PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhowers plan met algemene stemmen aanvaard Huisvesting in Zierikzee kent onverantwoorde toestanden BILT INDONESIË WIL NIEUWE BESPREKINGEN MET NEDERLAND VICHY-POLITICI GEVEN ZICH AAN BIJ FRANSE JUSTITIE 197e Jaargang-No. 277 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B-. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintjjn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 Nov. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1^-. Iedere regel meer 20 cent. .3rleven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. VREEDZAME TOEPASSING VAN ATOOMKRACHT Ook Sowjet-Unie stemde voor De politieke commissie der Verenigde Naties heeft Dinsdag met algeme ne stemmen een Westerse resolutie aanvaard, waarin Eisenhowers plan voor internationale samenwerking ter vreedzame toepassing van de atoom- splytingskracht is neergelegd. Twee Sowjet-amendementen op de resolutie waren tevoren verworpen, doch ook de Sowjet-delegatie gaf haar stem aan de resolutie. Dit is de tweede maal in de huidige zitting der algemene vergadering, dat een belangrijk voorstel met algemene stemmen wordt aanvaard. De eer ste maal was enkele weken geleden, toen de gehele politieke commissie zich uitsprak voor hervatting der niet-openbare vyf-mogendhedenbesprekingen over ontwapening. In de resolutie wordt instemming betuigd met de thans aan de gang zijnde onderhandelingen om zo spoe dig mogelijk te komen tot de instel ling van een internationaal lichaam voor de atoomkracht. Voorgesteld wordt dat, indien een dergelijk orgaan in het leven is geroepen, dit onder handelingen zal openen om te komen tot een passende verhouding met de Verenigde Naties. Voorts wordt in de resolutie voor gesteld in de zomer van 1955 een we tenschappelijke conferentie te houden. Alle leden der V. N. zullen daarvoor worden uitgenodigd. In de resolutie is voorts bepaald dat een raadgevende commissie zal worden ingesteld, die tot taak krijgt de uitvindingen voor de conferentie te verzenden, een tot in bijzonderhe den uitgewerkte agenda op te stellen en te verspreiden en te zorgen voor secretariaats-personeel en verbindin gen. In de commissie zullen vertegen woordigers van Brazilië, Canada, Frankrijk, India, de Sowjet-Unie, Groot-Brittaxmië en de V. S. zitting hebben. DE SOWJET-AMENDEMENTEN. De Sowjet-Unie had een amende ment ingediend, behelzende dat het in te stellen internationale lichaam voor de atoomkracht „verantwoor ding schuldig zal zijn aan de algeme ne vergadering, en, in gevallen waar in door het handvest wordt voorzien, aan de Veiligheidsraad". De zeven Westerse indieners der resolutie Groot-Brittannië, de V. S., Frankrijk, Canada, Australië, Zuid-Afrika en België verklaarden zich tegen, waarna bet Russische amendement met 48 tegen vijf stem men. bij twaalf onthoudingen, werd verworpen. Een tweede Sowjet-amendement, waarin werd voorgesteld „alle landen, die dit wensen, aan de te houden we tenschappelijke conferentie te doen deel nemen", werd met 36 tegen zes stemmen, bij achttien onthoudingen verworpen. De vijf leden der Sowjet-groep ont hielden zich van stemming Dij die on derdelen de resolutie werd eerst in gedeelten en daarna in haar geheel ter stemming gebracht waarop de Russische amendementen betrekking hadden. Toen echter de gehele resolu tie in stemming werd gebracht, stem den de vertegenwoordigingen der communistische staten voor, om aan- Malik vervangt Wysjinsky. Jacob Malik, Sowjet-ambassadeur te Londen, zal Andrej Wysjinsky, die Maandag te New York is overleden, tijdelijk als afgevaardigde bij de V. N. vervangen. Gisteravond werd het stoffelijk over schot van Wysjinsky aan boord van een vliegtuig gebracht, waarmee het naar Parijs werd vervoerd, vanwaar het met een Russisch toestel naar Moskou gaat. Mevrouw Wynsjinsky en haar dochter maken de reis mee. Intussen hebben de Russische bla den het doodsbericht gepubliceerd zonder een foto of een levensbeschrij ving van de overledene af te druk ken. Het proces Dominici. Tijdens een van de verhoren geraakt de advocaat-ge neraal Rozan (links) in dispuut met een van de verdedigers van Domini ci, Charles Alfred. De gendarme kijkt ongeïnteresseerd toe, Gaston Domi- ninci luistert gespannen en lichtelijk geamuseerd. vaarding met algemene stemmen te verzekeren. De goedgekeurde resolutie zal thans aan de voltallige algemene ver gadering worden voorgelegd. Gezien de uitslag der stemming in de politie ke commissie die in haar samen stelling een afspiegeling is van de po litieke verhoudingen ter algemene vergadering neemt men aan, dat ook laatstgenoemd orgaan eenstem mig de resolutie over internationale samenwerking ter vreedzame toepas sing der atopmsplijtingskracht, zal aanvaarden. Nadat het besluit der politieke commissie gevallen was, verklaarde secretaris-generaal Hammarskjoeld: „Deze beslissing zal mogelyk haar stempel op de wereldgeschiedenis drukken. Het algemeen secretariaat der Ver enigde Naties zal van zijn kant alles in het werk stellen om de zware verantwoordelijkheid te dragen, die het mogelijk na dit besluit ten deel zal vallen en wel in de eerste plaats bij de voorbereiding der wetenschap pelijke conferentie Australië laat meer immigranten toe. In het jaar dat 30 Juni a.s. ein digt, zal Australië in totaal 115.000 immigranten toelaten; 7500 meer dan was voorzien. Minister van Immigratie Holt heeft verklaard, dat tussen Juli en Octo ber jl het aantal openstaande betrek kingen is toegenomen van 46.000 tot 65.000. Het is duidelijk, zei hg, dat het tekort aan arbeidskrachten by belangrijke industrieën en diensten zal blijven bestaan. Amerikaans schip voor emigrantenvervoer. De regering heeft besloten, behou dens goedkeuring van de Staten-ge- iteraal, het Amerikaanse ss „Ameri can" aan te kopen voor het vervoe ren van emigranten. Het ligt in het voornemen de nodige verbouwingen in Nederland te doen geschieden, waarna het schip naar verwachting in begin 1956 in dienst ;tal kunnen worden ge nomen. Met het aankopen van het schip en het overbrengen van een Amerikaanse naar een Nederlandse haven is een be drag van f 6.520.000 gemoeid. Hiertoe is bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend tot wijziging van de begroting van het scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1954. De verbouwing van het schip zal in de loop van 1955 worden aanbesteed. Volgens globale raming zal deze ver- houwing, zomede het voorzien van inventaris ongeveer f 14.800.000 belo pen. Dader van overval te Maastricht in arrest Ook schuldig aan inbraken. Naar eerst thans bekend wordt heeft de gemeentepolitie van Maas tricht Maandagmorgen vroeg de 18- jarige constructieschilder L. P. uit VVyk-Maastricht van zjjn bed gelicht, omdat zy hem ervan verdacht te zijn betrokken geweest bij de Vrydag j.l. te Maastricht gepleegde overval op de kassier van d'e gemeentekas ad ministratie. P. heeft bekend deze overval te hebben bedreven. Het wordt niet onwaarschijniyk geacht dat P. niet de enige is ge weest die deze overval heeft ge pleegd. In de nacht van Vrijdag op Zater dag heeft P., naar hg heeft bekend, ingebroken in een damesconfectiebe- drrjf te Maastricht. Daar ontvreemd de hij mantels en japonnen ter waarde van ongeveer duizend gulden. De goederen zijn door de politie in beslag genomen. P. wordt ervan ver dacht nog enkele inbraken op zyn kerfstok te hebben. In de nacht van Maandag op Dinsdag is te Wassenaar in de ouderdom van ruim 75 jaar overleden de heer Th. F. M. Schaepman, oud-lid van de Tweede Ka mer en oud-politiek hoofdredacteur van het dagblad „Het Centrum". NIEUW-GUINEA IN POLITIEKE COMMISSIE Resolutie ingediend De Indonesische afgevaardigde dr. Soedjarwo heeft Dinsdag bij de opening van het debat over Nieuw-Guinea in de politieke commissie van de V. N. een resolutie ingediend, waarin Indonesië de Algemene Vergadering ver zoekt, er bij Nederland op aan te dringen, de onderhandelingen over Nieuw- Guinea terstond te hervatten met het doel tot „een spoedige overeenkomst" over de politieke status van het gebied te komen. De resolutie nodigt verder de se cretaris-generaal der V. N. uit, iemand te benoemen, die zijn goede diensten zal aanbieden aan de onder handelende partyen. Secretaris-generaal Hammerskjoeld wordt ook verzocht, een rapport over deze onderhandelingen bij de volgen de algemene vergadering in te dienen. In een lange verklaring stelde dr. Soedjarwo, om te beginnen „twee fundamentele ondubbelzinnige fei ten", n.l.: ten eerste: Indonesië was de nationale, politieke benaming van het vroegere Nederlands Oost-Indië, dat ook Westelgk Nieuw-Guinea om vatte. Hieruit volgde, dat ten tweede de bevolking van Westelijk Nieuw- Guinea, Indonesisch was. Dr. Soedjarwo achtte de kwestie of de bewoners van Westelijk Nieuw- Guinea enige culturele banden met de andere Indonesiërs hadden niet van belang. De kern van de zaak was de kwestie van vrijheid en kolonialisme. Westelijk Nieuw-Guinea was in 1952 door Nederland eigenmachtig „gean nexeerd". Nieuw-Guinea werd door Nederland „opnieuw gekoloniseerd". Een vertrouwd beeld voor de Duitse automobilisten, de wapens in de aan slag en op alles voorbereid, zó oefent de politie in Duitsland op het ogenblik strenge controle uit op het verkeer. In de hoop de bandieten spoedig on schadelijk te kunnen maken.... Om een Oostenrijks vredesverdrag. Nog geon overeenstemming met de Russen. De regeringen van Groot-Brittannië, dc Verenigde Staten en Frankrijk hebben in ccn gemeenschappelijke brief 3an de Verenigde Naties gemeld dat er geen verandering in de Sowjet- Kuissische houding is gekomen, wel ke een terugtrekking der bezettings- strijdkrachten uit Oostenrijk en het sluiten van een vredesverdrag met dat land. zouden rechtvaardigen. Zij zeggen het diep te betreuren daardoor niet in staat te zijn uitvoe ring te geven aan dc 20 Dec. 1952 door de algemene vergadering aanvaarde resolutie, waarin uiting werd gegeven tan bezorgdheid over het niet sla gen der sinds 1947 gevoerde onder handelingen om tot een Oostenrijks viedesverdrag te komen en waarin er bij de betrokken regeringen op aan werd gedrongen opnieuw krachtig te pogen overeenstemming te bereiken. Voor de vluchtelingen. 30.000 is gisteren binnengekomen voor de actie to hulp aan de vluchte lingen in Oostenrijk en Griekenland. De opbrengst tot en met Dinsdag is daardoor 1.601.000.—. (Giro 5100, Den Haag). Clovis Dominici beschuldigt zijn vader Dinsdag heeft Clovis Dominici zijn vader, Gaston Dominici beschuldigd van de moord op de familie Drum mond. Rechter Bousquet had hem ge waarschuwd dat het een schande was voor een zoon, om zijn vader te be schuldigen. De oude Gaston glim lachte vaag voor zich uit. Clovis her haalde de beschuldiging die hij reeds tegenover de politie had geuit: Op een avond had zijn vader meer dan gewoonlijk gedronken en hij was boos op de moeder die zich vroeg teruggetrokken had. De vader had toen m een hartstochtelijke uit barsting gezegd: „Ik heb er drie ge dood en als ik moest zou ik een vierde doden". Zijn vader had hem, Clovis verteld, dat hij met de Britse kampeerders gevochten had, toen hij een aardstorting was gaan inspecte ren, en dat hij alle drie gedood had. Toen de politie mg dit liet herhalen in tegenwoordigheid van mijn vader, noemde hij mij een leugenaar. Clovis' vader had op geheimhouding aange drongen. Aanvankelijk had Clovis zijn broer Gustave verdacht, doch zijn verden king was op zijn vader gevallen, toen hg gemerkt had, dat de karabgn uit de schuur verdwenen was en nadat Gustave gezegd had, dat de vader de schoten in de nacht gelost had. Volgende week landbouw in Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer zal zich vol gende week verdiep -n in agrarische, voedselvoorzienings- en visserijpro- blemen. De voorzitter heeft namelgk in de Dinsdag gehouden vergadering medegedeeld, dat hij volgende week minister Mansholts begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening voor 1955 aan de orde zal stellen. Beschuldigd van collaboratie met de Duitse bezetters Drie vooraanstaande loden van de Vichy-regering in de laatste wereld oorlog, naar wie de Franse politie reeds tien jaren uitkijkt, hebben via hun advocaten hun bereidheid te kennen gegeven zich in handen der Franse autoriteiten te stellen en voor het gerecht te verschijnen voor hun beweerde collaboratie met de Duitsers, aldus Is Dinsdagmiddag te Parijs bekend ge maakt. Het zijn Jacques Guérard, secreta ris-generaal van de Vichy-regering onder wijlen premier Pierre Laval, die in 1947 bij verstek ter dood werd veroordeeld, admiraal Gabriel Au- phan, staatssecretaris van marine, in 1946 bij verstek tot levenslange dwangarbeid en admiraal Henri Ble- haut, staatssecretaris voor koloniën en marine, in 1948 bg verstek tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Guerard, die naar Argentinië vluchtte, toen het Vichy-bewind in- stortte, woont nu in Madrid, waar hjj 15-jarige jongen doodgestoken. In de buurtschap Hceswyk onder de gemeente Linschoten is gisteren op klaarlichte dag een moord ge pleegd op de 15-jarige jongen G.L. Na een hevige twist op straat tus sen het slachtoffer en de dader, de 27-jarige T. H. A. v. d. B. uit IJssel- stein vluchtte L. een stuk bieten- land op, gevolgd door zyn tegenstan der. Daar kon v. d. B. de jongen grgpen. Hg stak hem met een mes dood. Op zijn motor is de dader in de richting Utrecht gereden. De moord houdt zeer waarschijnlijk verband met een zedenmisdrijf. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is Van den B. in Utrecht aangehou den. Hij is naar het groepsbureau van de Rgkspolitie te Montfoort over gebracht voor een verhoor. Het schijnt dat Van den B. Dins dagochtend een dolk heeft gekocht. Nadien heeft hij de jongen, naar wordt vermoed bij toeval ontmoet. DE WONINGNOOD IN ZEELAND (IV) Een onoplosbaar probleem voor het gemeentebestuur Stelt U zich voor: een zolder die 's avonds ingericht wordt tot slaapge legenheid voor elf jongens en meisjes, waarvan de oudste zeventien jaar is. Ouders die een vertwijfeld beroep doen op de woningeommïssie in Zie rikzee om in deze onterende „huisvesting" verandering te brengen. En altijd weer hetzelfde antwoord: „nog niets geschikts voor U gevonden". Dit is één voorbeeld uit de vele noodgevallen, die het onoplosbare pro bleem van het gemeentebestuur in Zierikzee vormen. „Sociaal onverantwoorde toestanden", is de conclusie van wethouder A. M. den Boer. die zich tot taak gesteld ziet de gemeente uit deze impasse te helpen. Vooral na de ramp is het huizenprobleem nog urgenter gewor den. Begin 1953 stonden in Zierikzee 200 personen, (verloofden met trouw- planen en te klein behuisden) als wo ningzoekenden op de wachtlijst. Spo radisch werd er gebouwd. In sommi ge jaren kwamen er tien huizen bij. De. lijst van ingeschrevenen werd hoe langer hoe groter. Vele jongeren trokken weg van het eiland, dat hen geen emplooi bood, om elders in het land een maatschappelijke taak te vinden. Maar het geboorte-overschot hief deze bevolkings-vermindering geheel op. Een lichtpunt na de ramp was de toezegging voor de bouw van honderd één-en-dertig woningen op Slabbers- werf, het z.g. plan Buyze. Maar goed beschouwd brengt deze nieuwbouw alleen het peil van de woningen wat hoger. Verruiming betekenen deze huizen in geen geval. Immers tach tig krotwoningen zijn door de ge meente aangekocht om afgebroken te worden. De toestand in deze huizen is onhoudbaar. Vanzelfsprekend gaan dus deze tachtig gezinnen als eer sten naar de nieuwbouw. De vijftig nog resterende huizen worden voor een deel opgeëist voor dienstgebou wen en voor huisvesting van het per soneel. De ingezetenen van Zierikzee grijpen er dus bijna allen naast Het is de moeilijke taak van het gemeen tebestuur enerzijds de bevolking te helpen, aan de andere kant, waar door de ramp de gelegenheid zich voordoet blijvende vestiging van be drijven en openbare diensten te be vorderen. Over enkele weken zal de zuivelfabriek worden geopend; vijf gezinnen moeten worden gehuisvest. Afwijzing door de woningcommissie zal verdere industrie-vestiging in de weg staan! In de oude binnenstad is door het water de toestand van de huizen er niet beter op geworden. Zo zal er dus rekening mee moeten worden ge houden, dat in de toekomst vele wo ningen spoediger uitgewoond zullen zyn. Normen Wat zgn de normen die by aan vragen gelden? Voorop wil wethou der Den Boer het gezin zien als de kleinste, maar de belangrijkste cel in de maatschappg. Toestanden als beschreven, waar jongens en meisjes, grote en kleinere, bij elkaar op één kamer of zolder verblgven, zullen een funeste uitwerking op de opgroeien de jeugd hebben. Ontsporingen zul len dan ook ongetwgfeld hiervan het gevolg zgn. Om toch tot een enigszins juiste verdeling te komen is het alleen toe- Vervolg op pag. 2) met succes een olie-firma heeft, aldus welingelichte kringen te Parijs. Hg zou eens als financieel adviseur van de Argentgnse regering zgn opgetre den. Naar men aanneemt leeft Auphan in Zwitserland, de verblijfplaats van Blehaut is niet bekend. Volgens be paalde berichten zou hy In de afgelo pen tien jaren in een afgelegen Frans dorpje hebben gewoond. Het hooggerechtshof zal de drie mannen opnieuw moeten berechten. Volgende maand zal de voormalige staatssecretaris van schone kunsten onder de Vichy-regering, Georges Hi- laire, die zich vorig jaar overgaf na bg verstek tot 5 jaar gevangenisstraf te zg'n veroordeeld, voor het hof ver- schgnen. Er worden ten minste nog negen politici van de Vichy-regering, die bg verstek ter dood veroordeeld zgn, ver mist. Sommigen zijn, naar men aan neemt, gestorven zoals de ex-minis ter van arbeid Marcel Déat. Nog in leven zgn de voormalige ministers van onderwgs Abel Bonnard en van oorlog Eugene Bridoux. zy zouden zich in Spanje of in Zuid-Amerika be vinden. Gaskraan stond open: oude vrouw omgekomen. Winkelpersoneel van een in de Lan- gestraat te Alkmaar gevestigde parfu meriezaak namen Dinsdagmiddag een sterke gaslucht waar. De inmiddels ge waarschuwde politie trof de 80-jarige mej. J- K., die alleen de bovenverdie ping bewoonde, levenloos aan. Geble ken is, dat vergeten was de gaskraan te sluiten. Haar 82-jarige zuster die enkele da gen bij haar zuster te logeren was, werd in zorgwekkende toestand naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Diamanten als detectors van radio-activiteit. Geleerden in Groot-Brittannië heb ben een nieuw gebied ontdekt waar op men diamanten kan gebruiken. Diamanten kunnen op dezelfde manier als geiger-tellers worden gebruikt om de aanwezigheid van radio-actieve bronnen aan te wijzen iets dat in het bijzonder voor de medische we reld van belang is. Onder invloed van atoom- en x-stra- len genereren bepaalde diamanten kleine electrische stromen die, wan neer ze worden versterkt en door een miniatuur luidspreker worden ge leid, een regelmatig tikkend geluid veroorzaken. De onderzoekingen aan gaande dit nieuwe aspéct van de ro mantische diamant is nog in het expe rimentele stadium. En van de moeilijkheden is dat ongeveer één diamant op de duizend een goede klikker van alle soorten straling is gebleken. DE VERWACHT... WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest. ZON EN MAAN 25 November Zon op 8.15 onder 16.38 Maan op 8.29 onder 16.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1