NIEUWS UIT DE KERKEN Amsterdamse Beurs ZWIïSflRUB "De Le CACAO-OOGST KAN NIET MEER VOLDOEN AAN DE VRAAG EEN AFSCHRIKWEKKEND BEELD VAN „MASSA-MISDAAD" 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Kloosferhalsem PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 CHOCOLADEDAG IN AMSTERDAM Duurdere product vooral in trek „Hoe komt de kers in do kersenbonbon en de rum in de rumbonfen" waren niet alleen de problemen, die tijdens de gisteren in het Carltonhotel te Am sterdam gehouden „chocoladedag" aan de orde Icwamen, maar ook op vra gen „welk nut heeft de Amsterdamse termijnmarkt voor cacao voor de Ne derlandse fabrikanten" en „waar blijven de enorme winsten van de market imports" werd van deskundige zijde een antwoord gegeven. Op deze chocoladedag, uitgaande van de Nederlandse cacao- en choco lade-industrie, waren niet alleen vele vertegenwoordigers uit deze industrie aanwezig, maar ook vertegenwoordi gers van 't ministerie van landbouw, visserü en voedselvoorziening, van de bedrijfssehappen voor suilver en van granen, zaden en peulvruchten gaven van hun belangstelling blijk. De heer Louis A. van Gasteren gaf een historisch overzicht over het ont staan van het cacaoverbruik in de wereld. Omstreeks 1500 was in Mexi co ten tijde van keizer Montezuma de cacaoboon niet alleen de basis van een nationale drank maar ook een nationaal betaalmiddel. Voor honderd cacaobonen kon men destijds ccn slaaf kopen. De drank die de keizer geserveerd kreeg en waarvan hij niet minder dan vijftig koppen per dag dronk, was van een andere samenstelling dan de bij ons bekende chocolade. Het te veel aan cacaoboter werd toen gecom penseerd door toevoeging van grote hoeveelheden gemalen mais, kruiden en honing. Het geheel lag nogal zwaar op de maag. De aanwezigen konden deze oerdrank keuren. „Ver schrikkelijk" zei een dame na de eer ste slok. „Niet kwaad, het smaakt naar speculaas" sprak keurend een der heren. Nadat in 1524 de cacao boon in Spanje ingevoerd werd heeft ze haar weg over de gehele wereld gevonden. Rond 1700 had in Neder land de cacaodrank een algemene be kendheid. Aanbod te gering Dr. I. J. Ippius Fockens gaf hierna zijn zienswijze over de problemen op de wereldcacaomarkt. Na de tweede oorlog heeft de vraag in aanzienlijke mate het aanbod van cacao overtrof fen. Door het ontstaan van de gevaar lijke virusziekte „swollen shoot di sease" werden de laatste tijd millioe- nen cacaobomen in de Goudkust aan getast, waardoor in dit gebied alleen al 28 millioen bomen moesten worden omgehakt. De cacaooogst in 19531954 be droeg 711.000 ton, tegenover een we reldconsumptie van 806.000 ton in 1953. Er is geen sprake meer van een werkvoorraad, die een zeker even- Advertentie.) 20 tabletten 65 cent wicht tussen vraag en aanbod moge lijk zou maken. De wilde speculaties, gepaard gaande met de grote schaars te,, hebben de cacaopryzen tot onge kende hoogte doen stijgen. Nieuwe gebieden zullen, volgens spreker, in cultuur moeten worden gebracht. Spreker noemde landen als 'oord-Borneo, Malakka, Nederlands Nieuw-Guinea, Midden- en Zuid-Ame rika. Het zal, aldus de heer Fockens, nog vele jaren duren alvorens het na gestreefde peil van een wereld-ca- cao-oogst van 1 millioen ton per jaar kan worden bereikt. Cacao forum Een uit zes personen, onder voorzit terschap van de heer F. J. Brom, be staand forum, beantwoordde de uit het publiek naar voren gekomen vra gen. De vraag naar het duurdere pro duct bonbons en fraaie dozen cho colade neemt steeds toe. Hij ver moedt dat dit komt omdat het pu bliek het chocoladeproduct meer als Er komt steeds meer schot in de be- zetting van het grootindustrie-terrein aan de Kleverskerkseweg in Middel burg. In de nabijheid van de spoor wegovergang verrijst het pand met woning van een Middelburgs trans portbedrijf (voorgrond), dat zich thans nog in de binnenstad bevindt. Het hoge gebouw daarachter is een opslagplaats voor stro, eigendom van een groothandel uit OostkapeUe, die reeds in gebruik werd genomen. (Foto P.Z.CJ Hoe de junioren speelden Voor de junioren-competitie van de afdeling Zeeland der KNVB werden de volgende wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen luiden: Groep A II. Kapelle A IGoes A I 31. Patrijzen A IGoes A II 00. N. Namen A II—Hulst A I 1—1. Groep B I. Vlissingen B IOostburg B I 1—2. Groep B II. Zeelandia B IIMiddel burg B III 0—3. EMM B IZeeuwen B II 5—0. Groep B III. 's H. Arendskerke B I —Kapelle B I 20—0. Groep B IV. Axel B I—AZVV B I 10. Terneuzen B ITern. Boys B I 4—1. Corn Boys B I—Sluiskil B I 0—3. Groep B V. Hontenisse B IHulst B H 0—3. een cadeau-object beschouwt. De om zet in chocoladerepen is ten opzichte van de voorgaande jaren niet vermin derd. De grootste verschuiving heeft zich ten opzichte van het z.g. „losse goed" de verkoop per 100 gram voorgedaan. De consumptie hiervan is naar de suikerwerksfeer verplaatst. Ook in de chocolade-industrie doet zich het gebrek aan arbeidskrachten ernstig gelden, vooral in deze St. Ni- colaastijd. Ds. Van Houte een kwart eeuw predikant. Woensdag 24 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds G. W. van Houte te Ulrum het predikambt in de Gereformeerde Kerken in Nederland aanvaardde. Ds. van Houte werd op 2 Augustus 1897 te Zwolle geboren, deed in 1922 Staatsexamen en studeerde vervol gens aan de Theologische Hogeschool te Kampen, waar hij op 6 Mei 1929 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Van Houte door de classis Zwolle was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 24 November 1929 door Erof. dr. J. Ridderbos van Kampen te 'ijeveen in het ambt bevestigd. 13 September 1936 verwisselde de jubila ris deze Kerk met die van Terneuzen, vanwaar hij op 15 September 1946 naar Ulrum vertrok. In de loop der jaren heeft ds. Van Houte verschillende bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Momenteel is hij deputaat ad art. 19 K.O. in de classis Warffum. Naar wij tenslotte nog vernemen, is op Woensdagavond 24 November a.s. te Ulrum een feestelijke samen komst van de gemeente belegd, waar in de jubilaris een herdenkingswoord zal uitspreken. Ds. Vogelaar 25 jaar predikant. Woensdag 24 November a.s. zal het een kwart eeuw geleden fijn, dat ds. J. B. Vogelaar te 's-Gravenhage- Loosduinen het predikambt in de Ge reformeerde Kerken in Nederland aanvaardde. Ds. Vogelaar werd op 14 April 1902 in de Gereformeerde pastorie te Apel doorn geboren, bezocht het gymna sium te Amersfoort en studeerde ver volgens aan de Theologische Hoge school te Kampen, waar hij op 26 Ju ni 1929 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Vogelaar in Juli 1929 door de classis ómmen was beroe baar gesteld in de Gereformeeri Kerken in Nederland werd hij op 24 November van datzelfde jaar door wijlen dr. C. Bouma van 's-Graven- hage-Oost te Scharendtjke in het ambt bevestigd. Op 21 Januari 1940 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Hillegersberg-Terbreg vanwaar hij op 20 September 1 naar 's-Gravennage-Loosduinen ver trok. Tijdens zijn verblijf in Scharendtjke werd daar door ds. Vogelaar een evangelisatie zangkoor opgericht, waarvan hij zelf dirigent was. In zijn tegenwoordige gemeente is de jubila ris bestuurslid van de afdeling 's-Gra- venhage-Loosduinen van het Neder lands Bijbelgenootschap. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van ds. Vogelaar om een herdenkingsrede uit te spreken. Ds. A. Schippers 75 jaar. Vandaag hoopt ds. A. Schippers, emeritus-predikant der Gereformeer de Kerken te Vaassen, zijn 75ste ver jaardag te vieren. Ds. Schippers, die in 1879 te Middelburg werd geboren diende o.m. de gemeenten te Maas dijk, Doesburg, Sliedrecht en IJssel- monde (23 jaar lang). Na zijn emeri taat (in 1946) diende ds. Schipper nog als hulpprediker de kerken van Olst en Vaassen. Tijdens de eerste wereldoorlog was ds. Schippers veld prediker. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was ds. Schip pers res.-legerpredikant in het West- land. In de oorlogsdagen van Mei 1940 vertoefde hij bij de troep in de voorste linies. Hij was de eerste veld prediker die het bronzen kruis ont ving. FILMS IN ZEELAND Voorts een film met inleidingen. „Massa-justitie" (Electro, Middel burg) is de titel van een film, waar in de Amerikanen wilden aantonen tot welke daden een menigte kan ko men en waarin zij er inderdaad in slaagden een afschrikwekkend beeld te schilderen van hetgeen gebeuren kan, wanneer „de massa" in bewe ging komt. Het is de geschiedenis van een lynchpartij, zoals die zich soms in de Verenigde Staten voordoet. Ditmaal wordt dit massale misdrijf min of meer ontketent door een journalist, die sensationele artikelen schrijft. Wanneer er twee gangsters zjjn ge arresteerd, schrijft de man een arti kel onder de kop: „Zullen misdadi gers vrijkomen?". Dan komt „de massa" in beweging en voltrekt zich een weerzinwekkende moordpartij. Géén opwekkende film, maar wel een rolprent, die iets te zeggen heeft. Hetgeen ook de bedoeling was. De Schouwburgbioscoop (Middel burg) brengt thans „Tot u zal spre ken"; een ergerlijke geschiedenis (zo als wij reeds schreven en nóg schrij venwaarin de Amerikanen niet schroomden een „Goddelijk woord" via de radio te doen klinken in de huiskamers van mensen met banale probleempjes. Probleempjes, die ver dwijnen nadat „de stem van God" enkele avonden via de radio's in de huiskamers heeft geklonken. Bij de voorstellingen in de Schouwburg bioscoop zullen enige predikanten in leidingen houden en na afloop zal er gelegenheid tot discussie zijn. Vooraf worat vertoond „Het Evangelie in Volgens een overzicht, uitgegeven door de economische commissie van het Engelse gemenebest, bedraagt het boterverbruik in Nederland thans 2,7 kg per hoofd van de bevolking, ver geleken met 5,4 kg in de jaren voor de tweede wereldoorlog. In vergelij king met 1952 is het verbruik gelijk gebleven. steen", waarin de Evangelieverhalen getoond worden aan de hand van beelden uit een middeleeuwse Franse kathedraal Alhambra (Vlissingen) prolongeert de nog Zaterdag in deze rubriek be sproken rolprent „Demonen der Diep te"; een boeiende film, waarin boven dien op een dankbare en over het al gemeen juiste wijze gebruik is ge maakt van de mogelijkheden, welke Cinemascope-projectie in kleuren biedt. In „Anna" (Grand, Goes) is een dankbaar gebruik gemaakt van de physieke kwaliteiten van Silvano Mangano. Een reeds eerder be sproken nogal realistische, maar bepaald niet overtuigende Italiaanse film, waarin nogal hevig „geleefd" wordt Joseph Cotten en Jean Peters ver vullen de hoofdrollen in „Samenzwe ring met de dood" (Luxor, Vlissïn- fen), een onder regie van Andrew tone vervaardigde film, die vele spannende ogenblikken kent en waar van het gegeven over het algemeen knap wordt uitgewerkt. Het is het verhaal van een knappe, maar mis dadige vrouw, die niet schroomde haar man en een stiefkind van het le ven te beroven om zich van een erfe nis te verzekeren. DONDERDAG In de serie speciale Donderdag avondvoorstellingen brengt Grand (Goes) nogmaals „Vrouwen om Puc cini"; een uitstekende operafilm in kleuren, met o.a. Benjamino Gigli. „Gevaar klopt aan" (Alhambra Vlissingen) is een thriller, met in de hoofdrol de befaamde Marilyn Mon roe als een „baby-sit", die merk waardige avonturen beleeft. Haar spel, evenals dat van Richard Wid- mark. maken deze in feite nogal on waarschijnlijke geschiedenis, tot een toch nog boeiend geheel. Electro (Middelburg) tenslotte, brengt Donderdagavond nog eens „Levensstormen", naar Margrit Sö- derholm's „Als de dauw hangt, komt er regen". Een sterke speel film. 12 Nov. 15 Nov. Nederland 1951 (3%) 103)4 Nederland 1948 (3)4) 100% 100% Nederland 1947 (3%) 3 100% 100)4 Nederland 1937 3 99% 99% Dollarlening 1947 3 9734 98 Investeringscertifieaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 80% 80% Ned. Indië 1937 A3 99)4 99% 98% Grootboek 1946 3 98% Nat. Handelsbank 159% 16ia/« Ned. Handelmij 204% 205 A.K.U. 277 286% Bergh's en Jurgens 303% 303% Calvé-Delft 236% 242% Kon. Ned. Hoogovens 262)4 263% Unilever 427% 438% Ned. Kabelfabriek 253 255% Philips 344% 348)4 Wilton-Feijenoord 232 234 Bllliton Kon. Petroleum Mij 513 510% Amsterdam Rubber 114% 116)4 Holland-Amerika Lijn 177 179 Kon. Paketvaart 146% 149% Rotterdamse Lloyd 150 151% Ned. Scheepvaart Unie 156% 157% Stv. Mij Nederland 166 165% H.V.A. 149 150 Deli Mij 137% 139% Bank v. Ned. Gem. 4% 110% 110)4 B'ank v. Ned. Gem. 0-5-10 133% 133% Centrale Suiker 189% 191 Kon. Mij De Schelde N.B 163% 163 Baltimore-Ohio 30% 31% Missouri K.T New York Central 22 23% Pennsylvania 18% Anaconda 43% 43% Bethlehem Steel 91% 94 General Motors 94% 93% Intern. Nickel 54% Kennecott 94% Republic Steel 66% U.S. Steel 62)4 63% North American Cy 25% 25% Midcontinental 95% 97% Shell Oil Company 56 55% Tide Water 26% 26% A.K.U. 4% 202 211 PREMIELENINGEN A'dam premielening 127 127)4 "s-Gravenhage 1952 I 128% 129 '-Gravenhage 1952 II 126% 1263,4 Rotterdam 1952 I 131% 131% Rotterdam 1952 II 129 129% Utrecht 123 123% Amsterdamse wisselmarkt 15 Nov. Contante prijzen: Londen 10,61%—10,62%; New York 3.79R 3,80ft; Montreal 3.91H—3.92ft: Pa rijs 1.0805—1,0825; Brussel 7,59— 7,60; Frankfurt 90,16—90,26; Zürich 86.63—86,73; Zürich (vrije francs) 88,63—88.73; Stockholm 72,87—72,97; Kopenhagen 54,6054,70: Oslo 52,99 —53,09; Braz. dollar 3,79)4—3,80)4; Argentijnse verrekeningsdollar 3,82)43,83)4; Japanse verreke- ningsdollaï- 3,80%—3,81%; Turkse verrekeningsdollar 3,803,81 )4. VVVVVVWW'VVVVVVVVVVVV\\A? Breda Eindhoven 1954 Enschede 108% 108% BEURSOVERZICHT. Wederom een vaste markt. 15 Nov. AK.U. en Unilever traden evenals in het voor-beursverkeer, Maan dagmiddag het meest op de voorgrond aande effectenbeurs, die ook voor de andere soorten merendeels weer zeer vast gestemd was, doch waar de omzetten niet in verhouding leken tot de grote koers stijgingen. Maandagochtend zijn die stijgingen zelfs zo aanzienlijk geweest, dat er in het officiële verkeer enige correctie moest worden toegepast. De topprijzen van Maandagochtend werden in de middag niet altijd gehaald, maar niettemin lag het niveau nog behoorlijk boven dat van Vrijdag. Van het veelbesproken conver sie-aanbod valt niet veel meer te be speuren. voor Unilever althans werd het volkomen overtroffen door de vraag uit Londen. De Maandagmiddag in Rotte- dam gehouden buitengewone vergadering heeft uiteraard de grote belangstelling van de beurs. Ook voor A.K.U. was het de arbitrage, die de meeste vraag te weeg bracht. Beide fondsen lagen ruim 19 punten hoger, waar bij A.K.U. zich onderscheidde door te noteren boven het voor-beurspeil op 288. De handel bleef vrij kalm, ook in Olie en Philips, waarvan eerstgenoemde nauwelijks prijshoudend was en laatst genoemde enige punten verbeterde. In t Advertentie.; (Advertentie.) waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ia er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ooit. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw i -wanden tijdelijk vertragen, neem dan .,delük Carters Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's LeverpiUeljes, 11.20 oer flacon. 63 (Advertentie.) ÏTUUF MF!/ WH'vcn mct dc heerlijk ver warmende en diep doordringen- de Akker's Kloosterbalscm ver- jaagt dc pijn en heeft een wel dadige werking. Spoedigzegtgij Advertentie. Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met I Advertentie, j 1 WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be spaart U veel ellende. het verdere verloop bleef het openings- peil echter over de gehele linie vrijwel gehandhaafd. Scheepvaartfondsen goed prijshoudend zonder meer. In de morgen is Scheep vaart Unie gedaan op 160 maar des mid dags kwam het fonds niet verder dan 158. Cultures hadden bij zeer rustige affaire een vriendelijk verloop. H.V.A. bewoog zich rondom de 150.' Het meest ging om in Amsterdam Rubber. Verenigde Deli kwam niet boven 139 uit. Vandaag was de inschrijving op de preferente aande len Wm. Muller, waarvan de claims voor het laatst verhandeld werden. Tevens werd ingeschreven op de 3)4 procent obli gaties der gemeente Zwolle tegen 99)4, waarvoor de belangstelling zeer groot was, overeenkomstig de verwachtingen. Nederlandse staatsfondsen algemeen iets hoger. Bankaandelen vriendelijk gestemd De markt sloot in een vaste maar rus tige stemming. Prolongatie 2% procent. FEUILLETON door PATRICIA WENTW0RTH 55 Juffrouw Silver was vol sympathie. „Ik zou graag je eigen oordeel... en natuurlijk dat van cle hoofdinspec teur horen". „Wat de chef er van denkt, weet ik niet, hij laat zich er weinig over uit. Ik geloof niet, dat het hem bevalt. Ik voor mij dacht, dat Bush de waar heid sprak. Ik zeg dat niet uit over tuiging. want overtuigd was ik aller minst. Ten hoogste helde ik lichtelijk naar de mening over, dat hij mis schien waarheid sprak, verder zou ik niet willen gaan. 't Verhaal is moei lijk te verwerken". „Indei'daad bevat het enige moei lijk te verklaren bizonderhecfen", gaf juffrouw Silver toe. „Daarover zou ik graag je mening- horen". „Welnu, wat mij betreft, is daar allereerst, dat niemand hem de kerk heeft zien binnengaan. Hjj beweert, dat hij gewoonlijk zijn ronde doet om tien uur. maar Dinsdagavond iets vroeger begon en zei, nader onder vraagd. dat het misschien tien mi nuten voor tien was. Het schot heeft hij echter, dit houdt hij vol, niet ge hoord. Nu is Harsch om kwart voor tienen doodgeschoten. Bush moet toen op korte afstand va.n de hoofd ingang van het kerkhof zijn geweest de ingang in de dorpsstraat maar hij blijft erbij, niets gehoord te hebben". Juffrouw Silver onderbrak hem met een licht kuchje. „Ik heb", deelde zij mee, „juffrouw Fell, die het schot wel gehoord heeft, ondervraagd en zij verklaart, dat de klok van de kerk op dat uur het kwartier sloeg. Ze zei, dat ze zich dit bij 't „inquest" niet herinnerde. Toen men haar daar had gevraagd naar het juiste tijdstip, was haar voor de geest gekomen, dat zij juist voor ze naar buiten liep, op de klok in de salon had gekeken". „Sloeg de klok inderdaad toen het schot werd gelost?' „Ja. /oor elk kwartier is er een klokslag. Bij de tweede klonk het schot. Naar mijn idee zal 't geluid van de klok dat van het schot heb ben overstemd". „Ja, dat is een idee! Maar ziet u, het eerste deel van Bush' verhaal waar 't op aankomt mist elke con trole of steun. Hij zegt. dat hij uit zijn eigen huis kwam, dat zijn vrouw boven Dij haar tante was, dat hij op weg naar de kerk niemand heeft ont moet. Elk bewijs, dat hij daar niet was om lialftien of welk ander tijd stip ook vóór het schot werd gelost, ontbreekt. Aan de andere kant is ook niet bewezen, dat hij iets van meneer Harsch' nlan om naar de kerk te gaan afwist". „Het orgelspel hield kort na half- tien op", zei juffrouw Silver. „Nu moet ik je even mededelen wat ik vanavond heb gehoord. Dinsdagavond circa halfzeven was Bush bij de da mes Doncaster om enige planken vast te maken. Juffrouw Mary Anne, die gewoon is telefoongesprekken af te luisteren, hoorde hoe meneer Harsch het succes van zijn slotproef aan Sir George Rendal rapporteerde. Zij vertelde dit Bush en later ook mevrouw Mottram en meneer Ever- ton. Bush zou dadelijk toen hij 't vernam hebben gezegd ,dat meneer Harsch dan die avond wel zou komen orgelspelen, want hij had verzekerd, dat te zullen doen zodra hij met zyn werk klaar was". Frank liet een zacht gefluit horen. „Dat ziet er niet zo best uit, wel? Bush wist dus, dat de proefnemingen waren afgelopen; hjj wist, dat Rendal de volgende dag zou verschijnen; hij wist ook, dat Harsch in de kerk zou zijn. Men mag iemand om zijn af komst niet veroordelen, maar hij is van Duitse origine en in de vorige oorlog hebben ze gepoogd, hem om tc kopen, wat toen niet gelukt zou we zen. Stel eens, dat ze nu weer ge probeerd hebben, met een hogere be- ioning b.v. en dat hij ervoor bezwe ken is. Dat zou alles verklaren, niet waar?" „Laat ons zeggen, dat het alles zou s c h ij n e n te verklaren. Maar ga voort met je opmerkingen over Bush' mededelingen". „Nu, ik persoonlijk acht het zwak ste deel ervan, dat hij beweert, het lijk zo maar te hebben achtergelaten. Dat valt toch moeilijk aan te nemen". Juffrouw Silver schudde haar hoofd. „Misschien heb je nooit op een dorp gewoond. Mensen op een dorp komen niet graag in aanraking met de poli tie. Ik vind het heel natuurlijk, dat Bush cr een andere getuige, iemand van Harsch' e^gen stand bij wenste". „Jaals u dat denkt Ze glimlachte en vervolgde: „M. i. getuigt het meest in Bush' voordeel iets wat je niet schijnt te hebben op gemerkt. Ik bedoel de sleutel". Frank trok zijn wenkbrauwen op. „Bedoelt u, dat hij de sleutel weer in Harsch' zak stak. Ik voor mij vond dat nogal bedenkelijk". „O, neen", weersprak juffrouw Sil. ver hem vastberaden. „Het is preciei gebeurd, zoals Bush dat heeft be schreven. Zoiets kun je maar niet be denken en een schuldige zou het ze ker niet hebben erkend. Neen, dit was een van die instinctmatige, zonder be doeling verrichte handelingen van iemand die een schrik heeft gehad. Bush had geen reden om het uit te denken of toe te geven. Ik weet zeker, dat het is gegaan zoals hij zegt". „Met andere woorden: U gelooft, dat hij onschuldig is. Nu, 't zal mij be. nieuwen. Er zijn heel wat indirecte be wijzen, die zich opeenstapelen. Bush verliet de „Stier" enkele minuten voor Ezra; zijn vrouw heeft brandewijn in huis; hij bezit een grote en heel bruik- bruikbare kruiwagen, die in de schuur achterop het kerkhof staaten het droge grint op Ezra's schoenen komt overeen met het grint van de kerk hofpaden. Het is mogelijk, dat hy Ez ra de kerk heeft binnengelaten, daar brandewijn heeft gevoerd, hem heeft neergeslagen en toen in de kruiwagen naar de plek waar de man verdronken is heeft gebracht. Gisteravond weis 't een bedekte lucht en de mensen in Bourne gaan vroeg naar bed. U ziet aanwijzingen genoeg". Nogmaals kuchte juffrouw Silver. Met de woorden: „Iemand is onschul dig voor de wet totdat een jury hem schuldig heeft bevonden", eindigde ze het gesprek. HOOFDSTUK XXXIV. Toen brigadier Abbott was vertrok ken, keek juffrouw Silver op haar horloge. Al kwart voor zeven! Ze was bang, dat juffrouw Janice Meade wat een lief meisje! alweer naar Prior's End .vas teruggekeerd. Na tuurlijk kon die arme juffrouw Ma- doc niet lang alleen worden gelaten, 't Was een treurige positie, Waarin ze verkeerde, de arme vrouw erg treurig inderdaad maar misschien zouden de wo'lten weer verdwijnen. Zo denkende, opende juffrouw Sil ver de glazen uindeur en keek naar buiten, 't Was een mooie avond, wer kelijk heel zacht, maar later zou het minder warm zijn. Terwijl ze daar stond, ging; de deur in de tuinmuur open, om Garth en Janice door te la ten. Aangenaam verrast ging ze hen te gemoet en wendde zich tot Janice. „Ik was al bang, dat ik u Was misgelopen. Als het niet te laat is, zou ik graag even met u spreken". Onder het praten drong het tot haar door dat tussen deze twee jonge mensen iets moest zijn voorgevallen, 't Leed geen twijfel, of ze vertoefden met hun gedachten in hoger sfeer, 't Duurde even voor Janice de vraag- kon beantwoorden. Diep blozend mompel, de ze, dat ze bleef eten. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4