Mr. Huygens bepleit vrijspraak in de zaak tegen Berkelse arts AANVAL OP BANDOENG DOOR WAPENGEBREK MISLUKT Donderdag 18 November. V.C.V. WENST LID TE BLIJVEN VAN CENTRAAL VERBAND NeemnAKKERTJE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 TEVEEL VOETANGELS EN KLEMMEN Doodslag niet aanvaardbaar zelfmoord mogelijk Nailat de procureur-generaal bft het Haagse Hof tegen de Berkelse arts O. levenslange gevangenisstraf had geëist, was het woord aan de verde digers. De verdediger, mr. Huygens, zeide om. in zijn pleidooi, dat hij het niet eens is met de procureur-generaal over de partijdigheid van het openbaar ministerie. „Het werk van do getuigen, de deskundigen, het openbaar minis terie, was dat vlekkeloos, was daar iliets op aan te merken?" vroeg de verdediger. „Eén insinuatie, één slag onder de gordel, kan fataal zijn voor deze verdachte". Wat waren de getuigen? Een intuïtieve schoonmoeder, een overspelige dienstmeid. ,,Ik moet u waarschuwen tegen de getuige mevrouw Van Eijl, mijnheer de president. Deze getuige is vervuld van haat. Deze getuige heeft twee maal bewust gelogen, ik bid en smeek JJ, schenk geen enkele aandacht aan mevrouw van Eijl, mijnheer de presi dent." De verdediger viel hierna de verkla ring van mej. Mostert aan. ,,Het gewicht van de eed heeft ve derlicht op hun schouders gerust", riep pleiter uit. De processen-verbaal, die waren op. gemaakt werden voorts gelaakt door mr. Huygens. Hij noemde ze niet ac curaat, aangedikt en overdreven. Voorts meende hfl dat deskundigen, die hun rapporten in deze zaak had den uitgebracht, dr. Nelemans en professor Proentjes, enigszins partij dig waren. Critiek op sectie Pleiter stond enige tijd stil by de verklaring welke dr. Hulst had afge legd en de sectie welke door deze des kundige was verricht. Hij uitte critiek hierop. Hij betreurde het dat de ver dediging geen contra-expertise had kunnen verrichten, dat geen deskun dige een onderzoek had kunnen instel len voor de verdediging. Pleiter zeide te betwisten dat blauwzuurvergifti ging. duidelijk de oorzaak van de dood is gëweeet. Hij nam het de procureur- generaal kwalijk, dat deze niet de door de verdediging gewenste des kundige dr. Purchase had laten dag vaarden als getuige. „Alles tegen zich, zelfs de staat, die geen armzalige f 300.beschikbaar wilde stellen om deze alom erkende deskundige door het hof te doen ho ren", zeide pleiter. Over het feit dat O. steeds weer tegen iedereen had gesproken over de ziekte van zijn vrouw zeide spreker dat dit slechts voortsproot uit ne bur- germanspraatzin van de dorpsdokter. Welk motief „Een groot misdrijf eist een groot motief", zeide pleiter. En hiermede sneed hij de kwestie aan welk motief O. gehad zou kunnen hebben voor een moord op zijn wouw. Er is een keten van aanwijzingen; daarin past een motief uitstekend. De Verhouding met Nellie, de dienstmeid, achtte plei ter niet belangrijk genoeg geweest om deze als steekhoudend motief voor moord te kunnen aanmerken. Pleiter ging in op het toedienen van de kininepoeaer op de bewuste avond. O. zou toch wel een bijzonder gevaar lijke weg hebben gekozen om zijn vrouw cyaankali in te geven (welk vergif zeer snel werkt), toen zij te midden van haar familiekring ver keerde. „Het zou een krankzinnige mise en scène zijn geweest, „meende de verde diger, die de schoonmoeder in deze situatie „het paard van Troje" wilde noemen. „Er was geen enkele aanlei ding voor dat O. juist op die avond, toen hij niet alleen met zijn vrouw thuis was, zyn vrouw moest vermoor den. Hij had een veel "betere gelegen heid en tijdstip kunnen afwachten. Daarom acht ik in ieder geval preme ditatie uitgesloten. Doodslag dan? Kunt u zich herin neren ooit een doodslag te hebben be recht waarbij van een affect geen sprake was? Voor doodslag is een affect vereist. In een dergelijke toe stand grypt men naar een byl bijvoor beeld. Doodslag is niet aanvaardbaar. De cyaankali wilde O. gebruiken voor de baedekerproef. Of hy zou slechts als voorwendsel deze proef hebben genoemd om op acceptabele manier aan het vergif te komen" „Staat het naar uw mening vast dat blauwzuur de dood heeft veroor zaakt? Ik heb helaas mtjn deskundi gen niet kunnen laten noren. Maar naar mijn mening staat de doodsoor zaak wetenschappciyic niet vast. Wel staat vast, dat mevrouw O na een half uur tekenen van herstel vertoon de. Het herstel is vc? hmderd door de morphine-injectie. Er zijn zo zeer vele punten van overweging. De hele zaak, mijnheer de president, krioelt van voetangels en klemmen", zeide plei ter. Zelfmoord „Ik beschouw suicide als iets zeer ■mysterieus", zeide de verdediger, daarmede de mogeiykhcid aansnij dend dat mevrouw O. tocli zelfmoord zou hebben gepleegd." Suicide komt altijd onverwacht. Het is in hoge mate onwaarschymyk dat zy zelfmoord zou plegen in tegenwoordigheid van haar moeder, maar even onwaarschijnlijk js het dat O. In tegenwoordigheid vaa zijn schoonmoeder moord zou plegen". In één week worden in Nederland dertien zelfmoorden gepleegd, myn heer de president en m de helft van deze gevallen kon men geen motief voor deze daad aantonen. Daarom kan men niet de mogeiykheid van suïcide uitschakelen omdat er geen motief te vinden zou zyn." „Ut vraag u dus, mijnheer de pre sident, vernietiging van het vonnis van de rechtbank, eventueel her nieuwde instructie, maar bovenal vrij spraak voor mijn cliënt, de arts«0., zo besloot mr. Huygens zijn pleidooi. Mr Van 't Hoff Stolk vroeg even tueel een derde psychiatrisch rapport te laten uitbrengen door professor dr mr P. Baan te Utrecht, dit omdat de conclusies van de rapporten van pro fessor dr Carp «n dr Hoelen niet ge- Itjk zijn. Repliek De procureur-generaal repliceerde. Slechts enkele punten uit de pleidooien besprak hij. Hij was het met de verde diging eens dat enige voorzichtigheid moet worden betracht bij de beoorde ling van de woorden van die getui gen, van wie men weet dat zij voorin- —jomen zyn tegen de verdachte. voor de zitting had de procureur- generaal met de verdediging overlegd of sir Purchase moest worden ge hoord. De redenen waarom deze En- Êelse deskundige niet was gehoord ig niet in het niet willen verschaffen van het benodigde geld hiervoor. Het was hier moord en zeker geen doodslag, meende de procureur-gene raal. „Doodslag sluit elke premedita tie uit". „Naar mijn mening Is hier sprake van moord of vrijspraak wegens ge brek aan bewüs. Een tussenweg is er niet. Dit is misschien een beetje ge waagde opmerking, maar zo zie ik het", zeide de procureur-genraal. Laatste woord Tenslotte sprak de verdachte het laatste woora: ,,Zoudt U er rekening mee willen houden dat lk geen jurist ben en soms niet geijkte uitdrukkin gen zou kunnen gebruiken? Ik had in myn apotheek een blauwzuurhou- dende vloeistof, voldoende om iemand te vermoorden. Waarom zou ik dan cyaankali hebben moeten kopen?" „Het spijt my dat pater Verhaar niet heeft willen spreken op deze zit ting, want dan zou de mogeiykheid van zelfmoord niet aan de denkbeel dige draad van mijn eigen beweringen hangen, maar aan een dikke draad, clgenlyk aan een ankerketting". De verdachte sprak voorts over het feit dat hy steeds de diagnose over een hersentumor by zyn vrouw had vastgehouden en over de sectie, die O] het lyk van mevrouw O. was ie, die op verricht. Verder besprak hy de rapporten die in deze zaak waren opgesteld. De verdachte bleef lange tijd deze rapporten bespreken. Twee maal ging de verdediger mr Huygens naar hem toe om hem hoofdschuddend enige woorden toe te voegen. De verdachte bleef echter doorpraten. De verdachte ging de zaak opnieuw vertellen: „Er is een plattelandsarts, die een eigen apotheek heeftHij wil zyn vrouw vermoorden Als ik U dit verhaal had verteld zo als het is, dan is toch uw reactie: ver tel geen sprookjes. Zoiets kan toch niet". „Onschuldig" „Ik ben voor mijn gevoel onschuldig. Of U my schuldig verklaart is het belangrykste. Het belangrykste is dat ik hier onschuldig ben" daarbij wees de verdachte naar zyn hart .maar ik vraag geen genade. Ik iraag slechts reclit. Recht voor my en myn kinderen". De laatste woorden werden met trillende stem uitgespro ken. Voor de eerste maal sinds het proces was begonnen toonde de ver dachte nu enige emotie. De president schorste hierna de zitting. Op Woensdag 1 December a.s. zal liet liof arrest wijzen. Na deze laatste mededeling van de president riep een man op de publie ke tribune luidkeels: „Spreekt hem vrij". Hij werd door twee parketwach ten in een hoek geleid waar hy zacht- jes ging huilen. Ned. Dok en Scheepsbouw maatschappij Tot nu toe kenmerkte hot 1951 zich door een bevredigende bedrijvigheid in alle afdelingen van het bedryf. On danks de voor do scheepvaart zeker niet overmatig gunstige conjunctuur konden drie nieuwe opdrachten voor de bouw van tankschepen aan de be staande orderportefeuille worden toe gevoegd, waaronder één voor de bouw van een 38.000 tons supertan ker. Dat de bouw van tankschepen zich steeds meer ontwikkelt in de richting van grotere eenheden, biykt ook uit het feit, dat drie bestaande opdrachten voor tankers van plm. 26.000 ton zijn gewyzigd in opdrach ten tot de bouw van twee 30.900 tons resp. één 38.000 tons tanker. De repa ratie-afdeling en de dokken waren voortdurend goed bezet. Meer en meer tekent zich op de ar beidsmarkt een groot tekort aan ar beidskrachten af, waardoor de pro ductie bij de oorspronkelijk gekoester de verwachtingen ten achter is geble ven. Dit heeft onvermijdeiyk vertra ging in de voltooiing van ons bouw programma ten gevolge, waardoor net aantal in het lopende jaar af te leveren schepen ongunstig zal wor den beïnvloed. De bedrijfsresultaten zullen van de ze lagere productie en van de lagere reparatieprijzen onvermydelyk een te rslag ondervinden, je bouw van het nieuwe grote ge graven dok vindt goede voortgang, het betonwerk is voor 85 procent ge stort. Verwacht wordt, dat dit nieuwe dok in het tweede halfjaar 1955 in gebruik zal kunnen worden genomen. Hoewel er voldoende opdrachten zyn, zal het mede van de ontwikke ling van de arbeidsmarkt afhangen of de grote in de loop der jaren in ei gen bedryf geïnvesteerde bedragen een redelijk rendement opleveren. In de gegeven omstandigheden valt over de toekomst weinig met zekerheid te voorspellen, aldus deelt de directie van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij mede. Jn hun bestaan bedreigde IJsselmeer- vlssers hielden Woensdag een pers conferentie te Amsterdam. V.tn.r.: de vissers Th. Zwarthoed, voorzitter van ,,St. Petrus"; K. Kwakman, be stuurslid van dezelfde vereniging; en I. van Slootenvoorzitter van de „Ver eniging Combinatie van Zuidelijke Ifsselmeertiissers" te Urk. ZAAK-SCHMIDT VOORTGEZET Tomasou blijft bij zijn verklaringen Donderdagmorgen is het getuigen verhoor in de zaak tegen H. C. J. G. Schmidt in een ziting van het land- gerecht te Djakarta voortgezet. Getuige Tomasoa werd nogmaals voorgeleid om de voor een notaris in Nederland afgelegde verklaring, dat Junschiager tussen Juni en Decem ber van het jaar 1950 verscheidene keren in Maastricht by een filiaal van de Amsterdamse bank verscheen, aan te horen. Hy bleef echter bij zijn verklaring, dat Junschiager in October 1950 op Dra mag a was. Daarna ging de rechter verder met het verhoor van de getuige Harris by Suhaimi, die hij echter nog eens aan zyn eed Hferinnerde. Op een vraag van mr. Sunario wat hy van de Nigo af weet, begon Har- ris een lange verklaring waaruit ten slotte bleek, wat de Nigo voor de Daroel Islam betekende. Hy had van Kartosuwlrjo gehoord, dat de Apra op 23 Jan. 1950 Bandoeng zou aanval len in samenwerking met de D.I. en de Tantara Islam Indonesia (Islamie- tisch leger). De Apra zou onder lei ding staan van Westerling, de D.I. onder Kartösuwirjo en de T.I.I. onder leiding* van Wiranata Kusumah, het staatshoofd van Pasoendan. „Verder wil ik verklaren", aldus ge tuige, „dat door gebrek aan wapens en verbindingsmiddelen de aanval mis lukt is, want op diezelfde dag zou den ook Ta8ikmala, Garoet, Tjiamis en alle plaatsen in de omgeving aan gevallen moeten worden. Ik weet van Kartusuwirjo en Van Kleef, dat deze stryd gesteund werd door de Nigo. De Nigo kan men zien als de Neder- Gebrs Van Est houden lezing in Goes De Goesse wielerclub „De Locomo tief" houdt Zaterdag 27 November a.s. een contactavond voor leden, do nateurs en belangstellenden. Als gasten zullen aanwezig zyn de beken de Tourrenners Wim en Nico van Est en de oud-wereldkampioen sprint Jef v .d. Vyver en Jan Rengenhardt Laatstgenoemde is secretaris van de wielerclub „Willibrord Wil Vooruit". De gebroeders Van Est zullen vertel len over hun wielerloopbaan. De he ren v. d. Vijver en Rengenhardt zul len de wielersport in het algemeen belichten. Specialisten-tarieven. De conclusie van de procureur-ge neraal bij de Hoge Raad in de zaak der specialisten-tarieven, is bepaald op 14 December a.s. (niet op 30 No vember, zoals gisteren is gemeld). RECTIFICATIE In ons nummer van Woensdag j.l. vermeldden wij abu sievelijk, dat de opening van de nieuwe winkel van Brood- en Banketbakkerij A. J. GUÉRAND Bonedijkestraat 149, Vlissingen zou plaats vinden op Donderdag 28 November a.s., Dit moet evenwel zijn ONAFHANKELIJK VAN K.N.V.B. Bestuur kan geen genoegen nemen met afwijzende houding. Te Utrecht heeft het bestuur van tiet Verbond van Christelijke Voet balverenigingen in Nederland (V.C.V.) zich beraden op het standpunt dat moet worden ingenomen ten aanzien van het recente besluit van het Cen traal Verband van Christelijke Orga nisaties voor de Lichamelijke Opvoe ding, om het „V.C.V.' niet zonder meer op gelijke voet met de andere Christelijke Sportbonden toe te laten, zolang de Christelijke Voetbalvereni gingen van het „V.C.V." lid zijn van de K.N.V.B. Na uitvoerige besprekingen is het „V.C.V."-bestuur tot de eenstemmige conclusie gekomen, dat het met deze afwijzende houding geen genoegen kan nemen. Het „V.C.V." staat evenals de ove rige bij het Centraal Verband aange sloten Christelijke sportorganisaties geheel zelfstandig en onafhankelijk van enige andere sportbond, i.e. de K.N.V.B. Daar het „V.C.V." algemeen Chris- Prins Bernhard naar Frankrijk Prins Bernhard zal tegen het einde van de week een bezoek brengen aan het wyngebied van Beaune (Bour gogne), waar hij o.m. de verkoop van de wijnoogst van dit jaar zal by- telijk is, heeft het dus ook rekening te houden met de inzichten van die verenigingen, welke aan de Christe lijke vereniging een taak willen ge ven in het grote geheel. Daarom is het „V.C.V." wel een Christelijke or ganisatie, die volkomen los staat van de K.N.V.B., maar die er geen he rwaar tegen heeft, dat zijn verenigin gen om technische redenen deelnemen aan de Zaterdagcompetities van de bond en dit evenmin in strijd acht met de Christelijke sportgedachte. Het „V.C.V."-bestuur wenst niette min lid te blijven van het Centraal erband, maar dan als volwaardig lid. Besloten werd, dit standpunt ter kennis van het Centraal Verband te brengen en zijn beslissing nader af te wachten. Tweede Kamer keurt begrotingen goed Een aantal afzonderlijke begrotin gen voor 1955 heeft reeds de goedkeu ring van de Tweede Kamer verwor ven, hoewel dit hoge staatscollege zich nog slechts kort met de behande ling van de rijksbegroting bezig houdt. Nadat de Kamer de begroting van binnenlandse zaken aanvaard had, nam zij aan de begrotingshoofd stukken. Huis der Koningin, nationa le schuld, buitengewone aflossing, en onvoorziene uitgaven. Bovendien hechtte de Kamer haar fiat aan de begroting van het gemeentefonds en aan de wet op de middelen. De goed keuring geschiedde z.h.s. en zonder, dat er discussie aan was voorafge gaan. landse militaire missie in de Republik Indonesia. Er bestond een overeen komst tussen de regeringen van de R.I. en Nederland om de N.M.M. het Indonesische leger te laten opleiden, welnu, de Nigo trainde het leger van de Tantara Islam Indonesia". Bij wapentransport Getuige verklaarde voorts, dat hij in 't kamp Makassar Schmidt en en kele Ambonezen gezien heeft met een wapentransport. Djaksa Tinggi Sunario overhan digde aan rechter Liem een brief, die gedateerd is op 21 Oct. 1952, en ge schreven door l'Aiglon aan admini strateurs van ondernemingen. De brief is op 18 Mei 1953 door de politie Fevonden in een kamp van de D.I.. Aiglon zet hierin het doel van de Negara Islam Indonesia uiteen, doet er voorspellingen in over de toekomst van Jndonesië onder de regermg van de R.I.E.N. en dringt er bij de onder nemingen verder op aan om de D.I. met geld te steunen. Deze brief, al dus Djaksa Tinggi Sunario, die in goed Nederlands geschreven is, toont in de eerste plaats aan, dat er bij de D.I. ook Hollanders zijn. De, volgende zitting zal 25 Novem ber gehouden worden. Vergaan van de „Spanker" Te wijlen aan slechte navigatie Heeft de kapitein van het s.9. „Spanker" uit Newcastle (1179 ton) slecht genavigeerd; had bovendien ge zien liet slechter wordende weer zijn loods a3» boord moeten blyven, of ls het uitvallen van een pierlicht en ge brek aan inlichtingen daarover er oorzaak van geweest, dat de „Span ker" 7 Aug. j.l. op de Noorderpier van Hoek van Holland is gestrand en later vergaan Dit zyn de voornaamste punten waarmee de Raad voor de Scheep vaart zich gistermiddag heeft bezig gehouden en waaruit de inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, tenslotte het eerste punt heeft geko zen als bepalend voor zyn oordeel. De heer Metz achtte het te betreu ren dat het licht op de Noorderpier niet brandde en hy drong er op aan dat voortaan vóór alles de kapiteins van belanghebbende schepen van der gelijke byzondere omstandigheden op de hoogte zouden worden gesteld. Men nad, aldus de heer Metz, op de „Spanker" uit de lichten die dan wel zichtbaar waren, de juiste koers kun nen bepalen en het was een dure plicht dat te blyven doen en een ern stig verzuim het na te laten. Toen het tot de loods doordrong dat het licht niet brandde was hy, al dus zyn verklaring/al te ver van de „Spanker" verwijderd om alsnog een kennisgeving te kunnen verzorgen. „Als ik op de hoogte was geweest had ik de piloot niet van boord laten gaan", verklaarde kapitein J. Cleugh van de „Spanker". „Trouwens, dan zou ik zelfs niet uit Rotterdam zyn toe, de wind te vertrokken". Hij hebben en in de omstandigheden teveel ljjke richting te hebben laten sturen. De Road voor de Scheepvaart zal schriftelyk uitspraak doen. Spoorwegemigranten terug uit Zuid-Afrika Veertien van de vijftien Nederland- se spoorwegbeambten, die op 28 Octo ber te Congella, Durban, het werk neerlegden, "keren met de „Water man" uit Zuid-Afrika naar ons land terug. Zij repatriëren op kosten van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen, aldus een bericht van „Sapa" uit Durban Zij zouden het werk hebben neerge legd, omdat volgens hen, beloften, dif in ons land by het tekenen van he' contract werden gedaan, niet werder vervuld. Door het commissariaat voo> de emigratie werd od deze repatriè' ring bevestigd. „Mark Trailer", een twee jaar oude Duitse kortliarige pointer is echt in zijn nopjes, nu in Illinois het jacht seizoen is geopend. De baas van ,Mark" wist al spoedig een fasant neer te leggen. Foto: ,J1lark" neemt op volmaakte wijze een hek, met de vogel tussen de sterke tanden. DAMMEN Verpoest naar Middelburg De bekende Belgische dammer Os car Verpoest, die reeds enige jaren kampioen van België is, speelt Za terdag een simultaamvedst-rijd tegen 30 prominente Walcherse dammers. De wedsti-yd wordt gehouden in ca fé-restaurant „De Eendracht'" te Middelburg. Verwacht wordt, dat de Belgische kampioen, die enige we ken geleden een soortgelyke wed strijd speelde in Kapelle (Z.B.), op sterke tegenstand zal stuiten. AUTOMOBILISME voor Panamericana De Mexicaanse minister van defen sie, generaal Matias Ramos, heeft toegezegd, dat het aantal militairen, dat een streng toezicht langs het ge hele parcours (3070 kilometer) van de Panamericana zal uitoefenen, van 10.000 op 16.000 wordt gebracht. Dit betekent dat in beginsel op elke 200 meter een soldaat zal staan om een oogje te houden op de toeschouwers, op mogelyk onvoorzichtige voetgan- fers, op los lopend vee enz. Evenals e vorige jaren zal een nauwletten de controle worden ingesteld by de spoorwegovergangen, die in Mexico alleen worden aangeduid met rode stoplichten. Afsluitbomen zijn er niet. Als een trein in aantocht is zal men de deelnemers met een rode vlag een stopteken geven, en het hierdoor veroorzaakte oponthoud zal chrono- metrisch opgenomen en van hun tyd worden afgetrokken. SCHAKEN Om persoonlijke titels. In de hoofdklasse van de wedstry- den om het persooniyke schaakkam pioenschap van Zeeland werd de in teressante ontmoeting gespeeld tus sen de beide tot nu toe ongeslagen spelers Plinsinga en Quakkelaar. Het werd een overwinning voor Plin singa, die dus nu alleen de leiding heeft genomen. De stand is nu: W. J. Plinsinga 3 uit 3; M. J. Quakkelaar 2 uit 3; P. J. v. d. Sande en S. San ders 0 uit 2. In groep A van de eerste klasse bleef Chr. Schipper aan de leiding door een zege op Wielemaker. De stand is hier: Chr. Schipper 3 uit 3; I. Kense en Gabe Woudstra 1 uit 2; J. Wielemaker 0 uit 3. In groep B behaalde Wismeyer de vierde achtereenvolgende overwin ning, ditmaal op Scheele, waardoor hy nog maar een half puntje nodig heeft om zich in de eindronde te plaatsen. De stand is: P. J. Wismeyer 4 uit 4; A, J. Scheele en L. J. Woud stra 1 uit 3. In groep C behield Niemarkt de leiding door een overwinning op De Vlieger. Holster bond echter Joziasse aan zijn zegekar en bleef dus goed volgen. De stand Is: A. J. Niemarkt 3 uTt 3; K. Holster 3 uit 4; L. A. de Vlieger 1 uit 2; D. Joziasse 0 uit 4. In groep D tenslotte werd de stryd om de eerste plaats tussen Tholenaar en Van Belsen door laatstgenoemde gewonnen, waardoor de stand als volgt werd: K. van Belsen 1% uit 2; J. Tholenaar 1 uit 2; L. J. Verkerk uit 2. Advertentie. Spit Inde rug Rheumatiek Lendenpijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6