PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Andrej Wysjinsky na hartaanval te New-York overleden Aantal huisvesting zoekenden in Middelburg stijgt voortdurend BILT CONFERENTIE VAN GROTE VIER IN MEI IN PARIJS GEVAARLIJKE PROEFNEMINGEN MET WATERSTOFBOMMEN 197e Jaargang-No. 276 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.: fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 Nov. 1954. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51. talef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. „BUITENGEWOON STAATSMAN" Mr. Van Kleffens maakte zijn overlijden in V.N. bekend Het hoofd van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties, Andrej J. Wysjinsky, is Maandagmorgen in het gebouw van deze delegatie na een hartaanval overleden. De voorzitter van de algemene vergadering, mr. E. N. van Kleffens, on derbrak het debat over het probleem van gebieden zonder zelfbestuur om het overlijden van de Russische afgevaardigde bekend te maken. Hy noemde hem een „buitengewoon en geëerbiedigd staatsman". Mr. Van Kleffens bood zijn oprechte deelneming aan de Russische delegatie aan. De vergadering werd verdaagd om de afgevaardigden gelegenheid te geven hun condoleance te betuigen. De Sowjet-delegatie bij de V. N. heeft bekend gemaakt, dat Wysjinsky Maandag half vier Ned. tijd overleed in het hoofdkwartier van de delegatie aan de Park Avenue te New York. Naar verluidt, zakte hij op het trot toir voor het gebouw ineen, toen hij naar het hoofdkwartier der V. N. wil de gaan om de rede van premier Men- dès-France in de Algemene Vergade ring aan te horen. Hij werd onmiddel lijk het gebouw binnengedragen, waar hij korte tijd later in het byzljn van een arts de laatste adem uitblies. Hoewel er nog niets over de begra fenis bekend is, venvacht men, dat het publiek de dode de laatste eer zal kunnen bewijzen, voordat het stoffe lijk overschot naar Moskou wordt overgebracht. Aangezien Wysjinsky, mogelijk we gens zyn bourgeois verleden, nooit fot de topfiguren in de Sowjet-hierar- chie heeft behoord, venvacht men niet, dat er door zijn dood een wijzi ging in de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie zal optreden. In kringen van de V. N. was het bericht van het overlijden van de Russische delegatieleider een grote verrassing. De vorige avond had ANDREJ J. WYSJINSKY. t Belgische dienstplichtige stal een kanon De 18-jarige Hendrik Verheyen uit Antwerpen voelde er niets voor nog langer in militaire dienst te blijven en om een voortydig einde aan zyn diensttyd te maken nam hij zijn toe vlucht tot een radikaal middel. Op zekere morgen stal hy namelijk een 13 meter lang kanon met oplegger uit een werkplaats van de kazerne te Brasschaet en nam hiermee de vlucht. Nadat hij met het zware gevaarte de muur van een huis had ingebeukt, kon de rijkswacht hem na een wilde achtervoging eindelijk aanhouden. Deze in de annalen van het Bel gische leger unieke kanonnendiefstal thans behandeld voor de Belgische krijgsraad. Verheyen heeft bereikt waarnaar hy gezocht heeft. Hij zal niet meer naar de kazerne behoeven. Daarente gen zal hij 13 maanden gevangenis straf moeten uitzitten wegens het stelen van een kanon. Q Vietnam is als 65ste lid toegetreden tot de internationale organisatie voor burgerluchtvaart. Terwijl President Eisenhower (links) toeziet toont zijn staatssecretaris John Foster Dulles rechtseen aan tal documenten aan de Franse Pre mier Pierre Mendes France. Wysjinsky nog aangezeten aan een diner, dat door de Franse afgevaar digde Hoppenot werd gegeven ter ere van premier Mendès-France. Hij was toen zeer opgewekt en toonde zich weer een vlot causeur. Na afloop van het diner besloot hij niet naar zijn woning op Long Island te gaan, om dat het al laat was en hij ae volgen de dag op tyd in het gebouw van de V. N. wilde zijn om de rede van Men dès-France te horen. Hij bleef daarom in het gebouw van de Russische dele gatie te New York overnachten. VERLIES VOOR SOWJET-UNIE. Op een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering werd later hulde gebracht aan de nagedachtenis van Wysjinsky. Voorzitter Van Klef fens zeide o.m.: „Niemand, die de ge legenheid heeft gehad hem op onze bijeenkomsten te zien en te horen, en in het bijzonder niemand van ons, die de kans had met hem aan een debat deel te nemen, zal ooit zyn vlugge geest, zyn buitengewone vitaliteit, zijn verstand, zyn ironie en zyn zeer uitzonderlijk redenaarstalent verge- ten. Wij zyn er ons allen van bewust, dat de Sowjet-Unie een groot dienaar heeft verloren". Andrej J. Wysjinsky werd in 1883 in Odessa geboren. Hij kwam voor het eerst op de voorgrond tydens de bekende zuiveringsprocessen van 1936 tot 1938. Men schrijft hem toe in de periode van Mei 1937 tot Febru ari 1938 meer dan zesduizend dood vonnissen te hebben verkregen in openbare rechtszittingen, vele tegen voormalige vrienden en kameraden. Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog werd hij ondercommissaris voor buitenlandse zaken onder Molo- tow. Sedert 1945 heeft hy intergeallieer- de conferenties en vergaderingen van de Verenigde Naties bijgewoond of als leider van de Russische delegatie of direct onder Molotow. Sinds kort was zyn houding meer verzoenend, vooral ten opzichte van het plan van Eisen hower betreffende het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. Vorige week zeide hy, dat wijzigin gen, die door de Westelijke mogend heden in het oorspronkelijke plan wa ren aangebracht, dit in het algemeen aanvaardbaar voor de Sowjet-Unie maakten. Een adviseur van de Poolse delega tie by de V. N., Jan Lubacz, is Maan dag op het hoofdkwartier van de V.N. in elkaar gezakt als gevolg van een hartaanval, die echter van onschuldi ge aard was. Hy is naar de kliniek van de V. N. overgebracht. Een 64-jarige Amerikaanse toerist overleed nadat hy de grote zaal van de algemene vergadering had verla ten, waar hy de Franse premier, Men dès-France, had horen spreken. MENDÈS-FRANCE STELT VOOR: Na ratificatie van het accoord In een toespraak tot de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft de Franse premier, Mendès-France gisteren voorgesteld, dat Amerika, En geland, Frankryk en de Sowjet-Unie in Mei te Parijs een nieuwe confe rentie houden. Men mag verwachten, dat de ondertekenaren van de Parijse overeen komsten de ratificatieprocedure in het begin van de komende lente voltooid zullen hebben, aldus de premier. De onderhandelingen moeten goed worden voorbereid door een gedetail leerde uitwisseling van meningen, zodat er geen aanleiding is „voor luid ruchtige demonstraties en propagandas-manoeuvres", die de resultaten al leen maar in gevaar kunnen brengen. Een bespreking kan echter niet objectief en doeltreffend zyn, zolang Pa- rys niet is bekrachtigd. Mendès-France betoogde, dat men niet moest gaan geloven, dat het Westen tegen vrede is en gelegenhe den tot toenadering en verzoening voorbij laat gaan of dat het niet ge looft in een stelsel van vreedzaam naast elkaar bestaan. „Onze taak begint nog slechts. De gehele wereld zal bitter blijven lijden zolang er onveiligheid is: deze span ning tussen Oost en West, die ons al len in onrust doet leven", aldus Men dès-France. Verbetering. De Franse premier wees op teke nen van verbetering in de internatio nale zaken. „De sfeer is reeds gunsti ger en zekere overeenkomsten, welis waar beperkt in omvang doen ons niettemin de toekomst met meer ver trouwen tegemoet zien. Opnieuw heb ben de pessimisten ongelijk gehad". Hij verklaarde, dat een oplossing van de kwestie-Oostenrijk geen lan ger uitstel duldt. Hij stelde een eva cuatie van de bezettingstroepen voor over anderhalf tot twee jaar. Wel licht is dit aanvaardbaar voor de Sowjet-Unie om dan wel het staats verdrag te tekenen. De Franse minister-president zou de totstandkoming toejuichen van een Oosteuropees verdedigingsstelsel naar het voorbeeld van de Westeuro- pese Unie. Evenwel op voorwaarde, dat de aangesloten landen een zekere mate van publiciteit zouden aanhou den. Men kon dan door overleg tot een beperking van de bewapening ko men. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat het voorstel tot een conferentie met de grootste aan dacht zal worden bestudeerd. Mendès- France, die sprak voor een 2000 men sen, werd herhaaldelijk toegejuicht. Felle brand in Naarden. Een felle brand heeft Maandagmld- dag gewoed in het „Groot Arsenaal*', voorheen munltleopslagplants van de vesting Naarden. thans In gebruik als magazijn voor militaire goederen (een mobilisatie opslagplaats). Omstreeks kwart over twaalf kwam van de beheerder der magazijnen op het geniebureau het bericht binnen, „brand op de zolder van het ongeveer 2000 m2 grote gebouw". De brandweer die snel ter plaatse was stond tegenover een geweldige vuurzee. Aan alle zijden brandde het gebouw, dat bestaat uit vier vleugels rond een binnenplaats, op de boven verdieping. De Naardense brandweer kon het alleen niet. zij riep de hulp ln van het Bussumse corps, dat met groot mate riaal uitrukte. Met vele slangen werd water door middel van de motorspui ten uit de oude haven gepompt en in grote massa's in de vuurzee gewor pen. Het vuur greep snel om ach heen en men kon niet verhinderen dat het gebouw vrijwel geheel uitbrandde. mstreeks twee uur had men het ge vaar voor uitbreiding bezworen. Vele militairen werden gerequireerd om de goederen in veiligheid te brengen. Men heeft nog veel kunnen redden. Op het terrein van de brand waren o. m. aanwezig, de garnizoenscomman dant voor het Gooi. kolonel Van Driem en de burgemeester van Naar den. Zeventig mille voor de vluchtelingen. net comité vlnchtelingenhnlp 1954 heeft de afgelopen dagen f 70.000 ont vangen. Gevoegd bij de 1.501.000 die al waren binnengekomen, levert dit een totaal bedrag op van f 1-571.000. (Giro 5100, Den Haag). Twee weken na de fatale nacht van SI Januari op 1 Februari 1953 werd de bovenste foto gemaakt: nabij Nieu we Tonge, waar de dijken het tome loze geweld van het water niet ver mochten te keren.... 21 maanden la ter werd de onderste foto gemaakt: vanaf de toren van het uit de 15e eeuw daterende kerkje: rondom staan nieuwe, moderne huizen. 160 zijn er neergezet, waaronder 16 die geschon ken zyn door het Finse volk. Engeland lid van Kolen- en Staalgemeenschap. Geen stemrecht in ministerraad. De ministerraad van de Europese Kolen - en Staalgemeenschap heeft Maandagavond een ontwerpverdrag voe^ de vereniging van Engeland met de Europese Kolen- en Staalgemeen schap goedgekeurd. Dit ontwerp is een gewijzigde versie van een enige tyd geleden door de president der ho ge autoriteit, Jean Monnet, ontwor pen verdrag, dat in beginsel reeds was goedgekeurd door de Engelse re gering. Evenals het oude ontwerp voorziet het nieuwe in de instelling van een „raad van associatie". In deze raad zullen een lid van het Engelse kabinet en de 9 leden van de Hoge Autoriteit zitting hebben. Een nieuwe bepaling van het gewijzigde ontwerp is, dat de Engelse minister ook zitting zal heb ben in de ministerraad van de ge meenschap. Zowel de raad van associ atie als de met de Engelse minister uitgebreide ministerraad zullen alleen bijeenkomen. wanneer aangelegenhe den van wederzijds belang voor Enge land en de gemeenschap zullen wor den besproken. De Engelse minister zal geen stemrecht hebben in de mi nisterraad. „ONHERSTELBAAR EFFECT" Waarschuwing van Frms geleerde. Prins Louis de Broglie, een voor aanstaand Frans natuurkundige en Nobelprijs-winnaar, heeft in het we kelijkse orgaan van de Franse acade mie van wetenschappen geschreven, dat het roekeloos zou zijn voort te gaan met proefnemingen met water stofbommen, omdat men de ..rode streep** voor het dieren- en planten- Wie bombardeerde de stad Freiburg? De regering van Baden-Wurtemberg heeft aan het Instituut voor Moderne Geschiedenis opgedragen een onder zoek in te stellen naar de vraag, wie in 1940 de stad Freiburg heeft gebom bardeerd. Dit bombardement is indertijd door GÖbbels met veel propaganda aange kondigd als het eerste bombardement van een burgerbevolking, maar in 1947 heeft de regering van Zuid-Baden ver klaard, dat het zeer wel mogelijk is, dat de bommen in de nacht van 10 Mei 1940 uit Duitse vliegtuigen geko men zijn om Hitier de mogelijkheid te geven met bommenwerpers Engelse steden aan te vallen. DE WONINGNOOD IN ZEELAND (lil) Cijfer echter gedrukt, omdat er strenge normen worden gesteld. Het aantal aanvragen van huisvestingzoekenden bij de Middelburgse tvo- ningdienst bedroeg op 15 November 622. Dit cyfer kan als volgt worden onderverdeeld; 390 gegadigden uit de stad, 136 van elders en 96 trouwcan- didaten. Aan het begin van dit jaar waren er 673 aanvragen. Het cyfer daalde dus aanmerkelijk, maar dit werd niet veroorzaakt, doordat Middel burg er op woninggebied zo gunstig voorstaat. De afname is alleen te ver- klare uit het feit, dat het gemeentebestuur een enquête instelde bij allen, die op de lijst van gegadigden stonden. Zy ontvingen een formulier, waar op ingevuld kon worden of zy hun aanvraag handhaafden. Vele formulie- re werden niet teruggezonden en daaruit concludeerde men, dat deze aan vragen vervallen waren. Het getal dat men toen eind September kon noteren, was dus een uitermate, betrouwbaar cijfer. Inmiddels steeg het tot 622; het stijgt nog voortdurend en het zou veel hoger kunnen zijn wanneer ieder, die naar Middelburg wil komen, op de lyst werd gezet. Maar er wor den strenge normen gesteld voor de gegadigden, want ook Middelburg heeft voor de ja. en 1954, 1955 en 1956 slechts een bouwvolume van 25 woningen aan nieuwbouw... „Middelburg is een aantrekkelijke woonstad", zo zegt burgemeester mr dr N. Bolkestein, „vooral voor rente niers en gepensionneerden uit de om trek, maar aanvragen van die zijde kunnen wjj niet in overweging nemen. Persoonlijk vind ik dit zeer jammer, want deze mensen vormen een rustig element in de stadsbevolking. De 390 aanvragen, uit de stad zelf afkomstig, staan op naam van men sen. die of te klein behuisd zijn, ge zien de omvang van het betrokken gezin, in een slechte woning verbly- ven óf bij anderen inwonen. Onder de 136 gegadigden van buiten Middel burg zijn er velen, die economisch aan de Zeeuwse hoofdstad gebonden zyn. Zij worden zoveel mogelijk geholpen, wanneer blijkt, dat bepaalde diensten, bedrijven e.d. werkelijk de aanwezig heid van deze mensen niet kunnen ontberen. Zelfstandigen, die zich in Middelburg willen vestigen, kunnen echter geen bouwvolume uit de toch al schaarse pot krijgen. Zy zyn aan gewezen op het kopen van een her- bouwplicht of op bouwen in de „vrye sector", hetgeen bijzonder duur is. Ook de naar betere huisvesting ver langende Middelburgers hebben een kans. Gedurende 1953 werden 93 herbouw- plichten gerealiseerd. Dito jaar zullen, naar de burgemeester schatte, onge veer 100 herbouwwoningen aan Mid delburgs voorraad toegevoegd wor den. Het grote bezwaar is, dat deze hui zen voor de huurders niet goedkoop zijn. Daarom profiteert practisch slechts één categorie van deze gele genheid, namelijk de middenstanders, die de vrij hoge huren wel kunnen be talen. Degenen, die van deze situatie min of meer de dupe worden, zyn dus de handarbeiders, want arbeiders woningen worden zeer weinig ge bouwd. Slechts af en toe komt een aantal gereed. Binnenkort zullen er aan de Naere- boutstraat 9 verrijzen. Dit werk bete kent het realiseren van een aantal herbouwplichten. dat door de gemeen te werd opgekocht. Het is echter slechts een druppel op een gloeiende plaat. De trouwcandidaten hebben slechts kans wanneer een gezin, dat te klein behuisd is, naar een grotere woning verhuist. Lichtpunten. Zal Middelburg het dan tot 1957 ge heel moeten stellen met deze 25 nieuwbouw-woningen? Er zijn enkele (Vervolg op pag. 2) leven op de wereld reeds bereikt had. De Broglie, die secretaris van de academie is, beschreef het „onherstel bare" effect op vier punten. 1) Chemisch salpetergas zou de atmosfeer binnendringen en het zuur van regenwater oplossen en vermin deren, waardoor wellicht de planten- stofwisseling en vruchtbaarheid ge heel en al verstoord zou worden. 2) Klimatologisch een gedeelte lijke onderschepping van de zonne stralen door de ontploffing zou ge volgd worden door slagregens, die het vvindsysteem zou kunnen veranderen door verschillen in temperatuur en verdamping. 3) Radio-activiteit een onbere kenbare hoeveelheid van kleine radio actieve stofdeeltjes wordt verspreid, die doordringende ,.gamma"-stralen ffgeeft, die werkzaam blijven gedu- ende perioden variërend van een paar dagen tot een paar jaar. De Broglie schreef, dat een onder zoek ingesteld onder twee duizend ra diologen en hun kinderen in de Ver enigde Staten had aangetoond, dat straling verantwoordelijk was voor een hoog percentage ongevallen bij geboorten en voor het voortbrengen van zwakzinnige kinderen. Ulllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Zachter weer, maar meer wind. H (Van onze weerkundige H medewerker) H Het was maar heel weinig, H maar toch daalde het kwik gis- s ternacht in Vlissingen even be ll neden het vriespunt. Dit bete- kende voor Zeeland de eerste vorstdag van het seizoen. In- middels gingen de barometers regelmatig dalen als gevolg van een storingsfront, dat gis- teren in Engeland vrij veel regen heeft gebracht, maar in H activiteit afnemend, ons land nadert. Met vrij krachtige H zuidelijke winden wordt nu M zachtere lucht uit Frankryk en later van de Oceaan aange- ee voerd. De vorst, die er al vroeg by was, en in Brabant de temperatuur tot 4 graden onder het vriespunt deed da- len, wordt naar Duitsland te il ruggedreven. Het is te ver- wachten dat de komende dagen het weer by ons opnieuw door H storingsfronten van Oceaan- depressies zal worden bepaald, welke met enige regen en vry veel wind tot over ons kustge- bied zullen weten door te drin- eë I gen. n litliliillIHHtll! uiniu DE VERWACHT... IETS HOGERE TEMPERATUREN. Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk wat lichte re gen. Krachtige tot matige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN V1AAN 24 November Zon op 8.14 onder 16.39 Maan op 1.25 onder 15.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1