weersomstandigheden Geen schadevergoeding Verschenen is de memorie van ant woord van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening op het voorlopige verslag der Tweede Kamer over de begroting-1955 van het land- bouw-egalisatiefonds. De grote regenval in de nazomer en de herfst van dit jaar heeft veel scha de toegebracht aan vrijwel alle te vel. de staande gewassen en aan het gras land. De regering heeft besloten hulp te bieden bij het verkrygen van een aan vullend bedryfscrediet in daarvoor in aanmerking komende gevallen. De daaraan vei-bonden werkzaamheden hebben inmiddels het stadium van uit voering bereikt. De regering heeft niet het voorne men een schadevergoeding in het le ven te roepen, aangezien de risico's van de weersomstandigheden, welke aan de landbouw zyn verbonden, bij een vrije ondernemingsgew(jze uit oefening van het bedryf voor rekening van de ondernemer moeten blyven. Men ho<wt vaak spreken over „kille zakelijkheid" wanneer men echter deze opname beziet zal men tóch moe ten toegeven, dat ook een moderne industriële installatie haar schoonheid kan hebben. Deze nachtopname werd gemaakt te Fremantle in Australië van een katalytische kraakinstalla tie onderdeel van een olieraffina derij in aanbouw. De raffinaderij behoort aan de Australische Petro leum Raffinaderij N.V. die geasso cieerd ts met de Anglo-Iranian Oil Company. Wanneer de installatie gereed zal zyn zullen per jaar drie milloen ton ru we olie verwerkt kunnen worden. Ziekenhuisbesturen vrijgesproken Geen fiscale controle bij artsen De Haagse rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in enige zaken, welke door de rijksadvocaat jhr. mr. P. de Brauw aanhangig waren ge maakt tegen twee Leidse ziekenhui zen, ornaat deze geen inlichtingen wensten te verschaffen over gegevens die zouden kunnen leiden tot fiscale contróle bij artsen. Het betrof het Leidse diaconessenhuis en het St. Elizabeths gasthuis. De rechtbank sprak beide instellin gen vry, omdat hij van mening was, dat ziekenhuizen geen commercieel doel hebben en niet bedoeld zijn om winst te maken, weshalve zij de ver langde inlichtingen aan de fiscale re cherche niet behoefden te verschaf fen. Ten aanzien van de arts R., die veertien dagen geleden ook terecht moest staan omdat hij weigerde een deel van zijn administratie aan de be lastingdienst ter inzage te geven, overwoog de rechtbank dat de ver dachte inderdaad inzage had moeten verlenen toen dat werd gevraagd. Maar daar de fiscale recherche aan de andere kant volgens de rechtbank geen aanleiding had inzage te vragen, werd de arts van rechtsvervolging ontslagen. MINISTER MANSHOLT AAN TWEEDE KAMER: Meer aandacht voor arbeids bemiddeling Minister Mansholt zal blykens zyn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake de begroting van landbouw voor 1955, de spoedige indie ning van een ontwerp.landbouwwet zoveel mogelijk bevorderen. Ook naar zijn mening is een vernieuwing van de agrarische wetgeving op economisch gebied om verschillende redenen noodzakelijk. Verwacht mag worden, dat een wetsontwerp de Kamer begin volgend jaar zal bereiken. Een ontwerp-pachtwet zal omstreeks de jaarwisseling by de Kamer wor den ingediend. Ook de minister is overtuigd van de wenselijkheid van een regeling voor de verbetering van de kwaliteit van de melk. De stichting voor de land bouw heeft zich onlangs uitgesproken voor uitvoering van een regeling door privaatrechtelijke organisaties. Daar de minister de opinie is toegedaan, dat ook ten aanzien van dit onder werp een belangrijke taak voor de P. B.O. bestaat, gevoelt hij de behoefte zich omtrent dit vraagstuk nog nader te beraden. Arbeidshulp Rechtstreekse arbeidshulp in de vorm van z.g. colonnes zal ook in het volgende jaar mogelijk blijven. Vol gens de regeling, welke men voor ogen heeft, zullen de arbeiders van de colonnes in dienst komen van de uit voerende lichamen, terwijl vanwege de directie voor de arbeidsvoorziening zonodig vervoer en huisvesting zal worden geregeld en bekostigd. Genoemde directie zal bovendien een percentage van de overige kosten voor haar rekening nemen. Ten laste van de boeren, die werk zaamheden door colonnes moeten la ten uitvoeren komen dan het normale tarief, de sociale lasten en een gering percentage van de overige kosten. De minister is echter van oordeel, dat de ze vorm van arbeidshulp zal moeten beperkt blijven tot abnormale geval len. Daarnaast zal echter meer aan dacht worden besteed aan de arbeids bemiddeling in de landbouw, waartoe het Rijksarbeidsbureau ook beter uit gerust zal worden. Men zal echter in gebieden, waar de arbeidsvoorziening moeilijkheden In Münclien en Augsburg heeft de Beierse Arbeidersjeugd een demon stratie gehouden tegen de herbewa pening van de Duitse Bondsrepubliek. Foto: „Grootvader droeg het uniform van de Keizer, vader droeg de wapen- rok van de Führer, laat my maar bur- I ger blijven!", spandoeken als op onze foto, voerden de jongeren mee op hun tocht door de straten van München baart, het bouwplan meer dan tot nu toe aan de omstandigheden moeten aanpassen. De minister ziet geen redelijke mo gelijkheid speciale arbeidsreserves voor het oogstseizoen achter de hand te houden. Tot ultimo Juli 1954 werden 1500 borgstellingen verleend en wel 593 tot een bedrag van circa 2.900.000 in de landbouw en 909 tot een bedrag van ongeveer 7.600.000 in de tuinbouw. Per half Oct. is het aantal borgstel lingen opgelopen tot ongeveer 1900 met een totaalbedrag van 13.300.000. Wijzigingen van de richtlijnen van het borgstellingsfonös voor de landbouw worden overwogen, aangezien dit fonds niet aan zijn doel heeft beant woord. De bestrijding van de abortus bang onder het rundvee is een zeer urgente zaak. De minister acht een nationaal plan in dit opzicht noodzakelijk; ge bruik voor dit doel van de restgelden der t.b.c.-bestrijding is een alleszins wenselijke besteding. Suiker prod actie Naar taxatie zal de binnenlandse suikerproductie in dit jaar iets klei ner zijn dan de binnenlandse behoefte. De productie kan nl. op circa 380.000 ton worden geraamd en de behoefte voor binnenlandse consumptie op cir ca 385.000 ton. Het huidige suikerbie tenareaal is echter reeds van zodanige omvang, dat aangenomen mag wor den, dat de productie bij goede op brengsten de binnenlandse consump tie zal overtreffen. Aangezien een overschot aan suiker als zodanig, of wel in de vorm van suikerhoudende waren moet worden geëxporteerd, indien de binnenlandse suikerprys ger is dan de suikerprijs op de bui tenlandse markten, op de een of an dere wijze een compensatie moeten worden verkregen. In dat geval zal ongetwyfeld moe ten worden nagegaan, of het niet ge wenst is het suikerbietenareaal in te krimpen in plaats van door subsidie verlening een te groot areaal in stand te houden. Aardappelen De voorlopige oogstraming voor de aardappelen geeft een grotere oogst te zien dan het vorge jaar. Weliswaar zal het uitvalpercentage belangrijk Het Wereldgebeuren Nationaliteit President Eisenhower heeft het dit najaar drukker met het ontvan gen van buitenlandse bezoekers dan ooit tevoren. Wanneer men de agenda van de president ziet som mige Amerikaanse bladen drukken die agenda af dan krijgt men wel de indruk, dat het presidentschap geen sinecure is. Zo pas is het aantal buitenlandse bezoekers, dat bij de president en de Amerikaanse regering bepaalde be langen wil bepleiten weer met één vermeerderd. Bondskanselier ir. Ju lius Raab is uit Wenen in de Ver enigde Staten aangekomen. De heer Raab heeft sedert h\j in 1953 leider van de Oostenrijke re gering werd, slechts één punt op zyn program staan: beëindiging van de bezetting in Oostenrijk en het sluiten van een vredesverdrag. Men is het er in de kringen van de Westerse mogendheden wel over eens, dat aan die bezet- e1.n e*n(*e moet komen en men vindt het ook niet zo erg als het Kleine Oostenrijk een soort militair „vacuum" zou worden in het West- europese verdedigingssteisel. Dat stelsel is namelijk zonder Oos tenrijk wel sterk genoeg te maken. De Russen eenter nebben ver klaard, dat de Oostenrijkse en de Duitse kwesties onverbrekelijk ver bonden zijn en nu wacht dan Oosten- ry'k met groot ongeduld op zijn vre desverdrag. Over dat ongeduld is bondskanselier Raab nog eens gaan praten in de Verenigde Staten, waar bij hy stellig niet zal nalaten te wij zen op de ernstige nadelen, welke Oostenrijk ondervindt van de ige deeltelijke) Russische bezetting. Helaas moet geconstateerd wor den, dat de Duitsers het de Oos tenrijkers niet altijd even ge makkelijk maken bij hun streven naar nieuwe onafhankelijkheid. Zij spelen namelijk van tijd tot tyd de Russen en de Fransen, die wan trouwend staan tegenover Oostenrijk nogal sterk in de kaart. De Russen hebben verscheidene malen laten doorschemeren, dat men niet al te sterk op de Oostenrijkse onafhankelijkheidszin kon bouwen. Zij riepen de vrees op van een her nieuwde aansluiting bij Duitsland. Ook in de Franse pers kwam die vrees enige malen tot uiting. Meest al gebeurde dat wanneer bepaalde Duitse elementen al te nadrukkelijk en verbazend ontactisch over de Oos tenrijks-Duitse samenwerkmg spra ken. Enkele weken geleden deed zich weer zo'n pijnl^ke Duitse gebeurte nis voor. West-Duitsland vaardigde namelyk een officieel besluit uit, waarbij alle Oostenrijkers, die op 30 October j.l. in West-Duitsland vertoefden, de Duitse nationaliteit kregen. onskanselier Raab heeft zich ge haast in het Oostenrijkse parle ment tegen deze beslissing te protesteren. Hij heeft betoogd, dat een Duitse wet van 1952 alle gedwon gen naturalisaties uit de dagen van Hitier c.s. ongedaan heeft gemaakt en dat men Oostenrijkse onderdanen in West-Duitsland met zonder meer tot Duitsers kan verklaren. Zijn protest heeft echter tot nog toe niet gebaat, ook al blijft Oosten rijk intussen zijn in Duitsland vertoe vende onderdanen als Oostenrykers beschouwen. Het Franse blad „La Tribune des Nations" wydde een uitvoerig arti kel aan deze kwestie. Daarin wordt gewezen op de ongerustheid, welke het Duitse besluit in Oostenrijk heeft gewekt. Men hoort In Wenen weer dezelfde ontstemde uitlatingen als in 1938, toen Hitier aan de Oostenrykers wijs maakte, dat zij Duitsers waren. Het Franse blad zegt tenslotte, dat het besluit inzake de Duitse nationa liteit van de Oostenrijkers het aspect van een bedreiging krijgt juist nu Duitsland zijn souvereimteit zal her krijgen en een nieuw leger zal op bouwen. Dat is enigszins overdreven, maar bondskanselier Raab voelt zich toch door dit Duitse optreden verre van prettig. Juist nu hij in de Verenigde Staten wil vertellen, dat Oostenrijk niet alleen erg goed op eigen benen kan staan, maar ook van plan is dat tot in lengte van jaren te blijven doen l Wethouder Feber zal aftreden Wethouder ir. L. J. M. Feber, loco- burgemeester van Den Haag. zal uiterlijk April 1955 als wethouder af treden en als raadslid ontslag nemen. Zoals bekend is er de laatste tijd veel critiek uitgeoefend op het beleid van deze wethouder, voornamelijk in zake de Hawoma (Haagse Woning bouw maatschappij), alsmede inzake het tempo van de woningbouw. Wet houder Feber beheert de portefeuille van wederopbouw. R.K. geestelijkheid in conflict met Peron De kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen van Argentinië heb ben president Peron een brief ge zonden, waarin zy uitdrukking ge ven aan hun grote bitterheid over zyn beschuldigingen aan het adres van bepaalde geestelijken en R.K. verenigingen in Argentinië. Het Argentijnse episcopaat ver zocht in zijn schrijven aan de presi dent, op de hoogte te worden gesteld van alle „concrete beschuldigingen" aan het adres van de geestelijkheid. Inmiddels is het uitzenden via de radio van R.K. kerkdiensten ge staakt. Het is niet duidelijk, of de stations hiertoe zelf het initiatief hebben genomen of dat ze handelen op bevel der regering. hoger zijn dan normaal, doch er be hoeft niet te worden gevreesd, dat het totale aanbod van consumabele aard- applen kleiner zal zyn dan het vorige jaar. Bovendien is de export tot nu toe aanmerkelijk geringer dan de ach ter ons liggende jaren. Voor prijsstij ging behoeft derhalve niet te worden gevreesd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3