Provinciale Staten kwamen in winterzitting bijeen Zeeuwse Almanak VAN TOT is standvastig....? daaioin, houd, ik zcvaJb C00P. BOERENLEENBANK VIERDE JUBILEUM Snuif en wrijf MET PROPAGANDABORDEN OP DE OPENBARE WEG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 19Ö4 DINSDAG IN DE STATENZAAL Voorstellen van Ged. Staten naar afdelingen verwezen De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft Dinsdagmorgen de winterzitting, van de Provinciale Staten geopend. Na de opening legde de heer C. Boender (S.G.P.), die nog niet was beëdigd als lid van de Staten, de vereiste eden af. De Commissaris deelde mede, dat verhinderd waren de vergadering by te wonen, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. Boudeling, C. van Bellegem en J. L. Verhagen. Het lid van Ged. Staten, mr. Mes, gaat thans goed vooruit en er bestaat gegronde hoop, dat hij in December zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. Een verzoekschrift van B. en W. van Veere om financiële steun uit de provinciale kas ten behoeve van de oprichting van een Visserijmuseum alsmede een verzoekschrift van het bestuur van het district Zeeland van de federatie van Nederlandse Zan gersbonden te Middelburg om finan ciële steun, werden in handen van Ged. Staten 'gesteld om nader advies. De voorstellen van Ged. Staten wer den daarna naar de afdelingen ver wezen. U.V.V. besprak vluchtelingenprobleem Het Provinciaal Bestuur van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening Zeeland kwam Dinsdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes bijeen, waai-voor de afgevaardigden van de Zeeuwse federatie het vluchtelingen probleem werd besproken. In haar openingswoord wees de provinciale presidente, mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse van der Feltz, op de grote nood, die onder de vluchte lingen heerst en de hulp waartoe de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zich geroepen voelt. Hierna vertelde mevrouw Jansonius- Kramer uit Utrecht over de wijze waarop deze hulp in de provincie Utrecht wordt geboden. Binnen enke le jaren werd daar een bedrag van f 43.000.ingezameld, door maande lijks kleine bedragen te incasseren. Spreekster meende, dat de vrouwen zich het meest verdienstelijk kunnen maken door te zorgen voor huishou delijke inventarissen. De federatie werd in overweging- gegeven tot soortgelijke acties over te gaan. De provinciale presidente was en thousiast over deze voorstellen en hoopte ditzelfde enthousiasme by de Zeeuwse vrouwen terug te vinden. EXAMENS Aan de Vrije Universiteit is ge slaagd voor het cand. examen theolo- ,1e heer J. D. B. v. d. Meulen te indsmeer. •ËS Advertentie Deze afdelingen werden als volgt samengesteld: Eerste afdeling: M. den Boer (C.H.), C. Boender (S.G.P.), A. Koster (C.H. U.), D. Kodde (S.G.P.), J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.), H. Flilcweert ,S.G.P.),L. F. du Bois (P.v.d.A.), C. van Bellegem (K.V.P.), C. F. v. d. Peijl (C.HU.), A. H. Vermeulen (P.v. d.A.), J. S. Vlsscher (P.v.d.A.), J. Hommes (A.R.). De leden van G. S. C. Philipse en A. L. S. Lockefeer werden aan deze afdeling toegevoegd. Tweede afdeling: P. Boudeling (A. R.), Z. C. Salome (P.v.d.A.), mr. W. F. E. baron van der Feltz (C.H.), P. Meliefste (A.R.), ir. G. P. M. Dikötter (K.VJP.), mr. H. B. Bouwman (P.v. d.A.), E. Vader (K.V.P.), G. J. de Waal (C.H.U.), A. A. van Eeten (A. R0, A. H. S. Stemerding (C.H.U.), C. Verdonk (K.V.P.), mr. J. F. G. Schlingemann (V.V.D.). De leden van Ged. Staten C. Hamelink en mr. dr. A. J. J. M. Mes (afw. wegens ziekte) werden aan deze afdeling toegevoegd. Derde afdeling: E. J. van Ruym- beke (K.V.P.), A. S. Wisse (S.G.P.), P. V. M. Vercauteren (K.V.P.), J. L. Lukaart (P.v.d.A.), mevrouw E. J. van den Broecke-de Man (P.v.d.A), P. Heering (V.V.D.), L. P. van Oor schot (P.v.d.A.), A. I. Katsman (A. R.), M. J. van Poelje (P.v.d.A.), jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (P.v.d.A.), G. P. Leendertse (C.H.U.) en J. L. Verhagen (V.V.D.). Toegevoegd de leden van Ged. Staten A. Schout en mr. A. J. van der Weel. De zitting werd daarop verdaagd tot 21 December, 's morgens om 10.30 uur. Uitgifte bedrijven Noord-Oost Polder Aan 37 toekomstige pachters in de Noord-Oost Polder is bericht gezon den, dat zjj in aanmerking komen voor een landbouwbedrijf in de Noord-Oost Polder. Het betreft hier meest landbouwers van Schouvven- Duiveland en Tholen, die wegens her verkaveling hun bedreven aldaar moeten missen. Ook een klein aantal Friese gardeniers en een enkele ge gadigde uit de Noord-Oost Polder be horen tot de gelukkigen. De bedrij ven kunnen worden aanvaard per 1 November van dit jaar, met terug werkende kracht dus. Weg ClingeHulst wordt verbeterd De weg ClingeHulst in Zeeuwsch- Vlaanderen verkeert over een gedeel te in slechte toestand door het ver zakken van de berm. Voor het druk ke streekverkeer betekent dit een zeer onaangename en zelfs gevoarljj- ke situatie. De A.N.W.B. heeft dan ook op verbetering aangedrongen. De weg zal in 1955 worden verbeterd. Stichting Prot. Chr. Ziekenhuis te Goes De commissarissen van de Stichting Prot. Chr. Streekziekenhuis te Goes hebben in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. J. A. Talma, tot bestuurslid gekozen ds. W. C. van Bur geier te Kruiningen. Het bestuur heeft daarop in de plaats van ds. Talma tot voorzitter ge kozen de heer B. Burger te Goes, die deze benoeming voorlopig heeft aange- St. Nicolaasveiling te Krabbendijke De fruitveiling „Krabbendijke en omstreken" te Krabbendijke zal op Vrijdag 26 November a.s. een speciale St. Nicolaasfruitveiling organiseren. Hieraan wordt tevens verbonden een tentoonstelling van hét aangevoerde fruit. Voor de beste inzendingen fruit van kwekers heeft het Centraal Bu reau van de tuinbouwveilingen drie medailles beschikbaar gesteld. Ver der stelde de gemeente Krabbendijke een wisselbeker beschikbaar. i M J m :mn JEUGDTONEEL Het Nederlands Jeugdtoneel on der de bekwame leiding van Rob Geraerds geeft thans in verschil lende Zeeuwse plaatsen wederom een aantal voorstellingen voor de schooljeugd. De bedoeling van dit alles is de jeugd meer bekend te maken met het goede toneel, een taak, welke zeker aan dit gezel schap is toevertrouwd. De groep AL DOENDE De Nationale Reserve is zonder enige twijfel een bijzonder nuttige in stelling en de leden er van blijven dank zij de oefeningenwelke op ge zettetijden worded gehouden, over het algemeen „paraat". Dat is verheugend, want het is lang niet altijd een eenvoudige op gave om van burgerlijke op militaire begrippen om te schakelen! Een enkele maal komt het dan ook teel eens voor, dat zich bi/ die om schakelingmoeilijkheden voordoen, kleine gebeurtenisjes, die er op wij zen, dat sommigen nog niet helemddl begrijpen wat er precies verlangd wordt. Hetgeen nog onlangs naar voren kwani b\j in de omgeving van Hans- weert gehouden oefeningen. Enige „échte" burgers, die toekeken hoe een reservist een wachtpost kreeg toegewezen, slaagden er namelijk in de man zijn post te doen verlaten! „Je moet bij de kapitein komen", zo spraken ze; „Je krijgt een andere post, bij de kleine sluis". De reservist doorstond deze vuur proef nog niet Hij <candelde weg! Weliswaar keerde hij even later weer terug, maar daarmede was de fout niet hersteld. Nimmer immers nag een militair zijn post verlaten! Niettemin: al doende leert men en wellicht kunnen deze regelen nog tot Jeringhe strekken. voert het sprookje „De grote to venaar van Oz" op van de Ame rikaanse schrijver Frank L. Braun. De uitstekende décors en costumes brengen de jeugd reeds direct in de sprookjesachtige sfeer en het uitstekende spel van de medewerkenden vooral van Marijke Jonker, André van Dijk, Eddy Bunge en Ad Heerings completeert de opvoering tot een bijzonder aantrekkelijk geheel. JLICHTMAST. Op de hoek Hoheinstraat Paul Krugerstraat te Vlissmgen hing Dins dagmorgen een lichtmast voorover, hetgeen bij de politie het niet on gegronde vermoeden wekte, dat er 'n auto tegenaan gereden was in de nacht van Maandag op Dinsdag. La ter bleek dat dit vermoeden juist was. Een Tilburgs automobilist was met zijn voertuig op de Paul Krugerstraat geslipt en onzacht met de lantaarn- Eaal in aanraking gekomen. De Til- urger kwam er met een lichte ver wonding aan het gelaat af. WASDAG. Voor mevrouw van Vessem te Sint- Annaland begon de wasdag 1.1. Maan dag niet zo best. Zij kreeg kokend water over haar voet en moest zich onder doktersbehandeling stellen. AFSCHEID De heer A. Dumoleyn uit Hontenis- se vertrekt binnenkort naar Surina- n en daarom nam hij dezer dagen afscheid als commandant van de brandweer in genoemde gemeente. Een en ander geschiedde in het ge meentehuis en zowel het gemeentebe stuur als tal van particulieren en af gevaardigden van verenigingen druk ten de scheidende brandweercomman dant de hand. t Op de receptie ter gelegenheid van het J,0-jarig bestaan van de Coöp. Boeren- leenbank Kloetinge, mocht de voor zitter de heer A. C. Noteboom, o.m. de gelukwensen in ontvangst nemen van de heer D. W. Lindenbergh, voorzit ter van de Ring van Boerenleenban ken op Zuid- en Noord-Beveland. (Foto P.Z.C.) RAAD WATERLANDKERKJE Wethouder gekozen. Grotere kachel voor dorpshuis De raad der gemeente Waterland kerkje, welke in openbare vergade ring bijeenkwamen onder voorzitter schap van burgemeester M. J. Ver- brugge, benoemde met 6 stemmen vóór en 1 blanco het nieuwe raads lid, de heer J. v. d. Walle, tot wethou der in de plaats van de onlangs over leden heer W. J. Vermeulen. Tevoren hadden de beide nieuwe raadsleden, de heren V. d. Walle en P. Kramer, do zuiverings- en ambtseed afgelegd. De voorzitter zeide, dat deze benoe mingen weinig reden tot vreugde ga ven, gezien het overlyden van de lieer Vermeulen. De nieuwe wethouder dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopte op een aangename samenwerking. Hij was zich er even wel van bewust, aat hét moeilijk zal -Jijn wijlen de heer Vermeulen te ver vangen. De voorzitter deelde mede, dat de secretaris, de heer W. J. A. Dhondt wegens ziekte was verhinderd en sprak de hoop uit op een spoedig her stel. Tijdens de rondvraag stelde de voorzitter voor de begroting 1954 zo danig te wijzigen, dat het brandspuit gebouw nog ten laste van deze begro ting kan komen. De heer A. A. Butfck klaagde over de slechte ligging van de weg naar Oostburg by de Hoge Dam. Na een opmerking van de heer M. Poissonnier werd besloten tot de aankoop van een grotere kachel voor het dorpshuis. (Advertentie.) luui kewi Roxy is het", zei hij indertijd en het bleef Roxy. De karaktervolle Amerikaan voor de karaktervolle man. Onveranderlijk best, zacht, geurig, lekker?A 3 Roxy Rook Redenen; öejtfc de, deg. Tned 7£0_-Jam Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange H110XY?..Jatyïcuig j Vragen over de Braakmanpolder Bij de behandeling van de begroting van de minister van financiën in de Tweede Kamer heeft de heer Engel- bertink (K.V.P.) gevraagd of in de Braakmanpolder niet enige kleine be drijven moeten worden uitgegeven. Minister v. d. Kieft antwoordde, dat van de 26 bedrijven er dén is van 52 ha en elf kleiner dan 30 ha. Spr. meende, dat er geen reden is om het bedrijf van 52 ha nog te splitsen. Voor de uitgifte komen allereerst in aanmerking de mensen uit herverka- velingsgebieden. Gevaarlijk punt in rijksweg Bergen op Zoom- Goes OMLEGGING BIJ KRABBENDIJKE MET KATTENOGEN VERDUIDELIJKT. Op verzoek van de gemeente Krab bendijke heeft de A.N.W.B. advies Uitgebracht over het kruispunt bij het Westelijk beginpunt van de omleg ging om Krabbendijke in de Rijksweg Bergen op ZoomGoes. Hier staat een benzinestation, dat bij avond zeer sterk is verlicht. Dit heeft tot gevolg, dat het verkeer uit de richting Goes dikwijls te laat op merkt, dat de Rijksweg vóór het ben zinestation langs naar rechts buigt. Uit de weifeling die uit deze ondui delijkheid ontstaat kunnen gemakke lijk ongevallen voortvloeien. De A.N.W.B. heeft de Rijkswater staat dan ook voorgesteld het verloop van de Rijksweg op dit punt nog dui delijker te accentueren door het aan brengen van liattenogen, die het licht van de koplampen reflecteren en het verloop van de weg aangeven. De Rijkswaterstaat heeft de bond toege zegd, dat deze maatregel binnenkort zal worden genomen. Bovendien zal nog een aantal andere bochten in deze Rijksweg van kattenogen wor den voorzien. Reünie deelnemers sportuitwisseling De Middelburgse deelnemei-s aan de in Augustus gehouden sportuitwisse ling met Folkestone, zullen dit ja^r nog eenmaal bijeenkomen. Zulks ge schiedt th'dens een reünie van deze „Engelandvaarders", die daartoe door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein en mevrouw Bolkestein zijn uitgeno digd. De reünie wordt gehouden op Donderdag 25 November om 20 uur in de Burgerzaal van het Middelburg se stadhuis. Collecten. De Klaproos-collecte ten behoeve ven het Nederlands Oorlogsgraven Comité heeft te Biggekerke 28,97 opgebracht. Vele gelukwensen voor 40-jarige bankinstelling De Coöperatieve Boerenleenbank Kloetinge, welke Dinsdag haar veertig jarig bestaan vierde, had niet over belangstelling te klagen. Des middags mochten bestuur en Raad van Toezicht in „de Landbouw" te Goes talryke versierde zaal kwamen o.m. het gemeentebestuur van Kloetinge, inspec- gelukwensen in ontvangst nemen. In de met verscheidene bloemstukken teurs van de Centrale Raffaisenbank alsmede afgevaardigden van de Beve- landse zusterbanken hun gelukwensen aanbieden. Des avonds vierde men het jubileum met de leden in de grote zaal van „de Prins van Oranje", waar men enige gezellige uurtjes bijeen was. Na een openingswoord van de wnd. voorzit ter, de heer A. J. van de Linde, gaf eerst de secretaris, dfe heer L. J. Dek ker in een uitstekend verzorgd ver slag een overzicht van de afgelopen veertig jaren. Met waardering ge waagde hy daarbij ook van het werk van de bestuursleden en kassiers, die de bank in deze periode hebben ge diend. Voordat hierna met de afwerking van het eigenlijke feestprogramma werd begonnen en de interessante film „He£ geld van de boer" werd vertoond, zette de heer Vroom, verte- Advertentie.; Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met nr Problemen van bet kleine en middelgrote bedrijf Voor het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid zal op Dinsdag 23 November a.s. in hotel „De Burg" te Middelburg de heer P. A. de Pree, directeur van de Nederlandse Parti cipatie Maatschappij, spreken over problemen van het kleine en het middengrote bedryf". Bazar „Vrederust" Dinsdagmiddag werd door dr. J. F. v. d. Berg van ae Stichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom de bazar van de meisjesvereniging „Draagt Elkanders Lasten" geopend. De opbrengst komt ten goede aan de ontspanning van de patiënten van „Vrederust". Bij de opening waren o.m. tegen woordig namens het hoofdbestuur, de heren van 't Hof en Dregmans. JEHOVAGETUIGEN VOOR KANTONRECHTER In strijd met Terneuzens politieverordening Voor de Temeuzense kantonrechter mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk moest zich Dinsdag een drietal „Ge tuigen van Jehovaverantwoorden, namelijk A. L. van K., zonder beroep te Koewacht, S. de V., evangelist te Hansweert en J. G. van H.,- behanger stoffeerder te Sas van Gent. Hen was ten laste gelegd, dat zij op 23 October j.l. zich in strijd met de plaatselijke politieverordening in de Weststraat te Axel met propagandaborden op de openbare weg hadden bevonden. Van de zijde der verdachten werd aangevoerd, dat het hie'- geen propa ganda, doch wel aankondiging van 'n openbare lezing betrof. Een hunner, J. G. van H., bestreed de tenlasteleg- naar aanleiding van art. 7 van Irondwet en meende dat de dit artikel niet verbinden* kon worden. Hij was verder van oor deel, -dat geen voorafgaand verlof no dig was om de overtuiging van „Je hova's getuigen" aan anderen ken baar te maken en het publiek op te wekken daaivan kennis te nemen. De kantonrechter merkte op, dat het niet verboden is zijn geloofsover tuiging kenbaar te maken, doch dat wel de wyze waarop dit geschiedt is geregeld, zulks om misbruik te voor komen. De heer van H. verklaarde voorts, dat zich enige tijd geleden te Eindhoven een soortgelijk geval heeft voorgedaan en dat daarbij in hoogste instantie vrijspraak volgde. De ambtenaar van het O.M., mr. Th. Lebret, meende dat de schuld der verdachten vast stond en eiste voor ieder f 3.subs: 2 dagen. Daar de drie „Jehova's getuigen" verklaarden bij een veroordelend vonnis in beroep te willen gaan, zeide de kantonrechter hen daartoe in de gelegenheid te wil len stellen, weshalve hy hen ieder veroordeelde tot f 1,subs. 1 dag. genwoordiger van de Centrale Raf faisenbank te Utrecht eerst nog in een kort, kernachtig speechje de gro te betekenis van de boerenleenbanken uiteen. Hij wees daarbij op de wel vaart van het ogenblik en op het feit, dat bij de boerenleenbanken, aange sloten bij Utrecht en Eindhoven, to taal ongeveer 2000 millioen is be legd; kapitaal dat wordt aangewend voor de eigen omgeving en agrarisch Nederland in haar geheel. De film toonde ook wel duidelijk aan, waar toe de Nederlandse boerenstand in staat is. Het verdere deel van deze geslaag de jubileumviering werd gevuld met het vertonen van enkele interessante en humoristische films, terwijl voorts de heer F. de Jong de talrijke aanwe zigen deed genieten van zijn goochel kunst. Gewestelijke vergadering van N.C.V.B. in Goes Dinsdag vergaderde het Gewest Zeeland van de Ned. Chr. Vrouwen bond in Goes. Van de 32 afdelingen waren er 30 vertegenwoordigd. Mevrouw J. de JongBikker, de gewestelijke presidente, opende de vergadering met gebed en het lezen van Jez, 40: 27-31. Naar aanleiding hiervan sprak zij een kort openings woord, waarin zij o.m. in het bijzon der de nieuwe afdelingen 's Heer Arendskerke, Gapinge ©n Heinkens- zand welkom heette. De secretaresse, mevrouw C. J. Lankamp—Vader, las de notulen. Na verschillende mededelingen van organisatorische en practiscne aard werden enkele onderwerpen uitvoeri ger besproken, n.l. melksanering, huis houdelijke- en gezinsvoorlichting, prot. chr. lectuurraad, chr. emigratie centrale, Vrouwelijke vrijwillige hulp verlening, Vrouwen wereldsgeoedsdag en de C.F.A. Vervolgens sprak mevrouw De Jong hartelijke woorden van dank uit tot mevrouw J. J. Bogaards-Loen, ge westelijk bestuurslid, die haar functie neerlegde. Mevrouw Bogaards heeft haar taak in het bestuur met grote liefde en bekwaamheid vervula. Zij zal vervangen worden door mevrouw L. van NoppenLittooy te Middel burg. Mevrouw Bogaards sprak een woord van dank en afscheid. Mejuffrouw J. J. Donner te Goes, oud-presidente van het Gewest, hield nog een afscheidstoespraak op de haar eigen ernstige en gevoelvolle wyze. Medegedeeld werd, dat de a.s. Bonds dag op 8 en 9 Juni in Den Haag zal worden gehouden. Verder werd besloten dat de Landdag in Mei 1955 in Axel zal plaats hebben. VANDAAG. Middelburg „Kunstmuseum", Expositie schilderijen „Start", 13—17.30 uur; Electro: „Massa-justitie", (a.l.), 19 en 21.15 uur: Schouwburg: „Tot U zal spreken", (14 jr.) 20 uiir; Scutters- hof: PZEM-revue „Parade", 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Demonen der diepte'5' (cinemascope), (14 jr.', 19 en 21 uur; Luxor: „Samenzwering met de dood", (18 jr.) 20 uur; Concert gebouw: lezing Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Vlissin gen „Zeesleepvaart", 20 uur; Con certgebouw: openbare les balletcur sus „Modern Klassiek", 20 uur. Goes Grand: „Anna", (14 jr.), 20 uur. Z.V.U, Lezing Clare Lennart, Schut tershof, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2