PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Goedkeuring van Franse parlement volgens Mendès-France verzekerd Omschakeling kleine bedrijven in feite onverantwoord BILT MISLUKTE ROOFOVERVAL TE MAASTRICHT OPNIEUW EEN PROBLEEM ZOON VAN MINISTER EN MARKIES OP VRIJE VOETEN 197e Jaargang-No. 274 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.i W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent pex mm. Minimum o advertentie f 3.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertence* (max. 8 regels» van 1—5 regels I 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer. Giro No. '593»» P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 65, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerljslr 2: Zicrtkzec, N C .60. ieJel26 PARIJSE OVEREENKOMSTEN Westduitse kabinet accoord maar niet over Saargebied In 'n toespraak tot de Amerikaanse nationale presclub te Washington heeft Mendès-France verzekerd, dat de Franse nationale vergadering de Parïjse overeenkomsten nog voor het einde van dit jaar zal goedkeuren. Het Westduitse kabinet heeft gister en de Parijse verdragen goedge keurd zonder nochtans eenstemmigheid over het omstreden accoord inzake de toekomst van het Saargebied te bereiken. De vier liberale ministers heb ben hun goedkeuring niet willen geven. De Oostdnitse premier Grotewohl heeft bij het voorstellen van zijn nieu we regering aan het parlement verklaard, dat een verwerkelijking der over eenkomsten in laatste instantie tot oorlog leidt. Het Belgische kabinet heeft de ratificatie van de overeenkomsten van Parijs goedgekeurd en men verwacht ook een ruime meerderheid in het parlement. In Nederland komt deze zaak in Februari in de Tweede Kamer aan de orde. Mendès-France verklaarde voorts, dat hij de nationale vergadering had medegedeeld, dat de Fransen een tweezijdige politiek voeren, waarbij bekrachtiging der overeenkomsten van Londen en Parijs gepaard gaat met pogingen tot verbetering der betrekkingen met de communistische staten. Het onderhandelen moet echter niet geschieden op inderhaast en op opval lende wijze uitgeschreven conferen ties, welke het Oosten in hoofdzaak Kouder met kleine kans op vorst (Van onze weerkundige medewerker) Alleen in het uiterste Westen van ons land en op de lichtsche pen veroorzaakte een storings front gisteren enige lichte re gen. Dit front blijft ook van daag nog dicht in de buurt en kan af en toe nog aanleiding ge ven tot enige lichte neerslag. Van veel belang begint het zeer sterke hoge drukgebied van 1045 milibaar boven Rusland voor ons te worden. Zelfs gistermid dag vroor het in Moskou nog 6 graden; in de nacht komt op uitgestrekte schaal stren'ge vorst voor in Scandinavië en ook in Rusland. Ook in Duitsland begint de temperatuur belangrijk te da len. Tijdens het weekeinde ver wachten wij, dat met Zuid-Oos telijke winden koudere lucht wordt aangevoerd, waarin mist- velden voorkomen. Hoewel de kans op vorst in onze provincie, aan de Noordzee gelegen, niet zo groot is, als in het binnen land, toch is lichte vorst in de komende nachten niet uitgeslo ten. Regen van betekenis ver wachten wij de eerste dagen niet, nu de hoge drukgebieden uit Oost-Europa de overhand beginnen te krijgen. Russisch soldaat vroeg asyl in W.-Duitsland. Een Russische militair, gewapend met twee machinepistolen en ver scheidene handgranaten, heeft in West-Duitsland asyl gevraagd, aldus een woordvoerder van de Britse Ho ge Commissie, die hieraan toevoegde, dat de man door de Britten wordt vastgehouden. De militair, wiens rang en naam niet bekend is gemaakt, was twee dagen geleden in de buurt van Helm- stedt over de grens tussen Oost- en West-Duitsland gekomen, na een ka meraad te hebben neergeschoten. Plaatselijke autoriteiten achtten het mogelijk, dat de neergeschoten Rus een vluchteling had trachten tegen te houden. Kransen op graf van Wolff en Deken vernield Op de kleine begraafplaats in Sche- veningen „Ter Navolging" zijn de kransen vernield, (lie onlangs bij de herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken op het graf van de beide schrijfsters zijn gelegd. Baldadige jongens hebben met de kransen ge hoepeld en de linten aan flarden ge rukt. Het bloemstuk, dat het graf van een acht jaar geleden verongelukte vlieger sierde hebben zij tegen een muur gegooid, waardoor de aardewer ken pot aan scherven vloog. De tuinman, die de graven in de af gesloten begraafplaats verzorgt, vond gistermorgen rond het graf van Wolff en Deken de resten van de kransen en bloemstukken. Hij heeft ze zelf zo goed mogelijk hersteld. T our-de-F rance-renners eisen 10.000. Met het deponeren van de schrif telijke stukken, bevattende de eis en het verweer is Vrijdagmorgen bij de president van de rechtbank te 's-Her- togenbosch. mr. F. Tilman, een civie le zaak Pellenaars contra een Eindho- vense sigarettenfabriek geïntrodu ceerd. Pellenaars, optredende namens de Tour de France-renners Wim van Est. Gerrit Voorting. Wout Wagt- mans, Jan Nolten en Hein van Bree- nen, eist een bedrag van 10.000 we gens het zonder toestemming van de renners gebruik maken van hun fo to's bg een advertentie. voor propagandistische doeleinden wil houden. Hij toonde er zich zeker van, dat zijn regering er in zal slagen Frank rijk opnieuw te bezielen, daar er een „nieuwe geest" onder de mensen heerst en de jongeren blijken geven hun schouders onder deze taak te wil len zetten. De volstrekt aan hun leer hangende communisten zijn in Frankrijk niet talrijk, doch er zijn nog teveel man nen en vrouwen, die neiging tot het communisme gevoelen door gebrek aan hoop op betere toestanden. In West-Duitsland. De vooruitzichten voor de aanvaar ding van het Saarverdrag door de Bondsraad worden steeds slechter. Vrijdag heeft ook het stedelijk parle ment van Hamburg zich tegen de huidige tekst uitgesproken. De hou ding van twee door de coalitie van Bonn geregeerde landen is daardoor twijfelachtig geworden. Drie socialis tische landen zullen het accoord ver werpen en men neemt daarom aan, dat de Bondsraad op nieuwe onder handelingen met Frankrijk zal aan dringen. Onderwijzers staken in België Ontevreden over regering De Brusselse kinderen waren giste ren in hun nopjes, want na de herfst- vacantie, na de herdenking van de wapenstilstand op 11 November en na het feest van de dynastie op 15 Nov., behoefden zjj weer niet naar school omdat hun onderwijzers besloten een dag thuis te blijven. Zij kwamen to. dit besluit nadat eerste minister Van Acker had geweigerd de loonschalen zodanig te verhogen als door het link se verbond was voorgesteld. Het zit de Belgische schooljeugd erg mee, want op 24 Nov. a.s. hebben zij weer vrij. Voorzover zij althans R.K. onderwijsinstellingen bezoeken. Op die datum zullen namelijk 25.000 katho lieke onderwijzers en leraren het werk neerleggen uit protest tegen „de anti-clericale maatregelen der libe raal-socialistische regering en in het bijzonder tegen het ontslag van een aantal katholieke leerkrachten in het officiële onderwijs, die gediplomeerd werden door R.K. instellingen." Directeur van postkantoor gearresteerd Door de postale recherche is gear resteerd de directeur van het post kantoor te Oude Pekela, de heer J. B. Hij is voor de Officier van Justitie van Groningen geleid. De postale recherche heeft inmid dels een onderzoek ingesteld naar vermeende fraude. Er schijnt een be drag verduisterd te zijn dat niet onbe langrijk is. De postale recherche, die ressorteert onder de procureur-gene raal te Leeuwarden, is reeds enige dagen met het onderzoek belast. De heer B. heeft ruim 35 dienstjaren. Gemeentekassier behield tas met geld. Een tot nog toe onbekende man heeft gistermiddag geprobeerd de kassier van de Maastrichtse gemeen te-administratie te overvallen en te beroven. De poging is mislukt en de dader heeft kunnen vluchten. Het bijkantoor te Wijk van het ge meentelijk Maastrichts betalingskan toor is gevestigd'in de hal van de bio scoop „Cinema Palace". Toen de kassier, de 62-jarige heer C. Nijpels gistermiddag om kwart over twaalf ae hal wilde verlaten met een bedrag van ongeveer f 1500.betalingen voor gas, electi'iciteit en water werd hij plotseling door een man met een gevulde zak nard op het hoofd geslagen. De heer Nijpels ging door de slag wel even door de knieën, doch wist op de been te blijven door zich geld te ontrukken riep de heer Nijpels om hulp. Zijn geroep werd buiten in de drukke straat gehoord en direct kwamen mensen de hal binnen. :j - - - Tr-~r. De Nederlandse minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mansholt, die een be zoek heeft gébracht aan Canada en daarbij o.a. ,Jlólland Marsh", het door overstromingen geteisterde ge bied, waar Nederlandse emigranten iconen, aandeed, keerde Vrijdagoch tend per vliegtuig in Nederland terug FotoDe minister rechtsna aan komst op Schiphol met zijn echtgeno te in de aankomsthal van het vlieg veld. Door de toen ontstaande verwarring zag de overvaller kans zonder de tas te ontvluchten door een andere deur in de hal, die leidde naar een uitgang in een zijstraat. De politie, die een bureau heeft schuin tegenover de bioscoop, was binnen enkele minuten ter plaatse en kon een gedeeltelijk signalement van de overvaller vaststellen. Deze moet met de situatie ter plaatse goed be kend zijn geweest, want bij zgn vlucht koos hij precies de deur die hij van binnenuit kon openen en die toegang gaf naar een stille zijstraat. De recherche heeft een onderzoek ingesteld. DE ZAAK-MONTESl Zij moeten zich ter beschikking van de autoriteiten houden Het hof van beroep in Rome heeft Vrijdag de voorlopige vrijlating gelast van Piero Piccioni, de 31-jarige zoon van de voormalige Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken en de 44-jarige markies Ugo Montagna. Beiden hebben 58 dagen in voorarrest doorgebracht in verband met de kwestie Wilma Montesi. Zij moeten zich ter beschikking van de autoriteiten houden. Piero Piccioni, wiens vader als mi nister aftrad om hem te kunnen ver dedigen, wordt ervan beschuldigd de 21-jarige Wilma Montesi in bewuste loze toestand te hebben achtergelaten op een verlaten stuk strand, waar in April 1953 haar stoffelijk overschot werd gevonden. Ugo Montagna wordt ervan be schuldigd zijn invloed te hebben ge bruikt om de politie over te halen het nderzoek naar de oorzaak van Wil- ma's dood in de doofpot te stoppen. Een van de mannen die verant woordelijk zijn voor het aan het licht brengen van het verdovende-midde- Anderhalf millioen overschreden De opbrengst van de actie van liet comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren de anderhalf millioen gulden overschreden. Tot Donderdag was 1.458.000 gulden binnengekomen. Vrijdag is daar 43.000 gulden bijgeko men. De stand is nu dus: 1.501.000 len-schandaal, Giuseppe Sotgiu, wordt op het ogenblik op zijn beurt door de' politie gezocht, aangezien hg ervan verdacht wordt betrokken te zgn bij een zedenschandaal. Later is gemeld, dat Sotgiu, die ad vocaat is, de rechter van instructie 'n boodschap heeft gezonden, waarin hij zich voor verhoor beschikbaar stelt. Piero Piccioni en Ugo Montagna hebben Vrijdagmiddag ae gevangenis van Rome verlaten. Djakarta blijft ontkennen De Indonesische minister van voor lichting, dr Tobing, heeft Vrijdag of ficieel de door het Nederlandse mini sterie van buitenlandse zaken uitge geven verklaring tegengesproken over de infiltratie in Nieuw-Guinea door eenheden van het Indonesische leger. Met betrekking tot de nota over het mishandelen van gearresteerde Ne derlanders volstond minister Tobing met te zeggen: „Onze regering heeft hierop reeds duidelijk genoeg geant woord. Wij hebben de zaak terdege onderzocht en op dat onderzoek was ons antwoord gebaseerd". Z.L.M.-COMMISSIE CONCLUDEERT lil onoverkomelijke gevallen dient Rampenfonds bij te springen Omschakeling van een klein akkerbouwbedrijf op klein gemengd bedrijf zal zoveel mogelijk beperkt dienen te blijven, in verband met de grote in vesteringen, die dit vraagt en het gebrek aan vakkennis en aanpassings vermogen van boeren, die nooit vee gehouden hebben. Tocli zullen er een aantal gevallen blijven, waarin bedrijfsomschakeling niet vermeden kan worden. In deze gevallen is het noodzakelijk een tege moetkoming uit het Rampenfonds te verstrekken, teneinde de investerin gen voor betrokkenen mogelijk te maken. Dit zijn enkele conclusies van de Z.L.M.-commissie, die de omschakeling van aklcerbouwbedryf op gemengd bedrijf in de voormalige rampgebieden onder het oog zag. In hoofdzaak gaat het hier over grond gelegen in de polders „De Vier Bannen van Duiveland" en „Kruinin- gen". De gebruikers van deze grond hebben zich vanouds ingesteld op het akkerbouwbedrijf, terwijl de veehou derij werd uitgeoefend oorzover het land niet of niet goed voor akker bouw geschikt was. Daarom zal de uiterste voorzichtigheid bij omscha keling betracht moeten worden, aan gezien zowel de kennis als de bereid heid om vee te gaan houden, door gaans ontbreken. Bovendien komen de lasten van de gemengde bedrijfs voering door het landarbeiderspro bleem steeds sterker op het gezin te rusten. Daarom meent de commissie, dat alleen tot het stichten van ge mengde bedrijven moet worden overgegaan als alle mogelijkhe den zijn uitgeput om de oorspron kelijke bestemming van de grond te behouden. Indien deze omscha keling niet te vermijden is, ver dient het aanbeveling op bedrij ven die niet als zuivere akker- bouwbedrijven gebruikt kunnen worden, in herverkavelingsgebie- den boeren te plaatsen die goed met dit bedrijfstype op de hoog te zijn. In de polder „Kruiningen" zou een ruilverkavelingsovereen komst een oplossing kunnen ge ven. Nauwkeurige karteringen van de Wetenschappelijke afdeling vanLand- bouwherstel en de Rykslandbouw- voorlichtingsöienst hebben aan het licht gebracht, dat diepploegen slechts voor een beperkt aantal gevallen een oplossing kan geven. In „De Vier Bannen van Duive land" bleek, dat op 32 bedrijven met een totale grootte van 520 ha, gead viseerd moest worden tot in gras leg gen van 13% ha en het als kunstwei- de gebruiken van 53 ha. Op dezelfde bedrijven die in 1952 totaal 471 ha in gebruik hadden, was de oppervlak te grasland in dat jaar 63% ha, zo dat deze oppervlakte slechts iets gro ter behoeft te worden. Over de pol der „Kruiningen" zijn de juiste gege vens nog niet bekend. Het blijkt echter wel, dat de om schakeling dus niet die vormen aan neemt, die men indertijd gedacht heeft. lllllliKIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIlllllllllllllUIIIIIIIIHI In enkele overstroomd geweest zijnde Zeeuwse polders is de M bouwvoor in meer of mindere ff mate beschadigd en al dan niet met zand bedekt. Het herstel van de bouwvoor vergt veel ff kosten en inspanning, terwijl H het niet altjjd zeker is of de eee oorspronkelijke gebruiksmoge- m lijkheden gehandhaafd kunnen blijven. Nog moeilijker is het de beslis- sing te nemen of een bepaald l§ perceel weer als bouwland ge il bruikt kan worden, dan wel tot weiland of kunstweide moet H worden bestemd, li Een commissie van de Zeeuw- se Landbouw Maatschappij ff ff heeft daarom over de hiermee H samenhangende vraagstukken een rapport samengesteld, dat in de jongste hoofdbestuursver- H gadering is goedgekeurd. Om de kosten van omschakeling van het akkerbouw- op gemengd bedrijf na te gaan, heeft de commissie het feval onderzocht van een akkerbouw- edrijf in Kruiningen, dat oorspron kelijk 7,2 ha groot was en waarvan door de inundatie nog maar 3,8 ha ge. schikt is voor de verbouw van akker bouwgewassen. De commissie komt tot de conclusie dat voor ruim 50.000 gulden geïnvesteerd zal moeten wor den aan voorraadbemesting. inzaai grasland, aanschaf veestapel, enz. Zelfs bij vergroting tot 10 ha zou de vergoeding van de gezinsarbeid slechts ongeveer f 3750 per jaar be dragen. In het theoretische geval, waarin het bedrijf geheel met betaal de krachten geëxploiteerd zou wor- (Vervolg op pag, 2) U,, rond het Zivin Opnieuw voor de tweede maal in vier jaar tijd is er een probleem gerezen rond het BelgischNeder landse scherr en gebied het Zwin, ge legen tussen Knoklce en Cadzand. Ongeveer tienmaal per jaar moet het zeewater vrij dit gebied kunnen binnenstromen wil het Zwin zijn waarde als natuurreservaat behou den. Dit geschiedt via de op verzoek van België in 1951 door Rijkswater staat gegraven geul, nadat het wa ter schap „Het Vrije van Sluisin 1950 uit veiligheidsoverwegingen een dam had aangelegd, In Februari 1953 sloeg deze dam, waarvan men de resten nog ziet op de voorgrond, weg en thans acht het waterschap algehele afsluiting van het Zwin noodzakelijk. De weg voor het zeewater, dat nu zoals op deze foto te zien is vrij kan binnenstromen zou dan afgesneden worden en dat zou funest zijn voor de plantengroei in het natuurreservaat. In België is men verontrust over de huidige gang van zaken. Enige on zer redacteuren en onze fotograaf belichten 't thans weer actuele Ztoin- probleem in een uitvoerige reportage, wélke men vindt op pagina 9. Foto P.Z.C.) KORTE PREDICATIE „Wie Mij gezien heeft, heeft den Vader gezien." Joh. Ut: 9. Door de Reformatie zijn wij men sen gesteld voor de grote keuze tus sen de Waarheid van het Evangelie en de verzinsels, de mythen, van het mensenhart (vgl. II Tim. Jj Jf). Het is een feit, dat er héél wat ver zinsels en mythen over God de rotide doen, en dat er altijd weer mensen zijn, bij wie ze geloof vinden. Het is ook niet gemakkelijk om door alle mythen heen de Waarheid te ontdek ken: sommige mensen hebben het ge voel van rond te dolen in een dool hof, wanneer over God gesproken wordt: ,Js het ntt eigenlijk een ver zinsel. waarin ik geloof, of is het de Waarheid?" Zo zat het ook wel met Phüippué zijn geweest, anders be grijp ik zijn vraag aan Christus niet. ,Jleer, er wordt zoveel gezegd over God, dat ik het niet meer weet. Laat ons de Vader zien, en het is ons ge noeg (Joh. Hf 8). En dan wordt alles door wat Christus zegt, in ééns heel eenvoudig, zo eenvoudig als het werkelijk is: „Wie Mg gezien heeft, heeft den Vader gezien....". (Joh. lit9). Zo simpel is het dus: wüt ge weten, of ge leeft met de Waarheid van het Evangelie of met de mythen en verzinsels zie vaar Christus. Ddór, in Zijn nederigheid en gehoor zaamheid, in Zijn Knecht-zijn en Zgn geduldin Zijn zwijgen aan het Kruis, zien we, wie God Waarheid is. En ergens anders zien we dat niet en kunnen we dat niet zien! Zie niet naar Christus, en ge zult nooit weten, wie God in Waarheid is en ge zult doorgaan met ronddwalen in de dool hof van uw verzinsels, waar ge geen leven op bouwen kunt. Zo is het met ons gestéld. We le ven met de verzinsels en mythen, die in grote en dichte zwermen over de garde gaan, en die soms zeer diep zinnig kunnen zijn, maar toch niet de Waarheid.' En dan. ive vinden de Vrede niet, die alleen Christus ons geven kan. En zo moei het, wel zijn totdat we zien naar Christus, en Hem ook werkelijk zien. En dan gaan we leven uit de Waarheid Brouwershaven. J. 8PERNA WEILAND. DE VERWACHT. ZELFDE WEERTYPE Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer met in de ochtend plaatselijke mist. Zwakke, later mati ge wind tussen Zuid en Zuidoost. De zelfde middagtemperaturen als giste ren, of iets lagere. ZON EN MAAN. 21 November Zon op 8.09 Maan op 4.00 22 November Zon op 8.10 Maan op 5.09 onder 16.42 onder 14.33 onder 16.41 onder 14.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1