PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet Rusland wil algemeen Europees beveiligingspact Fraaie expositie in Oostburg over maatschappelijk werk BILT PRINS WEET NIET WAAROM HIJ BESCHULDIGD WORDT EGYPTISCHE PRESIDENT VOOR DE TWEEDE MAAL AFGEZET VERWACHT... 197e Jaargang-No. 269 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum i>. «dvertentle f 3.—. Ing. mededelingen drlemaai Urlef. Kleine edverten'ie» (max 8 regelil van 1—5 regelr f 1.— Iedere regel meer 20 •ent. „Brieven of adre* Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. ,'593n0 '\/.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzcn. Brouwerljstr 2: Zierikzee. N. Rngerdstr. C 160. telef 28 CONFERENTIE OP 29 NOVEMBER A.S. Westerse mogendheden zijn iveinig enthousiast De Sowjet-Unie heeft Zatedag alle Eu ropese landen, waarmede zy diplo matieke betrekkingen onderhoudt en de Verenigde Stoten, uitgenodigd, om 29 November byeen te komen, teneinde over een algemeen Europees bevei ligingspact te spreken hetzij te Moskou hetzij te Parijs. Continentaal China is uitgenodigd om de conferentie als waarnemer bij te wonen. De landen waarmede geen diplomatieke betrekkingen worden onderhouden zouden volgens de nota uitgenodigd kunnen worden door Engeland, Frank rijk of Amerika. De regeringen van Polen en Tsjecho- Slowakije hebben reeds met de confe rentie ingestemd, aldus wordt ge meld uit Moskou. Tot de uitgenodigde landen behoren ook Turkije, IJsland, Oost-Duitsland, Zwitserland en Joe- go-Slavië. Ongeveer twee weken gele den heeft de Sowjet-Unie aan de Wes telijke mogendheden nota's gezonden, waarin een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken over de kwestie-Duitsland en die der Europe se veiligheid wordt voorgesteld. Deze nota is nog niet door de Westerse mo gendheden beantwoord. De nieuwe nota is aan 23 landen ook Nederland verzonden. In de nota wordt niet gezegd of ministers van buitenlandse zaken worden ver wacht. Zy zegt, dat een latere datum voor de conferentie niet gunstig zou zijn, daar in sommige landen reeds in December een begin wordt gemaakt met de parlementaire behandeling van de overeenkomsten van Parijs en Lon den. Een ratificatie van deze overeen komsten zou de toestand in Europa nog ingewikkelder maken en de mo gelijkheid ondermijnen om onopgelos te Europese problemen en voor al les de Duitse kwestie te regelen. Het vormen van Europese militai re groeperingen, aldus de nota, zou uiteindelijk tot oorlog leiden. Om het laatste te voorkomen was het nodig, om een beveiligingsstelsel te vormen, waarin alle landen van Europa een aandeel zouden hebben, ongeacht hun maatschappelijke structuur. De garantie van de Europese vei ligheid diende niet gezocht te worden langs de weg van „een rampspoedige remilitarisatie van Duitsland, noch in de vorming van tegenover elkaar staande militaire blokken" doch dien de gevestigd te zijn op de eerbiediging van de gewettigde belangen van alle Europese landen, groot en klein. Waarnemers zijn van mening, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar zou maken tegen een Westduitse deelne ming. De inhoud van de nota werd op een persconferentie te Moskou be kend gemaakt. Washington afwijzend. Volgens functionarissen te Washing ton is het zeker, dat het jongste Rus sische voorstel voor een conferentie over de Europese veiligheid op 29 No vember, door de Verenigde Staten zal worden verworpen. Er wordt op ge wezen, dat minister Dulles Dinsdag jl nog heeft verklaard, dat een derge lijke Russische stap alleen maar ten Overkoepelend orgaan Vol, de organisaties van ouden yan dagen. De algemene bond van ouden van dagen, de bond voor staatspensionne- ring, de federatie van bonden van ouden van dagen en de Nederlandse bend voor ouden van dagen hebben besloten tot oprichting van een over koepelend orgaan voor de organisatie, die zich bewegen op het gebied van de oudedagsvoorziening. Met grote aandacht beschouwde de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. A. F. C. de Casembroot Zaterdagmiddag de vele stands op de in Oostburg geopende tentoonstelling over maatschappelijk werk. In zijn gezelschap ziet men o.a. de burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem en mevrouw E. J. van de BroeckeDe Man. (Foto P.Z.C.J doel kan hebben, dat bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten wordt voorkomen. Te Washington is men van oordeel, dat Engeland en Frank rijk het Amerikaanse standpunt zul len blijven steunen en dat men geen besprekingen met de Sowjet-Unie moet beginnen voordat de ratificatie van genoemde accöorden rederlijker- wijze is verzekerd. Adenauer voorzichtig. In politieke kringen te Parijs, Lon den, Rome, Brussel, Wenen, Kopen hagen, Bonn en andere Westelijke hoofdsteden blijkt men hetzelfde standpunt te huldigen, hoewel Ade nauer zich zeer voorzichtig uitdrukte. Bondskanselier Adenauer verklaar de op een verkiezingsbijeenkomst van zijn Christen-Democratische Unie te Darmstadt, dat hij het voorstel in be ginsel toejuichte, maar hij was van oordeel, dat de door Moskou genoem de datum niet voldoende tijd laat om een Europese conferentie zorgvuldig voor te bereiden. Een mislukken van een dergelijke bijeenkomst zou de toe stand slechts kunnen verergeren. Overigens was hij van mening, dat een werkelijk collectief veiligheids stelsel voor Europa een „geweldige verlichting voor Duitsland en Europa en de wereldvrede" zou zijn. Hierdoor zou ook de hereniging van Duitsland tot stand worden gebracht. GEEN RECHTER GEZIEN. Terug op Schiphol na vrijlating uit Indonesië De Amersfoortse gymnastiekleraar D. C. Prins, die behoorde tot de c.a. 35 a 40 Nederlandse gevangenen in Indonesië, is Zaterdag met zijn vrouw en zoontje met een K.L.M.-toestel op Schiphol teruggekeerd. In hetzelfde toestel zat de Hoge Commissaris mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, die evenwel in Rome was uitgestapt. De heer Prins wilde wel iets vertellen maar had met de Hoge Commissaris afgesproken, dat hij in het belang van de mensen, die nu nog in Indonesië worden vastgehouden geen bijzondere mededelingen over mishandeling zou doen. maal buiten. Een gesprek met zijn vrouw van 5 minuten geschiedde on der bewaking met sten guns en met secretaressen er bij, die stenografisch alles noteerden wat er gezegd werd. De laatste zes maanden was hij gevangen in Djakarta en daar was het vrij dragelijk. „Wij waren met ongeveer 40 man", zo zeide hij. „Gasten van de president. Eten, drinken en slaag kregen we ca deau. Het waren onze kleine bruine broertjes van de politie, die dat deden. Deze jongens zijn tot alles in staat". Hetgeen over de mishandelingen van Nederlandse zijde is gepubliceerd, is volledig waar. „Ik ben er persoon lijk getuige van geweest dat twee Ne derlanders afschuwelijk zyn mishan deld. De in de Nederlandse pers gepu bliceerde kwellingen, zoals het „on derdompelen in een vijver, zyn daar bij vergeleken kinderspel". De heer Prins zal binnenkort con tact zoeken met de juridische afde ling van het ministerie van buiten landse zaken om rapport over zijn be vindingen uit te brengen. Hy heeft circa tien maanden gevangen gezeten, nadat hij in Djakarta plotseling was gearresteerd. Acht jaar geleden ging hij met de zeven-December-divisie als tijdelijk eerste luitenant naar Indonesië. De Ambonees Tomasoa diende toen onder hem als burger in het leger. Drie jaar geleden accepteerde hij de functie van gymnastiekleraar aan 'n school van de Nederlandse Carpentier Alting-stichting in Djakarta. Deze stichting had zijn salaris doorbetaald en zijn vrouw en hem geholpen. „De vorige week kreeg ik plotseling be richt, dat ik naar huis mocht. Ik ben niet uitgewezen. Daar zit iets achter, maar het is beter, dat ik dat nog niet vertel". Hij heeft met 16 man gevangen ge zeten in een oud huis te Bandoeng, waar hij twee maanden verbleef in 'n ruimte van 4 bij 5 meter en al die tijd niet werd gelucht. Na twee maanden was hij overgeplaatst naar het vroe gere Buitenzorg, dat thans Bogor heet en hy kwam daar onder de „mo bile brigade". Staatsvijand. Met zes anderen werd hy behandeld als staatsvijand. Hij zat er cellulair en kwam in totaal slechts 5 tot 6 Hij zeide met te kunnen zeggen, waarom hij feitelijk gearresteerd was. Wel was hij enkele malen verhoord en van verschillende dingen beschuldigd. Hy nam aan gearresteerd te zijn als gevolg van bezwarende verklaring van de Ambonees Tomasoa. De heer Prins noemde hem een be roepsleugenaar, die alleen zijn naam noemde, omdat hij dacht dat hij wel in Nederland was. „Alles wat hij me in de schoenen schuift over een op dracht, die ik gegeven zou hebben om kaarten te maken van T.N.L-posten in Bandoeng, is klinklare onzin". Op desbetreffende vragen antwoord de de heer Prins, dat hij Westerling en Bos gekend heeft. Hij heeft nim mer een rechter gezien en is ook niet voor een rechtbank geweest. Zijn in- vrijheidsstelling heeft hij, naar zyn in druk, te danken aan het doorzetten van zijn vrouw. Zaterdag is de Amersfoortse gymnas tiek onderwijzer, D. C. Prins, uit In donesië teruggekeerd in Nederland. De heer Prins met zijn echtgenote en kind op het platform van Schiphol op weg naar de ontvangsthal. Jacques Fath overleden. „Enfant terrible" van de mode. De Franse mode-ontwerper Jacques Fath is Zaterdagavond in zijn woning te Parijs op 42-jarige leeftijd overle den. Hij leed reeds yerscheidene maanden aan bloedkanker. Fath was een van de meest begaaf de mode-ontwerpers, die de Franse haute couture "ooit heeft voortge bracht. Hij bezat een opmerkelijk ge voel voor kleur en een buitengewone smaak. HB werd wel de „enfant terri ble" van de mode genoemd. Hij was verantwoordelijk voor de gedeeltelijke terugkeer van de mode stijl uit de jaren twintig en liet mil- lioenen vrouwen het haar in de „jon- gensstrjl" dragen. Ook voerde hij de „s-lyn" in. Zijn vondsten waren altijd draag baar en buitengewoon elegant. Fath had de reputatie een harde werker en nauwgezette werkgever te zijn, maar hij was bij zijn personeel Teliefd. Ondanks zijn ziekte bleef hij loorwerken aan zyn nieuwe model len voor het volgend jaar. Eerder dit jaar was hij in een Ame rikaans ziekenhuis opgenomen en bleef onder behandeling na zijn ont slag uit het ziekenhuis. Zijn echtgenote madame Geneviève Fath, zal de zaken van het beroemde modehuis verder blijven leiden. Achttien verzetslieden in Tunesië Naar verluidt zijn in het ge bied van Siliana in Centraal-Tunesië ten minste 18 Tunesische verzetslie den gesneuveld in een hevig treffen met Franse veiligheidstroepen. 30 andere werden gewond en ongeveer 50 gevangen genomen. Aan Franse zij de sneuvelde één man. Zaterdag werd een blanke gedood en een Marokkaan gewond door een handgranaat, die te Demnat, 100 km. van Marrakesj verwijderd, in een le vensmiddelenwinkel werd geworpen. NAGUIB RUIMT HET VELD. Kolonel Nasser trok alle macht aan zichzelf De Egyptische president generaal Mohammed Naguib is van al zyn func ties ontheven ingevolge een besluit van de Revolutionnaire Raad. Twee le den van de raad hebben Naguib Zondagochtend in zijn paleis bezocht om hem dit besluit mede te delen. Militaire politie en verscheidene legerafde lingen bevonden zich toen in de omgeving van het paleis. President Naguib leidde in Juli 1952 de staatsgreep van het leger, waardoor koning Faroek verdreven werd. De afzetting van Naguib voor de tweede maal werd bekend maakt kort nadat de politie met den van de Mohammedaanse Broe derschap was slaags geraakt by een inval in een huis te Cairo. Vier men sen werden hierbij gedood en drie gewond, onder wie twee politieman nen. Volgens een woordvoerder van de Egyptische regering besloot de revo lutionnaire raad tot afzetting van de 53-jarige president, nadat Zondag, ochtend een verklaring was ontvan gen, dat hg (Naguib) na een staats greep van de Broederschap het hoofd van een nieuwe regering zou zyn geworden. Deze verklaring werd af gelegd door J. Talaat, één der gear resteerde leiders van de Broeder, schap. President Naguib werd ook eerder dit jaar (in Februari) van zijn func tie ontheven, doch door interventie van leden van het leger werd hij toen in zyn functie hersteld. In April werd hij door de revolutionnaire raad gedwongen de functies van eerste minister en militair gouverneur neer te leggen en zes burger-ministers te ontslaan, die het parlementaire leven wilden herstellen. Kol. Nasser volg de hem als premier op en nam Na- RESULTAAT VAN SAMENWERKING. Commissaris der Koningin Men kan hier veel leren" Zaterdagmiddag heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in het gebouw „De Katholieke Kring" te Oostburg de tentoonstelling van maatschappelijk werk geopend, welke daar tot en met Woensdag 1~ November a.s. gehouden wordt. Deze expositie kwam tot stond dank zij een gelukkig samengaan van „Het Katholiek Charitatief Centrum" en de „Classicale Commissie voor Gezinszorg en Maatschappelijk Werk in de Ned. Hervormde Kerk" in West Zeeuwsch-VJaanderen; een vorm van samenwerking, welke ook jhr. De Casembroot in een toespraak ten zeerste toejuichte. De tentoonstelling is bijzonder aantrekkelijk ingericht en geeft een dui delijk inzicht in het voor velen nog altijd vage begrip „maatschappelijk werk". Over dit werk gaf ook de voorzit ter van het tentoonstellingscomité, de heer P. F. van Hootegem, burgemees ter van Sluis, nog een uiteenzetting in zyn welkomstwoord, waarin hy zich in het bijzonder richtte tot o.a. de Commissaris der Koningin (die nog niet geheel van zyn ziekte hersteld was), tot de vertegenwoordigers van kerkelijk en burgerlijk gezag en tot de vele genodigden. De heer Van Hootegem gaf als zyn mening te kennen, dat de thans ver kregen vorm van samenwerking eveneens voor werk op andere terrei nen perspectieven opent. Voorts noemde hij het verheugend, dat het maatschappelijk werk vanuit de par ticuliere sector gebeurt. „Voor onze overheid blijft echter nog wel een aan vullende (subsidiërende) taak over", aldus spr., die vervolgens dank bracht aan de „plaatselijke overheden" in West Zeeuwsch-Vlaanderen, de ge meenten, die veel steun /erleenden by de voorbereidingen voor deze tentoon stelling. Spr. pleitte evenwel voor het opvoeren der zelfwerkzaamheid en zeide tenslotte, dat als doel van deze expositie gezien wordt: het maat schappelijk werk dichter te brengen tot de mensen. Na nog zyn dank betuigd te hebben aan alle particulieren en instanties, die medewerking ver leenden, verzocht spr. de Commis saris der Koningin de tentoonstel ling te willen openen. Jhr. De Ca sembroot "eed zulks symbolisch, door het uit Sluis overgebrachte beeld van „Jantje" drie slagen op een luidklok te doen geven. De expositie. In de bijzonder fraaie ruimte op de eerste verdieping van het gebouw „De Katholieke Kring" heeft men een ten.. toonstelling weten in te richten, die alleszins aantrekkelijk is geworden. De vrees van velen, dat deze exposi tie „te statisch" zou worden, is niet bewaarheid; men kan zelfs van een zekere „dynamiek" spreken! In zeer vele stands worden alle aspecten van het maatschappelyk werk belicht door middel van foto's, kaarten, kunstnijverheidsvoorwerpen, folders en ook door explicaties van de stand houders. Men vindt er vele, zeer vele aspecten vertegenwoordigd, variërend van een stand over het matschappe lijk werk ten plattelande, tot stands, waarin het werk van inrichtingen als „Rozenoord" in Sluis en andere in stellingen aanschouwelijk wordt voor gesteld. Voorts kan men op deze ex positie de opleiding tot gezinsver zorgster in beeld vinden, evenals specimen van 't werk der C.J.M.V.. de padvinderij, de vlasindustrie, „Veilig Verkeer" volkskunst, vrije tijdsbe steding, volksgezondheid, dierenbe scherming. Ceres", de Oostburgse Vrouwelijke Vrywilligers, enz. Nadat de genodigden de tentoon stelling hadden bezichtigd, kon de Commissaris der Koningin dan ook met overtuiging verklaren: „Het be grip maatschappelijk werk is mij nu veel duidelijker geworden!" Uitgebreid terrein. In zijn toespraak, gehouden na de bezichtiging, zei jhr. De Casembroot o.m. nog, dat door deze expositie naar voren komt, hoe uitgebreid het terrein van het maatschappelijk werk in feite is. „Het bemoeit zich' met alles", zo zeide de Commissaris schertsend. (Vervolg op pag. 2) guibs leidende rol in staatszaken over. De naam van Talaat is genoemd in het proces tegen Mahmoed Lattf, een loodgieter uit Cairo, die bekend heeft geschoten te hebben op premier Nasser toen deze in Alexandrië een byeenkomst toesprak. Tijdens het proces is verder ver klaard, dat men alle leden van de huidige regering, behalve president Naguib, wude vermoorden. De politie heeft gezegd, dat Latif een foto van Naguib in zijn zak had toen hij werd gearresteerd. Een woordvoerder van de revolu tionnaire raad heeft bekend gemaakt, dat luitenant-kolonel Nassar de func ties van Naguib zal overnemen zon- Generaal Naguib in gesprek met de Egyptische oud-premier Ali Maher. der evenwel de titel van president aan te nemen. Majoor Salem, de minister van voorlichting, heeft medegedeeld, dat Naguib in een vroegere woning van de echtgenote van de Wafdistische oud-premier Moes taf a Nahas zal blij ven. De broeder van generaal Moh. Na guib. de generaal-majoor Ali Naguib, die Egyptisch ambassadeur in Syrië is, werd uit Damascus teruggeroe pen. Hy arriveerde Zendag in Cairo. >e terugroeping werd door de Egyp tische regering gemotiveerd met* de mededeling, dat de Syrische rege ring niets gedaan had om de activi teit van de Mohammedaanse Broe derschap in dat land aan banden te leggen. DE ZONNIGE PERIODEN. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden Zwakke tot ma tige Noordelijke wind. Dezelfde tem peraturen of iets lagere. ZON EN MAAN 16 November Zon op 8.00 onder 16.49 Maan op 23.16 onder 13.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1