Buitenlands protectionisme moet door Nederland bestreden worden C kLAmmJ Proces tegen Gaston Dominici te Digne begonnen GROENE AUTO VAN OVERVAL IN RAVENSTEIN GEVONDEN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VRAGEN VOOR MINISTER ZIJLSTRA Opheffing van de minimumprijs voor het hrood (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de rijksbegroting voor 1955 in de Tweede Kamer heeft tot dusver geen sensationele momenten opgeleverd. De beraadslagin gen kenmerken zich dit jaar door matheid. Op sommige ogenblikken kan de Kamer zich niet aan een zekere verveling onttrekken. Wellicht hebben de heren Schmal (C.H.) en Roemers (Arb.) Woensdag middag, toen de begroting van economische zaken aan de orde kwam, de reden onbewust op een dichterlijke manier geformuleerd. Eerstgenoemde citeerde een Franse versregel en zei: „La saison des pluies est fime", of wel: de regenperiode is voorbij. We leven weer in een economisch gunstig klimaat. De heer Roemer gaf te kennen, dat de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, dit jaar op rozen zit. De heer Hazenbosch (A.R.) verlang de, dat de minister nu eens in eenvou dige bewoordingen voor de gewone man duidelijk maakt, waaraan we eco nomisch toe zijn en wat de invloed is van de zes procent loonsverhoging. Ook de heer Janssen (K.V.P.) kon met geen mogelijkheid spoken ontdek ken. Er is zelfs overspanning op de ar beidsmarkt. Deze moet verminderd worden, aldus deze afgevaardigde, door een beperking van de investerin gen voor niet onmiddellijk productie ve doeleinden. Aangezien we thans de concurrentie met het buitenland aan kunnen verlangde hij, dat de minister de kunstmatige beperkingen in het economisch leven zou laten vervallen. Ook wilde hij van de kunstmatige loonbeperkingen af. Met dit laatste verenigde zich de heer Ankersniit (V.V.D.), die evenwel tot geleidelijkheid en tot grote voor zichtigheid maande, als de regering tot vrije loonvorming besluit. Minder geporteerd voor een vrije loonvor ming was de heer Roemer (Arb.). Deze afgevaardigde was van oordeel dat de loonpolitiek in Nederland tot wijze zelfbeperking heeft geleid. Hij verzekerde, dat de vakbeweging prijs verlaging had geprefereerd boven loonsverhoging. Prijsverlaging Krijgen we een prijsverlaging en wel van brood? De heer Schmal (C. H.) onthulde, dat de Kamerleden des morgens een telegram hadden ont vangen van een grote bakkerij-orga nisatie, waarin vermeld stond, dat de minister voornemens zou zijn de mi nimumprijs voor brood op te heffen. Bij de heer Schmal was de organisa tie in elk geval aan het verkeerde adres. Hij voelde alles voor de op heffing van de verstarring der prij zen. Men zou met brood kunnen be ginnen, voegde hij er weinig bemoedi gend voor de bakkerij-organisatie aan toe. In elk geval wilde hij hierover enige inlichtingen van de minister hebben. Uit een heel ander vaatje tapte mr. Blaisse (K.V.P.Hij wens te een krachtige bevordering van de totstandkoming van de economische Unie van de Beneluxlanden. Waakzaam zijn Hij waarschuwde er tegen in de Pa- rijse accoorden meer te leggen dan er in zit. Zij kennen geen supra-nationa- le organen. Bezorgd maakte hij zich over de Frans-Duitse toenadering, die Mendès-France wil door middel van bilaterale verdragen, omdat zij nade lig kan zijn voor de Nederlandse eco nomie. Frankrijk steunt de scheepsbouw, Duitsland weert zich krachtig, o.m. door verhoging van zijn douanetarie ven. Men heeft nu ook voorgesteld de invoering van een veranderlijke schaal van invoerrechten op eieren, waardoor de Nederlandse eierenex- port ernstig wordt bedreigd. We moe- teil op onze tellen passen en niet aar zelen zo nodig tegenmaatregelen te treffen, maande mr. Blaisse de be windsman. Geheel hierbij aan sloot de aanspo ring van de heer Ankersmit (VVD), om aan te sturen op Europese inte gratie. De heer Hazenbosch (A.R.) toonde zich ongerust over aansluiting van Japan bij de G.A.T.T. en vroeg hieromtrent een geruststellende ver klaring van de minister. 1750 kaïtels Laatstgenoemde afgevaardigde deel de mede, dat er in Nederland 1750 kar tels zijn en dat daarom een degelijke kartelwetgeving nodig is, die het mo gelijk maakt op te treden, als de kar tels algemene Nederlandse economi sche belangen schaden. De socialisti sche heer Roemers sloot zich hierbij aan en vestigde tevens de aandacht op de veel te hoge renten. Het minimum is 13 procent, die door afbetalingsza ken worden berekend. Ook de Neder landse consumentenbond genoot de belangstelling van de heren Hazen bosch (AR) en Roemer (Arb.). De A.- R.-doctorandus in de economie be streed de verstrekking van een subsi die van 30,000,aan deze bond en de socialistische doctorandus in de economie was er helemaal niet van overtuigd, dat een subsidie juist aan deze consumentenbond moest worden toegekend. Nog geen spoor van de dader De politie in Udel-Sclioot ten Zuiden van Eindhoven heef sferen aan de Belgische grens de donkergroene auto (Ford Sedan) aa off en, waar mee de nog onbekende dader van de roofoverval op het po antoor te Ra- venstein, zich Maandagavond j.l. uit de voeten heeft weten te maken. Dinsdagavond werd de auto, naar thans bekend is geworden, reeds door enkele dorpelingen langs de kant van een weg onbeheerd aangetroffen. Men meende met een smokkelauto te doen te hebben, die men dan ook vrij grondig aan een onderzoek onderworpen blijkt te hebben. VERLICHTING. Op de Eschener Al lee in het Duitsje dorpje Aurich heerst sinds 1939 des avonds nog de diepste duisternis. De straatverlich ting is namelijk nog steeds uitgescha keld. De bewoners vinden het zo lang. zamerhand wat te gortig worden en illumineerden bij wijze van protest dezer dagen de hele straat met uit geholde koolrapen, waarin kaarsjes brandden. Voor de laatste maal was in Aurich een dergelijke koolraap verlichting te bezichtigen in 1846, ter gelegenheid van een schuttersfeest. EET SMAKELIJK. Voor het raam van een klein Frans restaurant hin gen twee bordjes. Het ene luidde: „Schotel van de dag, 500 franc". Op het andere stond: „Schotel van de vorige dag, 300 franc". ALLES WENT. De grote warenhui zen in Frankrijk hebben de verkoop van vliegenmeppers, vliegenpapier en ide voor-oorlogse kleverige vliegen vangers weer opgevat. De vliegen blijken namelijk immuun te zijn ge worden voor D.D.T. en andere moder ne middelen. Dus maar weer terug naar het ouderwetse doodslaan! BEROEP. „Wat is het beroep van uw man?" vroeg rechter Benjamin D. Ni- colai in Cleveland aan een candidate voor de jury in een rechtszaak. „Ik heb geen echtgenoot, ik ben ge scheiden", luidde het antwoord. „Maar wat doet uw vroegere man dan?" vroeg de rechter. „Dat weet ik niet. Ik weet niet waar hij woont, noch wat hij uitvoert". „Maar wat deed hij dan voordat u van hem scheidde?" „Hij voerde helemaal niets uit", zei de candidate. „Daarom zijn wij juist gescheiden". TE WATER, Eind vorige week ver scheen in een Amsterdamse krant het bericht, dat de nieuwe walvisvaarder „Willem Barendsz" op Zaterdag 13 November 'te water zou worden ge laten. Een foutje, :'.oals in iedere krant kan doorkomen De daaropvolgende Maandag kwam een Engels scheepvaartblad uit met een volledig verslag van de plechtig heid, compleet met allerlei bijzonder heden, hoe het schip te water ging, hoeveel belangstelling er was, enz. Kortom, een prachtig en indrukwek kend verhaal. Jammer was alleen, dat de „Willem Barendsz II" pas Zater dag a.s. van stapel zal lopen BEIDE HANDEN. De negentienjari ge Edward Furgaso in Amerika kreeg een boete van vijf dollar en moest ook nog de kosten van het ge ding betalen, cmdat hij zijn auto had bestuurd, terwijl hij z'n rechterarm om de schouders van een meisje had geslagen. De rechter gaf hem de vol gende goede raad mee: „Wanneer je deze dingen goed wil doen, heb je voor allebei je beide handen nodig. Daar het smokkelen in de grens streek een niet geheel vreemde vaar digheid is heeft men tegenover de vermeende smokkelaars solidair wen sen te blijven en de politie van de vondst niet onmiddellijk op de hoogte gesteld. De wagen, die gedeeltelijk van de zachte berm af in de sloot was gegleden, was vrijwel onbeschadigd. De benzinetank bleek leeg en de accu eveneens. Het contactsleuteltje ont brak en er was een doorverbinding tot stand gebracht. De auto is door een deskundige van de rijkspolitie naar de districtsstaf van de rijkspoli- Den Bosch overgebracht. Toen de auto, waar het gehele po- litie-apparaat van Nederland de laat ste dagen scherp naar heeft uitgezien met een politieman achter het stuur, door Eindhoven reed, werd door de Eindhovense gemeentepolitie on kundig van de identiteit van de be- Collectieve pas verdwijnt De collectieve paspoorten zullen bin nenkort worden afgeschaft, meldt „Het Parool". Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft men aan vankelijk overwogen dit per 1 Decem ber te doen, maar daar men de orga nisaties en ondernemingen die er mee werken, enige tijd van voorbereiding wil laten, zal het wel 1 Januarei wor den. De Nederlandse Reisvereniging heeft overigens zelf al besloten, te beginnen met de Kerstreizen, het ge bruik van het collectieve paspoort af te schaffen. Slechts voor dagreizen zullen ook na 1 Januari nog collectieve passen worden afgegeven. Deze mogelijkheid wil men laten bestaan, omdat 't nog al veel voorkomt, dat bijvoorbeeld vacantiegangers in Zuid-Limburg plotseling een daguitstapje met een touringcar naar België en Duitsland willen maken en dan geen tijd meer hebben om hun pas in orde te laten maken, terwijl zij vaak wel een ver lopen pas of een bewijs van Neder landerschap bij zich hebben. Gaston Dominici tussen twee bewa kers in de beklaagdenbank stuurder een achtervolging inge zet. De politie-motorrijders wisten de auto met het nummer M 48080 „klem te rijden" in de binnenstad. De legi- mitatie van de deskundige moet'voor de Eindhovense politie wel een tegen valler zijn geweest na zo'n duidelijke demonstratie van paraatheid. Een andere bijzonderheid in de af- faire-Ravenstein is, dat bij de schuur, waarin Maandagavond rond het tijd stip van de overval brand uitbrak, 'n lege benzinefles is aangetroffen. Het vermoeden is derhalve gewettigd, dat die brand opzettelijk werd veroor zaakt. Hongarije laat echtpaar Field vrij Hongarije heeft Noel en Herta Field, een Amerikaans echtpaar dat v|jf jaar geleden achter het „ijzeren gordijn" verdween, vrijgelaten, aldus heeft het Hongaars persbureau be kend gemaakt. Noel Field, een voormalig ambte naar van het „State Department", is een broer van Herman Field, de Amerikaanse architect die vorige maand uit een Poolse gevangenis werd vrijgelaten. Volgens het Hongaarse persbureau hadden bevoegde Hongaarse autori teiten bevonden, dat de tegen Noel en zijn vrouw ingebrachte beschuldigin gen ongerechtvaardigd bleken te zijn. Daarom was de aanklacht tegen hen ingetrokken. Noel Field, zijn vrouw Herta en zijn broer Herman waren vijf jaar geleden achter het „ijzeren gordijn" verdwe nen. Hermans vrouw woont te Lon den. Nationalistische actie in Tunesië De Tunesische eerstc-minister, Ta- har Ben Ammar, heeft de Franse re gering Woensdag de verzekering ge geven, dat zijn regering met Franse steun een einde wil maken aan het nationalistische bendewezen in Tune- Dit werd te Parijs medegedeeld na een bespreking van anderhalf uur tussen Ben Ammar, diens staatssecre taris Aziz Djelloeli, de Franse minis ter van financiën en waarnemende eerste-minister, Edgar Fauré, en de Franse minister van Tunesische en Marokkaanse zaken. Christian Fou- chet. Twee personen zijn omgekomen en zes gewond, toen Woensdagochtend in het gebied van Soech Aras in Ooste lijk Algerije een goederentrein door sabotage verongelukte. Twee locomo tieven en twaalf wagons met erts stortten in een ravijn doordat de trein over losgeschroefde rails reed. Vluchtelingenhulp Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 32.000 gulden ontvan gen. In totaal is nu bij het comité 1.374.000 gulden binnengekomen. In het beruchte voormalige concen tratiekamp Bergen-Belsen, waar in de oorlog een droevig groot aantal men- sen, onder wie ook talloze Nederlan ders, ter dood werden gebracht, is kort geleden een onofficiële herden kingsbijeenkomst gehouden, welke door Nederlandse militairen, die op het ogenblik voor herhalingsoefenin gen in Duitsland zijn gelegerd werd bijgewoond. Foto: Een groep Nederlandse mili tairen bij de muur, waarop opschrif ten in haut-relief aan eeii mensont erende periode herinneren Salarisactie van het lager belastingnersoneel Op initiatief van veertien lagere ambtenaren van de inspectie der be- belastingen te Winschoten is kortgele den opgericht het „Actie-comité ver hoging salarissen van lagere ambtena ren". De initiatiefnemers verzamelen thans in het hele land handtekeningen van lagere belastingambtenaren, die adhaesie met de actie van het comité betuigen. Het actie-comité is voorne mens alle lijsten met handtekeningen te zenden aan de personeelsdelegatie van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken. Voorts wil men een protestverga dering houden. De actie wil volgens het comité „niet anders zijn dan een manifestatie ter ondersteuning van de thans plaatsvindende salarisonderhan delingen in het georganiseerd over leg". Nieuwe werf te Rotterdam Voor schepen tot 50.000 ton Naar het „Alg. Hbl." verneemt zal er aan de mond van de Botlek een scheepsbouw- en reparatiewerf wor den gesticht, waaraan een groep in dustriëlen zal deelnemen. Tot deze groep behoren o.a. de werf van J. Smit Czn en het Scheepsinstallatie- bedrijf Nederland. De nieuwe werf zal een capaciteit hebben voor de bouw van schepen tot 50.000 ton. Er zullen 5000 arbei ders te werk worden gesteld. De grond is toegewezen na langdnrige besprekingen tussen de toekomstige werfdirectie en het Rotterdamse ge meentebestuur. „ZIJ MAAKTEN MIJ GEK" Wilde tonelen voor het gerechtsgebouw Te Digne is gisteren het proces begonnen tegen de 78-jarige Franse boer Gaston Dominici, dié verdacht wordt van de drievoudige moord op het ge zin Drummond. Het O.M. zal ongeveer 35 getuigen oproepen om te trach ten het bewijs te leveren, dat verdachte twee jaar geleden de Britse voed selkundige sir Jack Drummond, diens vrouw Lady Ann Drummond en hun 11 jaar oude dochtertje Elizabeth heeft vermoord. Ongeveer 180 verslaggevers uit allerlei landen waren bij de aanvang van het proces aanwezig. Voor de zitting Woensdagmiddag werd hervat, hebben zich voor het ge rechtsgebouw wilde tonelen afgespeeld. Politiemannen kwamen tot een handgemeen met vrouwen, die zich met geweld toegang tot het gebouw wil den verschaffen. Geen van de vrouwen werd gewond, maar wel liepen enke len scheuren in haar kleding op. In de rechtszaal zaten acht politie mannen niet witte handschoenen aan naast een tafel waarop en waarom heen bewijsstukken lagen, die tijdens het proces zullen worden getoond. Hieronder bevind zich o.m. een ver nield rijwiel, de karabijn waarmee de Drummonds werden doodgeschoten, alsmede acht geweren, die door de po litie in boerderijen in Tie buurt van de plaats van de moord zijn aangetrof fen. Gaston Dominici heeft bekend de moord gepleegd te hebben. Later trok hy zijn verklaring echter in. Hy heeft voorts ge'poogd zelfmoord te plegen door van een brug af te springen toen men bezig was met T>en reconstructie van de moord. Zijn oudste zoon, de 49-jarige Clo- vis, zou hem hebben beschuldigd. Een tweede zoon, de 35-jarige Gus- taaf, is in Nov. 1952 veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf om dat hij geen hulp had verleend aan Elizabeth Drummond, toen deze nog tekenen van leven vertoonde. Ook hij zou zijn vader beschuldigd hebben maar later zijn verklaring hebben in getrokken. Hoofdinspecteur Edmond Sebeille uit Marseille heeft 15 maanden be steed aan het onderzoek in de zaak- Drummond. Trillend van woede Gaston Dominici. verklaarde, dat hij indertijd heeft bekend wegens de mee dogenloze verhoren door de politie. Trillend van woede zeide de oude boer, dat inspecteur Sebeille met zijn vuisten had gedreigd en luidkeels had geroepen: „Jij bent de moorde naar". „Mijnheer de president, indien ie mand tegen U precies zo zou optre den als tégen mij, zou U hetzelfde ge daan hebben als ik. Zij maakten mij gek. Ik kon zelfs niet spreken", betoogde Gaston Dominici. Op een bepaald ogenblik, toen het heftig toeging in de rechtzaal, zeide Gaston: wilt mij voor iemand an ders laten betalen. Laat Clovis (Gas- tons jongste zoon) en mijn familie komen en U zult ontdekken, wie ik bedoel". Herhaaldelijk protesteerde de be langrijkste advocaat van de verdach te, Emile Pollak, tegen de opmerkin gen van de rechter. Toen de rechter de verklaring voor. las, volgens welke de oude boer ge zegd zou hebben, dat hij had getracht mevrouw Drummond geweld aan te doen, riep Pollak: „Dit is ontoelaat baar". Na het voorlezen van de ver klaring riep Gaston: „De politie heeft mij dat laten zeggen". Gedurende het voorlezen van de Het Wereldgebeuren In de sneeuw Voor het eerst in dit jaar lag cr sneeuw over de huizen en vel den van Quebec (Canada). In die smcttcloos-witte wereld arriveer de per vliegtuig de Franse premier Mendès-France om enkele Frans—Ca nadese instellingen te bezoeken en aan de Frans—Canadezen uit te leg gen hoe hij Frankrijk politiek en eco nomisch wil saneren. De Frans—Canadezen hebben nogal veel belangstelling voor het Franse moederland. Men zegt ook, dat ze enthousiast zijn om het succes van Mendès-France, die op kordate wijze een aantal slepende problemen heeft aangevat en ten dele opgelost. Maar veel nieuws zal Mendès- rance in Canada niet vertellen, want dat bezoek aan Canada is maar een zijsprongetje op zijn grote reis, die naar Washington en New York gaat Washington, waar de Amerikaan se regering zetelt en New York waar, Mendès-France voor de Verenigde Na ties wil verschijnen. Het is de laatste weken nogal druk in Washington. Henri Pierre, de Amerikaanse correspondent van „Le Monde", gaf 'n kleine opsomming van de voornaamste autoriteiten, die in Washington kwamen of nog zullen komen. Daar was dan de keizer van tthiopië en kort na hem kwam Mo hammad Ali, de minister-president van Pakistan, die nog maar nauwelijks weg was toen president Tubman van de republiek Liberia zich meldde. Bondskanselier Adenauer kreeg niet eens de kans om van%zijn populariteit in de Verenigde Staten ten volle te profiteren en de Japanse cerste-minis- ter Yoshida moet zich wel teleurge steld gevoeld hebben, toen men in Washington nauwelijks tijd voor hem had. Nu staat dan op het program het bezoek van Mendès-France, terwijl in Oostenrijk de bondskanselier Raab al bezig is zich reisvaardig te maken om ook al naar Washington te gaan, waar hij eerder hoopt te zijn dan de minis ter-president van Ceylon en de pre sident van de republiek Haiti, die staan te trappelen van ongeduld om Eisenhower de hand te drukken. Al die heren moeten volgens het voorgeschreven protocol ontvan gen wordenom tien uur zo veel instappen in een auto, om elf uur ontvangst bij minister zus en zo voor een gesprek van drie kwartier, daarna koffiedrinken met een gene raal of met een departementsdirecteur Alles precies op tijd en in te genwoordigheid van de dames en he ren wier namen en functies op het protocol vermeld staan Met één toekomstige bezoeker wa len er direct al enige moeilijkheden. Dat was de koning van Nepal, die medegedeeld heeft, dat hij straks met twee echtgenoten in Washington zal verschijnen. Polygamie is bij de wet verboden in de Verenigde Staten en dus laten de autoriteiten, die over de toelating van vreemdelingen beslisser., geen he ren met twee echtgenoten toe. Maar gelukkig bleek er een oplos sing mogelijk, want er is een bepa ling, dat de procureur-generaal bij v-ijze van uitzondering altijd mensen mag toelaten, wier aanwezigheid „nut tig" is voor de Verenigde Staten. Nu is dan de koning van Nepal met zijn beide vrouwen tot een „nuttig" mens verklaard. Iemand heeft vastgesteld, dat er op het ogenblik zo ongeveer tweehonderd „ontvangsten" per dag zijn in Wash ington. Dat zijn dan gezellige midda gen of avondjes, waar men celibritei- ten ontvangt en waarbij men altijd rekent op de aanwezigheid van een aantal diplomaten, journalisten, enz. In dat drukke wereldje komt de Franse premier vermoedelijk wel als de voornaamste gast. Hij heeft weinig losgelaten over de zaken, die hij met Eisenhower en Fos ter Dulles wil bespreken, maar men kan wel zo ongeveer raden waarover hij het wil hebben. Het gaat niet zo goed in Indo-China De staat Vietnam dreigt geheel verloren te gaan aan de communis ten. Het gaat niet zo voortreffelijk in Noord-Afrika, waar zulke belangrij ke Amerikaanse bases liggen.... Er heerst terreur in Tunis, in Al gerije en in Marokko.... en de plan nen van Mendès-France voor het op lossen van de Noord-Afrikaanse moei lijkheden zijn vaag en aarzelend. Mendès-France zou ook graag een Amerikaanse garantie voor de oplos sing van het Saar-probleem willen hebben, maar de Amerikanen zijn ge schrokken van de bezwaren, welke vele Duitsers hebben tegen de over eenkomst, die Adenauer sloot met Mendès-France Het is allemaal erg ingewikkeld en bet zou gemakkelijk zijn de lijst van problemen nog aan te vullen met tien andere puntenmaar waarom zou men dat doen nu Mendés-France in een zo opgewekte stad komt als Wash ington. Een stad met... 200 recepties per dag. Neen, dan maar liever voor korte tijd de problemen vergeten en 2ich bepalen bij de charmes van gast heer of gastvrouw en de honderden opgewekte feestgangers(sters). beschuldigingen van de politie her haalde de oude boer steeds weer de woorden „niet waar, niet waar. Er zijn zoveel leugens in deze zaak". De getuigenlijst bevat meer dan 50 namen, waaronder die van Gustaaf en Clovis. Aan het slot van de eerste zitting ontstond tumult toen de verdediger eiste, dat 3e auto in de buurt waar van de lyken der slachtoffers werden aangetroffen, uit Engeland zou wor den teruggezonden ingeval de recht bank mocht besluiten tot een recon structie van de moord. De advocaat van mevrouw Wilbraham, de moeder van Lady Ann Drummend, zeide, dat een dergelijke auto gemakkelijk te vinden was. De verdediger gaf daarop in heftige bewoordingen te verstaan, dat hij de oorspronkelijke auto wilde hebben en geen andere. De verdediging legde zich tenslot te neer bij de beslissing van de recht bank. de auto niet uit Engeland te laten terugzenden. Gebleken is, dat Gaston Dominici een blanco strafregister heeft en hg heeft verklaard onschuldig te zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3