Delhi, metropool in wording Britse invloed merkbaar, maar. Geletterde regeringsgebouwen getuigen van een prille geschiedenis e a er e eisme en WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Het Pichola-meer van Udaipur is een van de „taches de beauté" in een wondermooi land. Ge krijgt in Azië steeds het verlangen al de vraagstukken maar pro blemen te laten en als toerist rond te reizen, omdat het hart daar aan de winnende hand is tegenover het ver stand. Dat hart zegt, dat India er is om"Van te houden; het ver stand drukt je op de vraagstukken, die moe ten worden opgelost. Tussen die twee balan ceer je dan. Bepaald minder elegant dan de vrouwen, die waterkrui- Het Pichola meer WWWAVWW ken op het hoofd dra gen en die voortschrij den alsof zij tot de eeu wigheid behoren... Zij hebben geen moderne gymnastische metho den nodig om haar hou ding te vinden. Zij za gen haar grootmoeders en moeders hetzelfde doen en zij leerden de kunst toen ze nog héél klein waren. Nu staan ze aan het Pichola-meer, gelijk ze staan in héél India. Op de achtergrond is de tempel of het lustslot van een vorst, tegen 'n froene heuvel. Lege ootjes liggen stil op het water in de zon en de dragers met hun os sen haasten zich in de hitte niet. Water is we liswaar een levensnood zaak, maar noodzakelij ker is het langzaam te leven, opdat de mens in zijn spoed zichzelf niet voorbijloopt. Dat leert India de bezoeker wel. Een onderhoud met mrs Nehroe Azië haast zich Mevrouw Nehroe heeft er geen -- twijfel over gelaten, dat India vooral belangstelling heeft voor de rassen- standig het is, om haar aan te hou- DELHI. Het was op een bijzon kwestie. Je hebt er als Westerling, voor wie werkelijk alle „menselijke kleuren" volkomen gelijk zijn niet minder, maar anders! beslist geen idee van DELHI Ge moet vooral niet denken, dat het gemakkelijk Is om nit de regeringszetel en hoofdstad van de Republiek India wijs te worden. Je hebt op zekere morgen het vliegtuig van de Indian Airlines Corporation in Calcutta genomen, omdat je Delhi niet wilt overslaan, al ben je aan de geluiden van Calcutta nog maar nau welijks gewend. Het is altijd nog een paar uur vliegen. Delhi ligt een flink stuk naar het Noorden, waar ook het felomstreden Kashmir is en de Himalaja. Als je op de l'aart kijkt dan zie je, dat afstanden op deze wereld ui termate betrekkelijk zijn. Het is maar „een stap" vandaar naar het communistische China van Mao Tse Tung. Dan staat dus de bezoeker op het waardige vliegveld van Delhi. Hij weet niet hoe het komt, maar niettegen staande alle fundamentele verschillen voelt hy ineens iets van de sfeer van...Den Haag op zich afkomen. Iets „diplomatieks", alsof zelfs de opnieuw uitbundig contrólerende douane-ambtenaar een vleug heeft meege kregen van ambassadeurs, gezanten, autoriteiten, wier papieren hij met méér ontzag dan de onze aan een on derzoek heeft te onderwerpen. Je neemt de enig aanwezige taxi, die allures heeft van een voortreffelijke luxe wagen, en je rijdt de tuinstad binnen. Dat moet, bedenk je dan, Delhi op zijn gunstigst zyn, want de luisterryke huizen van de bij de republiek geaccrediteerde diplomaten liggen lommerijk en lui in de zon tussen het groen; de lanen zijn breed, de straten schoon en de pleinen reusachtig van afme- Totdat de bezoeker de parlements- kijkt, maar vele tientallen jaren ver ting. De bouwmeesters hebben hier gebouwen ziet en het kolossale secre- der, wanneer India's innerlijke strijd zeker evenveel ruimte als in Austra- tariaat, tevens de woning van eerste gestreden zal zijn en zijn gewicht in lië. Ze hebben er met royale hand en minister Pandit Nehroe. Dan moet hij de wereld evenredig aan de ambtelij- met zwierige tekenstift gebruik van om de een of andere reden denken ke paleizen, die samen New Delhi gemaakt. Het is groot en indrukwek- aan Orwell en zyn boek „1984", want vormen. Deze bezoeker kan het niet Lend. het is net of hij niet meer in 1953 helpen, dat hij er een beetje bang van wordt; hij weet zelfs niet vanwaar dat gevoel komt, dat hem benauwt; de mensen zijn even vriendelijk en be hulpzaam als elders en zy spreken in het algemeen het voortreffelijke En gels, dat vooralsnog officieel als voer taal in het parlement wordt gebruikt, totdat na vyftien jaar (zoals in arti- tel 343 van de Grondwet is bepaald) het Hindi volledig zal kunnen worden ingevoerd. Wellicht is dat gevoel van benau wenis te verklaren uit het feit, dat geestelijk merkbaar en zichtbaar is, dat hier in Delhi een bestuurlijk ap paraat uit de grond moest worden gestampt, toen India meester werd over eigen aangelegenheden. En wal zijn acht jaar in de geschiedenis van een volk Men is nog niet eens zover gekomen de inderhaast gebouwde re geringskantoren van volledige namen te voorzien. Er is, zo kon de bezoeker vaststel len, geen, zelfs niet de gewiekste ta xi-chauffeur in Delhi te vinden, die de weg weet tussen de „Blocks", die eenvoudig met de letters van het al fabet worden aangeduid. Het zijn in derdaad „blokken" van beton, onaf gewerkt, ongeacheveerd; „als er maar ruimte is", blykt het bouwparool te zijn geweest. De gangen zijn holle ruimten met vastgestampte aarde op de vloer; de kamers vreemde stofnesten, voorzien van byeengescharreld meubilair; de Het parlementsgebouw in New Delhi is cirkelvormig en het ligt aan een enorm plein. Men heeft daar de ruimte in India Generaals bevorderd in Rood China Vier belangrijke generaals van con tinentaal China zijn tot hoge posities in het Chinese volksbevrijdingsleger bevorderd, aldns radio-Peking. De een-orige generaal Lioe Po- Tsjeng, die als grote strateeg faam der mooie zoele avond, dat mijn hoezeer in deze Aziatische volkeren collega en ik by haar op bezoek wa- het rassentiment leeft om wat in ja ren. Mevrouw R. Nehroe is een tante ren Van „koloniale overheersing" i£ van de minister-president, een intel ligente, eer wijze vrouw, parlemente ren van „koloniale overheersing' misdaan. Meen vooral niet, dat vrou- - men als mrs. Nehroe de historie daarbij suggererende, dat dit het ge- den, aldus de premier. Zy is zowel een steun voor de buitenlandse poli tiek van India als nuttig voor Enge land. De betrekkingen tussen Engeland en China werden beter, zo voegde Nehroe er aan toe vermoedelijk verwierf toen hij het bevel voerde binnenplaatsen gloeiend-warme ruim- lid voor de congresparty en grondig slechts kunnen zien in vlakken van volg was van de Brits-Indische op de hoogte met name van de socia- zwart en wit. Zij realiseert zich heel vriendschap. Ie problemen in haar land. Haar huis duidelijk, dat veel van wat thans in Nehroe verdedigde het Gemenebest was niet gemakkelijk tevmden: het India mogelijk is, alleen kan worden tegen communistische en socialisti- lag m de nieuwe wijk achter de rege- gepresteerd op basis van de werken, sche aanvallen. De Gemenebestvorm die vroeger door de Britten tot stand is beter dan een verdrag, dat juist zijn gebracht. Maar, laten wij ons voor 00_ houden, dat het gevoel van wrok om meer bindend zou zyn, zo zeide hij. Tegenover de klacht, dat de vloot van India oefeningen hield met de een discriminatie vanwege de huids- I. t f T kleur in Azië veel dieper zit dan wij Bntse vloot, stelde Nehroe, dat de zo oppervlakkig zouden denken. En kruiser Delhi niet op zijn eentje dat het alleen de aangeboren beleefd heid van de Aziaat is, die hem ervan manoeuvres kan houden en dat ove rigens de Britse vloot „a certain weerhoudt zijn innerlijke overtuiging n^ens ae Bmse VJ0°t »a certain aan de blanke vreemdeling te laten charm" had. Men kan het historische merken. Mrs. Nehroe heeft ons dat op feit niet over het hoofd zien, dat de <1ip> avnnn -7Apl/onrl «01 die avond, zoekend naar haar woor den, maar resoluut haar formule kie zend, duidelijk laten blijken: India is schaduw van de Britse, niet bereid met enige discriminatie genoegen te nemen. In de kranten stonden iedere dag koppen, waarin het goed-Nederlandse. niettemin ook voor mijn gevoel wat besmette woord betaanse verdrag niet als een schit „apartheid' voorkwam! terende overeenkomst, maar als het Ik bedacht dat het Westen er goed teste- dat Wj onder de gegeven om- aan aal doen bijtijds in te zien - a. SSgfg» ^tSST^JTgï w as het alleen maar uit overwegingen communisten aan wegens hun sub van opportuniteit dat het beter de roza ^machinaties en even krachtig over het tweede veldleger, is tot specteur-generaal voor de militaire opleiding benoemd. Generaal Soe Yoeian. die bevelheb ber van het derde veldleger was en bekend staat als de „altijd zegevie rende generaal", heeft generaal Hsoe Hsiang Tsjien vervangen als chef van de generale staf. Generaal Yeh Tsjien Ying, gouver neur van de provincie Kwangtoeng in Zuid-China, die in September be loofde, dat de strijdkrachten haar uiterste best zouden doen om Formo sa te „bevrijden", is tot chef van de afdeling supervisie benoemd. Generaal Hoeang Ke Tsjeng, voor malig plaatsvervangend chef van de generale staf, wordt thans chef van de afdeling algemene dienst. ten, waar wachtposten lui in schaars gras hun diensttijd liggen af te wach ten. Om die uitgestrekte wijk van be tonnen bureaux staat prikkeldraad; soldaten houden er de wacht en de muur, die (Je eigenlyke parlements gebouwen beschermt is hoog en zeer ontoegankelijk. De bezoeker vraagt zich af waar om al deze maatregelen genomen zijn. Met moeite heeft hy een perskaart voor de journalistentribune in het „Huis van het Volk" (onze Tweede Kamer) bemachtigd; het papiertje wordt hem bij binnenkomst afgeno men, evenals zyn fototoestel. Maar de volksvertegenwoordigers, die hij ontmoet zijn zéér voorkomend en erg vriendelijk; zijn Indische collega's staan hem de beste plaatsen op de Indische vloot is opgegroeid in Communistisch gevaar Nehroe verdedigde voorts het Ti- verzekerde hij dat „in laatste instan tie geen land een ander land kan vertrouwen, maar het kan een at- verschilligheid te lijden, om het niet mosfeer scheppen waarin het ietwat vriendschap van deze Aziatische vol keren kan winnen dan onder hun on sterker uit te drukken. Er is in dat land een gevaarlijker wordt voor de andere partij om gedane beloften te breken". naar onze begrippen exuberant lij ken, maer werkelijk glorieus staar aan de voet of de hand van een wouw. Wij, Westerlingen, kunnen deze versieringen niet dragen. Onze gang is daarvoor te vlug, te ner veus. De statige allure van de In dische vrouw veroorlooft zware opschik om de pols. op de hand en Aan de jeugd is de toekomst waarin wordt vastgesteld, dat dé Het. was duidelijk dat hij hierbij Chi- macht van de grote Sikh-heerser over na_jn gedachten had. om de enkel. Haar bewegingen zijn bedachtzaam, waardig, als vroeger ringsgebouwen diep in het groen, maar de tocht door het avondlijke de Britten w_ Delhi was op zichzelf al een verruk- tering: men w „Times of India" zeide dat Nehroe tot uitdrukking wilde bren- w VQIl gen dat er in de betrekkingen met de als een langzame Westerse democratieën zich geen pas in staat de ziek- verschil in doeleinden openbaart. de Poendzjaab, Ranjit Singh, als cholera was: men ging er ter stond aan dood maar de macht van king. En vreemd, terwijl wij, doorge- te en de besmetting te herkennen, als Beze doeleinden zijn het weerstand winterde journalisten, gekomen wa ren om iets te ver-nemen over de so ciale verhoudingen in het reusachtige het te laat was...~. Neen, het kolo niale bewind komt er niet goed af. bieden aan agressie, het paal en perk stellen aan de activiteiten van de En het begrip Tijd heeft voor hem waarden waaronder het steeds moei- geen andere waarde dan zijn verbin ding met de eeuwigheid. Deze stille, waardige, glimlachende communistische partijen die de be- zich met de dag vernieuwende India, Aziaat wil de vrede om deszelfs wille, langen van een vreemde mogendheid was deze mevrouw Nehroe het, die Hij wil met alle dingen in vrede leven dienen, en het scheppen van voor ons wist uit te horen over de toestan- den in Europa, over de stand van het west.erse denken, over politieke mu taties, vrouwenkwesties en in het al gemeen over de vraagstukken, welke niet alleen onze moderne wereld, maar ook de jonge samenleving van het opgroeiende Azië tot in de veze len beroeren. Zij was bepaald een oude vrouw, maar in haar ogen blonk de strijdlust van de politiek-geschoolde; en de wy- ze, waarop zij de kwesties wist te stellen, getuigde van scherp inzicht en een bijna onvrouwelijke zin voor axacte formulering. Ik heb daar die avond, ver buiten het eigenlyke ge woel van het oude Dehli, in stille be wondering gezeten, terwijl een in de dienst vergrijsde huishoudster koffie en een ondefinieerbaar soort gebak serveerde. overleg gekozen. En welk verschil is er tenslotte tussen de ring door het oor en door de neus? Waarmee ik niet wil zeg gen, dat mijn gevoel voor schoon heid de neusring zo bijzonder waarderen kan. Dat niet. Maar de vrouwen in haar sari's, geplooid van boven tot onder, zijn leelden gelijk. De waarde van het Britse gemenebest Premier Nehroe heeft onlangs ver klaard, dat India zich zou blyvei. bin den aan het Brits Gemenebest, aange zien deze associatie beslist een steun der" nü_Ce^lon"duirdêiyk *va'n"zgn"af- lijker wordt de vrede geweld aan te doen. Een van de redenen waarom Neh roe nu het Trojaanse paard der com munisten heeft ontdekt is dat hij zich nu moet verdedigen tegen de critiek van anti-communisten. De belangrijkste invloed op Nehroe gaat echter uit van de stemming on der het Indische volk dat het in Azië niet goed gaat. De vrees in Bir ma en de onzekerheid in Indonesië zijn tastbaar geworden. De oorlog in Indo-China is geëindigd. India is zich geïsoleerd gaan voelen, in het bijzon- voor India en de zaak van de wereld vrede is. Menig buitenlander is ver rast door deze band, doch moest la ter toegeven, hoe doeltreffend en ver keer van India en van zijn vertrou wen op de militaire basis van Trin- comalee heeft laten blijken, terwijl Pakistan definitief de kant van Ame rika heeft gekozen. Het van zon en groen lachend land van India is vrijgevig me zijn schoonheid. Is het wondei dat de daarlevende mens als he ware een wedstrijd aangaat me de natuur? Nog nooit heb ik lan den bereisd, waar zoveel winkel van juweliers te vinden zijn. G< treft er hele straten van zowel ii Bangkok, waar de kunstigste ver sïerigen van emaille worden ge maakt, waar de fijnste figuren ii zilver worden gedreven, als ir Calcutta en Delhi, waar de goud smeden volgens de oudste metho den sieraden vervaardigen, die Het oude India tribune af en wat hy daarbinnen aan schouwt verschilt in niets van de landerige stemming, die vaak aan ons eigen parlement inhaerent is. De meeste leden schenen andere, en be langrijker zaken buiten de vergader zaal te regelen te hebben. Zodra het belletje voor een stemming klinkt snellen zij naar binnen om hun plicht te doen, die voor de meesten klaar blijkelijk geen speciale overweging behoeft Rondom het cirkelvormige gebouw loopt een indrukwekkende wacht van forse soldaten. Even verder zorgt een diepgebogen vuilnisvrouwtje ervoor, dat ook de laatste papiertjes uit de laan van het parlement worden ver wijderd. Zo'n eerste indruk van Delhi is een vreemde. Je bedenkt, dat er misschien wel vyf Delhi's zyn, want onder je hotel klinkt in de avond de fascine rende muziek, die aan een bruidspaar vooraf gaat. De trompetter laat je de hele nacht niet los; hij is even on vermoeibaar als de feestgangers en de volgende morgen passeert de stoet opnieuw, dan zyn allen klaarblijkelijk tot in de botten afgemat, bruid en bruidegom incluis, en alleen het schelklinkende, hobo-achtige blaasin strument, misschien een schalmer, laat de vloed van dartelende inter vallen over het slaperige hoofd van de vreemdelingen neerkomen By Gaylords is de bediening Westers Wat wilt ge: Connaught Place is een Engels plein en Engels is immers de voertaal. In de oudste stad flakkeren weer de éénpitslampen, hebben de winkel tjes een volkomen open voorzyde en vragen de jongetjes en meisjes om een aalmoes of zeggen dingen, die je (gelukkig?) niet kunt verstaan H. M. KOEMANS. Cijfers in Rusland Op de Russische staatsbegroting 1954 is voor sport en gezondheidszorg meer dan 28 milliard gulden uitgetrokken. Ook de vakbonden stellen grote som men beschikbaar ter bevordering van de sportbeoefening. Op 13 sportacademies en 37 middel bare scholen worden meer dan 40.000 leraren L.O. opgeleid. Er zijn in de Sovjet Unie 800 kindersportscholen net in totaal meer dan 120.000 leer lingen. In 1953 beschikte Rusland over 2G00 stadions, bijna 22.000 basketbal velden, 145.345 volleybal- en 37.678 turnvelden, 4655 turnzalen, 1480 ijsba nen, 3728 ski-centra en talrijke spring- schansen, schietbanen, zwembanen, wielerbanen en andere sportinstalla- ties. Foto links boven: juwe len voor pols en hand. Rechts boven: een volks- lanser uit Janswar in :ijn traditionele costuum «"oto onder: enkele sie- •aden uit Noord-In dia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11