Veere heeft plannen om een visserijmuseum te stichten Imn Immv Almanak BEZOEK AAN KREEFTENPARK KAN OESTER- EN MOSSEL CULTUUR WORDEN BEHOUDEN? Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 IN DE SCHOTSE HUIZEN Subsidie werd bij rijk en provincie aangevraagd In Veere worden plannen gekoesterd om tot de stichting van een vissery- museum te komen. Een suggestie daartoe van de zijde van de plaatselijke V.V.V. werd door B. en W. overgenomen. Dit college heeft er geen gras over laten groeien, want reeds werd by de provincie zoals tydens de Statenzitting van Dinsdag bleek een verzoekschrift om subsidie inge diend. Ook de betrokken rijksinstanti es hebben dezer dagen een dergelijke aanvraag van B. en W. van Veere ontvangen. Uiteraard dient er ter oprichting een bepaald lichaam gevormd te wor den, Hoe dit cr zal uitzien, is nog niet bekend. Ook zal een begroting moeten worden opgesteld. B. en W. van Veere zullen over een en ander binnenkort een bespreking hebben met de heer D. Lunsingh Scheurleer, Rijksinspec teur voor de roerende monumenten en dr. Bounia, directeur van het Enkhui- zense visserymuseum. „Ik hoop maar, dat wij met onze plannen snelle voortgang kunnen ma ken", zegt jhr. Den Beer Poortugael. „Want nu is het nog mogelijk, als er spoedig geld komt, de hand te leggen op waardevolle voorwerpen van aller lei aard, die in zulk een museum thuis horen. Maar straits, over enkele jaren, zal die mogelykheid niet meer bestaan. Daarom hebben wy met dit plan grote haast". „Als het Drie-eilandenplan tot stand zal zijn gekomen, is Veere zijn visserij kwijt," aldus burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael. „Van oude tyden af is Veere een vfssers- haven geweest, ja zelf reeds vóórdat de koophandel er opbloeide. Nu dit alles voorgoed uit de stad zal verdwe nen, leeft bij vele Veerenaren het idee iets te verwezenlijken, dat te allen tijde een herinnering aan de vervlo gen perioden zal zijn. De wenselijk heid van het oprichten van een visse rijmuseum kwam daarby naar voren". Een geschikte plaats voor het mu seum is reeds gevonden. Men wil het museum in de Schotse Huizen onder brengen, zeer zeker een waardige plaats. Deze huizen bezitten namelijk een grote „zolderzaal", die tot dusver geen passende bestemming heeft ge vonden. In deze zaal, een passende omgeving met zijn oude eikenhouten binten e.d., vergelijkbaar met de zol der van het Zierikzeese stadhuis, Waar reeds lang een museum is ge vestigd, zal het nieuwe visserymu seum worden ingericht. Men zal er alles kunnen zien, dat verband houdt met de vissery op de Zeeuwse stromen: modellen van hoogaarzen, „hengsten" en botters, allerlei soorten netten, gebruiksvoor werpen van de visserlui, kleding ver band houdende met dit bedryf enz. enz. „Maar natuurlijk is er enig start kapitaal nodig voor de inrichting en voor aanschaf van de in het museum onder te brengen collectie. En daar om hebben wy' de provincie en het rijk steun gevraagd. Hopenlyk ver leent men ons een willig oor", zo zegt de burgemeester. De burgemeester heeft verder het idee om later als de schepen uit de haven verdwenen zullen zijn de dan lege vismijn by het museum in te schakelen. Daarbij wordt ook nog ge dacht aan het gebruiken tot dit doel van de scheepswerf, die Veere bezit. J. J. Gerritsen omroeper bij de Wereldomroep. De heer J. J. Gerritsen uit Middel burg, tot voor kort secretaris van de Zeeuwse Volks Universiteit, is, naar wij vernemen, met ingang van 1 De cember as. benoemd tot omroeper by Radio Nederland Wereldomroep. Aanrijding Dinsdag vond in de nabyheid van het buurtschap de Oude Tol een aan- ryding plaats tussen een met paar den bespannen wagen en een vracht auto. De geleider der paarden, de heer B. uit Groede, kwam te vallen en kreeg een hersenschudding. Hy moest ter observatie naar het zieken huis te Oostburg worden vervoerd. Ged. Staten vernietigen raadsbesluit van Kerkwerve Inzake gelden voor bouw Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het raadsbesluit van de ge meente Kerkwerve, waarby afwijzend werd beschikt op liet verzoek van het bestuur der Christelijke school te Mo- rlannshoofd gelden bescliikbaar te stellen voor do bouw van een nieuwe school, vernietigd. Gedeputeerden heb ben bepaald dat het gemeentebestuur van Kerkwerve alsnog de gevraagde medewerking moet verlenen. Afge wacht dient nu te worden een beslis sing van do raad: met deze uitspraak genoegen te nomen of bij de Kroon in beroep te gaan. Het schoolbestuur van de Christe lijke school in Kerkwerve richtte zich deze zomer tot het gemeentebestuur met een verzoek subsidie te verlenen voor de bouw van een school. Hoewel van verschillende zyden geadviseerd werd tot nieuwbouw over te gaan, is het gebouw op Moriaanshoofd door f een enkele daartoe bevoegde instan- le afgekeurd. De raad was in meer derheid van oordeel dat het nu be staande gebouw kan hersteld worden en zeker voor zjjn doel geschikt is. Te gen dit besluit ging het schoolbestuur by het college van Gedeputeerden in beroep. Aan de Backten Steene en omgeving te Middelburg groeit een R.K. onder wijscentrum. Reeds verrees langs deze straat het fraaie geboum van de lagere school en thans is men bezig met het optrekken van de kleuter school. Van dit gebouw, dat geen verdiepingen telt, ziet men hier de voorgevel in de steigers. De school is gelegen aan de Burggang, een zij- straat van de Bacliten Steene. ■(Foto P.Z.C.J VAN TOT KLEUTERSCHOOL. Voor het bestuur van cfe Christe- lyke Kleuterschool te Oost^rland was het Maandag een blijde dag: het nieu we schoolgebouw werd door B. en W. aan het bestuur overgedragen. Burgemeester S. W. A. Laurense me moreerde bij deze overdracht de be tekenis van dit moment en sprak de hoop uit, dat het gebouw In liefde zal worden gebruikt. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Boo- gert, vertolkte de vreugde van het bestuur met deze mooie nieuwe aan winst en verzekerde alles in het werk te zullen stellen om het ge bouw zo goed mogelyk to doen ge bruiken en onderhouden. OEFENING. In Oosterland kwam dezer dagen de brandspuit in actie; gelukkig slechts voor een oefening. Onder lei ding van de nieuwe brandweercom mandant, de heer J. J. Capelle, rukte ILLUSIE Een huis met bezemen keren, is lang niet altijd een aantrekkelijke op gave, tenzij men beschikt over de wa re, oprechte „schoonmaakwoede", vaar de leden der zwakke sekse nog al eens over plegen te beschikken. De vian in Philippine, die zich ge noodzaakt zag zijn woning met be zemen te keren hij zou mede-be woners krijgen zal er vermoedelijk niet zoveel „in gezienhebben, maar ach. het moest gebeuren en dies liet hij het gebeuren. Achteraf bezien viel het allemaal erg mee. Hij had er zelfs aanvanke lijk geen ogenblik spijt van, dat hij het omvangrijke karwei begonnen was. Want by het bezemen ontdekte hij onder het vloerzeil enkele bankbiljetten, waaronder een briefje van 1000 frank! Het was een spaarpotje van een vorige bewoner. De ontgoocheling kwam echter toen de man de biljetten nauwkeuriger bekeekze dateerden van 191lf en tvaren waardeloos geworden Het bleef derhalve bij een kort- etondige illusie. de brandweer uit naar de voormalige hofstede „De Zeyler", welke „in brand" stond. Het motorspuitje, dat binnenkort naar Sirjansland zal ver huizen, voldeed prima en men was over deze oefening dan ook tevreden. BEF-LIJSTERS. Onze natuur-historische medewer ker Barend Zwerfmans bericht, dat Zondag jl. in Vrouwenpolder drie Bef-iysters zijn waargenomen. Ove rigens kwamen ook reeds meldingen binnen over bonte kraaien en wel respectievelijk op 6, S en 3 Novem ber uit Óostkapelle, Vlissingen en Kapelle. ECHTPAREN. Het echtpaar J. van SteeHage te Oudeland bij Tholen viert Maandag 29 November a.s. zijn 60-jarige echt vereniging en het echtpaar Van den BrandenMels te Sint-Jansteen is op die dag 55 jaar getrouwd. BOOMGAARD. De jonge fruitboomgaard, welke dezer dagen bij de heer J. G. Verhey- ke te Ellèwoutsdijk werd aangeplant, zal a.s. zomer waarschijnlijk wel do nodige belangstelling trekken. Het is namelijk de eerste, welke werd aan geplant op tijdens de ramp van Fe bruari vorig jaar geïnundeerde grond. Het zijn hoofdzakelijk appelbomen en men heeft hier gebruik gemaakt van het zogenaamde spillensysteem, waarby de jonge bomen in turfmolm worden geplant, waaraan later gips wordt toegevoegd. SINTEN. In het bericht, dat wij Dinsdag on der deze rubriek plaatsten over de bijeenkomst van de Sinten-burge meesters in Utrecht, stend abusieve- lyk vermeld, dat deze byeenkomst op 27 December zou worden gehouden. Dit moet zyn Zaterdag 27 November. „Een uur loon" Tijdens de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van de Arnemuiden- se gemeenteraad, deelde de voorzit ter, burgemeester W. H. van der Hei de, mede, dat het gemeentepersoneel had deelgenomeri aan de actie „Eén uur ,loon voor de vluchtelingen". Dit bracht 13.59 op, welk bedrag door het gemeentebestuur verdubbeld zal worden. Op voorstel van de heer J. Allaart (P.v.d.A.) besloot de raad ook een steentje bij te dragen. Over eengekomen werd, dat de raadsleden een bedrag gelijkstaande met één uur deel van het presentiegeld van deze ongeveer twee en half uur durende vergadering, voor dit doel zullen af staan. Advertentie 20 «tuks 80 cent Ook in luxe dozen wn 50 eo-100 stuk» KING'S CROSS IS At JARENLANG DE SIGARET WET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS Robert Weisz speelt in Middelburg Vrydagavond zal te Middelburg in de Concert- en Gehoorzaal een con cert worden gegeven door de pianist Robert Weisz, een musicus, die de laatste jaren internationaal sterk op de voorgrond is getreden. Hij werd geboren in Hongarye en begon zyn studies reeds als klein kind. Na zijn schooltijd ging hy naar het Conserva torium in Boedapest, waar hy werkte onder lejding van Annie 'Fischer en Leo Weiner. In 1948 kwam hij naar Scheveningen om deel te nemen aan het Internationale Concours, dat daar werd georganiseerd door Philips. HH verwierf hier een medaille. In 1949 liet hij zich inschrijven te Genève als leerling van de meesterklasse, die toen onder leiding van DInu Lipatti stond. Zijn studies bleven niet zonder resultaat: aan het einde van het schooljaar verwierf hij de virtuozen- prys met onderscheiding en enkele maanden daarna won hij de eerste prys op het Internationale Concours te Genève. Sindsdien steeg zijn roem snel: hij trad op met vele grote or kesten onder beroemde dirigenten, zo wel in Europa als in ZuicT-Amerika. Ernest Anseripet noemde hem een „waarlyké muzikale natuur, die be schikt over een pianistische techniek van de eerste orde". Voorts was An- sermet er van overtuigd, dat hij een van de twee beste leerlingen was van de helaas zo jong gestorven Dinu Lipatti. Zijn concerten in Nederland werden allerwege met groot enthou siasme begroet en ook hier kwam men tot de conclusie, dat Robert Weisz de grootmeester van de jonge re pianisten is. ln het kreeftenpark van de fa. Mie-1 de minister.president, dr. W. Drees, ias-Adriaanse te Yerseke. Enkele getoond. „jumbo's" onder de kreeften worden (Foto P.Z.O.) Advertentie. HAZE L8E0DEN..EN MATRASSEN.FABRIEKEN -ï6_Z£VeNBERG6NJ£ LEF O ONN«' LEZERS SCHRIJVEN Zyn wel alle mogelijkheden onderzocht Het valt te voorzien dat, wanneer een beslissing zal moeten worden ge nomen ten aanzien van het Deltaplan, dat de toekomst van Zeeland beslis send zal beïnvloeden, dat dan de na tionaal economische voordelen van afsluiting der zeearmen zo belangrijk zijn, dat de voor de export van groot belang zijnde Zeeuwse oestercultuur daaraan zal worden opgeofferd. ZTJn wel alle mogeiykheden nage gaan om dit te voorkomen? Xoor de oestercultuur is benodigd een ondiepe slibvrije bodem en zout (brak) water. Er moet een mogelijk heid zijn ook na afsluiting van het Veerse Gat en de Oosterschelde de oes tercultuur te redden. Het moet mo gelijk zijn in het dan ontstane zoet water binnenmeer de tegenwoordige oestergronden met een dijk te omrin gen en dit afgescheiden meer met een pijpleiding met open water te verbin den. Of dwars over Zuid-Beveland naar de Westerschelde, of indien het zoutgehalte van de Westerschelde te laag is langs de dijken van de dan voormalige Zandkreèk naar de dam bij Veere, via welke pijpleiding voor regelmatige verversing kan wor den zorggedragen. Financieel wegen de kosten van omdijking en pijpleiding, welke laat ste over een lange periode kan wor den afgeschreven, niet zwaar tegen over het miljioenenbelang dat voor de nationale en Zeeuwse economie kan worden gespaard. Een variatie op dit plan zou kunnen zyn dat dergelijke kunstmatige oestergronden als binnendyks zoutwa- tertneer zouden worden geprojecteerd in het raam der Deltaplannen onmid dellijk achter een der afsluitdammen (bv. op de Roggeplaat in de Ooster- Bouwen voor militaire doeleinden Enige dagen geleden reageerde een militair op een in dit blad ingezon den stuk, naar aanleiding van het feit dat de bouw voor onze militaire doel einden voorrang heeft boven de bouw voor sociale doeleinden. De militair meende te moeten concluderen dat, ter wille van onze vryheid, de uitga ven voor de defensie boven de uitga ven voor sociale doeleinden gaan. Hij sprak ook nog over de gebroken-ge- weertjes politiek. En gaf het afge zaagde voorbeeld van dat wy 's nachts onze deur op slot doen. Graag wil ik de militair er op at tent maken dat zhn vergeiyk volko men mank gaat. Ton eerste had het' ingezonden stuk niets met een gebro ken-geweertjes politiek te maken. Ik ken veel mensen die het militaire ap paraat als een noodzaak aanvaarden, maar die tocli bevreesd zijn voor de vermilitairlsering van ons volk. Ten tweede wil ilc U de volgende vraag stellen. In een gezin is een ziek kina dat nodig versterkende middelen no dig heeft. Het krijgt die echter niet voldoende omdat de vader meer dan een derde van zijn totaal inkomen besteedt aan de verdediging van zhn huis. Een slot op de deur, een waak hond. Schiet deze vader ten opzichte van zyn kind niet te kort? Ik hoop dat U begrijpt wat ik bedoel. Tot slot nog dit. Ik doe zelf ook aan de zgn. gebroken-geweertjes po litiek. In bewapening zie ik geen heil wel in het volgen van Hem, die door Liefde de wereld heeft overwonnen. Denkt U hier eens over na. R. G. E. MENSINK, Veerse Singel 148, Middelburg. Schelde), waardoor de kosten van pypleiding vervallen, daar in dat ge val kan worden gewerkt met een in laat in de afsluitdam ter bevloeiing en verversing. De oestervissers zou den dan hun bedryf elders maar in Zeeland kunnen uitoefenen. Middelburg 17/11 '54 Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. Fusie tussen Vlissingen en Middelburg Nu de kruitdampen rond de voet baloorlog in Nederland zijn opge trokken, wil ik het volgende onder de aandacht te brengen. Zoals dat elk seizoen het geval is, spelen onze Zeeuwse tweede «lassers niet voor een te behalen kampioen schap, maar moeten zij steeds vech ten om geen derde klasser te wor den. Op die manier zullen wy in Zee land nooit een eerste klasser krijgen. Onze provincie zal altyd een onbete kende rol spelen in de Nederlandse voetbalwereld. Hoe krygen wy nu binnen niet te lange tijd een goede eerste klasser? De kans om die te krygen is er m.i. zeer zeker. Laten ae v.v. Middelburg en de v.c. Vlissingen een fusie aangaan wat het eerste elftal betreft. Geen totale fusie, omdat de lagere elftal len onder de oude naam en onder dezelfde leiding door kunnen gaan. Men zou de nieuw te vormen club b.v. „v.v. Walcheren" kunnen noe men. Thuiswedstrijden zouden om beurten in Middelburg en Vlissingen moeten worden gespeeld. Binnen niet te lange tyd zou Zeeland dan een eerste klasser krygen Momenteel is er nog tijd voor een fusie; in de naaste toekomst zijn alle Zeeuwse tweede klassers derde klassers. J. TIERSEN, Middelburg. Vergadering V.V.V. In „Kasteel van Batavia" te West- kapelle vergaderde de Westkapelse V.V.V. onder voorzitterschap van burgemeester mr M. Tydeman. De heer Tydeman en mej. T. de Vos werden als bestuursleden herko zen. De rekening vertoonde een klein nadelig saldo, hetgeen men zal trach ten door vrywillige bijdragen weg te werken. Ook voor het volgende sei zoen zal weer een bescheiden pro paganda worden gevoerd. De belang stelling voor de badplaats Westka- pelle was hi het afgelopen seizoen goed te noemen. De aantrekkelijkheid zal worden vergroot door een ver ruiming van de ontspanningsmoge- ïykheden ln de vacantietyd. VANDAAG. Middelburg „Kunstmuseum": Exposi tie schilderijen „Start", 13—17.30 en 19.30—21.30 uur ('s av. rondl.); Elec tro: „Levensstormen", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schuttershof: PZEM-revue „Parade", 20 uur; „Nieuwe Doelen": Najaarsvergadering Walcherse WV'a, 16.45 uur. VlIssLngcn Alhambra: „Gevaar klopt aan". (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Samenzwering met de dood", (18 jr.', 20 uur. Goes Grand: „Vrouwen om Puccini", (14 Jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2