f KLANKBORD j V.S. en Groot-Brittannië stellen splijtbaar materiaal beschikbaar „Helge Viking" Los Angeles via Noordpool in aangekomen w INDONESISCHE BLADEN EISEN AFTREDEN VAN SOEKARNO Een BOEK van WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VREEDZAAM GEBRUIK ATOOMENERGIE Knowland vreest gelijkheid met de Sowjet-Unie. De Verenigde Staten zullen 100 kg. splijtbaar materiaal ter beschikking stellen voor experimentele atoomreactors in het buitenland, aldus een mede deling aan de Verenigde Naties van de leider van de Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge. Hij hoopte, dat deze boodschap van president Eisen hower de verwarring zou verdrijven in hoeverre het Amerikaanse voorstel voor vreedzaam gebruik der atoomkracht wel gaat. Groot-Brittannië heeft aan de Verenigde Naties medegedeeld, dat het 20 kg. splijtbare stof ter beschikking wil stellen. De Britse afgevaardigde Nutting sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de Sowjet-Unie niet duidelijk had verklaard, of zij bereid is mede te werken tot het oprichten van een in ternationaal bureau ter bevordering van het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. De indieners van de resolutie kwa men overeen, dat er geen radicale wij zigingen in.jie bewoording van het re solutie-ontwerp moesten worden aan gebracht. Churchill verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat in Juli 1955 in En geland een internationaal wetenschap pelijk congres over atoomenergie zal worden gehouden. Senator William Knowland, leider van de republikeinse partij in de Se naat, heeft in de Senaat verklaard, dat een samenbestaan van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie niet moge lijk zal :ifjn nadat beide landen op Jeugd veroorzaakte ravage in Utrechtse fabriek Voor honderden guldens gestolen Een aantal jongens elf stuks in totaal in de leeftijd van 8 tot 12 jaar, hebben Zaterdag- cn Zondagmid dag j.l. danig huis gehouden in een matrassenfabriek aan de Kanaalweg te Utrecht. Voor het leggen van een kabel was bij de fabriek een kuil onder de fun dering gegraven. Deze is door de on dernemende jeugd uitgediept, waar door de toegang tot de fabriek voor haar vrijkwam. Voor de verzending klaarstaande matrassen werden, opengescheurd en. met olie besmeurd. De schade wordt geraamd op ongeveer duizend gulden. De baldadige jongens hebben een geweldige ravage aangericht. Lampen werden van het plafond gehaald, stop contacten vernield, enz., enz. Tevens werden vulpennen, chronometers, si garenaanstekers en sigaretten tot een waarde van enkele honderden guldens buit gemaakt. De directiekamer was in een mest hoop veranderd. Het gestolene was grotendeels onder het uitgegraven zand verborgen, waar het door een speurhond werd opgespoord. Honderd man personeel moest naar huis worden gestuurd, omdat de werkgelegenheid voor hen ontbrak. Daarentegen kregen 10 man extra werk. Zij moesten de ravage oprui- mDe jeugdbrigade van de Utrechtse politie heeft de veelbelovende jon getjes ernstig onder handen genomen in afwachting van verdere afhande ling van het geval. Voor vluchtelingenhulp Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 40.000 gulden ontvan gen. De actie heeft tot en met Dins dag 1.342.000 gulden opgebracht. HOOFDPIJN. Engelse dokters heb ben uitgerekend, dat meer dan twee millioen Engelsen regelmatig aan hoofdpijn lijden. De oorzaak van deze hoofdlijnen is ook bekend: de meeste hoofdpijn-patiënten schrijven hun kwaal toe aan de invloed van de schoonmoeders, aldus het rapport. DE OUDSTE. Niet alleen in Engeland tobt men met de schoonmoeders: het is sinds jaar en dag het probleem van bijna elke getrouwde man. Het oud ste schoonmoederverhaal dateert waarschijnlijk uit het Oud-Palaeo- lithieum: het verst verwijderde Steen tijdperk. Toen kwam een holenvrouw gillend en in allé staten van opwin ding naar haar man, die zich juist in de bovenste takken van een metersho ge rubberboom bevond en riep naar boven „Jan, een mensenetende tijger net het hol binnengegaan, waar mijn moeder woont Klinkt er een stem van boven: „Kan mf wat schelen, wat er met die tijger gebeurt!" ONAANGENAME LIEDEN. Of de Amerikaanse schrijver William Dean Howells ook lijdende is aan een schoonmoeder, wij weten het niet, maar een zijner uitspraken is zeker ook op deze kwestie van toepassing. Sommige mensen kunnen namelijk, aldus meneer Howells, langer blijven in één uur dan anderen in een week. KLEINIGHEID. Een klein meisje was haar eerste boek aan het schrij ven. Het begon als volgt: „Ik werd in een nare, vuile straat in Londen ge boren, terwijl nijn lichtzinnige moe der zich in Parijs amuseerde CONCLUSIE. „He maak me erg on gerust over mijn hond Willem", zo schreef een dame in Duitsland naar de redactie van een vrouwenblad. „Hij ligt al twee dagen op zijn rug en wil zich niet meer bewegen". „Uw ongerustheid heeft alle grond", schreef de redactie terug. „Uw hond is dood". atoomgebied eikaars gelijke zijn. Hg verwacht dat tijdstip tussen 1957 en 1960. Een naast elkaar blijven bestaan zou op de duur op een communisti sche overwinning uitlopen, meent hij. De Senaat wenst, dat de departe menten van buitenlandse zaken en de fensie onderzoeken, of „dit duidelijke f gevaar" een wijziging in de buit'en- andse en defensiepolitiek nodig maakt. De democratische leider Senator Lyndon Johnson schaarde zich onmid- de'lijk achter het standpunt van Knowland. „Ik ben bang dat wij zwakker zijn dan goed is", zei hij. Senator Knowland zei niet te wil len beweren, dat Amerika de Sowjet- Unie moet aanvallen om gelijkheid op het gebied van atoomwapens te verhinderen. Hij acht het onjuist te menen, dat geen van beide partijen van atoomwapens gebruik zal durven maken als die gelijkheid bereikt is. Hij verwacht, dat de communisten de omliggende landen stukje voor stukje zullen overmeesteren. „De neu trale landen en onze bondgenoten zul len dan vragen of een atoomoorlog moet worden geriskeerd ten behoeve van Perzië, Zweden, Afghanistan, Joego-Slavië, India, Finland, Birma en andere". Steekpartij in een strafgevangenis In de strafgevangenis aan de Noord singel te Rotterdam heeft zich op 20 September j.l. een vechtpartij tussen twee gedetineerden voorgedaan en de dag daarop een steekpartij, waarbij de 28-jarige G. V. uit Groningen met een aardappelmesje in de hartstreek werd gestoken. Op een vingerbreedte na was hij in de hartvaten getroffen, wat zijn dood zou hebben betekend. De 29-jarige metaaldraaier H. M. S. uit Amsterdam, die hem de steek had toegebracht, stond gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht. Al negen veroordelingen had hij achter de rug en voor de laatste, een jaar gevangenisstraf met voorwaardelijke ter beschikkingstelling, uitgesproken door de Amsterdamse rechtbank, zit hij in de strafgevangenis te Rotter dam. Daar had hij tijdens een woor denwisseling de 53-jarige G. S. uit Til burg in het gezicht geslagen, waar door deze werd gewond. De directeur van de gevangenis had hem daarvoor een lichte straf opgelegd. S. moest naar zijn cel. De volgende dag tijdens het aard appelen schillen zeide de gedetineerde O. V., die over het gebeurde boos was geworden tegen S.: „Als je weer een oude man wilt slaan, moet je met mij beginnen". Daarna volgde de steek partij. Volgens een psychiater werd ver dachte steeds minder toerekenbaar en mede daarom was de eis vier maan den gevangenisstraf met onvoorwaar delijke ter beschikkingstelling. De raadsman, mr P. van Schraven- dijk, merkte o.m. op, dat er geen be waking was in het „pithok". Uitspraak over veertien dagen. Scherpe critiek op president Provinciale bladen in Soerabaja en Medan hebben critiek geleverd op president Soekarno naar aanleiding van zyn in Palembang gehouden rede en eisen, dat hij zal aftreden. De „Soeara Rakjat" in Soerabaja schrijft in een hoofdartikel, dat het bewijzen eist van de beschuldiging, dat onder hen, die het kabinet ten val willen brengen, personen zijn, die het land voor millioenen aan buitenlan ders verkopen. De president dient er maar niet op los te praten om sensa tie te verwekken, aldus het blad. Daarmee verlaagt hij zijn eigen pres tige en maakt hij zich schuldig aan een immorele daad, die grote draag wijdte heeft en onverantwoordelijk kan worden genoemd. Het in Medan verschonende blad „Warta Berita" verbaast zich er over, dat de president eerst over documen ten heeft gesproken, doch dat het thans om rapporten blijkt te gaan, waarvan hij de inhoud niet kan ver antwoorden en die slechts dienden voor het voeren van een „politiek van insinuatie". „Warta Berita" zegt, dat Soekarno iedere keer weer met zijn redevoeringen onrust verwekt en dringt er daarom met klem op aan, dat hij zal aftreden. Het eveneens in Medan verschijnen de blad „Mimbar Oemoem" acht het mogelijk, dat de bevolking haar ver trouwen in het staatshoofd zal verlie- zen en verlangt daarom zekerheid over de vfaag wat Soekarno belang rijker acht: zijn positie als staats hoofd of die als partijleider'. Boerderijbranden in September 1954 Schade: f 808.050. In September jl. zijn 24 boerderij- branden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar werd beschadigd. Een van de ze branden kwam voor in Groningen; twee in Friesland; een in Drenthe; drie in Overijssel, vier in Gelderland, een in Utrecht, vier in Noord-Holland, drie in Zeeland, twee in Noord-Bra bant en drie in Limburg. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op 808.050. Generaal Mohammed Naguib, bege leid door It. kol. Hassan Ibrahim rechtsverlaat het presidentiële pa leis te Cairo, nadat hij uit zyn func ties is ontzet. (Radiografisch overgebrachte foto). Reorganisatierapport A.R.-partij De termijn voor het inzenden van opmerkingen enz. over het reorgani satie-rapport van de Anti-Revolution- naire Partij is verlengd tot 15 Januari aanstaande. VOORSPOEDIGE VLUCHT Passagiers hadden een prachtig gezicht over de gletschers De „Helge Viking" van de Scandinavische luchtlijnen (S.A.S.) is Dins dagavond om 23.30 uur Ned. tijd in Los Angeles aangekomen. Het toestel dat in Kopenhagen is gestart en de reis via de Noordpool maakte, kwam 35 minuten voor de vastgesteld tijd aan, De passagiers van de Helge Viking hadden op weg naar Los Angeles bo ven Groenland een prachtig gezicht over dc blauwe gletschers, die besche nen werden door maanlicht, terwijl veelkleurig Noorderlicht over de he mel flitste. Buiten de romp van de machine, die met een snelheid van 400 km per uur op een hoogte van vierduizend meter vloog werd een tempera tuur van dertig graden beneden nul gemeten. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich prins Axel van Denemarken en de minister-presidenten van Noor wegen, Zweden en Denemarken, Torp, Erlander en Hedtoft. De vlucht met de „Royal Viking" in tegenovergestelde richting is, als gemeld, reeds volbracht. De S.A.S. wijdt met deze vluchten een tweewekelijkse dienst Kopenha genLos Angeles, via de Noordpool De „Royal Viking" was Maandag ochtend om 09.05 uur uit Los Ange les vertrokken. De 9418 km lange route van Los Angeles naar Kopen hagen is dus in 24 uur en 13 minuten afgelegd, waarbij inbegrepen is de duur van de landingen te Winnipeg en te Soendre Stroemfjord, De passagiers en de bemanning, Accountant veroordeeld wegens flessentrekkerij. Acht maanden geëist De rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdagochtend de 53-jarige accoun tant J. van de H., zonder vaste woon- of verblijfplaats, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van de twee en een halve maand voorarrest, terzake van fles sentrekkerij. De minister van O. K. en W. heeft aan de cineast Herman van der Horst een rijkssubsidie verleend voor de ver vaardiging van een documentaire film over Nederland. Een beeld van het Kopenhaagse vlieg veld Kastrup, kort na de aankomst van het toestel, dat de eerste S.A.S.- vlucht over de Noordpool met passa giers voltooide. V.l.n.r.: Drie passa giers, de filmster Jean Hersholtde burgemeester van Los Angeles, Nor- ris Poulson, met een bord, waarop staat: „Grens van Los Angeles City" en de beroemde filmster Walter Pid- geon. (Tëlefoto AJY-PJ Het Wereldgebeuren j Een naam die zeer tevreden schijnen over de reis, werden op Kostrup ontvangen door prins Knud van Denemarken, vertegenwoordigers van het Deense ministerie van buitenlandse zaken van het ministerie van verkeer en door leden van het corps diplomati que. De 26 Amerikaanse en Canadese journalisten, die de vlucht van de „Royal Viking" hebben meegemaakt, gaan een rondreis door Europa ma ken. Zy keren Vrijdag 26 November te Kopenhagen terug om zich 's avonds aan boord te begeven van een vliegtuig van de S.A.S., dat de derde vlucht van de dienst Kopen hagenLos Angeles zal maken. Spaarcijfers in October De algemene spaarbanken, aange sloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond, hebben in October een overschot behaald van 9.826.166 (vorige maand 10.876.885), inleg en terug betaling bedroegen resp. 63.328.715 en 53.502.549. By de niet-aangeslo- ten spaarbanken werd 22.894 (vori ge maand 96.330) ontspaard. Bij de bankspaarbanken werd 181.540 (vo. rige maand 356.887) gespaard. Zo als gemeld is bij de Rijkspostspaar bank in October 1,7 millioen ge spaard. at betekent een naam? laat Sha kespeare een van zijn toneelfi guren uitroepen. Vele tiental len jaren later heeft een Frans letter kundige daarop geantwoord: onze naam. dat zijn we zelf. Welnu, als één man inderdaad ge typeerd wordt door zijn naam, dan torst de kolonel Gamal Abd-el Nasser dictator van Egypte wel een zware last van verantwoordelijkheid, want zijn naam betekent niet minder dan „edele knecht van de zegenrijke God". Deze edele knecht heeft enkele da gen geleden de president van Egypte, generaal Naguib, afgezet en dat staats hoofd doen verhuizen n^ar een villa v.aar hem geen haar op het hoofd ge krenkt wordt, maar waar hij toch de vrijheid ontbeert. Generaal Naguib was populair in Egypte. Hij was een vroom Moham medaan, die een bedevaart naar Mek ka belangrijk achtte, die zorgvuldig zijn voeten wies voordat hij een mos kee betrad en.... die zich niet inliet met intrigues. Naguib was bovendien een goed mi litair en een dapper man, maar hij was conservatief en hij was verknocht aan het verleden. De jonge revolutionnairen in Egyp te noemden hem een idealistische domkop. Zij hielden het liever op Gamal Abd-el Nasser, de hardnek kige leider van de jonge officieren. Helaas was deze „edele knecht" he lemaal niet populair bij de grote mas sa, die hem „de niet-gewilde" noem de, omdat hij te wild-vooruitstre- vend, te zwijgzaam en te ongemoede lijk was. Bovendien meenden de Mohamme danen, dat Nasser alleen maar voor de vorm Mohammedaan was en dat vergaven ze hem niet. Het grote conflict tussen Nasser en Naguib brak uit nadat Nasser de Suez-kanaal-overeenkomst met Enge land had afgesloten. Nasser verwachtte, dat hij daardoor met één slag de populairste man van Egypte zou worden. In die verwach ting werd hij teleurgesteld. Men bleef hem de „ongewilde" i Midden in de stad Cairo staat het parlementsgebouw, dat niet meer gebruikt wordt, omdat Nasser het parlement naar huis gezon den heeft. Half October jJ. wist Nas ser niet beter te doen, dan dit gebouw te bestemmen voor het ondertekenen van de Suez-kanaal-overeenkomst, die een einde maakte aan 72 jaren Britse overheersing over Egypte. In de Pharao-zaal voltrok zich dat historisch ogenblik en men deed alles om er een grote propaganda-stunt voor het vrije Egypte en voor kolo nel Nasser van te maken. Het resultaat was alleen maar te leurstellend. Men betreurde de afwe zigheid van Naguib en het ontbreken van een parlement, dat de Suez-ka naal-overeenkomst had moeten be spreken. Nadien werd het snel duidelijk, dat er voor Naguib geen plaats meer was naast Nasser. Er was zoals de „Times" dat noemt een geprikkelde stemming tussen de beide heren ontstaan. Nasser wachtte alleen nog maar op een geschikt ogenblik voor het ter zijde schuiven van Naguib. Waarschijnlijk heeft Nasser eerst nog even de stemming gepeild in de Soedan, waar men nogal op Naguib gesteld was. Ook heeft hij enkele hoofden van andere Arabische staten laten raadplegen. Zijn slotcon clusie is daarna geweest, dat hij de stap wel kon wagen en nu is dan Na guib afgezet. Dit betekent, dat de jonge Egypti sche revolutionnairen ongeremd zul len voortgaan met hun actie voor het „vernieuwen" van de Arabische we reld. Naar hun begrip strekt die we reld zich uit van Marokko tot voorbij Bagdad. Ze dromen van een groot- Arabische statenbond, van verdrijving der Fransen uit Noord-Afrika, van eli minatie der Westerse invloeden, van versnelde economische opbouw door het loslaten van „verouderde" Mo hammedaanse traditie's.ze dromen nogal wild en dat voorspelt jaren van onrust in de Arabische wereld. P ET VAN AKEN. Piet van Aken: „Klinkaart", Arbeiderspers, Amsterdam. In de novelle „Klinkaart" tekent de Vlaamse romaneier Piet van Aken ons op zijn bekende, sobere wyze het onvergetelijke beeld van een meisje van twaalf jaar, een kind nog, dat voor het eerst als fabrieksarbeidster gaat werken in een steenbakkerij. We volgen het kind, met steeds groeien de spanning en deernis van het mo ment af dat zij vol verwachting ont waakt en met haar oudere zuster, die het klappen van de zweep reeds lang kent, op pad gaat, tot aan de avond, als zy in het kantoortje van de baas de gruwelijke tol moet betalen die hg van elke nieuwelinge eist. En daar tussen ligt de dag met het zware nieuwe werk, zijn wel en wee, de goe de en slechte typen rondom haar en hun voor het kind nog onbegrijpelijke dubbelzinnigheden. Het is een verhaal vol tederheid en vol harde realiteit, dat zonder enige opzettelijke tendens de machteloze situatie tekent van de arbeider aan het einde van de vorige eeuw, een tijd waarin Van Aken gaar ne zijn figuren plaatst. „Klinkaart" is een volkomen uitgebalanceerd staaltje van de meest zuivere vertel kunst. H. W. NASSER Hde edele knecht van de zegenrijke God". Verkiezingsuitslag op Ned. Antillen De verkiezingen, die Dinsdag voor de Staten der Nederlandse Antillen gehouden zyn, hebben het volgende resultaat opgeleverd: Curasao: Nationale Volksparty 5 zetels (voorheen 5); Democratische partij 5 zetels (4)Katholieke Volks partij 1 zetel (2)Curagaose Onaf hankelijke partij 1 zetel (1). Aruba: Arubaanse Volkspartij 2 zetels (4); Unie Nationaal Aruba 1 zetel (1); Arubaanse Patriottische partij 5 zetels (2). Verrassend is, dat het democrati sche blok een totaal van 11 zetels (7) veroverde, hetgeen voornamelijk te danken is aan de overwinning van de heer Yrausauin (Arubaanse Pa triottische partij) op Henny Eman (van de A.VJ?.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5