PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Moskou opnieuw verantwoordelijk voor vliegtuigincident Minister-president dr. Drees bezocht Yerseke BILT WESTDUITSE PLANNEN VOOR DE ATOOMENERGIE IN VELE LANDEN IS DE EERSTE SNEEUW GEVALLEN Vand sag. 197e Jaargang-No. 272 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent pei week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 Nov. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regelr f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. *59360 «\Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2: Zierltczee. N Bogerdstr TWEEDE AMERIKAANSE NOTA F.S. dreigen met nodige defensieve bescherming van hun luchtmacht Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld, dat Amerika zyn tweede nota aan de Sowjet-Unie heeft overhandigd naar aanleiding va n het vliegtuigincident in de nabijheid van Noord-Japan. By dit incident werd op 7 Nov. een Amerikaans vliegtuig door Migs zodanig geraakt, dat het neerstortte. Een lid van de bemanning kwam hierby om het leven. De V.S. waarschuwen Rusland, dat zij hun vliegtuigen „de nodige defen sieve bescherming zullen verschaffen", indien de Sowjet-Unie niet „herha ling van dergelijke incidenten voorkomt". De volledige verantwoordelijk heid voor alle eventuele gevolgen hiervan zal op de Sowjet-regering neer komen. De Russische beschuldiging;, dat het betrokken superfort het Sowjet-lucht- ruim zou hebben geschonden, wordt tegengesproken. Ook wordt ontkend, dat. het Amerikaanse toestel zou heb ben geschoten, laat staan het vuur op de Sowjet-Migs zou hebben geopend. Het incident vormt, volgens de A- merikaanse regering, een onderdeel van een „lange reeks onuitgelokte Sowjet-aanvallen op Amerikaanse vliegtuigen, die vreedzame opdrach ten uitvoerden". In dit verband wordt er aan herinnerd, dat de Sowjet-re gering nog niet heeft geantwoord op een Amerikaanse nota van 25 Sep. il., waarin geprotesteerd werd tegen et neerschieten van een andere A- merikaanse B-29, in ongeveer hetzelf de gebied en onder vrijwel gelijke om standigheden. Voorts wordt in de Amerikaanse nota herhaald, dat de V.S. de Japanse regering steunen in haar aanspraken op de Habomai-archipel, vlak ten Noorden van het eiland Hokkaido, die door de Russen bezet wordt gehou den. Nieuw waarschuwingssignaal Voor de Wegenwacht Binnenkort zal de verspreiding be ginnen van gele vaantjes met de let ters S.O.S. door de Nederlandse We genwacht. Automobilisten, leden van do wegenwacht, kunnen zich dit vaantje verschaffen. De bedoeling is dat zy, indien zij pech krygen, zich onmiddellijk kunnen onderscheiden van geparkeerde auto's doordat zij dit noodsein op him auto's aanbren gen. De wegenwacht kan dan onmiddel lijk zien welke auto's hulp nodig heb ben, terwijl de bestuurders van de pechwagens niet in weer en wind be hoeven te staan signaleren. Maar ook kan dit gele vaantje, dat met een soort reflecterende vernis is bestreken, waardoor het ook 's avonds vrij goed zichtbaar zal zijn, dienen om de on derlinge vriendschap en beleefdheid van de weggebruikers te bevorderen. Het ligt immers in de verwachting van de A.N.W.B. dat een automobi list, lid van de wegenwacht, die een dergelijk vaantje aan een auto beves tigd ziet, zo spoedig mogelijk een we genwachter op het traject waar hij rydt, waarschuwt. Men hoopt hier door weer een bijdrage tot een vlotte gang van zaken in het wegverkeer geleverd te hebben. Minister Mansholt in Canada De Nederlandse minister van Land bouw, de heer S. L. Mansholt, heeft Dinsdag het door overstroming ge teisterde gebied van Holland Marsh, 60 km ten Noorden van Toronto, be zocht. Minister Mansholt zeide, bijna hetzelfde als indertijd in het rampge bied gezien te hebben en verheugd te zijn, dat Nederland op zijn beurt Hol land Marsh, dat de slachtoffers van de Nederlandse watersnoodramp heeft gesteund, heeft kunnen helpen. De minister-presidentdr. W. Drees heeft Woensdag een informeel be zoek gebracht aan Yerseke. Naast de minister-president, de heer A. G. Wil lemsen, burgemeester van Yerseke (Foto P.Z.G.) Bohlen naar Washington Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de ambassadeur in de Sowjet-Unie, Charles Bohlen, op 23 Nov. te Washington wordt ver wacht voor overleg met zijn regering. De ambassadeur, die zich op het ogen blik met vacantie in de omgeving van Stockholm bevindt, zal tien dagen tot twee weken in de V.S. blijven. Diplomatieke waarnemers hechten veel betekenis aan dit bezoek, nu de Amerikaanse leiders hoe langer hoe meer het onderwerp van een naast elkaar bestaan met de Sowjet-Unie aanroeren en de Sowjet-leiders van hun kant te kennen geven, dat de tijd is gekomen om de internationale spanningen te verminderen. Congresleden bijeen Op een bijeenkomst op het Witte Huis heeft president Eisenhower een beroep op de republikeinse en demo cratische leiders in het Congres ge daan om, als het nieuwe congres, waarin de democraten de meerder heid hebben, in Januari bijeenkomt, voorrang te geven aan de wetsont werpen ter bekrachtiging van het verdrag voor Zuid-Oost-Azië en de overeenkomsten, waarby West-Duits- Iand souverein wordt en zich mag be wapenen. Naar verluidt zegde de president zijn „absolute samenwerking" met de democraten toe. De Democratische leiders maken het duidelijk, dat zij verwachten dat voor aanstaande democraten op belangrij ke politieke posten worden benoemd, als bewijs van de bereidheid van Ei senhower om met een door democra ten overheerst congres samen te wer ken. MINISTER EDEN BESPRAK Debat in Lagerhuis begonnen Minister Eden verklaarde gisteren bij de aanvang van het tweedaagse de bat over de overeenkomsten van Londen en Parys in het Lagerhuis, dat hij een brief van Adenauer ontvangen had betreffende de atoomenergie. De Westduitse productie en import van splijtbare stof zal voor de volgende twee jaar niet meer zijn dan het noodzakelijke voor burgerlyk onderzoek en experimenten. Dit zal bestaan uit het bouwen van een kernreactor van zeer bescheiden omvang. Bonn zal in nauw contact blijven m et de Engelsen en hen raadplegen over de ontwikkeling van een programma voor burgerlijke doeleinden. Eden verklaarde voorts, dat de in gestelde waarborgen het West-Duits- .and buitengewoon moeilijk zullen maken uit de Navo te treden. Zonder benzine bijv. kan geen mo dern leger opereren. De opperbevel hebber der Navo kan deze kraan dichtdraaien. Op een interruptie van Aneurin Bevan, leider van de linker vleugel van Labour, verklaarde Eden, dat de Engelse regering geen ver plichtingen op zich zou hebben geno men, welke het land niet kon dragen. Een alternatief van de verdragen was, dat de koude oorlog in een ech te oorlog kan overgaan. Morisson, de voormalige Labour- minister van buitenlandse zaken, sprak zijn instemming met de verdra gen uit. Hij bepleitte toelating van communistisch China tot de Verenig de Naties en onderhandelingen met Rusland over Duitse hereniging zodra de Sowjet-Unie bereid was vrije verkie zingen in Oost-Duitsland toe te staan. Een labourlid van de Bevan-groep, Richard Crossman, verwekte op schudding in het Lagerhuis door de leiders van zyn partij aan te vallen. Ontploffing in Italiaanse vuurwerkfabriek Er zouden 20 doden zijn De verkoolde lijken van zes perso nen zyn uit het puin van een huis in Napels gehaald na een ontploffing in de kelder, waar een clandestiene vuurwerkfabriek was ingericht. Veertien personen worden vermist. Men neemt aan, dat zij ook om het le ven gekomen zyn en onder hetpuin liggen. „Wij zyn fel tegen dit verdrag en worden met uitstoting uit de partij gedreigd, indien wrj tegenstemmen. Wij willen de meerderheidsbeslissing aanvaarden omdat wij willen trach ten onze meerderheidscollega's van hun ongelyk te overtuigen", aldus Crossman. Woensdagochtend, werd tussen Olst .tan de Oostelijke kant van de IJssel en Welsum aan de Westelijke oever een plastic waterleidingbuis van 160 meter lengte gelegdwaardoor Wel sum, dat in een voor de waterleiding maatschappij Overijsselz.g. „on rendabel gebied" ligt, in het vervolg (onder water) van drinkwater zal worden voorzien. Foto: Na over de bodem van de IJssel te zijn gelegd, komt de buis aan de Welsumse zijde boven water Italië zoekt naar Professor Sotgiu Langs (Ie Italiaanse grenzen en in havens en op vliegvelden wordt ex tra-waakzaamheid betracht in ver band met de nasporingen naar profes sor Sotgiu. Sotgiu heeft indertijd do journalist Silvano Mutano verdedigd, de man, die de eerste berichten over de schan- daalzaak-Wilma Montesi in een week blad heeft gepubliceerd en deswege in staat van beschuldiging werd ge steld. Sotgiu zal, indien hij gearresteerd wordt, in staat van beschuldiging worden gesteld wegens „het aanzet ten van vrouwen tot het bedrijven van prostitutie". Onder de vrouwen, waarmede Sotgiu aldus in betrekking zou hebben gestaan, zouden zich vele meisjes van nog geen twintig jaar be vinden. Drie eveneens door de politie ge arresteerde mannen zullen van bet zelfde misdrijf worden beschuldigd, waarop maximaal tien jaar gevange nisstraf staat. De politie houdt eveneens een oog je op woningen van communisten, waar volgens haar Sotgiu mogelijk 'n toevlucht zou kunnen zoeken. Motie van wantrouwen tegen Indonesisch kabinet De oppositiepartijen in het Indone sische parlement treffen voorbereidin gen toe het indienen van een motie van wantrouwen in het kabinet. PI Aneta vernam, dat de gezamenlijke oppositiepartijen hebben besloten, een voorstel tot een dergelijke motie nog deze week in te dienen. Een der andere overwegingen zou zijn de redevoering, die president Soe- karno onlangs te Palembang heeft gehouden, welke rede zou worden ge voeld als een aantasting van de eer van de partijen, die in de oppositie te gen de regering zijn. Naguib met pensioen gezonden Generaal Naguib, de afgezette pre sident van Egypte, die nu onder be waking in een villa op een afstand van 45 km van Cairo wooxft, is tijde lijk met pensioen gezonden op, half salaris, aldus is Woensdag uit be trouwbare bron te Cairo vernomen. Dit betekent dat hij nu 15.370 gul den per jaar zal ontvangen in plaats van zijn jaarwedde als president van 31.000 gulden. WINTERWEER IN EUROPA Passen door sneeuwval versperd In Frankrijk, Italië, West-Duits- Iand en Oostenrijk is Woensdag sneeuw gevallen; de temperatuur is op vele plaatsen omstreeks of onder het vriespunt geweest. Voor het eerst in deze herfst is te Berlijn lichte sneeuw gevallen, die snel wegsmolt. Op de hoogste berg in West-Duitsland, de Zugspitze, werd de laagste temperatuur van het sei zoen gemeten, namelijk 21 graden Celsius onder nul. BEHOUD VAN OESTER. EN MOSSELCULTUUR l Er werd sneeuwval gemeld uit het (Zwarte Woud en andere streken. I Te Mont Dore aan de voet van de (gelijknamige berg in Midden-Frank rijk viel de eerste sneeuw. Te Cler mont-Ferrand, Toulouse en Marseille vroor het drie graden. Ook uit Rome werd gemeld, dat er sneeuw in de Alpen en de Apenynen is gevallen. Te Turijn vroor het zes graden Celsius; in de Dolomieten vijf tien graden. Een Italiaanse motorvissersboot met acht opvarenden wordt vermist. Het schip, dat op weg was van Napels naar Palermo, moest een gebied met hevige regenbuien passeren. Door sneeuwval zijn in Oostenrijk passen versperd, zoals bijvoorbeeld de Semmering. Ook is de Gross Glock- nerweg tussen de provincies Salzburg en Karinthië afgesneden. Indiening van de Deltawet is spoedig te verwachten „Ik ben blij in Yerseke te zijn geweest. De argumenten tegen afdamming van de Oosterschelde waren mij uiteraard reeds bekend, doch het probleem- Yerseke is mij door dit bezoek scherper en menselijker voor de geest komen te staan", zo verklaarde de minister-president, dr W. Drees aan het eind van zijn informeel bezoek, dat hij Woensdag op uitndHiging van de „Com missie van Dertien" aan deze gemeente bracht. Betrekkelijk spoedig kan de indiening van de Delta-wet worden ver wacht, zo verklaarde dr Drees verder nog aan de pers. Met deze wet, wel ke als een raam-wet gezien moet worden, zal de volksvertegenwoordiging een beginsel-beslissing over afsluiting van de zeearmen moeten nemen. Hoewel uiteraard de Kamers zich hierover moeten uitspreken, geloofde de minister-president wel, dat er n& het advies van de deskundigen uit de Delta-commissie, de kans van aanneming van het wetsvoorstel groot is. Direct voegde dr Drees hieraan weer toe: „Ik begrijp echter volkomen, wat dat voor Yerseke zou betekenen". Yerseke leeft van en vóór de oester- en mosselcultuur. Daarom ook was T— - - het bezoek van de minister-president 1 gisteren het gesprek van de dag op I dit dorp. Van het gemeentehuis wap- Serden de vlaggen en overal waar de oge bezoeker passeerde, werd de ar beid even onderbroken. Kort na tien uur arriveerde dr Drees per auto aan het gemeentehuis, waar hij op het bordes door de burgemeester, de heer A. C. Willemsen, tevens voorzitter van de „Commissie van Dertien", werd verwelkomd. Na de kennisma king met de leden van deze commis sie, welke op de bres staat voor de belangen van de oester- en mosselcul tuur, "werd eerst een bezoek gebracht aan de mosselconservenfabriek van de heer J. J. de Leeuw-Geluk aan de Grintweg. Met belangstelling nam de minister-president hier kennis van de verwerking van de mosselen, waarby hij zich door de eigenaar liet voor lichten. Vervolgens bezocht men het kreefteripark van de fa. Mieras- Adriaanse, waar de heer L. Mieras de betekenis van deze bedrijven schetste en o.m. enkele „jumbo's" onder de kreeften toonde. Teruggekeerd in het gemeentehuis, werd de buitengewoon interessante oesterfilm „Imperialen 00000" ge draaid, die een uitstekend beeld geeft van de oestercultuur op de Ooster schelde, welke zoals dr P. Korringa, bioloog van het Rijksinstituut voor Vissery'onderzoek in zyn korte inlei ding opmerkte, „haar weerga in de wereld niet kent". Een cultuur, welke ook alleen daar kan worden uitgeoefend, en bij afdam ming van deze zeearm, onherroepelijk ten dode opgeschreven is. PLEIDOOI VOOR BEHOUD Na de lunch in hotel „Nolet" bracht men des middags een bezoek aan een mosselschoonderij en enkele oester putten en oesteiïoodsen, waarop ten slotte de commissie in het gemeente huis de gelegenheid kreeg om de be langen van de oester- en mosselcul tuur te bepleiten. Met name burgemeester Willemsen en de juridisch adviseur van de com missie, mr. dr. W. Hugenholtz te Lei den, voerden hier het woord. Met klem werd aangedrongen op een oplossing, waarby de veiligheid wordt verhoogd doch tevens de tcrcultuur behouden blyft. Het is on mogelijk de oestercultuur naar elders te verplaatsen, zo werd betoogd. De door prof. Tinbergen gemaakte ra ming van de schade 60 millioen) werd in twijfel getrokken. De schade bij het verloren gaan van de oester cultuur zal waarschijnlijk nog veel hoger zijn. Een econoom is thans in opdracht van de commissie bezig een rapport samen te stellen over de wa re schade, welke zou worden aange richt. Voorts heeft men tegenover de mi nister-president ook zijn grote onge rustheid uitgesproken over het ge vaar, welke de niet verhoogde dijken de eerste 15 jaren zullen opleveren, zolang de Oosterschelde niet zal zyn afgedamd. De mening werd geuit, dat verhoging en verzwaring van de be staande dijken belangrijk minder tijd zou vergen. Voorts werd nog op de belangrijkheid van de Oosterschelde als verwaterplaats voor de mosselcul tuur gewezen. Vanzelfsprekend kon de minister president geen enkele toezegging doen, doch wel gaf hij by herhaling uitdrukking aan zijn bewondering voor hetgeen hier wordt gepresteerd. Het bezoek had veel bijgedragen om een beter begrip te krygen van de grote betekenis van de oestercultuur voor Yerseke en voor ons land in het algemeen. Omstreeks half vijf keerde de mi nister-president naar Den Haag te rug. Naar wy vernemen zijn ook de Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening alsmede van Wa terstaat nog uitgenodigd, om zich door een bezoek aan Yerseke per soonlijk van een en ander op de hoog te te stellen. is het 15 jaar geleden, dat de „Simon Bolivar" van de K.N.S.M., op weg van IJmuiden m naar Harwich onder de Engel- =j p se kust, op een Duitse magne- tische mijn liep. Er bevonden zich 265 passagiers en 127 be- ee manningsleden aan boord. Bij- §f ee na hohderd personen verloren hierbij het leven en tientallen f| liepen zware verwondingen op; ëe is het een halve eeuw ge- leden, dat de Nederlandse no- eë vellist en toneelschrijver Justus van Maurik, die voornamelijk ee het Amsterdamse volksleven ëe tot zijn onderwerpen koos, te M Amsterdam overleed. liiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimnnnrmniiiniiimiMmiimiiiiiimininiiironnn Duur kopje koffie „Wilt u een kopje koffie met me gaan drinken?" zo sprak op de Coolsingel in Rotterdam een ongeveer S4-jarige man een naar schatting even oude vrouw aan. De uitnodiging werd aangenomen en even later zat het tweetal in een restaurant. Het be loofde kopje koffie werd geserveerd. Toen de kennismaking leek te verdor ren. vroeg de man of zij hem even wilde excuseren. Hij moest even een boodschap doen. Na een kwartiertje was hij echter nog „aan het boodschappen doen". Het werd een half uur, maar de ridder van het kopje koffie kwam niet opdagen. Na anderhalf uur werd het de vrouw toch te bar en zij trok haar mantel aan. Daarmee wachtte haar nog een teleurstelling, uit de mantelzak bleek haar portemonnaie met 50 verdwe nen te zijn, zodat zij haar koffie nog niet eens betalen kon., om van de zijne nog maar niet te spreken.. DE VERWACHT... DEZELFDE TEMPERATUREN Aanvankelijk plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Later veel bewolking en overwegend droog. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en West Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN 19 November Zon op 8.05 onder 16.45 Maan op 1.42 onder 14.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1