Indonesische regering zou vóór December moeten vallen Mr. Kruis: Verdediging kan niet opgebouwd worden zonder Duitsers f Kummv AMSTERDAMSE TROUWPARTIJ LIEP OP VECHTEN UIT Een BOEK met DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S ONTHULLINGEN IN „MERDEKA" Weer Nederlanders beschuldigd In grote opmaak meldt het regeringsgezinde blad „Merdeka" Maandag ochtend, dat 750 millioen rupiah ter beschikking zijn gesteld om de huidige regering ten val te brengen vóór December, naraelük, voordat de Russische ambassade in Djakarta geheel geoutilleerd is. Het blad voegt hier echter aan toe, dat men nog niet met zekerheid kan vaststellen, welke groep dit geld bijeenbracht. Wel staat volgens „Merdeka" vast, dat enige buitenlandse maatschap pijen, die in Indonesië grote investeringen hebben, bijdragen leverden aan een fonds om de regering van Ali Sastroamidjojo ten val te brengen. Het blad zegt, dat een „topfiguur van de Iraanse oliemaatschappij, die er in slaagde met 100 millioen dollar de regering van Mossadeq ten val te brengen", onlangs in Indonesië is aan gekomen. Het blad voegt hieraan toe, dat het niet bekend is, of die man zich in Indonesië bevindt als verte genwoordiger van een internationaal olieconcern, of om de regering ten val te brengen. „Merdeka" meldt ook, dat een Nederlander, „die een hoge func tie bekleedt bij een bekend aanne- ters- en uitvoeringsbureau actief be- okken is bij de pogingen om de re gering ten val te brengen." Het blad zegt voorts, dat de procu reur-generaal beschikt over een lijst van namen van personen, die betrok ken zijn bij een organisatie om de re gering te doen vallen, welke organi satie zou bestaan uit „Westerse lan den met belangen in Indonesië". ,,De organisatie wordt echter geleid door Nederlanders, aangezien zij de situa tie in Indonesië het beste kennen. De werkers van de organisatie bestaan Luchtvaartdienst over de Noordpool Te Kopenhagen en te Los Angeles zijn Maandag twee passagiersvlieg tuigen van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij van het type DG zes opgestegen, die elkaar Dinsdag ongeveer 03 uur boven de ijsvelden van Groenland moeten kruisen. In de plaats van de „Arild Viking" steeg de „Helge Viking" na een kleu rige plechtigheid op van het vliegveld te Kopenhagen, met 33 passagiers, onder wie prins Axel van Denemar ken. Wanneer de vliegtuigen uit Kopen hagen en Los Angeles elkaar kruisen, zullen zij langs radiografische weg groeten wisselen, die in de hangar te Kopenhagen te horen zullen zijn. De „Koninklijke Viking", die op weg is van Los Angeles naar Kopen hagen, is in de afgelopen nacht op 't vliegveld van Soendre Stroemfjord op Groenland geland, 30.000 sigaretten uit fabriek verdwenen Twee Haagse tabaksbewerkers en een chauffeur hebben kans gezien in drie weken tijds 30.000 sigaretten te stelen en te verhandelen. De tabaks bewerkers, de 26-jarige W. A. en de 1 30-jarige W. H. T., waren werkzaam op een Haagse sigarettenfabriek, de laatste op de tabaksafdeling. Hij wist elke dag een aantal sigaretten met de papierafval naar de kelder te laten verdwijnen, waar zijn vriend A. werk- te. Deze droeg op zijn beurt de siga retten weer over aan de chauffeur H. J. V., die ze afleverde bij T. thuis. Van daar uit werden de sigaretten verkocht voor 0.50 per 20 stuks, zo dat het drietal een winst heeft ge maakt van 750.A. kreeg daarvan 10 per partij, die hij aan V. aflever de, de beide anderen deelden de op brengst van de sigaretten. Alle drie zijn door de politie in verzekerde be waring gesteld. OMSLACHTIG. Een omslachtige diefstal pleegde dezer dagen een 22- jarige landarbeider in Duitsland, die er met een complete trekker met aanhangwagen vandoor ging. Om geen lawaai te maken, had hg het ve hikel eerst met paarden weggesleept. Het voertuig bleek hem nadien toch te groot. Hij zette het langs de weg, verruilde het voor een onbeheerd staande motorfiets en trok verder, in de richting van België, maar onder weg werd hij gearresteerd. Wie weet, was hij anders nog per autoped in België aangekomen MAAL. In het Amerikaanse stadje Spencerville heeft een koe twaalf luiers en tien droogdoeken van een waslijn gegeten, Alleen drie badhand doeken bleven hangen. Het is dezelfde koe, die vorig jaar een hele berg bordpapier consumeerde. Zij keek toen net zo tevreden als nu. TEGEN HET VLOEKEN. Een Ita liaanse grijsaard is in het dorpje Tos cane in zijn eentje een actie tegen het vloeken begonnen. Hij kruist over de wegen in de buurt van het dorp en verschillende mensen, die in zijn na bijheid vloekten, hebben al kennis ge maakt met zijn „klinkende" argu menten. RAAK! Een verkeerszondaar in Flo rida werd op zijn fout vriendelijk maar duidelijk door een verkeers agent opmerkzaam gemaakt. De man maakte zich daarover echter zo boos, dat hij de agent meedeelde, dat hij uit New Jersey kwam en hij nooit meer bezuiden dé Mason en Discon lijn zou komen. De agent lachte vriendelijk en zei: „Staat u mij toe, meneer, U dank te zeggen namens geheel het Zuiden!" KAMERS. Op het nieuwe vliegveld van Mexico City, dat vier millioen dollar heeft gekost, zgn verscheidene nieuwigheden te bewonderen, o.a, een „kuskamer", speciaal voor afscheid nemende paartjes, en een „kistka- mer", speciaal voor het luchttrans port van doodkisten. grotendeels uit voormalige leden van de Nederlands-Indische inlichtingen dienst, die in de staats-apparaten in filtreren", aldus „Merdeka". „Pedoman" (socialistisch) meldt daarentegen, dat tot nu toe als ge volg van de rede van president Soe- karno in Palembang 4 personen door het hoofdparket zijn verhoord: twee Indonesiërs en twee Amerikanen. „Al deze vier personen hebben echter niets te maken met de oppositie, maar onderhouden innige relaties met de grote regeringspartij", aldus „Pe doman". Joesoef Wibisono, lid van het hoofd bestuur van de Masjoemi, verklaarde aan Pi Aneta te gissen, dat de presi dent hem en Tadjuddin Noor er van beschuldigde Indonesië te willen ver kopen aan buitenlanders. Wibisono had namelgk vernomen, dat de minis ter van defensie een geluidsband be zit, waarop de bekentenis van een Chinees is opgenomen, dat Tadjuddin enkele millioenen had ontvangen en daarvan een deel aan Wibis>no zou hebben gegeven. Wibisono verzocht onmiddellijk stappen tegen hem te nemen, indien deze opname op de geluidsband au thentiek is. Prix de Rome schone bouwkunsten 1954 Ir. G. J. van der Grinten uit Delft De 27-jarige ir. G. J. van der Grin ten uit Delft zal door de commissie van toezicht van de rgksakademie van beeldende kunsten te Amsterdam aan de minister van O. K. en W. wor den voorgedragen voor de toekenning van de Prix de Rome schone bouw kunsten 1954, waaraan zijn verbonden de gouden ere-medaille en een stipen dium. Voor de zilveren ere-penning werd de 30-jarige H. van Leeuwen uit Rotterdam candidaat gesteld. De opgave voor de eindkamp was het ontwerpen van een nieuw gebouw voor de rgksakademie van beeldende kunsten, geprojecteerd op een terrein gelegen tussen de Haringvlietstraat en het Westerscheldeplein in de Ri vierenbuurt. Het gebouw moest be staan uit een representatief en een instructief gedeelte. In 1909 is deze opgave voor de eerste keer het onder werp voor de Prix de Rome geweest. Aan het slot van haar rapport gaf de jury in overweging óf het niet ge wenst'zou zijn de werkwijze voor de ze-wedstrijden in verband met de door de trjd veranderde inzichten te her zien zowel wat betreft de regels als de beloning. De Prix de Rome werd bg een wet van 1870 ingesteld en om vat de vier groepen: bouwkunst, mo numentale schilder- en beeldhouw kunst, grafische kunst en vrge schil der- en beeldhouwkunst. VROLIJKE BRUILOFT" Stadhuisportier: Nog nooit meegemaakt „Een vroljjke bruiloft". Zo noemde de Amsterdamse politierechter, mr. L. de Blécourt, gisteren een mislukte trouwpartij op 11 Aug. jl., die in en buiten het Amsterdamse stadhuis in een vechtpartij ontaardde. „Nog nooit heb ik het zo erg mee gemaakt", vertelde een der stadhuis portiers. Op die bewuste 11e Augustus zou een 20-jarige leerling-metselaar in het huwelijk treden. Maar zijn moe der, die inmiddels gescheiden was, had iets tegen de a.s. vrouw van haar zoon en wegerde tijdens de plechtig heid haar toestemming te geven. Zjg zei daarbg „ik ben hier alleen geko men om te voorkomen, dat er een val se handtekening yordt gezet". Zij zou bij het uiten van deze woorden gekeken hebben in de richting van de stiefmoeder van de bruidegom. Haar weigering was de aanleiding tot een formele vechtpartg, eerst in de trouwzaal en later buiten voor de deur. Klappen vielen en ook de brui degom vielflauw. Van de trouw- partg kwam toen natuurlgk niets meer. Gisteren werd dit drama voortge zet voor de politierechter. De stief moeder van de bruidegom had zich beledigd gevoeld door de woorden en de daarbg gepaard gaande blik. De officier van justitie, mr. W. A. Hol- steyn, achtte de belediging bewezen en vroeg tegen de moeder van de bruidègom, ae 44-jarige huishoudster H. G. een geldboete van 25. De po litierechter was van mening, dat-hier In de grillige naherfst heeft ook de stad Venetië last gehad van enkele overstromingengelukkig echter zon der dat er veel schade geleden werd. Op sommige plaatsen stond het wa ter meer dan 30 cm hoog. Het be roemde San Marcoplein heeft ook en kele uren onder water gestaan, doch zonder enige schade aan te richten zakte het water weer weg. Foto: Enkele voetgangers stappen over een vlondertje, dat langs een onder water gelopen hoofdstraat gelegd is. geen sprake is van belediging en sprak de verdachte vrg. 'lij verscheen nu als getuige in de zaak tegen haar eerste echtgenoot, de 44-jarige timmerman W. R., die haar tgdens de vechtpartg' met een foto toestel in tas op het hoofd ge slagen zou hebben. De timmerman verklaarde uit nood te hebben gehan deld. Tegen hem vroeg de officier een geldboete van 25. „Hebt U daarop nog iets te zeg gen?", vroeg de politierechter de tim merman. „Ik wil hoger beroep", riep de verdachte uit, die zich daarna conform de eis hoorde veroordelen. De derde verdachte, de 41-jarige koopman A. J. S., verklaarde: „Ik heb hem geslagen om te voorkomen, dat hij zijn moeder verder zou mis handelen. Ik heb hem in zijn eigen be lang een klap gegeven". De mishan delde was de bruidegom. Ook deze verdachte werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 25. Op de werf van de Dok- en Werf- maatschappij Wilton Feyenoord te Schiedam ligt de „Willem Barendsz II" gereed voor de stapelloop. Op 20 November a.s. zal de doopplechtig heid worden verricht door ae echtge note van de minister van Landbouw- Visserg en Voedselvoorzieningmevr. H. J. Mansholt-Postel. Militaire truck reed in een sloot. Twee slachtoffers Een truck van de 35ste afdeling lichte Luwa, die in een colonne reed, is Zondagavond tegenover het station Uitgeest in een langs de weg lopende sloot gereden. Met moeite konden twee der drie inzittende militairen bevrijd worden. De bestuurder, de sol daat Ten Tge-Boonkamp uit Rietmo len, gem. Neede is bekneld geraakt. Toen men hem uit uit de cabine haal de waren de levensgeesten reeds ge weken. De wachtmeester Kerstens uit Deventer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hg' later is overleden. De derde inzittende, de soldaat Groothuis uit Arnhem liep 'n shock op. De collonne was onderweg van Rucphen naar Den Helder. De militairen waren op her halingsoefening. Beheerschapscommissie neemt resolutie aan. De beheersschapscommissie van de algemene vergadering der V.N. heeft Maandag een resolutie-ontwerp aange nomen, waarin de tussenkomst der V.- N. in constitutionele veranderingen, die de betrekkingen tussen administre rende landen en niet-autonome gebie den kunnen raken, gewettigd wordt. „Indien de algemene vergadering het noodzakelijk acht", zal een V.N.-missie zich naar een niet-autonoom gebied be geven, dat van statuut verandert, om de mening van de bevolking te leren kennen", aldus de resolutie. De resolutie, die werd ingediend door Griekenland, Joego-Slavië en de Arabisch-Aziatische landen, is met 37 tegen 11 stemmen met vier onthoudin gen aangenomen. Italiaanse voetbalpool. In de loop van het seizoen 1953- 1954 hebben de Italianen meer dan 30 milliard 500 millioen lire (circa 183 millioen gulden) uitgegeven om deel te nemen aan de wekelgkse voorspellingen van de Italiaanse voetbalpool. Een bedrag van 7 mil liard lire (42 millioen gulden) vloeide in de vorm van belastingen in de staatskas, en een zelfde be drag is ter beschikking gesteld van het Nationale Italiaanse Olympische Comité, dat het zal gebruiken voor de ontwikkeling van sportorganisaties en de verbetering van installaties op sportgebied. Illllllllllllillll illlllllllllllllllllllll „Geestdrift voor de dienst" Een der sprekers bleek een I neef van de vroegere veldmaar- i schalk Kesselring te zijn, die i ff wegens oorlogsmisdaden door j een Britse rechtbank is ver- i oordeeld en eerst kortgeleden ff uit de Britse gevangenis van Werl werd ontslagen. Kessel- ring is onmiddellijk na zijn vrg- j ff lating in de politieke arena ge- treden en leider van de „Stahl- helm" geworden. W Zgn neef zeide, dat hij door het volk „kolossaal vereerd" wordt. Een andere deelnemer aan de ff bijeenkomst verklaarde daarna plechtig: ..ik beken, dat ik de allergrootste verering voor Veldmaarschalk Kesselring heb". Onder applaus zeide de neef ff van Kesselring. dat de door verschillende jeugdorganisaties geuite afkeer van een herbewa- i js pening niet echt in de Duitse i jeugd leefde, doch dat daaren- tegen op bijeenkomsten der 1| werkgemeenschap vaak „een i uitgesproken geestdrift voor de i ff militaire dienst" te constateren i M viel. Het Wereldgebeuren DUITSE HERBEWAPENING Inschakeling onafhankelijk van Europese politieke eenheid Voor de „werkgemeenschap van democratische kringen" der Westduitse bondsrepubliek heeft generaal-majoor H. J. Kruis, de vroegere chef van de staf der Nederlandse strijdkrachten, Maandag verklaard, dat het waanzin was te geloven, dat de Westelijke landen met him huidige militaire midde len reeds in staat zouden zijn de Russen te land te weerstaan. De noodza kelijke verdediging te land, zo zeide mr. Kruis, kan onmogelijk worden op gebouwd zonder Duitse medewerking en reeds vijf jaren geleden waren de militaire leiders der Navo het daarover eens. Mr. Kruis sprak tg'dens een aan de Europese eepheid gewgde bijeenkomst van de werkgemeenschap, die in Kö- nigswinter is gehouden. De bijeen komst kreeg een bgzonder accent doordat de twee voornaamste rede voeringen door Nederlanders werden fehouden, namelgk door mr. Kruis en e heer Alfred Moser. Nadat de heer Moser het niet tot stand komen van de Europese inte gratie door middel der E.D.G. ten zeerste betreurd had. betoogde mr. Kruis, dat de afwgzing der E.D.G. hem allerminst bezorgd had gemaakt. De groei van een politieke eenheid in Europa moest volgens Kruis zgn tgd hebben en zg kon niet zonder ri sico worden geforceerd. Daarom moest de noodzakelijke inschakeling van West-Duitsland in de Westelgke verdediging onafhankelijk van de po litieke vereniging van Europa worden voltrokken. De door de vroegere Duitse generaal Von Manteuffel gelanceerde gedach te van de vorming van een burger- militie naast de mobiele troepen noemde mr. Kruis niet nieuw. Onder applaus der toehoorders verklaarde mr. Kruis, dat men in elk geval geen effectieve verdediging zou kunnen op zetten zonder troepen, die ook tot de aanval bereid en daarvoor uitgerust waren. Mr. Kruis maakte het echter duï- delgk, dat deze militaire noodzaak niets te doen had met de aanbeveling van een bevrijdingsoorlog. Integen deel noemde hg de propaganda van een aanval ter bevrijding van bepaal de landen hoogst gevaarlgk. Wel moest deze bevrijding een doelstelling zgn, wanneer het onverhoopt toch tot een militaire botsing zou komen. Bijzondere nadruk legde mr. Kruis op de noodzaak om een gezonde mo rele basis voor de nieuwe Duitse strijdkrachten te vinden. Dat was vol gens hem vooral nodig, daar het voor de bevolking van andere landen nog altijd moeilijk viel het opnieuw optre den van Duitse soldaten te „verte ren". Wat de wijze van inschakeling der Duitse troepen betrèft pleitte mr. Kruis voor volledig gelijke rechten van Duitsland binnen de 'Navo. GEDICHTEN. Dichters van dezen tgd. 19de druk. P. N. van Kampen N.V. Amsterdam. „Dichters van dezen Tijd" is reeds een zeer bekende bloemlezing gewor den van voomamelgk Nederlandse (en mmder Vlaamse) dichters met het zwaartepunt rond de „midden groep", ook al begint de bloemlezing dan met Albert Verwey en Boutens en eindigt hg deze 19de druk al thans, verzorgd door D. A. M. Binnendijk bg dt- experimentelen. Deze druk werd met één vel uitge breid, zodat hoofdzakelgk toevoegin gen hebben plaats gevonden. Er ont staan nu in deze steeds „verschuiven de", dus levende bloemlezing, steeds duidelgker drie groepen: de oudste dichters, elk met een beperkt aantal gedichten vertegenwoordigd, de mid dengeneratie. ruimer belicht, en de jongster., die in een zich telkens wijzigende, summiere selectie gepre senteerd worden aan de verdiend grote lezerskring van deze ruim 300 bladzijden tellende bundeL H. W. Ontslag Dc Franse heer Jcan Monnel heeft zo maar in eens ontslag genomen als president van de Kolen- cn Staalgemeenschap. Dat heeft nogal op zien gebaard. Toen dc heer Jean Mon- r.et >n 1952 zijn arbeid als president van deze gemeenschap in de stad Lux emburg begon, koesterde hij daarvan de hoogste verwachtingen De Kolen- en Staalgemeenschap zou niet slechts een centrum zijn, waar de kolen- en r.taalproductie van zes Westcuropese landen werd geregeld. Die gemeen schap zou ook de eerste stap zijn op weg naar het Verenigde Europa, waar van Jean Monnet en vele anderen droomden. Een Verenigd Europa, dat naast reuzcnlanden als de Verenigde Staten en de Sovjet Unie en met de opko mende „reuzen" China en India een zelfstandige rol zou spelen bij het vormen van een wereld-samenleving. Dit ideaal van Jcan Monnet heeft mede door het optreden van Mendè5-France en door de ver werping van dc Europese Verdedi gingsgemeenschap een lelijke deuk gekregen. Dat moet hem diep teleurgesteld hebben en dat kwam tot uiting in de toelichting, welke hij zelf op het be licht van zijn aftreden gaf„Om in woord en daad volledig vrij te kunnen deelnemen aan het tot stand brengen van een werkelijke Europese eenheid, herneem ik deze vrijheid op 10 Fe bruari a.s." Men behoeft niet achterdochtig te zijn om in deze woorden een ernstig verwijt te onderkennen aan Mendès- France, de man, die dan toch maar toeliet, dat de Franse Nationale Ver gadering het E.V.G.-verdrag verwierp. De man ook, die een economisch pro gram ontvouwde, dat sprak van lang durige handelsovereenkomsten met West Duitsland en die eigenlijk een Frans-Duitse overheersing van de Westeuropese markt in het vooruit zicht stelde. Mendès-France heeft daarom geen genade kunnen vinden in de ogen van Jean Monnet. Juist op het ogenblik, dat Mendès-Frahce in de Verenigde Staten vertóeft voor het voeren van belangrijke economische en politieke besprekingen, heeft Monnet zijn ont slagaanvrage bekendgemaakt. Hij had met die bekendmaking rustig kunnen wachten tot Januari a.s., maar hij heeft zeer waarschijnlijk een vroegtijdige bekendmaking geprefereerd om aan zijn Amerikaanse vrienden wier vertrouwen hij stellig had te laten weten hoezeer de huidige Europa-po litiek van Mendès-France hem tegen de borst stuit. Opmerkelijk is, dat zijn aftreden samenvalt met een ander aftre den, namelijk dat van de Frans man Robert Marjolin, als secretaris generaal van de Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking. De Britse minister van financiën, Rab Butler, sprak als voorzitter van deze organisatie reeds zijn diepe te leurstelling uit over het bedanken van Marjolin. Marjolin verklaarde, dat „persoon lijke redenen" de drijfveer waren voor zgn ontslagaanvrage, maar men kan zich moeilijk aan de indruk ont trekken, dat soortgelijke overwegin gen als van Jean Monnet bij hem een rol hebben gespeeld. Temeer omdat de Verenigde Staten al evenzeer belang stelden in de Organisatie voor Econo mische Samenwerking als in de Ko len- en Staalgemeenschap. Mendès-France zal van deze twee ontslagaanvragen uitleg moeten geven ir. de Verenigde Staten en het kan niet anders of in regeringskringen te Washington zal men tegenover zijn uitleg enigszins argwanend staan. Temeer nu de sociaal-democraten (de S.F.I.O.) in Frankrijk na uit voerig beraad besloten hebben toch Mendès-France niet te steunen door zes ministerzetels in zijn kabinet te aanvaarden. Zij wensen vrij te blijven omdat Mendès-France geen garanties wilde geven voor verhoging van de mini mum lonen, verlaging van de indirec te belastingen op verbruiksgoederen en uitbreiding van de staatsinvesterin- gen. Dit betekent, dat de parlemen taire basis van het kabinet Mendès- France uiterst labiel blijft en dat zijn kabinet steed» weer de kans loopt te struikelen over binnenlandse politie ke aangelegenheden. De premier zal na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten het uiterste moe ten doen om aan het labiele karakter van zijn bewind een einde te maken. Jean Monnetvoor alles een Verenigd Europa 0 Een unieke collectie brieven van kei zerin Marie-Louise aan haar echtgenoot. Napoleon Bonaparte, die onlangs in de archieven van het koninklijk paleis te Stockholm zijn gevonden, zal binnenkort in Zweden en Frankrijk worden gepubli ceerd. De meeste der 127 brieven zrjn in 1813 en 1814 geschreven. Napoleon had ze aan zijn broeder Joseph Je be waren gegeven, kort voor Waterloo. Jo seph gaf ze later aan zijn schoonzuster Desirée. Deze was getrouwd met Berna- dotte. een van Napoleons generaals, die in 1818 koning van Zweden werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3