PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw zedenschandaal in Italië verwekt grote opschudding Vlissingen moet het 25 woningen voor doen met drie jaar BILT Vandaag... RODE AANVAL OP FORMOSA OPENT VIJANDELIJKHEDEN GERSTENMAIER MET KLEINE MEERDERHEID GEKOZEN DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 271 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 Nov. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum o. advertentie 18-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsl van 1—5 regel» f l.— Iedere regel meer 20 ent. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. '593no r.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerikzee. N Bngcrdatr. C 160. telcf 28 DITMAAL BIJ DE COMMUNISTEN Verbinding met zaak-Montesi Het hoofdkwartier van de communistische party te Rome heeft Dins dagavond bekendgemaakt, dat een vooraanstaand advocaat, prof Giuseppi Sotgiu, tijdelijk ontheven is van alle partij-activiteit, nadat hij er van be schuldigd was betrokken te zijn bij een nieuw zedenschandaal in Italië. Vol gens de partij was de professor geschorst „om hem in staat te stellen zyn eer als burger te verdedigen". Ook nam Sotgio ontslag als voorzitter van de Romeinse provinciale raad. Volgens een aantal Romeinse bla den behoort Sotgiu tot de vooraan staande figuren, die door de politie worden gezocht na een Donderdag uitgevoerde inval in een deftig appar tement te Rome. De inval was onder nomen na inlichtingen, die een ster vende 22-jarige vrouw, Adelaide Montorzi, in deliriumtoestand had verstrekt, zy overleed in Maart van dit jaar. Sotgiu was een dergenen, die het Italiaanse verdovende-middelen schandaal in het daglicht heeft ge bracht. De nieuwe beschuldigingen hebben onmiddellijk aanleiding gegeven tot een hevige politieke strijd. Regerings gezinde bladen kunnen nu een tegen aanval lanceren, nadat de communis ten een jaar lang het verdovende- middelenschandaal als politiek wa pen hadden gehanteerd. Volgens een bekendmaking van de politie werden bij de inval van Don derdag twee mannen en verscheidene meisjes in hechtenis genomen. Naar Dinsdagavond voorts te Ro me werd vernomen, zoekt de politie niet alleen de 52-jarige professor, maar ook diens vrouw, een bekende schilderes, en vier of vijf anderen. Het communistischgezinde blad „Paese Sera" heeft Dinsdag een ver klaring van Sotgiu geplaatst, waarin wordt gezegd, dat de aanval tegen hem „kenner®k georganiseerd is met het eveneens duidelijke oogmerk om door hem zekere politieke machten (de communisten) te treffen". Volgens Italiaanse bladen bestaan er „sensationele schakels" tussen de zaak-Montesi en de nieuwe affaire. viert de voorzitter van de negende algemene vergadering der Verenigde Naties, de Ne derlander mr dr Eelco N. van Kleffens, zijn 60e verjaardag. WVW/WWVWWWVWWW Gangsterfilms en stuiver romans verantwoordelijk gesteld Voor onveiligheid op Westduitse autowegen De minister van binnenlandse zaken van Noord-RijnWestfalen, Meyers, heeft gangstersfilms en stuiverromans verantwoordelijk gesteld voor de on veiligheid, die thans op de West-Duit se autowegen heerst. Wannéér jonge mannen midden in de stad de ruiten van een auto kapot slaan, het publiek onderwijl met pistolen in bedwang houden en dan met een vaart van hon derd kilometer door het stadsverkeer v/eg razen, dan is dat niets anders dan een nadoen van scènes in films en romans, zo zeide de minister. Hij voegde er aan toe, dat de politie dat probleem niet kon oplossen, en hij antwoordde daarmee op de scherpe critiek, die de politie in de laatste da gen heeft ondervoeden omdat zij er nog altijd niet in geslaagd is de autor bandieten onschadelijk te maken. Minister Meyers treedt thans elke avond voor de radio, om de bevolking op te roepen bij de grootscheepse speurtocht naar de misdadigers de hel pende hand te reiken. De minister zei met nadruk, dat hij niet van plan is het aan de politie gegeven bevel, om terstond op ver dachte auto's te schieten, in te trek ken. Te Parys is Dinsdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jacques Fath, de beroemde „modekoning"die na een langdurige ziekte in de Fran se hoofdstad overleed. Foto: Een overzicht van het plein voor de kerk van St. Pierre de Chail- lot te Parijswaar zich een grote me nigte had verzameld om de uitvaart dienst bij te wonen. Straaljager verongelukt Twee vliegers omgekomen Twee sergeant-vliegers van de Ko ninklijke Luchtmacht J. H. J. Telodo uit Voorburg en A. G. Krayefeld uit Barendrecht, zijn Dinsdag bij een on geluk met een straaljager om het le ven gekomen. Beide vliegers die ongehuwd waren waren gestation- neerd op de vliegbasis Leeuwarden. Even nadat zij Dinsdagochtend om tien voor elf van die basis in een me- teorles'vliegtuig waren opgestegen, raakte het toestel, dat laag over het dorpje Engelum vloog, een aardappel- hoop op het land van de landbouwer L. Bakker. De rechtervleugel knapte af toen het toestel de grond raakte. Over de gi-ond schoot het voort tot het in stukken brak en in een langs het land lopende sloot tot stilstand kwam en in brand raakte. Toen te hulp snellende ooggetuigen de twee inzittenden konden bereiken waren van beide de levensgeesten reeds geweken. Nog geen verdere actie tegen Naguib v Moe» in Egypte blijven De Egyptische regering is niet van plan de ontslagen president, generaal- majoor Naguib, toe te staan thans het land te verlaten, zo heeft een of ficiële woordvoerder Dinsdag te Cai ro meegedeeld. „Als de bewijzen zulks wettigen, zullen wij wellicht besluiten hem voor een speciaal hof te bren gen". Leiders van de revolutionnaire be weging, onder leiding van premier Nasser, wisselden Dinsdag van ge dachten over eventuele verdere maat regelen tegen Naguib. Maandag be schuldigden zy hem er van het werk tuig van communisten en de Moham medaanse broederschap te zijn in een samenzwering tegen het huidige be wind. Naar van betrouwbare zijde verluidt, besloten de leiders nog geen beslissende stap te doen, zolang het onderzoek naar de betrekkingen tus sen Naguib en het beweerde complot van de broederschap om kolonel Nas ser uit de weg te ruimen, niet is vol tooid. De Duitse brieven en de Hertog van Windsor De Britse premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij de publicatie van de brieven van de Duitse gezant in Nederland tijdens de nazi's, graaf Zech-Burkesroda, waar in de naam van de hertog van Wind sor wordt genoemd, tevoren met de hertog had besproken. De hertog had geen bezwaar tegen publicatie, daar hij van mening was „en ik ben het met hem eens, dat de brieven met minachting beschouwd kunnen worden. De brieven zijn na tuurlijk geheel onwaar". Stoffelijk overschot van Jacques Fath bijgezet Mannequins woonden rouwdienst bij In de kerk van St. Pierre de Chnil- lot te Parys hebben Dinsdag onge veer tweeduizend personen de laatste eer bewezen aan Jacques Fath, de Franse modekoning die Zaterdag op 42-jarige leeftijd overleed. Naaistertjes, mannequins en voor aanstaande mode-ontwerpers woon den de rouwdienst by. die anderhalf uur duurde. Velen konden hun ontroering niet meester blijven. Alle aanwezigen verrezen van nun taatsen, toen mevrouw Geneviève 'ath, in het zwart gekleed en zwaar- gesierd, de kerk betrad met haar elf-jarige zooti Philippe. Tevoren wa ren alle ogen gericht geweest op de negen bekendste mannequins van Faths modehuis, toen die eenvoudig gekleed en zonder opmaak, binnen kwamen. De-eerste manneauin, de roodharige Patricia, verliet ifcdens de dienst de kerk. omdat haar de ont roering te machtig werd. Rondom de eikenhouten kist lagen tientallen kransen en andere bloem stukken. Het stoffelijk overschot is voorlopig bijgezet in de crypt van de kerk. La ter zal het worden begraven in het park van het kasteel van Corbeville, 60 km van Parijs. Lionel Barrymore f De film- en toneelspeler Lionel Bar rymore is te Hollywood op 76-jarige leeftijd overleden. Met zijn overleden broer John en zijn nog levende zuster Ethel behoorde Lionel Barrymore tot de „koninklijke familie" van het Ame rikaanse toneel. FOSTER DULLES WAARSCHUWT Russen houden eigen conferentie Indien de communisten metterdaad zullen trachten Formosa te verove ren, zal dit vyandelykheden met de Verenigde Staten betekenen, aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, Dinsdag op 'n persconferentie te Washington verklaard. Daarom had hy op een bijeen komst van Latijns-Amerikaanse diplomaten te New York gezegd, dat de uitlatingen van de Chinese communisten over plannen tot verovering van Formosa, een donkere wolk aan de horizon zijn. Dinsdagochtend is een deel van de vliegbasis Soesterberg door het Ne derlandse Gezag overgedragen aan het 512e Amerikaanse Sabre-squa- dron. dat, zoals bekendpermanent in Nederland gevestigd zal blijven. Foto boven: Tijdens de onderteke ning van de overdrachtsovereen komst. V.l.n.r.: de Amerikaanse militaire luchtvaartattaché, lt~-kol. F. S. Morris jr.; Gen. W. Turner van de Amerikaanse Luchtmacht, de heer H. Freeman Mattheivs, Amerikaans ambassadeur in ons land; minister ir. C. Staf; luit.-gen. A. Baretta, chef luchtmachtstaf en de heer A. Kranen burg, staatssecretaris van oorlog. Achter de tafel een borstbeeld van generaal C. J. Snijders, grondlegger van het Nederlandse luchtwapen. Foto onder: Burgemeester mr. A. J. d' Aïlly, tijdens het onthullen van de steen, welke aan deze voor Nederland en Amerika gedenkwaardige dag zal herinneren. Hij voegde er aan toe op dit ogen blik geen toeneming van de geveents- activiteit in het betrokken gebied te voorspellen of te voorzien. Dulles wilde niet zeggen of een aan val van de Chinese communisten op de Tatsjen-eilanden, 320 kilometer ten Noorden van Formosa, zal wor den beschouwd als een aanval op For mosa zelf. De Amerikaanse maatre gelen in dit gebied hangen van véél omstandigheden af. Sprekend over Europese aangele genheden zeide Dulles, dat de gevol gen van een Russische poging tot een nieuwe blokkade van Berlyn zeer ern stig zouden kunnen zyn. Hij geloofde niet, dat de Russen zelf aanvaarding door de Westelijke mogendheden van het voorstel tot een conferentie over Europese veiligheid op 29 November verwachten. Het is volkomen onmogelijk om in veertien dagen tijds de noodzakelijke schikkin gen voor een dergelijke conferentie te xeffen. EIGEN CONFERENTIE De Sowjet-Unie en haar commu nistische buren zullen op 29 Novem ber te Moskou hun eigen conferentie over een veiligheidsstelsel houden, in dien de Westelijke mogendheden het Russische voorstel verwerpen, aldus hebben diplomatieke waarnemers Dinsdag te Moskou voorspeld. Terugkeer van Koning van Boeganda op bepaalde voorwaarden De minister van koloniën, Lennox- Boyd, heeft Dinsdag in het Britse La gerhuis bekendgemaakt, dat de ver bannen kabaka (koning) van Boegan da op bepaalde voorwaarden als con stitutioneel monarch naar zijn Oost- Afrikaans rijk terug zal keren indien het inheemse parlement de loeki- ko de voorkeur g^it aan zijn te rugkeer boven de verkiezing van een nieuwe vorst. De constitutionele hervormingen houden in, dat Boeganda een deel van Oeganda moet blijven, waarvan het nu de voornaamste der vier'provin cies is, en dat de verkiezing van een kabaka door de loekiko door Enge land moet worden goedgekeurd. RUMOER IN DE BONDSDAG Grote onenigheid in C.D.U. Onverwacht heeft de verkiezing van de nieuwe president van de West- Duitse Bondsdag geleid tot een nieuwe demonstratie van de grondige on enigheid, die in dr. Adenauers regeringscoalitie heeft post gevat. De Chris- telijke party slaagde er niet in haar eandidaat, dr Eugen Gerstenmaier, in eerste stemming te doen verkiezen ofschoon hij de enige gestelde eandidaat was. Er waren drie stemmingen nodig vooraleer dr Gerstenmaier eindelijk met uiterst kleine meerderheid gekozen werd. Vier uren lang was het par lementsgebouw in een hevige staat van opwinding. Gerstenmaier faalde in de poging om de absolute meerderheid van het parlement te krygen. Weliswaar heeft de Christelijke fractie, die hem ean didaat stelde, zelf de meerderheid in handen, doch een aantal der christe lijke afgevaardigden gaven hun stem aan de niet-candidaat gestelde Ber- lijnse afgevaardigde Lemmer, die tot dezelfde party behoort. Uiteraard sloot de socialistische op positie zich gaarne bij dit protest aan. Zo kreeg Gerstenmaier bij de eerste stemming slechts 208 stemmen, of schoon hy er 255 nodig had om geko zen te worden. Vooraleer tot de tweede stemming werd overgegaan, werd de zitting voor een uur geschorst, teneinde de partijen gelegenheid te geven het ge schil bij te leggen. Dat gelukte even wel niet. DE WONINGNOOD IN ZEELAND (II) En per 1 October 1954 stonden er maar liefst 1674 ingeschreven. „Er is nog wel eens een tyd geweest", zegt de lieer A. Rorije, hoofd van de gemeentelijke woningdienst in Vlissingen, „dat we de mensen wat pers pectief konden bieden. Maar ook dat is er thans niet meer bij. Per 1 Octo ber j.I. hadden we 1674 aanvragen. De toewijzing bedraagt voor 1954, 1955 en 1956 schrikt U niet 25 woningen." Tien jaar na de oorlog worden de aanvragen voor herbouwgevallen nog afgeremd, zijn er nog evaeué's, die geen woning hebben en kan Vlissingen er niet aan denken de talrijken te voldoen, die zich in de Scheldestad komen vestigen. Hier is bovendien een migratie-overschot, een omstandigheid, die wel verschilt met het algemene beeld, dat de provincie Zeeland geeft. Toen de oorlog voorbij was, bleken er 1844 woningen verloren te zijn op een woningvoorraad in Mei 1940 van 6200. Onbegrijpelijk is het dat men thans nog zolang moet doen over de aan vragen van herbouwgevallen. Maan den duurt het eer er een beslissing is gevallen. Gaat men het verloop van de stand van de woningmarkt na, dan blykt dat er per 1 Januari 1950 dus over 1949 916 woningzoekenden ston den ingeschreven, waarvan 724 ge zinnen en 192 huwelijks-candidaten. Per 1 Januari 1951 dus over 1950 waren er 1174 woningzoeken den, waarvan 167 huwelijkscandida- ten, 42 evaeué's, 44 gerepatrieerden, 162 samenwonenden, 31 gedemobili- seerden, 768 overigen. Op 1 Januari 1952 waren er 1162 wo ningzoekenden, dus 12 minder, maar., de woningvoorraad was met 355 wo ningen toegenomen! Op 1 Januari '53 dus over 1952 waren er 313 wo ningen klaar gekomen en er stonden toch liefst 1348 woningzoekenden in geschreven een stijging van 186. Op 1 Januari 1954 dus over 1953 zyn er 211 woningen gereed geko men. Het aantal woningzoekenden be droeg 1659 een stijging van 311 waarvan 301 huwelijkscandidaten, en 506, die in Vlissingen werken en elders wonen. 17 evacués, 8 gerepa trieerden, 175 samenwonenden, 230 slecht gehuisvesten, 332 die in nood woningen gehuisvest waren en 90 overigen. De laatste cijfers zijn: eerste kwar taal '54: 1681 woningzoekenden, twee de kwartaal 1716 en derde kwartaal 1674. De cijfers over het derde kwartaal '54 tonen dat er op 149 woningen 98 woningzoekenden van buiten de ge meente geholpen moesten worden. Men ziet dus, dat ook Vlissingen met het probleem zit van de gevallen, die op grond van allerlei voorschriften eerst geholpen worden. Migratie-overschot Het argument weegt zeer zwaar, dat in de overige provincies men een ver deling heeft voor migratie-overschot ten voor de verschillende steden, die daarop aanspraak kunnen maken. Maar Zeeland heeft deze reserve niet als provincie en de steden die hier dus wel recht op zouden hebben, zien ook deze winst verloren gaan. Vooral, waai het hier voor Vlissingen een groot contingent betreft, is dit dubbel be treurenswaardig. Het gemeentebestuui zal dan ook verder de noodzakelijke stappen doen om dit nadeel op te heffen. Noodwoningen. Een ander nadeel, dat zich laat gel den voor de Scheldestad, is het feit, dat men zoveel noodwoningen ge bouwd heeft. Van Rijkswege werd des tijds deze bouw van noodwoningen ge stimuleerd en men heeft hier dan ook dit middel aangegrepen om in de eer ste jaren na de oorlog het woning tekort te doen verminderen. Boven dien werden deze woningen gebouwd in het z.g. Havendorp en aan de Sin gel, waar zij thans nog zijn.. Prac- tisch al lang afgeschreven, gelijk oor spronkelijk de bedoeling was, maar vandaag nog huisvesting biedend aan tal van gezinnenNu moet al voor de derde maal worden aangevraagd om deze noodwoningen nog te doen be- (Vervolg op pag. 8) De socialisten verlangden daarna een uitstel der tweede stemming het- §een werd afgewezen. y de daarop volgende nieuwe stem ming werd niet alleen dr Gersten maier eandidaat gesteld, doch ook zyn Berlijnse partijgenoot Ernst Lem mer. Bij de tweede stemming faalde Gerstenmaier opnieuw, zy het met slechts één stem. Er werden by deze stemming slechts 413 stemmen uit gebracht, waarvan Gerstenmaier er 106 kreeg en Lemmer 191. De uitslag bracht kennelijk een grote mate van ontstemming teweeg in de gelederen der Christelijke frac tie, waar dr Adenauer in heftige woordenwisselingen met partijgeno ten raakte. De Bondsdag ging onmid dellijk over tot de derde en beslissen de stemming. Daarl;|j werd Gersten maier gekozen met 204 stemmen te gen 190 op Lemmer. Felle fabrieksbrand in Aarle-Rixtel. Twee brandweerlieden gewond door vallende muur Maandgavond omstreeks half één is brand ontdekt in de fabriek van de N.V. Brabantse Textiel Maatschappij Artex te Aarle-Rixtel. In enkele uren tijds waren de jacquard-weverij, de bontweverij, de spoelerij, de garage, de expeditie-afdeling en een gedeelte der kantoren geheek verwoest. Behou den zijn de plucheweverij, de ververij, de pluche finish afdeling en 't grond stoffen-magazijn. Deze afdelingen hebben wel veel waterschade opgelo- •en. De schade loopt in de honderd- luizenden guldens. Bij het bedrijf, dat nog voor een half j'aar orders heeft, werd door 380 man personeel in twee ploegen ge werkt. Maandagavond om 11 uur was de laatste ploeg naar huis gegaan. Twee brandweerlieden uit Aarle- Rixtel, G. van Wetten en J. Verbee- ten, werden door. een vallende muur gewond. Zy 4jn naar een ziekenhuis in Helmond gebracht. Laatstgenoem de kon na behandeling naar huis te rugkeren. Van Wetten heeft een en kel gebroken en enkele ribben ge kneusd. OPKLARINGEN Aanvankelijk ochtendmist, later op klaringen en vi^jwel overal droog weer. weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. ZON EN MAAN 18 November Zon op 8.04 onder 16.46 Maan op 0.30 onder 13.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1