PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wereld staat aan vooravond van nieuwe industriële revolutie Blad „Zeeland-Vacantieland" kan in Maart 1955 verschijnen EERSTE SLACHTOFFERS VAN WINTERWEER IN ITALIË Vandaag.. EEN NIEUWE NOTA AAN DE INDONESISCHE REGERING 197e Jaargang-No. 273 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.i W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 Nov. 1954 ADVEitTENTIEPIUJS 22 cent P mm Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adverten'les (max. 8 regels» van 1—5 regels t 1.— iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. ?593"0 VA.C^ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuren. Brouwerljstr. 2: Zlerlkzee. N Bogerdstr C 160. te lef 26 MINISTER ZIJLSTRA OPTIMISTISCH Inflationistische tendenz noopt tot ivaakzaamheid (Van onze parlementaire redacteur) In een zeer knappe en glasheldere rede heeft de minister van economi sche zaken, prof. Zijlstra Donderdagmiddag in de Tweede Kamer ter inlei ding van de verdediging van ziju begroting voor 1955 de plaats bepaald, waar Nederland zich op het ogenblik economisch bevindt. De bewindsman constateerde, dat er hoogconjunctuur is en dat we een zekere welvaart genieten. De vraag is echter: is dit schijn of wezen Ter beantwoording van deze vraag ging hij na, of we niet enige inflatie beleven en of de laatste Ioonronde daarvan niet een symptoom is. Zich ver diepend in de economische problematiek kwam hij terecht by structurele vraagstukken en hij constateerde, dat het Nederlandse structuurprobleem culmineert in de snelle bevolkingsaanwas en daarmede samenhangende noodzaak om steeds meer te investeren. van ons ruilpakket. Teneinde dat te bereiken zijn investeringen nodig, doch thans meer in de diepte dan in de breedte; met andere woorden: kwalitatieve investeringen genieten de voorkeur boven kwantitatieve. In het verleden heeft ons investe ringsprogram eerder aan de krappe dan aan de ruime kant gelegen. De bewindsman betoogde, dat het zich laat aanzien, dat we aan de voor avond staan van een nieuwe indus triële revolutie. Dat blijkt uit de ont wikkeling van velerlei hulpstoffen als de plastics en het snel toenemende gebruik van de atoomenergie voor vredelievende doeleinden, aan de elec- tronische besturing van machines en apparaten in fabrieken, waardoor met veel minder arbeidskrachten kan wor den volstaan. Deze dingen leiden tot verhoging van de welvaart, maar tevens roe pen zij grote problemen van de over gang op, om van sociale problemen, zoals meer vrye tijd voor de arbeiders en mogelijkheden van besteding daar van nog maar te zwijgen. Gestegen welvaart Prof. Zijlstra ging na hoe de pro ductiviteit van het Nederlandse be drijfsleven thans is en hij constateer- Tussen de Engelse economische ont wikkeling en de Nederlandse bestaat een zekere parallel. Evenals bij het volk aan de overkant van de Noord zee zijn er bij ons twee welvaartsbepa- lende factoren, namelijk de producti viteit en de ruilvoet. De eerste moet worden opgevoerd en de tweede ver beterd. Het laatste is mogelijk door kwaliteitsverbetering en uitbreiding Minister Zijlstra ...schijn of wezen... Onze democratie Er is aanleiding om voor Zeeland nog eens terug te komen op de Staten verkiezing 1954. Niet op de politie ke mérites, want de belangstelling daarvoor blijkt enkele dagen na de verkiezingen meestal geheel weggeëbd te zijn, maar op de verkiezingscijfers. De officiële cijfers voor de Staten verkiezingen 1954 zijn vorige week gepubliceerd door het Centraal Bu reau voor de Statistiek en daaruit blijkt, dat in Zeeland groepen stemge rechtigden wonen, die weinig gevoel hebben voor de democratie. Zeeland staat namelijk van alle pro vincies onderaan wat het percentage opgekomen kiezers betreft. Bij een landelijk gemiddelde van 93.4 pet. en een provinciaal hoogte punt" van 95 pet. in Limburg, brengt Zeeland het slechts tot 91,07 pet. Daartegenover staat dan als gunstig teken, dat van de uitgebrachte stem men 97,2 pet. geldig waren, hetgeen inhoudt, dat in dit opzicht Zeeland met Friesland aan de top staat. Dit maakt echter geenszins het ver zuim goed van bijna 10 pet. der kiezers, die ondanks de stem plicht zijn weggebleven. Zij zijn geen goede democraten! Van de 161.850 personen, wier namen voorkomen in het kiezersregister heb ben slechts 148.385 hun stem uitge- b lacht. Het gaat dus om meer dan 13.000 personen Helaas gaat het eigenlijk om nog meer mensen, want er zijn ook nog een aantal blanco-stemmers geweest er. anderen, die welbewust hun biljet ongeldig maakten. Dat zijn er bij elkaar ook nog meer dan 4000 geweest of 2,8 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen. De kieskring Hulst heeft daarbij aan de top gestaan met bijna 4 pet. ongel dige en blanco :mmen! Daardoor wordt de goede kiezersop komst in Hulst (met 93,4 pet. de beste van Zeeland) van heel wat minder betekenis. De slechtste kiezersopkomst deed zich voor in de kring Tholen, waar men het tot niet meer dan 86,1 pet. bracht. Ongetwijfeld houdt dat verband met de godsdienstig-politieke in stelling ven een deel der Thoolse bevolking. Tholen heeft het met meer dan 3 pet. ongeldige stemmen ook in dat opzicht niet al te goed gedaan Eenzelfde ongunstig cijfer van meer dan 3 pet. werd genoteerd voor Sluis en Vlissingen. Een verklaring daarvoor is niet makkelijk te vinden. Vermoedelijk hebben heel wat kiezers uit een soort „protest" blanco of ongeldig gestemd Maar wat de reden ook mag zijn, hei blijft in het algemeen teleurstellend, dat in een provincie als Zeeland, waar toch de Provinciale Staten meer nog aan in andere provincies midden in belangstelling staan, de opkomst van de kiezers juis» het zwakst is. Het is wellicht goed daarop thans nog eens te wijzen, ook al zijn de ver kiezingen welhaast vergeten!! ten opzich te van 1938; de ruilvoet is echter ver slechterd met 14 In wezen ligt er een welvaartsstijging van 5 tot 10 per hoofd van de bevolking. De beste dingen voor het Nederlandse product, zo liet de bewindsman hierop aanslui ten, kunnen leiden tot inflatie. Hij gaf twee definities van inflatie, waarvan alleen de eerste ter verkla ring van de situatie in Nederland re levant was. Wanneer een wanverhouding tussen de totale vraag en het totale aanbod bestaat, treedt inflatie of deflatoire kans op. Inflatoire wanneer de vraag het antwoord overtreft en deflatoire wanneer het aanbod groter is dan de vraag. Welnu: het blijkt, dat er span ning op de arbeidsmarkt bestaat. Men zou dus meer willen produceren, maar daarvoor ontbreken voldoende arbeidskrachten. Het aanbod blijft bij de vraag ten achter en er demon streert zich een inflationistische ten denz. Wat te doen Men zou hier wat tegen willen doen. Het aanbod uitbreiden? Dat is wel erg moeilijk met een tekort aan ar beiders. Inkrimpen? In het binnen land zouden daartoe nog wel maatre gelen te ontwerpen zijn; er is even wel ook een buitenland en nu leert de ervaring, dat inkrimping van de bin nenlandse vraag leidt tot expansie van de buitenlandse. Bij de bepaling van de vraag is uiteraard ook de prijsvorming van invloed. Te dien aanzien toonde de minister enige on gerustheid over de prijsafspraken. De laatste Ioonronde is niet ver plicht voorgeschreven. Sommige beta len hogere lonen uit en berekenen die lonen terecht door in de prijzen, die dus stijgen. Andere werkgevers keren de lonen niet uit, maar niette min passen zij him prijzen aan de el ders verhoogde prijzen aan. De bewindsman vond dit onjuist. In het algemeen, zo meende hij, moet ge waakt worden tegen prijsopdrijving. Hij zal onderzoeken in hoeverre in de (Vervolg op pag. 10) Dichte mist boven Engeland In de Italiaanse Alpen zyn Woens dagnacht vier personen doodgevroren, toen de temperatuur, als gevolg van de plotseling ingevallen winter, daal de tot twintig graden Celsius onder nul. In Zuid-Italië en op Sicilië hebben zich op vele plaatsen overstromingen voorgedaan als gevolg van zware re genval en storm. De oude havenwijk van Bari moest door de bevolking worden ontruimd, toen dit -*"J Lagerhuis keurt verdrag over W.-Duitsland goed Het Britse Lagerhuis heeft Donder dagavond het Parijse verdrag over West-Dnitsland met 264 tegen vier stemmen goedgekeurd. Het merendeel van de socialisten onthield zich van stemming. De stemming was geëist door enke le linkse socialisten, onder wie paci fisten. Bevan en zijn aanhangers behoor den tot degenen, die zich van stem ming onthielden. Groot-Brittannië is het eerste land van de negen staten die het verdrag ondertekenden, waarin het verdrag in het parlement wordt goedgekeurd. Gaston Dominici blijft ontkennen In de rechtzaal te Digne, waar Gas ton Dominici terecht staat op be schuldiging van moord op het gezin Drummond, ontstond Donderdag een tumult, toen een Brits echtpaar waar de Drummonds te gast waren ge weest vóór de nacht van de moord, verklaard had. dat de beklaagde zich als gids had opgedrongen, toen zij de dag na de moord in de omgeving van de boerderij van de Dominici's een on derzoek instelden. Gaston sprong op en ontkende iemand iets te hebben gevraagd, waarop tussen de verdedi gers, de openbare aanklager en de president van het hof een woorden wisseling ontbrandde. Toen Dominici een vraag over zyn 49-jarige zoon Clovis die, volgens de politie, zijn vader er van heeft be schuldigd de drievoudige moord te hebben gepleegd beantwoordde, barstte hij plotseling in snikken uit, zeggend: „Clovis was op de feestelij ke herdenking van het feit, dat ik vijftig jaar geleden was getrouwd, erg onaardig. Hij hield zich op een af stand en snauwde mij af. Ook werd hij plotseling boos. Ik begreep eerst niet waarom, totdat ik van de politie hoorde, dat hij mij van de moord op de Drummonds had beschuldigd. Ik heb Gustave een andere zoon van de oude boer noch Clovis ooit van de moorden beschuldigd. Ik zou nog liever mijn vingernagels uittrek ken. dan dat te doen. Ik geloof ook niet, dat zij schuldig zijn, evenmin als ,ik". deelte Woensdagavond bijna twee me ter onder water kwam te staan. Donderdagochtend vroeg hing bo ven het grootste gedeelte van Enge land een dichte mist, waardoor het verkeer op vele plaatsen tot stilstand kwam, treinen werden vertraagd en de Londense luchthaven geheel geslo ten moest worden. Verscheidene op weg naar Londen zijnde vliegtuigen vlogen door naar Parys. Ook te Glasgow konden de vliegtui gen niet opstijgen. Schotland had eveneens van mist te lijden, waardoor het verkeer op de eerste overstroomde en daarna bevro ren wegen nog hachelijker is gewor den. De Zeeuwse landbouwers -ploegen in deze najaarsdagen hun akkers. Op vele plaatsen heeft de trekker het van het paard gewonnen, maar er blijven gelukkig nog bedrijven, waar de paardentractie in ere wordt gehou den. Daarvan getuigt deze foto, deze week onder 's Heer Arendskerke genomen. (Foto P.Z.CJ ..is het 550 jaar geleden dat Zeeuwsch-Vlaanderen door een grote overstroming werd geteis- terd. Russische positie zal verzwakken Verwachting van Eisenhower Vooraanstaande leden van het Ame rikaanse congres hebben medegedeeld dat president Eisenhower en minister Dalles Woensdag op hun bespreking :r» :t Congresleiders hebben verklaard te geloven, dat de Russen moeilijkhe den ondervinden met hun communis tische bondgenoten en dat als gevolg daarvan dc positie van Rusland zwak ker zal worden. De democratische Senator Walter George, die naar men verwacht voor zitter zal worden van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen, zeide, dat Eisenhower en Dulles steeds meer schijnen te menen, dat wij bezig zijn een krachtiger positie in te nemen bij de behandeling van moeilij ke wereldvraagstukken. De huidige republikeinse leider van de Senaat, William Knowland, echter zou opnieuw hebben aangedrongen op verbreking van de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie. Voor de vluchtelingen Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 84.000 ontvangen. Daarmee is het totale bedrag gewor den 1.485.000. Naam en plaats genoemd van de mishandelingen Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: „Op 18 October j.l. heeft het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta aan de Indonesische regering een nota overhandigd, waarin werd geprotesteerd tegen de mishandeling van een aantal Nederlandse arrestan ten in Indonesië. Deze nota is op 21 October door de Indonesische regering afgewezen. Op 17 November 1954 heeft het Hoge Commissariaat thans een nieuwe nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld „dat de Nederlandse regering niet kan berusten in het verstrekte antwoord op haar nota van 18 October 1954" Voorts wordt nog opgemerkt: „Mitsdien handhaaft de Nederland se regering de juistheid van alle door haar tot dusver gesignaleerde onrecht matige handelingen tegenover Neder landse arrestanten van de Indonesi sche politie en haar daarop by vorige nota's gegronde verzoeken. In dit verband moge het Hoge Com missariaat hierbij ten gerieve van een nader door de Indonesische regering in te stellen onderzoek naar de juist heid van de voorgebrachte klachten omtrent de gepleegde mishandelingen van arrestanten het ministerie hier nevens doen toekomen een situatie schets. Daarop is de ligging aangege ven van de vijver, waarin enkele Ne derlandse arrestanten werden onder gedompeld, teneinde hen tot het be kennen van bepaalde handelingen te bewegen. De Nederlandse regering doet voorts onder de aandacht van het mi nisterie brengen dat in de nota van het Hoge Commissariaat van 18 Oc tober 1954 o.m. de garantie van de Indonesische regering wordt verzocht dat de Nederlandse arrestanten, die als getuige ter terechtzitting van het tegen de Nederlander H. C. J. G. Schmidt aanhangig gemaakte proces WALCHERSE V.V.V.'s IN MIDDELBURG BIJEEN Voorlopige evenementenlijslivordt uitgevoerd Tijdeus de najaarsvergadering van de Walcherse V.V.V.'s, die Donder dagmiddag in Middelburg werd gehouden, heeft de heer G. W. Oskamp, di recteur van (le Provinciale V.V.V. enkele mededelingen gedaan over de plannen voor 1955 van deze instelling. Het viermaal per jaar verschijnend blad „Zeeland-Vacantieland", dat men hoopt uit te geven, wanneer de Pro vinciale Staten het subsidie-voorstel goedkeuren van Ged. Staten, zal in Maart 1955 voor het eerst uitkomen. Het zal een lijst in drie talen be\ atten van alle hotels en pensions, die er in Zeeland zijn. Minstens 10 pa gina's tekst zullen in het blad worden opgenomen, waarvoor de mede werking van Zeeuwse schrijvers zal worden gevraagd. De heer Oskamp meende, dat dit initiatief alle kans op succes heeft. Als er winst op het blad wordt behaald, zal die worden gebruikt om de organisatie verder uit te bouwen. Voorts heeft men het plan een grote advertentie-campagne in een aantal landelijke dagbladen te gaan voeren. De thans door de Provin ciale Vereniging samengestelde voorlopige „eveiiementenlijst" zal worden uitgebreid. Daardoor ontstaat als het ware een „agenda-centrum" voor Zeeland, hetgeen mogelijk zal maken, dat een spreiding van gebeurtenissen over de gehele provincie tot stand komt. Uiteraard zal deze nieuwe lyst in eerste instantie aan de toerist, die Zeeland bezoekt, worden verstrekt, maar verder zullen de gegevens ten dienste staan van de landelijke evene- mentenlijst en van de evenementen- lijst voor het buitenland, beide uitge geven door de A.N.V.V. Voorts zal de Provinciale Vereniging een aantal folders, o.a. over vissen, zeilen en over de musea in Zeeland uitgeven. Deze plannen, die door het verstrek ken van een provinciale bijdrage mo gelijk worden, vormen nog slechts een begin, zo deelde de heer Oskamp me de. Er dient nog meer gedaan te wor den voor het propageren van Zeeland naar buiten als vacantie-land. In dit verband merkte hij op, dat het per soneel van het Provinciaal-bureau te Middelburg geleidelijk uitgebreid zal moeten worden. De directeur zelf heeft dan meer de gelegenheid buiten de provincie de aandacht op Zeeland te gaan vestigen. Het ligt namelijk in de bedoeling te trachten zo mogelijk ook congressen naar Zeeland te doen komen, zowel uit binnenland als uit buitenland. De provinciale directeur ziet de uit breiding van zijn staf zo, dat aange stuurd moet worden op specialisatie: op de duur zullen de belangen van ie dere streek afzonderlijk in provin ciaal verband door één afzonderlijke functionaris moeten worden behar tigd- - A. Sprekende over de groei van het toeristenverkeer van het binnenland uit naar onze provincie, wees de heer Oskamp op het werk van de Neder landse Reis Vereniging. Deze instel ling heeft namelyk besloten volgend jaar Zeeland op te nemen in haar provinciale tochten, die ongeveer 5 dagen duren; van Middelburg uit zul len de NRV-ers die dagen trips door het gehele gewest maken. Tenslotte sprak de heer Oskamp de wenselijkheid uit, dat het bedrijsle ven deze plannen zal steunen, met na me ten aanzien van het uit te geven blad. Verder deed hij een beroep op de gemeentebesturen om de Provin ciale Vereniging te steunen. Dit ge beurt ook in andere provincies. Maar de plaatselijke VVV s kunnen even min de steun van de gemeenten ontbe ren. Kart het verkeren Aan het begin van deze vergade ring, die in hotel „De Nieuwe Doelen" werd gehouden, heette de voorzitter, mr. J. A. Dumon Tak uit Middelburg, o.a. welkom de regeringscommissaris voor het Vreemdelingenverkeerswe zen, de heer Kuipers, net lid van G. S., de heer A. Schout, jhr W. Boreel en de heer O. van de Gronden, resp. directeur van de A.N.V.V. en hoofd van de binnenlandse dienst van deze vereniging, een groot aantal burge meesters van Walcherse gemeenten en bestuursleden van „Nieuw Walche ren". /Vervolg op pag. 2) op hun tijdens het vooronderzoek on der dwang afgelegde verklaringen wensen terug te komen, gevrijwaard zullen blijven van represailles tegen hen en hun nog in Indonesië verblij vende gezinnen. Aangezien in de bovenaangehaalde nota van het ministerie de verzochte waarborgen niet' werden aangetroffen en de betrokken Nederlanders binnen kort als getuigen zullen worden ver hoord, zal het Hoge Commissariaat de ontvangst van de gevraagde toe zegging gaarne alsnog op korte ter mijn tegemoet zien". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllillllilll IIIIIIIIIUIIIII illinium urn Ambtelijke lyriek H Er is wel eens geklaagd, dat de ambtelijke taal zo dor is en zo prozaisch. Om te bewijzen, dat het ook anders kan, hebben M B. en W. van de gemeente Won- p s seradeel, de begroting 1955 ver- tt gezeld doen gaan van een aan- biedingsbrief, die nog al in ly- eee rische bewoordingen is gesteld. §j B. en W- van deze Friese ge- g meente schrijven o.a.: .Een begroting.ondanks de boerenbeproeving van een met n eindeloze regens doordrenkt oogstseizoen. ondanks de vis- p sers-moedeloosheid van een uit- p zichtloos palingperspectief. Hooi klam klagend op schuingegle- den ruiters., aardappelen, bie- H ten, onrooibaar in kleffe klei- ee klonten., lege fuiken in maan- H duistere stormnachten., en toch: H een begroting. Voortschrijden- p H de seizoenen nopen tot bezin- ee ee ning op wachtende taken, er is II geen plaats voor het defaitisme p f| van de Genestet, die in zijn „Boutade" zuchtte: .Uw klie- p merig klimaat maakt mij het H bloed in de aderen tot modder, 'k heb geen lied, geen honger, vreugd noch vree". Het lied van ee de arbejd, de honger naar plan- nen, dé vreugde om financiële p H vooruitzichten, de vrede met ee p het wisselend lot., men kan het p vinden in deze begroting, zoals ee die ook nu weer kloppend voor ff de deur staat.." Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll Prins Bernhard naar Ned. troepen in Duitsland Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan Nederlandse troepeneenheden, die in Duitsland aan het oefenen zijn. De prins vloog gisteren naar een vliegveld in de buurt van Hannover en keerde des middags laat naar Val kenburg terug om in Den Haag nog een vergadering bij te wonen. VERWACHT... RUSTIG WEER In de ochtend hier en daar mist, overigens over het algemeen veel be wolking met in het Noorden van het land kans op wat lichte regen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. ZON EN MAAN. 20 November Zon op 8.07 onder 16.43 Maan op 2.51 onder 14.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1