Problemen van het klein- en middengroot bedrijf Zeeuwse Almanak I Chefarine „4 doel wonderen! Uoin ONDERZOEKCENTRUM VOOR DE LANDBOUW IN ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 OOK VOOR ZEELAND VAN BETEKENIS Bijeenkomst departement Zeeland Mij. voor Nijverheid en Handel Het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del hield Dinsdag in Hotel De Burg te Middelburg een goedbezochte lunch- byeenkomst, waar de heer P. A. de Pree uit Amsterdam een voordracht hield. De heer De Pree, die directeur is van de Nederlandse Participatie maatschappij. sprak over enkele problemen van het kleine en middengroot bedrijf, waarbij uiteraard de financiële problemen in sterke mate zijn aan dacht hadden. Spr. wees op de betekenis, die het middengroot-bedryf in Nederland nog altijd heeft. Het bedrijf past bij de Nederlandse volksaard, die nu eenmaal wil, dat by allerlei producten met byzondere wensen rekening wordt ge houden. De heer De Pree wierp de vraag op of de groei van het middengroot-be drijf nog aanhoudt en of men nog voor eigen rekening begint. Htj kon daarbij wijzen op de ruimte, welke de Nederlandse geldmarkt thans biedt en hy noemde een bedrag van negen milliard gulden, dat in de ko mende jaren zeker in de middengrote bedrijven van Nederland geïnvesteerd zal moeten worden. Spr. uitte zijn teleurstelling over de kleine toeloop van afgestudeerden der universiteiten naar de midden- grote bedrijven. In dit verband vroeg hö zich af: wat biedt het midden groot bedrijf zijn bedrijfsleiders, naast de vele opofferingen, welke zij zich moeten getroosten. Als probleem voor vele bedrijven zag hij de grote kosten, welke zijn gemoeid met research-werk en met omvangrjjke reclamecampagnes. Overigens verklaarde hij niet pessimistisch te zijn, wat de toe komst van de kleine en midden- grote bedrijven in Nederland be treft. Zij zullen het wel klaren, zo besloot hij. Bjj de discussie kwam nog eens naar voren, dat het midden-grote be drijf dikwijls niet de hand kan leggen op mensen, die waarlijk ..koopman" zyn. Wat het klem-bedrijf betreft werd de nadruk gelegd op de beteke nis van een administratie, die niet al leen de feiten vastlegt, maar ook in terpreteert. In dit vei-band werd lof toege zwaaid aan de arbeid van de accoun tants. Meer riviernaamborden Dezer dagen zal de Toeristenbond A.N.W.B. de ruim honderd rivier naamborden die het afgelopen voor jaar zijn geplaatst weer met een vijf tigtal uitbreiden. De bond heeft van toeristen uit binnen- en buitenland veel tevredenheidsbetuigingen over dit initiatief ontvangen, waaruit wel is gebleken, dat deze riviernaam borden in een werkelijke toeristische behoefte voorzien. De A.N.W.B. zal deze week de reeds bekende witte borden met het blauwe opschrift plaatsen in Zuid- Holland, Zeeland, Brabant en Lim burg en in de Betuwe, langs vaarten en rivieren, bij bruggen en veren. Zo zullen er o.a. aanduidingen ko men ter weerszijden van het Zijpe en tevens by Terneuzen en Hoedekens- kerke aan de Westerschelde. De voorzitter ir. M. de Vink, zegde tenslotte de heer De Pree hartelyk dank voor zijn inleiding en had daar bij nog de gelegenheid te wijzen op de betekenis, welke het klein- en mid dengroot bedrijf voor Zeeland heeft, omdat men nog altijd goede hoop heeft, dat deze provincie een grotere rol zal gaan spelen bij de industriali satie van Nederland. Wordt gemeente lid van „De Hollandsche Molen B. en W. van Middelburg stellen de raad voor per 1 Januari a.s. toe te treden als lid van „De Holland se Molen", vereniging tot behoud van molens in Nederland. Het col lege meent, dat zulks van belang kan zyn, vooral met het oog op het feit, dat de gemeente als eigenares van enkele molens, adviezen van deskundigen nodig kan hébben. De jaarlykse contributie bedraagt f 25. De commissie van beheer over de sportterreinen stelt voor, haar lid, mr J. A. Heijsen, die per 31 Decem ber periodiek aftreedt, opnieuw te benoemen. B. en W. kunnen zich hiermee verenigen en stellen de raad voor tot benoeming over te gaan. Tenslotte stellen B. en W. voor de heer A. Steketee, die sinds 1 Sep tember 1953 tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school op 't Zand is, met ingang van 1 Januari a.s. een vaste aanstelling te verlenen. Het gemiddeld aantal leerlingen van deze school over 1954 vereist name lijk de aanwezigheid van een ver plichte leerkracht. Advertentie. J PUROL houdt de winter uit handen en voeten Gymnastieklokaal bij de Jacob Catsschool. B. en >V. van Vlissïngen stellen de leden van de raad voor hun college een crediet van f 124.500 te verlenen voor de stichting van een gymnastiek lokaal met bijbehorende lokaliteiten bij de Jacob Catsschool aan de Bone- dijkestraat. Reeds bij de aanbieding van de be groting voor 1954 was dit plan in voor bereiding, maar het ondervond in de loop van het jaar nogal vertraging. Thans zijn echter de plannen voor de bouw van gymnastieklokaal met bij behorende ruimten en een handenar- beidlokaal (ook als 7e leslokaal te ge bruiken) goedgekeurd. Het benodigde bouwvolume werd reeds eerder ver leend. Men wil nu zo spoedig mogelijk met de bouw doen beginnen, zodat op 1 September over de lokaliteiten kan worden beschikt. Bij vroegere beslui ten stelde de raad reeds f 3955 be schikbaar voor het treffen van voor zieningen. Kerkwerve ontving uit Zweden acht geschenkenwoningen; Dinsdag kwa men de laatste huizen „onder de pan nenhetgeen dus binnenkort ook ge zegd zal kunnen worden van een aan tal inwoners van deze Schouwse ge meente. Foto P.Z.C.J Advertentie TEGEN P UNEN an GRIEP. 20TABLETTEN è85ct VAN TOT OP STAP. De Rijkspolitie te Schoondyke ont ving enkele dagen geleden het ver zoek mede te werken aan de opspo ring van twee jongedames, beiden ongeveer acht lentes tellende. De be richten waren wel alarmerend: de kinderen waren des morgens van huis weggegaan, op weg naar school, maar daar niet aangekomen. Geluk kig viel het nogal mee; de beide jon gedames waren op eigen gelegenheid naar een familielid van een der meisjes getrokken in Oostburg. De kleine avonturiersters werden „in de kraag" gegrepen en veilig bij de ouders afgeleverd. SINT In de hoofdstad des lands is de jaar lijkse gast uit Spanje nu dan officieel aangekomenmet als gevolg dat in Zeeland ongettcijfeld vele harten vol verwachting kloppen. Nog enkele dagen immers en de be jaarde bisschop kan ook in de Zeeuw se steden en dorpen verwacht worden. Per boot, te paard of per auto; ge weet dat tevoren nooit. Wat dat be treft is de Sint een fantasierijk man, die zich wonderwel aan de eisen des tijds weet aan te passen. ,J2rgens" la zen wij zelfs, dat hij ook al gebruik maakt van hefschroefvliegtuigen! Het aloude „Zie ginds komt de stoomboot" klopt dan weliswaar niet helemaal meer, maar wie daar op let is een kniesoor. Je kunt ten slotte moeilijk zingen van ,yzie ginds komt de heli copter", waarbij men bovendien in de knel zou raken met het paard, dat het dek op en neer pleegt te huppelen. Néé, tegenover de eeuwenoude tra ditie van het jaarlykse bezoek op 5 December past slechts een breed voor bijzien van alle kleinigheden; van de tails, die op de grootheid van de tra ditie geen inbreuk vermogen te ma ken! Zo lang de Goedheiligman z'n tab berd, baard en staf met waardigheid weet te dragen, zo lang zal hij blijven bestaan. Alle technische snufjes ten spijt. Vol verwachting klopt ons hart VEETRANSPORT Voor de tweede maal in tien dagen tijd viel te Kieldrecht onder de rook van Nieuw-Namen de Belgi sche douane-beambten een groot vee transport in handen. Dé buit be stond uit 18 runderen en een vracht auto. Auto en vee werden verbeurd verklaard en naar De Klinge over gebracht. LEK. De bevolking van Sint-Annaland zat Maandag vx-ywel de gehele dag zonder water en op de algemeen ge bruikelijke wasdag, is dat niet iets om zomaar zonder meer overheen te stappen. Er was een lek ontstaan in de waterleidingbuis, welke door de Dorpsstraat loopt en eerst in de mid daguren slaagde men er in het euvel te verhelpen. GOUDEN BRUILOFT. Pastoor Siebeling en burgemeester mr. P. J. Schlüter waren beiden van de party op de gouden bruiloft van de heer en mevrouw KegelaerMahu te Graauw. De fanfare „Nooit Ge dacht" bracht de krasse oudjes een serenade. 7TET.D7: A AtTTRTTV Naar men ons bericht is het wel een zeldzaamheid, dat een kip diep in November met kuikens voor de dag komt en wanneer dat er dan ook nog 17 zyn, is dat wel een zeer uit zonderlijk geval. Het verbaasde de heer F. de Blaey te IJzendijke dan ook niet weinig, toen hy bemerkte, dat één zijner hennen al dit merk waardigs had gepresteerd. Advertentie. tareranclar gratis P ragj.flao.o o n 11 SPOED GEWENST VOOR: De Raad voor de Landbouwvoorlich ting in Zeeland heeft zich in zijn jong ste vergadering uitgesproken voor de stichting van een Onderzoekcentrum voor de Landbouw in deze provincie, teneinde het landbouwkundig onder zoek In Zeeland te coördineren en te verbreden. De vorm waarin en de wijze waarop een dergelijk Centrum tot stand komt, vormde een punt van brede bespre king. In beginsel gaat men ermee accoord, dat het bedrijfsleven ook een finan ciële bijdrage voor dit centrum levert Voorlopig zal deze bijdrage gering zijn; immers pas voor nieuw onder- LEZERS SCHRIJVEN Middenstands opleiding In het najaar vangen overal in den lande de lessen weder aan. Zo ook die cursussen ter opleiding voor het Mid denstandsexamen Algemene Handels kennis. In die mening verkeerde ook een achttal adspirant-middenstanders in een Noord-Brabantse grensplaats. Zij hadden zich laten verleiden con tracten af te sluiten voor een schrif telijk/mondelinge opleiding voor het Middenstandsexamen. De eerste les zou medio September worden gege ven. De leerlingen ontvingen echter bericht, dat deze cursus later zou aan vangen. Nu, ongeveer zes weken daar na moet de eerste les nog gegeven worden. Men hoort niets meer. Het totale cursusgeld is in de meeste ge vallen reeds betaald Met een des illusie rijker en 120.— armer werden de slachtoffers opgevangen door een bonafide opleider. Een strafvervolging tegen de leider van het z.g. tesmsti- tuut wordt ingesteld. Dit geval staat niet op zichzelf. Regelmatig ontvangt de Contactraad van de drie Onder- v/ijscentrales, het overkoepelende or gaan van de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs, het Instituut voor Middenstandsontwikkeling en de Cen trale voor Christelijk Handelsonder wijs, ernstige klachten over het niet- rakomen van aangegane verplichtin gen door z.g. opleidingen, die met col porteurs werken. Door middel van pu blicaties, radio-lezingen, e.d. is het publiek bij herhaling gewaarschuwd Doch met hun geslepen welbespraakt heid dringen de colporteurs hun con tracten op. Het feit, dat de colpor teurs werken op provisiebasis maakt dat zij het met de waarheid niet te nauw nemen. Het gaat slechts om het aisluiteo van een contract. Eén van de bedoelde instituten werk te met een afbeelding op het lesma teriaal met de aanduiding „Wettig ge deponeerd." Bij onderzoek bleek, dat het merk niet in de registers van het merkenbureau was ingeschreven en dus ten onrechte werd gevoerd. Het „Weest op uw hoede" moge dus nogmaals klinken. Contactraad der Onderwij scentrales. zoek zal geld nodig zijn. Toch is het zeer gewenst, dat het Centrum spoedig tot stand komt. Het Drie-eilanden plan en het Deltaplan brengen voor Zeeland grote consequenties mee. Er moet vooraf reeds veel onderzoek ge daan worden, daar anders deze provin cie niet alle vruchten van deze plan nen zal plakken. Juist, grote, veel om vattende regionale problemen wor den nu bij gebrek aan middelen niet aangepakt, hetgeen door het Centrum wel mogelijjc gemaakt zal worden. Van overheidswege zal naast de bijdrage van het bedrijfsleven een gelijk be drag beschikbaar gesteld worden vóór de bijkomende uitgaven. Voorts zullen de onderzoekers zoveel mogelijk door de centrale (landelijke) instituten in de provincie gedetacheerd worden. Naast dit belangrijke punt werden enkele ingekomen stukken behandeld. Hierbij kwam naar voren, dat alle or ganisaties hun problemen of wensen ten aanzien van de landbouwvoorlich ting in de Raad ter sprake kunnen brengen. Crediet van f 46.000 voor commandopost 6.8. B. en W. verzoeken een crediet van f 124.500. Voor het inrichten van een com mandopost voor de Bescherming Be volking vragen B. en W. van Vlissïn gen aan de raad een crediet van f 46.000. Voor het verrichten van de noodzakelijke sloopwerken aan de bunker, waarin deze post zal worden gevestigd, en welke is gelegen aan de Hogeweg, werd reeds eerder f 2000 beschikbaar gesteld. In overleg met de bevoegde Rijksin stanties is de machtiging van deze commandopost thans begroot op 48.000. Hierin is begrepen het sloop werk, doch niet de kosten van de ap paratuur voor de radio- en telefoon verbinding en van het nood-aggregaat, welke door het rijk worden verstrekt. De plaatsingskosten komen echter wél voor rekening van de gemeente. Tenslotte stellen B. en W. de raad nog voor het bedrag per leerling voor de administratiekosten van het open baar lager onderwijs te verhogen vaa f 0.75 tot f 1.. Plan tot oprichting „Zeeuwse Schietbond". Dezer dagen werd in ,,de Landbouw' te Goes een vergadering gehouden door de oud^bestuursleden en leden van de voor de oorlog bestaande schietverenigingen, met het doel te komen tot de oprichting van een Zeeuwse schietbond. Door het houden van schietwedstrijden e.d. wil men trachten deze sport weer te doen op leven. Aanwezig waren vertegenwoor digers van de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland en Walcheren. De heer P- Kloosterman voorzitter van de schietvereniging „Pro Patria" te Nisse werd tot voor zitter benoemd. Met de ontbrekende eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen zal zo spoedig mogelijk contact worden opgenomen, waarna in de tweede helft van Januari 1955 vergaderd zal wor den of tot oprichting kan worden over gegaan. Onderwijsbenoeming. De heer J. P. Nobel, onderwijzer aan de Hervormde school in Koude- kerke, werd met ingang van 1 Maart 1955 tot onderwijzer aan de mr Van den Brugghenschool te Den Haag be noemd. KERKNIEUWS. Ds. J. P. van Heest met emeritaat Ds J. P. van Heest, Evang.-Luth. predikant te Amsterdam en voor zitter van de synode der Evang.- Luth. Kerk, is voornemens 31 De cember met emeritaat te gaan. Met hem verdwijnt een van. de meest vooraanstaande predikanten in de Evang.-Luth. Kerk uit de actieve dienst. Ds Van Heest ls in 1889 geboren en in 1916 proponent geworden bij de Herst. Evang.-Luth. Kerk. Op 11 Maart 1917 aanvaardde hij te Me- demblik het predikambt. Vandaar "Vertrok hij in 1920 naar Groede en in 1923 naar Deventer. Op 9 Sep tember 1928 deed hij intrede in de hoofdstad. Sedert 1946 is ds Van Heest prae- ses van de synode en in die kwali teit heeft hij een belangrijk aandeel -ehad in de fusie met de Herst. )vang.-Luth. Kerk. Ds van Heest is voornemens Zon dag 2 Januari in de Oude Kerk aan het Spui afscheid te nemen van zijn gemeente en op Maandag 3 Januari een afscheidsreceptie te houden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Breskens: A. J. van Dijk, laatstelijk predikant te Koevor- den. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te WolfaartsdijkJ. B. Bel te Krabbendijke en M. Blok te Rot- t.erdam-C. Zij hadden hun wagen tè vol geladen Zc hadden hun wagen té vol geladen... Nabij Oosterland zakte Dinsdag deze auto, zwaar beladen met oud roest, door de achteras. Voor de beheerders van auto en lading was het geen ge ringe opgave om het voertuig weer „vlot" te krijgen! (Foto P.Z.C.J Slachtoffer aanrijding overleden. De wielrijder Th. M. uit Goes, die Maandagmorgen op het kruispunt Pa- tynwegVoorstad aldaar door een autobusje werd gegrepen, is Dinsdag morgen aan de bekomen verwondin gen overleden. FILMS IN ZEELAND. In „Electro" (Middelburg) draait Donderdag in de serie speciale Don derdagavondvoorstellingen de Franse film „De waarheid omtrent ons hu welijk", in de plaats van de eerder aangekondigde en reeds besproken rolprent „Edouard et Caroline". De hoofdrollen In „De waarheid omtrent ons huwelijk" worden uit stekend vertolkt door Danielle Dar- rieux en Jean Gabin. Deze onder re- ?ie van Henri Decoin vervaardigde ilm met een mislukt huwelijk thema is overigens weinig over tuigend. Alleen het spel van de beide hoofdrolvertolkers is het zien van deze film echter al waard, KUNST Willem Andriessen speelde Chopin. Voor de tweede maal in dit seizoen treedt Willem Andriessen thans in Zeeland voor de Z.V.U. op met een Chopin-programma. Gisteravond speelde hij voor een tal rijk publiek m de Doopsgezinde Kerk te Vlissïngen. Na zijn eerste optreden werd onlangs in deze kolom reeds uitvoerig aandacht aan deze befaamde Nederlandse pianist geschonken, zo dat wij menen ditmaal te mogen vol staan met een korte beschouwing. Andriessen wist zyn hoorders op een voudige en muzikale wijze nader tot de werken van Chopin te brengen; hij gaf enkele korte analyses aan de vleu gel van het te spelen stuk, wees op enkele markante trekjes en speelde daarop het betrokken werk in zijn ge heel. En daarbij bleek ook nu weer, dat Andriessen een pianist van for maat is en dat zijn inzichten in Cho pin's muziek vaak een persoonlijke tint hebben. Maar steeds benadert hij de composities van de Poolse meester vanuit de muziek, zodat de luisteraar zich niet bezig hoeft te houden met niet-terzake-doende overwegingen. An driessen speelde o.a. de Sonate in b klein, De Berceuse, Impromptu I en de Barcarolle, waarmede hij bij zijn hoorders een groot succes oogstte. s Middags had hij een schoolconcert in Goes gegeven in het Schuttershof, dat door de jongelui eveneens buiten gewoon werd gewaardeerd. de K. Prooagandavergadering Chr. Besturenbond. Een groot aantal leden vap de Christelijke Besturenbond Goes en omstreken had gehoor gegeven aan de uil nodiging voor de jaarlijkse propa- tandavergadering, welke Dinsdag- ai ond in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. In zijn openings woord wees de voorzitter, de heer A. de Lange, er op, dat juist in de maand November de propaganda van de Christelijke Vakbeweging met volle kracht naar buiten treedt. Het is ech- tei van belang deze propaganda-acties niet te beperken tot slechts één maand, doch het gehele jaar de orga nisatie te steunen door uit te komen voor de overtuiging en leden te win nen voor de C.V.B. In een geanimeerde speech bracht de penningmeester, de heer Kr. Goud zwaard, hulde aan de heer De Lange, die reeds dertig jaar als voorzitter van de bond werkzaam is. Als blijk van waardering overhandigde hij de heer De Lange een boekenbonaan me vrouw De Lange werd een bloemetje aangeboden. In het kort gaf de heer De Lange een overzicht van de ge schiedenis van de bond; in de laatste dertig jaar waarbij hij opmerkte, dat God alle dank verschuldigd was voor de groei van de organisatie. Hierna zorgde een accordeon-duo voor wat afwisselende muziek en voerde de toneelclub van de Bestu- ienbond het schetsje „Eduard" op. Over-het onderwerp: „Onze weg en ons doel" sprak de C-N.V.-bestuur- der, de heer C, J. van Mastrigt. Spre ker schetste het belang van de vak beweging en wees er op, dat men ook door de arbeid God kan en moet dienen. Alleen samen met God is het doel te bereiken. Na de pauze volgde een tweede op- tieden van het accordeon-duo en trad de toneelclub op met de schets: „Me neer Pumps als hulp m de huishou ding". De heer De Lange deelde mede, dat op Woensdag 8 December de speelfilm „Nachtwake" voor de leden zal wor den vertoond, waarna de heer P. KiOosterman, Ned. Herv predikant te Kloetinge de geslaagde avond met dankgebed sloot. De woningnood in Zeeland. (Slot van pag. 1). gestaan zelf gekochte woningen te betrekken, mits er woonruimte vrij komt. Vestiging van een andere plaats is alleen mogelijk bij woning- ruil. Bij een dergelijke transactie ko men wel eens enkele kamers vrij, wat een stroom van aanvragen en brieven naar het gemeentehuis tengevolge heeft. Het ls moeilijk, zo niet onmogelijk, nog een lichtzijde aan dit gehele pro bleem te vinden. Wie nu onderaan de lijst staat zal wellicht in 1957 opge schoven zyn naar het midden Een groter bouwvolume is daar om voor Zierikzee dringende nood zaak! Niet alleen om de eigen inwo ners behoorlijk te huisvesten en een einde aan wantoestanden te maken, maar vooral voor de ontwikkeling in de .toekomst als industrie-centrum De plannen voor een industrie-terrein zyn klaar. Maar zonder behoorlijke woongelegenheid te kunnen aanbie den zal geen enkele fabriek in Zie rikzee tot vestiging overgaan. De pessimistische klanken voorde huisvesting zullen nog niet 9poedig verstomd zijn. Integendeel, zo als liet eind 1954 staat, wordt de lyst hoe langer hoe groter. Het einde van de misère is nog niet in zicht. VANDAAG Middelburg Electro: „Malou van Mont- martre". (18 jr.), 19 en 21.15 uur: Concert- en Gehoorzaal: NRV—ZVU, filmavond. 20 uur; Schuttershof: Na- tuurk. Gezelschap, lezing „Geh. aller tijden onth. door de luchtfotografie", 20 uur. Vlissïngen Alhambra: „Wereldkam pioenschappen voetballen 1954" (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Messalina" (18 jr), 20 uur; Concertgebouw: toneel avond Christelijke Besturenbond Vlissingen, 19.45 uur; Noordzeebou- levard: Vergadering V.V.V., 20 uur; Scheldekwartier: Voorlichtingsavond Kankerbestrijding, 20 uur; Evang. Luth. kerk: Causerie „Kerk achter het IJzeren gordijn", 20 uur. Goes Grand: „Demonen der diepte" (14 jr.), (cinemascope), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2