KAP?IE EN DE VERZONKEN STAD in Bouw raadhuis, turngebouw badinrichting Breskens en WALCHEREN kaloperma gelee mam VAN VRAGEN WORDT UW SHAG BETER! JEUGDLEIDERS UIT BELGIë EN ZEELAND BIJEEN MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEÜW8E COVRANT 6 VOORSTELLEN AAN DE RAAD. Sluitstuk van de wederopbouw B. en W. van Breskens stellen de raad, die Donderdagavond a.s. byeen- komt, voor over te gaan tot het verlenen van credieten voor de bouw van een nieuw raadhuis, een gymnastiekgebouw en een badinrichting. Indien deze werken uitgevoerd zullen zyn, zal het herbouwplan voor Breskens ge realiseerd zijn en zal het sluitstuk voor de wederopbouw van deze gemeente gevormd zijn, zo merken B. en W. in een toelichting op. Met uitzondering van de aanleg van een sportterrein zal dan alles zyn gebeurd, wat men zich in het kader van het herbouwplan voorstelde. Veel werk blijft echter nog te verrichten op het gebied van de huisves ting, zo lang ongeveer een vierde deel van de bevolking nog in noodwonin gen huist, zo wordt nog opgemerkt. De financiële toestand van de ge meente Breskens noemen B. en W. gunstig. Naast de reserve batige slo ten en de reserve belasting-uitke ring over 1953 ad in totaal f 87.561, heeft de gemeente een reserve raad huis van ƒ170.441; een reserve onder nemingsbelasting van 60.160.als mede een (geblokkeerde) reserve-uit kering gemeentefonds van 49.257. Voorts zijn er nog enkele kleine reser ves, waaronder de reserve-grondver- koop van 3150.Samenvattend beschikt de gemeente, minus de ge blokkeerde reserve, over een reserve van 318.162.Na ernstige over wegingen besloot het college voor te stellen de genoemde openbare werken te doen uitvoeren. Volgens een door een architec tenbureau ingediend schetsplan zal het nieuwe raadhuis een inhoud hebben van 3500 mS. Het souster- rain zal behalve voor een kluis en voor de centrale verwarming, be stemd worden voor de dienst van Gemeentewerken. Hier is mede een ruimte voor de brandweer onder gebracht. Bij de indeling van het gemeentehuis heeft men „ruime opvattingen" gehuldigd; „men moet zijn blik naar de toekomst richten", aldus B. en W. De bouwkosten worden geraamd op 325.000.Hierin zyn niet opgeno men de kosten van meubilair, stoffe ring en tuinaanleg, welke geraamd worden op 25.000.B. en W. ach ten een totaal uitgaaf van 300.000. verantwoord. Het college stelt de raad thans voor B. en W. te machti gen tot aanbesteding over te gaan en ter financiering van de bouw te be schikken over de gekweekte reserve, alsmede tot het aangaan van een of meer leningen van maximaal 130.000.—. Te zijner tijd zal beslist moeten worden over hetgeen met het be staande gemeentehuis zal moeten ge beuren. Gymnastiekgebouw B. en W. achten het noodzakelijk, dat er een gymnastiekgebouw komt. Breskens telt drie lagere scholen met een totaal aantal leerlingen Van 450 en bovendien is er een turnvereniging met ongeveer 240 werkende leden, alsmede een voetbalvereniging met circa 70 leden. Zowel de scholen als de sportverenigingen hebben drin gend een gymnastieklokaal nodig. De bouw van een gymnastiekzaal, in clusief de turnmaterialen, wordt ge raamd op 75.000.De gedachte om een turngebouw te combineren met een verenigingsgebouw hebben B. en W. losgelaten. Het gymnastiekgebouw zou moeten verrijzen nabij het scholencomplex, kan gefinancierd worden uit Het 1 serves, groot 87.561; op de post „ba tige sloten" resteert dan nog 12.561. Badinrichting Na de destijds met 't „Groene Kruis" gevoerde onderhandelingen over de bouw van een badinrichting, waarbij de gemeente garant zou zijn tot een bepaald bedrag, kwamen B. en W. tot de conclusie, aat het uit een oogpunt van bestuursbeleid en verantwoorde lijkheid de meest aangewezen vorm zou zyn om de gemeente zelf een badhuis te doen exploiteren. Het college vraagt thans de raad machtiging ae bouw van een badhuis te doen uitvoeren en hiervoor een crediet van maximaal 50.000.tf putten uit de reserve ondernemings belasting. In dit bedrag is begrepec de waarde van de grond (eigendom van de gemeente) en tevens de door de architect gemaakte kosten van de in opdracht van het Groene Kruis ge maakte ontwerpen. De badinrichting zou geplaatst moeten worden op het in het her bouwplan daarvoor meest geschikte (Advertentie.; maakt banden zacht als fluweel I"******************* Officiële F.I.F.A.-film J ij: Wereldkampioenschappen voetbal 1954. Alleenvertoningsrecht voor Zeeland f P.Z.C. I Uitgebracht door het ij; Nederlands Sportfilmcentrum Commentaar Tonny Bok. ij: Duur der film korte pauze inbegrepen circa twee uur. ij! Hedenvaond om 7.30 uur ARNEMUIDEN in het Verenigingsgebouw. Toegangsprijs f 1.(bel. inb.) Een film, die men niet mag missenS ij! Sportliefhebbers verzuim dus niet deze unieke film te gaan •i: zien St. Laurens Toneelvoorstelling. Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Decem ber a s. zal in het Verenigingslokaal te St. Laurens op een feestavond door de C.J.M.V. en de Jongensclub worden opgevoerd het op initiatief van de P. Z.C. en de Hervormde Jeugdraad in Zeeland ter beschikking gekomen toneelstuk „Ik wil niet meer lopen". De feestavond op 10 December zal uitsluitend toegankelijk zijn voor be gunstigers en genodigden. Die op Za terdag 11 December is voor ieder toe gankelijk. Ritthem Notabele gekozen. Tot notabele in de Ned. Herv. Kerk te Ritthem werd bij herstemming ge kozen de heer Abr. Barentsen. Marktberichten E IERVEILING MIDDELBURG. Minimum eierprijs voor pluimveehou ders f 2.77 per kg. Middelburg „De Grote Trek" afgesloten met dienst in Nieuwe Kerk. In de geheel bezette Nieuwe Kerk te Middelburg werd Zondagmorgen de sluitingsdienst gehouden van de actie „De Grote Trek" van de Ne derlands Hervormde kerk. De dienst stond onder leiding van ds. H. A. Visser, landelijk voorzitter van „De Jonge Kerk" uit Amsterdam. Na de gebruikelijke liturgie sprak ds. Vis ser over 1 Petrus 1 17: „Breng in vrees de tijd van Uw vreemdeling schap door". „Een tekst", aldus ds. Visser, „die in onze tijd niet schijnt te passen, want de moderne mens voelt zich allesbehalve vreemd op deze aarde, waar hij de tijd door brengt als in een wake. Toch is het onjuist", zo vervolgde spr., „te menen dat Abraham „de grote emigrant", die ver van huis en maagschap verkeerde, het ook niet moeilijk had. Het leven der Westerse Christen gaat, in vergelijking met zijn geloofsgenoten achter het „IJze ren Gordijn" „op rozen". Het zou kunnen zijn, dat dit behaaglijke le ven naar het Bijbelwoord, een tijde lijke genieting der zonde moet wor den genoemd. De Christen dient daar om te zijn. als reizende naar Jeruza lem, in alle levenshoudingen, ook al zou dit in strijd zyn met onze „tradities". Filmavond N.R.V. Z.V.U. Woensdagavond 24 November a.s. organiseren de Nederlandse Reisver- emging, afdeling Walcheren en de ZVU in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een filmavond. Vertoond worden een kleurenfilm over het win terse Ehrwald in Tirol, alsmede een aantal kleurendia's over de bergen in wintertooi. Toelichting zal worden gegeven door de heer C. Maas uit Epe. Vlissingen Raadsvoorstellen. B. en W. van Vlissingen stellen de raad o.m. voor hun college de volgen de credieten te verlenen 13.150 voor de aanschaffing van apparatuur ten behoeve van de reinigingsdienst; 19.900 voor de aanschaffing van een laadschop voor de composteringsin- richting en 10.575 voor de aankoop van een nieuwe personenauto onder inruiling van de oude. Voorts zijn er voorstellen tot het aangaan van tij delijke geldleningen en rekeningcou rant-overeenkomsten voor ten hoog ste één jaar tot een maximale kas geldschuld van 2.000.000; tot het verlenen van een subsidie aan de wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" van 3000 voor de exploitatietekorten over de jaren tot en met 1953 van de badinrichting en een subsidie van 0.03 per genomen bad in het exploi tatietekort over 1954. Tenslotte zullen de 12e en de 13e wijziging in de ge meentebegroting 1954 en de eerste in de begroting van de rei nigingsdienst over 1954 worden vast gesteld. Onderwijscredieten. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor: het bestuur van de Vereni ging voor Chr. U-L.O. medewerking te verlenen voor de aanschafifng van leerboeken en hulpmiddelen ten be hoeve van het scheikunde-onderwijs; het bestuur van de vereniging voor B.L.O. de benodigde gelden beschik baar te stellen voor een verandering van inrichting van het schoolgebouw aan de Kasteelstraat; het bestuur van de Vereniging voor Ghr. onderwijs medewerking te verlenen voor de aanschaffing leerboeken, leer- en hulp middelen ten behoeve van de Juliana van Stolbergschool en de Prins Wil- lemschool. Aan laatstgenoemde school wordt tevens een zevende leslokaal ingericht, waartoe de gemeente even eens om medewerking wordt verzocht. Subsidievoorstellen. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor: aan de Stichting 1940 1945 en de Johanna Stichting te Arn hem beide een éénmalige subsidie toe te kennnen van f 100; aan de Diaco nie der Ned. Herv. gemeente te Vlis singen een subsidie toe te kennen in de kosten van de gezinszorg voor 1955 aan de afdeling Vlissingen van de C.J.M.V. een subsidie te verlenen van f 50 voor de instandhouding van haar bibliotheek en het R.K. kerk- en schoolbetsuur ten behoeve van de op leiding van kleuteronderwijzeressen voor elke uit de gemeente afkomstige leerlinge, die de opleiding volgt, een subsidie toe te kennen van f 75 per jaar. Examen Voor het diploma B Scheepswerk- tuigkunde slaagde de heer H. Hense- veldt, leerling aan de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Van onze adverteerders. „EXOTICA". Zaterdag opende de heer J. Goet- heer in het Groenewoud te Vlissin gen zijn handel in Oosterse kunst voorwerpen „Exotica", een unicum voor de provincie. Het oude winkel pand, waar tot voor kort een schil- derijenwinkel was gevestigd, werd geheel verbouwd en aan de Oosterse sfeer aangepast, waardoor een goede harmonie tussen artikelen en omge ving werd verkregen. De zaak heeft een grote collectie schilderijen, por- celein en andere nuttige en fraaie voorwerpen en vormt een welkome en representatieve aanwinst voor de Vlissingse winkelstand. Aan de Houtkaai 5 in Middelburg heeft mevrouw D. J. van RielDees onlangs onder de naam Institut de beaute „Renaissance" een schoon heidssalon geopend. De salon is fraai en modern inge richt en voorzien van tal van appa raten, o.a. voor huidverzorging, ont haring, manicure en vermagerings massage. Een en ander kan de toets der critiek volledig doorstaan. Dat deze comfortabele salon in een behoefte voorziet, blijkt uit het feit, dat het bezoek meer en meer toeneemt. Omdat vloeitjes eigenlijk maar weinig kosten, moet U niet denken, dat 't er niet op aan komt. welk vloei U krijgt. Zeg, welk merk U hebben wilt en zorg, dat U voor Uw geld ook het beste vloei krijgt. Vraag het merk. dat haast alle zelfrollers kiezen: het 3 x betere Mascotte-vloei. Vergadering K.V.K. Zeeuwse Eilanden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg zal Woensdag a.s. te Goes vergaderen in hotel „De Koren beurs". De agenda vermeldt vast stelling begroting 1955 en verkiezing van leden der Kamer in verband met periodieke aftreding. De begroting verschilt aanzienlijk met die van vorige jaren. In de loop van dit jaar kwam in de eerste plaats een belangrijke wijziging van de handelsregisterwet tot stand, die o.a. een wijziging in de tarieven heeft opgeleverd. Bovendien moeten thans alle ondernemingen worden in- feschreven. De inkomsten worden egroot op 133.315 en de uitgaven op 121.315. Zeeuwen naar de N.O.P. Zoals wij reeds vermeldden is aan een aantal Zeeuwen uit de herverka- velingsgebieden een bedrijf in de Noord-Oostpolder aangeboden. Hun namen zijn als volgt: A. van Noordgouwe, C. M. Beije, Ouwerkerk, J. Bom, Nieuwerkerk. A. Breure, Roedekenskerke, P. C. Dalebout, Kerk- werve, L. J. Geluk, Zierikzee, J. H. Goemans, Dreischor, J. Hendrikse, Oosterland, M. A. Heijboer, Tholen, J. C. Janse, Poortvliet, J. de Jonge, Kam perland, P. W. Maas, Scherpenisse, J. C de Kam, Ouwerkerk, C. J. van Langeraad. Dreischor, H. G. M. Nelis- se, Scherpenisse, W. van Nieuwen- huijzen, Poortvliét, W. H. van Oeve- ren, Nieuwerkerk, H. Z. A. Quaak, Scherpenisse, D. M. Ringelberg, Kerk- werve, J. v. d. Slikke, Poortvliet, C. Steendijk, Nieuwerkerk, B. v. d. Vel de, Duivendijke, J. de Vrieze, Drei schor, A. Waterman, Waarde, L. van de Wekken. Zonnemaire, C. Zandijk, Waarde. IN JEUGDHERBERG TE AXEL. Belangwekkend referaat van de heer H. R. Boudin. Ten einde de contacten, die voor de oorlog tussen Belgische en Neder landse protestants-christelijke jeugdbewegingen bestonden, weer op te ne men werd in de jeugdherberg „Beye Haghe" te Axel een weekend-confe rentie gehouden. Aanwezig waren leidende figuren uit de Vlaamse Bond en uit de Zeeuwse C.J.M.V. en C.J.V.F. Deze conferentie was mede een uitvloeisel van de Belgisch-Nederlandse contactdag, die op de tweede Paasdag van dit jaar in Gent werd gehouden. Tijdens de conferentie traden verschillen vooral van organisatorische aard aan de dag, maar toch bleek, dat samenwerking zeer zeker mogelijk is. De grote verschillen in organisatie verzet onder vluchtelingen en politie- kwamen vooral uit in de Zaterdag- avond gehouden lezing van de heer H. R. Boudin, nationaal secretaris voor het jongens werk in België. Hij be toogde, dat de historische ontwikke ling van de Christelijke jeugdbewe- j in België in een bij uitstek so- e richting is verlopen. Terwijl men zich in Nederland veelal tot de eigen kring beperkt, richt men zich in Bel- ;ië meer naar de buitenstaanders loor uitoefening van practische naas tenliefde onder de misdeelden. Door verschillende oorzaken even wel heeft de Belgische organisatie ve le kansen niet kunnen benutten. Het beperkte ledental speelde hierbij wel een zeer voorname rol. De heer Bou din noemde zijn lezing dan ook „De geschiedenis der verloren kansen", Speciaal van de Tweede wereldoor log heeft men echter bergen werk Advertentie} 1 Terstond verlichting en bevrijding van het geprikkeld gevoel geelt Uj| Briimmer's Hoestdrank ke gevangenen. Tijdens de tweede conferentiedag werd o.m. gesproken over de besten diging van de opnieuw gelegde con tacten. Naar de Jubileum Bondsdag 1955 in Kapelle ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der C.J.M.V. in Zeeland zal ook een Belgische delega tie komen. Men is in België reeds een spaaractie voor dit doel begonnen. Voor een tegenbezoek achtte men vooral Knokke en Brugge bijzonder geschikt. Ook zal men trachten de delegaties van Nederland en België naar de internationale herdenkings bijeenkomsten ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan der Basis van Parys, te verenigen. Voorts werden suggesties gedaan in de richting van een contact in het „bosgeuzennest" Maria Korebeeke in België. De heer C. J. de Jonge hield Zon dagmiddag een gedegen lezing over de geestelijke achtergrond van het jeugdwerk. Hij betoogde, dat, hoe men de organisatie ook moge inrich ten, het geestelijk fundament niet mag worden aangetast: Het Evange lie dient het centrale punt te blijven Toch mag men niet in starheid ver vallen. De afnemende belangstelling «ïn gevolge van concurrentie door ra io, televisie bioscoop enz. noemde de heer de Jonge een verontrustend ver schijnsel. Tydens de hieropvolgende bespreking bleek er over ait punt -een verschil van mening te bestaan, finder eensgezind was men over de oplossing van dit probleem. Om half vijf werd de conferentie beëindigd met enkele woorden van de voorzitter van de Vlaamse Bond, ds. R. Couvreur. f Advertentie.; Steeds maagpijn? Onderwijzers willen referendum. Vereniging van Chr. onderwijzers vergaderde te Goes. Naar aanleiding van de voorverga dering, welke te Utrecht werd gehou den, heeft de afdeling Noord en Zuid Beveland van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers besloten, ten opzichte van de voorgenomen fusie tussen de „Grote" en de Unie van Christelijke Onderwijzers, een referendum aan te vragen. De bedoeling van dit referendum is, dat inplaats van de afdelingen, ieder lid zich persoonlijk over de fu sie zal uitspreken, daar de uitspraak van de afdelingen niet de juiste weer spiegeling zou zijn van de geest, welke onder de onderwijzers heerst. Dit besluit werd genomen tydens de vergadering, welke Zaterdagmiddag in restaurant „De Opril" te Goes werd gehouden. De afdelingen Bun schoten, Goeree, de Zaanstreek en Schoonhoven hebben medegedeeld eveneens een referendum te zullen aanvragen. Door het aftreden van de heer J. C. Keim was in het bestuur een va cature ontstaan. De heer C. Jobse te Goes werd na hoofdelijke stemming in het bestuur gekozen. Na de pauze hield mevrouw N. VerschoorVan der Vlis een lezing over „Het ont staan van een boek". Spreekster gaf een antwoord op de vraag hoe men tot het schrijven komt en wees op de grote verantwoordelijkheid, wel ke met het schrijven gepaard gaat. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen tot pred. v. buitengew. werkzaamh. (luchtmachtpred.) J. Jellema (v.h. pred. te Kloetinge) te Leeuwarden. Ds. L. Schellevis, Ned. Herv. pre dikant te Biezelinge, bsHankte voor het beroep naar Koudekerke. Intrede ds. Smit. Zondagmorgen werd de nieuwe pre dikant van de Gereformeerde Kerk te Anna-Jacobapolder, ds. K. Smit, be vestigd door as. S. S. van Dijk uit Witmarsum, die predikte over Openb. 1 vs. 20. Spreker betoogde, hoe van de Kerk, gezien als menselijk insti tuut, weinig goeds over blijft, maar dat Christus haar laat zien als de tuden kandelaars, waarover in de _penbaringen wordt gesproken. Het licht van de Kerk moet worden gezien 12. „De meteeorsteen, die PIrata had getroffen, bleek vreemde eigenschappen te hebben", vervolgde Tutuhu zijn verhaal. „Uit het gat, dat deze steen in de bo dem had geslagen, spoten dichte stoomwolken op. Het eiland trilde voortdurend, alsof het door een geheim zinnige kracht werd ge schud en toenbegon het langzaam in de diepte te zinken. De zee overstroom de de straten en pleinen, zodat de bewoners zich haastig In alle beschikbare schepen moesten begeven, om zich te redden. Steeds sneller zonk de stad omlaag en toen de laatste schepen het toneel van de ramp verlieten, staken alleen nog de hoogste torens boven water uit. De overladen schepen zetten koers naar een onbewoond eilandje, dat dicht in de buurt lag en hier begonnen de vroegere bewoners van Pirata een nieuw bestaan. Aanvankelijk hielden zij zich mei visserij in leven tot zij een aantal oesterbedden ont dekten waarin de zeldzame roze parels voorkwa men. Hun hoofdbron van bestaan werd nu pareldui- ken. De roze parelen werden over de gehele wereld beroemd en voortaan noemde men het eiland „Pa- releïland"." „Zo, zo," zei Kanpie belangstellend, „dus eigenlük zijn de Parelellanders. de afstammelingen van die zeerovers uit de verzonken stad?!' „Zo is het", antwoordde Tutuhu. als voortkomende uit de gemeenschap Dijk de nieu- pre "II___J. tigd, zong de gemeente hem de zegen met God. Nadat ds. Van DHk iredikant in het ambt had beves- bede van ps. 134 vs. 3 toe. In de middagdienst deed ds. Smit zyn intrede. Hij hield zijn predicatie naar aanleiding van 1 Kor. 2 vs. 2 over het apostolisch thema van de kruisiging van Jezus Christus. Na een toespraak door de praeses van de kerkeraad, de heer A. B. van der Reest, zong de gemeente ds. Smit opnieuw de zegenbede van ps. 134 vs. 3 toe. Het woord werd nog gevoerd door ds. A. G. Baayen uit Rilland-Bath na mens de classis Tholen en als consu lent, ds. E. S. de Lint, Ned. Herv. pre dikant te Sint-Philipsland, en burge meester L. J. de Jonge van Sint-Phi lipsland. De dienst werd besloten met het gezamenlijk zingen van gez. 29. (Advertentie.; Mgeittt Bennies - Om ranrbrand te blusen; tèk ms nsrkrud t» ToerkosMa U hoeft niet meer tegen Uw maal tijden op te zien uit vrees voor zuur- branden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5